driekroon is Pauselijke liturgisch voorwerp geen Mijter en tiara geëvolueerd uit de Phrygische muts 8ECE I I Idee uit Portugal Over mogelijke fusie: V.S.V. wil praten met Stormvogels Dr. Ward voor de rechter Het nationale verlanglijstje Parkeermeter voor stad: gastvrijheid in gevaar INTOCHT IN CONSTANTINOPEL De invloed van Bonifacius VIII BECEL DIEET MARGARINE Nu reeds 22.000 aangiften van Nazi-slachtoffers ,Hoop der Kerk op Afrika gevestigd9 :iil Wennerström hekent spionage Algemeen Fondsenbexit NV S LAVENBURG'S BANK GoedNIEUWS, om Uw gezondheid te dienen Voorschotten na 1 okt. DE PAUS Jon geren vrij willi gers weldra naar Kameroen WENSEN VAKANTIEREIZEN VOORZITTER A.N.W.B. ZATERDAG 29 JUNI 1963 PAGINA 5 Over enkele liturgische bij zonderheden van de Paus kroning, die morgen plaats zal hebben, is eergisteren in dit blad reeds een bijdrage versche nen. Het is wellicht de moeite waard op de historische aspecten toch nog wat dieper in te gaan. De Pauskroning is een oud ge bruik. Zij heeft de betekenis van een plechtige en openbare instal latie, de inauguratie van een Romeinse Pontifex. Door deze kroning wordt hij geen Paus, het is de kondgeving aan Kerk en wereld, dat de nieuwe Paus er is Het opzetten van de tiara is dan ook geen sacramentele of liturgi sche handeling, zomin als de drie kroon een liturgisch voorwerp is. 1 blokje* verkwikking zonder weerga Gemeenschappelijk vermogen ca.25 miljoen gulden. De UITKERING boekjaar 1962/63 be juli a.s. over het f. 70.- per 1/1 participatiebewijs. Beurskoers circa f. 1400.-. Inlichtingen bij alle commissionairs en banken. (Van onze Romeinse correspondent) (Advertentie) .'SrCJc. MARCAM met een rijkdom aan onverzadigde oliën U weet dat niet alle vetten gelijk zijn. Er zijn dierlijke en plantaardige vet ten, er zijn vetten (in vaste vorm) en oliën (vloeibaar)} zij kunnen boven dien verzadigd, onverzadigd of meer voudig onverzadigd zijn. Zij zijn onmisbaar in Uw dagelijkse voeding - zij leveren calorieën,nodig voor Uw dagelijkse energie. Maar de meervoudig onverzadigde oliën, zoals bepaalde plantaardige oliën, doen nog méér voor U. Want het is bekend dat zij een gunstige invloed kunnen hebben op de bloed vaten. Een eigenschap die vooral wordt gevonden in de oliën van mais, saffloer en zonnebloem. Daarom is het prettig te weten dat Becel volop zonnebloemolie bevat! Want dat kan voor Uw gezondheid véél betekenen! Bovendien is Becel bijzonder aange naam van smaak, voortreffelijk smeer baar en tevens uitmuntend bij bakken en braden. Becel is goed, rijk aan meervoudig onverzadigde plantaar dige oliën, gevitamineerd en onge zouten. Becel in 250 grams blik» dus prettig lang houdbaar: f 0.90. Vraag erom bij Uw leverancier. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 29 juni Meer dan 12.000 van de zestigduizend uitgezonden formulieren waarop Nazislachtotfers aangifte kunnen doen van de door hen geleden schade, zijn reeds vóór de offi ciële indienlngsdatum, 1 juli, terug ont vangen. Dit blijkt uit de memorie van antwoord van minister Zijlstra aan de Tweede Kamer over de uitvoering van het Nederlands-Duits financieel ver drag. De minister deelt ook mee,, dat de re gering het mogelijk wil maken reeds kort na 1 oktober met het uitbetalen van voorschotten aan de Nazislaohtoffers te beginnen. In ieder geval zal het uiterste worden gedaan om vóór het ein de van het jaar uitkeringen in de vorm van voorschotten te doen. Dit hangt on der meer af van het overzicht, dat pas na de sluiting van de indieningstermijn, 1 december, kan worden gekregen van de verhoudingen waarin de uitkeringen ten opzichte van elkaar komen te liggen. Maar als op 1 oktober de overtuiging bestaat, dat nog maar een zeer klein deel van de totale aanvragen nog niet binnen is gekomen, kan de uitbetaling in de vorm van voorschotten al begin nen. Minister Zjjlstra hoopt, dat de eigenlij ke uitbetalingen in de eerste helft van 1965 volledig zullen zijn afgewikkeld. Hij verwacht, dat in elk geval de over grote meerderheid der aanvragen eind 1964 zal zijn afgewikkeld. Minister Zijlstra deelt verder mee, dat uit het resterende bedrag van 280 miljoen, dat bestemd is voor de alge mene middelen, geen uitkeringen aan Nazislachtoffers zullen worden gedaan. Dit had de Kamer in het voorlopig ver slag gevraagd. De minister meent, dat dit bedrag geheel ten goede moet ko men aan de Nederlandse die in haar geheel ook geleden van de oorlog. Lang is het gebruik geweest, dat de keuze en daarmee het pontificaat en de opperherderlijke macht eerst inging met de plechtige bekendmaking dier keuze. Die bestond dan in de con secratie, de intronisatie en de kroning van de paus. Dezer dagen noemden wij in een artikel de Romeinse pres byter Stefanus, die in 752 gekozen werd, maar na drie dagen stierf. Toen hadden consecratio en inauguratie nog niet plaats gehad en bijgevolg .werd hij niet als Paus beschouwd. De zali ge Urbanus II, oud-prior van Cluny en stichter der Karthuizerorde, werd in 1088 te Terracina 100 km. be zuiden Rome tot Paus gekozen en deze keuze werd plechtig bekend ge maakt. Hij kon aanvankelijk zijn Ro meinse zetel niet bezetten, omdat de stad in handen was van de tegenpaus Clemens III. Maar toen Urbanus een maal Rome binnen kon trekken, was zijn eerste daad de intronisatie te vol tooien door de kroningsmis in de St. Pieter en de kroning. Pas daarna nam hij bezit van het apostolisch paleis en van zijn kathedraal, de St. Jan van Lateranen. Het begrip kroning bij de installa tie ontmoet men voor het eerst in de twaalfde eeuw. Callixtus II, die in 1119 als opperherder geïnaugureerd werd, sprak in zijn predikatie over zijn kro ning. In deze eerste helft van de twaalfde eeuw blijkt de kroning als de kern der installatie beschouwd te worden, de eigenlijke investituur. De eerste kar dinaal-bisschop had de functie de kro ning en dus de investituur te verrich ten. Aan kroon en kroning ging men de zin geven van symbool van het „koninklijk priesterschap" der Kerk. De ontwikkeling van de Pauskeuze en de kerkrechtelijke vastte; daarvan vonden wezenlijk hun a ting in het decreet „Licet in Constitu- tionibus" van 1351, dat door Clemens VI uitgevaardigd werd. De 26 constituties van latere Pau sen hebben slechts wijzigingen in on derdelen aangebracht, bevestigden eerdere bepalingen of vatten die in een nieuwe tekst samen. De wetgeving voor onze tijd gaat direct terug op 1351 en toen was het reeds als tegen woordig, dat de kiezers, uitsluitend de kardinalen, de Paus-elect aanwezen, die dan op de hem terstond gestelde vraag, of hij de keuze aannam, door zijn bevestigend antwoord de wettige Pontifex werd. De kroning bleef be staan met haar vele zinvolle gebrui ken en symbolen, maar de legitimi teit van de Paus hing er niet meer vanaf. nzake kroon en kroning heeft Inno- centius III ca. 1200 het zinnebeel dig onderscheid geformuleerd tus sen het „regnum het regeersym- bool, en de mijter. „De Paus van Home", zegt hij, „draagt als teken van het wereldlijk gezag het regnum, als teken echter van zijn opperher derschap de mijter". Beide insignia gaan terug op één hoofdbedekking en juist in Innocentius' tijd had zich de splitsing tussen de seculiere en de li turgische versie voltrokken. Een hoofdbedekking, die tot de Pauselijke plechtige kleding behoorde, staat vast onder Constantmus. Toen deze de (By zantijnse) keizer opzocht, dus in de hoofdstad Constantinopel, bekleedde hij zich voor het binnenkomen in de stad met keizerlijke gewaden en in signia. „Op zijn hoofd", aldus de kroniek, „droeg hij de camelaucus, gelijk de Pausen te Rome gewend waren". Het woord klinkt zo (lelijk) uitheems, dat het zeker een latinisering van een oos ters woord is. Die camelaucus intus sen stond in soortgelijk aanzien als de keizerlijke paramenten. Van deze dracht zijn er uit dezelfde tijd meer getuigenissen en de aardigste daarvan vindt men in de romantische episode uit de zg. donatie of constitutie van keizer Constantijn. Dit is een imperi aal decreet, waarbij Constantijn de Grote aan Paus Silvester I en zijn op volgers de wereldlijke heerschappij schonk over de stad, Italië en heel het Westromeinse rijk. Het document is een historische vervalsing en stamt niet uit keizer Constantljns' dagen, de vierde eeuw, maar uit het eind van de achtste, toen het in Frankrijk om politieke reden gemaakt werd. In dit schenkingsdecreet; dan komt de Paus voor, gekleed in keizerlijke gewaden. Constantijn, zo leest men, heeft bij zijn ontmoeting met de Paus in de St. Pieter verordend, „dat onze eer biedwaardige vader Silvester, hoog ste Pontifex en al zijn opvolgers tot lof van God en ter ere van de Heilige Petrus kunnen gebruiken en op het hoofd dragen de diadeem of kroon van cms hoofd, die wij hun geschon ken hebben, een diadeem van het zuiverste goud met kostbare stenen bezet. Maar de Zeer Heilige Vader heeft boven de kerkelijke kroon, die hij tot roem en eer van de Heilige Petrus draagt, geen gouden kroon willen aannemen en daarom hebben wij met eigen hand op zijn zeer hei lig hoofd een Phrygische muts ge plaatst, helwit en schitterend, die de verrijzenis van Onze Heer sym boliseert en wij hebben bepaald, dat deze Phrygische muts gedragen zou worden door hem en al zijn opvol gers". Uit deze tekst blijkt in elk geval, dat het op het eind van de achtste eeuw kennelijk sinds lange tijd gebruik was, dat de bisschoppen van Rome deze mijterachtige oosterse hoofdbe dekking droegen, als teken van hun hoge waardigheid. n de negende en tiende eeuw heet deze muts het „regnum", het te ken der opperhoogheid. Paus Gre- gorius VII (1073-1085) droeg het regnum bij plechtige tochten op straat. Het woord „corona" wordt steeds meer gemeengoed. Aan de rand van de mijter of muts kwam een band, een diadeem, fraai bewerkt en ver sierd. Die droegen de Pausen op feest dagen op plechtige rondgangen en daaruit heeft zich zelfs in de kalender de term ontwikkeld „dies festae co- ronae", feestdagen, waarop de Heilige Vader de corona draagt. Uit dit reg num ontwikkelde zich omtrent de tien de eeuw het zuiver liturgisch symbool van de mijter, teken van de geeste lijke leiding en van het magisterium der kerk. De andere ontwikkeling leidde naar het symbool der wereldlijke macht, waarvan Innocentius III sprak. Wel licht is het Bonifacius VIIÏ geweest, omtrent 1300, die de lengte van het regnum vergrootte en die aan de ene corona een tweede en misschien zelfs een derde toevoegde, als symbool van zowel het hoogste kerkelijk als we reldlijk gezag, naar de opvatting van zijn tijd. De driekroon, de tiara, werd in de periode, dat de Romeinse bis schoppen in de „verbanning van Avig non" leefden, het insignum van het Pausdom. En het is het sindsdien ge bleven: vader der vorsten, bestuurder van de wereld, plaatsbekleder van Christus. De traditie is taai, het proto col en de officiële teksten ook. Wat wij tegenwoordig in de tiara zien verzinnebeeld is de hoge waardig heid van de Plaatsbekleder van Chris tus op aarde, en de drie kronen zijn het symbool van de Vader, de Herder en de Leraar. VATICAANSTAD, 29 juni (KNP) De Paus heeft gisteren een aantal pelgrims uit Nigeria ontvangen, bij wie zici. de Nigeriaanse priesterstudenten te Rome hadden gevoegd. In een har telijke toespraak in het Engels zeide de Paus, dat hij de beste herinneringen aan Nigeria heeft, dat hij enige jaren geleden heeft bezocht. De Paus zei dat hij destijds zo hartelijk ontvangen was en dat hij versteld had gestaan over de bloei van scholen en ziekenhuizen in gang van de missies. Hij was echter het land en over de enorme vooruit- het meest getroffen geweest door de vroomheid van de katholieken, die in Nigeria wonen. Hij verzocht daarom vooral Zijn groeten te doen aan heel het volk en aan alle Afrikanen. Ingaan de op dit laatste woord zeide hjj, dat hij grote bewondering heeft voor de Afri kanen, die op weg zijn naar politieke rijpheid en de waarde van de vrijheid hebben leren smaken. De Paus zei, dat hij volkomen stond achter de pogingen van de Afrikaanse jonge staten om zich in de wereld erkend te zien. Hij sprak daarbij de wens uit, dat rijke landen de minderontwikkelden zouden bijstaan, opdat ze tot de volledige burgerlijke zelfstandigheid zouden geraken en daar bij in staat zouden zijn aan een eigen levenswijze vorm te geven. Tenslotte (Advertentie) hartverwarmends jjf Voor de liefhebben van "een goed glas" stelt Martini speciale ion the rock$"-gltzen beschikbaar In sets van 1 stuks.' Maak f2.-of een veelvoud hiervan over op postrekening no. 579559 tn.v. Martini Rossi, Rijswijk, onder vermelding vans-"on the rocks-glszen". Als ik alles goed heb be grepen zat Gil Dos Santos Frederico dus met een klein radio-ontvangertje onder zijn oorverband en een zendertje aan zijn pols op zijn Portugese school examen te doen en stond tezelfdertijd zijn broer on geveer gelijk uitgerust ergens buiten vóór te zeggen uit wiskunde-boeken. Ik heb de grootste bewondering voor Gil. Hoe krijg je ooit een broer zo gek? Overigens, ik moet zeggen dat de spiek-techniek in de loop der jaren wel zeer is verfijnd. In mijn tijd de den wh het nog met verdachte mond bewegingen. met plotseling los zitten de veters of op zijn best met morse tekens. Verouderde methodes in deze dagen van ruimtevaart. Inmiddels ben ik wel van mening dat het door Gil Dos Santos Frederi co uitgevonden spiek-systeem ook voor minder frauduleus gebruik verdient verspreid te worden. Zo weet ik bijvoorbeeld nog niet wat er gebeurd zou zijn als dr. De Kort gedurende de afgelopen forma tie-dagen met, laat ik zeggen, een kiespijnverband zou hebben rondgelo pen. Ach natuurlijk, een geschikte po litieke broer achter de boeken wal altijd wel te vinden geweest. DEN HAAG, 28 Juni In een ver klaring, die vanmiddag om kwart over een over de zender Hilversum werd uitgezonden, heeft de minster van Bui tenlandse Zaken mr. J. Luns. medege deeld, dat de voorbereiding van de uit zending van jongerenvrijwilligers goe de vorderingen maakt en een eerste project In West-Kameroen wordt voor bereid. De eerste groep van 25 vrijwil ligers zal waarschijnlijk half november daarheen vertrekken. „Alhoewel er regelmatig berichten ver schijnen in de pers over het program ma, is mij toch gebleken dat de jon- feren nog onvoldoende weten, wat het oei van de uitzending is," aldus zei de minister vervolgens. „Daarom is beslo ten zaterdagmiddag om twee uur een voorlichtingsmiddag voor toekomstige vrijwilligers en andere belanstellenden te laten plaats vinden ln het Konklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam Gaama roep ik alle belangstellenden op daarbij aanwezig te zijn". Voorts deelde hij mee dat er een goe de coördinatie van activiteiten bestaat tussen het door de regering bekend ge maakte jongerenvTijwilligersprogram- ma en door een groot aantal particu liere organisaties in het leven geroepen .Stichting J ongeren-Vrij willi gerscorps verzekerde de Paus dat de Kerk haar hoop juist op Afrika heeft gevestigd en verzocht nogmaals dat aan alle Afrika nen en in het bijzonder aan de bevol king van Nigeria mede te delen. STOCKHOLM, 29 juni (UPI) De Zweedse kolonel Stig Wennerström heeft toegegeven schuldig te zijn aan „ernstige spionage" en illegale inlich- tingenpraktjjken ten behoeve van een buitenlandse mogendheid en is. hangen de zijn berechting, in verzekerde bewa ring gesteld. De 56-jarige kolonel, die op 20 juni doo de veiligheidspolitie werd de veiligheidspolitie teerd, werd gisteren voor een rechtbank werd gearres- TTV-S.V* feioicicn vuui ccii. cv,n(uaiin geleid. Verondersteld wordt dat hij Rus ten alle militaire inlichtingen heeft ge geven waarom het heeft gevraagd, on der meer geheime gegevens uit enkele NAVO-landen. VELSEN, 29 juni Met vrijwel alge mene stemmen heeft de ledenvergade ring van V.S.V. gisteravond het bestuur gemachtigd te gaan onderhandelen met het bestuur van Stormvogels over een fusie, maar dan alléén voor het betaal de voetbal. Uitgangspunt bij de onder handelingen zal dus zijn, dat de ama teur-afdelingen van beide verenigingen zelfstandig blijven voortbestaan, maar dat er aan de top een samengaan zal plaatsvinden onder een nieuwe naam. Woensdagavond vergadert Stormvogels. Deze vereniging heeft zich reeds enige malen voor fusie uitgesproken, zodat verwacht mag worden dat het Storm- vogelsbestuur eenzelfde machtiging zal krijgen als het bestuur van V.S.V. De onderhandelingen zullen uiteraard plaatsvinden in nauw contact met de K.N.V.B., zodat, als de beide besturen overeenstemming hebben bereikt, aan de leden een fusieplan kan worden voor gelegd, dat de goedkeuring heeft van de bond. Beide verenigingen zullen namelijk ook het concrete fusieplan nog moeten goedkeuren voordat de fusie van het betaalde voetbal een feit kan worden. De vergadering, die niet voor de pers toegankelijk was, had een vlot verloop. Het resultaat ervan werd na afloop door het bestuur medegedeeld. De voor zitter, de heer W. A. de Bruyn, heeft ter vergadering de berichten tegenge- Advertentie) sproken als zou V.S.V. schulden heb ben. Er is wel een financiële achter stand, aldus de heer De Bruyn, maar daar staan bezittingen tegenover. De ver gadering bleek er geen overwegende bezwaren tegen te hebben, dat een voort bestaan van V.S.V. en Stormvogels als amateur-verenigingen ertoe zal leiden, dat dan ln de vierde klasse moet wor den begonnen. LONDEN, 28 juni (UPI) De Lon- dense rechtbank heeft vanmorgen een begin gemaakt met de behandeling van de strafzaak tegen de osteopaat dr. Stephen Ward, die ervan wordt beschul digd dat hij geld heeft verdiend met prostitutie. Ward is de man die de Brit se ex-minister van oorlog, John Pro- fumo, destijds in contact bracht met de call-girl Christine Keeler. In de vanmorgen voorgelezen aan klacht werd de naam van miss Keeler genoemd. De openbare aanklager noemde daarna de namen of schuilna men van nog vijf, zes andere vrouwen, die door dr. Ward tot prostitutie zouden zijn gebracht, onder wie Marilyn Rice- Davies. Een ander punt van de aan klacht luidt dat dr. Ward zich in min stens twee gevallen heeft schuldig ge maakt aan het plegen van abortus. Als getuige werd vanmorgen o.a. miss Keeler gehoord, die zorgde voor een sensatie toen zij, op een desbetreffende vraag van de rechter, antwoordde dat zij van ex-minister Profumo bepaalde geldsbedragen had ontvangen. De openbare aanklager had tevoren tijdens het voorlezen van de dagvaar ding gezegd dat hij, als hij volledig zou willen zijn, de namen van „achtens waardige personen" zou moeten noe men. Hij verzocht echter van deze ver plichting ontslagen te worden. Kosten in miljoenen guldens (Advertentie) per autocar of per trein door geheel Europa; uitstekende maaltijdveuorging, geen lunch pakketten; desgewenst hotelkamers met eigen bad en toilet; matige prijzen. Vraagt programma1963. Reisbureau Groeneveld, Botersloot 52, Rotterdam t«L112335 Boekingskantoren s Amsterdam Ralibur Greanavsld. da Clarcqttraat 128.Tal.aOMr fUitbur Gresnavaidt van Woimntt J207,T«L72770d SCHEVENINGEN, 29 Juni Be- langrijke kwesties als het parkeer- metervraagstuk, recreatiemogelijkhe den in het Delta-gebied en de steeds groter wordende invoer van (zeer) ge bruikte automobielen zijn vanmiddag aangesneden door de voorzitter van de A.N.W.B., ir. F. van der Linde van Sprankhuizen, tijdens de jaarvergade ring van de toeristenbond die in het Palace-hotel werd gehouden. Sprekende over de strijd die gaande is in vele gemeenten over invoering van parkeermeters of parkeerschijven, zei de heer Van der Linde dat dié gemeenten, die zich wat al te eenzijdig tot de parkeermeter bepalen, weieens getroffen zouden kunnen worden door een odium van „ongastvrijheid". Deze meters, die immers een betaling eisen van de automobilisten om te parkeren, dreigen slechts één categorie van de bevolking een extra-belasting op te leggen, aldus de voorzitter. Over de invoer van de gebruikte auto's uit het buitenland zei de heer Van der Linde dat het aantal van deze „kneusjes" snel stijgt. In 1960 ging het om 11.400 wagens, verleden jaar werden er al meer dan 25.000 geïmporteerd. Het ziet er naar uit dat dit getal dit jaar nog zal worden overtroffen. De bond is er vooral daarom zo bezorgd over omdat men er kwalijke gevolgen van verwacht voor de ver keersveiligheid. Bij geconstateerde ge breken zijn de verkopers meestal niet meer te achterhalen omdat de meeste wagens via de markt- en straathandel worden verkocht. De voorzitter onder streepte vooral voor deze wagens het nut van technische keuringen. De heer Van der Linde uitte zijn tevredenheid over de resultaten van het nog jonge systeem van de zogenaamde „afpellen de snelheden". Het aantal ongevallen, vooral die welke veroorzaakt werden doordat men met veel te hoge snelheid een bocht inzette, is aanmerkelijk teruggelopen. Sprekende over de recreatie zei de A.N.W.É.-voorzitter dat hij werkelijk grote perspectieven ziet op het gebied van de ontspanning in de verwezen lijking van het Delta-plan. De suggestie die de toeristenbond verleden jaar heeft gedaan om ten behoeve van de recreatie een tot twee procent aan de normale begroting van de Deltawerken toe te voegen wordt blijkens een recent antwoord van de minister niet opge volgd. De bewindsman ziet echter ook wel in dat er talloze mogelijkheden zijn, die reeds bij de aanleg van werken kunnen worden benut. De A.N.W.B. zal hierover met Rijkswaterstaat van gedachten wisselen. De A.N.W.B. zal in het najaar een recreatiestudiedag hou den, zo kondigde de heer Van der Linde van Sprankhuizen aan. waarop deskundigen op het gebied van de socio logie en de sociografie, van de plano logie en van de recreatie het woord zullen voeren. VERMINDERING ARBEIDSDUUR, WONINGBOUW: Prduktiederving door verkorting werktijd met '4 dag per week Produktiederving door vakantieverlenging met 2 dagen per jaar Versnelde woningbouw, zodat tekort in 1967 verdwenen; 650 per jaar dus ook in 1967 Verbetering kwaliteit nieuw te bouwen en na oorlogse woningen, 600 per jaar, dus ook in 1967 PRIMAIRE INKOMENS: Opheffing gemeenteclassificatie Gelijke beloning mannen en vrouwen Verhoging minimumloon tot flOO,— per week in 1967 Verhoging AOW tot f 4.400,— ln 1967 („auto matisch" f 2.600,—). Indien tegelijkertijd de bedrijfspensioenen e.d. worden verlaagd (be sparing 675 miljoen) zonder die besparing kost verhoging AOW 1400 Verhoging AWW tot t 3.300,in 1967 („auto matisch" f 2.760, Uitbreiding kinderbijslag zelfstandigen (le en 2e kind ;boven f i4.000, Afschaffing kinderbijslag werknemers le en 2e kind zou 250 miljoen besparen maar maakt loonsverhoging gezinshoofden nodig Compensatie huurverhoging 30% Wett. arb. ongeschikth. verzek. (met intrek king I.W. en ongev. wet) Voorziening zware geneeskundige risico's huisartsenhulp e.a. 1 jaarl. kosten in 1967 2.400 Investeringen in 1967 450 650 600 Totaal 4.100 Eigen risico' miljoen bespaart 150 Totaal 470 620 20 725 40 125 550 50 270 150 2.720 OVERHEIDSUITGAVEN EN BELASTING WIJZIGINGEN: Sociale uitgaven, subsidies e.d. (medische en sociale zorg, verhoging melksubsidie 50 miljoen voor 1 cent verhoging gar. prijs, be sparing woningsubsidies bij 30% huurverho ging ad 160 miljoen) saldo van verhogingen en verlagingen MILITAIRE UITGAVEN Onderwijs, cultuur, recreatie, verlag, leerl. schaal, verlenging leerplicht, sportvelden, we tenschap, studieloon 100 miljoen) Weg- en waterbouw (wegen, dijken, tunnels, havens, krotopruiming, sanering) Hulp aan ontw. landen tot 1% N.I. Ongedaan maken van automatische stijging belastingdruk aoor progressie, le jaar 150 mil joen, 2e jaar 300 miljoen enz. aangenomen voor 1967 I Vermindering gemiddelde belastingdruk van 23% in 1963 tot 22% in 1967, le jaar 125 mil joen, 2e jaar 250 miljoen, voor 1967 Autom. optredende verplichtingen en nood zakelijke modernisering, waarbij dus eigenlijk niet meer van een „keuze" kan worden ge sproken 25 650 700 350 500 500 800 375 775 1.325 Totaal 6.000 Tegen de kosten van deze wensen moeten worden gesteld de middelen, die volgens het Centr. Bur. in 1967 beschikbaar zullen zijn. Bij de verschillende veronderstel lingen 4% groei per jaar, 5% groei per jaar of 1 prijsstijging en 4% groei per jaar komt het rapport tot de volgende opstelling.' IN MILJARDEN GULDENS Vermindering arbeidsduur; woningbouw Primaire inkomens, na aftrek incidentele loonsverhogingen, doch zonder stijging CAO-lonen Overheid, zonder wijzigingen in huidige belsstingstructuur 4% 0,6 1.4 beschikbaar: 5% 1.8 1.9 1%, 4% 1,8 1.8 4.1 2.8 6.0 Advertentie:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5