Landdag voor koordirigenten Katholieke onderwijzers uiten hun wensen DAG PUZZLE f m Ti P 1 boodschapper VAN DE NACHT DE GREENHORN De oorlog van de Zeven Bronnen Tf m DE STILLE STRIJD i SINT GREGORIUSVERENIGING Verwacht wordt dat het Concilie een evolutie zal opleveren Uit de pers Om herziening pensioenwetgeving VW komt nog niet met nieuiv model 4 u Optimistisch t.a.v. 1963 BBC vraagt excuus voor LOOS ALARM rr PI£Q£W/ETi KOM TS^UG- f DOHAN Mr. Luns presideert ministerraad K L.G. Benoeming MAANDAG 8 JULI 1963 PAGINA 4 SALOMON Gehuwd oud-predikant wordt priester 2 6 é- 10 u K 17 18 lil door JOHN BINGHAM KARL MAY GA re I'ANDOOISl f l!C BBZU/SER JEDAT HU ONS /U PADDEN ZAL VERANDEREN! b/hveh 77 doe oa r wet ERIC DE NOORMAN wezigen gezamenlijk de vaste gezangen van Missa XII en Credo I zongen. UTRECHT, 8 juli Voor de vijfde maal heeft de Sint-Gregoriusvereni- ging in het centrum van ons land een landdag georganiseerd vooral ten behoeve van koordirigenten van onze kerkkoren waarbij assistentie werd verleend door het bestuur der Katholieke Dirigenten- en Organis ten-Vereniging. Om elf uur begon de feestdag met •en in het programma aangekondigde „Plechtige Eucharistieviering", waar onder hier werd verstaan dat de wisselende gezangen werden gezongen door de Schola van het Nederlands Instituut voor Katholieke Kerkmuziek o.l.v. Hans Ponten, en dat alle aan- ange i. Dr. H. Litjens, directeur van de~Bissch. Kweekschool te Roermond hield een korte kernachtige predikatie. Om half twee opende de voorzitter prof. Smits van Waesberghe de ver gadering, waarna het woord werd ver leend aan de bekende Overijsselse koordirigent Aug. Vörding die uit zijn langdurige praktijk enkele behartens- waardige adviezen gaf over moeilijk uit te voeren passages uit veel gezon gen repertoirestukken, een en ander met een ad-hoc gevormd koor uit het midden van deze gemeenschap. Iets nader tot de „kern van de zaak" kwam men bij het aanhoren van een toelichting op de huidige stand van ontwikkeling over de plaats van de kerkmuziek in de liturgie door pater dr. Lucas Brinkhoff O.F.M. Van deze voorvechter uit het liturgische kamp viel de gematigde toon van zijn betoog op dat zakelijk was, correct en logisch (Advertentie) IUIZEN )OLNES TELEFOONi 010.135910. 018963344 opnemtng to des* rubriek i» niet noodzakelijk een bewift vim m- etemmina. Zoals wij maandag jl. berichtten heeft Pans Joannes z.g. aan mgr. P. A. Nier mans, bisschop van Groningen toege staan de heer drs. J. Loos, eerder predi kant van de Nederlands Hervormde kerk en gehuwd, tot het priesterschap toe te laten. In de N ieuw e Linie van deze week treffen wij een interview aan, dat pater J. Arts s.j. gehad heeft met de heer Loos. Wij ontlenen aan dit gesprek het volgende: „Mijn echtgenote", aldus drs. Loos „was ten laatste, uit de tijd vóór mijn overgang naar de Katholieke Kerk in 1955, mij vooruit in de ontwikkeling. He; was zo, dat dan de een, dan de an der een stap zette in al die jaren groei' Drs. Loos woont in Zwolle en is van plan daar te blijven wonen. Ik kan mu geer betere plaats wensen, zegt hij. Ik geef een cursus „oecumenica' voor de theologische studenten van de paters Augustijnen in Nijmegen, doe het zelfde op het groot-seminarie van het aartsbisdom „Rijsenburg" in Drieber gen, werk nauw samen met het vor mingscentrum „Vinea Domini" te Wit- marsum in Friesland, en ben lid van de „Bedumse club" in Groningen". Dit laatste vraagt enige uitleg. Bij de gastheer, pastoor De Bree in het dorp Bedum, niet ver van de stad Groningen, komen geregeld enige theo logen, zoals de augustijn Amatus van Straaten (van „Vinea Domini"); de jezuïeten Jansen en Neefs en anderen bijeen om in gesprekken informatie-stof uit te werken voor de geestelijkheid van het bisdom Groningen. De bisschop legt hun ook wel vragen voor om advies in te winnen. ,,Mgr. Nierman, die mijn bisschop zal zijn, heeft mij vandaag nog laten weten, dat mijn werkzaamheden niet zullen ver anderen. Daarbij zal dan de uitoefe ning van het priesterlijk ambt gevoegd worden. Mijn werk is om mijn woon plaats gegroeid, en daarom >an ik hier het beste blijven wonen, al ligt Zwolle dan binnen het aartsbisdom Utrecht en niet in het bisdom Groningen". Drs. Loos komt uit een protestants- liberale familie. „Oer-liberaal" laat hij vallen. En, zelf oudleerling van het Erasmus-gymnasium te Rotterdam, waar hij les kreeg van de grote classi- cu~ Rogge en de dichter Leopold, ver klaart hij zich Erasmiaans te voelen. Erasmus was een patristicus, een ge leerde op het gebied van de geschriften de. kerkvaders. Drs. J. Loos is ook pa tristicus. De studie der kerkvaders heeft hem gebracht tot de overtuiging dat de werkelijke kerk-eenhied van het bis schopsambt is gegroepeerd. Natuurlijk komt het celibaat van de priester ter sprake. „Begrijp echter", zegt hij, „dat mijn geval helemaal bui ten de orde van de discussie over het celibaat valt. Het is precies zoals Goe the (de Duitse priester die tevoren pre dikant was) zegt: niet een priester huwt. maar een gehuwde wordt gewijd. Dat het celibaat niet essentieel is voor het priesterschap is boven alle twijfel verheven. De schoonmoeder van Petrus wordt in de Schrift vermeld. Priesters van de orthodox-griekse kerk, doch ook van de geünieerd-griekse kerk, de laatste binnen de katholieke kerk dus, zijn gehuwd. Toch is mijn wijding ver want met dit vraagstuk. Persoonlijk ge loof ik dat het celibaat van de seculiere priester bezig is een probleem te wor den. En gesteld dan dat we ooit een hereniging van kerken naderen, dan wordt het celibaat in optima forma acuut. „Verwacht u niet", zo vraagt drs. J.'Loos op zijn beurt, „dat er een duidelijker verschil zal groeien tussen seculiere en reguliere priesters? De seculiere priesters zijn eenlingen". En daa, laat hij het bij. De heer Loos eindigt het gesprek als volgt: Het verleden speelt me parten. Ik zal altijd een vreemde eend ln de bijt blijven. Dat geldt niet voor het eigenlijke, het mysterie, doch alleen vo> i' de periferie, de meer bijkomstige dingen. Sociaal, cultureel, ja zelfs eth- nisch: ik ben een man uit het Noor den". Ziet hij tegen de priesterwijding op? Ja, ik vind het geen kleinigheid. Be- hp've belangrijke dingen als leeftijd, fa milie, kinderen, huis, vind ik vooral het eucharistiam agere niet zo eenvoudig." Agere eucharistiam betekent: het mys terie van de eucharistie in je leven waar maken. van opbouw. Dat hij het probleem der huidige kerkmuziek meer van de hoek der liturgisten dan ven de componisten bezag was „Ie défaut de ses qualltés. Spreker begon zijn voordracht met een terublik op het verleden rond 1830 toen iets van een herleving van het zuiver liturgisch besef doordrong in de kloostergemeenschappen. Zo werd het vergane Cluny nu een Solesmes en de gothiek vond een nieuwe vorm in de neo-gothiek. Liturgie zonder vlek of „rimpel" bloeide in enkele abdijen en kloosters on. In onze eeuw ontdekte men dat ook het volk zelf bij de ere dienst dient te worden betrokken. Ge bleken is inmiddels, aldus dr. Brink hoff. dat het onverantwoordelijk is een zelfde maatstaf voor alle volkeren der katholieke wereld aan te leggen. Verder ligt het in de lijn der ver wachting dat het Concilie geen revolu tie maar wel een evolutie zal opleve ren: vereenvoudiging van structuur; veelvuldiger gebruik van de volkstaal, zonder dat over het geheel de eenheid zal worden aangetast. Spr. vergeleek even de stand der muziek in de Ned. Hervormde Kerk die in haar ontstaan- tijd van een paar eeuwen geleden praktisch met een „tabula rasa" aan ving, en als zodanig veel eenvoudiger haar liturgisch doel kan bereiken. Komend tot het memorandum dat de Ned. St. Gregoriusvereniging in samenwerking met de Liturgische Federatie heeft opgesteld maakte spr. melding van een zevental pun ten waarvan er vijf theoretisch zijn; een zesde conclusies bevat en de laatste meer op de praktijk betrek king heeft. Nieuwe gezichtspunten hebben zich hierbij niet voorgedaan, doch het was wel s' te be koor welke gesplitst werd in een onder steunende taak; een aanvullende en een plaatsvervangende als b.v. het koor namens de gelovigen met een uitvoering van eigen meerstemmige muziek optreedt. Verwacht wordt ook dat de herders der parochies meer medewerking verlenen dan veelal het der werd nog gewezen op de taak van geval is. „Een kerkkoor is dikwijls een stukje verwaarloosde parochie." Ver- de dirigent en de organist die niet alleen musici behoren te zijn maar dienaren van een hoog gesteld ideaal, en ten slotte van de componist van wie medewerking wordt verwacht in zake de compositie van liederen en andere vormen, in de landstaal. Wat dit laatste betreft: daarop zinspeelde ook mgr. drs. J. Bluyssen die deze vergadering namens het Episcopaat bijwoonde en met een slotwoord ver eerde. Verder voerden hier nog het woord een outsider als drs. A. B. M. Brans en Louis Toebosch. De eerste deed zulks n.a.v. een enquête onder enkele honderden kerkkoren over hun reper toire waarbij men bepaald humoristi sche uitlatingen en opmerkingen uit die kringen ten gehore kreeg, terwijl de laatstgenoemde een vluchtig, zelfs erg vluchtig overzicht gaf van een aantal minder bekende miscomposities en lofstukken uit de laatste tijd. Of tijdens deze projectie en grammofoon- weergave enkele liturgisten het voor hoofd niet zullen hebben gefronst is geen uitgemaakte zaak. In ieder geval zagen en hoorden we niet minder dan een tiental Kyrie's van verschillende componisten uit deze omgeving en tijd, die het blijkbaar toch de moeite waard achten Kyrie's, Gloria's en andere delen van het Ordlnarium Missaq te componeren in de gerechtvaardigde hoop, het volk dat oren heeft om te horen, met een eigen inderdaad litur- gisch-verantwoorde klankgeving te boeien en tot dieper godsvrucht op te wekken. Dat was dan zo de merkwaar dige controverse die op een landdag goed nog eens bepaalde facetten als hier gehouden te beluisteren viel. ëliohten als b.v. de taak van het M.M. (Van een verslaggever) UTRECHT, 8 juli Bij de opening van de verbondsbestuursvergadering van het Katholieke Onderwijzers Ver bond formuleerde zaterdag voorzitter Joh. H. M. Derksen diverse wensen ten aanzien van de inhoud van het rege ringsprogram van de komende jaren. „Wanneer K.A.B. en N.V.V. in een ge zamenlijk actieprogramma en het CNV in een apart program hun wensen en verlangens kenbaar maken, daarnaast de lndbouworganisaties en de werkge versorganisaties haar invloeden aanwen den en er aldus door zogenaamde pres sure-groups het een en ander wordt naar voren gebracht, waarmee de komende regering verzocht wordt rekening te hou den, kunnen de onderwijsorganisaties die uiteraard ook een pressie-groep ge noemd kunnen worden, niet achterblij ven. Immers onze wensen zijn in het to taalbeeld misschien niet allesbeheer send, maar toch in ieder geval van eminent belting voor onderwijs en opvoe ding en als zodanig van het grootste ge wicht voor de gehele bevolking." Aldus formuleerde de heer Derksen zijn „nu ter ttjdt wesende" aandrang om reke ning te houden met de volgende actuele punten: Dringend noodzakelijke wijzigingen in de Lager Onderwijs- en Kleuteron- derwtjswet. Een met de toekomstige behoeften re kening houdende bestudering en regu lering van de onderwijzersopleiding. Verbeterde aanpak van de scholen bouw en bevordering van de bouw van gymnastieklokalen en zwembaden. Planning van de uitvoering van dé Mammoetwet, met in het bijzonder aandacht voor de totaal nieuwe ver houding tussen het basisonderwijs en het voortgezet onderwijs en de nood zakelijke opbouw van een speciale L.A.V.O.- en M.A.V.O.-leerkraehten- opleiding. Uitbreiding van de leerplichtwet met o.m. een z.g. part-time leerverplich ting of eerst een verdere verlaging van de leerlingenschalen? Op het sociaal-economische terrein wees de heer Derksen op de wensen van het overheidspersoneel, waarvan de stand der onderwijsgevenden een deel uitmaakt, en attendeerde daarbij in het bijzonder op de herziening van de pen sioenwetgeving. „Veertien jaar geleden is een pensioencommissie geïnstalleerd, die zeven jaar terug ideeën lanceerde, het wordt tijd dat er nu ook iets gereali seerd wordt. Het nog net voor de ver kiezingen binnengehaalde paradepaardje KRUISWOORDRAADSEL 0 Horizontaal: 1. wreed - 4. plaats ln Utrecht - 6. nadeel - 8. zangnoot - 9. bevel - 10. grond - 11. vertragingstoestel - 12 dyne (afk.) - 14. zangnoot - 15. in bezit nemen - 18. bijeen - 19 mep. Vertikaal: 1. jongensnaam - 2. jongens naam - 3. kanton in Zwitserland - 4. innig medelijden - 5. links laten liggen - 6. toestand van rust - 7. onderling 13. kledingstuk - 16. opening - 17 deel van de hals. OPLOSSING JULI 1. merg - 2. emoe - 3. rome - 4. geel - 5 nors - 8. odin - 7. rite - 8. snek - 9 ogam - 10. gade - 11. adel - 12. melk - 13. park - 14. atol - 15. rose - 16. klei. van het „waardevaste pensioen is nog maar een begin. Het gaat om de vraag of de gepensioneerden niet ook Kunnen en moeten profiteren van de voor het gehele personeel bestemde herclassifica- tie". Speciale wensen op het van de onderwijzerssalarissen noemde de heer Derksen: Verkorting van de wel wat erg lange salarisschaal (27 jaar) Afschaffing van de gemeente-classifi- Herziening van de salarissen voor het buitengewoon lager on1derwo®- Regeling van de rechtspositie en sala riëring van de vakleerkrachten. Herziening van de diverse marges en herwaardering van de taak van het hoofd der school. Dit laatste ook ten aa£?'®" va" de hoofdleidsters van de kleuterscholen want voor slechts 300Tff ■)aar P}eer salaris is geen kleuterleidster bereid de verantwoordelijke functie van hoofdleid ster te aanvaarden. WOLFSBURG, 8 juli In een rede gehouden in de algemene vergadering van aandeelhouders van de Volkswa- genwerke verklaarde de president-di- prof. ir. Nordhof bi recteur, prot. ir. Nordhoff dat het bedrijf binnen afzienbare tijd geen nieuw model op de markt zal brengen. Ook is de directie niet van plan om de prijzen van het standaard- en het 1550 cc model te verhogen. Prof. Nordhoff was optimistisch over het jaar 1963. Hij klaagde nogmaals de verkeerspoli- tiek der regering in Bonn aan, voor zover zij betreft de wegenbouw in West-Duitsland. De geweldige verzui men der afgelopen jaren kunnen ook in de toekomst niet meer worden goed gemaakt, meent prof. Nordhoff. De vergadering, die zaterdag werd bijgewoond door ca. 2200 aandeelhou- ders, keurde het voorstel tot verhoging van h« dividend van 12 tot 14 pet ,nettowinst steeg in 1962 met DM 12 min tot DM 84 min. De omzet bedroeg rond 6,5 miljard. (UPI) Op vragen werd van bestuurs lede geantwoord dat dit jaar 820.000 gewone Volkswagens zullen worden ge maakt, plus 200.000 1500cc limousines en stationcars, en 200.000 transport- vwS' .Ahtwoordend op kritiek dat v.w. zijn bankreserve 'n 1 jaar had verhoogd van 50 tot 150 miljoen mark, ?ai Prof. Nordhoff dat Opel (General Motors) 1,2 miljard mark in zijn nieuwe fabriek in Bochum had gein- verteerd, en dat V.W. daarom niet kon achterblijven. Prof. Nordhoff weigerde te spreken over de onenigheid die hij heeft gehad met de Westduitse minister van Eco nomische Zaken prof. Ludwig Erhard over duurdere Volkswagens op de bin nenlandse markt. Hij zei dat de harte lijke verstandhouding van weleer was hersteld, en dat hij die sfeer niet wilde vergiftigen. LONDEN, 8 juli (UPI) De BBC heeft zich verontschuldigd, omdat ln een uitzending van zaterdagmorgen een SOS voorkwam, dat voor de kusi van Schotland een speurtocht van vliegtuigen en reddingboten tot gevolg had. Het bericht had betrekking op een schip met de naam „Vinora", dat zich zou bevinden op een afstand van 25 km voor de noordoostkust van Schotland. Het schip zou hebben geseind: „We zijn op een onbekend voorwerp onder het wateroppervlak gestoten, en zinken erg snel". Ook een Nederlands schip was op het verzoek om hulp ingegaan. De BBC verontschuldigde zich met te zeggen dat het een onwerkelijk SOS betrof, hetgeen tevoren en na de uit zending was meegedeeld. 48 „Zullen we zeggen half acht „Zoals u wilt, dokter, u heeft het voor 't zeggen". Ze haalde haar neus op en draaide zich om. Burrows liep door naar zijn kamer. Zo was ze altijd als hij terugkwam. Het leek wel of ze er be zwaar tegen had dat hij op reis ging, of ze jaloers was op de tijd die hij buitenshuis doorbracht en haar best deed niet te tonen hoe blij ze was met zijn terugkomst. Merkwaardig, dacht hij, dat hij zo'n aantrekkings kracht had op vrouwen van elke leeftijd en stand. Maar ja, het was nu eenmaal zo, je kon er niets aan doen. In zijn studeerkamer maakte hij een slappe whisky-soda klaar, ging in zijn leren leunstoel zitten met zijn brieven en het avondblad, nam de telefoon van de haak en draaide Hollington 2472. Hij kende de inspecteur oppervlakkig en herkende zijn stem. „Hier dr. Burrows, inspecteur. U hebt me opgebeld?" „Goedenavond, dokten t Spijt me dat ik u moet storen, maar het gaat over raadslid Watkins. „Wat is er met hem- Het bleef even stil; toen zei de inspecteur: „Hebt u de krant niet gelezen, sir?" „Nee, ik kom juist thuis. Waarom?" ..Hij is dood". jDood „Ja, sir. Zoudt u een paar minuten tijd voor me hebben, als Ik nu di rect naar u toekom?" „Nu?" vroeg Burrows. ,.ls net zó dringend?" Hij hoorde dat de inspecteur zljn keei g^j-aapte ...Ja, sir. Hij was een pat1®.1" van u en de familie wil graag dat de lijkschouwing zo gauw mogelijk plaats vindt. Er zijn een paar dingen die ik liever niet door de telefoon met u behandel." Dr. Burrows nam een slokje whisky-soda en dacht snel na. Je moest goeie vrienden blijven met de politie, vooral met de hogere rangen, omdat je nooit wist hoe je ze nog eens nodig kon hebben. Het hielp ook bij parkeren. En als een van je patiënten in moeilijkheden zat, kon het een heel verschil maken of hij beschuldigd werd van „dron ken achter het stuur" of van een minder ernstig vergrijp als bij voor beeld: „rijden zonder voldoende aandacht aan het verkeer te schenken." Maar hij mocht die politielui niet. Ze verveelden hem met hun koppig vasthouden aan details, met de pietluttigheid waarmee ze zich hielden aan de letter van de wet en niet "un manier van spreken. Het kostte hem dikwijls moeite zijn geïrriteerdheid te verbergen. Hij stond op de lijst als plaatsvervangend politiearts, wanneer de vaste dokter niet be reikbaar was, doch er werd zelden een beroep op zijn diensten gedaan en dat vond hij best. Het was stomvervelend werk en betaalde misera bel. Hij was moe van de reis, maar hij zou die inspecteur toch ter wille moeten zijn. „Komt u maar dadelijk," zei hij. „Dank u, sir." Dr. Burrows hing de hoorn op, las de schaarse details over Watkins' dood in het plaatselijk blad en het meer gedetailleerde nieuws over een vrouw die gewurgd was en ging toen naar zijn kartotheek in de spreek kamer. Hij had een bijzonder goed geheugen en daar het raadslid hem een maand geleden nog had geconsulteerd, behoefde hij zijn kaartsysteem eigenlijk niet eens te raadplegen. Hij deed het echter toch, want hij was in sommige opzichten een zeer ordelijk mens. Onder: Watkins, A. Raadslid, las hij: Hart, longen, lever, nieren, enz. gezond. Bloeddruk laag. Klachten: ner veuze depressie, waarschijnlijk te wijten aan schuldig geweten na korte, cladestiene affaire met vrouw in Manchester, mrs. Cascogne, Presc. tabs. drinamyl en dorma tabs. Dr. Burrows fronste zijn voorhoofd. Hij herinnerde zich dat hij een grapje gemaakt had toen het raadslid hem zijn onbelangrijk avontuurtje met een Australische dame had verteld, die hij op een zakenreis in Manchester had ontmoet. Dr. Burrows had getracht hem op te vrolij ken, door op een luchtige van man-tot-man manier te zeggen, dat als iedereen een depressie kreeg na zo'n onwettig avontuurtje, het land voor de helft bevolkt zou zijn met zenuwpatiënten. Hij had gemeend dat hij erin geslaagd was en had er op gerekend dat een paar slaaptabletten des avonds hem geen kwaad zouden doen. Hij had Watkins opgewek ter zijp spreekkamer zien verlaten en had om de volgende patiënt ge beld. (Wordt vervolgd) ViLy i,r ■-/ WtmÏLr&rrT- COPYKICHT SWAN FEATURES STNDIGATW 48. Sam's plan was, om Intschu Tschuna en Win- netou gevangen te nemen en, terwijl zij de dood voor ogen hadden, hen te bevrijden, opdat zij hun wraak gevoelens misschien zouden opgeven. „Zij zullen dan Rattler wel opeisen, maar dat interesseert me niets," besloot Sam zijn betoog. Lang lag ik nog na te den ken, voor ik in slaap viel, want het plan van Sam was zeker niet zonder gevaar. De dag daarop kwa men de Kiowas. Allen waren bewapend met gewe ren, messen en tomahawks. Zij waren zeer goed be reden en allen even krachtig gebouwd. Toen ik het opperhoofd Tangua zag, werd het mij bang te moede bij de gedachte aan Winnetou en Intschu Tschuna. Hoewel hij als bondgenoot kwam, was hij verre van vriendelijk tegen ons. Hij steeg niet eens van zijn paard, toen hij bij ons aankwam en in plaats van ons te begroeten, schreeuwde hij één woord en zijn mannen omsingelden ons. Daarop reed hij naar onze huifkar en steeg van zijn paard, toen onderzocht hij onze bezitting daar binnen. „Oho!" riep Sam, „die schijnt geen beste bedoelingen te hebben, als ik me niet vergis. Maar Sam Hawkins kan hem wel aan; let maar eens op!" U/J... fst/r VOHAU 42. „Afspraken! Tussen Erwin en Camlech. mompelt Artor schouderophalend. „Ja, ik heb het allemaal van horen zeggen, en de spion die het mij vertelde, zal zelf ook wel niet alles precies weten. Maar..." De Britse held zucht, en er lijkt even een soort glimlach over zijn gezicht te glijden. „Cam lech wil, wanneer hij heel Brittannië onder de voet gelopen heeft, Erwin aanstellen als bestuurder van de zuidelijke koninkrijken." Olafs mond zakt nog steeds verder open en ook Eric kan zijn oren nauwe lijks geloven. „Dus dat was het wat Ingrid bedoel ie toen ze beweerde dat Erwin een koning in Brittan nië zou worden..." „Wel," zucht hij, ik vrees dat Erwin zich nu lelijk in de vingers gesneden heeft. Laat die twee krijgers van hem hier komen!" Hij ondervraagt het tweetal doodsbange kerels maar van hen wordt hij niet vee' wijzer en met de mede deling dat ze er nog wel nader van zullen horen, zendt hij hen weer weg. Even staart Eric somber voor zich uit. Dan richt hij zich op en zegt: „Wat mij nu te doen staat is duidelijk. De naam van Noorwegen staat op het spel. Ik zal mijn leger uit rusten en onze wapens zullen de smet die Erwin op onze naam werpt uitwissen. Wij strijden aan de zijde der Britten, aan de zijde van Artor, van alle Britse vorsten tegen de Pieten. Tegen... Erwin." EINDE VAN DIT VERHAAL DEN HAAG, 8 juli Nu het voor zitterschap van de ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap en Euratom op 1 juli van Luxemburg op Nederland is overgegaan, zal de Ne derlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J Luns, de bijeenkomst van de raad volgende week woensdag rn donderdag te Brussel leiden Het is de bedoeling da< ook de staatssecreta ris van Buitenlandse Zaken dr. H. R van Houten, aan de bijeenkomst deel neemt. Het voorzitterschap van de raad wisselt elk half iaar. Het word' bp toerbeurt door elk der zes landen van de Europese gemeenschappen ver vuld. AMSTERDAM, 6 juli. De heer H. Zwart, directeur van een machinefa briek in IJmuiden is benoemd tot rid der in de Troonorde van België DEN HAAG, 6 juli. Binnenkort ts de benoeming te verwachten van de heer T. Elink Schuurman tot Neder lands ambassadeur te Canberra. Thans is de heer Elink Schuurman ambassa deur te Lissabon.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 4