Beter vooruitzicht op spoedige oplossing door informatie-Beel Kans op nieuw kabinet- De Quay toegenomen Formulering opdracht bindt formateur minder Slagers mogen anderen niet de wet voorschrijven Raming Plan bureau niet rooskleurig PRIJSUITREIKING LUCHTMACHTCOMPETITIE ZWART LOON BETAALD: 1200 GLD. BOETE Confectiebedrijf voor econ. politierechter in Almelo Verregend welkom voor Khroesjtsjev in Oost-Berlijn t Macmillan wil aanblijven als partijleider H. P. KOOYMAN Reeds maandag besprekingen verwacht Weer blijft nog veranderlijk HILLMAN super minx SERPrijsvoorschrift slagersschap niet van toepassing op supermarkets Werd BELGISCH vliegtuig door mortier geraakt? VOOR KOMENDE VIER JAAR Navrant verschil met triomftocht van KENNEDY Kennedy in Iers parlement Radioen TV-toespraak kardinaal AUrink Kardinaal SUENENS NIET in de CURIE Prinses Margriet loopt hersenschudding op bij val van trap Vraag in Senaat over aardgasprijs KLETSNAT IN OPEN WAGEN TIMMERT V MEE ZATERDAG 29 JUNI 1963 DEN HAAG, 29 juni Precies als in 1959, toen het eerste kabi net-De Quay tot stand kwam, heeft de koningin prof. mr. L. J. M. Beel, vice-president van de Raad van State en minister van Staat, als informateur te hulp ge roepen om een oplossing te vin den voor de problemen rond de kabinetsformatie. De koningin heeft zoals reeds in een deel van onze vorige editie gemeld aan prof. Beel zelfs met nagenoeg dezelfde woorden geformuleerd. Geen risico MORRIS (aforeifou(ynj! Suède dames- en herenjasjes De nieuwe AUTOMOBIELBEDRIJF Grafisch bedrijf 'i4t»É8f^rrT «wm v gg|||ggg|jv Rode fop? K0MPLETE UITRUSTINGEN KOOPVAARDIJ Vraag huls aan huis het spijkerzegeltje bjj het doosje. U. wordt dan maar 1 maal lastig gevallen. Koopt in de wij-timmeren- mee-winkels. „Vrije ruimte„ SUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM frelefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 iAbonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telet. 4790 Bijkantoor en Red. lümuiden: Leeuweriklaan 30 "*r Telefoon 5790 BTrectie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen, hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Se verin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter hoogte. Omroepers 16 cents oer m.m.-hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week f 2.65 per maanc. 7.90 oei kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. (Van onze parlementaire redacteur) Hij zal een onderzoek instellen „naar de mogelijkheden om te komen tot de spoedige vorming van een kabinet, dat zich verzekerd kan achten van een vruchtbare samenwerking met de volksvertegenwoordiging". Na de opdracht aan prof. Romme. die ging informeren om te kennen tót een kabinet dat zou steunen op een „zo ruim mogelijke meerderheid", kreeg dr. De Kort tot taak te trachten een kabinet samen te stellen dat op een „ruime meerderheid" kon rekenen. Zoals altijd worden de opdrachten na iedere mislukking zo, dat de nieuwe formateur of informateur zich minder gebonden weet. Prof. Beel kan nu zo nodig een extra-parlemen tair kabinet voorbereiden. Ook de demissionaire minister-presi dent prot. dr. J. E. de Quay is gisteren door de koningin ontvangen. Over het resultaat van dit bezoek wordt oflicieel niets medegedeeld. Men kan er slechts veronderstellingen over maken. Ofwel de koningin heeft hem gevraagd om een formateurschap op zich te nemen en weer minister-president te worden en hij heeft dit geweigerd, ofwel hij heeft toegestemd, maar onder de voor waarde, dat prof. Beel wederom zoals in 1958 het pad, dat thans wel bijzonder oneffen is geworden, eerst recht trekt. Van prof. Beel kan men verwachten dat hij na alle moeilijkheden en on zuiverheden, die in de afgelopen Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSesTRAA! <BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. T2W- (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 29 juni De stormachtige depressie, die gisteren over Noord-Hol land naar de Noordzee en later Enge land trok, veroorzaakt nu, in samen werking met een brug van hogedruk boven Zuid-Duitsland, een overwegend zuidelijke luchtstroming. Deze is niet stabiel en kleine storingen uit Frank rijk veroorzaken periodieke bewolking en hier en daar een regen- of onweers bui. Ondanks de zuidelijke component van de wind blijft het te koel voor juni. AAN ZEE Vandaag matig, morgen matig tot goed strandweer. Plaatselijk een bui mogelijk, maar zondag ook opklaringen. Matige, nu en dan krachtige wind tus sen zuid-oost en zuid-west. Maximum temperatuur 20-18 graden, zeewater 15 den. veranderlijk, graden. Vooruitzichten: no; maar niet onvriendelij ZONDAG: Zon: 4.23—21.04; Maan: 14.25—1.17 MAANDAG: Zon: 4.23—21.03; Maan: 15.31—1.36 Advertentie Off. Dealer: Hillman, Singer, Sunbeam, Humber, D.A.F. BREDERODESTRAAT 6—10 ZANDVOORT - TEL. 02507-2088 weken zijn ontstaan, geen enkel risico zal nemen. Hij zal ongetwijfeld met een schone lei willen beginnen en dus met socialisten zowel als met liberalen contact gaan opnemen. Dat de voort zetting van het beleid van het demis sionaire kabinet-De Quay als duidelijke tendens van de verkiezingsuitslag voor hem een richtsnoer zal zijn, kan men zeker van een staatsman van zijn formaat verwachten. Verder kan worden tegemoet ge zien, dat deze informateur rigoureus een eind zal maken aan de loslippig heid van vele politici, die er de laat ste weken een gewoonte van gingen maken om allerlei voor de binnen kamers bedoelde geheimen langs omwegen in de publiciteit te bren gen. Dit geschiedde vaak heel duide lijk met de bedoeling rivalen in het formatiespei de pas af te snij den. Dr. De Kort heeft zich hierover be klaagd en gezegd, dat de hele formatie op straat was gebracht. „Nog nooit is er zoveel gepubliceerd als in deze formatie-periode", zo luidde zijn con clusie. Onder prof. Beel zal het oude adagium, dat koopmans- en staatsza ken geheim zijn, wel weer opgeld gaan doen. De snelheid, waarmede prof. Beel pleegt te werken, is een probaat middel om de geheimhouding te be vorderen en publiciteit minder gemak kelijk te maken. In de afgelopen weken is er over tal van détails zo lang onderhandeld met fracties en fractie leiders, dat er or Ten duur geen stuk meer werd same esteld, of de pers kreeg het in handen. Dat de berekeningen voor de ko mende jaren van het Centraal Plan Bureau, die bij de formatie een grote rol zullen blijven spelen, nog juist zijn gepubliceerd voordat de nieuwe informateur het roer in han den neemt, is van de andere kant een concessie aan de steeds toe nemende eis tot openbaarheid. Daarmee is ook voldaan aan het sterke verlangen, dat herhaaldelijk is geuit, om de geïnteresseerden voldoen de inzicht te geven in de belangrijke prognoses van het C.P.B., zodat het ook voor fractievoorzitters nu mogelijk is omtrent de hoofdlijnen van het beleid eigen conclusies te trekken. Waartoe deze nieuwe pogingen, om tot een kabinet te komen, precies zul len leiden, is niet te voorspellen. Er is een redelijke kans, dat men tot een reconstruktie van het huidige kabinet gaat komen. Het is bekend dat prof. De Quay niet gaarne wederom de leiding op zich zal nemen van een kabinet, waarin de socialisten zouden meeregeren. Hij zal ook wel niet al te veel vertrouwen hebben in de zeer verzoeningsgezinde houding, die na de verkiezingen van socialistische zijde tegenover het beleid van zijn kabinet wordt ingenomen. Van de andere kant is het niet uitgesloten, dat prof. Beel tot nieuwe verrassende afspraken komt. In ieder geval is een vijf-partjjenkabinet van de baan. Dat blijkt reeds uit de nieu we opdracht van de koningin. Socia listen én liberalen met de drie chris telijke partijen samen in een kabinet is dus uitgesloten. Er zal wederom een keuze moeten worden gemaakt. Prof. Beel heeft laten weten, dat hij de zaterdag en zondag beslist nodig heeft ter bestudering van de stukken, die tot een lijvig pakket zijn aangegroeid. Hij hoopt maandag zover te zijn, dat hfl met het eigenlijke speurwerk kan beginnen. Zijn informatie zal waarschijnlijk een ander karakter krijgen dan die van prof. Romme, die geen politieke kno pen wilde doorhakken maar zich be perkte tot een boekhoudkundig regis treren van mogelijkheden. Prof. Beel zal wellicht reeds maandag politici en experts in bepaalde bestuurlijke kwes ties willen spreken en mogelijk ook ge gadigden voor ministersposten willen ontvangen. Hij heeft zijn werkkamer niet in Den Haag, maar in zijn woning aan de Rijksstraatweg in Wassenaar. Het dagelijkse verkeer langs een van de drukste wegen in de randstad Hol land zal in de komende dagen voorbij razen langs de kamer, waar voor het land zeer belangrijke ?ohtieke beslis singen worden genomen. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM, 29 juni - De toe spraak van kardinaal Alfrink met be trekking tot de kroning van Paus Paulus VI zal vanavond om tien voor acht via de radio en om tien voor half negen, dus in aansluiting op het journaal, via de televisie worden uit gezonden (Van onze soc.- eoon. redactie) DEN HAAG, 29 juni Supermarkets en andere levensmiddelenbedrijven, die als onderdeel van hun assortiment ook vers vlees verkopen, behoeven zich niet te storen aan de verordenin gen van het bedrijfschap voor slagers, waarin prijsvoorschrift en worden gege ven en waarin het geven van geschen ken of kortingen wordt verboden. Slechts indien het algemeen belang het duidelijk eist is het toelaatbaar, dat verordeningen van een bedrijf schap ook bindend zijn voor groe pen, die in dat bedrijfschap niet zijn vertegenwoordigd. Het is niet voldoende wanneer, voor het onderhavige geval, de slagers bij zo'n „derdenbinding" belang hebben en de andere groepen de levensmidde- lenbedryven, die tevens vlees verkopen er geen groot nadeel van ondervin den. In deze geest heeft de SER zich vrij dag uitgesproken naar aanleiding van een verzoek van het bedrijfssehap voor slagers. De slagers vrezen een moorden de concurrentie, wanneer de supermar kets e.d. niet aan hun prijsvoorschrif- ten gebonden zouden zijn. De levensmid delenbedrijven zouden dan wel eens in de verleiding kunnen komen en de prij zen in hun vleesafdeling extra laag te houden om daarmee klanten te lokken. Het verlies op het vlees zou dan weer worden goedgemaakt door de grotere omzet en de winst op andere artikelen. De overgrote meerderheid van de SER zag dat gevaar nog niet levens groot voor zich staan. In ieder geval is het vrij vruchteloos om te proberen de ontwikkelingen in de detailhandel tegen te houden. Het is wel mogelijk, dat de supermarkets door een andere wijze van bedrijfsvoering gericht ook op een ander „type" klant hun prijzen laag kunnen houden, zei men in de SER. Het middenstandsbedrijf moet zich echter niet daartegen verweren met kunstma tige prijsvoorschriften, die de concurren tie geen vrijheid geven, maar met de echte „wapenen" van het middenstands- bedrijf: kwaliteit en service. Bovendien vreesde men in de SER, dat als men op het verzoek van de slagers zou in gaan al gauw ook de groentenhandel en andere gespecialiseerde branches met soortgelijke verzoeken zouden ko men. Het grote algemene levensmidde- lenbedriJf zou dan gebonden worden aan allerlei voorschriften van allerlei verschillende branches. De SER heeft zich vrijdag verder in gunstige zin uitgesproken over de plan nen voor de instelling van bedrijfschap pen voor het boekdrukkersbedrijt en het lithografisch bedrijf. Het zullen de eer ste publiekrechtelijke organen in de in dustrie zijn. De SER besliste in meerderheid (23- 12) dat „huisdrukkerijen" van bedrijven buiten de grafische sector alléén niet on der het bedrijfschap vallen, indien zij uitsluitend „voor het eigengebruik" van het bedrijf werken of het gratis ver spreiden (reclame-drukwerk). Zodra be taling wordt gevraagd vallen zij binnen de werkingssfeer van het bedrijfschap. BRUSSEL, 29 juni (Rtr) Het Bel gische ministerie van verdediging heeft verklaard dat het Belgische militaire vliegtuig, dat woensdag bij Sennelager in W.-Duitsland verongelukte, door een mortiergranaat van daar oefenende Britse militairen getroffen zou kunnen zijn. Bij het ongeluk kwamen 33 Bel gische parachutisten en de uit vijf le den bestaande bemanning om het le ven. De parachutisten waren op oefen- vlucht. Het communiqué van het ministerie zegt dat het toestel bij Gütersloh over een gebied vloog waar schietoefeningen, voornamelijk met mortieren, werden gehouden. In afwachting van nadere ge gevens kan worden toegegeven dat het mogelijk is dat het vliegtuig door een granaat werd getroffen, die het onge luk veroorzaakte, aldus de verklaring, waarin tenslotte wordt opgemerkt dat ook van Britse zijde een onderzoek wordt ingesteld. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 29 juni Let feit dat de aartsbisschop van Mechelen-Brussel, kardinaal Suenens. verleden zondag door Paus Paulus VI werd uitgenodigd samen met hem aan het raam van het Vaticaanse paleis te verschijnen, heeft de jongste dagen aanleiding gegeven tot allerlei veronderstellingen in de Belgi sche pers, die daarbij kon steunen op verscheidene in Romeinse kranten ver schenen berichten. Er werd onder meer herinnerd aan het gerucht dat kort voor het overlijden van Joannes XXlIl reeds was ontstaan en volgens hetwelk kardi naal Suenens zou kunnen worden be last met een functie in de Curie. Nr.ar gisteren in de Belgische hoofd stad uit bevoegde bron werd vernomen, beantwoorden dergelijke geruchten niet aan de werkelijkheid. Er is geen spra ke van, aldus betrouwbare zegslieden, dat de Primaat van België tot Curie kardinaal zou worden benoemd of in aanmerking zou komen voor het pause lijke staatssecretariaat. Volgens berich ten uit Italië, waar kardinaal Suenens momenteel verblijft, zou deze laatste trouwens overwegen zelf een officiële logenstraffing te publiceren. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG, 29 juni. „Uit de con frontatie van wensen en van de tussen nu en 1967 beschikbaar komende mid delen volgt, dat met grote matiging dient te worden opgetreden, wil een on evenwichtige ontwikkeling en daarmee een prijsstijging en een verslechtering van het overschot op de betalingsba lans worden vermeden. Derhalve dringt de noodzaak tot het doen van een ver antwoorde keuze zich wel zeer sterk op." Deze zin besluit het rapport, dat het Centraal Planbureau heeft opge- Op de Westduitse vliegbasis Hopsten zijn vrijdag de prijzen uitgereikt voor de „second tactical weapons meet". De hoofdprijs, de „Broadhurst Trophy", werd uitgereikt aan kolonel Archambeau, die hierbij de 4e A.T.A.F. vertegenwoor digde. Twee van de vier individuele prijzen gingen naar Nederlandse vliegers, t.w. Ie lt.-vl. J. Pennings van de vliegbasis Eindhoven (l), voer zijn raketaxmvallen en le lt.-vl. A. van Blokland van de vliegbasis Volkel voor diens prestaties bij het bombarderen <a<:n geringe hoogte. Een Thunderstreakde Nederlana.. luchtmacht zor~4e voor een passende 'achtergrond bij deze foto. DEN HAAG, 29 juni Prinses Mar griet heeft een lichte hersenschudding opgelopen, toen ze een paar dagen ge leden bij haar grootmoeder prinses Armgard op het kasteel Warmelo in Diepenheim van een trap viel. Prinses Margriet wordt thuis op paleis Soestdijk verpleegd. Tengevolge hiervan is de prinses niet in staat de doopplechtigheid van het turbinetanksehip „Esso Den Haag" don derdag 4 juli te verrichten. Prinses Margriet heeft prinses Beatrix bereid gevonden namens haar de doopplech tigheid te verrichten. DEN HAAG, 29 juni Het lid van de Eerste Kamer, de heer Van Pelt (PSP) heeft de minister van economische za ken schriftelijk gevraagd of het waar is dat de prijs van het Groningse aardgas voor de kleinverbruiker niet of slechts weinig lager zal liggen dan die van het traditionele „stadsgas", terwijl, zo zegt de heer Van Pelt, bedoelde consument in vele gevallen hoge kosten zal moeten maken voor ombouw c.q. vervanging van bestaande apparatuur? De heer Van Pelt wil voorts weten of de minister bereid is toe te zeggen, dat hij maatregelen zal treffen om de belangen van de minder draagkrachti- gen te beschermen. (Van onze correspondent) ALMELO, 29 juni De economisch politierechter alhier, mr. R. W. Rein- dersma, heeft gisteren een confectiebe drijf wegens het betalen van „zwarte" lonen conform de eis van de officier van justitie, mr. A. Stuurman, veroor deeld tot 1200 gulden boete. Het beroep op overmacht, aangevoerd door de verdediger van de firma, mr. J C. van der Sijs uit Enschede werd niet geaccepteerd. Zoals bekend heeft de looncontroledienst verleden jaar bij diverse bedrijven onderzoeken ingesteld. Aan tal van bedrijven, die zich aan overtreding van het Buitengewoon Be sluit Arbeidsverhoudingen hadden schul dig gemaakt heeft de officier van jus titie z.g. transactievoorstellen gedaan, de firma ging echter op een dergelijk voorstel niet in. In de tenlastelegging werd gesproken van een overbetaling van ongeveer twintig procent. De officier zei in zijn requisitoir dat de algemene economische situatie door betaling van zwarte lonen in gevaar wordt gebracht. De verdediger wees er op dat de bedrijven hun personeel kwijt raken als zij geen hogere lonen betalen dan de c.a.o. toelaat. Als zij doen wat de officier wil, kunnen zij hun zaken wei sluiten, aldus de verdediger, die diverse voorbeelden uit de praktijk aanhaalde om zijn bewering te staven. Als een strijkster, die in het bedrijf een sleutel positie inneemt elders vijf gulden, meer kan verdienen, gaat zij weg en ligt het bedrijf lam. Zij gaat werkelijk want het Arbeidsbureau zal spreken van een po sitieverbetering. „Ik begrijp niet", aldus mr. Van der Sijs, waarom de looncontroledienst niet eens gaat kijken op de grote bouw- karweien. In de confectie-industrie gaat het maar met een paar dubbeltjes, maar daar gaat het met miljoenen en daar mag het blijkbaar omdat het Rijk er achter zit. De politierechter inter rumpeerde mei ile opmerking „Ik meen te weten, dat daar regelmatig contro le is, maar wat Iet u een klacht in te dienen?" „Misschien is een ombudsman de aan gewezen persoon", wierp de officier er tussen. Mr. Van der Sijs wees voorts op de onrust in de bedrijven en op de tendens die er van officiële zijde aanwe zig is de lonen op te trekken om in de pas te geraken van de E.E.G. De offi cier voegde hieraan toe dat de verho ging van het loonpeil inderdaad wel zal komen, maar dat de regering die ver hoging in de hand wil houden. Het is nog niet bekend of de confec- tiefabrikant tegen het vonnis van de po litierechter in hoger beroep zal gaan. BERLIJN, 29 juni (UPI) De Oost- berlijners hebben gistermiddag de Russische premier, Nikita Khroesjtsjev beleefd, maar koel ontvangen. Ze wa ren niet grol, noch beledigend, maar vergeleken met het emotionele en en thousiaste welkom dat de Westberlij- ners president Kennedy bereid hebben, was het beslist niet prettig voor Khroesjtsjev. Als hij naar Oost-Berlijn is gekomen om te trachten Kennedy de loef af te steken, dan is hij er be paald niet in geslaagd en hij leek er dan ook teleurgesteld uit te zien. Bij zijn verschijnen voor een grote menigte voor het Oostberlijnse stadhuis keek hij grimmig. Kennedy was woensdag bij zijn triomfantelijke intocht in het weste lijk stadsdeel toegejuicht door ander half miljoen Westberlijners tot zij hun kelen hees geschreeuwd hadden. Volgens westelijke journalisten met veel ervaring, die in het gezelschap van Khroesjtsjev waren bij diens in tocht in Oost-Berlijn, waren er op zijn hoogst 300.000 mensen langs de route. Maar minstens de helft van hen waren kinderen en „jonge pio niers". De kinderen iaehten en zwaaiden met kleine rode vlaggen ADN, het Oostduitse persbureau, schatte het aantal mensen op straat op 500.000, welke schatting door weste lijke journalisten met klem werd ver worpen. Om de drie meter van de route stond een politieman om „de menigten in bedwang te houden", maar meestal viel er niets om in bedwang te houden en stonden zij alleen langs de weg. In twee korte redevoeringen zei Khroesjtsjev dat Kennedy's bezoek aan het westelijk stadsdeel „tegen de be langen van het Duitse volk gericht was" en dat uit zijn daden bleek dat het niet zijn bedoeling was normale toestanden in West-Berlijn te scheppen. Khroesjtsjev reed met de Oostduitse partijleider Walter Ulbricht in een open wagen naar de ambtswoning van zijn gastheer. In het laatste kwartier van de rit brak een hevig onweer bo ven Berlijn uit waardoor beide com munistische leiders doornat werden. De mensen langs de route zochten een goed heenkomen zonder verder op Khroesjtsjev te wachten. In zijn rede op het stadhuis waarin hij zich tegen Kennedy's bezoek aan West-Berlijn kantte, prees hij de in Oost-Duitsland en de Sovjet-Unie be reikte resultaten op breedvoerige wijze. Intussen zijn drie andere communis tische leiders op weg naar Berlijn: An- tonin Novotny, president van Tsjecho- slowakije, Vladyslav Gomulka, leider van de Poolse communistische partij, en Janos Kadar, premier van Honga rije. Er gaan geruchten dat ook de Roemeense premier, Gheorghi Gheor- ghiu-Dej, zal komen. Officieel heet het dat zij komen om de 70ste verjaardag van Ulbricht mee te vieren. Maar de aanwezigheid van leiders van bijna al le communistische landen schijnt op een top-conferentie te wijzen, die in verband gebracht kan worden met de ideologische besprekingen tussen Mos kou en Peking, welke volgende week vrijdag in de Sovjet-hoofdstad begin- (Advertentie) voor alle maatschappijen ter Unifórmspecialisten Zijlstraat 71 Haarlem (Advertentie) steld na een onderzoek naar de toe neming van het nationaal inkomen tot 1967 en naar de wensen op soci aal-economisch terrein, die daartegen over staan. De voornaamste cijfers uit dit rapport zijn in een apart over zicht op pagina 5 opgenomen. Er blijkt uit, dat het totale bedrag, dat met de wensen gemoeid is. een veelvoud is van het bedrag, dat aan extra-mid delen ter beschikking zal komen. Naar de verwachting van het C.P.B. kan het nationaal produkt in de ko mende jaren met vier pet. per jaar stijgen. Na uitvoerige berekeningen komt het rapport dan o.m. tot de volgende con clusies: Voor de zgn „indirecte loonsverhogin gen" (i.v.m. promoties, dienstjaren, in dividuele verhogingen e.d.) is twee pet. per jaar nodig. Na aftrek van deze verhoging blijft nog 600 miljoen over. Dat bedrag is met een jaarlijkse cao-verhoging van een half pet geheel opgesoupeerd. Slechts wanneer men van een ver betering van de cao-lonen wil af zien wordt het mogelijk om andere wensen te vervullen, b.v. op het ter rein van het minimum-loon of de so ciale verzekeringen. Welke bedragen met die verlangens gemoeid zijn, blijkt uit het overzicht onder het hoofd „primaire inkomens". Men kan hetzelfde bedrag van 600 mil joen ook besteden aan een arbeidstijd verkorting. Arbeidstijdverkorting „kost" wel niets, maar zij betekent, dat er minder geld beschikbaar is. Dat komt dns wel zowat op hetzelfde neer. Ove rigens „kost" verkorting van de ar beidsduur per dag met een half uur 2.400 miljoen. Ook een versnelde inhaal van het wo ningtekort heeft een vermindering van de beschikbare ruimte tot gevolg. Er zouden 35.000 woningen per jaar meer moeten worden gebouwd om in 1967 het woningtekort te hebben ingehaald. De daardoor noodzakelijke produktiemidde- len kunnen dan echter niet meer voor iets anders worden gebruikt. De overheid krijgt in de komende vier jaar eveneens slechts een „vrije ruimte" van 600 miljoen. Het eigen lijke overheidsbudget stijgt tot 1967 met 1,4 miljard. Hiervan is echter 0,8 miljard nodig om de openbare voorzieningen op het huidige peil te houden, de bevolkingsgroei „bij te houden" en de normale verhogingen van de ambtenarensalarissen te beta len. Er resteert dus nog slechts 600 miljoen. Aangenomen is, dat de belastingta rieven gelijk blijven en de effectieve be lastingdruk door de progressie dus stijgt. Wil men de belastingdruk niet verzwaren, dan moeten de tarieven omlaag. Uit het „verlanglijstje" op pa gina 3 blijkt, dat met deze wens een van de vele de „vrije ruimte" al bijna geheel verdwenen zou zijn. De mogelijkheden worden groter wan neer het groeipercentage hoger uitvalt dan de vier pet. die door het C.P.B. als het meest waarschijnlijke wordt aange nomen. Daarom heeft het bureau voor de volledigheid in zijn rapport ook de gevolgen berekend van resp. een jaar lijkse groei van vijf pet. en van een groei van vier pet. die gepaard gaat met een prijsstijging van één pet. Het C.P.B. voegt daar echter aan toe, dat een groeipercentage van vijf waarschijn lijk te hoog is geschat. Met een prijs stijging van één pet. (overigens alleen aanvaardbaar indien ook in andere lan den de prijzen omhoog zouden gaan) zouden weliswaar wat meer wensen kunnen worden vervuld, maar de „winst" daarvan wordt door de prijs stijging zelf weer praktisch ongedaan gemaakt. (zie ook pag. 5) LONDEN, 29 juni (Rtr) Premier Macmillan van Engeland heeft gister avond in een vraaggesprek voor de te levisie te kennen gegeven, dat hij van plan is bij de komende algemene ver kiezingen als leider van de conserva tieve partij op te treden. Krachtens de Britse grondwet moe ten de komende algemene verkie zingen voor oktober van het vol gend jaar gehouden worden. Op de vraag of hij misschien binnenkort zal aftreden antwoordde Macmillan: U denkt toch niet dat ik u daar van daag een duidelijk antwoord opgeef. De Britse premier was voorts van mening dat hij kan rekenen op de steun van de conservatieve partij. Lord Lambton, een conservatief lid van het Britse parlement, zei gister avond in Rothburg dat er een burger oorlog zal uitbreken in de conservatieve partij als Macmillan mocht beduiten Is premier aan te blijven, DUBLIN, 29 juni (Reuter) Presi dent Kennedy heeft gisteren in een ge zamenlijke vergadering van beide hui zen van de Ierse volksvertegenwoordi ging plechtig beloofd, dat de 1 erenigde Staten alles zullen doen wat in hun ver mogen Hgt om een overeenkomst te be reiken teneinde de verspreiding van kernwapens tegen te honden. Kennedy noemde de rol die Ierland in de wereld speelt „een voorbeeld voor andere kleine landen." De invloed van Ierland in de Verenigde Naties is veel groter dan van een land van deze om vang verwacht mag worden, aldus Ken nedy.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1