Bergen emballage... Afvalprobleem. Los het op: N.V. P11 b 1* i €5 O ROTTERDAM SPORTNIEUWS Nowee 's ARENDSOOG het meest gelezen boek Godfried Bomans top-auteur Orgelfestival in HAARLEM De enige academisch gevormde directeur weldra zestig lit® Vroeg initiatief nemen is vaak de juiste taktiek (Afvalverbrandingsovens) Koningin neemt defile van luchtmacht af Ir. P. Otten groot officier CONVERTO ANSC0CHR0ME Al uw dia's kleurraak. Zeilweek in Loosdrecht De zekerheid van een obligatie De winstkans van een aandeel Prognoses Hilversum Duitse tienkampers voor zeslandenstrijd J H. v. Vlierden (KFC) op transfer lijst Ronde van Oostenrijk Pieterse blijft in PostFs wielspoor Worstelaar Theo Ram hogerop in titelstrijd Delegaties van niet- katholieke Kerken door Paus ontvangen In Huisorde van Oranje LECTUUR VAN DE MIDDELBARE-SCHOOLJEUGD Onderzoek van het H oogveld-I nstituut VEEL GROENTEN EN T0GAL TABLETTEN bij verkoudheid. DINSDAG 2 JULI 1963 PAGINA 6 Sportflitsen Boeken Auteurs Invloed Snel ontwikkeld terug! z l Advertentie) HILVERSUM, 1 juli De Water sportvereniging „Het Witte Huis" gaat voor de 22ste maal De Nieuw Loosdrecht Week organiseren. Dit zeilevenement, dat altijd de inzet vormt van een aantal wedstrijden, die in het zomerseizoen op de Loosdrechtse Plassen gehouden worden, vindt ditmaal plaats van zaterdag 27 juli tot en met donderdag 1 augustus. Het programma, dat steeds groter wordt, bevat nu reeds 22 klassen waarvoor men zich kan laten inschrijven tot 15 juli. Het omvat ditmaal de volgende klas sen: Flying Dutchmanklasse, 12 m2 klasse. Valkenklasse A, 16 m2 klasse (streep), Finnklasse, Olympiajollenklas- se, Vrijheidsklasse A, Pampusklasse, 12 voetsjollenklasse, Jeugdklasse A, Vau- rienklasse, Valkenklasse B, Flying Ju niorklasse A, 16 m2 klasse B (streep), Vrijheidsklasse B, Spankerklasse, Stern klasse, Jeugdklasse B. Flying Junior klasse B, Soloklasse, Schakelklasse en Topklasse. De vier hoofdwedstrijden worden ver zeild op zaterdag 27, zondag 28, maan dag 29 en dinsdag 30 juli. De bij wed strijden vinden plaats op woensdag 31 juli en donderdag 1 augustus. Op woens dag een bemanningswedstrijd voor jach ten, welke op voorgaande dagen zijn gestart, doch nu worden gestuurd door de 2e of 3e man. Voorts een wedstrijd een groepswedstrijd voor verenigings- of in de drie laatstgenoemde klassen en regionale groepen van drie jachten per froep in de Valken, 16 m2, Vrijheid, lying Dutchman en Pampusklasse. Op donderdag zijn er twee, wedstrij den voor de drie laatste klassen en twee groepswedstrijden. De wedstrijden vinden plaats bij „Het Witte Huis" in Nieuw Loosdrecht. De vermoedelijke aanvangstijden zijn: zater dag 15 uur, zondag, maandag en dinsdag 10 uur, woensdag en donderdag 10 en 14 uur. De belangstelling voor deze wedstrij den wordt elk jaar groter, zodat ook nu op een weer groter aantal deelnemers wordt gerekend. (Van onze paardesportmedewerker) HILVERSUM, 2 juli Voor de woensdagavond in het Gem. Sportpark te Hilversum te houden draverijen lui den onze prognoses: Prijs van Duitsland: (2000 m.) Ber gen's Glorie, Ballerine. Bertha Again L. Prijs van Nederland: (2400 m.) Yu catan Hanover. Yellow Rose, Axel Hol- landia. Prijs van Recklinghausen: (2000 m.) Zalketis van E. Ynno Con Di06, Zoon van Kievit. Prijs van Hilverum II; (Amateurs 2000 m.) 1' Espoir B, Zanto, Xylander sfc V. Prijs van Hilversum II (Amateurs 2000 m.) Upper Ten, Wiebeline Wip, Walnut Erebus. Prjjs van Gelsenkirchen: (2000 m). Quicksilver S, Fred, Victor Emanuel. Prijs van Duindigt: (2400 m.) Z. the Saint, Zane Grey, Zampa. Prijs van Mereveld: (2000 m.) Zoon van Kievit, Zsa Zsa du Commerce, IJl- bode B. DUSSELDORP, 2 juli De Duitse atletiekbond heeft voor de zeslanden- atletiewedstrijden tussen West-Duits, land. Frankrijk, Italië, Zwitserland. België en Nederland die op 13 en 14 juli as in Enschede zal worden gehou den, de tienkampers aangewezen. Het zijn Von Moltke. tweede op de Euro pese kampioenschappen in Belgrado, de jonge Joachim Walde. Holdorf en Heise. KOOG a.d. ZAAN, 2 juli Henk v. Mierden is bij KFC op eigen verzoek op de transferlijst geplaatst. Het was het KFC-bestuur nog niet bekend, of er al een club is die belangstelling heeft voor Henk v. Mierden. Van Mierden heeft zijn verzoek schriftelijk aan het KFC-bestuur gericht. SPITTAL, 2 juli De Oostenrijkse amateurrenner Kurt Postl won gisteren de derde etappe van de Ronde van Oostenrijk. Postl, die door zijn zege de leiding in het algemene klassement overnam van zijn landgenoot DDamm. reed de 225 km van Graz naar Spittal in 6 uur 14 minuten en 3 seconden. Hij zegevierde in de eindsprint over een groepje van vier man bij wie o.a. Jan Pieterse, die tweede werd. In het algemene klassement is Pieterse nu tweede met een achterstand van 1.25. Arie den Hartog, zevende in deze etap pe, staat in het algemene klassement zesde. Gerben Karstens en Henk Cor- nelisse staan ex aequo tiende. In het ploegenklassement staat Nederland tweede achter Oostenrijk. HAELSINGBORG2 juli Op de eerste dag van de strijd om de wereld kampioenschappen worstelen Grieks-Ro meins vielen reeds een aantal verras singen. De Hongaar Plyak, wereldkam pioen der vlieggewichten, verloor van de Duitser Schneider en de wereldkam pioen in het lichtgewicht, de Turk Ayvaz verloor van de 29-jarige Griekse kampioen Moissidis. De Nederlander Alflen verloor in het vlieggewicht van de Roemeen Pirvu- lescu op punten, doch Theo Ram ver sloeg de Deense bantamgewicht Erik Roos. Voor de eerste klasse A (heren) van de waterpolo-competitie van de KNZB won gisteren Nereus met 7-4 van PSV. Van der Klundert is gisteren in het Belgische plaatsje Nederbrakel als der de geëindigd in een wegwedstrijd voor profs. De 150 km lange rit werd gewon nen door de Belg Seneca. In een wedstrijd voor het Ameri kaans voetbal clubkampioenschap heeft Botafogo (Braz) zondag in Lima met 10 gewonnen van Alizanza Li ma. De motorcross te Lvov in Rusland, die meetelt voor het wereldkampioen schap 500 cc, is gisteren gewonnen door de Zwoed Ove Lundell. SOESTERBERG, 2 juli Ter gele genheid van het vijftigjarig bestaan van de militaire luchtvaart in Neder land heeft koningin Juliana gistermid dag op de vliegbasis Soesterberg een défilé afgenomen. Zq werd voor het erebaldakijn ontvangen door prins Bernhard, inspecteur-generaal van de Koninklijke Luchtmacht, en de chef van de luchtmachtstaf. Onder het baldakijn volgden met de koningin de minister van Defensie, ir. S. H. Visser en de staatssecretaris van Defensie M. R. H. Calmeyer, het défilé. Het gronddefilé omvatte onder meer Koningin Juliana en prins Bernhard heb ben gisteren op de basis Soesterberg ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Koninklijke Luchtmacht een parade afgenomen. Wegens het slechte weer moest de koningin tijdens de gehele parade haar paraplu ophouden. Op de foto bij het vertrek: Geheel rechts de chef van de luchtmachtstaf luitenant- generaal H. P. Zielstra. verscheidene afdelingen luchtmacht- personeel. Het luchtdefilé werd voor afgegaan door een oude fokker C-5, die door de Zweedse luchtmacht aan de Nederlandse Koninklijke Luchtmacht voor deze gelegenheid was uitgeleend. Dit luchtdefilé werd besloten door het overvliegen van twaalf Lockheed F 104 g- ,.star-fighter"-straaljagers. Het défilé van de troepen, rijdend gedeelte en de vliegtuigformaties was aan een tijdschema gebonden dat on danks de regen, die met tussenpozen overvloedig viel, goed kon worden aan gehouden. VATICAANSTAD, 2 juli (KNP) De Paus heeft gisteren de afgevaar digden van de niet-katholieke Kerken bij zijn kroning in audiëntie ontvan gen. Nadat zij door de secretaris van het Secretariaat voor de Christelijke Eenheid, mgr. dr. J- Willebrands, aan hem waren voorgesteld, onderhield de Heilige Vader zich geruime tijd met ieder van hen afzonderlijk. Aanwezig waren aartspriester - Vita- ly Borovoj, professor van de theolo gische faculteit van Leningrad en ver tegenwoordiger van het Moskouse pa triarchaat bij de Wereldraad van Kerken, waarnemer van zijn Kerk bij net Tweede Vaticaanse Concilie: bis schop Vladimir Kotliarov, vertegen woordiger van de Russisch-Orthodoxe Kerk bij de Wereldraad van Kerken te Genève; dr. John Moorman, Angli caans bisschop van Ripon-Engeland en vertegenwoordiger van de Angli caanse gemeenschap bij het Concilie, kanunnik Bernard Pawley-van de ka thedraal van Ely, vertegenwoordiger van de Anglicaanse primaat bij het secretariaat der Eenheid; en verder vertegenwoordigers van de Episcopale Kerk te Rome en de protestantse monnikengemeenschap van Taizé. EINDHOVEN, 1 juli Ir. P F S. Otten de Valkenswaard, president-com missaris van de n.v. Philips' Gloeilam penfabriek, is benoemd tot grootoffi cier in de Huisorde van Oranje. De versierselen behorende bij deze hoge onderscheiding, zijn <je heer Otten zaterdag op paleis Soestdijk over handigd tudens een plechtigheid, die alleen werd bqgewoond door koningin Juliana, prins Bernhard, mevrouw A. E. C. Otten-Philips en ir. P. F. S. Otten. Tot groototficier in de Huisorde van Oranje een onderscheiding die slechts zeer zelden wordt toegekend, worden benoemd diegenen die zich op bijzondere wijze verdienstelyk hebben gemaakt voor leden van het koninklijk huis. WAGENINGEN, 2 juli Tot doctor in de landbouwkunde is bevorderd ir. 9' SN ^:oon te Vlaardingen, op proefschrift „Invloed van eiwitbestand delen der tarwe op de vetresorptie bij darmpatienten'Promotor was prof. dr. C. den Hartog, hoogleraar in de leer van de voeding en de voedselbe reiding. NIJMEGEN, 29 juni „Arendsoog" van J. Nowee is het meest gelezen boek onder de katholieke middelbare school jeugd, gevolgd door „Het Achterhuis" ven Anne Frank, de „Camera Obscura" van Hildebrand, „Ciske de Rat" van Piet Bakker, „Max Havelaar" van Multatuli, „Don Camillo" van Guare- schi, „Ben Hur" van Wallace, „De ge- brcoder Beekman" van Kortooms, „De kleine Johannes" van Frederik van Eeden en „Bartje" van Anne de Vries. De meestgelezen auteurs zijn Godfried Bomans, J. Nowee, Antoon Coolen, Ju les Verne, Charles Dickens, Karl May, Hildebrand, Anne Frank, Arthur van Schendel en A. den Doolaard. Deze gegevens komen voort uit een onderzoek van het Hoogveldinstituut te Nijmegen naar het lezen van de leer lingen van de derde klas en hoger van een aantal katholieke middelbare scho len. Wat de oudere middelbare scholier zoal leest, was slechts één van de din- gt.i die men in dit onderzoek wilde achterhalen. Op twee manieren heeft men getracht daar inzicht in te verkrij gen Enerzijds werden de leerlingen vragen voorgelegd, die hen de gelegen heid gaven zelf boeken en schrijvers te noemen. Daarnaast hebben de enquê teur een lijst van boeken opgesteld en gevraagd, wat hiervan bekend was. De antwoorden op de eerste reeks vragen moeten nog worden verwerkt. Uit de reacties op de gegeven boekenlijst zijn de bovengenoemde voorkeuren gedestil leerd. De lijst was samengesteld uit 84 titels, onderverdeeld in een dertiental catego rieën. Vier categorieën betreffen de ontspanningslectuur, vier andere de literatuur (literatuurlijst-boeken, be kende Nederlandse auteurs, wereldlite ratuur, moderne literatuur), twee be- (Advertentie) een HBB-fonJs Keizersgracht 706 Am ster Jam HAARLEM, 2 juli In het kader van het Holland Festival is voor de dertiende keer het Haarlems orgelfeest begonnen in de oude St. Bavo. De deelnemers pre senteerden zich giste ren met eigen geko zen werken. Vandaag is er het grote Improvisatie-concours, een hoogtepunt in het Haarlems orgelfestijn van deze dagen. Eerlijk gezegd waren wij een beet je huiverig voor het eerste contact met de combattanten omdat hun pro gramma overwegend nogal eenzijdig op klassiek niveau georiënteerd was. Si'glinde Ahrens uit Berlijn, die in Parijs haar studie voltooide, kwam met een „Triptychon" über Bach" van haar vader Joseph Ahrens. Een pompeuze opzet, iets geborneerd op uiterlijk effect afgestemd, maar een werkstuk dat er zijn mag en door de organiste met kunde, smaak en enthousiasme werd gerealiseerd. D Oostenrijker Wilfried Grasemann geen onbekende in Haarlem toon de zie! meer een legato-speler, iets minder gedurfd. Hij speelde een Par tita van Böhm. „In der Beschran- kung zeigt sich der Meister" zal hij morgen wa,ar moeten maken. Daar de Amerikaan Daveluy we- fens ziekte verstek moest laten gaan, hij zou ook klassiek spelen: Louis Marchaud, gestorven 1732) kreeg deze avond een interessant aspect door de plotselinge medewerking van Karei Paukert, een Tsjech die in het Vlaam se Gent werkzaam is. Hij speelde werken van zijn landgenoten Reicha en Peter Eben, het eerste een goed beredeneerde klassieke fuga, het tweede met een vooral ritmisch inte ressante Moto-ostinato-opzet, maar zich later verliezend in een zwakke Fantasia. Als laatste speelde de Nederlander Nico v.d. Hooven Bachs Preludium en Fuga in e. Prachtig hield hij het tem po vol en technisch was het een voor beeld van gedegen vakmanschap. Iets meer fantasie en registratiekleur had het eindresultaat kunnen beïnvloeden. De spelers hebben de registratiemo gelijkheden van het Haarlemse Bavo- orgel goed bekeken. Een goede inge ving op het juiste moment kan hun vandaag de overwinning bezorgen. T. Vr. MEY Fritz Mey, de leider en eigenaar van het vermaarde circus Sarra- sani momenteel op tournee in ons land is een bijzonder cir- cusdirekteur. In tegenstelling tot vele collegae stamt hij niet uit een echt circusgeslacht. Hij is bouwkundige van huis uit en heeft vóór zijn definitieve komst naar Sarrasani eerst zijn inge nieursstudie voltooid. Voor zover ons bekend, is hij onder de huidige circus leiders de enige academisch gevormde direkteur. Zijn levensloop vertoont een merkwaardige parallel met die van zijn voorganger, de welhaast legendarische stichter van circus Sarrasani: Hans Stosch. Ook hij was geen telg uit een eeuwen oude circusdynastie, maar zoon van een industrieel uit Silezië. Vader Stosch, direkteur van een glasblazerij, had zijn zoon voorbestemd om jurist te worden, maar de persoon in kwestie voelde dqar niets voor. Hij liep van huis weg en reisde als „verstekeling" mee met een klein, on betekenend circus. Bij deze onderne ming vervulde Hans Stosch het beschei den baantje van stalknecht. Hij werk te en sliep tussen paarden en andere dieren in de circusstallen. Zijn weini ge vrije tijd benutte hij om een hond en een gans kunstjes te leren. Met dit gedresseerde duo verruilde Hans Stosch de stal voor de piste en oogstte meteen succes. Zoveel zelfs, dat de nieuw ont dekte artiest zich verder in het mé tier ging bekwamen. Hij dresseerde zwijnen, apen en bewees ook zijn klas se als clown. Op grond van deze succesvol verlo pen all-round-opleiding durfde de ener gieke Stosch het aan om een eigen cir cus te stichten. Dit gebeurde in 1901. De première van het eerste circus Stosch was voor de jeugdige eigenaar in meer dan een opzicht een avontuurlijk evenement. Midden onder de voorstelling stak een straffe rukwind op, welke het zeil van de kleine circustent totaal aan flar den scheurde. Het publiek leefde met de gedupeerde ondernemer mee en bood hulp aan bij de heropbouw van het circus. Een van de bezoekers bleek zelfs bereid om een geheel nieuwe tent te bekostigen. Hans Stosch sloeg dit aanbod even wel resoluut af. Niet omdat het af komstig was van zijn vader, maar om dat hij ook nu het bewijs wilde leve ren op eigen benen te kunnen staan. Derhalve herstelde hij zelf, geholpen door zijn naaste medewerkers, de erg ste schade. Twee dagen na de cata strofe „draaide" de onderneming weer. Uit sympathie voor de door pech ach tervolgde circus-eigenaar was het aan tal bezoekers vijf keer groter dan bij de onderbroken première. Het publiek stroomde toe. Aangemoedigd door dit succes be sloot Hans Stosch een groter circus te stichten onder de magische en te gelijk welluidende naam: „Sarrasa ni". De nieuwe onderneming kwam tot stand In de Duitse stad Kassei. Een plaatselijk bouwkundige ontwierp de toesehouwersruimte. Deze bouwkun dige was de vader van de huidige eige naar van circus Sarrasani: Fritz Mey. Fritz assisteerde zijn vader bij de bouw van het nieuwe circus en kwam op die manier in contact met Hans Stosch en het boeiende leven-in-en-om- de-piste. Het is eén permanent con tact geworden, zoals Hans Stosch, de bouwkundige student voorspelde. „Pas op", zo waarschuwde hij, „dat geen zaagmeel in de omslag van ie broek terecht komt, anders ben je ver loren!" Fritz Mey tijdens zijn vakanties reisde hij steevast met circus Stosch mee kreeg een hele lading zaag meel te incasseren, maar desondanks gaf hij zijn universitaire studies niet op. Hij wilde nu eenmaal bouwkundig ingenieur worden en werd dit ook. Het toeval wilde evenwel, dat Hans Stosch net op het moment, dat Fritz Mey zijn ingenieursdiploma behaalde, drin gend verlegen zat om een assistent bij de realisatie van een grootse onderne ming: een tournee door Zuid-Amerika. De pas-afgestudeerde ingenieur liet de leider van het inmiddels wereldbeken de circus Sarrasani niet in de steek en bood zijn diensten, zij het tijdelijk, als adjunct-directeur aan. Zonder het zelf te weten aanvaardde Fritz Mey tegelijk met deze benoeming de functie van circusdirecteur voor het leven. Tijdens de Zuidamerikaanse tour nee trof circus Sarrasani, dat in het recente verleden menige catastrofe had moeten doorstaan, o.a. een fatale brand in Antwerpen (1931) en een scheeps ramp op de oceaan tijdens een eer der geplande overtocht naar Amerika, een nieuwe ramp. Hans Stosch over leed vrij plotseling in 1934 te Sao Pau lo. Op zijn sterfbed benoemde hij Fritz Mey tot zijn opvolger en gaf hem te vens de opdracht mee: „het circus moet spelen". Fritz Mey, die weldra zestig jaar wordt, heeft deze wens geëerbiedigd en tal van tegenslagen ten spijt cir cus Sarrasand voortgezet. Van zijn gro te voorganger erfde hij niet alleen de liefde voor het circus, maar ook de kunst om harde slagen te kunnen in casseren. En rampen, verschrikkelijker nog dan tijdens het leven van Hans Stosch, bleven circus Sarrasani, niet bespaard. Fritz Mey was amper één jaar directeur of eert orkaan verniel de zijn trotse bezit vrijwel geheel. (1935). Sarrasani kwam ook deze cata strofe te boven en wat nog meer zegt: Fritz Mey wist na de laatste oorlog zelfs opnieuw te beginnen, nadat een hevig bombardement op Dresden de winterkwartieren van het circus totaal had verwoest (1945). Gedachtig het devies: „het circus moet spelen" zette Fritz Mey ook na de oorlog de onderneming van Hans Stosch voort en met succes. Het huidige circus Sarrasani mag er zijn en zal, voor zover dit van direk teur Mey afhangt, blijven voortbestaan ook. Het circus, zö luidt een van zijn stellingen, heeft zijn tijd nog niet ge had, mits het circus echt circus blijft. Het programma behoort derhalve te bestaan uit specifieke circusnummers: acrobatiek, dessuur en clownerie. Rê- vueachtige shows of ballet horen er niet in thuis. Het publiek („in elk mens steekt nóg een brok romantiek") houdt heus nog van het circus, mits het gebodene kwalitatief op hoog peil staat en onvervalste circuskunst is. De na-oorlogse tournees van circus Sarrasani o.a. door Frankrijk. België Zwitserland, Luxemburg en Duitsland zijn er om dit te bewijzen. Nederland bekend om zijn dankbaar circuspu- bliek zal op deze regel geen uitzon dering vormen. COR BERTRAND. treffende „realistische romans" en „ki osk- en biebjes"-boeken. Deze beide laatste werden ingevoerd om na te gaan of de oudere leerlingen op de middel bare school inderdaad, zoals sommigen menen, zeer geïnteresseerd zijn in pro- bleemlectuur, speciaal die met eroti sche inslag. De zes titels uit de cate gorie „kiosk- en biebjes-"boeken bleken het merendeel der leerlingen volslagen onbekend. He meest bekend waren de boeken van de literatuurlijst, gevolgd door jongensboeken en avonturenro mans (die ook veel door meisjes worden gelezen), boeken over oorlog en joden vervolging. Onderaan staan „moderne literatuur" en „realistische romans". Jongens hebben verder voorkeur voor detectiveromans en wereldliteratuur. Meisjes zjjn meer bekend met meisjes boeken en damesromans, boeken van bekende Nederlandse auteurs, gods dienstige en dichterlijke werken en een bepaald soort humoristische boeken. In totaal werden 1635 leerlingen bij het onderzoek betrokken, verschillende vormen van middelbaar onderwijs vol gen: in verschillende streken van Ne derland, zodat' de gemiddelde percen tages slechts een ruwe indicatie geven van de belangstelling der leerlingen voor diverse genres. Het thans verschenen eerste deel van het rapport, drie banden omvattend, geeft ook nog slechts de kwantitatieve analyse van het verzamelde materiaal; de kwalitatieve komt in het tweede deel later aan de beurt. „Arendsoog" bleek door 83.1 pet der leerlingen gelezen; de aan het begin genoemde tien titels wa ren aan meer dan 50 pet. der geënquê teerde: bekend. „Het Fregatschip Jo hanna Maria" van Van Schendel aan 38.8 pet, „Hamlet" van Shakespeare aan 33.9 pet, „Suiker" van Hugo Claus aan 17.1 pet „Het stenen bruidsbed" van Harry Mlulisch aan 14.0 pet, „Bon jour Tristesse" van Frangoise Sagan aan 13.9 pet. „De Psalmen" van Ga briel Smit aan 7.7 pet, „Eenzaam avon tuur" van Anna Blaman aan 6.1 pet, „Uit de doeken" van Simon Vinkenoog aan 2.3 pet. .by de auteurs stond dus Bomans bovenaan met 92.4 pet, op hem volgt Nowee met 90.7 pet, Antoon Coolen met F. Bordewijk 64.0 pet, Graham Greene 61.3 pet, Willem Elsschot 60.3, Aart van der Leeuw 54.0 pet, Hugo Claus 37.9, Harry Mulisch 36.6, Gabriël Smit 32.8, Anna Blaman 23.6, Simon Vinkenoog 16.0 pet. Uiteraard zjjn er verschillen in de belangstelling van jongens en meisjes; het meest opvallend bij Helmuth Kirst (jongens 38.4 pet, meisjes 14.5 pet), Karl May (84.6 - 64.2), Jules Verne (83.8 - 68.6). Cissy van Marxveldt blijkt bij 73.0 pot der meisjes in trek tegen bij slechts 7.4 pet der jongens. Sanne van Havelte 58.5 tegen 7.2 pet. Fran goise Sagan blijkt vooral bjj MMS-meis- jes populair te zijn, met Daphne du Maurier en Multatuli. Gymnasium meisjes prefereren Marsman, Smit, Breedveld, Carmiggelt, P. G. Woode- house. Er zijn ook verschillen tussen stad en platteland. Op het platteland lezen de leerlingen opvallend veel oorlogsboe ken, in de steden humoristische boeken en detectiveromans en uitgesproken meisjesboeken. Tegenover Kortooms op het platteland wordt Paul Galileo meer in de steden gelezen. Het onderzoek van het Hoogveld- instituut heeft zich verder uitgestrekt. We zullen in dit voorlopig overzicht slechts enkele punten aanstippen. De in vloed van het huiselijk milieu op het lezen werd eveneens nagegaan. Bij 20.1 pet der leerlingen wordt thuis „vaak" over boeken gepraat, bij 71 pet soms, bij - pet nooit. Er is samenhang met de aard van het gezin; voor dit onderzoek werd een indeling in drie milieus ge maakt aan de hand van het beroep van de vader, In het intellectueel „hogere" milieu wordt meer over boeken gepraat dan in het „middelbare" en „lagere". De samenhang met het vrijetfjds- probleem werd eveneens onderzocht. Voor 42.5 pet is de sport een belemme ring voor het lezen, voor slechts 20.9 pet de televisie. 30.1 pet leest één boek in de maand, 44 pet één boek in de week; 94 pet leest één boek of meer in de maand. MMS-leerlingen blijken het meest te lezen, gevolgd door de HBS- ers; de gymnasiasten lezen het minst. Waar halen zij hun lectuur vandaan? 66.3 pet leent, 15.2 pet koopt, 4.8 pet krijgt, 13.7 pet haalt het thuis uit de bibliotheek. Het kopen geschiedt voor 95.2 pet bij de boekhandel, voor 0.2 pet bij de kiosken. Geleend wordt er het meest van de openbare leeszaal en de bibliotheek, ook van vrienden en ken nissen, weinig van de winkelbibliotheek (93.2 pet nooit). De derde band van dit eerste deel van het rapport is gewijd aan psycho logische aspecten van het lezen. „Het boek blijkt voor de middelbare school jeugd in sterke mate een eigen wereld te vormen, waarmee hij zich affectief weet te verbinden; dat hiermee voor waarden voor een werkelijk diepgaan de, eventueel positieve of negatieve be ïnvloeding geschapen zijn, is duidelijk", zegt het rapport (deel A, band m, bladz. 87). De drie banden van het eerste deel (Verantwoording en opzet; Leessitua tie van de middelbare schooljeugd; Psychologische aspecten van het le zen) zijn samen voor 25,- verkrijg baar by het Katholiek Lectuurcen trum, in opdracht waarvan het onder zoek werd ondernomen; Kapelstraat 23 bis, Utrecht. Binnenkort zal een beknopte verwerking van de in dit rapport bijeengebrachte gegevens in een hanteerbaar boekje verschijnen. (Advertentie) DEN HAAG, 2 juli Op de Neder landse veilingen geldt dit seizoen wee* een minimum prijsregeling voor fram bozen, bramen, rode en zwarte bessen. De regeling is opgesteld door het cen traal bureau van de tuinbouwveilingen en is vandaag in werking getreden. De minimumprijs van frambozen is zestig cent per kg, van rode bessen 35 cent, van zwarte bessen zestig cent en van bramen vijftig cent per kg. Bij even tuele doordraai krijgt de teler voor de kwaliteit een en twee een vergoeding geljjk aan de ophoudprijs. (Advertentie) Leef gelukkig, maar zonder verkoudheid. Eet veel groente, sla, fruit en neem Togal tabletten. Helpen snel-afdoend. Haal meteen een flacon in huis. U kunt het onverwacht nodig hebben. Bij apoth. en drog. Togal 0.95: 2.40 8.88. Ziehier een situatie uit het parentoer- nooi te Juan-les-Pins. West heeft de volgende kaarten: 4CPAH10 7OA85+VB63 2 Oost is gever, allen kwetsbaar. Oost en zuid passen, west opent met eén klaver noord past oost biedt eén harten zuid volgt dan met éen schop pen. Wat moet west bieden? In hoge kaarten heeft west slechts 14 punten, maar zijn spel lijkt zeer ge schikt voor een contract in harten, zodat het natuurlijk verleidelijk is de partner aan te moedigen met een bod van drie harten. Dit is echter slechts kijken, zover als de neus lang is. Oost heeft reeds gepast en zijn antwoord op wests openingsbod geeft bepaald nog niet blijk van rede lijke kracht. Heeft oost, wat we voor lopig toch moeten aannemen, een matig of zwak spel, dan zal hij toch niet hoger willen gaan dan drie harten, maar bo vendien zullen NZ naar grote waar schijnlijkheid wel tot drie schoppen gaan. Nu is dat natuurlijk niet zo erg maar wat wel erg zou kunnen zijn is, dat west met een bod van drie harten de tegenpartij te veel ever zijn kaart- verdeling heeft verteld! Ziehier het ge hele spel: A 8 3 2 8 6 O H 9 4» H 10 9 8 4 9 AH107 O A 8 5 V B 6 3 2 N W O H B 10 7 5 5 3 2 V 10 7 2 A V 96 9 V B 9 4 B 6 4 3 4» 7 5 Aan enkele tafels ging het bieden: oost pas zuid pas - west één klaver noord pas oost één harten - zuid één schoppen west drie harten noord drie schoppen - allen pasten. Indien west. ten onrechte, nog vier harten zou hebben geboden, zouden OW twee down geweest zijn voor een ver lies van 200 (kwetsbaar) of, indien ge doubleerd, van 500. West begon als regel met het maken van twee hartenslagen en vervolgen* een 'kleine ruiten, de negen op tafel, de boer bij oost en de vrouw bij zuid. Goede zuidspelers vroegen zich na tuurlijk af, waarop west zijn drie hartenbod gebaseerd kon hebben en kwamen tot de conclusie, dat hij ver moedelijk niet meer dan één schoppen had. Het spel verliep dan ook verder; kleine schoppen uit zuid naar schoppen aas van tafel, schoppen uit noord terug en in zuid gesneden met de tien. De score, drie schoppen, vier gemaakt, was voor NZ uitstekend aan menige tafel was vier schoppen down gegaan, of had den NZ drie geboden en precies ge maakt. Laten we nu eens kijken naar een biedverloop, waarbij west er rekening mee houdt dat hij we] eens over een hartenbod met schoppen overboden zou kunnen worden: oost pas zuid pas west een klaver noord pas oost een harten zuid een schoppen west twee harten noord twee (of drie) schoppen oost pas zuid pa» west (als noord slechts twee schop pen geboden zou hebben) drie harten noord drie schoppen allen passen. Na dit biedverloop is het natuurlijk veel minder zeker, dat west slechts één schoppentje heeft en net is voor zuid dus veel minder aanlokkelijk om tn het spelen de snit te wagen tegen schoppen vrouw bij oost. Inplaats van de schop penvrouw, zou oost bijvoorbeeld de klavervrouw kunnen hebben zodat hij ook de punten had om één harten te antwoorden. Enkele westspelers kregen het moei lijker: zuid opende nl. in de tweede hand met één schoppen en als west dan met zijn goede spel een doublet (Infor matiedoublet) geeft, is het bijna zeker dat hij niet meer dan één schoppentje heeft. In die gevallen sneed zuid later dan ook succesvol over oost Is zuids spel een openingsbod? Ir» een parenwed strijd bepaald wel; de gezonde schop- penkleur en de goede kaartverdeling maken het openingsbod aanlokkelijk, ondanks dat zuid slechts tien punten aan hoge kaarten heeft In parenwed strijden is het vroegtijdig nemen van initiatief meestal de juiste tactiek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 6