Het sociale denken van MARTIN BUBER Gasten op het feest Coördinatie-commissie van het Concilie is weer aan het werk Klopjacht op de MAFIA Khroesjtsjev Geen oorlog om ananassen Prinses Beatrix doopt het grootste koopvaardijschip BOSBAAN wordt 20 meter breder De Nederlandse Roeibond betaalt de kosten Nederlandse Opera heeft drie miljoen tekort Vijftig tips voor politie in Rotterdam Op Sicilië: DE „CLOSE-UP"- AFFAIRE Hopen naar bijbelse opvatting Bolhoedjes voor R'damse V.V.V.- informatrices Oe Thant bezoekt Paus Paulus VI Proefvaart van „Esso Den Haag" Rode Kruis en ramp Harmeien Maar het Kunstmaandorkest hield over Alwin-v. d. Togt sterk op Henley Korporaal ernstig gewond gevonden BIJEENKOMST IN AMSTERDAM Wilfried Grasemann Meisjes in blauw Joegoslavië VERZOENING MET HET VATICAAN Sovjet-premier keert naar Moskou terug „Betreurenswaardige" gang van zaken Grote belangstelling bij begrafenis van vermoord meisje Ingrijpende wijzigingen in Amsterdamse Bos Over seizoen 1961-1962 FEUT NAAR FEIJENOORD Van Dijk haast zeker naar Xerxes Dubbele roofmoord VRIJDAG 5 JULI 1963 PAGINA 2 ligp li mmm»i itffiplil if Slechte verhouding Nog groter tekort door Frdiicis DuriiriilgB PAUL VLAANDEREN AMSTERDAM, 4 juli De Neder landse Zionistenbond en de theologische faculteit van de universiteit van Am sterdam hebben vanochtend in de aula van de universiteit een openbare bij eenkomst gehouden met de 85-jarige godsdienstfilosoof en socioloog pro fessor Martin Buber, die gisteren uit handen van Prins Bernhard de Eras musprijs 1963 ontving. De rector mag nificus, dr. J. Kok sprak een openings woord. Prof. dr. W. Banning, die over het sociale denken van Martin Buber sprak, zei, dat centraal daarin staat de over tuiging dat „verantwoordelijkheid de navelstreng der schepping" is. Daar mede hangt samen de gedachte dat de mens geen werktuig maar gespreks partner van God is. En daaruit volgt, In Maria-Enzersdorf zijn de be minde gelovigen zo langzamer hand wel aan de moderne mu ziek gewend. Ik ben daar sinds elf jaar organist en directeur van het zangkoor en hoewel wij onder de mis sen hoofdzakelijk het klassieke reper toire uitvoeren, ga ik in mijn orgel- soli en improvisaties veel verder: toen ik pas begonnen was met Olivier i Messiaen hebben diens buitenissige harmonieën de kerkgangers wel eens de stuipen op het lijf gejaagd, ik ont ving zelfs dreigbrieven die lang niet i mis waren." Geamuseerd vertelt de dertigjarige Oostenrijkse organist, Wilfried Grase mann, uit zijn praktijk van kerkmusi- i cus. De spanning van het concours is voorbij, op zijn gemak drinkt hij een biertje :n de schaduw van de 1 oude Sint Bavo op de sfeervolle Haarlemse markt. Ja, improviseren is zijn lust en zijn leven. „Het the ma van Louis Toebosch was bijzon der prettig, goed te combineren in de 1 voorgeschreven Passacaglia en Fuga- vorm: ik heb me gepermitteerd, eerst een introduktie te spelen, waarin ik 1 het thematisch materiaal in andere 1 ritmische figuren verwerkt heb. Dat i heeft blijkbaar genade kunnen vin den in de oren van de jury. Het was wel een hele opgave, zo snel op het enorme orgel van Christaan Mül- Ier thuis te raken (in Oostenrijk zijn wij niet bepaald verwend met om vangrijke of goede instrumenten, het I exemplaar in Maria-Enzersdorf moet i ook betere dagen gekend hebben...). Ik was hier niet helemaal vreemd: in 1956 volgde ik de Zomeracademie, 1 maar toen is er geen gelegenheid geweest voor een grondige kennisma king met het Bavo-orgel. Het is trou wens na die tijd prachtig gerestau reerd." Het was niet de eerste keer dat Grasemann aan een concours deel nam: in 1960 werd in Wenen een 1 improvisatiewedstrijd georganiseerd 1 ter gelegenheid van het zestig jarig bestaan van de Afdeling Kerk muziek van de Akademie; hier won hij de tweede prijs (een eerste werd niet toegekend) uit vier en twintig deelnemers. Zijn muziekstudie is pas op betrekkelijk late leeftijd begonnen: veertien jaar vindt hij zelf tenminste „oud" voor een musicus. Maar zijn ouders moesten in de oorlogsjaren evacueren uit Sankt Polten (een plaats op ruim zestig kilometer afstand van Wenen), de piano bleef thuis! Met zestien jaren begon Wilfried met orgellessen bij de Dom-organist Pro fessor Hofmann, hij deed eindexa men gymnasium en ging zich toen in Wenen bij Anton Heiier verder op het orgel bekwamen. Huidige werkzaam heden? Naast het organist-directeur schap in Maria-Enzersdorf („anders dan hier, een zware dienst, want bij alle missen moet muziek gemaakt worden; ik bivakkeer zondags de hele ochtend op het koor, van 7 tot 11 uur, 1 's middags om 3 uur lof en 's avonds om 7 uur Avondmis!"), een voorstad je van Wenen, is zijn hoofd-positie, die van leraar geschiedenis en mu ziek aan het uit de elfde eeuw date rende Schottengymnasium in de hoofd stad: de leerlingen zingen oude poly fonie en we musiceren met blokflui ten en andere instrumenten. Ik snor graag in bibliotheken naar oude handschriften; daarbij heb ik een on betaalbare (en ook onbetaalde!) as sistente in mtjn echtgenote: zjj is vio liste maar staat tevens op het punt doctoraal examen h, de muziekwe tenschap te doen bjj Professor Schenk. Zjj heeft al verschillende scripties gemaakt over vondsten in klooster archieven en ontcijferen van manus cripten, na haar doctoraal hoopt zö een functie in de muziek-uitgeverjj te bekleden." In deze historisch-we- tenschappeljjke gezinssfeer brengt een éénjarig dochtertje het nodige leven in de brouwerij! Van experimentele orgelmuziek moet Grasemann niet veel hebben; hij heeft bij het spelen genoeg aan handen en voeten en vindt het Beslist niet nodig om, zoals de avantgarde voorschrijft, af en toe de hele onder arm op een reeks toetsen tegelijk te leggen, of met houten plankjes, de zogenaamde clusters, bepaalde com binaties tegelijk in te drukken. „In Wenen hebben wij wel een vooruit strevende groep, „die Reihe", die ón der leiding van de violist Cerha ex perimentele muziek bedrijft en zich uitleeft in Stockhausen. Nono of John Cage" Zijn eigen stijl en techniek noemt Grasemann „gematigd mo dern", in de trant van de ook in Nederlandse zangerskringen bekende componist Johann Nepomuk David. dat vernieuwing van het sociale leven, hetzij van het Joodse volk (zionisme) hetzij van de Europese maatschappij in wezen religieuze vernieuwing is. Tegen over Ferdinand Tönnies, wiens inter pretatie van het begrip „Gemeinschaft" romantisch-conservatief kan werken, laadt Buber dit begrip normatief als vereniging van mensen in de naam Gods tot een levende plaats van zijn verwerkelijking, aldus spreker. Zo werd hij in de periode tussen de oorlogen tot een verdediger van een religieus socialisme, verwant met Leonhard Ra- gaz en Gustav Landauer. Daarbij heeft hij zich ook praktisch in het politieke leven begeven, zo vervolgde prof. Ban ning, met name na 1948 aan de opbouw van de nieuwe staat Israël. Eigen keus niet schuwend bleef hij weten dat de fundamentele keus niet ligt *ussen par tijen, maar dwars door alle partijen, door mensenharten, heengaat. „Buber heeft Joden en christenen, Israeli's, Europeanen, Amerikanen en wellicht ook communisten voorgeleefd wat „hopen" betekent naar bijbelse op vatting" zo zei prof. Banning, „daar voor danken wij hem". Over „de wijsgerige en religieuze betekenis van Martin Buber" hield prof. dr. mr. J. A. Oosterbaan een toespraak. Voor Buber is de wijsbe geerte niet het zoeken van een ab stracte of louter theoretische waar heid, maar van een waarheid die te gelijk opvoedt tot volle en echte men selijkheid en daardoor ook tot ware gemeenschap, aldus spreker. De cen trale gedachten van zjjn denken is het begrip van de dialogische ver houding, waarin de mens tot God en tot de medemens en eigenlijk tot de hele werkelijkheid staan moet. In naam van de Joden van Neder land richtte prof. mr. I. Kisch zich naar hij zei „in de taal die alle bewuste Joden van oudsher verbindt" het Hebreeuws tot professor Buber. „Ge zult in deze dagen terugzien op uw werk en u afvragen wat uw schoonste arbeid is geweest" aldus prof. Kisch. „Ge hebt uw boeken geschreven, en ze zijn gelezen door velen. Ge hebt ge dachten ontwikkeld, en ze zijn aan vaard door velen. Maar er is meer. Van de geslachten, die in hun jeugd van u het enthousiasme hebben ontvan gen, is dit het antwoord: Uw schoonste arbeid, het is de geest die gij in de Jonge mensen hebt gewekt" zo besloot ige prof. Kisch. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, 5 juli. Informatri- ces van de Rotterdamse V.V.V. heb ben zich gisteren in nieuwe uniformen gepresenteerd. Het bestaat uit een grijs mantelpakje met een wit, mouw loos blousje of, bij kouder weer, een lichtblauw jumpertje. Het wordt ge completeerd met een donkerblauw hoedje, dito handschoenen en tas en op minder zonnige dagen, een regen jas in blauw. Het nieuwe kostuum is door de Rot terdamse couturier Cees Terleth ont worpen. Rotterdam nam in 1959 net initiatief tot de aanschaf van uruiqr- me kleding voor haar hostesses, m verband met de zich steeds meer naar buiten richtende taak van de wen. Dit idee vond elders v/eerKiariK, zodat in 1961 op instigatie van de ain- VV een uniform-commissie werd inge steld. Teneinde de aanschaf te verge makkelijken richtte men zich mans tot de confectie. Het hoedje is .ontworpen door Elza van Dam uit Den Haag. Bin nenkort zal op een zestigtal v.v.v- kantoren dit nieuwe kostuum te zien zijn. VATICAANSTAD, 5 juli (KNP) Met een maand vertraging, veroorzaakt door de dood van Paus Joannes, is de coördinatie-oommissie van het Concilie, weer aan het werk gegaan, zoals in een deel van onze oplaag gisteren reeds in het kort bericht. Onder voorzitterschap van de kardinaal-staatssecretaris Cicog- nani, vergaderde de commissie van zes kardinalen (Liénart, Spellmann, Urbanl, Confalonleri, Döpfner en Suenens) over twee Concilie-schemata nl. het schema over de missie en dat over het huwe lijk. Het eerste schema werd ingeleid door kardinaal Confalonieri die een uiteenzetting gaf van de wijzigingen welke in de oorspronkelijke tekst zijn aangebracht en de criteria illustreer de welke bö de nieuwe redactie zjjn gevolgd. Kardinaal Urbani leidde het schema over het huwelijk in. Aan de d scussie hierover nam ook deel kardinaal Aloisi Masella, president van de Concilie-com missie der Sacramenten. Ook waren hierbij aanwezig pater S. Tromp S.J., voor de theologische com missie. pater Raimond Bidagor voor de commissie der Sacramenten en mgr. dr. J. Willebrands voor het secretariaat van de Eenheid der Christenen. Deze drie commissies hebben samengewerkt bij de samenstelling van de nieuwe tekst van het schema over het huwelijk. In dit schema komt ook het „hete hang ijzer in de oecumenische betrekkingen" in behandeling, nl. de kwestie der ge mengde huwelijken. Aan de besprekin gen van de coördinatie-commissie na men ook deel de secretaris-generaal NEW YORK, Juli <KNP> lu een exclusief interview met Robert Sherrod van de Saturday Evening Post heeft president Tito van Joegoslavië ver klaard, dat hij een behoorlijke verbete ring verwacht in de betrekkingen tus sen Joegoslavië en het Vaticaan. De 71-jarige Tito, katholiek van huis uit, maar al ruim 40 laar communist, verklaarde da* hij goede betrekkingen met het Vaticaan wenst. De kansen er voor liggen goed, omdat de relaties tus sen kerk en staat in het land zelf ook beter zUn geworden, zo zei hij. Robert Sherrod schrijft dat ntj in Joe goslavië heeft gehoord, dat Tito zich ook persoonlijk weer met de Kerk wil ver zoenen, een mededeling die vooralsnog lijkt te berusten op zeer onwaarschijn lijk lijkende geruchten. PALERMO, 4 juli (AFP) Na de aanslagen op Sicilië op zaterdag en zon dag jongstleden, die aan negen mensen het leven hebben gekost, onder wie zeven politiemannen, hebben de politie en cabarbinieri in de omgeving van Pa lermo een jacht op de Mafia ontke tend, met als resultaat dat tot dusver vijftig leden van deze organisatie wer den gearresteerd en een volslagen ar senaal van wapens en springstoffen werd buitgemaakt. Tot de arrestanten behoort Antonio Musso, een van de ben deleiders van de Mafia in Palermo. Op Sicilië heerst sinds vier dagen de staat van beleg. De gehele politiemacht en alle carabinieri nemen aan de, dag en nacht voortdurende, operaties deel. van hét Concilie, mgr- P^icjes Felici en de vier onder-secretarissen van het De coördinatie-commissie Beeft thans dus een begin gemaakt mede behan deling van de vijf schemata die nog met zover waren. Nog niet in behandeling genomen zijn thans het schema over de liturgie en de voorstellen mzake de massa-communicatiemiddelen, waarover in de eerste Conciliezitting reeds in be langrijke mate overeenstemrmng werd bereikt, voorts het sclhema 17 over <}e Kerk in de wereld en tenslotte de hoofd- stuKken 3 en 4 van het scnema over de Kcric Nu'het Concilie op 29 september weer wordt voortgezet, is te vierwachten dat men alle moeite zal d°eno™ voor bereidende werk te verhaasten, zodat de definitieve teksten tÖdi0 aan de bisschop- pen kunnen worden toegezonden. Van de zeventien schemata dJeKl"Q„ Behan deld moeten worden hebben de bisschop- pen tot dusver twaalf definitieve tek- sten voor bestudering ontvangen. BERLIJN, 4 juli (AFP-Btr) Pre- mier Khroesjtsjev is hedenochtend per vliegtuig van zjjn bezoek aan Oost- Duitsland naar Moskou teruggekeerd. Bij zijn vertrek van het Oostherlijnse vliegveld Schönefeld zei hfl o.a.: „De zaken van ons gaan goed, maar mor gen zullen zij nog beter gaan. Sinds mijn vorige bezoek zijn er veranderin gen gekomen. De grens is nu gesloten. Ik begrijp nu, waarom kanselier Ade nauer en andere militaristen tanden knarsen omdat de grens dicht is. De staart van de wolf is nu afgesneden" Gedurende zijn verblijf in Oost-Duits- land, dat een week heeft geduurd, heeft Khroesjtsjev de feestelijkheden ter ge legenheid van de 70-ste verjaardag van de Oostduitse staats- en partijleider Walter Ulbricht, bijgewoond. Voorts hield hij grote redevoeringen in Oost- Be rlijn en in Frankfort aan de Oder, terwijl hü ook van gedachten wisselde met de communistische leiders van Po len, Bulgarije, Hongarije en Tsjechoslo- wakije, die eveneens voor de verjaar dag van Ulbricht naar Oost-Berlljn wa> ren gekomen. In zijn afscheidstoespraak zei de Sov jet-leider nog eens, dat de Russische economie krachtig is en zich nog uit breidt. „Wij hebben alles, behalve ananassen, en wij zjjn niet van plan daarvoor een oorlog te gaan voeren' Volgens hem moeten de socialistische landen „de economie van de kapitalis tische landen aanvallen" en zo de su perioriteit van het socialisme aantonen. ROME, 4 juli (ANP) De secretaris generaal van de Verenigde Naties zal op donderdag 11 juli door Paus Pau lus VI in audiëntie worden ontvangen. Oe Thants bezoek aan Rome duurt van 10 tot 13 juli. Hjj zal ook besprekingen voeren met de Italiaanse premier, Leone, en andere leden van de rege ring. (UPI) Vanmorgen is Oe Thant voor een bezoek van drie dagen aan gekomen in Bulgarije, waar hij werd verwelkomd door premier Todor Zjiv- kov. Zaterdag vertrekt de secretaris generaal naar Genève. DEN HAAG, 4 juli Het grootste schip van de Nederlandse koopvaardij vloot, een turbinetanker met een draagvermogen van 91.000 ton, heeft vanmiddag, tijdens de proefvaart op de Noordzee tenslotte officieel zijn naam gekregen: „Esso Den Haag". De doopplechtigheid werd om even over half een verricht door prinses Beatrix, die de traditionele fles cham pagne van de loopbrug op het achter schip tegen het dekhuis in scherven wierp. De tanker lag op dat moment op de rede van Scheveningen, op korte afstand van de pier die voor deze ge legenheid feestelijk was gepavoiseerd. pe Maatschappij Zeebad Scheveningen had vandaar de trotse tanker begroet met vlaggeseinen en drie kanonscho ten. Via een radioverbinding met de wal konden de zeer vele belangstellen den op de pier de gebeurtenissen aan boord van het schip van woord tot woord volgen. De lichtkrant vermeldde de belangrijkste feiten. Het was aanvankelijk de bedoeling dat prinses Margriet de „Esso Den Haag" zou dopen, maar de jongere zuster van de kroonprinses was ver hinderd door een lichte hersenschud ding, welke zü vorige week opliep bii een val op het kasteel „Warmelo" in Diepenheim. Prinses Beatrix werd be reid gevonden haar taak over te nemen. Direct na de doop heeft scheepsbou wer C. Verolme het schip overgedra gen aan de heer C.R..Smit. president directeur van ESSO-Nederland N.V de opdrachtgeefster. De heer Verolme bood de kroonprinses een geschenk aan, de erewjjn ging rond en duizend postduiven fladderden op om het voor Nederlandse koopvaardij zo belangrijke nieuws alom in den lande te verkon digen. Even later werden ook duizend balonnen opgelaten. De toespraak van de heer Verolme werd beantwoord door de heer Smits, die daarbij prinses Beatrix ter herin nering aan het feestelijke moment het zilveren bijltje overhandigde, waarmee zü kort tevoren de lijn van de cham pagnefles had doorgehakt Burgemees ter mr H A. M. Th. Kolfschoten werd verrast met een schilderij van de Esso Den Haag", vervaardigd door DEN HAAG, 4 juli In het verslag over 1962 van de vereniging „Het Ne- derlandsche Roode Kruis" wordt o.m. aandacht geschonken aan de „betreu renswaardige" gang van zaken rondom de hulpverlening bij de ramp van Har- melen. „Door oorzaken werd het Rode Kruis in het geheel niet in de alarmering be trokken, zodat het veel te laat van de ramp kennis nam om nog daadwerke lijke hulp van enige betekenis te kun nen leveren", aldus het jaarverslag Hierin wordt herinnerd aan het zenden, zowel uit Utrecht als uit Den Haag, van ambulances en ander hulpma teriaal, doch „deze bereikten alle het rampterrein eerst op een moment, dat aan hun inzet geen behoefte meer be stond, terwijl de voor deze en soortge lijke rampen speciaal geoefende en uit geruste colonne Utrecht in 't geheel niet meer behoefde uit te rukkenr'. Geconstateerd^ wordt, dat het bij velen „ere Kru: :erezen misverstand, als zou het Rode reid zijn, wanneer het daartoe fangs is slechts dan tot hulpverlening be- formele weg is uitgenodigd, kon wor den rechtgezet. „Met genoegdoening mag geconstateerd worden, dat het Rode Kruis, ondanks de betreurens waardige gang van zaken, bU het grote publiek niet aan „goodwill" heèft inge boet", zo wordt in het verslag opge merkt. KLOOSTERZANDE, 4 juli Van morgen is onder zeer grote belangstel ling op de r.k. begraafplaats te Groenen dijk in de gemeente Hontenisse ter aar de besteld het stoffelijk overschot van de zestienjarige Marie Louise Duerinck uit Walsoorten, het slachtoffer van de op zaterdag aldaar gepleegde moord. De vrij grote parochiekerk van Groe nendijk was geheel gevuld toen pastoor ■1. van den Eijnden de rouwdienst ce lebreerde. Vrijwel de gehele gemeen schap van het Scheldedorp Walsoorden volgde de baar die werd gedragen door vriendinnen van Marie Louise. Zeer veel jongeren uit de omliggende plaat sen legden bloemen bö het graf. Te genwoordig waren ook het voltallige ge meentebestuur van Hontenisse, alsmede een afvaardiging van het korps rijks politie van Kloosterzande. Victo. J. Trip. Mevrouw Kolfschoten schonk daarop de maatschappij de vlag van de gemeente Den Haag. Van de heren Verolme en Smit mocht prinses Beatrix voorts een por tefeuille met inhoud ontvangen voor de actie „Dousadj". Met de overdracht van de „Esso Den Haag" heeft de Nederlandse koopvaar dijvloot een nieuwe recordhouder ge kregen. Het schip is 216 meter lang, 38 meter breed en heeft een diepgang van 14,28 meter. De grootste in Neder land geconstrueerde Nederlandse tan ker was tot dusverre het vlaggeschip van de Shell-vloot, de „Ondina" (51.000 ton draagvermogen). AMSTERDAM, 4 juli B. en W stellen de raad voor C roeibaan in het Amsterdamse Bos te verbreden van 72 tot 92 meter, hetgeen J 1.770.000 zal kosten waarbij dan nog 120.000 moet worden uitgegeven voor verbetering van de startsteigers, vernieuwing van het gebouwtje bij de eindstreep van de telefoonkabel langs de baan en de telefooninstallatie. Dit laatste bedrag willen B. en W. wel voor rekening van de gemeente nemen, maar de kosten van de verbreding van de roeibaan zullen door de Ned. Roeibond moeten worden gedragen, daartoe in staat ge steld door subsidies van de Nederland se Sportfederatie. De Ned. Roeibond heeft zich daartoe bereid verklaard. De huidge roeibaan is te klein met ten minste vijf ploegen tegelijk te kun nen starten, hetgeen noodzakelijkis om dat anders het aantal voorwedstrijden, herkansingen en demifinales te groot zou worden. Bovendien zouden dan vier inplaats van drie wedstrijddagen nodig zijn. Nu kan er niet meer dan met vier ploegen tegelijk worden geroeid omdat eer baan gereserveerd moet blij ven voor oproeiende ploegen. De banen moeten bovendien om ze tenminste 12 meter breed te kunnen maken afgezet worden met een drijvende mar kering, bestaande uit ca. 60 rubber- of plasticballen. De ervaringen met der gelijke banen zijn echter zo ongunstig dat verbreding met 20 meter noodza kelijk is. Er kunnen dan vijf banen van AMSTERDAM, 4 juli De Neder landse Opera heeft over het seizoen 1961-1962 een exploitatietekort van drie miljoen gld. De gemeente Amsterdam heeft al anderhalf miljoen gld. subsi die verleend en nu wordt de raad voor gesteld nog eens 63.497 subsidie te verlenen onder voorwaarde dat het Rijk hetzelfde doet Het Kunstmaandorkest heeft het klaar gespeeld over hetzelf de seizoen nog bijna duizend gld. over te houden, hetgeen de gemeente ten goede zal komen. Het Nationale Ballet hield over het genoemde seizoen 53.390 over, maar door reservering voor pensioenvoorzie ningen, verplaatsing van de vakantie vorig jaar in verband met de tournee door Spanje en „trendverhogingen" is dit voordelig slado omgezet in een na delig ad. 26.469. Aan de raad wordt voorgesteld dit te verdelen in 10.193 voor de gemeente en f 16.276 voor het Rijk. De Nederlandse Comedie had over het seizoen 1961-1962 een tekort van 69.444 en schrijft dit toe aan de voor stellingen van „Andorra" in het Holland Festival, maar B. en W. zijn geniegd de oorzaak eerder te zoeken in de hoge uitgaven voor de voorbereidings- en monteringskosten van de toneelstukken. B. en W. ontkennen niet dat de zeer kostbare voorstellingen van „Midzo- memachtsdroom" ook bijzonder grote belangstelling hebben getrokken en daardoor hoge recettes en uitkoopsom men hebben opgeleverd. Daarom stel len B. en W. de raad voor een aan vullend subsidie van f 41.666 te geven. B. en W. wijzen er nog op dat on derzoekingen hebben uitgewezen dat de verhouding tussen de rijkssubsidies en de subsidies van Amsterdam in geen enkel verband staan tot de verhouding tussen het aantal concerten en voor stellingen in Amsterdam en daarbuiten, zeker niet als men van de stelling uit gaat dat het rijkssubsidie evengoed dient tot mededekking van de tekorten op de in Amsterdam gegeven concer ten en voorstellingen. Deze zaak is bij de staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen aan de orde ge steld. Zodra er een nieuwe regeling is zal nader overleg met het Rijk bunnen gepleegd worden. Met de aanvullende subsidies is een bedrag van 115.357 gemoeid. Voorts wordt nog bijna drie ton aan de raad gevraagd voor aanvullende sub- sies aan de „Nederlandse Corneoie 35.000), De Nederlandse Opera 111.000) het Concertgebouworkest 58.000), Het Kunstmaand Orkest 43.000), en het Nationaal Ballet 33.000) voor het seizoen 1962-1963. Voor het nieuwe seizoen 1963-1964 *-rordt de raad voorgesteld 445.000 subsidie te verlenen aan Het Nationaal Ballet, 45.000 aan het Ned. Dans Theater, 5000 aan de stichting Nieuwe Muziek, 4300 voor de Museumconeerten, 45.000 voor de Kunstkring „Voor Al len" deze kunstkring had 50.000 gevraagd, maar B. en W. menen dat de grens van het gemeentesubsidie is be reikt en voor bijzondere prestaties en gebeurtenissen op kunstgebied 25.000. Ook de Toneelgroep Centrum, het Zui- delijk Toneel Ensemble" en de Toneel- groep „Studio" hebben gemeentesusb- sidie voor het komende seizoen ge vraagd. Hoewel B. en W. menen dat aan z.g. „standplaatsgezelschappen" geen subsidie' moet worden verleend omdat hun terkorten worden gedekt door het Rijk en de standplaatsen, stel len B. en W. toch voor om de drie genoemde gezelschappen wel subsidie in totaal een ton te verlenen omdat ze ook uitvoeringen geven in Amser- dam. Maar zij voegen daaraan toe dat „En semble" niet meer voor een subsidie in aanmerking zal kunnen komen omdat het in de toekomst, als er meer schouw burgen in het zuiden beschikbaar zijn, daar meer voorstellingen zal geven en het vermoedelijk in het begin van het seizoen 1964-1965 zijn domicilie van Am sterdam naar de nieuwe schouwburg in Eindhoven zal verplaatsen. Het subsidie bedraagt thans voor de drie toneelgezelschappen 400 500 per voorstelling in Amsterdam. Tenslotte wordt de raad voorgesteld een aanvullende subsidie van 16.500 te verlenen voor de volledige liquida tie van de stichting „Amsterdamse aca demie voor dansopleiding" en tweemaal 20.000 aan de Scapino dansacaöemie voor de cursusjaren 1961-1962 en 1962- 1963. Voor het nieuwe seizoen 1963-1964 heeft de Ned. Opera een nog groter tekort geraamd, n.l. van 3.886.500 Het verschil met het tekort op de vorige begroting is niet minder dan 12 pet. maar het vindt zijn oorsprong geheel in de salaris-sector waar de toeneming 456.000 bedraagt. Het exploitatiesaldo wordt wat guns tiger geraamd. B. en W. zqn van me ning dat het tekort een ton lager kan worden geraamd en ook de büdrage van het Holland Festival op het g®- wenste peil van een ton moet worden gebracht. Met nog enige andere verlaK1"^!1 van posten blijft het tekort f dat naar de mening van B. en w. zal moeten worden aanvaard. D® sp reidingen voor het nieuwe seizoen zijn al zover gevorderd dat afspraken niet meer kunnen worden geannuleerd. B. en W. vinden dit een ongewenste toestand die in de toekomst zo zal moe ten worden gewnzigd dat de subsidie- ten een zekere vrijheid van beslissen moe ten overhouden.Daarom zal de Opera veel vroeger zyn plannen moeten be kend maken en een scheiding maken tussen de volledig vaste kosten en de variabele. Voorgesteld wordt 1.895.000 subsi die te geven maar niet hoger dan de rijkssubsidie. B. en W. streven ernaar een gunstiger subsidieregeling met het Rijk tot stand te brengen. Voor de Nederlandse Comedie wordt voor het komende seizoen een subsidie voorgesteld van f 610.800, ten hoogste anderhalf maal de Rijkssubsidie. En voor het Kunstmaand orkest een sub sidie van f 654.000 (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, 5 juli De doelman van bet Tilburgse Willem II, Chris Feyie gecontracteerd door Feöenoord. Na negen jaar lang in het eerste van Willem II gespeeld te hebben zal hö volgend seizoen dus in Rotterdam re serve staan. Feijenoord zelf heeft over eenstemming bereikt met Xerxes over de .ransfer van de 27-jarige reserve doelman Andries van Dijk. Van Dök heeft echter het contract van Xerxes nog niet getekend. 1 elk 15 meter breedte worden gevormd, een strook voor het oproeien van 10 meter aan de ene zijde en een strook vrij water van 5 meter aan de andere zijde. B. en W. betreuren het dat de ver breding van de Bosbaan een ernstige ingreep betekent in een van ae fraaiste en interessantste landschappen van het Amsterdamse Bos maar zij menen dat men dit voor de belangen van d® nationale en internationale roeisport moet over hebben. Gebleken is dat de Bosbaan het best aan de noordzijde verbreed kan wor den. Bij de tribune verkrijgt de baan m dat geval weliswaar niet de volledige breedte van 92 m, doch dit wordt door de deskundigen minder bezwaarlijk ge acht. Door een geringe verdraaiing van de as van de baan zal echter over de overige lengte een breedte van 92 m. worden verkegen, zonder dat de zuide lijke oever in belangrijke mate behoeft te worden aangetast. Aan de noordzijde van de baan zul- len evenwel ingrijpende wijzigingen noodzakelijk zijn. Voet- en rijwielpa den zullen moeten worden verlegd, evenals het singeltje, dat onderlangs de taluds ligt en dat een functie heeft in de waterhuishouding ter plaatse. Verlegging van een voetgangersbrug over dit water zal eveneens noodza- kelök zqn. Daarenboven zullen aan- zienlöke delen van de beplanting moe ten verdwenen; ze zullen slechts ten dele opnieuw kunnen worden aan gebracht. De in het rijwiel- en voet pad gelegen fraaie ophaalbrug zal door een en ander dicht b(j de roei baan komen te liggen. Dit is tech nische mogelijk, doch mede we gens de hoge ligging van de brug esthetisch minder fraai. Aan de zuidzqde van de baan zal de oever enigszins moeten worden ver legd, hetgeen mogelijk is door over de gehele lengte van de baan de aan wezige paden voor wielrü'ders en voet gangers tot één pad samen te voegen. Aan de oostzijde van de tegenover de ophaalbrug liggende vaste brug zal de rijweg iets moeten worden verplaatst. Het landschap wordt daar ter plaatse door deze wijziging evenwel niet aan getast. Het is voorts noodzakelijk, de start steigers te wijzigen (verplaatsbaar ma ken), de eindstreep te verleggen en het daarbij gelegen gebouwtje, waarin o.a. de aankomstcommissarissen hun plaats hebben, te vernieuwen en te verplaat sen. Het zal daarbq enigermate ver groot moeten worden om ook het se cretariaat van de wedstrijdorganisatie erin te kunnen onderbrengen. Het aantal kleedkamers is te klein, evenals het aantal botenbergplaatsen. Dit laatste leidt ertoe, dat bij intema- -?reastl'Üden een groot deel van boten in de open lucht moet worden en onder bewaking gesteld. Hoewel b en w. d» hieraan verbonden bezwaren erkennen, menen zij, dat verbeteringen tot een later tijdstip kunnen worden uitgesteld. (Van een onzer verslaggevers) BOTTERDAM, 4 juli. Het uitlo- ven van een beloning van f 5000,- heeft de Rotterdamse politie in 24 uur tijd» een vijftigtal tips opgeleverd inzak# de dubbele roofmoord, in februari go- p.Ieegd in Rotterdam-Zuidwijk. De tips ZIjn niet alleen uit Rotterdam afkom stig, maar van overal uit het land. Ook de nu verkregen gegevens worden nagetrokken. HENLEY-ON-THAMES, 4 juli D# Skadi-Wiilem Ill-combinatie Max Al- win-Willem van der Togt heeft op de tweede dag van de Henley Royal Re gatta voor een Nederlandse over winning gezorgd. De dubbel-twee ver sloeg in de eerste heat de Austra- lisehe-Engelse equipe Stuart Macken- zie-Crhis Davidge, woensdag winnaar in de eerste heat van de ongestuurde tweeën. De „veteranen", die samen al twaalf triomfen boekten op Henley, waren geen partü voor de Nederlan ders die in een tempo van 36 a 37 sla gen roeiden. Halverwege de race be- droeg het verschil al twee lengten. De Skadi-Wiilem III combinatie zegevier de in 7 min 46 sec. DEN HAAG, 4 juli Vanmorgen vroeg is bij Nunspeet de S7-jarige kor poraal eerste klasse O. J. Gerards met ernstige hoofdwonden langs de kant van de weg gevonden. H;j jg overge bracht naar het Sofiaziekenhuis in Zwolle. De man verkeert in levensge vaar. Korporaal Gerards woont, in Harder wijk en is gehuwd. Hü werd gevonden, liggend naast zijp bromfiets. Niet be kend is of hij daarmee is komen t# vallen of dat hij bijvoorbeeld is aan gereden. De maréchaussee heeft de zaak in onderzoek. M001, DAT IS VOL DOENDE VOOR ZON ARRESTATIE. JE HAD GELUK, VLAANDEREN...DIT 15 DE GROOTSTE CHANTAGE ZAAK DIE IK IN JfiREN GE: Ti**?'» va- OM TE BE GINNEN, BE DREIGDE HU MU HIERMEE V0SPER ZIEN HEB

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 2