Westerse waarnemer Satellieten-top is niet op gang gekomen en de Roemenen werken niet mee Bomaanslag van Mafia negen doden „Koken gaat tweemaal zo vlug als op stadsgas" Familie op Schouwen bezit privé-gasbron PAUS ONTVANGT BELGISCH KONINGSPAAR INFORMATIE IN HET DIEPSTE GEHEIM Vondeling en Toxopeus bij prof. Beel President Kennedy bracht bezoek vanmorgen aan Paus Tass ontkent vervalsing tekst dank-telegrarn van de Paus aan Khroesjtsjev Italië geschokt Het Weer VS wijzen Sovjet diplomaat uit AMNESTIE voor Spaanse politieke gevangenen GESPREK ONDER VIER OGEN DUURDE VEERTIG MINUTEN improvisatiewedstrijd Vrij warm weer DINSDAG 2 JULI 1963 87ste JAARGANG No. 31476 BERLIJN, juli (UPI) Westelijke diplomaten in Berlijn menen, dat premier Khroesjtsjev deze week naar Moskou zal terug keren met slechts de steun van een deel van het Sovjet-blok ach ter zich bij de komende besprekin gen tussen de Chinese en de Rus sische communistische partijen in Russische hoofdstad. Zij wezen hl dit verband op de afwezigheid van de Roemeense leider Gheorg- hiu-Dej op de bijeenkomst van de communistische leiders m Oost- Berlijn het afgelopen weekeinde. Volgens de diplomaten is de com munistische topconferentie waar van aanvankelijk sprake was, helemaal niet op gang gekomen. MORRIS "Cefore ijou Snif! SUèDE - NAPPA VESTEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM ïelefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W A. M. van der Kallen, hoofdredactie. Drs. H. v. RUN enW.Sevorin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der millimeter hoogte. Omroepers 16 cents oer m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week 2.65 per maanc, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avond* tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. KHROESJTSJEVS REIS naar O.-Berlijn een fiasco ROME, 3 juli (UPI) De geweld dadige dood van zeven politiemannen en twee monteurs van het leger heeft zulk een beroering in Italië verwekt, dat van alle zijden nu de eis komt tot een krachtdadige bestrijding van de beruchte „Mafia". De noodlottige ex plosie had plaats, nadat een anoniem telefoontje de politie had gewaar schuwd, dat een bom was aangebracht In een auto die stond geparkeerd in een buitenwijk van de stad Palermo. Aangezien al eerder ongelukken waren gebeurd doordat bommen waren ge plaatst in stilstaande auto's, ging de politie er meteen op af, vergezeld door twee monteurs van het leger dia wa ren gespecialiseerd in het demonteren van dat soort bommen. in dit geval echter was da val ge zet met grote sluwheid. Duidelijk zichtbaar achter in de auto stond een fles propaangas, voorzien van een lont, die echter maai' gedeelte- iS, opgebrand. De politie bleef iL^stand. Beide monteurs open- i/frTt vLi£ortier en verwijderden de rlntf. Ill alloc \ro,i11cr was Daarer,6? dat nu 31168 v6dlg fn'nadM-w? kwamen de politieman- „k te onrt2Lde aut0 aan een on" derzoek x,01^Afwerpen. Een van hen Ho mZZ Uien van nen opende deL«otorkap. Op hetzelfde moment de werkelijke spnngladi g, arbh zeven politie mannen plus «- beide legermon- teurs op sla® weraca gedood. De slachting was de grootste in veer- Sicilië is vertrokken om du de begra- K van de slachtoffers aanwezig te zijn, verklaarde gisteravond m het par lement, dat de regering de a zal bestrijden „met ralle,,np„HP er aan machtsmiddelen". Hu toe, dat de Italiaanse regenng met gro- te belangstelling uitziet naar het resui taat van een voorgesteld j„ onderzoek naai de ware aard van Mafia, waarbij ook de sociale achter frond van die organisatie zal woraeu estudeerd Het sociaaldemocratische dagblad ,,La Giustizia" schreef gisteren in een hoofdartikel, dat het geen zin heeft te proberen van Italië een beschaafd land te maken, tenzij men erin slaagt de Mafia uit te roeien. Het blad schrijft dat er overal ter wereld misdadigers bestaan, maar dat die normaliter ge vat worden en in de gevangenis te recht komen. „De Mafia daarentegen" aldus het blad, „is een associatie van misdadigers, die al te gemakkelijk hun straf ontduiken. Dit bewijst, dat deze misdadigers zetelen op plaatsen die hen buiten schot doen blijven... Er moet eens en voor altijd een einde worden gemaakt aan deze ons land zo Miterende schande." De topconferentie van Khroesjtsjevs satellietenleiders mag dan naar het zich laat aanzien mislukt zijn, de spelevaart op de Spree van de Sov jetleider en de andere rode leiders lijkt er niet minder genoeglijk om geweest te zijn. V.l.n.r. ziet men in de boot: Navotny (Tsjechoslowakije), Go- mulka (Polen), Khroesjtsjev zelf, Stoph (Oost-Duitsland)Honecke (id.) en Sjivkov (Bulgarije). Khroesjtsjevs reis naar Oost-Berljjn had volgens deze woordvoerders twee doeleinden. In de eerste plaats wilde de Russische leider het welkom dat pre sident Kennedy in West-Berlijn ten deel was gevallen evenaren als hij (Khroesj tsjev) naar Oost-Berlijn zou komen en in de tweede plaats hoopte Khroesjtsjev van de satellietlanden voldoende steun te ontvangen voor het gesprek met de Chinezen. Op beide punten is zijn reis, aldus de Westerse diplomaten, een fiasco gewor den. Daarbij onderstreepten zij nog eens dat Khroesjtsjev met de leiders uit Polen, Tsjechoslowakije, Hongarije en Bulgarije, die wel in Oost-Berlijn waren, niet tot een serieus gesprek is gekomen. Volgens berichten uit Oost-Berlijn van afgelopen vrijdag zou het de be doeling zijn geweest dat de bijeen komst van de communistische leiders in Oost-Berlijn tot vandaag zou voort duren. De Hongaarse premier Janos Kadar is echter eergisteravond al naar zijn land teruggekeerd, terwijl de Poolse partijleider, Vladislav Go- mulka en de Tsjechische president Novotny gisterochtend vroeg uit Oost- Berlijn zijn vertrokken. De weinige resultaten die Khroesj tsjev tijdens zijn bezoek aan de Oost duitse hoofdstad heeft bereikt, hebben de Westerse diplomaten voor een raad sel gesteld. Zij achten het mogelijk hoe wel niet waarschijnlijk dat de Sovjet leider vanmiddag wanneer hij een toe spraak zal houden op een massabijeen komst, misschien nog een konijn uit zijn hoed zal toveren. Westerse waarnemers in Moskou me nen intussen eveneens, dat de afwezig heid van de Roemenen in Oost-Berlijn een slag in het gezicht betekent voor de Sovjet-Unie. Het geeft volgens hen ook meer grond aan de veronderstelling dat de regering in Boekarest inzake het verlenen van steun aan het Kremlin een weifelende houding aanneemt. Roemenië heeft onlangs de diplomatie ke betrekkingen met Albanië hersteld, een nieuw handelsverdrag met China geslote:, en ook de Chinese brief ge publiceerd waarin het standpunt van Peking in het ideologische geschil met Moskou uiteen werd gezet. De komst van een Roemeense mili taire delegatie naar Moskou wordt door Westerse waarnemers uitgelegd als een VLISSINGEN, 2 juli In de West hoek van Schouwen, op de vroongron- den tussen het vliegveld Haamstede en het dorp van die naam profiteren twee gezinnen al vier jaar van een eigen gasbron, voldoende voor drie verwar mingskachels, twee gasfornuizen en twee geisers. De heer Dambruin jr. heeft de gas bron bü zijn boerderij zelf aange boord. Hij ontdekte jaren geleden, toen er een waterpomp op het erf geslagen werd, de aanwezigheid van gas. Het begon kwalijk te geuren. In de grond zit een veenlaag van een vroeger moeras, waarin het gas is ont staan. De heer Dambruin jr. schonk aanvankelijk weinig aandacht aan het gas. Maar toen er voor zijn huwelijk een beslissing genomen moest worden rond de aankoop van kachels, kwam het gas hem weer in gedachten. Hij sloeg ?an het boren. Op enkele plaatsen pfe£t hij een pijp laten slaan, waarin I?? huis met filter werd neergelaten. steoJi 'ukte. Het gas was er nog ?P een «iepte van zes a zeven kachelc hPer Bambruin jr. kon zijn aardgas - bestellen" Eeschikt v00r waarin^het1011 is een tank geplaatst, vifif kwam, ^rs-iaif naar b<> gelaar aansebS a is een re duceert in dezelfde zin TS~ een fles butaangas gebeurt (Advertentie) Internationaal Orgelconcours 1963 Hedenavond 20 uur Grote of St. Bavo Kerk Kaartverkoop aan de ingang van de kerk. Hoor«at het filter verstapt is ge raakt geelt de eerste bron geen gas meer. Daarom heeft de heer Dambruin een tweede bron aangeboord en de toe voer daarvan nog meer geperfectio neerd. Volgens mevrouw Dambruin is het gas uitstekend. Het koken gaat twee maal zo vlug als op stadsgas; het brandt mooi en de pannen blijven goed schoon. De voordelen van de bron zijn tot op heden niet zo groot geweest. Boren, buizenaanleg en verdere instal laties hebben niet onaanzienlijke inves teringen gevraagd, terwijl het risico van een uitgeputte bron blijft. (Advertentie) .BARTt'LJORlSSTR HAARLEM TEL 13439 LfclÓStSTRAAl tfJIJ KONlNG^felN) AMSTERDAM IEL. 22^506 ver wachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Vrij warm weer met weinig wind. Enkele zonnige perioden. Hier en daar een regen- of onweersbui. WOENSDAG: Zon: 4.25-21.03. Maan: 17.43-2.18. Aan zee Enkele zonnige perioden, maar ook een verspreide bui. Zwakke wind, in de middag van zee. Overdag ruim 20 gra den, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: licht wisselvallig, maar ook perioden van goed strandweer. mogelijke poging van de Sovjet-Unie de Roemenen tot hun standpunt over te halen. Premier Khroesjtsjev heeft dit stand punt nog eens herhaald in eer bood schap aan het Mexicaanse blad „Siem- pre", dat met een jubileumnummer is uitgekomen. Volgens Tass verklaarde Khroesjtsjev in die boodschap, dat de Sovjet-Unie voortdurend een vredespoli tiek heeft gevolgd en daarbij is uitge gaan van het Leninistische principe van vreedzame coëxistentie met landen die een verschillend maatschappelijk sys teem hebben. De Sovjet-Unie, aldus de verklaring van Khroesjtsjev, wenst dat dit principe wordt toegepast bij haar betrekkingen met alle landen in Noord en Zuid-Amerika. li. de brief van Peking van 14 juni wordt dit standpunt aangevallen en ge zegd, dat het onjuist is het beginsel van vreedzame coëxistentie te aanvaar den als algemene lijn voor de buiten landse politiek van de „socialistische landen". Dt leidei van de Chinese communis ten Mao Tse-toeng heeft intussen de Oostduitse communistenleider Walter Ul- bricht een telegram gezonden waarin hij hem gelukwenst met zijn 70ste ver jaardag, aldus is meegedeeld door het Oostduitse persbureau ADN. Mao sprak in zijn boodschap de hoop uit, dat de banden van broederlijke vriendschap tussen de twee landen nog nauwer zul len worden aangehaald. WASHINGTON, 2 juli (Rtr) Het State Department heeft gisteren de uitwijzing bekendgemaakt van een attaché van de Russische ambassade te Washington, Gennadi Sevastjanov genaamd. Hij wordt beschuldigd van „activiteit die onverenigbaar is met zijn diplomatieke status". De Rus heeft volgens het departement ge tracht een buitenlander, die in Ame rikaanse overheidsdienst is, tot spio nage te bewegen door te dreigen met maatregelen tegen zijn familie in de Sovjet-Unie. Ecu zegsman van de Russische ambassade heeft deze be schuldiging ongegrond genoemd. Vernomen wordt dat de buitenlan der die door de Rus benaderd is, werkte bij het hoogst geheime Centra le Inlichtingenbureau in de V.S. Se vastjanov was agent van de Russi sche geheime politie (KGB), zo wordt van officiële Amerikaanse zijde mee gedeeld. In zijn bibliotheek in het Vaticaan heeft Paus Paulus VI maandag het Belgische koningspaar in audiëntie ontvangen. Ter wijl koning Boudewijn toekijkt schenkt de paus koningin Fabiola een medaillon. (Telef oto) MADRID, 2 juli (UPI) De Spaan se regering heeft gisteravond bekend gemaakt, dat alle Spaanse politieke gevangenen die tenminste 20 jaar m de gevangenis hebben gezeten, binnen kort krachtens een door hot Spaanse se staatshoofd Franco, uitgevaardig de algemene amnestie ter gelegenheid van de verkiezing van de nieuwe Paus zullen worden vrijgelaten. Afgelopen week is hierover reeds melding gemaakt, doch Pad6J6 byz?p" derheden werden pas gisteravond be kendgemaakt, nadat Franco van z;Jn rondreis langs de oostelijke provincies in Madrid was teruggekeerd- Alle ge vangenen, ook politieke, vallen onder deze algemene amnestie en er zijn geen „uitzonderingen", aldus een woordvoerder van de regering. Het is echter niet bekend hoeveel personen er zullen worden vrijgelaten. Toen wijlen Paus Joannes XXIII werd ge kroond, werden er in totaal 2.000 ge vangenen in vrijheid gesteia. (Van onze parlementaire redacteur) had. Ook andere fracties hebben van daag in het Kamergebouw vergaderd. DEN HAAG, 2 juli De eerste ronde van de besprekingen die prof. Beel nodig acht om de politieke situa tie te verkennen, is vandaag beëin digd met het bezoek van de socialis tische fractie-voorzitter, prof. Vonde ling en zijn liberale collega, mr. Toxo- peus. Zij zijn het die dr. De Kort onlangs voor onoverkomelijke moei lijkheden hebben geplaatst, zodat hü de tormatiepoging moest opgeven. Terwijl dr. De Kort bezig was te trachten een keuze te maken tussen bei- en f?? een vier partijen-kabinet samen je..?t6.|n' ,nana mr. Toxopeus hem het initiatief uit handen en begon eisen te stellen: het systeem van formeren deug de niet en het program moest men eens aan een aanpassingskuur onderwerpen. Prof. Vondeling volgde een andere tac tiek en verklaarde dat het program hem wel aanstond. Hij had echter een „klei ne' wijziging op het oog, die later grote moeuukneden bleek op te leveren. Over dit laatste heeft dr. Beel zich gisteren terdege georiënteerd. Niemand minder dan de directeur van het Centraal Plan Bureau kwam het met hem uitpuzzelen. Over de vraag wat prof. Beel nu ver- der zal doen als hij beide heren ge hoord heeft, kan nog niets met zeker heid worden gezegd. Er zijn ingewijden, die beweren dat prof. Beel zelf nog niet weet welke koers hü zal inslaan. Als informateur hoeft hij, strikt genomen geen maatregelen te nemen die ertoe leiden dat een kabinet min of meer pan klaar aan de na hem komende forma teur kan worden aangeboden. Hü kan wederom volstaan met een rapport aan de koningin, waarin de situatie wordt omschreven. Men verwacht echter van prof. Beel wel oplossingen, zodat er enig schot in de zaak komt. Hfl is de tweede informateur en heeft een geheel nieuwe opdracht. Prof. Beel heeft in ieder geval reeds bereikt dat de geheimhouding voor honderd procent is ingevoerd. Nie mand hoort meer een woord over wat er in Wassenaar ter sprake is geko men. Ook de KVP-fractie liet gisteren, alvorens de fractie-voorzitter, dr. De Kort, zich naar Wassenaar begaf, niets bliiken van wat daar is behan deld. De fractie is vandaag wederom bü- een: voor de middag om het Kamer debat over de grondwetsherziening voor te bereiden, na de middag om verder te overleggen over de politieke situatie en het. beleid van de voorzitter, die de formatie het eerst in handen heeft ge- De geheimhouding is btöProf. Beel legendarisch. Hü heeft net niet op speu rende journalisten. Bii een vorige for matie heeft hü eens, als Archimedes, ongeveer tweeduizend jaar geleden, drie slenterende mannen voor zun huis aan gesproken met een dringend verzoek zijn staatkundige cirkels met in de war te brengen. De heren bleken echter geen journalisten, maar., onschuldige patiën ten van de schuin tegenover zijn huis gelegen Ursula-kliniek te zijndie daar toevallig wat rondwandelden. VATICAANSTAD, 2 juli (Reuter,prees in het bijzonder Amerika's „edel- UPI) Op de laatste dag van zijn moedige hulp aan de armere landen" rondreis door Europa, die hem heeft gebracht in West-Duitsland, Ierland, Engeland en Italië, heeft president Ken nedy vanmorgen een bezoek gebracht aan Paus Paulus VI. Na een rit door Rome en Vaticaanstad, waarbij de be langstelling van de Romeinen aan de middelmatige kant was, arriveerde Ken nedy in een open wagen bij het Aposto lisch Paleis. Zijn minister van buiten landse zaken. Dean Rusk, vergezelde hem, De Amerikaanse president, gekleed in een donker costuum, werd ontvangen met groot ceremonieel. Pauselijke troon- dragers in rode jas en leden van de Zwitserse Garde met hellebaard brach ten hem naar de tweede verdieping van het paleis, waar de pauselijke apparte menten zich bevinden. Daar werd Ken nedy begroet door de kardinaal-staats secretaris, Amleto Cicognani, die 25 jaar apostolisch delegaat in Washington is geweest. De kamerheer mgr. Addone Taeoli leidde de bezoeker naar de pau selijke bibliotheek, waar Paulus VI zijn gast reeds opwachtte. De president kuste de ring van de Paus niet, knielde ook niet voor de Paus neer, maar vol stond met een buiging. Het gesprek onder vier ogen, dat Kennedy en de Paus voerden, duurde ongeveer veertig minuten. Kardinaal Cicognani onderhield zich inmiddels met Dean Rusk. In vele Europese landen, waaronder Nederland, had men via de Eurovisie de aankomst van Kennedy in Vaticaanstad kunnen zien, en ook de begroeting door kar dinaal Cicognani, maar niet de eerste ontmoeting tussen Kennedy en de Paus in de bibliotheek. De H. Vader en zün gast kwamen pas samen in het beeld na afloop van hun privé- onderhoud. De Paus hield toen m het Engels, met een zwaar Italiaans ac cent, een korte rede, waarna hü de president en enkele leden van diens gevolg enkele geschenken overhandig de. Tevoren had Kennedy de Paus een portret van hemzelf overhandigd. De Paus noemde in zün rede de Ver enigde Staten „een nobel land" en DEN HAAG, 2 juli (ANP) Het Russische persbureau Tass heeft in zijn Engelse uitzending voor het bui tenland een artikeltje van de corres pondent Anatoly Krasikov verbreid waarin deze terugkomt op de dank betuiging die Paus Paulus VI vorige week aan premier Khroesjtsjev heeft gezonden voor diens gelukwensen met zijn verkiezing tot Paus en zich kant tegen beweringen als zou de tekst van het pauselijke antwoord door het persbureau Tass verdraaid zijn weer gegeven. Krasikov reageert hierbij tegen publikaties in met name het Flo rentijnse blad Naclone en de Ro meinse bladen II Tempo en Gioma- le d'Italia, die geschreven hadden, aldus Krasikov, dat de Paus onmo gelijk God kon bidden „dat het Rus sische volk in z i j n welvaart en goed georganiseerd maatschappelijk leven" een rijke bijdrage zou leve ren tot de werkelijke vooruitgang van de mensheid en de zaak van de ware vrede in de wereld". Hoe vreemd het ook moge schijnen, aldus Krasikov, maar de hele bour- geoispers in Italië, met slechts enke le uitzonderingen, twijfelde aan de authenticiteit van deze woorden die Paulus VI tot premier Khroesjtsjev richtte. Krasikov zegt in zijn door Tass ge publiceerde artikel dat noch Tass noch de Sovjetpers ook maar een enkel woord aan deze boodschap heeft toe gevoegd of er iets uit heeft weggela ten bij het publiceren van de precieze tekst van het pauselijke document, dat reeds in he+ Russisch vertaald van het Vaticaan naar Moskou was gezon den. (Het ANP tekent hierbij aan, dat in de berichten omtrent de pauselijke dankboodschap die donderdagavond van de persbureaus Reuter en AFP werden ontvangen uitdrukkelijk in de directe rede respectievelijk de woor den in its prosperity and well ordered social life..." en „...dans sa prosperité et sa vie sociale bien or- donnée..." werden aangehaald. De vol gende dag echter werd „uit bevoeg de bron" in Vaticaanstad een officië le tekst verkregen, waarin de betrok ken passage, volgens het bericht van AFP. luidde: „...nous prions Dieu que ce peuple dans la prosperité et dans une vie sociale bien ordonnée puisse fournir...." etc., dus:,in welvaart en in een goed geordend maatschap pelijk leven...". Paulus VI sprak ook zün waardering uit voor de aanzienlijke bijdrage van de V.S. aan de verkenning van de ruimte. Hü pleitte voor „universele vrede in naastenliefde en rechtvaardig heid", en zei in dit verband: „Wjj zün ervan overtuigd dat de inspanningen van de Verenigde Staten vrucht zullen dragen en zullen helpen voor alle vol keren van deze verontruste wereld die vrede te bereiken, die hen in staat zal stellen welvaart te bereiken en te ge nieten van de zegeningen, die God hun wil schenken." De Paus sprak er zün vreugde over uit dat hü Kennedy en de zijnen had kunnen ontvangen en verzocht de pre sident zün beste wensen over te bren gen aan mevrouw Kennedy, die de reis naar Europa niet heeft kunnen meemaken omdat zü een baby ver wacht. De Paus zei ook dat hü zich president Kennedy nog herinnerde als een jonge man, toen hü zün ouders vergezelde naar de kroningsplechtig heid van Paus Pius XH, bijna vijfen twintig jaar geleden. Kennedy's vader was toen de ambassadeur van de Ver enigde Staten in Londen. Nadat de Paus had gesproken schud de hü Kennedy de hand. De president zelf sprak niet. Hü stelde enkele leden van zün gevolg aan de Paus voor, on der wie zün zuster, mevrouw Jean Smith-Kennedy. Het geschenk dat de president van de Paus ontving was een medaille van het pontificaat van Joan nes XXHI, dit op verzoek van Kennedy zelf. De leden van zün gevolg kregen medailles van het pontificaat van Pau lus VI. Het was de derde keer in de geschie denis dat een ontmoeting plaats had tussen een Paus en een Amerikaanse president in functie. President Wilson werd destüds ontvangen door Paus Benedictus XV, terwül generaal Eisen hower, toen hü nog president was, een bezoek bracht aan Joannes XXHI. Vanmiddag bracht president Kenne dy een bezoek aan Napels, waarna hü in het vliegtuig stapte voor de terug reis naar Washington. Tijdens de intocht in Rome speelde de wind door het haar van president Ken nedy. Vele enthousiaste Romeinen dach ten, dat de president zijn haar naar de mode-Caesar had laten knippen.... V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1