Geen parkeerterrein op het Floraplein Monteur met zaagvijl gestoken Joegoslaaf wandelt over autodaken Besluit Haarlemse raad met kleinst mogelijke meerderheid gnomen Man valt 7 meter AARDBEIEN NOG DUURDER Combi-bestelauto voor reservisten Pater B. Kaptein SLEUTEL WEG? ÜTAX-TAXI REKEST AAN GEDEPUTEERDE STATEN Optreden van Finse dansgroep in Bloemendaal dokters de ruime, zuinige gezinsauto I egenbezoek aan Iran van koninginprins en prinses Beatrix IN ZANDVOORT Terug naar de missie H.H. Missen in Dekenaat Haarlem Burgerlijke stand Haarlem boekhandel h. coebergh 1.2.3.4.5 ZATERDAG 13 JULI 1963 PAGINA 2 IJMUIDEN, 11 juli De direc teur van de visserijsectie van de F.A.O., de wereldvoedselorganisa tie, dr. D. B. Finn, is van mening, dat de totale opbrengst van de wereldvisserij in de komende twee a drie decennia tenminste nog zal worden verdubbeld. Sommige bio logen zijn van mening, dat het mogelijk is de opbrengst, althans van bepaalde soorten, tot het vier voudige te doen stijgen. In „Visse rij-Nieuws", het maandblad van de directie der visserijen van het ministerie van landbouw en vis serij, wordt uitvoerig aandacht geschonken aan de uiteenzetting, die dr. D. B. Finn hierover on langs tijdens een bijeenkomst in St. John heeft gegeven. Hij be sprak daarbij de vraag: Waar gaat het met de visserij heen? krachtig "raspaard van een vermaarde stal" „SE SLEUTELS PEC IALIST Overplantingen CENTRALE VERWARMING DUIKER OLIEBRANDERS GARAGE „PETER S" HAARLEM Mobilofoon service dal? en nacht (Advertentie) HAARLEM, 13 juli. Een val van ruim zeven meter maakte gistermorgen een 30-jarige bewoner van de Burgwal, toen hjj in zijn woning van twee trap pen viel. De man liep een schedelbasis- fractuur op en moest naar de Maria» stichting worden overgebracht. Een 56-jarige bewoonster van de Co- lensostraat maakte gistermorgen even eens een val. Tijdens het ophangen van de was stapte zij mis en gleed van een platje boven de keuken. Drie meter lager kwam zij op een cementen vloer terecht. Met een gebroken rechterschou der en een hoofdwond moest zij in het ziekenhuis St. Joannes de Deo worden opgenomen. HAARLEM, 13 juli De commis sie Floraplein heeft aan Ged. Staten van Noord-Holland een rekest gestuurd in verband met het onlangs door de gemeenteraad van Haarlem genomen besluit om van het Floraplein een par keerterrein te maken voor ongeveer vijftig auto's. Daartoe zou dan het ga zon geofferd moeten worden, waardoor het karakter var. het rustieke Flora plein volkomen geschonden zou wor den. In haar rekest wijst de commissie erop, dat het voorstel in de gemeente raad is aangenomen met de kleinst mogelijke meerderheid, namelijk 1815 stemmen, „waarbij op te merken valt dat de katholieke fractie het voorstel van B. en W. en bloc heelt gesteund, hoewel dit geen politieke affaire was' In het rekest zegt de commissie van mening te zijn, dat de intentie van B. en W. om parkeerruimte te scheppen tijdens de bezoekuren van het Diaco- nessenhuis (tweemaal een uur per dag) niet houdbaar is, aangezien zij zelf heeft vastgesteld, dat ook tijdens de drukste bezoekuren (hoogtijdagen) er nog parkeerruimte over was op en in de naaste omgeving van het Floraplein. ,,Het lijkt ons onjuist", aldus de com missie, „om een grote kapitaalsuitga ve te spenderen aan een plan, dat slechts geldt totdat het Diaconessen- huis (vermoedelijk in zes a acht jaar) van het plein verhuist. Bovendien is het een bekend feit, dat «en vast parkeerterrein kort- en lang- parkeerders van elders aantrekt, waar door het twijfelachtig wordt of de doel stelling parkeerruimte voor het Dia- conessenhuis wel wordt bereikt. De commissie is ervan overtuigd dat wel Iets anders wordt bereikt, namelijk: overlast aan ziekenhuis, verpleegin richting voor vallende-ziektepatiënten, bewaarschool, kindertehuis en onder wijsinrichtingen. Bovendien direct ge vaar voor de vele kinderen van om wonenden en bovengenoemde instellin gen. Tenslotte een verpauperisermg van het tot nu toe statige Floraplein, dat als parkeergarage met fel weer kaatsend geluld tussen de omringende hoge herenhuizen „alle aantrekkelijk heid voor de nettere bewoners gaat verliezen". De commissie wijst er verder op, dat waar het streven van de planolo gische dienst steeds is en blijft in het centrum van de steden ruimte te ver schaffen, groenstroken en parken juist daar te scheppen, waar de volksge zondheid ermee gebaat is, de gemeen te Haarlem hier opeens het tegendeel doet, dwars ingaande tegen een zeer grote minderheid in de gemeenteraad en 98 procent van de bewoners van het plein. Ook wijst de commissie op het gevaar van concentratie van auto's en dat geldt dan voor oorlogstijd in de buurt van centrale ziekenhuizen en bestuursorganen. De omgeving daar van wordt dan zeer kwetsbaar. Tenslotte deelt zij mede met nog een rekest bij Ged. Staten te komen, wan neer zfl de voorwaarden heeft achter haald waaronder destijds het Flora park en het Floraplein aan de gemeente zijn verkocht. Zij weet wel dat de heer Zocher in 1873 die terreinen aan de ge meente Haarlem verkocht. Eén ding staat volgens dr. Finn vast: yissen wordt nog steeds beschouwd als jacht. Buiten de territoriale wateren of waar dan ook is het: wie het eerste komt, het eerst maalt en de duivel hale de rest. Dr Finn is er zeker van, dat dit op een bepaalde dag zal verande ren. Er zijn reeds enige tekenen van verandering te bespeuren. Als voorbeeld noemde hjj het stelsel van „gesloten vistijden", wat een van de hoofdpunten is van het Visserij-Verdrag inzake het noordelijk deel van de Stille Oceaan. Maar er zullen volgens hem nog vele jaren voorbijgaan voordat de mensheid zulk een rechtvaardigheid zal kunnen verwezenlijken. In die tus sentijd is het aan de volkeren zich aan de bestaande toestand aan te passen en van de veranderingen op de hoogte te blijven door al het mogelijke te doen om een rationeel stelsel in het leven te roepen. Wat het vangen betreft zijn er merkwaardige verbeteringen op til, zoals die van de doeltreffendheid der vissersvaartuigen en van het vistuig en de efficiëntere uitrusting voor de visopsporing. Het gebruik van zeer visopsporing. Het gebruik van zer hoge frequenties in het echolood maakt het reeds mogelijk op een hal ve myi afstand de plaats van een enkele vis te bepalen. Bovendien is het al mogelijk na te gaan welke soort vis op de echo reageert. Dr. Finn denkt dat er een tijd zal komen, dat bepaalde soorten zeevis zullen worden aangetrokken door b.v. licht- of geluidseffecten, of door elek trische schokken met behulp van schrik draad en tenslotte uit de zee kunnen Sovjet Unie gedaan. De Duitsers ver worden opgepompt. Feitelijk wordt dit reeds bij wijze van experiment in de richten op het gebied van elektrische impulsen belangrijk werk. In de bin nenwateren werden reeds goede resul taten geboekt, maar vóóraleer deze technieken economisch rendabel wor den dient nog veel te worden geëxpe rimenteerd. Knooploze netten worden al uit lichte onverslljtbare synthetische vezels vervaardigd. Het invoeren van netsonden zal het treilen minder wis selvallig maken. Wetenschappelijke stu die in verband met gedragingen van vissen zal het visserijbedrijf merkwaar dig kunnen vereenvoudigen. Veel werk wordt op dit gebied gepresteerd door Rusland, Japan, Canada en de Verenig de Staten. Nieuwe scheepsmodellen zullen de stabiliteit, de veiligheid en de stuw kracht verhogen terwijl gemechaniseer de haalrollen het halen van het vis tuig merkbaar vereenvoudigen. De ka pitaalsinvesteringen zullen daardoor steeds aanzienlijker worden en de „fa milie-ondernemingen zullen meer en meer evolueren tot grote visserijbe drijven. Er is nog een gebied, waarop voor uitgang is gemaakt en dat nog maar nauwelijks uit de kinderschoenen is, n.l. de kwekerijen. Te Lowestoft in Engeland wordt fascinerend werk ge daan met betrekking tot schol. Biolo gen weten, dat een vrouwelijke schol wel honderdduizend eieren legt. Maar de natuurlijke sterfte van jonge larven is in de eerste paar weken zo groot, dat minder dan een duizendste van één procent dit stadium overleeft. Na deze periode verbeteren de overlevingskan sen. De Engelse onderzoekers overwo gen, dat, indien zij de jonge larven 6 tot 8 weken lang zouden kunnen be schermen en hen over de kritieke pe riode heenbrengen, dit de opbrengst zeer zou vergroten. Na veel experimenteren, met veel mislukkingen, schijnt men er nu in geslaagd te zijn het overlevingsper- eentage tot ruim 30 procent te ver- nofcer». Er 1L niet. veel verbeeldlnea- kracht voor nodiR. aldus dr. Finn. om te zien waartoe dit zou kunnen leiden: een broedplaats voor schol in een inham van de zee, een inham die naar behoefte afgesloten zou kun nen worden: het telen van jonge vis eerst op de broedplaats zelf en later in de inham, waar het water vrucht baar zou kunnen worden gemaakt: en tenslotte het overbrengen van jon ge vis naar de natuurlijke visgron den. Biologen zi1n van mening, dat dit de opbrengst van de visserij ten minste zou kunnen verviervoudigen indien er tussen de verschillende vis- serijlanden behoorlijke overeenkom sten zouden kunnen worden gesloten. Een ander voorbeeld is het succes, dat dr. Shao Wien Ldng met technische hulp van de F.A.O. onlangs verkreeg met het kweken van de zoetwatersteur garnaal in Malakka. En zijn de Rus sen er tenslotte niet in geslaagd jonge zalm van Siberië naar de Oostzee over te planten waardoor een geheel nieuw soort visserij tot stand kwam! HAARLEM, 13 juli. Ds. W. M. van Asperen gaat Haarlem verlaten. Hij ver trekt naar Amsterdam, waar hij het be roep van de Parkkerkgemeente heeft aangenomen. Ds. Van Asperen, Neder lands Hervormd predikant, is sedert 1955 h Haarlem werkzaam. Voordien was hij predikant in Landsmeer. Ook in katho lieke kring kreeg hij bekendheid, door dat hij actief lid was van de Couturier kring, een groep predikanten en pries ters in het Haarlemse, die zich in de geest van abbé Couturier gemeenschap pelijk beraden over verschillende pro blemen bij het streven naar eenheid on der de christenen. BEVERWIJK, 13 juli Ook de aard beienveiling die vrijdag gehouden werd was weer een dure markt, want de prijzen lagen nog iets hoger dan de dag er voor en kwamen tot ƒ6,70 per mand. Aan de sluimerende gedachte dat er dit seizoen nog een aanvoer boven de 10.000 manden zou komen is nu wel een eind gekomen, want dan haddep deze er gisteren moeten zijn. Er waren er een goede 8000. Voor de énen be taalde men van 5,00 tot 6,70 per mand, jammer dat niet de grootste helft uit énen bestaat. Maar ook de tweede kwaliteit werd goed verkocht. De extra sortering van de tweede soort kwam ruimschoots bo ven de vier gulden per mand, terwijl de prijs anders tussen de drie en vier fulden per mand lag. Ook de prijs der oosjes trok «an en kwam nu tot 65 cent. Advertentie Import: N.V. Alimpo, Parkstraat 91a, Den Haag, Tel, (070) 184846 (Advertentie) AMSTERDAM, 12 juli. In de Quel- lijnstraat heeft gisteravond de 51-jarige ambtenaar J. D. de 42-jarige monteur H. B. me' het uiteinde van een zaagvijl tweemaal achter het linkeroor gestoken. Een uur tevoren had de ambtenaar voor zijn woning in de Quellijnstraat een twistgesprek gehad met zijn stiefdochter, de zestienjarige S. B. en haar vriendin, de zeventienjarige K. B., dochter van de monteur. De twist was ontstaan doordat de ambtenaar zijn stiefdochter verboden had met haar vriendin om te gaan. Om zijn vermeend gelijk kracht bij te zetten sloeg hij de vriendin tege" de grond en sleepte haar vervolge"3 bij de haren over de straat. Dasrl\a wilde hij ook zijn stiefdochter „sua'' fen", maar die had inmiddels de vlucht genomen. tc?ga .h;orup naar de amb- gen de mishandeling van greep de ambtenaar zonder enig coSff mentaar de vijl en bracht hem hiermee twee steken toe. Omwonenden, die de ruzie hadden gadegeslagen, hadden inmiddels de po litie gealarmeerd. Het slachtoffer werd naar het Weesperplein-ziekenhuis vei" voerd. Na daar te zijn behandeld -on hij naar huis gaan. De ambtenaar is op het bureau Pieter Aertzstraat ingesloten. LANGE VFERSTRAAT 10 TEL. 11»! Of het nu op grote of kleine schepen is, of het haring, schol, tong,, zandspiering of garnalen betreft, de mannen van de wetenschap, biologen en technologen, blijven niet altijd in hun laboratoria, maar gaan ook de zee op om hun onder zoekingen te verrichten. Mede door hun werk is de kans groot, dat binnen 20 of 30 jaar de opbrengst van de visserij minstens verdubbeld zal worden. iAdvertentie dershof, G. de Baar, E. v. Bem'mel, GraaftR' Boot' E' Dalma"' B. dè Któnhom' RaTn' A- Kmmmnga, R A SL oKdPS' E' v- Leersum, a. .Melissen, P. Postema. C. Riim. C. Import: N.V. Alimpo, Parkstraat 91a, Den Haag, Tel, (070)184846 Aan vele vissen op het ncK>rdelijk halfrond wordt de toegang tot het zui delijk halfrond blijvend versperd door de gordel van equatoriale wateren. Sommige vissen zouden volgens dr. Finn door de mensen naar andere wa teren kunnen worden overgeplant met het oog op een verhoogde produktie. Een voorbeeld hiervan is het overbren gen van forellen en zalm van het noor delijk halfrond naar gebieden rond Nieuw Zeeland, welke gebieden snel uitgroeiden tot een mekka voor sport vissers. De ruime aanwezigheid van visvoedsel heeft geleid tot fenomenale gewichtstoename van deze forellen. Dertig- en veertig ponds forellen zijn met ongewoon. Ongetwijfeld zal, aldus dr. Finn, ook het consumptiepatroon van vis veran- aeren. Op het noordelijk halfrond wordt betrekkelijk weinig vis gege ten en vele soorten zijn nog niet in het menu opgenomen. Vaak zal er door naamwisseling meer vraag zijn naar bepaalde produkten, zoals b.v. het geval is met oceaanbaars. In De nemarken is b.v. veel vraag naar ge fileerde hondshaai, maar onder een andere naam. Wellicht zullen we in de toekomst vis eten zonder te weten wat het precies is, dankzij de kwali teitsverbetering en de variatie in ver werkte produkten. De Japanners zijn op dit terrein al ver gevorderd. Dr. Finn Is er stellig van overtuigd, dat de komende dertig jaren de mens heid nog onschatbare rijkdommen aan dierlijk eiwit uit de wereldzeeën zal weten te bemachtigen en dat vooral op het zuidelijk halfrond talloze nieuwe afzetgebieden en markten zullen wor den geopend. DEN HAAG, 13 juli De koningin en de prins zullen, vergezeld van prin ses Beatrix, op uitnodiging van de sjah van Iran en zijn echtgenote van 3 okto ber tot 14 oktober een bezoek brengen aan Iran. Het bezoek is een beant woording van het staatsbezoek dat de Sjah in 1959 aan Nederland bracht. Het was oorspronkelijk voorzien voor oktober 1962, maar werd uitgesteld ten gevolge van de aardbevingsramp. ZANDVOORT, 13 juli Een pre sentjes-regen besloot gisteren een bij zonder geanimeerde bijeenkomst in het Zandvoortse politiebureau, waar het vijftienjarige reserve-politiekorps een combibestelwagen cadeau kreeg, welkJ zal worden gebruikt bij de op leiding. Deze regen van geschenken werd veroorzaakt door de comman- flan* van het jubilerende korps, de heer M. J. Methorst, die op deze wijze ui- tlng wilde geven aan de vreugde van de reservisten over de laatste aanwinst. I T, die op de een of andere wijze een bijdrage had geleverd aan het ge schenk werd verrast met een klein mo del auto. Het geschenk werd namens een co mité uit de Zandvoortse burgerij sym bolisch door de heer Petrovitch aan burgemeester mr. H M. van Fenema overhandigd, die het op zijn beurt weer overdroeg aan de korpschef, de heer Van Maris, die er tenslotte voor zorg de, dat de auto te bestemder plaatse kwam. Het comité heeft bij de aankoop van de auto de welwillende steun ge kregen van een grote oliemaatschappij, waarvan vertegenwoordigers eveneens gisteren op het politiebureau aanwezig waren. De heer Petrovitch gewaagde in een toespraakje van de waardering van de Zandvoortse burgerij voor het werk van de reservisten. Een waardering, die zowel door mr. Van Fenema als de heer Van Maris in een dankwoord op hoge prijs werd gesteld. Beiden wa ren ervan overtuigd, dat het korps van deze wagen veel profijt zal hebben. De heer Methorst liet zich tenslotte prij zend uit over de ambitie van het korps, dat thans achtenveertig man telt. HEEMSTEDE, 13 juli De Heem- steedse missionaris pater Bert Kap tein zal binnenkort, na een verlof van een half jaar, weer naar zijn missie gebied in Pakistan terugkeren. Pater Kaptein heeft acht jaar in Pa kistan gearbeid in een parochie van drieduizend katholieken, verspreid over een zeer groot gebied van veertig dor pen. Na zijn terugkeer wacht hem in Pakistan, waar de nood onder mensen nog altijd zeer groot is, een nieuwe benoeming. Zondag, morgen dus, zal pater Kaptein in de St. Bavokerk zijn af scheidspredikatie houden. De collecte is voor zijn missie in Pakistan bestemd. Zandvoort Apotheek: Zeestraat Apotheek, Zeestraat 71, telefoon 3073. Doktersdienst: H. van Es, Kostverloren- straat 4, telefoon 2058. (■Advertentie) Kathedraal: 7, 8.15. 9.30 H„ 11.15 en 12.30 uur. Sint Aptonius Nieuwe Groenmarkt 6.30 7.30 8.3C H. 10 11 en 12 uur. H. Jozef. Jansstraat: 6.30. 7.30, 8.30. 9.30 H„ 11, 12 en 18 uur. O L Vr Rozenkrans: Spaarne: 6 7.30 9 uur. 10.30 uur H. en 12 uur. De Goede Herder: Italiëplein: 7.30 9.15 H. en 11 uur. St. Jan. A'damstraat: 7, 8.15 H., 9.30, 11 en 12.15 uur.. H Pastoor van Ars. Parkwijk: 7.30, 8.45 H. 10.30. 11.45 en 18 u. Avondmis. H. Hart, Kleverpark: 6.30. 7.45, 9. 10.30 H. en 12 uur. H.H Elisabeth en Barbara P Kruger- straat; 6.30, 7.45, 9 H., 10.45 en 12 uur. H. Ltduina. Rijksstraatweg: 6.30, 7.30. 9 H., 10.45 en 12 uur. O.L Vrouw van VII Smarten. Rijks- straatweg: 7. 8, 9.15 H.. 10.45, 12 en 18 uur. H.H. Petrus en Paulus: 7 8.30 10 H en 11.45 uur. H. Apostel Paulns, Duinroosplantsoen. 7, 8.30 H., 10.30 en 11.45 uur. BLOEMENDAAL: Allerh Drieëenheid .7.30 9 H. 10 45 en 12 uur. H. Sacrament: 7.30 9 10.30 H. en 12 u AERDENHOUT: 7.30, 9 H. en 11 uur. ZANDVOORT: H. Agatha: 6.30. 7.30. 8.30, 9.30 H„ 11.30 en 19.30 uur. ZANDVOORT-NOORD: Beatrixschool: 8.30 en 11 uur. OVERVEEN: 7, 8, 9 H., 10.30 en 11.30 uur. HEEMSTEDE: H Bavo: 6.30. 7.30 8.30. 9.40 H.. 11 en 12.15 vir O.L Vrouw Hemelvaart: 6.45 7.45 8.40 H., 10. 11 en 12 uur. SPAARNDAM: 7.30 en 10 H. BENNEBKOEK: (St. Joseph): 6.45 8.30 H., 10.30 en 12 uur. (Advertentie) °P de opvattingen der laatste decen- nia. Aan het uiterste daarvan staan de abstracties. A. var. der Weijden ver werkt in grote vlakken en gebonden £!eU: impressies uit de natuur, terwijl r- Wit vrije vormen zuiver picturaal oproept en met een poëtische geest een verfijnde toon en een verinnigde de- laiuering op elkaar afstemt. Van bei- °en kan men equivalenten vinden, maar kwaliteit is goed en de overtuiging voelbaar. Rudi Bierman, wiens artis- leven zich geheel in Amsterdam neert gevormd, sluit daarbij aan. Het luidruchtige doek van Toon van fiam overtuigt ons minder dan zijn i^hstratieve tekeningen. Bijzonder ge troffen werden wij door de werken yaa J° de Recht, die uit een sterk °M™nd vermogen met een grote ver beeldingskracht geïnspireerd werk maakt. Een begaafd beeldhouwer ontmoetten we m P. Reinhard, wiens indringend Portret, wiens Processie en Musiceren- den verschillende mogelijkheden van zijn voortreffelijk kunnen laten zien. De tentoonstelling duurt tot en met 21 juli. L.T. BEVALLEN van een ZOON: 10 juli: A. Verbruggen-Gijsen, 11 juli; c. Hui- bers-Hoogland, W. Petter-Smit, C. Veen- Scl.aefers, 12 juli: J. Boonstra-Meijer. DOCHTER: 11 juli: F. Bijma-Haver, C. Groenendijk-Reuvers, M. van Wees- Duineveld, J. Jong-Koek, 12 juli. M. van Bakkum-de Haas, E. van Dool- Hoogmaker, M. Mooij-Duijf, J. Brune- kreH-Koelman. ONDERTROUWD: 12 juli: J. de Goefj en C. Koning, G. Tatti en F. Wijers, L. Louis en A. Hendriks, A. van Mourik en H. Roelofs, S. Förster en J. Hoefsloot. GEHUWD: 12 juli: C. de Jong en V. Vi-ser, G. Westdijk en E. v. Polen, P. Heilig en I. v. Beaumont, F. Soerewjjn en A. v. Elten, P. Hoebeke en Y. v.d. Ent Braat, H. Blok en J. Worseling, J. Wisker en W. v. Leeuwen, R. Meijer en T. Ter Horst, J. Zoon en M. Vogel. OVERLEDEN: 10 juli: H. van der Valk-van Zoelen, 72 jr., P. Mondriaan- straat, 11 juli: M. Schut-Ferman, 79 jr., Gasthuisvest, G. Hoogland-Hofsteede, 89 jr., Ripperdapark, W. Kampman- Poll, 84 jr., Kenaupark, G. Tuljn-Zand- stra, 76 jr., Graaf van Wiedestraat, C. van Daalen-Verdooren, 69 jr., Kamper» laan, W. Roosen, 76 jr., Nachtegaalstr. D. de Sterke 60 jr., Mamixstraat,S. Fokkema, 46 jr., Aelbertsbergstraat. AMSTERDAM, 12 juli Op het Sin gel is de afgelopen nacht een dronken Joegoslaaf aangehouden. Hij had een „wandeling" gemaakt over de motor kappen en daken van vier naast elkaar geparkeerde auto's. De Joegoslaaf verzette zich hevig tegen zijn arrestatie. Na veel moeite kon hij evenwel in de politieauto wor den gezét. Binnen de auto roerde hij zich evenwel zo geducht dat het stuur afbrak. (Advertentie) Advertentie) TELEFOON 38058 - HEEMSTEDE TELEF. 54855 BLOEMENDAAL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 2