GEBROEDERS VOS Brood verdienen onder water werd exclusief bedriif Momentopname elijlks leven Niet hals over kop het water in „FOTO '63" in Vishal geopend TAXI 13000 Graag volgend jaar nationale expositie in Haarlem L. Fortgens gehuldigd bij P.T.T. Drumbandshow Kindje gestikt HAARLEM, 13 juli „Aards" is het bestaan van de broers Evert en Jan Hendrik Vos aller minst. Een niet onbelangrijk deel van hun leven wensen deze nog jonge en energieke Haarlemmers onder water door te brengen. Als duikers die beneden de water spiegel hun werkplaats hebben. Hun verdiensten „liggen" in het water, want aan de wal valt er voor hen geen droog brood te verdienen. Hun overall is een maatpak, dat even meer dan negenhonderd gulden heeft ge kost. Evert en Jan Hendrik Vos zijn de vennoten van het Kikvors- duik- en Bergingsbedrijf Onder waterinspectie Gebr. Vos in Haar- lem, dat in de Scheepersstraat ge domicilieerd is. De zakelijk leider, is een andere Vos, de 30-jarige Kees, een broer van Evert en Jan Hendrik. Hij behartigt de com merciële en andere belangen van het bedrijf. Tijdens een onderhoud treedt hij op als voordvoerder. Hij doet dat op een innemende autoritaire wijze. Hij formuleert zijn Neder lands goed en blijkt een anecdo- tische manier van vertellen te hebben. Hy is intelligent, maar dat zijn ook zijn broers. Hij is de manager, die aan zijn functie overwicht en flair ontleent. Prima CENTRIFUGES 74.75 C C. KROUWELS ZATERDAG 13 JULI 1963 PAGINA Ulllllllllllllll 11111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111 Wat thans door Evert en Jan Hen drik Vos professioneel wordt uitgeoe fend is enkele jaren geleden als lief hebberij begonnen. Jan Hendrik, een goedlachse, stevige jongeman die 26 jaar is, kwam voor het eerst met dui ken in aanraking, toen hij bij de wilde vaart was. De deskundigheid van de marine-arts Parlevliet van het duikbe- drijf van de Koninklijke Marine in Den Helder legde mede de basis voor het latere Haarlemse bedrijf van de jonge Vossen. Met Evert, die spoedig gewon nen bleek voor bet plan om „commer cieel" te gaan duiken en er blijkbaar ?nfelse %r in Nederland geen duikorsopleiding be staat. De eerste opdrachten lieten niet lang op zich wachten. Niet zonder trots vertelt Kees Vos, dat alleen dat werk werd aangenomen, dat Evert en Jan Hendrik aan konden. Doelbe wust werd deze gedragslijn gevolgd, omdat de jongelui Vos ook aan de toekomst dachten. De toekomst, waarin zij het vak ongetwijfeld steeds beter onder de knie zouden knj- gen, omdat zij vast van plan waren zich steeds verder te ontwikkelen. Op werven leerden zij rnet verschil lende gereedschappen omgaan, want ongeschoolde arbeiders is een cate gorie, die men in het duikersvak met tent. Duiken is alleen middel en nooit doel. Het is frat»pant hoe juist de koers is geweest, die de jongelui Vos aan het begin van hun natte carrière heb ben uitgezet. Als zij hals-over-kop in het water waren gesprongen, hadden «ij het bepaald niet zover geschopt als thans. Daar zijn zij vast van over tuigd. Alle grote Nederlandse aanne mers, die onderhoudswerk onder water hebben te verrichten doen een beroep op het bedrijf van de gebroeders Vos. I>e Rijkswaterstaat is al evenzeer „klant". Ook schippers, die bij het vis sen op zee onfortuinlijk zijn geweest doordat hun netten in de schroef te recht gekomen zijn, doen regelmatig «en beroep op de gebroeders Vos. Voordat Evert en Jan Hendrik aan een Niet alleen in zee of ander open water, maar ook in bassins van sommige grote bedrijven zijn de duikers van het onder- watermspectiebedrijf van de Gebroeders Vos regelmatig te vinden voor het verrichten van onderhoudswerk. Deze werd gemaakt toen een van hen bezig was in een bassin van een van de filtergebouwen van de Mekog in IJmuiden Bij het aantrekken van zijn pak heeft de duiker steeds de behulpzame hand van zijn collega's nodig. Het is een sekuur karweitje, want de minste of geringste fout kan fataal zijn, wanneer de duiker onder water aan het werk is. karwei beginnen wordt heel nauwkeu rig uitgeplozen, wat er precies moet worden gedaan. Als het een bouwkun dige affaire is, zoals bijvoorbeeld het herstel van kademuren dan worden steeds de tekeningen opgevraagd, aan de hand waarvan wordt bepaald welke voorzieningen getroffen moeten wor den. Van elk werk maten zij een rap port. zodat zij kunnen beschikken over vergelijkingsmateriaal. Het gereed schap, dat de jonge Vossen onder wa ter gebruiken, moet vanzelfsprekend van de beste kwaliteit zijn. Vaak is het duur, omdat het gebruik ervan zeer exclusief is. Maar ook in dit opzicht zijn de gebroeders Vos zeer vinding rijk. Het is meer dan eens gebeurd, dat zij zelf een bepaald stuk gereed schap hebben vervolmaakt. Een staal tje van deze vindingrijkheid, dat zich eerder in de luxueuse dan in de prac- tische sfeer beweegt, heeft Jan Hen drik pas geleverd, toen hij voor een acht milimeter filmcamera een water dichte box maakte compleet met zoe ker en hendel om daarmee de veer van de camera op te winden. Jan Hendrik die nooit eerder een camera in zijn handen had gehad, maakte in Stoops bad zijn eerste film. Onder wa ter. De box bleek prima in orde. ter wijl ook het resultaat van de nieuw bakken camera-man er zijn mocht. In de loop der jaren hebben de Vos sen hun gereedschap aanzienlijk uitge breid, waarin een belangrijk kapitaal werd gestoken. Een complete duikers uitrusting is onder de f 8500 niet te Een duiker aan het werk met een elektrische snijbrander. TECHN. HANDELS MIJ. Koninginneweg 6, bfj Raambrug HAARLEM, 13 van de expositie juli is voor geworden om zich hl oontact te komen 5 De opening avond in de Vis,haf'"f3"' plechtigheid geworden, wel^ geleid door de adiuncbdJctVbet Frans Halsmuseum, de beer D. Schwa- 1® ^°arZitteT van de Bond van Nederlandse Amateurfotografen Verenigingen de heer H. Schrijen, ver richtte de feitelijke opening tijdens een toespraak, waarin hij er op wees, hoe m onze eeuw het beeld zijn invloed heeft doen gelden op het denken en leven van de mensen. De fotografie heeft daarin een belangrijk aandeel gehad. Ten aanzien \an de amateurfotografen merkte hj op, dat de tijd voorbij is, dat de echte amateurfotograaf zijn hob by alleen maar als een vrije tijdsbe steding ziet. Het fotograferen hen een behoefte uit te leven en met anderen. Het isdaarom niet juist als hij zioh m eigen kring opsluit; dat leidt tot 5elfYtol^„afJ®lcl' die alle creativi teit doodt. De fotografie, aldus de heer Schrijen, wordt niet meer als magische kunst ervaren, maar wel aangewend om uiting te geven aan een innerlijke bewogenheid. Ook de amateur wil geïnspireerd zijn en zijn foto een grote zeggingskracht geven. De tentoonstelling m de Vishal be- wijst dat ten overvloede. Wethouder P. W. Voskuilen verklaar de getroffen te zijn door de foto's Het verheugde hem, dat de amateur-foto- grafen-veremgmgen in Haarlem en omstreken elkaar gevonden hadden en tot deze expositie gekomen waren. Het vorig jaar was het Initiatief uitgegaan van de gemeente. De heer Voskuilen verzekerde, dat als men er in mocht slagen het volgend jaar een nationale expositie te organiseren, men mocht rekenen op de volle steun van de ge meente Haarlem. Hij reikte tot besluit van het officiële gedeelte van de avond de prjjzen uit aan de winnaars. FOTO '63: an 13 tot 29 juli wordt in de Vishal onder de titel „Foto '63" een tentoonstelling ge houden door leden van enkele amateurfotografenverenigingen uit Haarlem en omgeving. De exposi tie is gisteravond door de heer H. Schrijen, voorzitter van de Bond van Nederlandse Amateurfotogra fen Verenigingen, geopend; wet houder P. W. Voskuilen heeft pla quettes en medailles aan .de win naars uitgereikt. Op de tentoonstelling zijn ruim honderd foto's te zien die alle een opmerkelijke technische kwaliteit hebben. Uit deze serie hebben wij een keuze gedaandie representa tief moet worden geacht voor het gehalte van het geëxposeerde werk IIIIIIIHNIIHIIIIIIIIIIIMIIIIIIIUNIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIHIIIIII!: i, muil van doorgewinterde en enthousias te amateurs. Verreweg de beste fo to is het sfeerrijke beeld van twee jonge mensen, die uitbundig van elkaar blijken te houden. Het is een fascinerende uitbeelding van een overrompelende zomerse liefde, een momentopname van puur menselijk geluk. Be foto werd gemaakt door W. de Keizer van de fotogroep PEN, die er een medaille mee won. Het was de beste plaat in het zoge naamde candid-genre. De eerste foto is van een jong meisje, een typische vertegenwoor diger van haar generatie: een schijnbare verkilling op het gezicht, maar in het hart een diepe hunke ring naar 9^uk en menselijke ge negenheid. Deze foto werd ingezon den door de Haarlemmer j. Schol ten van de fotogroep „De Muggen", die met een collectie van zes foto's in het persoonlijk klassement win naar werd. De heer Scholten, die ook op buitenlandse salons bijzon der veel succes heeft, ontving gis. teravond van wethouder Voskuilen een plaquette, welke door de ge meente Haarlem ter beschikkmg was gesteld. „De Muggen sleepten ook het clubklassement inde wacht en ook deze prestatie wer met een plaquette gehonoreerd. De tweede foto is een opname van een oude vrouw, voor wie het le ven geen geheimen meer heeft. Haar gezicht is door de jaren van sjouwen en ploeteren getekend. Haar ogen verraden stille berus-, ting. Zij staat op de grens van licht en schaduw, op de demarcatielijn van leven en dood. De oto u. er gemaakt door mevrouw e oer- Veen uit Zandvoort van de Kenne- merfotokring, welke kring aan de competitie, waarvan deze tentoon stelling het resultaat i«. niet heeft meegedaan. De expositie is dagelijks van tien tot vijf uur geopend, 's zondags van een tot vijf uur en elke vrijdag avond bovendien van acht tot tien uur. HAARLEM, 12 juli Onder grote belangstelling is de heer J. Fortgens, die vrij,dag zijn 25-jarig jubileum bij de P.T.T. vierde, gehuldigd in het post- gebouw aan de Baljuwslaan. Een groot aantal sprekers voerde het woord, onder wie de heer L. van Beek, de aajunct- direoteur van het postdistriot, die de jubilaris om zijn werk, vooral aan net loket, prees, hem het zilveren draag- insigne en een enveloppe met inhoud overhandigde. Namens de chefs en het administratief personeel werd de jubi laris een fraai boek aangeboden. Ook namens de bestellers kwamen er ge schenken. Voor mevrouw Fortgens wa ren er verschillend» boeketten bloemen. (Advertentie) NOORDWIJKERHOUT, 13 juli Woensdagavond, 17 juli' a.s. geeft de harmonie St. Jeanne d'Arc aan de voet van de duinen bij het bungalowhotel „De Witte Raaf" een concert met een grote drumbandshow. Dit concert wordt gevolgd door een groots vuurwerk. De organisatie van een en ander is in han den van de Evenementencommissie Noordwijk in samenwerking met de W-Noord wf) terhout. NOORDWIJK, 13 juli Het der tien maanden oude zoontje Theo van de fam. Van der Wiel uit de Stjjntjes- duinstraat is door verstikking om het le ven gekomen. Het kindje lag in een wagen te slapen en heeft zich toen het tijdens een korte afwezigheid van de moeder wakker werd, over de rand gewerkt, waarna het aan een tuigje bleef hangen. Pogingen om de levensgeesten weer op te wekken, mochten niet meer ba ten. Kandidaat Technisch Chemicus: de heer J. J. A. M. Lemmers te Haar lem. C. P. van Engelen, H. S. Koger, J. W. F. M. Lemmers te Haarlem. Chemisch vakman B: de heer J. Bu- ter te Haarlem. Chemisch Vakman A en <B: de heer H. Gecks te Haarlem. van rgen wal, rap- asis- iria» Co- ren- van een eter loer ïou- het den

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 3