Joegoslaven presenteerden met zwier hun staatsfolklore Geldboete wegens verkoop van ondrinkbare wijn El e twee gewonden Tweede Kamer akkoord met 4 wijzigingen van Grondwet DE „CLOSE-ÜP"- AFFAIRE f H. R. Vos winnaar op pistool DWT tweede in Zaandam Promotie voor Full Speed N.H.S.B.-leeuw SCHAAKCLUB ,HET OOSTEN' DOOR CASTRICUM VERRAST Wesseling wint sprinttitêl van „De Bataaf' Jemen laat Britse militairen vrij BRIEVEN van lezers Vliegtuig stort neer in polder: IN AULA PROVINCIAAL ZIEKENHUIS Atletiek Succes voor Atmodes in clubcompetitie Schietwedstrijden politiereser visten Zomerconcert N.Ph.O. in Zandvoort Succes voor H.A.V. Haarlem in jeugd clubcompetitie Naar West A handbal In Veiserbroekpolder Ton Blom en Jan Molenaar favouriet Thans bijna zeker Mortiergranaat trof Belgisch vliegtuig Zomer-Academie voor Organisten Rinus Stevens wint vijfde Klassementsrit VOOR EEN ZONNIGE VAKANTIE HAARLEMSE ECON. POLITIERECHTER FAILLISSEMENTEN Eindexamens WOENSDAG 3 JULI 1963 PAGINA 2 Adri aan Pauw finïl J REISDEVIEZEN VAN despaarbank met volledige bankservice „In Paradisum" Opleiding tot werkloosheid door Francis Durbridgs VLAANDEREN SANTPOORT, 2 juli Voor de twee de maal binnen een week heeft de di rectie van het Bioemendaalse openlucht theater moeten besluiten een voorstel ling onder te brengen in .Musis Sa crum, de aula van het Provinciaal Zie kenhuis te Santpoort. Vorige week vrij dag gold dat het optreden van het Na tionaal Ballet, met een minimale be langstelling, gisteravond was dat lot beschoren aan de joegoeslavische fol kloristische zang- en dansgroep ,,Ko- lo". Deze uitwijkmogelijkheid is niette min zeer gelukkig. ..Musis Sacrum" is een vriendelijke, ruime zaal met een landelijke sfeer en bijzonder comforta bel. De joegoeslaven troffen er een groot publiek, dat al heel gauw op tem peratuur kwam en tenslotte een paar minuten na ietier nummer uittrok om te applaudiseren. De joegoeslaven zijn hier geen onbe kenden meer. De laatste tien jaar zijn in het openluchttheater zo'n stuk of vijf, zes groepen opgetreden. Het eerste optreden was een openbaring. Het suc ces was enorm, getuige ook de duizen den gramofoonplaten, die van enkele zangnummers werden gemaakt. Na de Joegoeslavische groep hebben wij nog tientallen folkloristische groepen uit •vrijwel alle andere europese landen aan het werk gezien. Op het laatst weet je het wel. Er valt niet veel nieufs meer te beleven, zoals wij ook moesten schrijven naar aanleiding van het re cente optreden van een Portugese groep. Voor de joegoeslaven hebben wij echter altijd een zwak gehouden. Iedere keer zijn hun programma's weer verrassin gen, ofschoon er in het patroon natuur lek wezenlijk niets veranderd is. Het boeiende bij de joegoeslaven is namelijk, dat hun dansen, liederen en muziek beïnvloed zijn door verschillen de culturen. Politiek hebben zij zo'n schokkend en gevarieerd verleden, dat zij nu zelf een zeer heterogene cultuur hebben. Turken, Italianen. Oostenrij kers, Fransen en Grieken hebben hun Invloed doen gelden. Daardoor krijgt ook een programma zoals dat gister avond gebracht werd een wisselend ka rakter. ..Kolo" is nu sinds tien jaar een staatsensemble, dat onder leiding staat van Olga Skovran. Men heeft hier dus te maken met beroepsfolkloristen, van wie men maar al gauw kan verwachten, dat zij alle spontaniteit verliezen. De perfectie wordt zo sterk opgevoerd, de gebaren zijn zo eenvormig en heel de enscenering is zo berekend, tot de tand pastaglimlachjes toe, dat de toeschou wer naar een dansmachine kijkt. Zo was dat bijvoorbeeld destijds met een russische volksdansgroep, die in de Haarlemse schouwburg optrad. De joegoeslaven hebben op z'n minst de schijn van spontaniteit bewaard. Maar wij geloven, dat hun enthousias me wel eent is. Zij leefden zich eerlijk en met overtuiging uit in hun dansen. Zij hadden er nog plezier in en lieten zich niet alleen gebruiken als toeris tische propagandisten. Begeleid door «en geïnspireerd spelend muziekensem- bie werkten zij hun kleurig en spran kelend progr&mma af. In de kolo's dan- aten zij hun sterkste troeven uit, de reidansen namelijk, die soms in een zwierige kring voltooid werden, soms X-.jk' (.tv. §|te -H v." 1 V" 4* Servische dans van Joegoslavisch Dans theater „Kolo". HAARLEM, 2 juli Atmodes heeft ook de tweede wedstrijd voor de club competitie met groot verschil gewon nen. In een treffen met GAG (Hilver- »umj, Suomo (Den Haag) en RK HOL LAND werden 11.567 punten verzameld •n daar bleef GAG ver bij achter. Deze ploeg heeft echter van de sterke tegen stand geprofiteerd om nu achter Atmo des de tweede plaats van de momente le nationale ranglijst te bezetten. Atmodes zelf heeft al eerder een nog hoger puntenaantal vergaard in Bever wijk, enige weken geleden. Het lag ech ter aan de omstandigheden dat de toen gele/erde prestatie niet verbeterd werd. De baan in het Marineopleidingskamp, w-.ar de wedstrijden verwerkt werden, heeft een heel slechte naam om zijn rulheid. En bovendien kon Atmodes op de werpnummers niet op volle sterkte uitkomen. Er moet dus nog veel meer in zitten. Overigens leek juist deze baan ge knipt voor Jos van Duffelen. Fantas tisch soepel liet zij voor de 100 m 12,2 sec noteren, en da; is de beste Neder landse tijd, die dit jaar met normale windsterkte gemaakt is. Ellen Ort liep 12,4 sec en was eveneens onbereikbaar. Nog minder tegenstand ondervond zij bij het verspringen, dat met 5,77m voor haar was. Hiermee staat zij nu tweede van Nederiand. An.s Pennarts deed 2 min. 32,0 sec. over de 800 m en Lothie Piugboer varraste met 2 min. 43.3 secon den. Mieke Sterk sprong 1.45 n hoog en werd daarmee tweede achter Mary v. d Raadt, die won met 1,55 m. Bij net speerwerpen won Greet Verster- re met 34,47m en verbeterde daarmee haar eigen clubrecord. De 4xl00m was een onbedreigde overwinning in 51,6sec. in vloeiende spidalen werden uitgewerkt. De sterk geritmeerde dansen ui; Macedonië werden afgewisseld met de exotische danspatronen uit Zuid- Ser vië. Prachtige bewegingsspel gaven de dansen uit Kroatië en Dalmatië te zien. Trouwens iedere streek was vorstelijk vertegenwoordigd. De costuums, van eenvoudige hoerendracht tot adelijke kledij, waren ongelooflijk mooi. Rijk ge borduurd en uit prachtige stoffen ge weven. Het heeft geen zin ieder nummer af zonderlijk te bespreken. Wij noemen nog de specifieke mannendansen, die ge tuigden van kracht en geladen vitali teit. Vooral daarin werd een ongemene virtuositeit bedreven. De liederen frap peerden weer door die elegische onder toon. Doordat de muzikale accenten an ders gelegd worden, dan wij met ons westers gehoor plegen te beluisteren, krijgen de melodieën iets ondoorgron delijks, een mysterieuze klank, die op- rechte ontroering geeft. Jammer, dat de microfoon-ziekte deze vocaal voor treffelijk geschoolde mensen ook te pak ken heeft. OVERVEEN, 1 juli De voorzitter van de Vereniging van Politie Reser visten Haarlem, de heer H. R. Vos, is winnaar geworden van de personele wedstrijden in de door zijn vereniging georganiseerde pistoolwedstrijden. De ze wedstrijden werden, in het kader van het derde lustrum van de VPRH, zaterdag gehouden op de militaire schietbanen aan de Zeeweg in Over- veen. Voor deze nationale schietwed strijden op pistool hadden dertig korp sen uit het land ingeschreven met ruim 200 schutters. De heer Vos, die met 49 punten als eerste in de personele wedstrijden ein digde, kwam daardoor in het bezit van een door de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, beschikbaar gestelde medaille. De prij zen voor de winnaars in de personele wedstrijden waren luxe- en gebruiks voorwerpen. Uit deze omgeving kwa men Walthuis uit Velsen op de 10e plaats (47 pnt.), Van der Meij en Bil- der, beiden van de Reserve politie Bloemendaal, met 46 pnt. op de 14e, respectievelijk 16e plaats. A. Kempen, uit Velsen, 17e plaats, had eveneens 46 pnt. In deze afdeling werden totaal 36 prijzen uitgereikt. Van de korpsen kwamen de num mers een tot en met vijf in aanmer king voor een beker. Winnaar der korpswedstrijden werd het vijftal van Nieuwer-Amstel, met 228 pnt. Dit team verwierf daarmee tevens de door Prins Bemhard beschikbaar gestelde medaille. Tweede werd Eindhoven (227 pnt.), derde Den Haag (226 pnt), vierde Roosendaal (222 pnt.) en vijfde Haarlem met 220 pnt. Een zevende plaats was voor Velsen (218 pnt) de 16e plaats voor Bloemendaal (209 pnt), de 20e plaats voor Heemstede (204 pnt) en de 22e plaats voor Zandvoort (202 pnt.). Op de vrije baan werd geschoten om geldprijzen. Als eerste eindigde A. Herfst uit Zandvoort, die met 30 pun ten (3 x schot in de roos) onnavolgbaar bleef. Daarna volgde een groep van zes schutters, die elk 29 punten be haalden. Onder hen bevonden zich he ren B. Hoekstra (Velsen), J. C. de Winter (Haarlem) en B. Drossaers (Haarlem). Omstreeks zes uur zaterdagavond heeft de hoofdcommissaris van polNie in Haarlem, de heer A. L. de Boer, de prijzen uitgereikt, 's Morgens om tien uur opende hij de wedstrijden met een serie schoten. Tot hen die van hun belangstelling blijk gaven, behoorden commissaris I. B. Brauekmann, de commandanten van de Reserve politie in Haarlem en Bloemendaal, de heren P. Wurkum en J. L. de Rave, voorts de comman dant Ripperdakazerne overste W. A. Renkema, en namens de garni zoenscommandant Amsterdam- ma joor Westerbeek. HAARLEM, 1 juli. Bij een zeven kamp van Neptunus Zaandam zater dagavond in Westzaan gehouden werd de ploeg van De Watertrappers keurige tweede met 56 pt achter de Zaanse Watervrienden met 71 pt en voor het organiserende Neptunus, met 48 pt en Njord Haarlem met 4 i y, pt. De Duitse gasten uit Löhne waren bij zonder zwak en werden laatste. In de „zwaarzwemmende" baan van het Westzaanse bad waren geen da verende tijden te verwachten, daarom was de 1.10.2 van G. Heyke van de Zaanse Watervrienden bijzonder knap. Voor DWT verdiende Jan Eichhorn veel punten door zowel op de 100 m rugslag als op de 100 m schoolslag eerste te worden. Bij de estafettes was vooral de 4 x 50 m wisselslag heren bijzondef spannend; Njord won deze met 2/10 sec. verschil op DWT. De voornaamste uitslagen waren: Dames: 100 m rugslag: 1. C. Janssen, Njord, 1.29.5; 4. M. Dirkse, DWT, I.33.0. 100 m vrije slag: 1. G. Heyke, Z. Watervr., 1.10.2; 2. C. Janssen, Njord, 1.12.3. 100 m schoolslag: 1. I. van Emmenes, Shell, 1.29.0; 4. H. Oort- huys, DWT, 1.37.4. Estafette 4 x 50 m wisselslag: 1. Watervrienden, 2.33.2; 4. DWT, 2.50.8. Heren: 100 m. rugslag: 1. J. Eich horn, DWT, 1.17.1; 2. N. Doets, Nep tunus, 1.20.1. 100 m vrije slag; 1. Rujjg- rok, Watervr., 1.04.7; 2. M Bernink, DWT, 1.07.9; 100 m schoolslag: 1. J. Eichhorn, DWT, 1.22.6; 2. M. Slobbe, Neptunes, 1.23.7; 3. L. van Gaaie, DWT, 1.26.2; 50 m vlinderslag 1. E. Agter Njord 30.3; 2. P. Meijer DWT 33.0; 4. R. van Gaale DWT 33.2; estafette 4 x 50 m. wisselslag: 1. Njord, 2.17.6; 2. DWT, 2.17.8; 3. Watervrienden, 2.19.2. Neptpnus, 1.23.7; 3. L. van Gaale, DWT, 33.2; estafette 4 x 50 m wisselslag: 1. Njord, 2.17.6; 2. DWT, 2.17,8; 3. Water vrienden, 2.19.2. ZANDVOORT, 2 juli Onder auspi ciën van de Stichtingen „Culturele Kring 't Helm" en „Touring Zandvoort" concerteert het Noordhollands Philhar- monisch Orkest dinsdag 9 juli om half negen in de Ned. Hervormde Kerk te Zandvoort. Dirigent is Marinus Adam. Als solist treedt op Aart Smit klarinet. Op het programma staan Brandenburgs concert no. 3 van Bach, het Klarinet concert In A, KV 622 van Mozart en de 8e symfonie in F, op 93 van Beetho ven. HAARLEM, 2 juli Zondag hebben twee ploegen van de HAV Haarlem zich bij voorwedstrijden in Krommenie geplaatst voor de finale van de jeugd clubcompetitie van de afdeling Kenne- merland. De B-jongens door een onbe dreigde overwinning, de C-junioren dank zij een gedeelde 2e en 3e plaats. Ondanks een vrij gebrekkige accom modatie en verre van goede weersom standigheden bereikten de HAV atleten een behoorlijk prestatiepeil. Dit geldt met name voor Ferrie Lamie, die 9,5 sec. over de 80 m. liet noteren. Hen- nie te Nuyl was de volgende aankomen de met 10,0 sec. Het andere loopnum mer werd een prooi voor Wim Aay, die over 1500 m. 4 min 38,5 sec. deed. In de eindsprint eindigde Ger Zwart als derde met 4 min 40.0 sec. Pim van Beek overtrof zichzelf met een hoogte- sprong van 1,61 m. Adri Beun en Rob Klein werden resp. 2 en 3 met verspron gen van 5,22 meter en 5.13 meter. Beun verzamelde ook met 10,72 m. kogelsto ten punten, want hij werd daar derde. Maximale winst tenslotte weer op de estafette: 4 x 80 m. in 38.1 sec. Een groot aandeel in het resultaat van C-junioren had Leo van de Veer, die met 1,52 m. hoog en 31,84 m. discus tweemaal 2e werd. Ook hier maximale winst op de estafette. 4 x 60 m. in 36,4 sec. (Van onze handbalmedewerker) AMSTERDAM, 2 juli De handbal kampioen van de afdeling Haarlem bü de dames, Full Speed, is er in ge slaagd een plaats te veroveren in de tweede klas van het distriet West A. Uit drie promotiewedstrijden behaalde deze ploeg maximale winst. Wie de overige twee plaatsen gaan innemen is afgelopen weekeinde een vraagteken gebleven. Achilles uit Utrecht, het, Amsterdamse ODOS en de Noordhollandse kampioen SEW 2 (Nibbixwoud) zijn met twee punten uit drie wedstrijden gelijk geëindigd, zodat een extra ronde noodzakelijk is gewor den. Naar verluidt zullen aanstaande zondag in Purmerend de drie overgeble venen tegen elkaar binnen de lijnen komen, om tot een beslissing te raken Dit betekent dus twee wedstrijden voor elk team. HAARLEM, 3 juli De schaakclub Het Oosten heeft het in de finale om de „NHSB-leeuw" tegen de schaakclub Cas- tricum niet kunnen redden. Dit is de verrassende ontknoping van een wed strijd waarin de Haarlemmers als de grote favorieten waren gestart. Met de sp _rs Faasse, Steijn, Wolff en Van Maanen stond Het Oosten op papier beslist hoger genoteerd dan de schakers van Castricum Verhoeff, Leeuwerik, Swinkels en Bootsma. De verwachte ze ge van Het Oosten scheen dan ook aan vankelijk vorm te gaan aannemen toen Steijn overtuigend van Leeuwerik won. Maar aan de andere borden voerden Verhoeff, Swinkels en Bootsma een waarlijk leeuwenstriid tegen een rivaal die men een walk-over" had toege dacht. Verhoeff overwon de Haarlemse kampioen Faase in een schitterende par tij en Bootsma kwam weliswaar wat in het nadeel maar kon toch de balans in evenwicht houden. De zege van Cas tricum kreeg gestalte toen Swinkels op de dubieuze B4-opening van zijn tegen stander actief reageerde en met mede werking van Wolff tot twee pionnen winst kon komen. To-en kwam hij in ge wonnen positie en deze gelegenheid liet hij zich niet meer ontnemen, 2'/t-lyt. Het Oosten kreeg toch nog een wissel- beker in handen, zij het dan dat dit ge beurde in de nederlaagwedstrjjden van de schaakclub Aalsmeer. De Haarlem se ploeg had onlangs met 8-2 van de Aalsmeerse gewonnen en moest nu al leen nog afwachten wat het IJmuider Kijk Uit tegen de bloemenkwekers zou presteren. Kijk Uit had reeds tweemaal achtereen beslag weten te leggen op de beker en zou bij een derde succes vol optreden definitief in net bezit ko men van de fraaie beker. Hoewel de ploeg volop gelegenheid heeft gehad dit resultaat te bereiken waren enkele on verwachte blunders er oorzaak van dat de eindstand op 6-4 ten gunste van Kijk Uit kwam. Wel een zege dus, maar de beker ging voor een jaar naar Haarlems Het Oosten dat hiermee meteen Aals meer de kosten voor aanschaf van een nieuwe beker bespaarde...! SPREEKUUR De leden van het Haarlemse college van B. en W. verle nen donderdag geen spreekuur. Burge meester mr. O. P. F. M. Cremers houdt vrijdag spreekuur van half elf tot twaalf uur. HALFWEG, 3 juli Gerard Wesse- ling is de nieuwe sprintkampioen van het Halfvvegse „De Bataaf". Eerst ze gevierde de Osdorper in de titelstrijd der A-klassers over Gep CuveHer, Jan Fransen en de acrobaat Maurice Del- monte én daarna bleef hij in de rit om hel algeheel sprintkampioenschap ook de baas over Jan de Jong en Wim Snij ders. Van de vier deelnemende A-klassers bleef Wesseling in al zijn ritten met Cuvelier, Fransen en Delmonte aan de winnende hand. Met Cuvelier had hii nog de meeste moeite. De uitslag: 1. G. Wesseling, 2 G Cu velier, 3. J. Fransen, 4. M. Delmonte In het sprintkampioenschap van de B-klassers, waarvoor zestien renners aan de start verschenen, was Jan de Jong (kampioen '62) winnaar van de „Tour de Fleur - onbetwist de beste. De uitslag. 1. J. de Jong, 2. Jan Buis, 3. T. Bleeker, 4. Th. Bakker, j Snijders zorgde bij de C-klassers (13 man) voor een ver rassing. Het resultaat was: 1. W. Snij- gln?' 4 Touw" LeeUWen' 3' T' van Don" Om het algeheel sprintkampioenschap 5W. Snijders 2' J' na^m^Tw' 3 iul? Een onder de ï.an de Toekomst" door hniirl('n i. ;üiSP Raceclub „Excelsior" ge in de Veuérh" e(lStrV? Voor ieuS<lrijders Hne van °ekpolder' dlp als fluï de Fleur" Ï2 K.of'('. Slaagde i Tour ïL *ol<l. is bij de A-ieued ire- Kanmio«w?»°r Tonnie B,om van „De vollë nitr. ,?P" broer va" succes- BieiiëJl P Ted Blom- e» b« d® i z®Sev,erde Jan Molenaar van 'de ëbilw Z« '"omleerden beiden in kopgroepje? Va" ee" Viel> ma" Sterk A-jeugd: 1. Tonnie Blom lik NPIOen)' 2- T. Verdonschot (Kam pioen), 3, r schell (Excelsior), 4. G. „rom (Kampioen), 5. H. Neeskens (Ex celsior) 6. Kokkelkoren (Kampioen), Tri Sweyen (Excelsior), uitslag B-jeugd: 1. J. Molenaar (Ex celsior), 2. P. Neeskens (Excelsior) 3. van Berkel (Kampioen), 4. C. Kie kens (Excelsior), 5. R. Bakker, 6. J. Handgraaf, 7. De Jong, 8. Van Schaik (allen Kampioen), 9. J. Brouwer (Ex celsior), io. G. Muinck (Excelsior). Ook de veteranen van „Excelsior" kwa men nog in actie. Zij reden een rit over «en kilometer en daarvan was het re sultaat: 1. B. Groeneveld, 2. t). Kie kens, 3. J. Schouten, 4. J. Oldenburg, 5- T. Devies. BRUSSEL. 2 juli (AFP) Volgens het Belgische dagblad „La Libre Bel- gique" schijnt men er niet meer aan te twijfelen, dat het vorige week in Duitsland neergestorte Belgische vlieg tuig werd getroffen door een granaat. Het blad schrijft dat tussen de wrak stukken een scherf van een mortier granaat is aangetroffen en dat vast staat dat de gaten in de cockpit zijn veroorzaakt door granaatscherven. Op het moment van de ramp hielden Brit se militairen in het kamp Sennelager oefeningen, waarbij met scherp werd geschoten, aldus „La Libre Belgiaue". ADEN, 2 juli (UPI) De republiek Jemen heeft vandaag zestien Engelse militairen vrijgelaten die werden ge vangen gehouden sinds zij tijdens een oefening abusievelijk Jemen waren bin nengekomen. De Britten zullen waar schijnlijk morgen naar hun basis in Aden terugkeren. De vrijlating ge schiedde op order van president Ab- doellah Al Sallal. De bemiddelaar bij het loslaten van de Engelsen was Mohammed Ali Lok man, hoofdredacteur van twee plaatse lijke kranten en correspondent van Uni ted Press International. HAARLEM, 1 juli Op zaterdag 6 juli zal in de Vleeshal de 9e Zomer Aca demie voor Organisten geopend worden door mr. dr. P. J. Witteman voorzitter van de Raad voor de Kunst. De bijeen komst zal beginnen om half vijf, waarna de heer D. J. A. Geluk, voorzitter van de Commissie Internationaal Orgelcon cours, een welkomstwoord zal spreken. HAARLEM, 3 juli De vijfde klas sementsrit om de „Metz"-beker, die door het Haarlemse „De Kampioen" in het „Van der Aartsportpark" werd ver reden, heeft een overwinning opgele verd voor Rinus Stevens. Hij behaal- det weliswaar evenveel punten als Chris Plus en Marcel Rutte, maar werd door een betere klassering in het slotklasse- ment dat Henk Kiekens in zijn voor deel besliste tot winnnaar uitger Er is in deze vijlde puntenrit, waar voor onder de A- en B-klassers grote belangstelling bestond, volop strijd gele verd. Vooral Aad Bogaard, Chris Plus en Marcel Rutte weerden zich daarbij heel goed. Zij verdeelden onderling de meeste punten van de vijf eerste klasse menten en meenden toen op fluweel te zitten en zich tot het onderlinge ge vecht te kunnen beperken. Daarom lie ten zij Rinus Stevens, Henk Kiekens en Cor Baars zonder slag of stoot ont snappen. Dat bleek een lelijke mis rekening. Door zijn vlucht met Kiekens en Baars kwam Stevens in puntentotaal gelijk met Plus en Rutte. Zij betere klas sering in het slotklassement gaf tenslot te de doorslag. Voor de drie rijders van het eerste uur was dit een trieste gewaarwording. De uitslag luidt: 1. R. Stevens 21 pnt.; 2. C. Plus 21 pnt.; 3. M. Rutte 21 pnt.; 4. A. Bogaard 20 pnt.; 5. H. Kiekens 13 pnt.; 6. C. Baars 12 pnt.; 7. B. v. d. Pol 5 pnt.; 8. H. Uttien 2 pnt.; 9. L. Nijssen 1 pnt.; 10. T. Blom 1 pnt. Uitslag C-klasse1. De Ruyter, 2. Lissenburg, 3. Bakker, 4. Riethoff, 5. Snijders, 6. Hoogeld, 7. Tervoort, 8. van der Pijl, 9. Visser. Plaatsing van ingezonden stukken Brieven van Lezersbetekent niet nood- eakelvk een bewijs van instemming, doch betekent slechts dat de hoofdredactie het mgezonden stuk ter kennis van de lezers wil brengen. Het feit van de plaat sing onttrekt zich echten niet aan de verantwoordelijkheid der hoofdredactie, die inch dan ook voorbehoudt een ontvangen stuk zonder opgave van redenen terug te zenden, In het algemeen is ondertekening met naam en adres vereist, tenzij in 22L hijzonder geval da hoofdredactie dwingende redenen aanwezig acht van deze regel af te wijken, niet aan de orde gesteld moet worden. Dit ter verklaring dat we er nog drie maanden te vroeg mee kwamen al zijn we er drie ééuwen te iaat mee... Oud Heemstede-Bennebroek staat ach ter een herstel van het Slot. Zij ver wacht geen adhaesiebetuigingen voor een standbeeld. Dat deze binnenkomen en wel aan mijn adres is de aangename reactie op een zuiver persoonlijke sug gestie. Nochtans verdienen zij open baarheid. Coby Riemersma schreef: „Ben voor het plan! Een volk dat zijn verleden eert, heeft cultuur". Willem Snitker stuurde een sche(r)tsontwerp en faf iiet beeld onzer verering deze woor- en in de mond: Ooit nog eens in brons voor 't raadhuis van vroeger heer lijkheid te komen, dat had ik, onder ons, nooit kunnen, mogen dromen. Belangrijk zijn de gunstige reacties van de raadsleden. Met september zul len zij zich uitspreken over de Vredes- brug. Wij hopen dat de Pons Pacis geen casus Belli wordt en Pauw zelf, in brons, zijn brug niet in de weg staat... Heemstede, J. A. BOMANS Dat de heer van Heemstede, die voor ons de Vrede van Munster bedong, be langrijkste raadpensionaris tussen Ol- denbarneveldt en Jan de Witt, een standbeeld verdient in de gemeente waar hij zijn woning, het Slot, meer dan in oude luister herstelde, werd door mij niet namens de vereniging Oud Heemstede-Bennebroek geponeerd noch op een bijeenkomst dier vereniging (waar ik overigens wel lid van ben) maar op een contactavond van de Ge reformeerde Kerk is het jeugdhuis van de Hervormden (het kan niet oecumeni- scher...) Het voorstel behelsde een be scheiden standbeeld voor het aardige raadhuis. De Heemsteedse Post wijdde bijzonder veel aandacht aan deze ge dachte. Dat ook de Nieuwe Haarlemse Courant Pauw met zijn veren liet pron ken, kan de idee vaste vorm doen aan nemen. Pauw is een vergeten en on derwaardeerde figuur. Alleen een laan naar hem te vernoemen onderstreept dit. De Adriaan Pauwlaan loopt boven dien door dat deel van de gemeente waar alle lanen de naam van een raads pensionaris dragen. In het najaar komt de restauratie van het Slot in de Raad. Daar het herstel van de door Pauw gebouwde Vredesbrug, de Pons Pacis (als her innering aan de Vrede van Munster) hiermee samenhangt voor wat de sub sidie van het Rijk betreft, hiervan zelfs afhangt; zijn sommigen van mening, dat een beeld, hoe bescheiden ook, nu (Advertentie) HAARLEM, 2 juli De Haarlemse economische politierechter heeft een 63-jarige directeur van een distilleer derij en Iikeurfabriek uit Den Bosch veroordeeld tot een geldboete van vier honderd gulden, omdat hii aan een al- nemer in Hillegom in november van het vorige jaar 48 flessen ondrinkbare wijn verkocht had. De wijn was niet te drinken als gevolg van een verkeer de wüze van bottelen. De directeur weet een en ander aan een nieuwe bot telmachine, waarmee men indertijd uog niet zo goed overweg gekund had. De officier van justitie, mr. J. Wiarda, nam het de leiding van de fabriek zeer kwalijk, dat de wijn na het bottelen niet op de kwaliteit gecontroleerd was. Vol gens de directeur behoorde dit tot de onmogelijkheden. De fabriek was wat het bottelen betreft al eens eerder in gebreke gebleven. De officier had een geldboete van tweehonderd gulden ge- eist. Tot een geldboete van honderdvijftig gulden en voorwaardelijke stillegging van het bedrijf voor één jaar met twee jaar proeftijd veroordeelde de politie rechter een 46-jarige boekhandelaar uit IJmuiden, die in zijn winkel zonder de vereiste vergunningen een kantoorboek handel had uitgeoefend. De boekhande laar was naast zijn boekhandel een kan toorboekhandel begonnen, omdat de boekhandel alleen wegens het geringe lezerspubliek niet exploitabel was. De man stond reeds voor de vierde maal wegens het onbevoegd uitoefenen van de kantoorboekhandel terecht. De offi cier van justitie had een geldboete van tweehonderdvijftig gulden en een on voorwaardelijke stillegging van het be drijf geëist. Tweehonderdvijft'-g gulden boete en f 150 voorwaardelijk met twee jaar proeftijd eiste de officier tegen een 48- jarige veehouder uit Wormer, die een hoeveelheid met gevaarlijke bacillen besmette melk aan de melkfabriek had afgeleverd. Hoewel zjjn vee wekelijks onderzocht wordt leden enkele koeien aan uierontsteking, hetgeen de veehou der volgens de officier had moeten op merken. De officier memoreerde voorts, dat de boerderij een onverzorg de indruk maakte. De veehouder was al eens eerder ver oordeeld. Hij werd veroordeeld tot een geldboete van 250, waarvan 100 voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. OOLTGEN8PLAAT, 3 juli Gister middag is een Pipercup van het Lucht- vaartsproeibedrljf Van Beek te Melis sant in de Kleine Anna VVilhelminapol- der naar beneden gestort. De twee inzittenden, de piloot Veenhuizen uit Ad-, phen aan de Rijn, en de achttienja rige Henk van Putten uit Melissant wer den zeer ernstig gewond en zijn in een ziekenhuis opgenomen. De heer Veenhuizen, een oud-militair vlieger, heeft 2600 vlieguren op zijn naam staan. Hij was pas een week bij het luchtvaartsproeibedrijf in dienst, zaakt door een motorstoring. Het vlieg tuig stortte van een hoogte van circa twintig meter steil naar beneden. Daar na vlgog het in brand. Verscheidene landbouwers uit de nabijheid schoten toe om hulp te verlenen. Met vee] moeite heeft men de inzittenden uit de wrak stukken weten te bevrijden. De luchtvaartinspectie heeft de zaak in onderzoek. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft gisteren in staat van faillissement verklaard: H. Koopman, vlechtbedrijf, wonende te Haarlem, Bas- tiaanstraat 59. Rechter-Commissaris: mr. H. G. Rambonnet. Curator: mr. B. E. F. 't Hart, advocaat en procu reur te Haarlem, Zijlstraat 47 rd. J. Bakker, wonende te Haarlem, Kruisweg 20 en diens in gemeenschap van goederen gehuwde echtgenoot J. van Norden, wonende te Zandvoort, G, Mezgersiraat 48. Rcchter-Commis- saris mr. H. G. Rambonnet. Curator mr. F. M. Oberman, advocaat en pro cureur te Haarlem, Kruisweg 63. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 4 juli 1963 geëindigd het faillissement van de v.o.f. Constructie en Scheepsreparatiebedrijf „De Volharding", gevestigd en kantoor- houdende te IJmuiden, gem. Velsen, Breesaapstraat 31 en haar vennoten Reinder Gosse Jagteri-berg en Geert Bos, beiden wonende te IJmuiden, uit gesproken dd. 7 februari 1961, curator mr. H. J. Pot, advocaat en procureur te Haarlem, Ged. Oude Gracht 92. DEN HAAG, 2 juli De Tweede Kamer heeft vanmiddag met algeme ne stemmen vier wijzigingen van de grondwet aanvaard. Hierdoor zal het mogelijk worden, dat jongeren reeds vanaf hun 21ste jaar naar de stembus gaan. Voor het eerst zal dat kunnen geschieden bij de gemeenteraadsver kiezingen van 1960, tenzij er een Kamer ontbinding zou komen. Ook de leeftijd van de gekozenen voor de Tweede Kamer (passief kiesrecht) is door deze grondwetswijziging verlaagd, en wel van 30 .tot 25 jaar. De andere wijzigingen in de grond wet hebben betrekking or :ing op een regeling oiging en op het schrap pen van Nieuw-Guinea uit van de troonopvolg het schrap- de grond wet. Grondwettelijk was voor deze tweede lezing een meerderheid van tweederde van het aantal uitgebrachte stemmen vereist. Er waren 133 van de 150 leden in de Kamer aanwezig. Een poging van voorzitter mr. Van Thiel om de ontwerpen zonder hoofdelijke stemming te aanvaarden, werd voorko men door een verzoek van minister Toxopeus, die het veiliger vond om toch maar hoofdelijk te laten stem men. Te verwachten is, dat ook de Eer ste Kamer bij de behandeling van de ze grondwetwijzigingen in tweede lezing niet zal afwijken van het standpunt dat de oude Kamer innam. Deze had door verwerping van het voorstel om de leeftijd op 30 jaar te handhaven reeds een vooruitstrevend standpunt ingenomen. Wanneer de Eerste Ka mer nu de vier andere voorstellen aanvaardt, wordt automatisch ook daar de leeftijd van de gekozenen van 30 tot 25 jaar verlaagd. De grote vraag zal zijn welke par tijen van deze nieuwe belangrijke wijzi ging in de kieswet zullen profiteren. Uiteraard zal dit de partij zijn, die de jongeren het meest gaat aanspreken. Er komen enige honderdduizenden kie zers bij. Kort geleden heb ik de uitvaart bij gewoond van een leerling van het Tri- niteitslyceum hier in Haarlem, die door een ongeluk om het leven was ge komen. Daarbij werd ik bijzonder ge troffen door de bijna feestelijke stem ming in de kerk. Opgedragen werd een gezongen vo tiefmis ter ere van de Allerheiligste Drieëenheid. Van smart of rouw was in die mis geen sprake. De baar was met een paarse doek bekleed en be dekt met kransen en bouquetten van kleurrijke bloemen. Kortom, aan de plechtigheid zelf was niets treurigs. Waarom kan het zo niet altijd, dus ook bij volwassenen? Naar mijn smaak zou er in het algemeen en speciaal op deze wijze er de nadruk op gelegd kunnen worden, dat de dood de overgang naar een eeuwig gelukkig leven betekent. Hier past toch eerder jubel dan rouw, on danks de droefheid over het verschei den. Die rouw is in tegenspraak met onze opvatting over het leven na de dood, zelfs al zijn we van ons aller zondigheid overtuigd. De rouw tijdens deze plechtigheid heeft voor de gestor vene geen waarde, en de nabestaanden worden er niet door getroost. Dit zal ech ter naar ik geloof zeker wel het ge val geweest zijn bij de familie van deze jongen. Geen droef „Dies irea" wel een vreugdevol „In Paradisum". Mag ik in dit verband wijzen op de witte begrafenis van wijlen koningin Wilhelmina en daarvoor van prins Hen drik, waarin het geloof in een eeuwig durend volmaakt gelukkig leven werd beleden. L. DOUWES—KUPPERS Het ministerie van O.K. en W. deelt in zijn Dalmulderrapport mede dat „het tekort aan geschiedenisleraren rond 1965 zal zijn opgeheven, waarna het aanbod de vraag sterk zal over treffen". Voor leraren Frans en Engels is het tekort in 1970 ten einde, voor leraren Duits pas in 1975. Het rk Ierarenblad Bonaventura van 1 april 1960 berekent dat het tekort reeds in 1963-64 opgeheven zal zijn. £>e examencommissie Goor^hi Arlp»nia MO wac~schuwt in haar laatste jaar_ verslag (dat over 1961) tegen deze stu die. Verkrijgbaar staatsdrukkerij Flu welen Burgwal 18, Den Haag. Voor Nederlandse verhoudingen is zo'n waarschuwing to.'i wel uniek. En wat doen de opleidingscursussen? Ach lezers, u raadt het al: links en rechts met hun werklozencursus adverteren! In 1961-62 studeerden er aan onze uni versiteiten 868 studenten geschiedenis tegen 389 Duits en 628 Engels...Zie Stat. Wet. Onderwijs 61-62. CBS. Voor geen vak selecteren de recto ren en directeuren van het VHMO zo scherp als voor Geschiedenis. Tezelf dertijd kunnen er vaak geen invallers gevonden worden voor zieke talenlera ren, zodat hun klassen soms weken- of maandenlang in dat hoofdvak geen les krijgen. Volgens Het Weekblad, het orgaan van de openbare leraren van 2 nov. '62 was het aantal onbevoegd gegeven lessen voor Geschiedenis slechts 2.966 uren dus ca 100 volledige betrekkin gen, maar voor Frans Duits en Engels resp. 10.794, 7.168 en 6.706 uren. Haarlem, A.P. BRANDES HAARLEM, 3 juli Aan het Coorn- hertlyceum zijn geslaagd, HBS B: Wieb van Andel, Nanne Boer, Rob de Boer, Freddy Boeré, Ronnie Bos, Frank Bovenkerk, Henriëtte Christmann, Mar ti v. Donselaar, Bram Dudok van Heel, Rob van der Elburg, Martien van Goor, Michiel Gravestein, Hans van Hekezen, Albert Heijn, Gerhard Karsten, Jan Lan- gereis, Guus van Maanen, Arjen Osin- a, Mat Padmos, Paul van Rappard, Jan Wientjes, Sytze Wiersm, Gerda Bouman, Jan Buyze, Emile Carton, Ni co Drost, Marjanka Grothuis, Ewoud Heesterman, Bert Hoekstra, Kjell Kool, Benny v. Koperen, Jannes Kui pers, Adrie Matla, Daan Pruissen, Rob Schadee, Geert Schoch, Peter v. d. Veen, Hans Verschure. Lorentzlyceum in Haarlem: Henk Aal- ders, Tjeerd Bloemsma, Ingrid Creygh- ton, Hans Deijs, Marian van Dijk, Fred Horbeek, Paul van der Kruk, Lex Mo lenbroek, Ernst van Molenbroek, Wim Mulder, Harry Parson, Hans Pieters, Tom Poreelijn, Peter Reiber, Frank Sala, Jan Schuurman, Frits Alink, Dou- we Fokkema, Rob van Heyl, Jan-Hein Loedeman, André Schouten, Ubbo Tja- den, Hans Wijnberg, Daan de Wijs. Geslaagd voor het eindexamen Mid delbare School voor Meisjes aan het Jac. P. Thyne-lyceum in Overveen, de dames: H. M. Barnaart, E. J. Boescho- ten. M. Coster, Th. K. Hissink, A. C. de Jong Schouwenburg, S. C. Kremer, E. N. gravin Van Limburg Stirum, B. P. Luymes, M. R. Magielsen, C. Penaat, M. Reus, E. M. Schoorl, H. Slagveld, H. B. Sodderland, I. p. van Steen, L. M. van Tongeren. Afgewezen: 2 kan didaten. 0KB, MR VLflfiNDEREN DE GROETEN BAN VOSPER? FUN VOOR JOU, MINCER VERDW'JN NÜ - VOORDAT IK DE POLITIE OPBEL HIERVOOR iK HEB

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 2