Lottgenng Zware kritiek van Vakcentralen op nota Planbureau Richt beleid op maximale economische expansie Verwikkelingen Straaltrainer stort neer op Woensdrecht Mr. Marijnen nu genoemd als toekomstig, premier EEN ROVER 1000 CC UIT 1904 Misverstand rond sociale paragraaf opgehelderd Gesprek in Moskou vandaag hervat Indonesische communisten willen bemiddelen Belg tart Royal Navy en wordt prompt geënterd Victor de Paepe beroept zich op charter uit 1666 SCHR AVENDIJK KOFFERS-TASSEN <W'MORRIS'fe/& 'e you Snif! Het weer- Aanhoudend koel zomerprijzen pelterijen Betogers tegen Grieks paar slaags met Londense politie Mr. V. Mdrijnen bij formateur Tegenstand tegen Zijlstra te groot VISSEN IN TERRITORIALE WATEREN WOENSDAG 10 JULI 1963 87sfe JAARGANG No. 31483 FALCON TWEEDJASSEN 2500.- Het politieke overleg ging dinsdag tot in de openlucht door. Hier men op het Binnenhof minister Cals, mr. Blaisse en minister Luns in gesprek. Vulcan fiber - skai - leder - perion. Een keuze uit 1000. DEN HAAG, 10 juli Prof. De Quay zal geen kabinet gaan samenstellen, waarin de demissio naire A.R.-minister prof. Zijlstra minister-president zal zijn. Hij heeft de bezwaren hiertegen van de K.V.P. aanvaard. Dr. De Kort stelde hem hiervan in kennis na lange vergaderingen met zijn fractie. Sociaal program BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM ADVERTENTIETARIEF 28 cents oei millimeter- hoogte Omroepers 16 cents oer m.m.-hoogt». Telefoon 5790 HW 1 Hf H H WHff ÏÏT I E Ml II Nfl 11 Eli 1 lil ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week MrCWHALM)dveaCnder Tallen. 1 1 Sb W If iMmMll I LLbIT 1V W L& UUUl I J*!! I Voi ■oofdradactle. Drs H. v. RUN en W Severin. A.R.-standpunt MOSKOU, 10 juli (UPD ideologische conferentie tu®sen Rusland en communistisch China wordt vandaag hervat, zo is gis teravond in gezaghebbende com munistische kringen in Moskou meegedeeld. De berichten dat de Chinese delegatie gisteren onaan gekondigd uit de conferentiezaal zou zijn weggebleven, werden door de zegslieden tegengespro ken en „belachelijk" genoemd. Volgens hen werd het overleg gis teren, nadat de twee partijen van eikaars standpunten hadden ken nis genomen, alleen maar ge schorst in afwachting van nieuwe instructies uit Peking voor de Chinese delegatie. Formele be sprekingen werden niet gehouden, maar de Chinese en Russische delegatieleden hielden wel voe ling met elkaar. Advertentie BARTtLJORlSSTP. HAARLEM TEL. 13439 ÏEIDSFSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 72359/, Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking maar geen regen van betekenis. Matige tot zwakke zuidwestelijke wind. Dezelf de of iets hogere temperaturen. Donderdag: Zon: 4.32-20.58 Maan: 23.39-9.34 (Advertentie) Thans gekochte mantels worden dtt seizoen gratis lo de klals bewaard. In bijzonderaloevallen|alle|bontsoorten ook als maatmantel zonder prijsverhoging. Zomerprijzen nog op basis 1962. B.v. perslanar, zwart Modieuze en neo klassieke modellen. Afprijzing van 10 tot 15%. Lang va 1575.-. driekwart v.a. 1375.-, kort ook va 1375.-. Met nerts- kraag of nertemanchetten In 't lang van 2975.- voor (Advertentie, Dekens stomen tijd. f 1,50 GROTE HOUTSTRAAT 5 - TEL. 10771 AMSTERDAMSEVAART 30 - TEL. 11561 BINNENWEG 137 - TEL. 36432 UTRECHT, 10 juli Het Neder lands Verbond van Vakverenigingen, de Katholieke Arbeidersbeweging en het Christelijk Nationaal Vakverbond hebben zich gezamenlijk beradei. over het rapport van het Centraal Planbureau inzake de toeneming en besteding van het nationale inkomen in de komende vier jaar. In een communique dat na afloop van de beraadslagingen is uitgegeven, ■eggen de drie vakcentralen, dat zij met verwondering hebben geconsta teerd dat bij het uitbrengen van deze nota niet de gebruikelijke procedure is gevolgd. Dit belangrijke rapport is uit gebracht zonder dat het vooraf in de centrale plancommissie is besproken, aldus het communique, terwijl de com missie ontwikkeling nationale econo- (Advertentie) GROTE HOUTSTRAAT 51 Het best gesorteerde adres voor T LONDEN, 10 juli Enige duizenden Londenaren, meest jongelieden en leden T*n linkse anti-kernbom groepen, na- teen gisteren deel aan betogingen, be doeld om te protesteren tegen het staat- «ebezoek van het Griekse koninklijke 2£htpaar, dat zich in Londen bevindt. *7*4 kwam tot een treffen tussen een uitgebreide politiemacht, waaronder be- *eaen politie, en de betogers. «Schermutselingen vonden plaats in Trafalgar Square en Whitehall. Ofschoon betogers verschillende malen de Poiitiekordons doorbraken, slaagden zij niet in en masse het Buckingham Pjueis te bereiken, zoals de opzet was K jweest. De politie arresteerde 94 per- T"~lcni welke heden voor de politierech te** zuilen verschijnen. mie van de de S.E.R. bij het opstellen van dele noU evenmin is gekend of ge- h(Dpd'vakcentralen vestigen er in dit verband de aandacht op. dat juist deze commissie tot Uak heeft, de te ver wachten sociaal economische ontwik kelingen na te gaan.en over de beste ding van de toeneming Ya" heJ "ratlm nale inkomen beleidsadviezen voor bereiden. Door deze, volgens ne merkwaardige, gang van zaken, Ai'1 de vakcentralen niet in de gelegenheia geweest om hun bezwaren tegen de no ta in een vroegtijdig stadium kenbaar te maken. N.V.V., K.A.B. en C.N.V. zijn het niet eens met de in het rapport uitgespro ken verwachting, dat de toeneming van het nationale inkomen belangrijk zal achterblijven bij de groei in het jongste verleden. De naar het oordeel van de vakcentralen te pessimistische ramingen werken ten nadele van de werknemers. In de komende jaren dient het ge hele sociaal-economische beleid ge richt te worden op een maximale e- conomisehe expansie. Tegenover de zeer beperkte loonruimte staat in de nota een opsomming van allerlei, volgens de vakcentralen soms zelfs irreële, verlangens, waarvan een aantal op praktische gronden niet binnen vier jaar verwerkelijkt kan worden. De veronderstelling dat de prijzen constant zullen blijven, hoe wenselijk dat op zichzelf ook zou zijn, steunt, naar hun mening, niet op de feitelijke ontwikkeling in het verleden. (Zie ook pagina 5) (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 10 juli Vanmorgen heeft prof. De Quay in zijn kwaliteit van formateur mr. Marijnenminis ter van Landbouw in zijn demissio nair kabinet, ontvangen. Mr. Marijnen zal vermoedelijk ge polst zijn om in het komende kabinet minister-president te worden. Zou het zover komen, dan kan worden aange nomen, dat prof. De Quay verder in nauw overleg met de komende pre mier zijn formatie zal voortzetten. De plannen met betrekking tot de zetel verdeling zullen dan wellicht enige wijzigingen ondergaan, omdat een kandidaat-premier zijn eigen plannen naar voren zal willen brengen. (Van onze parlementaire redacteur) Deze was unaniem in haar besluit, dat het onzinnig zou zijn, indien de KVP, die als grootste partij met winst uit de verkiezingen is gekomen, geen eigen premier zou kunnen opbrengen. Prof. de Quay zal een andere keus moeten maken. Bovenaan op zijn lijst je staat nu de demissionaire minister van Landbouw, mr. V. Marijnen. De keus is echter nog niet definitief ge daan. In de KVP is men er niet van over tuigd, dat mr. Marijnen voldoende ervaring heeft om met deze zeer be langrijke taak te worden belast. Men heeft veel vertrouwen in zijn capa citeiten en ziet in hem een toekom stig premier, maar men wil hem niet te vroeg het dragen van te zwa re verantwoordelijkheid opleggen. Mr. Marijnen is minister sinds 1959. Hij is nooit lid van de Kamer geweest. Zijn parlementaire ervaring stamt dus töit de afgelopen vier jaar in het kabinet. Hij heeft in de Kamer een goede indruk gemaakt. De verdediging van de beginselen van het kabinet-De Quay waren hem ten volle toever trouwd, zoals ondermeer is gebleken uit de behandeling van de afschaffing van de prijsbeheersing op landbouw gronden. Mr. Marijnen was voordat hij minister werd enige jaren algemeen secretaris van de Algemene Kath. Werkgeversvereniging, waar hij veel ervaring opdeed met algemene maat schappelijke problemen. Van 1949 af was hij in belangrijke ambtelijke func ties in de landbouw werkzaam. Als onderhandelaar heeft hij grote capaci teiten getoond, onder meer bij de moeizame besprekingen in Brussel, waar hij de Nederlandse belangen in de EEG met klem heeft verdedigd. Men is algemeen van oordeel dat de moeilijkheden in de landbouw, die zich in de afgelopen vier jaar hebben toe gespitst en onder meer aanleiding zijn geweest tot het opkomen van de boe renpartij van Koekoek, hem niet kun nen worden aangerekend. Zijn positie is er echter niet gemakkelijker door geworden. Er zjjn politieke partijen die het uitgesloten achten, dat mr. Marij nen opnieuw minister van Landbouw zou worden, omdat de boeren zijn be leid nu eenmaal, zij het ten onrechte, met hun toenemende zorgen identifi ceren. In KVP-kringen worden voor het premierschap nog de namen genoemd van mr. F. J. van Thiel, mr. J. Luns en mr. p. Aalberse. Een tweede resultaat van het over- dat gisteren onder hoogspanning alle fracties die aan het komende ka binet gaan deelnemen, urenlang heeft beziggehouden, is, dat aan de demis sionaire minister van Sociale Zaken wat meer perspectief is geboden voor het voltooien van zijn ambitieus so ciaal program. Met name heeft dit be trekking op de arbeidsongeschiktheids verzekering en de wettelijke regeling van de kinderbijslag. Beide vormen belangrijke onderdelen van het onlangs met informateur prof. Beel gesloten „Akkoord van Wasse naar". Dr. Veldkamp, die met andere katholieke collega's tot diep in de avond in de KVP-fractie heeft vergaderd, heeft zijn zaak daar met grote overtuiging bepleit. Dr. De Kort, die het „Akkoord van Wassenaar" als fractievoorzitter mede heeft ondertekend, stelde daar tegenover, dat de minister zich ten on rechte zoveel zorg maakt. Hij heeft echter wel alles in het werk gesteld om met zijn collega-fractieleiders van de WD, de AR en de CH aanvullende afspraken te maken om minister Veld kamp gerust te stellen. Er is nu over eengekomen, dat „na aanneming van de arbeidsongeschiktheidsverzekerings wet deze ook in de lopende periode zal worden ingevoerd". Het lijkt weinig zeggend, maar voor degenen die de be sprekingen ruim acht uur hebben mee gemaakt, heeft het meer dan oppervlak kige inhoud. Een winstpunt voor de minister is, dat nu is vastgesteld dat de wenselijk heid van medefinanciering van de al gemene kinderbijslag uit de algemene middelen „uiteraard constructief zal worden benaderd". De zinsnede, waar alle vier fractievoorzitters mee ak koord gaan, is, zoals de vorige, het resultaat van moeizaam passen en meten. Men wilde het „akkoord van Wassenaar" niet te veel „aankleden" Het zal dan ook „ongewijzigd wor den gehonoreerd", zoals aan de tekst uitdrukkelijk is toegevoegd. De vier fractieleiders waren na af loop in de fractiekamer van de KVP aanwezig om te verklaren, dat zij het volkomen eens waren met de tekst die dr. De Kort aan de pers voorlas. Deze voegde daaraan toe, dat een aantal mis verstanden over de interpretatie van het akkoord uu uit de weg was geruimd. siSSI. uiciiufc HAARI FMTCFHF rflIIRAIÏ asa^«ss' Het moet nu wel uitgesloten wor den geacht, dat prof. De Quay zich nog als minister-president voor een nieuw kabinet beschikbaar zal stellen. Wij kunnen deze beslissing wel be grijpen en er bet respect voor opbren gen, dat men in bet algemeen aan persoonlijke beslissingen verschuldigd is. Het besluit van prof. De Quay zou eigenlijk ook geen verbazing moeten wekken, omdat het immers voldoende bekend was hoe hij over een her nieuwd optreden als minister-president dacht. Maar intussen beeft zijn aan vaarding van bet formateurschap in brede kringen nieuwe verwachtingen gewekt. Of dat nu aan prof. De Quay ligt of aan die brede kringen doet niet meer ter zake. De verwachtingen be stonden en bet zou de KV P geen kwaad gedaan hebben als zij in ver vulling waren gegaan. Na alle forma tie-moeilijkheden van zakelijke aard kunnen verwikkelingen in de persoon lijke sfeer er nog maar nauwelijks bij. Maar het schijnt zo te moeten bij de KVP. WOENSDRECHT, 10 juli. Een tweepersoons lesvliegtuig van de vlieg basis hier is gistermiddag vlak voor de landingsbaan neergestort en in brand gevlogen. De beide inzittenden werden ernstig, doch niet levensge vaarlijk gewond en konden met behulp van twee mannen juist voor de brand ontstond uit de wrakstukken komen. De Lockheed T-33, een straaltrai ner, keerde terug van een lesvlucht. Aan boord waren de 31-jarige gehuw de instructeur kapitein J. Looisen uit Hoogerheide en de 23-jarige gehuwde leerling vlieger onderluitenant J. H. R. Wisiiecq van de Belgische luchtmacht uit Brasschaet. De gewonde militairen zijn In het ziekenhuis in Bergen op Zoom opge nomen. Kapitein Looisen, die een enkelfractuur en een lichte rugge- graatsbeschadiging opliep tijdens de „crash" kreeg nog lichte brand wonden, toen hij hierp bij het be vrijden van onderluitenant Wisbecq, die een gekneusde borstkas had op gelopen. De twee mannen die de inzittenden van het neergestorte lesvliegtuig uit de wrakstukken hebben geholpen, zijn de wachtmeester eerste klasse C. Ver- heijdem van de legerplaats Oossen- drecht en een boer, de heer Prinsen. FORMATIE UIT IMPASSE Vogelzang Grote Houtstraat 2S Haarlem Telefoon 11» 18 Die misverstanden hadden er volgens hem niet hoeven te zijn. Wie de moeizame pogingen om tot dit resultaat te komen gisteren heeft ge volgd, zal minder overtuigd zijn dat het allemaal zo eenvoudig was. Men vrees de terecht het hellende vlak wanneer de tekst, die prof. Beel had opgesteld, zou worden losgelaten. Aan de andere kant wilde men minister Veldkamp zo veel mogelijk tegemoet komen. De mi nister zal waarschijnlijk meer bemoe diging putten uit het beraad zelf dan uit de vage tekst van het communiqué De liberalen hechten veel waarde aan de tekst van prof. Beel, waarin staat dat de regering t.z.t. zal kunnen uitma ken of en in hoeverre financiering uit de algemene middelen met betrekking tot de kinderbijslag mogelijk zal zijn. Het is nu een kwestie van vertrouwen geworden, dat dit inderdaad zo enigs zins mogelijk zal geschieden. Deze fi nanciering heeft betrekking op de kin derbijslagregeling voor het tweede kind van zelfstandigen, zodat dezen gelijke rechten ontvangen als de loontrekken- den. Deze héél oude auto is in het bezit van een autoliefhebber in Segeberg, West- Duitsland. Het is een Rover 1000-cc, die in 1904 werd gebouwd. Een driewieler, zoals men ziet, die niet eens een carburator heeft: door verhitting van de benzine tank wordt de benzine reeas in de tank voorvergast. De wagen wordt met een stuurstang tn het goede spoor gehouden. De AR-voormannen hebben lang be raadslaagd over de vraag, hoe men zich tegenover zijn partijgenoot mr. Zijlstra moest opstellen. De fractie heeft uitdrukkelijk verklaard, dat de verant woordelijkheid voor de keuze van een premier op de eerste plaats berust bij de KVP. Alle fractieleiders waren het er over eens, dat er een katholieke premier moet komen. Van AR-zijde werd daar aan echter toegevoegd: „Indien op oivei> tuigende wijze zal blijken, dat een KVP-figuur, die hiervoor de capacitei ten bezit, niet beschikbaar is dan zal de AR-fractie bereid zijn op grond van 's lands belang de verantwoordelijkheid voor het premierschap van prof. Zijl stra te aanvaarden, doch dan zal te vens moeten blijken, dat hij zich voor de gehele komende periode verzekerd kan achten van de steun van alle bij de formatie betrokken groeperingen." „Ik kan het alternatieve voorste] van de AR bijna letterlijk onderschrijven", was de verklaring die de liberale mr. Toxopeus daaraan toevoegde. Ook mr. Beemink (CH) sloot zich daarbij aan. De indruk overheerst, dat de kabinets formatie met alle kracht uit een drei gende impasse is gered. NEWHAVEN, 10 Mt (UPI) Een rijke zakenman uit het Belgische Brug ge, Victor de Paepe, heeft gisteren de macht van de Brit se Royal Navy ge tart. Hij voer met zijn kleine vissers boot doodkalm de territoriale wateren van het trotse Al bion binnen en be gon daar te vissen De Paepe beroept zich op een uit 1666 daterend charter van de Britse ko ning Charles II. Deze vorst had enkele jaren tevo ren enige tijd als balling in Brugge doorgebracht. Toen hij naar Engeland kon terugkeren ver leende hij vijftig Brugse vissers het recht te vissen in de territoriale wateren van Engeland. In het charter, waarin hij dit vastlegde, be paalde hij dat het privilege geldig zou blijven „zolang er een monarch op^ de Britse troon zit"- Nu zijn de Brit ten, gelijk algemeen bekend, gek op tra dities, maar Victor de Paepe maakt net hun toch te bont. De Britten stellen zich op het stand punt dat het privi lege, dat Charles II de Bruggenaren verleende, automa tisch is vervallen, door de internationale overeenkomsten van later datum, waarin wordt bepaald dat territoriale wateren voor vreemde vissers taboe zijn. Daarom kon De Paepe's vissersvaar tuig, dat hij uiteraard! Charles II heeft gedoopt, niet lang in de Britse territoriale wateren blijven liggen. Het werd geënterd door de torpedoboot „Brave Swordsman" De Paepe en zijn twee metgezellen werden onder arrest gesteld. Gisteren nog versoheen de Belg voor Victor de Paepe wordt door een Britse zaaltje van de politierechter bobby naar geleid. het de Britse politierechter, die hem op vrije voeten stelde tegen een borgtocht van tien pond. Op 7 augustus zal een proces tegen hem worden gevoerd. De Paepe heeft aangekondigd dat hij de tekst van het charter, in het Engels, het Latijn en het Nederlands, aan de rechter zal overhandigen. Hij wil haar fijn uitgezocht zien of de belofte van een koning uit 1666 drie eeuwen later nog rechtskracht heeft en hij zal de zaak dan ook desnoods uitvechten tot in ne hoogste regionen van de Britse rech terlijke macht De berichten over het wegblijven van de Chinese delegatie werden door de zegslieden toegeschreven aan het feit, dat een aantal westelijke journalis ten in de mening verkeert, dat het overleg wordt gehouden In het „Huis der Recepties" in de Leninheuvels. Toen zij daar dinsdagmorgen geen Chinezen za- gen verschijnen, gingen de berichten de wereld in, dat de mannen uit Peking waren weggebleven. In het „Huis der Recepties", zo legden de zegslieden uit, zijn de afgelopen dagen wel leden van de Chinese delegatie geweest, maar dat waren lagere functionarissen. Het eigen lijke overleg tussen de twee hoofddele gaties van elk zeven man heeft plaats in het hoofdkwartier van het Russische centrale partijcomité aan het Staraja Plosjadi (Oude Plein), op vijf minuten afstand van het Kremlin. De Chinese ambassade in Moskou heeft later officieel bevestigd, dat er gisteren geen formele besprekingen werden geitouden, omdat was overeen gekomen dat er gewacht zou worden op nieuwe instructies uit Peking. TOKIO De communistische partij van Indonesië, die de grootste is buiten het communistische blok, wil proberen te bemiddelen in het ideologisch geschil tussen Rusland en China. De voorzit ter van de partij, Idpa Noesantara Ai- dit, zal volgende week met dat doel aan het hoofd van een delegatie naar Mosikou en Peking reizen. Hp is daar toe uitgenodigd door de centrale corni- té's van beide communistische partijen. Hij vertrekt op 19 juli. Een van Aidits medewerkers, tweede- vice-partijvoorzitter Njoto, heeft het hoofddoel van Aidits reis in een rede voering onthuld. Deze redevoering werd gisteren gepubliceerd door het persbu reau „Nieuw China" samen met de aan kondiging van Aidits reis. Njoto zei dat de besprekingen, die in Moskou aan de gang zijn tussen de Russen en Chinezen, een welkome ont wikkeling zijn. Er dient te worden gestreefd naar een „juiste oplossing en een breuk moet tegen elke prijs warden vermeden. De Indonesische communistische par tij, aldus Njoto, zal alles doen wat zij kan om de eenheid van de interna tionale communistische beweging te waarborgen, opdat de grote gemeen schappelijke strijd tegen de gemeen schappelijke vijand kan worden voort gezet. Dat er ook bij Njoto twijfel bestaat of een breuk kan worden vermeden, blijkt overigens uit zijn opmerking dat „de verantwoordelijkheid uiteraard zal moeten worden gedragen door hen die de breuk het eerst hebben veroorzaakt" Over het algemeen wordt aangenr men dat de Indonesische communisti he partij Tn het geschil Moskou-Pe- king de neiging heeft de 2ajde van Pe king te kiezen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1