Met gezicht naar de mensen draagt Paulus VI H. Mis op Fabiola weer in het wit ^otMd'StiAk Zomers weer Pauselijke homilie beroep op eenheid onder chris Dialoog Kerk met moderne wereld Kennedy was één etmaal in LONDEN Meisje vermoord met straatklinker Kinderen vinden slacht offer in we SPEURHOND bij onderzoek ingeschakeld PROF. L. BEEL SNEL AAN HET WERK Eerste bespreking geldt economische gegevens liet weer- Wisselvallig Bedrijfsschool ttentie ctie SHORTS DRAMA IN WALSOORDEN Voor ruim een ton juwelen gestolen Baby dood in plasticzak gevonden Fa. B. ENGELENBERG - krachtens privilege - Gfehuwd predikant wordt priester MAANDAG 1 JULI 1963 87sfe JAARGANG No. 31475 (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 1 juli Met de pracht en weelde der van geslacht op ge slacht overgeleverde symbolische vormen is Paus Paulus VI gisteren gekroond. De aloude intronisatie- plechtigheden hadden plaats ip het St.-Pietersplein. Leo XIII werd de tiara opgezet in de fraaie maar zeer besloten Sixtijnse Kapel. De Pausen Pius X, Benedictus XV en Pius XI werden ten overstaan van het volk in de St.-Pieterskerk ge kroond op de loggia die binnen in de kerk uitkomt boven de ingang. Maar Pius XII deed na de verzoe ning met Italië de kroning plaats vinden op het buitenbalkon .der St. Pieter, zodat honderdduizenden ervan getuige konden zijn. Paus Joannes' kroning had op dezelfde wijze plaats. Toevallig gedwongen door sterke ruimtebeperking in de basiliek door de concilie-installa ties besloot Paulus VI de kronings mis op het wijde St.-Pietersplein te doen plaats hebben en ook de kroning zelf. FALCON TWEEDJASSEN INSCHRIJVEN van LEERLINGEN DAGELIJKS Telefoon 11805 VAKANTIE-AANBIEDING voor heren Satin de Luxe 9.95 Sturkaflex II.95 Ttftfudia 14«75 Sic transit Paus Paulus VI, het hoofd be dekt met de pauselijke kroon geeft de zegen aan de me nigte op het Sint Pietersplein (Telefoto). „FLEXA" MUURVERVEN Honderdduizenden getuige van eerste PAUSKRONING op het St. Pietersplein Thans werd aldus de Vader der Volkeren en Christus' vicaris niet al leen ten overstaan van de Kerk en de (Advertentie) Verwachting tot dinsdagavond (Opgemaakt te 11.15 uur) Zwaar bewolkt met enkele opkla ringen en hier en daar enige regen ot een regenbui met kans op onweer. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke wind. Dinsdag Zon: 4.24-21.03. Maan: 16.37-1.55. (Advertentie) (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 1 juli Het lage drukge- bied bij Engeland voert vrij warme maar onstabiele lucht naar ons land, waarin nog een enkele regen- of on weersbui voorkomt. De temperatuur kan nog iets stijgen, in de middag tot dicht bij 25 graden C. Deze eerste dagen van deze maand zullen afgezien van een verspreide bui een zomers karakter hebben. Aan zee Zonnige period®11 met goed strand weer. Plaatselijk nog een bui. In de middag zwakke zeewind. Temperatuur 20-22 graden, zeewater 16 graden. Voor- Uitzichten: perioden van zomers strand weer. wereld geïntroniseerd, maar ook met alle religieuze ceremoniën ingebeden en ingehuldigd temidden van de men sen, Urbis et Orbis. Zo voegde het jaar 1963 wellicht een nieuw sym bool aan de oude toe. Niet alleen het prachtige licht van de Italiaanse he mel, meer nog het licht van het Concilie in de geest van de zacht moedige Joannes XXIII lag over de plechtigheid. Het bordes voor de kerk was het centrum, de lucht, die langzaam in diep avondblauw over ging, het eindeloos dak, het plein slechts zinnebeeldig door een immers open colonade begrensd en daarachter de brede Via delle Conciliazione. Tussen de rode pontificale troon, die de midden-ingang van de basiliek in volle hoogte besloeg en de altaartafel lag een afstand van dertig meter. Het Vlaamse gobelin boven de met wit fluweel beklede zetel van de Paus stel de de Verkondiging voor. Achter de plaatsen links en rechts der kardina len, bisschoppen en Curie-prelaten ver hieven zich twee tribunes met elk 1400 plaatsen, waar de bijzondere bui tenlandse missies, 96 in getal, de spe ciale gasten, de familieleden van de Paus, het corps diplomatique bjj de Heilige Stoel, de andere genodigen en de pers hadden plaats genomen. Te 17.30 uur verzamelden zich de kar dinalen in de Aula Borgia van het Va ticaans paleis en bekleedden ze zich met de liturgische gewaden: de kardi naal-bisschpppen in koorkappen, de kardinaal-priesters in kazuifels, de kar- Advertentie) Dkm week dinaal-diakens in dalmatieken. Allen droegen de witte damasten mijter. Te gelijkertijd waren de patriarchen, aartsbisschoppen en bisschoppen, ab ten en penitenciërs bijeengekomen in de zogenaamde Galleria Lapidaria.. Tegen 18 uur kwam de Paus door zijn hof omgeven in de Zaal der Paramen ten, waar hij gekleed werd in de pau selijke misgewaden. Dan formeerde zich de lange en solemnele stoet, die zich door de staatsiezalen van het Va- ticaan bewoog, de koninklijke trap af daalde en door de Bronzen Poort ten slotte het St. Pietersplein betrad. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiniiiii Paulus VI werd gedragen op de sedia gestatoria onder het baldakijn en geflan keerd door de twee groot-„flabelli", de oosterse waaiers van struisveren. Toen de Paus vanuit de colonnade het plein bereikte, hield een cere moniemeester hem een kluwen vlas voor bevestigd op een lange vergulde stok. En dit vlas in brand stekend, zei hij met luider stem: „Beatissime Pater sic transit gloria mundi", Heilige Vader, zo vergaat 's werelds roem. Nog twee keer werd tijdens de processie dit ver maan herhaald, aan de voet van het bordes en boven naast het altaar. Het St. Pietersplein stond stamp vol, de Paus werd luide toegejuicht. Hjj groette hartelijk terug, zich naar links en rechts wendende, herkende groepen, herkende zijn diocesanen uit Milaan en gaf daar duidelijk blijk van. Toen de Paus van de sedia gestatoria stapte voor de St. Pieter begon ter stond de H. Mis, welke de Paus cele breerde met zijn gezicht naar de men sen. (Vervolg op pagina 6) IIIIIIMIIIillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll' ROME, 1 juli (AFP, Rtr., KNP) In zijn homilie tijdens de H. Mis op het Sint-Pietersplein ter gelegenheid van zijn kroning heeft de Paus een indruk wekkend beroep gedaan tot eenheid onder de christenen. De Heilige Vader zei eerst in het Latijn dat God hem door zijn uitverkiezing tot Paus een onmetelijke taak op de schouders had gelegd. Hy zou daaronder bezwijken, wanneer hij er niet van overtuigd was dat God dikwijls juist de zwakken kiest tot uitvoering van zijn plannen en hen dan ook de nodige genade verleent. In het daarop volgende Italiaanse gedeel te sprak de Paus over het werk van Paus Joannes. „Wij zullen het werk van onze voorganger voortzetten: wij zullen de Kerk tegen dwalingen in leer en zeden verdedigen, welke haar zuiver heid binnen en buiten haar grenzen be dreigen. Wij zullen proberen de pasto rale kracht der kerk te bewaren en te vermeerderen, zij moet vrij zÜn ,en arm, wanneer zü haar eigen houding als moeder en leermeesters wil bewa- (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 1 juli President Kenne dy arriveerde zondag in Brittannië en is gisteren, na een bezoek van 24 uur, weer vertrokken. Hij voerde langdurige besprekingen met Macmillan en andere ledea van de r-itse regering op het landgoed van de Britse eerste-minister in Ashdown Forest. De beide staats hoofden kwamen overeen alle pogingen in het werk te stellen om, via nun ver tegenwoordigers in de besprekingen die over twee weken te Moskou plaats zui len vinden, een overeenkomst te be reiken betreffende een blijvend verbod op proefexplosies van kernwapenen. President Kennedy ondervond' ook in Engeland veel hartelijkheid van de be volking. Toen hij zondag in Forest Row in Sussex de kerk verliet, werd hij om stuwd door een juichende menigte. Een vrouw slaagde er in dicht bij de presi dent te komen en hem de hand te schudden. (Telefoto) Zoals werd verwacht, konden de bei de staatshoofden het niet eens worden over het Amerikaanse plan voor een NAVO-vloot met Polaris-raketten. Voor dat president Kennedy hier arriveer de was reeds bekend dat de Britse re gering zeer weinig voelt voor dit voor stel. De besprekingen hierover zullen evenwel worden voortgezet. Andere onderwerpen van bespreking waren Laos en het Midden-Oosten, en ongetwijfeld Brits Guyana, waarover Amerika zich na het gebeurde in Cuba ernstige zorgen maakt ten gevolge van de aldaar heersende stakingen en wan orden. De Amerikaanse regering vreest dat het communisme voet aan de grond zal krijgen in deze Britse kolonie. ren. Zü wil liefdevol zorgen voor al haar trouwe zonen en zich de achting en het begrip verwerven van allen, die het nog niet zijn, maar die zü hartelijk uitnodigt." Sprekend over het Concilie zei de Paus dat hij het zal voortzetten. „Wij vragen God dat deze grote ge beurtenis de Kerk in haar geloof beves tigde, haar morele krachten moge ster ken, de vormen moge vernieuwen en aan de eisen van de tijd moge aanpas sen. Moge de Kerk zich zo aan de chris telijke broeders presenteren, die nog van de volmaakte eenheid gescheiden zijn, dat zij daardoor aantrekkelijk wordt." (Vervolg op pagina 6) (Van onze correspondent) TERNEUZEN, 1 juli. - Gistermid dag is het Oost-Zeeuwsvlaamse dorp Walsoorden opgeschrikt door een ont dekking van een afschuwelijke moord. Twee kinderen vonden tegen het mid daguur het levenloze lichaam van een deerlijk verminkt meisje dat later werd geïdentificeerd als de bijna ze ventienjarige Marie-I.ouise Duerinck uit de Bernhardstraat te Walsoorden. Na een voorlopig onderzoek door de recherche van de rijkspolitie wordt aangenomen dat het meisje verschei dene malen met een straatklinker op het hoofd is geslagen en dat zij kort daarna aan de zware verwondingen is overleden. De dader is nog spoorloos. Het stoffelijk overschot van het ver moorde meisje is overgebracht naar het r.-k. ziekenhuis te Hulst. Hier werd sectie verricht door dr. B Makkink, patholoog-anatoom, en door dr A. H. Witte van het gerechtelijk laboratori um, beiden uit Den Haag. De twee kinderen vonden het le venloze meisje in een greppel van de toegangsweg naar de boerderij van de landbouwer G. Hiel en juist ach ter de betonfabriek van de fa. Bleyen- berg. De hevig geschrokken kin deren deden thuis het verslag van hun gruwelijke ontdekking waarna een van de ouders zelf ging kijken. Toen hij bemerkte da' het verhaa' van de jongens juist was, waarschuw de hij onmiddellijk de rijkspolitie. Heel de omgeving van de plaats van het misdrijf werd aan een intensief onderzoek onderworpen. Er zijn en kele kleine voorwerpen gevonden, die wellicht van nut kunnen zijn bi.i het opsporen van de dader Er werd reeds een speurhond ingeschakeld. Gebleken is dat het slachtoffer de zaterdagavond nog met enkele vrien dinnen te Kloosterzande heeft doorge bracht. Om half tien 's avonds is zij in de ouderlijke woning te Walsoorden aangekomen. Zij vertelde de nacht te willen doorbrengen bij haar grootmoe der, de 86-jarige weduwe Duerinck. die eveneens te Walsoorden woont. Zij deed dat wei meer. Het meisje liet haar fiets thuis staan. Aangezien zij niet bij haar grootmoe der is aangekomen wordt veronder steld dat zij iemand heeft ontmoet en daarmee later op de avond het don kere weggetje achter de betonfabriek is ingegaan. Het meisje is de oudste uit een ,-ezin met drie kinderen. Bloedsporen op de plaats van het misdrijf wijzen erop dat het tweetal achter een paar steenhopen heeft ge staan aan de achterzijde van de beton fabriek. Asm de bovenkant van een der steenhopen ontbrak een straatklin ker. De dader heeft he* meisje daar de eerste slagen toegebracht. Er is al thans veel bloed aangetroffen. De moordenaar moet haar vervolgens on geveer veertig meter hebben versleept in de richting van de boerderij Spo ren doen vermoeden da' het meisje daar met haar hoofd op de grond ge vallen is, daarna opnieuw geslagen en tenslotte in de greppel langs de weg kant van de weg geworpen. In Wals oorden heerst grote verslagenheid. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 1 juli De informa teur prof. dr. L. Beel heeft uit de be studering van de documenten, die zich in de afgelopen weken rond de kabinets formatie hebben opgestapeld, de conclu sie getrokken, dat hij eerst nadere in lichtingen dient te krijgen óver het rap port van het Centraal Plan Bureau. Hij heeft vanmorgen al om 9 uur in Wassenaar prof. P. de Wolff, directeur van het C.P.B., ontvangen. Eerst wan neer hij een volledige kennis heeft van de prognoses omtrent de economische mogelijkheden in de komende vier jaar, gaat de informateur beginnen met po litieke besprekingen. Een bewijs dat hij niettemin snel wil doortasten is het wel. Reeds voor vanmiddag waren besprekingen met de fractieleiders van de drie christelijke partijen uitgeschreven. Het eerst zou dr. De Kort komen, daarna mr. Beer- nink van de C.H.U. en vervolgens de heer Van Eijsden van de A.R. Partij. West-Duitsland. Een briefkaart die op 14 juni 1932 uit Keulen naar Dussel- dorp was verzonden, is deze week op haar bestemming aangekomen. Met de kaart wordt een jonggetrouwd echt paar gelukgewenst met de geboorte van een dochtertje, dat nu zelf een gezin heeft. De kaart heeft over de 50 km 31 jaar gedaan. (AFP) (Van onze correspondent) ARNHEM, 1 juli Zaterdagnacht hebben tot dusver onbekend gebleven naders zich over de daken van nabu rige panden en via een brandtrap toe gang verschaft to' de winkel van de juwelier Kalleveen in het centrum van Arnhem. Via het zolderraam zyn ze de zaak binnengekomen. Uil de winkelkas ten en de etalages namen zij een grote hoeveelheid sieraden mee, voornamelijk met briljanten bezette ringen voor een bedrag van meer dan honderdduizend gulden. AMSTERDAM, 1 juli Zondagavond heeft een twaalfjarige jongen een do de baby, geborgen in een plastic-zak, drijvend aangetroffen nabij een steiger van de Vlevo-jachthaven in Amster dam-oost. Het moet reeds geruime tijd geleden in het water zijn gelegd. De politie stelt een onderzoek in. Terwijl prof. Beel een hele ochtend besteedde aan het verzamelen van na dere economische gegevens, heeft de K.V.P.-fractie met dr. De Kort verga derd. Voor de katholieke volksvertegen woordigers was er gelegenheid dr. De Kort nadere informaties te vragen om trent het verleden en tevens in over leg met hem de koers te bepalen voor de toekomst. Voor morgen heeft dr. Beel reeds ge sprekken aangekondigd met de socialis tische fractievoorzitter prof. A. Vonde ling in de ochtend en met mr. Toxopeus, fractieleider van de V.V.D., in de na middag. In het algemeen is er een ge voel van vertrouwen nu prof. Beel de volgende etappe in de formatie in han den heeft. Hij is vermaard in het op lossen van netelige problemen en heeft in het verleden bewezen daarbij vaak het risico te willen nemen van beslis singen die ondanks hun volstrekte ob jectiviteit lang niet door iedereen ge waardeerd worden. Met name hebben de socialisten het hem kwalijk geno men dat hij in 1958, na de debatten die het parlement in heftige beroering brachten wegens het doordringen van de onverdraagzame Fakkeldag-metho des, de zaken in handen nam, Kamer ontbinding adviseerde en gedaan kreeg dat er een kabinet kwam zonder socialis ten. Desondanks is er ook in de socialis tische kring een gevoel van vertrou wen in prof. Beels arbeid ontstaan. (Advertentie) Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN GRONINGEN, 1 juli. Het K.N.P. verneemt van bevoegde zijde: zoals reeds eerder in een soortgelijk geval in Duitsland is geschied, zo heeft Paus Joannes XXIII z.g. aan mgr. P. A. Nier man, bisschop van Groningen, toege staan de heer drs. J. Loos, eerder pre dikant van de Nederlands Hervormde Kerk, en gehuwd, tot het priesterschap toe te laten. Te zijner tijd zal hem de pries terwijding worden toegediend. BUREAU SMEDES1RA AT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Zeestraat 50; telet 4790 Bijkantoor en Red IJmuiden: leeuwerikiaan 30 Telefoon 5790 Directie' W C. H. Leijdeckers en Mr W A M van der Kallen, hoofdredactie Drs H. v. RUN err W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter hoogte. Omroepers 16 cents eer m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week t 2.65 per maanc t 7.90 oer kwartaal. Voor klachten over de bezorging s avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1