Shell - BP trekken bod op Burmah in Burmah vond biedprijs niet aanbevelenswaardig TOMC Storing in PEN- centrale B Alfredo tl dagpuzzle r boodschapper VAN DE NACHT GREENHORN i De oorlog van de Zeven Bronnen DE STILLE STRIJD i fant-astisch Koers duikelde in Londen A B A S I N In grote party-bottle (niet 3/4 liter, maar een héle - liter Groot deel IS.-Holland kwartier zonder stroom Ontslag directeur J ohannes-stichtin g Koninklijk paar naar filmpi jremière Wijding Promotie VRIJDAG 5 JULI 1963 LONDEN, 4 juli (UPI, Rtr.) De Shell en de British Petroleum Co hebben bekend gemaakt dat zjj hun bod van 300 miljoen pond sterling op de Burmah Oil Com pany intrekken. Op dit nieuws daalde het aandeel Burmah op de Londense beurs met ruim 8 shil ling tot ongeveer 56 shilline. Zoals wjj in een gedeelte van de vorige oplage vermeldden was eerder op de dag door Burmah bekend ge maakt dat het aanbod de waarde van de activa en de winstmoge lijkheden onvoldoende weerspie gelde. «mWwJQNlC"""'" kalmeert de zenuwen zonder slaap te verwekken! PAGTNA i e 1 door JOHN BINGHAM i ERIC DE NOORMAN De voorstellen worden niet zodanig genoemd, dat zij, als zijnde in het be lang van de houders van gewone aan delen der Burmah Oil, kunnen worden aanbevolen, zo verklaart de raad van commissarissen. Er zal in het midden van de volgende maand een brief aan aandeelhouders van Burmah Oil worden gezonden, waarin de reden van het besluit van commissarissen uiteengezet wordt en voorzover uitvoerbaar ook de zienswij ze van commissarissen ten aanzien van de toekomstmogelijkheden der maat schappij, zo werd nog meegedeeld. In een door de BP en de Shell uit gegeven verklaring wordt naar aanlei ding hiervan het volgende gezegd: ,,Het aanbod, dat door de BP en de Shell aan de Burmah Oil Company werd gedaan was een voorstel voor de reorganisatie van de Burmah Oil Company, dat naar de maatschappijen meenden in het be lang van de aandeelhouders van alle drie de maatschappijen zou zijn. Naar de mening van BP en Shell vertegenwoordigt de waarde, die deze voorstellen gaven aan de activa en het bedrijf van de Burmah, zonder (Advertentie) Bottled by Kaak i VEL8EN, 5 Juli Gistermiddag heeft een groot deel van de provincie Noordholland ongeveer een kwartier zonder stroomgezeten. Globaal betrof het 't gebied ten noorden van het Noordzeekanaal, maar ook In IJmui- den zat men zonder stroom. Ongeveer vijf minuten voor half vijf zakte de stroom plotseling weg. Lampen brand den als een gloeiende spijker en mo toren lieten nog slechts een zwak ge zoem horen. Korte tijd later viel de stToom helemaal uit, maar om tien minuten over half vijf was alles weer normaal. Desgevraagd deelde men bij het Provinciaal Electriciteitsbedrijf Noord holland mee, dat een storing was op getreden in een generator in de cen trale te Velsen. Het euvel werd ver holpen door over te schakelen op het koppelnet. Omtrent de aard en om vang van de storing aan de generator kon men nog geen mededeling doen en evenmin over de ontstane schade. Het verkeer over de shiisvveg te IJmuiden liep helemaal vast. Openge draaide bruggen konden niet meer ge sloten worden en de verkeerslichten vielen uit. De politie heeft hier gerui me tijd de handen vol gehad om alles weer In het gareel te krijgen. Ook bij de spoorwegovergangen, die voorzien zijn van een automatische be veiliging. ontstonden moeilHkheden.Het uitvallen van de stroom had tot ge volg. dat de hatve afsluitbomen daal den. Vooral op de Wijkerstraatweg in Velsen-Noord en bli de Zeeweg in IJ- muiden-Oost leidde dit tot verkeersop stoppingen, die tegen het spitsuur ex tra moeilijk uit de weg te ruimen wa ren. haar investeringen in de BP en de Shell Transport and Trading aande len, een eerlijke en volledige waarde ring, zowel van de winstcapaciteit van deze activa, als van alle andere voor delen, die aan de BP en de Shell ten goede mochten komen. By de waardering, die tot de voor waarden van het aanbod leidde, hielden de BP en de Shell rekening met alle omstandigheden betreffende de werk zaamheden van de Burmah, waarvan zy op de hoogte waren. In de verwach ting der exploitatiebezuinigingen en an dere voordelen die, naar zp vertrouwen, slechts verkregen zouden kunnen wor den door het integreren van de belan gen der Burmah Oil in hun eigen de gehele wereld omvattende organisa ties, achtten de BP en de Shell zich in staat een bedrag aan te bieden, dat een aanzienlijk agio vertegenwoordigde bo ven de voorafgaande marktwaardering van de activa. De BP en de Shell betreuren het, dat de raad van commissarissen van de Burmah Oil hun niet heeft meegedeeld in welk opzicht hy de voorstellen on bevredigend achtte, alvorens het besluit te nemen, dat hy de voorstellen niet aan zijn aandeelhouders kon aanbevelen. Onder die omstandigheden delen de BP en de Shell de president-commissaris van de Burmah Oil mee dat hun voor stellen Ingetrokken zijn. (Advertentie) DEN HAAG, 5 jUi Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid ziet vooralsnog geen aanleiding in te grijpen naar aanleiding van moeilijk heden bij de Johannee-stichting te Nieuwveen, waarvan de directeur op staande voet is ontslagen. Het onderzoek van de regionaal in specteur van de geestelyke volksge zondheid heeft uitgewezen dat de mis stappen van de directeur in het parti culiere vlak liggen. De behandeling van de geestelijk onvolwaardige patiënten in zpn inrichting zou er geheel buiten staan. Volgens het ministerie is het be stuur over het werk van de directeur geenszins ontevreden geweest. 32 2.1 DEN HAAG, 4 juli De koningin en prins Bemhard zullen woensdag 25 september in de Nederlandse première van de film „Laurence van Arabië" böwonen. De première geschiedt in de nieuwe Euro Cinema in Den Haag en zal het karakter hebben van een gala-première ten bate van het Prins Bernhard Fonds. ROOSENDAAL, 5 juli Zondag zal mgr. G. Graven, vicarius capitularis van Westminster Londen, in het St. Jo- sephcollege te Mill Hill de priesterwü- ding toedienen aan de volgende Neder landers: Louis Kessels, Heeze; Loek Appels, Tilburg; Piet Korse, Zwaag; Joh an Kolkman, Groenlo; Matthieu Haumann, Well (L); Jan Oostdpck, Roosendaal: Eugène van der Laan, Wormerveer; Fons Rutten, Baario; Dick van Veen, Alkmaar: Theo Wljn- ker, 't Veld (NB); Miel van der Hart, Herpen (NB). UTRECHT, 5 juli Gepromoveerd drs. A. D. Khalil, geboren te Alexan- drië (Egypte), thans wonende te Wage- ningen tot doctor in de diergeneeskun de op proefschrift: „The addition ot dyes to penicillin preparations as tra cers for visual detection of antibiotics in milk". Promotor was prof. or. J. W. Pette. Het proefschrift behandelt een in melk- en zuivelkringen zeer actueel probleem. By de bestrijding van u'er" ontstekingen by rundvee wordt veel gebruik gemaakt van antibiotica. Het gevolg daarvan is dat melk met anti biotica besmet kan worden. Dit is uit medisch oogpunt ongewenst. Teneinde te voorkomen dat met anti biotica besmette melk in de zuivelfa brieken wordt verwerkt, is het noodza kelijk dergelijke melk uit de fabriek te- weren. Dit is alleen mogeiyk indien men de ze melk direkt kan onderkennen. De enige mogeiykheid is waarschijnlijk de antibioticapreparaten te ,met voor de gezondheid onschadelijk kleur stoffen die tegelpk met het antibioti cum weer worden uitgescheiden. DEVENTER, 5 juli Ryks Hogere School voor Tropische Landbouw Sui kercultuur en technologie: H. J. van Cingel, Emmeloord; L. Issaias, Ethio pië; A. H. G. Kuthe, Delden; G. G. Nyholt, Almelo. Tropische en sub-tro pische landbouw: Adelan, Den Haag; P. Albers, Deventer; J. w. van Leen- hoff, Zutphen; E. Lysen, Amsterdam; C. Peereboom-Voller, Velp; C. J. Six Dykstra, Wageningen. EINDHOVEN, 5 juli Gymnasium Augustinianum, gymn. B:: J. Beliën, R. Brenninkmeyer, P. van Galen, P. va Halder, W. Klaus, M. Meulensteen, H. van den Nieuwenhof, H. Reemers, W. Senden, M. Snyders, J. Spooren- berg, F. Strooper, F. Weyers, allen Eind hoven; M. Baeten, Ryen; W. Coppel- mans, Wintelre: E. van Delft, Moerge stel, W. van Gisbergen, Hooge Mier de, G. Haubrich, Maastricht; J. Holten, H. Janssen, Valkenswaard; P. Johan- nisse, F. Mol, Breda; J. de Kort, Til burg; A. Mens, Zeist; A. Mouwen, Wouw en W. Smit, Bloemendaal. Afgewezen: vijf. AMSTERDAM, 5 juii G.U., kand. politieke en sociale wetensch.: de he ren Ph. van Tyn, A. van Staden en R. Grootes, Amsterdam; doet. rechten: me vrouw C. Went-Flamman, Amsterdam; kand. klassieke letteren: de heren N. van der Ben, Amsterdam en J. Bun, Haarlem. DELFT, 5 juli T.H., eiektrotechn. ing.de heren M. Afifi, Den Haag; W. Bleüs, Amsterdam; H. Blok, Rot terdam met lof: H. Brand. Amstel veen; A. Broers, Alkmaar; A. van de Brom, Utrecht; E. Butter, Rotterdam; L. Crousen, Heerlerheide; P. Crusio, Woensdrecht; R. Dufour, Voorburg; J. Dullemond, Noordscharwoude; S. Dyk- hulzen, Den Haag; H. Elsborg, Den Haag; H. Feikema, Gorredijk: M. Gho- rab, Den Haag, met lof; J. Grupping Amstelveen met lof; J. Hezemans Ryswyk; H. Kempen, Geleen; W. Knip, Wassenaar; B. Koolhaas, Breda; R. van der Leeden, /oorburg; W Luikin- ga, Amsterdam; A. van Ooy, Rotter dam; J. Persoon, Den Haag; H. Ploeg Haaksbergen; H. Racer Palthe, Val- the; A. van Rede, Aalsmeer; W. Rob- beregt, Schiedam met lof; E. Roza, Vlaardingen; J. Schaapman, Leeuwar den; T. Scharten, Rotterdam; H. Schets, Breda; D. Schram, Den Haag; H. Schreurs, Den Bosch; H. Schroten, Rotterdam; J. van Soelen, Bergen op Zoom; A. Teerink, Ryswijk; H. Ver- bruggen, Amsterdam; J. Wideman, Hen gelo; A. Zur Muhlen, Bussum: kand. werktuigk. ing.: de heren T. Akker man, Oldenzaal; D. Blom, Hilver sum; F. de Boer, Oudkarspel: N, Bon- homme, Heerlen: D. Bootsma, Exmor- ra: D. van Campen, Apeldoorn: C. van Daalen, Schiedam: W. Dees. Hoofd plaat; B. Dirkzwager, Zevenbergen; J. Evers, Hillegom; U. ^ortuin, Delft; T. Happel, Den Haag: A. 't Hart. Rotter dam; E. Hartogs, Utrecht: J. Heeman, Delft: B. van den Hoogen, Leiderdorp; B. Janssen, Varsseveld; J. Janssen, Rotterdam; H. Jaspers, Oosterbeek; M. Joosten, Haarlem: R. Kouffeld, Am sterdam: D. van der Linden. Hilver sum; H. Meper, Voorschoten: J Na- ber, Rijswijk; C. Pronk. Scheveningen: J. Rem, Marssum: F RemeHj. Rot terdam; J. Rietman. Dr>n Haag: H Rooy. Heemst»de: H. Rjinks. Finkum: J. Toussaint, Waddinxveen: R. Veld huizen. Krommenie: W Vervetjes, Delft; J. Weyermans. Den Haag: R. van IJperen, Rotterdam. ROTTERDAM, 5 juli kand. econ. wetensch.: de heren C. Lemckert, Rot terdam; W. van den Toom, Schiedam: H \Tooi1s, Rotterdam, H. Bakker, Maassluis; H. Kleuver, Apeldoorn en H. Roodenburg, Voorburg: doet. econ wetensch.: de heren G. Oerritse. Soest: F, Sonnevllle. Voorschoten: M. Merens. Den Haag: J. du Oroo de Jnngh. Rot terdam: P Vos, W Meiier Kwik Kiam Gie en J. van Loon, ailen Rotterdam. TILBURG, 5 juli doet. econ. we tenschappen: de heren J. van Ooster hout, Eindhoven; J. Lammertink, Hen gelo O.; H. van Eupen, Acht; B. Evers Breda; M. Vermunt, Nijmegen; a. dé Jong, Alphen N.B.; W. Donders, Den Bosch; kand. econ. wetensch.: de heer J. v. d. Boom, Bergen op Zoom; kand. soc. wetensch.: de heer M. v. d. Ven, Goirle; accountancy: °e heer M. de Kok, Almelo. (Advertentie) magische vierkanten 2 3 4 9 10 11 12 2 10 ft 1 ii 4 12 S 7 13 u IS 16 S 14 7 IS ii Horizontaal en vertikaal dezelfde woorden invullen. 1. stof in beenderen - 2. struisvogel - 3. Europese hoofdstad - 4. kleur - 5. stuurs - 6. godheid - 7. kerkelijk ge bruik - 8. deel van een uurwerk - 9, oud-ierse taal - 10. wederhelft - 11. hoge stand - 12. zuivelprodukt - 13. wandel plaats - 14. koraaleiland - 15. kleur - 16. grondsoort. OPLOSSING 4 JULI Horizontaal: 1. apropos; 2. groepering; 3. goor, Noë; 4. lemmeten; 5. of, exegeet; 6. knor, n.n.o.; 7. eerst; 8. rei, Ismaël; 9. albast, Mme; 10. ad, acribie; 11. teak houten. Vertikaal: 1. agglomeraat; 2. proef, Eelde; 3. room, krib; 4. oermens, aak; 5. p.p., exotisch; 6. oester, stro; 7. sr., eg, BM, minus; 8. innen, ambt; 9. UNO, endemie; 10. getto, Leen. 46 Maar als je dan ontdekt wordt door een onbekende, iemand met boze bedoelingen en als er een ramp boven je hoofd hangt, dan is je situatie zelfs voor een heilige met de macht en vindingrijkheid van een beschermheilige hachelijk, en dat is nog zacht Uitgedrukt Intussen zat dr. Burrows, de Grote Minnaar, in zijn hoekplaatsje van zijn eersteklassecoupé en net net landschap van Nottinghamshire aan zich voorbijgijden, onbewust van wat hem bij zijn thuiskomst wachtte. Nog onbesmet door nieuwbouw, was het landschap van tijd tot tijd onderbro ken door een klein bosje ot wat struikgewas, dodelijk saai. Velden met blauwgrijze kool werden gevolgd door velden met knollen en dan stonden weer een paar zwart-witte koeien in trieste groepjes bij elkaar of wat schapen, niet monter, schoon en wit als in de heuvelen van Wales, maar vuil-grys en even lethargisch ais de koeien, alsof ze wisten dat Hollington met zijn hoge schoorstenen, zijn klein winkelcentrum en kleurloze woon wijken en met zijn afschuwelijke abattoirs, slechts vijftien mijl verderop Dr. Burrows zag geen wolkje aan zyn hemel. Ongetrouwd, welvarend, zesenveertig jaar, maar volmaakt gezond, zag dr. Burrows de sexuele toekomst met opgewekte verwachting tegemoet en bekeek hij het verle den met een mengeling van zelfgenoegzaamheid en verzadiging. Zo zal een gourmet terugzien op enorme menu's van vroeger en, hoewel tijde lijk verzadigd, zich reeds in zijn verbeelden de bevrediging voorstellen van een eetlust, die gelukkig spoedig weer zal terugkeren. Sommige mannen spelen fanatiek g0lf 0f tennissen of voetballen of kweken goudvissen of bestuderen vogels of prutsen aan hun auto's of tuinieren of slenteren alleen maar wat rond. Dr. Burrows had slechts een hobby en die hobby was „vrouwen" en zoals vaak het geval is met iemand die een echte hobby heeft, was hij bereid het vervelende met het verrukkelijke te accepteren. Hij voelde zich aangetrokken tot blondines en brunettes, tot slanke en mollige vrouwen en zelfs, hoewel op een andere manier, tot kleine meisjes en oude dames. ,®urrows vond een kleine jongen, die met een lichte ongesteldheid in bed moest blijven vervelend, onfris en lastig, terwijl hij een klein meisje met dezelfde klachten en dezelfde karakteristieke eigenschappen lief, nukkig en charmant-eigenwijs vond. En hij kon zich uitputten om door eenvoudige goochelkunstjes te maken dat zijn bezoeken welkom wa ren. Zo ging het ook als hij in Pension Hapthorne en in andere inrichtingen kwam, waarin speciaal oudere mensen werden verzorgd; de mannen vond hij grof en oninteressant, maar de bitsheid van sommige oude dames en de pathetische ijdelheid en dwaze zelfingenomenheid van andere oudjes boeiden hem bijzonder. Hoewel generalisatie te ver gaat om strikt waar te zijn, kon toch gezegd worden, dat dr. Burrows hield van alle vrouwen in het algemeen en van geen enkele in het bijzonder. Hij was van middelmatige lengte, een ietsje gezet, maar toch eerder stevig dan dik. Hij had een blozend gezicht en grijze ogen die altijd sche nen te tintelen achter een bril met een zwaar schildpadden montuur. Hij had een veerkrachtige, springerige loop en er speelde meestal een climlach om zijn lippen. Zijn gezicht was rond en zijn haar, dat aan de slapen een beetje begon te grijnzen, borstelde hy altijd naar achteren. Hij iiao oen rechte neus een puntige kin en zinnelijk lippen. Verlegen en teruggetrokken op jongere leeftijd begon hij pas zijn aan- irekkmgskracht op vrouwen te ontdekken toen hij a] begin dertig was. En na die ontdekking, die een ware verrassing voor hem was, haastte hij zich de verloren tijd in te halen en in al ziin „affaires" met vrouwen maakte hij slechts een keer een fout en dat was er een, die de meer openhartige jonge dokters in het ziekenhuis een „kanjer" zouden heb ben genoemd. Totdat hij Barbara Hardy leerde kennen was het zijn vaste methode geweest om zijn ontspanningen ver van zijn woonplaats te zoeken en zijn affaires te baseren op „beperkte aansprakelijkheid". Daarom had hij het tactvol gevonden, om bij het begin ervan tegen de jonge verpleegster in Londen, tegen de weduwe, die een cottage bewoonde in het Peak-district en tegen de secretaresse, die een flatje deelde met een begrijpende vriendin in Leicester, te praten over zijn half verlamde vrouw, die hij nooit zou kunnen verlaten. Hetgeen de volle waarheid was, want ze bestond niet. (Wordt vervolgd) fV p«v*«-)c<é Ïrrs/Vy IIS SYNDICATE r Jtf \//y. COPYRIGHT 46. „Zoveel konden wij er niet missen. Zij ver telden ons echter van de kudden der Apachen en boden ons voor een Apachen-paard evenveel brande wijn en koopwaar als voor een Kiowa-paard. Toen gingen onze mannen heen om de paarden der Apa chen te halen." Mooi zo! Wie had de schuld aan de dood der vier mannen en aan het komende bloed bad? Blanke paardenhandelaars, die met brande wijn wilden betalen en de Kiowas tot diefstal aan spoorden. Sam vroeg verder en het bleek, dat Bao als verkenner was vooruitgezonden terwijl het op perhoofd Tangua met tweehonderd Kiowas volgde. Sam waarschuwde hen, dat Intschu Tschura en Winnetou wellicht konden hebben afgeluisterd, wat de Kiowas van plan waren. „Oef! Oef! Dat is waar, Bao gaat onmiddellijk terug om Tangua hierover te vertellen. Gaan mijn blanke broeders mee?" „Wacht," zei Sam. „Wij gaan niet met u mee naar Tangua, maar wij gaan naar onze legerplaats. Wilt gij Intschu Tschuna en Winnetou levend in handen krijgen?" „Oef!" riep de Kiowa en alle Indianen spitsten de oren. „Dat kan," ging Sam voort, „wan neer jullie met ons meegaan naar onze legerplaats." Toen vertelde hij in het kort, wat er allemaal ge beurd was, sedert de Apachen ons hadden bezocht en met welk doel wij aan het opmeten waren. Gd e/Z NIET HEEH, MEES VOORZICHTIG HECHTU r HU ICiH UULUE VERANDEREN IA/ EEH VLEERMUIS. EEH PtdO. EEH SIAAHEEK! HAGEDIS f HU HEEPT DE SH/D leXSUPELGEMddiCr, DE MOiENSde IDIOOT GROtE Z7JM EBA/ BU/.T GEGEVEN EN MIJN VROUW STOM GEMAdlCT' HEB. HES VE GEHOORD WAT HU ZEGT/? 3d, NAdROH Fj) EC zat 3ULÜE EEH OHGEU//C OVERtCOMEA/ //C HEB 3ULL/E EH...HERSEHS OM' 10. Een ingeving volgende wendt Eric zijn paard en stormt op de twee onbekende toe. „Hé, sta of ge bent een kind des doods," buldert hij. „Zijn jullie mannen van Erwin?" Met een blik van verstand houding naar elkaar komen de twee kerels benauwd tevoorschijn en staren de ruiter onderzoekend aan. ,Ja, wij zijn mannen van Erwin," knikt de één. „Oude makkers zeker, uit de tijd dat hij de zwarte niraat was?" vraagt Eric grimmig. „Zo is het," be aamt de ander. „We zouden ons hier bij hem voegen, /oor het smelten van de sneeuw, maar hij heeft niet jp ons gewacht... En jjj bent zeker ook een vreem deling?" „Te laat ja..." gromt Eric bitter. „Voor goed te laat, vrees ik..." Even dreigen wanhoop en smart hem buiten zichzelf te brengen en de twee mannen schrikken van zijn gezichtsuitdrukking, als bij hen toesnauwt: „Mee naar de burcht van Olaf de berenjager! Wat je over de plannen van mijn zoon Erwin weet, zul je me vertellen!" De mannen schrikken niet weinig als ze ontdekken, dat ze tegenover niemand minder dan de geduchte Noor man zelf staan en denken eenvoudig niet aan weer stand. Onderworpen sjokken ze voor de Noorman uit met af en toe een schuwe blik achterom. „We weten niks," prevelt de een dan. „Alleen maar dat we grond zouden krijgen in het land der Britten." „En krijgen jullie die grond zomaar voor niets," zegt Eric grimmig. „Nou, nee, we moesten er wel een beetje voor vechten, vertelde de zwarte... prins Erwin..." klinkt het antwoord, „een klein beetje maar..." „Dwazen," snauwt Eric, „onnozelen, wees blij dat je te laat gekomen bent om met die ver doemden mee te zeilen. Vechten voor een stukje grond, ha! Ja een klein stukje Britse grond voor elk van hen, een klein stukje maar... net genoe# om in begraven te worden..." (Advertentie) Uitsluitend verkrlJabaaf bij de kapper I fors» tube f 1.71

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 4