J orderiiwen in Moskou KENNEDY HOOPT OP KERNSTOP-AKKOORD Y.S. geloven niet erg in Russisch opgeven van reisplannen naar maan Kremlin houdt Oostduitser bij de hand Moskou, if juli (afp> Fusie-aan-top tussen VSV en Stormvogels Andere verdeling zetels in nieuw kabinet ter sprake Rel over dr. Veldkamp ongemotiveerd genoemd HARLEM GLOBETROTTERS DOOR DE PAUS ONTVANGEN Lissabon geeft na een half jaar toe: GUERILLA in Portugees Guinee N.-Afrika en communisten krijgen de schuld ,DE HOUTWERKER' WEER UIT EEN STUK V Revolte in MAROKKO verijdeld Goede hoop op eerherstel Mindszenty Samenwerking tussen de Shell en Zwolsmangroep Ontwikkeling en exploitatie van onroerend goed J. J. VAN K00TEN ECHTE BAKKERS Fries Suikerbrood f 0.75 Verf met voldoening Ontsporing bij Den Bosch Naam: „Telstar" De koningin naar Porto Ercole da s "Uffd" Het weer- i v-é-é-l I-e-k-k-e-r-d-e-r Twee met elkaar wedijverende actie-groepen Formateur werkt zeer verborgen Joden in Rusland gestraft wegens handel in matses Geen persoonlijke ongelukken Tijdelijk opklaringen DONDERDAG 18 JULI 1963 87ste JAARGANG No. 31490 Pe Amerikaanse, Britse en Rus sische onderhandelaars over een kernstopverdrag hebben gisteren, de derde dag van hun overleg, in een communiqué meegedeeld dat zij vorderingen hebben gemaakt bij het redigeren van verscheidene Punten van een verdrag over stop zetting van de kernproeven. Deze Punten hebben betrekking op proeven in de atmosfeer, in ae ruimte en ónder water. (De on dergrondse proeven vallen hier dus buiten)Voorts werd van ge dachten gewisseld over andere kwesties van wederzijds belang. Duitse kwestie Tm IJjiiéde dames- en herenjasjes Sir Bernards inlichtingen SOLEX-OTO POND LICHTER IN 10 DAGEN 2.40 De maaltijd in een koekje Wegens het grote sukses wederom bij de van een Echte Bakker Brood Niets tegen Veldkamp Een produkt van de Sikkens Groep IUREAU SMEDESTRA AT 5 HAARIEM Telefoon Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 14348C Bijkantoor Beverwijk Zeestraat 50- teief 4790 Bijkantooi en Red Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr W A. M. van der Kallen, hoofdredactie. Drs. H. v RUN enW.Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents oer m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week 2.65 per maano, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avondt tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. UTRECHT, 18 juli. De locomotief en het eerste rijtuig: van de sneltrein vv.n sterdam-Ma atstricht, zijn ffistermid- s tation"*rit-R*"1 V r b'T het vertrek uit ron ontspoor,,. soonh.lke ongelukken voor: De trein is bij het verlaten van het nerron ontspoord op een wissel. De snelheid bedroeg toen nog geen dertig kilometer psr uur. De oorzaak van de ontsporing staat nog niet vast. De machinist heeft ver klaard dat hii heeft gezien dat de wis- sef goed lag. Er heeft zich enige ver traging voorgedaan. Waarnemers merken op hat er reeds spoedig sprake is van vooruit gang. Dit versterkt het optimisme dat al voor de aanvang van de conferen tie bestond. WASHINGTON, (UPI) - President Kennedy heeft gisteren op zijnwekelijk se persconferentie medegedeeld dat hp steeds bereid is aan een topconferen tie deel te nemen, zo dit noodzakelijk mocht zijn. Op het ogenblik doet die noodzaak zich niet voor. De president opende zijn conferentie met de verkla ring dat hij de taak van de Amerikaan se en Britse onderhandelaars niet wilde compliceren door verdere speculatie over de vooruitzichten van het tot stand ko men van een kernstopverdrag. „Na drie dagen van onderhandelin gen", aldus het Amerikaanse staats hoofd, „hopen we nog steeds dat de deelnemende landen een overeenkomst zullen bereiken die een einde zal maken aan kernproeven. Tot dusver zijn de Moskouse onderhandelingen in een zake lijke sfeer gehouden", aldus Kennedy. De president legde er de nadruk op dat elke overeenkomst aan de Amerikaanse Senaat zal worden voorgelegd voor ra tificatie. se ideologische besprekingen in Mos kou. „Dit is een aangelegenheid waar over Amerika niets te zeggen heeft aldus Kennedy. Er zal geen commen taar geleverd worden totdat _j.de fei ten duidelijker worden dan zij tot op heden zijn geweest." (Rtr) Wel verklaarde de president: „De Chinezen willen, met gebruikma king van de Russische kernwapens, een oorlog voeren, zoals er ook lan den zijn die een krijg met behulp van onze kernwapens zouden willen voe ren". MOSKOU, De Oostduitse minis ter van buitenlandse zaken, dr. Lo- thar Boltz, is gisteren in de Sovjet hoofdstad aangekomen voor besprekin gen over „vraagstukken betreffende de buitenlandse politiek". Westerse waarnemers achtten het mogelijk dat Boltz het wellicht met Russische functionarissen over het Duitse vraagstuk zou hebben indien deze kwestie op het huidige Moskouse driemogendhedenoverleg te berde zou worden gebracht. Zij meenden ook dat hij mogelijkerwijze over de Russisch- Chinese betrekkingen zou spreken. (Van onze verslaggever) VELSEN, 18 juli De ledenvergade ringen van de semi-profclubs VSV en Stormvogels hebben toegestemd in een „fusie-aan-de-top". De nieuwe semi- profclub zal onder de naam „Telstar" in de Eerste Divisie uitkomen, waar naar VSV dit seizoen promoveerde. De eerste amateurelftallen van beide clubs zullen in de vierde klasse van de KNVB starten. „Telstar" kan rekenen op een renteloos voorschot van 100.000 gulden van de gemeente Velsen en anderhalve ton van de Hoogovens. (Zie verder op sportpagina) DEN HAAG, 18 juli De koningin is hedenochtend om negen uur van de vliegbasis Soesterberg vertrokken om enkele dagen door te brengen in het vakantieverblijf van de koninklijke familie te Porto Ercole in* Italië. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. 18 juli Formateur mr. Marijnen heeft na de eerste dag, waarop hij aan het werk is gegaan, nog geen behoette gehad iets mede te delen over zijn tactische opzet. Hü heeft gesprekken gevoerd met de vier frac- tip-leiders van de partijen „die betrok ken zijn bij het akkoord van Wassa- niHet schema blijft dus: zes zetels voor de KIT, drie voor de liberalen! twee voor de CH en twee voor de Ate. Dit is echter geen starre opzet en het is heef goed mogehik dat bijvoorbeeld de liberalen met zouden nemen, terwpl de CH er drie gaat krijgen. Dit laatste ligteaigszins voor de (Advertentie) Over de ruimtevaart zei de president: „De Verenigde Staten gaan door met hun programma voor landingen op de maan. Ik heb gelezen dat Sir Bernard Lovell, de directeur van de Britse ster renwacht te Jodrell Bank, heeft gezegd dat de Sovjet-Unie er mogelijkerwijs van af zal zien om te proberen een mens op de maan te doen landen» Doch de in lichtingen van Sir Bernard behoeven niet het laatste woord te ztjn. De Sovjet- Unie heeft een groot gedeelte van haar nationale inkomen gebruikt voor haar ruimtevaartprogramma. De Verenigde Staten zuilen daarom naar maanlandin gen blijven streven", aldus Kennedy. Hü voegde hieraan toe: „De Sovjet unie heeft een voorsprong op een ge bied, dat van groot belang is voor de Amerikaanse veiligheid. Het is moge lijk dat wij over een jaar of zo tot de slotsom zullen komen, dat de ge gevens van Sir Bernard Lovell niet juist zijn geweest." De vraag, of Amerika bereid zou zjijn met de Sovjet-Unie samen te wer ken bij de uitvoering van het maan landingsprogramma, werd door Kenne dy bevestigend beantwoord. Hij voeg de hier echter aan toe: „Wij moeten wel voor ogen houden_dat Rusland, dat wpnkellTng tot de Verenigde Sta ten Sm gesloten" maatschappelijk ge- hiel vormt Er bestaan op het ogen blik geeT aanwijzingen dat de muren van wantrouwen en we<|® J „p__hp: denkingen, die Oost en Wiest ht,> den houden, zullen worden ges (UPI) Kennedy weigerde commen taar te leveren op de Russisch-Chine- Verwachting tot vrijdagavond (Opgemaakt te 11.15 uur) Tijdelijke opklaringen en hier en daar enige regen of motregen. Wei nig verandering in temperatuur. Aanvankelijk zwakke wind, later matige en langs de kust, vrij krach tige zuidwestelijke wind. Vrijdag Zon: 4.41-20.50; Maan: 3.05-19.51. AAN ZEE: Morgen aanvankelijk enkele opklarin gen met vrij goed strandweer, la ter toenemende bewolking met tegen weer een regenkans. Matige Ja» n6" zuid en zuidwest. In de mid den v„a 18 graden. Zee water 16 gra- hlf'bY^Uzicbten: ons land blijft in en daara van Oceaanstoringen liggen weer n°g wisselvallig strand- max. mm neersi mmp- ntemp' m gisteren Station: Weer Den Helder geheel bew jenburg zw. bew. Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg licht bew. Stockholm zw. bew. Oslo zw. bew. Kopenhagen regen Londen motregen geheel bew. regen regen zw. bew. zw. bew. Amsterdam Brussel Berlin frankfort Munchen Zürich Genève Bocarno Wenen *dnsbrück Rome Madrid Mallorca regen licht bew. zw. bew. geheel bew. mist zw. bew. onweer onbewolkt zw. bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt zw. bew. 18 20 18 21 20 22 21 22 20 20 18 20 20 26 27 29 28 29 29 30 31 23 32 31 35 14 13 12 11 11 11 10 11 13 12 15 13 12 18 15 17 15 14 17 15 15 16 19 16 21 24 uui 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0.1 0.4 0 0 0 0 29 8 37 0 5 0 0 0 0 i», een..aantal stations zijn door staking Frankrijk de weerberichten niet ont vangen. Advertentie) De nieuwe Solex met vui-automatlsche Koppeling vanal 375.— Houtplein 18-20 - Haarlem - Tel. 12000 (Advertentie) Verkrijgbaar met vanille-, kaas- of chocoladesmaak Pak voor 3 6 maaltijden De apotheker en drogist hebben SikS (Advertentie) IS Het wereldvermaarde basketball-team The Harlem Globetrotters ts gisteren door de Paus in audiëntie ontvangen. LISSABON, 18 juli (Rtr) De Por tugese minister van defensie, generaal Gomes de Araujo, heeft in een onder houd met het in Lissabon verschijnen de blad „Diario Popular" over de mi litaire situatie in de Portugese over zeese gebieden, meegedeeld dat gewa pende groepen het zuidelijk deel van Portugees Guinee zijn binnengedron gen. Het gebied waarin dit gebeurde, maakt 15 pet van het gehele grond gebied van Guinee uit, aldus de mi nister. In de rest van het land is de si tuatie normaal, hoewel de terroris ten trachten hun actieterrein naar het noorden en het oosten uit te brei den. Onmiddellijk zijn maatregelen genomen tot normalisering van de toestand en ter voorkoming van uit breiding, aldus de minister, die niet meedeelde, wanneer deze invallen hebben plaatsgehad. Een woordvoer der van de minister verduidelijkte later dat met „binnendringen" door gewapende groepen was bedoeld een „geleidelijke infiltratie die sinds ja nuari plaats heeft. Men kan daarom in het geheel niet spreken van een invasie", aldus deze woordvoerder. Hij voegde daar nog aan toe, dat de infiltratie hoogte- en dieptepun ten heeft. In januari was zij groter, nam later af om vervolgens weer in omvang toe te nemen. Generaal Gomes de Araujo beschul digde de terroristen van de ernstig ste wereedheden tegenover een deel van de bevolking en beschreef hun takti^k als die van de guerilla r>p in vallers zouden bestaan uit talrijke en goedbewapende groepen, die over een bepaalde voorbereiding voor subver sieve oorlog beschikken, opgedaan in Noord-Afrika en communistische lan den". olgens hem vielen zij het land vanuit de «voormalig FranieV repu bliek Guinee binnen, waar zij hun ba sis hadden. Portugees Guinee ligt aan de noord westkust X®" het noorden begrensd door Senegal en in het zui den door de rejoubhek Guinee. Het ge bied is ietR-= l?nn F Nederland en er wonen 565.000 mensen. In de afgelopen twee jaar werd reeds enkele malen melding- gemaakt van gevechten 'n Portugees Guinee. Afri kaanse bevrijdingsgroepen. die hun ba sis in dc republiek Guinee hadden, be weerden successen te hebben geboekt in een guerilla tegen de Portugezen. In maart beweerde de Fling, een in vorig jaar augustus in Dakar (Senegal) op gerichte beweging voor de strijd om de onafhankelijkheid van Guinee, dat haar „nationale bevrijdingsleger" alle militaire operaties in Portugees Gui nee zou leiden, tegelijkertijd de bewe ringen van de Faigc, een concurre rende onafhankelijkheidsbeweging die in Conakry,, in de republiek Guinee, werd opgericht, tegensprekend over successen bij guerula-activiteit in Por tugees Guinee. Frankrijk. Pe .beroemdste Fran se mannequin, Lucie Daouphars, is dinsdagavond in een ziekenhuis te Pa rijs overleden. Zij was 41 jaar „Luc ky" was de eerste mannequin bij de modekoningen Fath en Dior. Zij maak te ook naam door hetgeen zij voor haar collega's heeft gedaan. Zo richtte zij een vakbond en een opleidingsinstituut voor mannequins op. fn 1957 verliet zij Dior „met pensioen" (AFP) it de restanten van zijn in elkaar gezakte beeld „De Houtwerker", door de opdrachtgeefster, de ge meente Zaandam, geweigerd, heeft de Joegoslavische beeldhouwer Slavomir Mile tic, geholpen door sympathisanten en met behulp van de steigers die een Zaandams aannetner hem beschikbaar itelde, opnieuw een houtwerker uit een stuk gemaakt. De bedoeling is dat net beeld morgen door een havenarbeider zal worden onthuld, i -ma deskundigen en publiek het zullen kunnen beoorde len. De foto toont Miletic tijdens de tijdrovende restauratie van zijn verniet- de schepping. tiiiiiimiiiiiiimiiiHiiiiiiiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiimuiniiiii (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 18 juli Formateur mr. Marijnen heeft vanmiddag, nadat de A.R.-fractie vergaderd had, de voor zitter van deze fractie, mr. B. Biesheu vel, ontvangen voor een gesprek. Ver der blijven de activiteiten van de for mateur zeer verborgen. Men neemt aan dat hü veel telefonisch afwerkt. 'llllllllllllllllllllUlllllllllltllllHIHIIIIIIIUIIIIIIIIHIUIIHIIIIIII heeft gevonden eventueel Defensie weer op zich te nemen. Ir. Staf is de vorige week in Den Haag geweest. Zijn gesprek met mr. Beernink was aanleiding tot het plotseling bezoek dat de leiders van de fractie van AR, CH en WD 's avonds bij prof. De Quay hebben gebracht, om hem op de hoogte te stellen van deze nieuwe mogelijkheden. Mr. Marijnen heeft dit alles in de stukken gevonden en ongetwijfeld is in het beraad gisteren ook deze mogelijk heid ter sprake gekomen, om de De fensie-impasse te doorbreken. Velen zien nog altijd het kernpunt van de moeilijkheden liggen bij de be zetting van de portefeuille van Sociale Zaken. Het is zeer de vraag of deze visie op dit moment nog juist is. Men denkt dan nog altijd aan de bezwaren, die de vorige week inderdaad zijn gere- :_ook de persoonlijke sfeer hebben zen tegen dr. Veldkamp en die ook in bben gelegen. Deze bezwaren behoeven niet plotse ling te zijn verdwenen, maar zij zijn °P zijn minst sterk naar de achter grond geschoven. De fractie-leiders die gisteren een eerste gesprek hebben gevoerd met de formateur wuifden de moeilijkheden van de vorige week lachend weg. Er schijnt toen een zeer geprikkelde at mosfeer te zijn ontstaan. Men liet zich thans zeker niet negatief uit over een eventuele deelneming van de demis sionaire minister van Sociale Zaken aan het nieuw te vormen kabinet. Eén van de fractie-leiders was pes simistisch en sprak van „slechts vüf pet. kans dat hij erin komt". Dit werd 'f11®? uit goede bron een onjuiste voorstelling van zaken genoemd. Wat mr. Marijnen persoonlijk betreft, deze heeft niets tegen minister Veid- uïp; zoa's °°k duidelijk naar buiten is gebleken. Ongetwijfeld zal de formateur nog de zakelijke kant van de plannen van de demissionaire minister van So ciale Zaken, vooral wat betreft de A.O.W., willen bespreken, maar hij ziet zeker de zeer waardevolle positieve kan ten van deze krachtige figuur uit het kabinet-De Quay. Het temperament van dr. Veldkamp is anders dan dat van vele Nederland se politici. Hij vecht op vele wapens en drukt wel eens graag met kracht in de richting waarin volgens zijn overtui ging de sociale koers dient te worden gericht, wil men nog spreken van een voortzetting van het beleid van het ka binet-De Quay. Mr. Marijnen is er ze ker ook van overtuigd dat de, deelne ming van een sterk progressief man juist op deze post, voor zijn kabinet van grote waarde is. De twijfel aan de herbenoeming van dr. Veldkamp is aamleiding geworden tot het verzenden van vele protesttele grammen naar het partijbestuur van de K.V.P. Hierin wordt de lijsttrekker voor het westen, dr. Veldkamp, in be scherming genomen tegen stromingen die tegen hem gericht zouden zijn. In K.V.P.-kring werd ons gisteravond ont kend dat de vrees die ;n deze protes ten tot uiting komt, nog reëel zou zijn. Verdere veranderingen in het sche ma zouden kunnen ontstaan als de AR zou afzien van de portefeuille van On derwijs. De naam van de Nijmeegse hoogleraar prof. Cerutti werd gister avond genoemd. Eerder reeds is dr. Albering in dit verband genoemd. Ook is er nog altijd sprake van een eventuele veertiende mmisterszetel, die zou ontstaan wanneer staatssecretaris Van Houten (WD) minister van Euro pese Zaken zou worden. Het zou niet RABAT, 18 juli (AFP,UPI) De Marokkaanse politie heeft een kom- plot ontdekt om de regering omver te werpen, zo is van welingelichte rege ringszijde te Rabat vernomen. Het komplot zou zijn georganiseerd door de in oppositie zijnde „nationale unie van volkskrachten". De politie zou een honderdtal arrestaties hebben ver richt. De partij van de „nationaleunie van volkskrachten" (U N F P is op twee na, het de koning welgezinde Front voor de Verdediging van de Con stitutionele Rechten (FDIC) en de na tionalistische Istliqlal beweging, de grootste partij in het land. De UNrP is een linkse niet-communistische par tij en zij heeft zich enige tijd geleden afgescheiden van de nationalistische Istliqlal beweging. De UNFP heeft vele aanhangers in de grote steden en onder de arbeiders in de mijnstreken. Zij streeft naar een republikeins régime en een socialis tisch systeem zoals dit door premier Ben Bella in Algerije is geïntrodu ceerd. Van die zijde zon ook „onder grondse" hulp gegeven zijn. BOEDAPEST, 18 juli (KNP) Vol gens zeer goed ingelichte kringen in Boedapest hoopt het Vaticaan op een volledige rehabilitatie van kardinaal Mindszenty. Aldus meldt het Westduit- se katholieke persagentschap KNA. De Hongaarse delegatie naar de Paus kroning heeft onder leiding van mgr. Haravas, waarnemend voorzitter van de Hongaarse bisschoppenconferentie, besprekingen gevoerd met het staats secretariaat van de Paus en de tegen voorstellen van het staatssecretariaat voor normalisering der betrekkingen tussen Kerk en staat in Hongarije bij terugkeer in Boedapest aan de Hon gaarse regering overgebracht. In het Vaticaan schijnt men thans goede hoop te hebben, dat Je Hon gaarse regering met name tegemoet zal komen aan de eis tot volledig eer herstel voor kardinaal Mindszenty. Hierbij denkt men aan dezelfde me thode, die gevolgd is bij de rehabili tatie van functionarissen van de com munistische partij, die in vroeger ja ren tot lange gevangenisstraffen wer den veroordeeld. Met kardinaal Minds zenty zelf wil het Vaticaan dan over zijn toekomst overleg plegen. MOSKOU, 18 juli (Rtr) Een recht bank in Moskou heeft een -Joodse man en twee Joodse vrouiven tot vrijheids straffen van maximaal een jaar ver oordeeld wegens het maken van bui tensporige winst op de verboden verkoop van eigengemaakte matses ongedesemd paasbrood. De Jood ver klaarde niet schuldig te zijn aan het hem ten laste gelegde. De twee vrou wen gaven toe dat zij matses verkocht hadden, maar ontkenden hierop winst te hebben gemaakt. A dvertentie) onmogelijk zijn, dat de VVD daarvan echter afziet, terwille van de oplossing van het Defensie-probleem, door de CH een derde zetel te gunnen. Voorkeur voor en bezwaren te-gen ir. Staf, als minister van Defensie, zijn nog niet geheel tegen elkaar afgewogen. ROTTERDAM, 18 juli Van de zijde vaD Shell Nederland N.V. en Zwolsmangroep N.V. wordt het vol gende meegedeeld: Shell Nederland en een der maatschappijen van de Zwols mangroep, te weten de Exploitatie Maatschappij Scheveningen (E.M.S.) hebben besloten tot een samenwerking die in het bijzonder gericht zal zijn op de ontwikkeling en de exploitatie van onroerende goederen, voor zover die in de sfeer van beide maatschap pijen liggen. Van de zijde van de Zwolsmangroep wordt nog het volgende medegedeeld: De samenwerking ligt binnen het ka der van het ontwikkelingswerk in de onroerend-goed-sector, dat zoals tij dens de laatste aandeelhoudersverga dering van de Exploitatie Maatschappij Scheveningen (E.M.S.) van de zijde van het bestuur van deze vennoot schap nog eens werd bevestigd de grootste activiteit van deze vennoot schap vormt. Verwacht wordt, dat door dergelijke vormen van samenwerking met ande ren de dienstverlening aan het publiek belangrijk zal kunnen worden ver ruimd, mede gezien de ontwikkelings- tendenzen op het gebied van verkeer, toerisme en recreatiebehoeften.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1