mmm tot spectaculaire groei van het IJmond-gebied Tien jaar geleden rolden eerste meters dnnne plaat en blik door Breedband-walsen MP i i i M Voortdurende productie verdrievoudigd Het geheim van de Smit Standbeeld voor Adriaan Pauw? Leidekkers zijn geen avonturiers Sleeswijks revue in Heemstede OP HET DAK VAN DE GROTE KERK Blokwalserij Autodaken Mens en machine ZATERDAG 29 JUNI 1963 PAGINA 3 IJMOND, 29 juni Voor de Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken was 1950 een belangrijk jaar. Toen kreeg het bedrijf een bredere basis door de oprichting van de Breedband N.V., voor de produktie van dun ne plaat en blik. Drie jaar later, op 25 juni 1953, stelde H. M. de Koningin officieel het gigantische bedrijfscomplex in gebruik. De verwezenlijking van de Breedbapd-walserijen, nu tien jaar geleden, betekende een revo lutionaire uitbreiding van het toch al imponerende Hoogoven complex en een grote stap voor uit in de industriële ontwikkeling van het gebied aan de monding van het Noordzeekanaal. Zij heeft echter ook grote en niet voorziene gevolgen gehad voor het gehele IJmondgebied. Bestaande uitbrei dingsplannen van Beverwijk en Velsen moesten worden herzien en Heemskerk werd in de ontwik keling betrokken. De grote na-oorlogse ontwikke ling van het IJmond-gebied is in feite eerst tien jaar geleden inge zet, toen de eerste rollen dunne plaat en blik van de Breedband- walserijen kwamen. Toen kreeg de industrie haar kans. De Pro vinciale Staten van Noord-Hol land stelden het streekplan voor de IJmond-Noord vast en ter „be geleiding" van de honderden, die in dit gebied hun werkterrein vin den werden achtereenvolgens ge sticht: het Bedrijfsapostolaat (1956), de Stichting Opbouw Ka tholiek Kennemerland (1957) en de Peregrinus Stichting (1957). Al vóór de tweede wereldoor log bestonden er in Nederland plannen voor de bouw van een breedbandwalserij. Die plannen kregen vastere vorm na 1947, toen een speciale regeringscom missie zich uitsprak voor uitbrei ding van de Nederlandse staal industrie, met name van het be staande Hoogoven-bedrijf in IJ- muiden. HAARLEM, 29 juni Jan Brede- ro en Gerard Roelofs- wisten wat ze kozen, toen ze zidh als leidekker contracteerden bij de aannemings- maatsohappij, waar ze nu al jaren voor werken. Niet dat toen zucht naar avontuur en het uithalen van „stoute" stukjes in het spel waren. Daarvoor hadden ze beiden al ge noeg ervaring opgedaan in hun vo rige werkkringen. Hun enige motief was wisselvalliger karweien op te knappen dan daartoe je in een fa briek of bedrijfshal in de gelegenheid bent. Jan Bredero en Gerard Roelofs zijn nu rotten in hun vak. Ze ont lopen elkaar niet veel in leeftijd en evenmin doen ze voor el'kaar onder in enthousiasme voor het leidebken. Bredero is 38 en verdient al vanaf zijn twintigste jaar zijn brood op het dak. Zijn collega is 39 jaar en doet het wat korter, maar toch ook al een jaar of acht, negen. „Precies weet ik het niet eens. Dat zijn dingen, waar je alleen bij een jubileum aan herinnerd wordt." Maar een ding is zeekr: beide leidekkers kunnen het opnemen tegen de meest gerouti neerde geveltoerist. Dat is de laat ste achtmaanden wel gebleken, toen ze elke dag, bij enigszins draaglijk weer, tien, twintig of dertig meter boven de Grote Markt de dakibe- schutting van de Oude Bavo ver nieuwden. Dat doe je niet zo maar. Met de bouw van de Breedband-in- stallaties was in eerste aanleg een be drag van honderddertig miljoen gulden gemoeid. Verwezenlijking was alleen mogelijk met financiële medewerking van de Staat, die dan ook de voor naamste aandeelhouder (92 pet) van Breedband N.V. is. Een groot deel va® het benodigde kapitaal werd verkregen dank zij Amerikaanse (Marshall) hulp. Op 28 juli 1950 legde de toenmalige minister van economische zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, de eerste steen voor het Breedband-complex. Dat was het sein voor de grondwerkers met hun draglines, de betonwerkers met hun betonmolens, de metselaars, de timmer lieden en de staalwerkers. Op 4 april 1951 kwamen de eerste onderdelen voor de fabrieksinstallaties uit Amerika aan en in dat zelfde jaar boekte prins Bern- hard, tijdens een zakenreis door Zuid- Amerika, de eerste order voor Breed band. Op 1 april 1952 werd de blokwalserij in werking gesteld. Deze behoort orga niek bij Hoogovens en werd ook door Hoogovens gebouwd. In de blokwalserij worden de tien tot achttien ton zware blokken staal uit de staalfabrieken van Hoogovens, uitgewalst tot plakken van tien tot twintig centimeter dikte. Die stalen plakken zijn het grondproduct voor Breedband. Vanuit de blokwalserij worden de plakken, via verhittingsovens, getrans porteerd naar de warmbandwalserij van Breedband. Daar worden de plakken uitgewalst tot staalbanden van tweehon derd tot driehonderd meter lengte, die aan het eind van de walsbaan op een haspel tot rollen worden gewikkeld. Van die warmgewalste plaat, die een dikte kan hebben van 1,8 tot 5 milimeter, worden o.a. onderdelen voor spoorwa gons en butaan-gasflessen vervaardigd. Het merendeel van de warmgewalste rollen plaat gaat, na een behandeling in de beitserij daar wordt de tijdens heet warmwalsen ontstane oxfldelaag verwijderd naar de koudbandwalse- rij. De plaat wordt daar uitgewalst tot dikten variërend van 0,5 tot 2 milime ter. Door het koudwalsen in feite een rekproces verandert de structuur van het staal. Daarom worden de rol len koudgewalste plaat, die een diame ter hebben van anderhalve meter, daar na nog vier dagen in gloeiovens ge plaatst en vervolgens nagewalst. Koudgewalste plaat van Breedband wordt bijvoorbeeld gebruikt bij de fa bricage van auto's, scooters, koelkasten band staan acht van die dompelbaden. Eerst in 1958 werd een elektrolytische vertinnerij in gebruik genomen. Daar worden de rollen blik, in één lange, doorlopende band, over een vertinnings- baan geleid. Bij elektrolytisoh vertin nen kan een aanmerkelijk hogere pro duktie worden bereikt dan bij het dom pelsysteem. Voor de Nederlandse dunne staal plaat en blik verwerkende industrieën was de oprichting van Breedband van grote betekenis. Vóór 1953 moesten de iiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiMiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiimiiiiiiMii IIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Meisjes controleren vertinde platen blik op fouten. Zij „bladeren" door een stapel platen heen als door een boek. verdrievoudigd: zij steeg van 285.000 ton in 1954, het eerste volledige produk- tiejaar, tot 990.000 ton in 1962. De om zet steeg van 162 miljoen gulden in 1954 tot 527,7 min gulden in 1962. en wasmachines. Tot 1961 was de plaat van Breedband te smal voor de fabri cage van autodaken. In 1961 werd bij Breedband een nieuwe, tweede, koud- bandwals in gebruik genomen, die dun ne plaat kan walsen tot een breedte van 1530 milimeter. Voor de blikfabricage wordt warmge walste plaat van circa twee milimeter dikte koud uitgewalst tot een Mikdikte van minder dan 0,5 milimeter. Door gloeien en nawalsen wordt vervolgens de hardheid verkregen, die de klant wenst. Blik wordt daarna meestal nog ver tind. Dat kan elektrolytisch geschieden of door onderdompeling. Als het blik naar de dompelvertinnerij .gaat, wordt het eerst in platen geknipt en daarna in een tinbad gedompeld. Bij Breed- iiiiiiiiitiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirt In de blokwalserij van Hoogovens wor den blokken staal, van tien tot achttien ton voorgewalst en in pakken naar de walserij van Breedband getransporteerd. Hier een blok met een temperatuur van circa 1300 graden in de blokwalserij. bedrijven, die blikken en blikjes ma ken voor de conserven-industrie, blik betrekken uit het buitenland en ook een groot deel van de in Nederlandse bedrijven verwerkte dunne plaat, kwam uit het buitenland. In Nederland werd sedert 1938 alleen dunne staalplaat gefabriceerd dcor de N.V. Van Leer, tevens bekend door de fabricage van vaten. In 1942 werd de walserij van Van Leer overgenomen door Hoogovens en voortgezet onder de naam: „walserij-oost". Bij de ingebruik neming van Breedband werd de pro duktie van dunnen staalplaat in wal serij-oost geheel stilgelegd wegens technisch-economisohe veroudering. In de afgelopen tien jaar Is Breedband zonder ophouden gegroeid. Hallen wer den uitgebreid en nieuwe hallen wer den gebouwd; installaties werden ver groot en nieuwe installaties gebouwd. De totale oppervlakte bedrijfsruimte steeg in de afgelopen tien jaar met ruim 80.000 vierkante meter tot ruim 265.000 vierkante meter. In de gigantische fabriekshallen wer den in 1953 vijftienhonderd mensen te werk gestold. Nu zijn er drieduizend in dienst van Breedband. Wanneer men het enorme fabriekscomplex beschouwd is dat nog niet veel. Je kunt vaak door tientallen meters lange bedrijfsruimten lopen zonder een sterveling tegen te komen. De machines doen hier het werk. De mens controleert slechts. Wel arbeidsintensief is de hal waar een paar honderd meisjes de vertinde platen blik controleren op fouten. Ze „bladeren" door een stapel platen heen als door een boek en halen er feilloos die platen uit, die gebreken vertonen. In minder dan tien jaar is de produk tie aan dnnne plaat en blik meer dan HEEMSTEDE, 28 juni Van woens dag 3 tot en met vrijdag 5 juli presen teert René Sleeswijk in het Minerva Theater „Een luchtig zomeravond pro gramma", waaraan de bekende re vueartiesten Willy Walden en Piet Muyse- laat hun medewerking verlenen. Zij zul len worden bijgestaan door de mede- spelenden van de Snip en Snap revue: Aase Rasmussen, Diana Floodgate, Aart Brouwer en Louis Dusee. Als bijzondere attracties heeft René Sleeswijk voor dit programma aangetrokken de bekende zangeres Christine Spierenburg, de pia nist Co van der Heide Wijma en „The Stefami's", die reeds tweemaal het kam pioenschap goochelen van Nederland hebben behaald. De muzikale leiding is in handen van Jan- Neuhuys. Het structuurplan van de gemeen te Haarlem heeft, zoals bekend, gro te belangstelling gekregen van de Haarlemse bevolking. De tentoonstel ling, die er in de Vishal aan werd gewijd, heeft een record aantal be zoekers getrokken: 13.000. Een maand geleden ging de gemeenteraad in principe met de uitgestippelde be leidslijnen van het structuurplan ak koord. Het zijn niet alleen Haarlemmers geweest, die voor het structuurplan interesse hebben getoond. Ook niet- ingezetenen namen de moeite kennis van de Haarlemse toekomstplannen te nemen. Een van hen is de heer H.J. Smit uit Heemstede, die diep in het plan gedoken is en er nogal wat kri tiek op heeft. Evenmin enthousiast was hij over de geënsceneerde bij verschijnselen: de forumavond in Brinkman van de Ondernemers- centrale vond hij een magere verto ning en de tentoonstelling in de Vis hal goed voor een fancy-fair van een speeltuinvereniging. Het klinkt cynisch, maar toch is de heer Smit een vriendelijk man, die een nuchter oordeel heeft over een aantal zaken en bepaald geen zwart kijker is. Als hjj kritiek op het structuurplan heeft, dan is dat, om dat hij vindt, dat in het plan te wei nig rekening is gehouden met de toe komstige ontwikkeling van dit gewest in relatie tot die rondom het Noord zeekanaal. In dit verband heeft hij enkele maanden geleden de suggestie gelan ceerd om de Leidsevaart te dempen. Het laat zich begrijpen, dat dit idee in Haarlem voor de nodige gespreks stof heeft gezorgd. Er ontstond een kleine polemiek, welke afgerond werd met de mededeling van de technisch directeur van Openbare Werken, ir. J. J. Fuyksohot, dat het dempen van de Leidsevaart een onmogelijkheid is. Wanneer ooit dit plan zou worden ge realiseerd, zou dat de grondwaterbe- heersing van de Bollenstreek in groot gevaar brengen. De heer Smit is het daar niet mee eens. „Het dempen van dit water en en passant ook van de Herensingel en Burgwal is verantwoord en nood zakelijk". De Leidsevaart zou over een afstand van drie kilometer moe ten en kunnen worden gedempt. Van af de Zandvoortselaan in Heemstede tot aan de Nieuwe Gracht. Er ontstaat dan een zeer ruime toegangs weg naar het centrum van Haarlem, waarlangs een groot aantal auto's kun nen worden geparkeerd. De heer Smit heeft zijn plan in een brief aan het Haarlemse college van B. en W. uitvoerig uiteengezet. Om de bewindslieden een beeld te geven van zijn bedoelingen sloot hij een foto montage in, welke hjj gemaakt had van twee ansichtkaartende kathe drale basiliek gelegen aan een rian te autoweg met heel veel groen. Op deze brief heeft de heer Smit nooit enig taal of teken gehad. Dat vindt hjj jammer. Langs de Leidsevaart, waarvoor de heer Smit ook al een naam heeft Bavolaan kunnen flats en kantoor gebouwen worden gesticht onder an dere ten behoeve van bedrijven, die 1 zich mettertijd rond het Noordzeeka naal zullen vestigen. „De bedrijven met hun technische apparatuur langs het Kanaal, het administratieve appa raat van Haarlem". In het structuur plan wordt over deze ongezochte mo gelijkheid met geen woord gerept, zegt de heer Smit, omdat naar zijn mening ambtenaren het plan hebben ontwor pen. Een doorn in het oog van de heer Smit is ook de voorgestelde stichting van een centrale in de voormalige Boterfabriek aan de Leidsevaart. „Hoe halen zij het in hun hoofd. Dit krachtstation moet in de buurt van de Westergracht komen". De plaats van de oude Boterfabriek lijkt hem heel geschikt om er een politiebu reau te bouwen: midden in de leng- te-as van Haarlem en nog geen drie honderd meter van het Centrum met gpede verbindingen naar Noord en Zuid. De belangstelling van de heer Smit voor het Haarlemse plan is gemak kelijk verklaarbaar. Destijds heeft hij in Haarlem gewoond, hij is ambte naar geweest bij een groot bouwbe drijf, dat onder andere werkzaam is in Schalkwijk B. Verder heeft de heer Smit in de loop der jaren veel van de wereld gezien. Hij is in Azië geweest, in Afrika en in vele delen van Europa. Zijn liefhebberij was het dan om in de verschillende steden zo maar wat rond te neuzen: bouw. Heeft de heer Smit daarom pretenties? Welnee, hjj heeft er al leen maar aardigheid in om eens met die of gene over het Haarlemse structuurplan te praten en zijn ge dachten daarover te formuleren. Dat hjj dan altijd de demping van de Leidsevaart ter sprake brengt, is niet zo irritant als misschien lijkt. Want ook de studiecommissie van een aan tal architecten, welke zich met het structuurplan heeft bezig gehouden, helt over naar de mening, dat de Leidsevaart gedempt dient te wor den. Jan Bredero en Gerard Roelofs zijn twee van de vier leidekkers, naar wie menige Haarlemmer met verontrust hart, en in spanning heeft opgezien. Naar hun ktouterpartijen langs lange, op het eerste gezicht smalle ladders, hun gebalaneeer op dakgoten en hun zweefpartijen op de zogenaamde hang- stoeltjas. Geamuseerd zagen de twee „waaghalzen" al die bang-verontruste gezichten aan. Af en toe kon er een grijns af, of een schreeuw van verstand houding naar de meelevers in de nabu rige woningen rond de Oude Groen markt op drie vier hoog. Bredero en Roelofs weten wat ze doen, wat ze wel en niet mogen riskeren. En dat realiseert men zich soms te weinig. Dan worden er opmerkingen gemaakt in de trant van: „die lui worden nooit volwassen. Als ze maar stoer kunnen doen. Aan vrouw en kinderen wordt niet gedacht". De twee leidekkers horen dat meer dan eens. Ze maken er weinig woorden over vuil. Hun eigen vrouw en kin deren weten wel beter. Je leert over een dakgoot lopen alsof het een wan delpad is.En die ladders zitten stevig in elkaar en staan bovendien op ge vaarlijke punten vastgesjord. Toch heeft Brederop wel eens een angstig moment meegemaakt. Dat was toen hjj met een ''paar collega's een kerktoren in Elburg restaureerde. De ladder schoot los en beneden hem gaap te een diepte van dertig meter. De lei dekker dacht, dat zijn laatste minuut geslagen had. De helft gleed hjj, maar die andere vijftien meter was „vrije vai". Het liep alles bij elkaar goed af. Alleen maar wat schaafwonden en een behoorlijke dosis schrik. Maar na en kele dagen werd er al niet meer over gesproken en zat Bredero weer onder de torenwijzers. „Op de weg kan je ook elk moment ondersteboven gereden worden". De Utrechtenaar geloofde.dat hij de valpartij niet eens aan zijn vrouw verteld had. Bredero en Roelofs wer ken in opdracht van Monumentenzorg. Ze reizen het hele land door en kennen Nederland's bezit aan historische ge bouwen op hun duimpje. Overal is het werk weer nieuw. Bij bijzonder slecht weer en ook wan neer er een stevige bries staat wordt er niet gewerkt. Daarom zijn de lei dekkers de laatste tijd niet erg gevor derd met de restauratie van het dak van de Grote Kerk. Hun werk bestond meer uit het hakken van leden op de Twee van de vier leidekkers de heer Bredero en Roelofs uit Utrecht, die de laatste maanden bezig zijn geweest met het herstel van de dakbeschutting van de Oude Bavo. begane vloer van de kerk. Er staan nu in een hoek stapels van honderden, keurig op maat gehakte leien. Die zijn voor na het Internationaal Orgelconcours, dat binnenkort in de Grote Kerk wordt gehouden. Tijdens het concours kan er niet op het dak worden getimmerd. Dat zou te lawaaie rig zijn. Vandaag zijn de leidekkers die in Haarlem in pension waren, voor enkele weken naar elders vertrokken. Wanneer het weer in de zomermaanden en najaar meezit, hopen zij het kwar wei nog voor de winter gereed te heb- ben. Adriaan Pauw (1585-1653), zoon van een Amsterdamse koopman, werd als Neder landse afgezant bij de ondertekening van de Vrede van Munster door zijn Franse collega eerbiedig „le plus fin et le plus dangereux" genoemd. „Een standbeeld zou werkelijk niet teveel gevraagd zijn. Met een laan naar hem te vernoemen zijn we er mijns inziens niet van af", neemt de heer J.A. Bomans het namens zijn vereniging Oud-Heemstede-Bennebroek voor zijn briljante voormalige dorps genoot Adriaan Pauw op. „Hij heeft als raadpensionaris van Holland in 1648 voor de beëindiging van de 80- jarige oorlog gezorgd en de Vrede van Munster getekend. Hij zou dus de grondlegger van onze staat ge noemd kunnen worden. In ieder ge val is hjj de belangrijkste mam tussen Van Oldenbameveld en Johan de Wit". Tijdens een lezing over oud-Heem stede, waarin ook Adriaan Pauw ter sprake kwam, viel de heer Bomans de gedachte in dat de raadpensiona ris lauweren in de vorm van een standbeeld best verdiend had. Er wa ren wel minder belangrijke mannen met een gedenkteken geëerd. De on middellijke omgeving van het Heem- steedse Oude Slot was daarvoor <U geschikte plaats. Adriaan Pauw koen: het slot immers rond 1620, hoewel hij niet tot de adelijke stand behoorde. Hij mocht zich daarop voortaan Heer van Heemstede noemen en zich er«p beroemen de heerleijkheid Heemstede, bevattende Bennebroek in bezit te he'jben. Tot zijn dood in 1653 heeft hjj op het Oude Slot gewoond en zich daar bezonnen op de vaderlandse po litiek, waarin hij tot op hoge leeftijd een woord bleef meespreken. In het kerkje aan het Wilhelminaplein werd hij in een glorieuze tombe begraven. „Drie eeuwen zijn de Heemstedena ren nu te laat met hun beeld dat een leegte moet opvullen tussen de beeltenis sen van excellente vaderlanders. Maar nu we eindelijk een idee lanceren, ziet het er naar uit dat we er nog enkele maanden te vroeg over begonnen zijn", zegt de heer Bomans enigs zins tot onze verwondering. Het toe val wil dat de restauratie van het Oude Slot in het najaar ter sprake zal komen in de Heemsteedse ge meenteraad. Het is bekend dat het Rijk alleen dan subsidie geeft voor het herstel van een deel van het gebouw, wan neer ook de oude Vredesbrug (Pons Pacis), die tot 1958 over een inmid dels drooggevallen slotgracht lag en waarvan de brokstukken nu bij Open bare Werken liggen opgeslagen, in het restauratieplan wordt opgenomen. De vereniging Oude-Heemstede-Ben- nebroek wacht nu op een beslissing van de raad in deze zaak. Het slot en de brug zijn immers meer betrokken bij de historie en cultuur van Heem stede en het beeld „kan er altijd wel komen". De vereniging Oud-Heemstede - Ben broek wacht intussen op adhaesiebe- tuigingen. Die van de raadsleden kwamen al gauw, die van de andere Heemstedenaren zijn nog niet erg tal rijk. „Adriaan Pauw is misschien niet een populaire figuur, althans niet in Nederland. Want het is overigens toch beschamend dat men in Mun ster de naam van onze dorpsgenoot wél met ontzag uitspreekt".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 3