Bokma Duiksport geeft toegang tot boeiend verzonken museum In de eerste vijf maanden werd f32 miljoen meer aan belastingen geïnd Briljante Haydn-mis slot van Haarlemse Orgelweek Spoken"-reünie Verbeterinp van rechtspositie Hofpersoneel Politiek conclaaf vindt oplossing taalkwestie Brussel Hoe beledigt men De Gaulle vee Waar? Clubs, de uitkomst ZATERDAG 6 JULI 1963 PAGINA 7 Oude genever Bessenrood Citroen jenever daaruit kunnen concluderen, dat de duiksport alleen door min ol meer ge fortuneerde lieden kan worden beoe fend, maar zo is het niet. Wie zich aansluit bij een van de vele clubs, kan niet alleen in Nederland duiken maar ook deelnemen aan duikexcursies naar het gebied van de Middellandse Zee. Er zijn dubs in onze grote steden maar ook in Gouda, Leiden, Dor* drecht, Delft, Alkmaar, Enschede, Arnhem en Hengelo. Een lid betaalt vijf gulden contributie in de maand. Menige club is daardoor in staat, met een gehuurd zelfbestuurd toerbusje naar het zonnige zuiden te duiken en van de gemeenschappelijke apparatuur gebruik te maken. De meeste clubs zijn aangesloten bij verschillende bon den. Volgens een goed Nederlandse versnipperingstraditie. Het zou heel wat plezieriger en vooral doelmatiger zijn, wanneer alle clubs zich als zui vere sportclubs aansloten bij de ka pitaalkrachtige, ruim 70.000 leden tel lende Koninklijke Nederlandse Zwem- bond. Waar kan men de duiksport beoefe nen? Eerlijk gezegd: het meest ideaal in de Middellandse Zee en aan de Spaanse en Franse kust. Het water is daar helder; er is een rijk planten en dierenleven en de onmiddellijke om geving is er veel rustiger dan in noor delijke wateren. In principe is echter elk water van ongeveer vijf tot tien meter diepte voor deze sport geschikt, in Nederland vooral de Loosdrechtse en de Vlnkenveense Plassen. Daar wor den regelmatig duikweekeinden gehou den waar de sportduiker zijn liefheb berij verantwoord leert beoefenen, zo dat verschijnselen van duikerziekten niet behoeven voor te komen. Een geslaagde duiktocht is ten einde een Griekse amphora is onbeschadigd naar boven gehaald. nen bleven. Dat kwam neer op de ont wikkeling van een geheel nieuwe duik- apparé^uur. Cousteau slaagde daarin met medewerking van ir. Gagnan, constructeur van een fabriek van druk- reduceerventielen. Samen construeer den zij op grond van een oceanisch onderzoek een persluchtapparaat voor autonome duikers, dat als „longen automaat" nog altijd als een van de beste ter wereld geldt. De Neder lander Jan van Buren heeft het Fran se principe van de zogenaamde zwe vende klep geperfectioneerd, zodat de sportduiker vandaag de dag de be schikking heeft over een menselij kerwijs volkomen betrouwbaar appa raat. Natuurlijk heeft de duiksport be paalde parallellen met de zwemmerü. Zij is alleen aanzienlijk kostbaarder want met een zwembroekje is de dui ker er niet. Hij moet beschikken over een masker, een snuiver, een com pressor, zwemvliezen en een duikappa- raat met variabel reduceerventiel, dat hem in staat stelt, ademlucht te krij gen, die de juiste druk geeft bij de daarbij behorende diepte. Zo'n uit- zetje komt de duiker op zijn goedkoopst tegen de drieduizend gulden. Men zou Het demonstratiepeleton van de koninklijke luchtmacht, dat vooral door Taptoe Delft, NA- VO-taptoe en TV-uitzendingen van deze evenementen veel bekend heid heeft gekregen, viert in augus tus zijn tienjarig bestaan. Ter gele genheid van dit feit is er begin sep tember in Delft een reünie van al degenen, die eens deel hebben uitge maakt van het zogenaamde spookpele- ton. De chef luchtmachtstaf heeft voor deze reünie enkele faciliteiten toegezegd. Zo zal het organisatiecomi té alle reünisten een gratis zaterdag- avondvoorstelling van de Taptoe Delft kunnen aanbieden en zal de lucht macht zorgen voor logies en maaltij den. De commandant van het demon stratiepeleton (Prins Hendrikkazerne in Nijmegen) organiseert de reünie. (Advertentie) Van 29 juli tot en met 3 augustus is Achteveld in de provincie Utrecht het domein van de jeugdwielersport. Tach tig Nederlandse, Belgische en West- duitse jongens van 13-16 jaar zullen dan op gewone fietsen eikaars krach ten meten. Rond het dorp is een par cours van 35 kilometer uitgezet voor de eerste drie avonden, daarna wordt een toertocht van 120 kilometer naar Amsterdam gemaakt en de beide laat ste dagen staan op het programma een „bergetappe", die door de heuvels van de Gelderse Vallei voert en de zgn. ronde van het Jannendorp. De deelnemers aan de tour logeren bij gezinnen in het dorp, dat te hunner ere de vlag zal uitsteken. Tourleider is de heer J. M. Schouten te Achte veld. De jongens komen uit voor fa brieken, die een jeugdbedrijfsploeg heb ben gecontracteerd. Er zijn vier gele- truidragers, voor elke leeftijdsgroep één. De kampioen wacht de halve meter sportbeker, terwijl er verder onder meer eremedailles beschikbaar zijn gesteld door Prins Bernhard. ko ning Boudewijn van België en de am bassadeur van de bondsrepubliek als mede prijzen van gemeenten. der ls Pc6); 4. ÖhS Pd«; S. Lb3 Le7; 6. d3 0-0; 7. Pf3 Pc6; 8. Fg5 h«; 9. M Pe8 (Te passief - de angst van de naamloze tegenover de grootmeester - beter was: 9 Pd4; 10. Dg6 Lg5: 11. Lg5: Pb3: enz., ofwel 11. hg5: Pb3: 12. Dh5 Pel: 13. gh6: g6; 34. De5: f6 enz.; de druk op f7 moet opgeheven worden.) 10. Fd5 (Eenvoudiger was Pf710. Pf6? (Pd4 verdedigde beter) Stand na 1-0 zetten: Probleem No. 87 van A. M. Voorting. Eerste publicatie. Klaar voor de afdaling in de „Wereld der stilte". Probleem voor beginnende orloss®rs No 775 van A v. Wingerden te Dei

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7