Eigen worden aan een ander milieu Pater I. Rosier Nu ook nieuwe Opel-caravan Free-lance missionaris" weer naar Latijns-Amerika In Noorse steden niet roken achter stuur Andere verkeers regels in het buitenland CHRYSLER brengt nieuwe turbine-motor I Engelse sportwagen me stuurwiel van HOUT dimmen N Nederland is eiland rijker geworden „MEENT" temidden van uitgestrekte watervlakten Zes „hoofd"- zonden op de autoweg —Project „Plassenschap Loosdrecht en Omstreken"- Automatisch Nieuwe boeken Stoffering wordt al aangebracht Meer aandacht voor roestvrij Cortina vol lingpong-ballen ZATERDAG 20 JULI 1963 pel heeft nu ook de van de nieuwe Re- Jcord 1963 afgelei de caravan geïntrodu ceerd. De wagen heeft dezelfde mechanische hoofdmerken als de Re- korjd, een groter rem- oppervlak, versterkte veren en banden van grotere afmetingen Ten opzichte van het vorige model werd de laadvlaklengte vergroot met zestien centimeter de binnenbreedü negen centimeter nieuwe Opël-cara- zal van juli af in land worden gele. verd, naar keuze met de 1,5 liter of de 1,7 nter motor. en met De van De Engelse autofabrikant, die de driewielige ,JHinicar" produceerde, heeft zich thans gewaagd aan een echte sportwagen. De auto heeft een carrosserie van glasfiber op stalen chassis) en bergt onder de motorkap een Triumph Spitfire met twee carburateurs (63 pk). Sportief detail: het stuurwiel is van hout.Waarschijnlijk zal deze door Sharps Commercials gebouwde wagen in Engeland tussen de acht en negen duizend gulden gaan kosten. C1 TangserNeed0e?iadned Half uurtje varen Slib, zand en stenen ind vorige maand is pater I. Ro sier o. carm., na een vrij lang- tlilllilllllllllimillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUliiiiiiiiiimii utomobilisten die naar inhalen met clignoteur en claxon te werken. Bij moei lijkheden komt in dit land telefoonnummer 116 van pas. Door dit nummer te bellen, komt men van praktisch alle Italiaanse provincies uit rechtstreeks in contact met de hulpverleningsdienst voor automobilisten. Denk er om, dat in Duits land het verkeer op ver keerspleinen aangeduid met het ook in ons land ge bruikte blauwe bord met drie elkaar achterna draai ende witte pijlen voor rang heeft boven het verkeer dat op toegangswegen na dert, een bepaling, waar Ne derlanders vaak moeite mee hebben. Wie naar Noorwegen gaat, dient te weten dat het daar verboden is achter het stuur te roken tijdens het rijden in de stad of in de bebouw de kom. Zeer streng treedt men daar op tegen automo bilisten die alcohol hebben gebruikt: 0,5 pro mille als uitslag van de bloedproef is voldoende om voor enkele weken in de gevangenis te recht te komen. In Zweden levert het links- houden voor sommigen nog wel eens moeilijkheden op en in Zwitserland moet u, wanneer u kinderen op de iiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiii, n Engeland begint men in de auto-industrie meer roestvrij staal toe te pas sen. In 1961, toen er meer dan een miljoen personen wagens werden gebouwd, ge bruikte de Britse auto-indus trie 4.300 ton roestvrij staal, hetgeen neerkomt op 4,3 kg per wagen. Vorig jaar, toen er een en een kwart miljoen wagens van de band kwamen, werd 5.500 ton roestvrij staal gebruikt. Het materiaal werd gebruikt voor radiateurgrille, sierlijsten, wielnaafdoppen en velgranden en ook voor bum pers, die na botsingen weer kunnen worden gevlakt, ge- gepolijst. het buitenland gaan, moeten er rekening mee houden, dat in vreemde landen de verkeers regels afwijkend kunnen zijn van de in Nederland gang bare regels. Zo geldt in Bel gië het bord „Inhalen ver boden" slechts over een af stand van honderd meter: zoek dus niet te lang naar het bij ons bekende bordje „Einde Inhaalverbod". In Frankrijk geldt het principe, dat „rechts" voorgaat, óók als dat „rechts" een fietser of bromfietser is. In Spanje zal de automobilist bij nade ring van een voorrangsweg tevergeefs zoeken naar een witte driehoek op een punt: daarvoor in de plaats vindt hij een witte driehoek, die op zijn basis is geplaatst, of een op de punt geplaatste blauwe driehoek met het opschrift „ceda el paso". In Italië is het verplicht bij het illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilililll Negentig procent van de door de Nederlandse autosnelweg politie ge constateerde overtre dingen heeft betrekking op zes „hoofdzonden", zo is ge bleken op de onlangs gehou den politie-verkeersleergang Deze „zonden" zijn: het van rijstrook verande ren zonder op het ach teropkomend verkeer te letten. onjuist invoegen; te langzaam rijden; stilstaan en achteruitrijden op de rijbaan; het keren door de midden berm; links blijven rijden, waar door rechts inhalen in de hand wordt gewerkt; te dicht achter elkaar rij den. tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'||l,ll,illllllll""l"l,n|iiiiiilliiil] weg ziet spelen, vaart min deren en toeteren. Omdat het voor Neder landse automobilisten in het buitenland van groot belang is al deze „afwijkingen" van de ons bekende regels te kennen, heeft het Verbond voor Veilig Verkeer onlangs een klein, handig boekje uit gegeven, waarin bovenstaan de, alsmede een groot aan tal andere aanwijzingen zijn opgenomen. Het heet „Sprong in het ongewisse" en is sa mengesteld door mr. J. Hooft- man en Joop Blog en is per briefkaart 'met ƒ0,72 aan extra postzegels) als nuttige vakantie-voorbereiding- lectuur te bestellen bij het Verbond voor Veilig Ver keer, postbus 287 in Hilver sum. ons n New Vork heeft Chrys ler de nieuwe turbine motor geïntroduceerd, die kleiner, lichter en sterker is dan zijn voorgan ger. Het Chrysler-concern maakt een zeer gedegen stu die van de toepassingsmoge lijkheden van de turbine-mo tor voor auto's: van dit laatste motor-type zullen vyftlg exemplaren wor den ingebouwd. Vijftig „wil lekeurige" automobilisten zullen dan met de turbi newagens drie maanden gaan rijden, om ervaring op te doen. Het probleem van de te hete uitlaatgassen van de turbinemotor is opgelost door montage van twee re generatoren. Via deze rege neratoren raken de uitlaat gassen hun teveel aan warmte kwijt aan de binnen komende koude lucht, die daardoor doelmatig wordt voorverwarmd, waardoor een aanzienlijke brandstof besparing wordt verkregen. De turbinemotor loopt zowel op petroleum als op benzine, slepen en gepolijst. gene ver en parfum. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiioiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM Cl importeerde ja auto's vormde het Z ajf extra accessoire te leveren - dim-oog, dat aromatisch re- aeeert op «e K2Pllchten van de tegenligger, hulpmid del voor het nachtvierkeer, dat 't overigens het best zou doen, wanneei alle wagens er mee waren uilteerust want tegen de brutale, met-dim- mende tegenligger biedt dit accessoire, dat erkt met behulp van een foto-elektri sche cel, natunrlu^ g®e" be scherming. ken ander nieuw. tje op dit gebied dat nog op de markt moet verschijnen is een automatisch dim mende achteruitkijkspiegel, die. ook al met behulp Van een foto-cel. een andere stand inneemt wanneer er eeni be- >aalde hoeveelheid licht 0p .-alt. Dit soort spiegels met .handbediening" is reeds lang ickend. Men is echter begon- 'en met proefnemingen om de achteruitkijkspiegel, die zo onderlijk het licht van het ichteropkomend verkeer kan veerkaatsen, geheel automa- isch dit euvel te laten op- effen. k eer dan een kwart mii- l/| joen Engelsen hebben TJ_ meegedaan aan een door Ford gehouden competitie, waarbij het er om ging te raden, hoeveel ping pongballen er konden wor den opgeborgen in een Con sul Cortina Stationwagen. De negenjarige Alan Symon uit Edinburgh had het bijna goed. Met één te veel was hij ei het dichtst bij (62.133) en hij ontving derhaive als beloning tien mille. durig verblijf in Nederland, op nieuw naar Latijns-Amerika vertrokken. Dit keer naar Madrid, een stad in de onmiddellijke omgeving van Bogota, Columbia. Za* Z'C'1 misschien herinneren, dat ik nu al bijna twee jaar geleden m mijn serie reportages over de so- cjale en godsdienstige toestanden in La- tfus-Amerika ook aan zjjn werk aan- rfvr ^estee<3- Ik ontmoette hem in tb r 'i, was hoogleraar aan de ka- tnoiieke Universiteit van Santiago en II Ojitwikkelde een activiteit, die mij verbysterde. Misschien ben ik alles "li elkaar genomen tien dagen met h k -Pp- stap geweest, maar nog nooit neb ik in zo'n korte tijd een zo grote e" z° gevarieerde verzameling mensen uit alle leidinggevende milieus van een 'aiJ0 Mtmoet. Toen ik hem vroeg, hoe tv k1' hleek hij weinig spraakzaam, "tk ben een mode-priester", zei hij. --Mijn parochie heeft geen grenzen en Pat is tamelijk vermoeiend voor 'emand, die ook nog professor is". Hoe vef,rno.e'end het was, bleek toen hij volledig uitgeput zijn werk moest staken en tenslotte in Nederland te recht kwam. Toch heeft hij, ook toen, niet stil gezeten. Hij heeft stad en land ntgelopen om de visie, die hij zich door werk en studie had eigen ge- roaakt, ook elders ingang te doen vin den, en dat heeft er toe geleid, dat de Pater Rosier, die enkele weken geleden met de „Ganymedes" uit Rotterdam wegvoer, een vrij unieke figuur in de geschiedenis van de Nederlandse mis sionering is geworden. Kardinaal Al- frmk heeft daarvoor in een particulier gesprek een term gebezigd, die ik zo vrij ben over te nemen: free-lance missionaris". Wat is het geval? Men weet, dat pater Rosier al heel spoedig na de voltooiing van zijn psychologische stu dies in Nijmegen werd benoemd tot professor in de pastoraal psychologie aan het Internationaal College van de Carmelieten in Rome. Eigenlijk ambieerde hij dat niet. Een kort on derzoek in Duitsland had hem tot de overtuiging gebracht, dat de interview-methoden, die gel werden bij onderzoekingen naar godsdienstige of morele problemen niet toereikend waren. De meeste mensen, aldus prof. Rosier, kunnen vragen die daarop betrekking heb ben, niet in een paar minuten be antwoorden. Bovendien is hét niet zeker, dat het antwoord, dat van daag wordt gegeven ook morgen zou worden herhaald. Een mens is een vat vol tegenstrijdigheden. Dus, zei pater Rosier, is er maar één weg om de werkelijke beweegredenen te ach terhalen en dat is de weg der parti cipatie. Men moet ano-niem, als ge lijke, als volledig geaccepteerd lid aan een bepaalde samenleving deel nemen, wil men werkelijk tot de kern van een religieuze of morele proble matiek doordringen. Men weet, wat het gevolg is geweest. Pater Rosier heeft als onbekende mijn- of fa brieksarbeider gewerkt in vele lan den van West-Europa en zijn schok kende ervaringen vastgelegd in zjjn veelbesproken ,,Ik zocht God's afwe zigheid". Aardig detail: een mijnwer ker kan natuurlijk 's avonds geen wetenschappelijke aantekeningen uit werken. Toch moesten ze worden ge maakt en geordend. Hoe? In brieven aan vrienden, bekenden, die het ma teriaal bewaarden. Commentaar van de omgeving: „Smoor verliefd. Schrijft elke avond". die weliswaar zijn priesterschap niet langer verborg, doch die desniettemin werd geaccepteerci om zijn kennis, zijn inzicht en de volslagen afwezig heid van geestdrijverij. Welnu, wie iets van de sociale en godsdienstige ver houding in Latijns-Amerika afweet, be grijpt, dat deze spontane, ongeorgani seerde beïnvloeding in leidingge vende kringen van werkelijk groot be lang is. Pater Rosier zegt daarover zelf: „Hoewel mijn peilingen naar de men taliteit en de levensproblematiek van de milieus, welke ik bestudeerde, op zichzelf geen zielzorg waren, werd ik op de duur geheel spontaan bij de le vensdrama's van de mensen betrok ken. Er ontwikkelde zich een geheel informele zielzorg onder hen, die voor iedere vorm van de officiële, traditio nele zielzorg kopschuw waren. Dit in cidentele contact kan overal ontstaan met willekeurig wie. Maar voorzover het ontkerstenden en buitenkerkelijken betreft moet men hen daar ontmoeten, waar hun vreugde en hun lijden zich ontwikkelen, d.w.z. in het dagelijkse le ven. Hun begrip van Kebk en priester is gewoonlijk vertekend. Zij hebben een geestelijke honger zonder hem te wil len stillen in een kerkelijk milieu, waarvan zij zich verwijderd hebben. Zy -gaan niet op aoek n-aar een pries ter» zelfs niet wanneer zijn deur „open" is. Zp nemen zelfs een afweerhouding aan wanneer een officiële zielzorg zich T 5en willen niet bezielzorgd of bemissioneerd worden, omdat zij uit desillusie of in weerbarstigheid hun eigen weg gegaan zijn. Men kan ook geen stoottroepen op hen loslaten, want dan zullen zij hun burchten on neembaar maken. Maar als zjj inciden teel een priester ontmoeten, die toeval lig maar eerlijk hun belangstelling deelt en hun grieven begrijpt, dan ka- pituleren zij omdat een gewaande vij and een vriend blijkt te zijn. Zij klam pen zich aan hem vast en banen hem de weg naar hun eigen omgeving en naar hun geestverwanten en zonder enige eigenlijke organisatie vormen zjj de duur met hem een soort paro- hap, welke alle sociale parochiële structuren geledingen en doorkruist". En pater Rosier zegt ook: „Deze geestelijk gedesoriënteerden zijn in Latijns-Amerika in alle kringen te vinden. Maar onder hen zjjn er ve len, door wie men een heel milieu kan bereiken. Lieden, met rancunes en vooroordelen die vaak een leiden de positie in het politieke, economi sche, sociale of culturele leven inne men. Van deze informele zielzorg hangt derhalve enorm veel af voor de heroriëntering van het gehele La tijns-Amerikaanse leven." iet zonder moeite is pater Ro sier er in geslaagd deze visie ook in bredere kringen ingang te doen vinden. Hij weet zich nu verzekerd van de steun van Latijns- Amerikaanse bisschoppen die hun dio cesen voor hem openstellen. Een ge baar, dat nogal voor de hand liggend mag lijken, maar dat in de concrete situatie getuigt van moed en inzicht. Bestaat er immers in heel Latjjns- Amerika een schreeuwend tekort aan priesters voor duizenden parochies en schept het binnen de clerus niet extra spanningen als men in zo'n situatie een missionaris vrijstelt van alle an dere bedieningen om hem als een soort „society-priester" te laten werken, zon der dat wellicht ooit practische resul taten kunnen worden aangegeven? Toch hebben zjj het gedaan. Toch heeft ook de orde der Carmelieten hem graag voor dit werk, dat zjj ziet als passend binnen de spiritualiteit van de Carm el, vrijgemaakt. Er bleef nog één probleem over. De financiën. Wanneer men een pries ter uitzendt, die zich geheel op dit werk kan oriënteren, zinder b.v. de extra belasting van een hoogleraarschap dat in het verleden zo fnuikend bleek, dan berooft men hem tegelijk ook van iedere bron van inkomsten. Noch de kerk in Latijns-Amerika, noch de orde der Carmelieten konden hem hierin tegemoet komen. Gelukkig heeft zich echter in Nederland, mede gesteund door de Bisschoppelijke Vastenactie, een stichting gevormd, die uitzending en onderhoud voor de eerste jaren heeft verzekerd. Die stichting heet „Pater G.A.S. Ro sier". Voorzitter is prof. dr. A. H. M- Albregts, penningmeester dr. J. J. A. Vollebergh uit Nijmegen, secretaris on der-getekende en verder hebben als be stuursleden zitting: Pater R. Gooijer, provinciaal der Carmelieten, dr. A. H- W. Hekking uit Groesbeek en de heer A. Vanistendael te Brussel, secretaris generaal van het I.C.V.V. De Stichting heeft een rekening geopend bij de Ne derlandse Credietbank in Njjmegen, waar bijdragen van sympathiserenden graag worden verwacht. Want uiter aard wil deze Stichting, zonder onmid dellijk te veel hooi op haar vork te ne men, zich niet uitsluitend tot pater Ro sier beperken. Zjj gelooft in het be lang van de free-lance priester voor Latjjns-Amerika. En in de stichtings- acte staat dan ook, dat zjj morele en materiële steun wil verlenen aan mis- siearbeid onder niet-kerkeljjke kringen in interparochieel verband met name ten behoeve van priesters, die niet over de normale parochiële bronnen van inkomsten beschikken. Niet geïn stitutionaliseerde missiearbei-d dus, waarvoor pater Rosier als wegbereider in Columbia begint. Ik hoop, dat hij zal slagen. Hij heeft de vermogens. Latijns-Amerika de be hoefte. ALBERT WELLING ok later is pater Rosier deze methode trouw gebleven. Hét participeren, het eigen worden aan een milieu zi-t hem in het bloed en het blijkt, dat ook inderdaad allerlei mensen uit de meest verschil lende groeperingen hem als eigen er varen. In Latjjns-Amerika heb ik dat gezien. Ik heb gezien hoe hij bijvoor beeld in bijna volslagen agnostische en sterk anti-clericale kringen werd ont vangen als een vriend. Een vriend, levenswijsheid in citaten, door mr. I"1 Vorstman (Prismapocket 861). Een verzameling uitspraken van den kers üit de oude en de nieuwe tijd. ogica voor iedereen, door Robert H. Thouless (Prismapocket 863). Gevallen van onlogisch denken wor den ontleed, gerecapituleerd in pun ten, waarna een praktisch voorbeeld i de vorm van een gesprek wordt gegeven. i ussen Malta en Tobroek, door John Wingate (Prismapocket 864). Oorlogsavonturen in Afrika van lui tenant ter zee Peter Sinclair. Je godsdiensten der volken, dooi Helmer Ringgren en Ake V. Ström (Prismapocket 865—866). Deel I: de religies van het Nabije- en het Midden-Oosten, deel II: de diensten van de Grieken en Romei nen, de Germanen, het Verre Oos ten en de volken met een schriftloze cultuur in Afrika, Azië, Amerika en Australië. Je vlucht van de dansende beer, door Mark Rascovich (Prismapocket 867). Een satire op het Sovjetsysteem. Detective incognito, door Rex Stout (Prismapocket 868). De omvangrijke detective, smulpaap en bierkenner Nero Wolfe gaat op -iek naar de moordenaar van een van zijn intiemste vrienden. Trents laatste zaak, door E. C. Bent- ley (Prismapocket 869). Hoofdpersoon in deze Engelse detec tiveroman is Philip Trent, een kunst schilder met een scherpzinnig brein. Dood op binnenlandse zaken, door Ngaio Marsh en Henry Jellett (Prismapocket 870). De minister van binnenlandse zaken is vermoord. De inspecteurs Alleyn en Fox verrichten het onderzoek, waarbij blijkt dat velen een motief hebben gehad. De nacht heeft duizend ogen, door George Hopley (Prismapocket 871) Vreemde dingen geven de politie aanleiding het probleem van een sterfgeval, nog voor dat het heeft plaats gevonden, op te lossen. (Van onze verslaggever) ederland is een eiland rijker ge worden: Meent luidt de naam, het ligt temidden van de wijde watervlakte tussen de Vierde én de Vijfde Loosdrechtse Plas. Het heeft een oppervlakte van zestienduizend vierkante meter, de vorm van éen Engelse sleutel (vanuit de lucht gé- zien) waarvan de „bek" de haven is (53 bij 115 meter). Het „Plassenschap Loosdrecht en Omstreken" heJ. chaam dat in 1957 werd opgericht door de provincies Utrecht en Noordhol land en de gemeenten waarbinnen de plassen zijn gelegen, ot er aa" gren zen heeft het project aangelegd. Daarbjj heeft een tweeledig doel voor ogen gestaan: bevordering van recre atieruimte en voorkomen van verdere afbrokkeling van de veengrond der eilandjes als een gevolg van de westen winden en de golfslag. Meent Is thans van de veertien het tweede eiland dat gereed is. Het is woensdag door het bestuur van het Plassenschap en ande re autoriteiten bezichtigd en officieel in gebruik genomen. Enkele dagen eerder zijn we er aan wal geweest. De voorbereidingen voor de feestelijke opening werden toen getroffen. Alleen het weer was slecht. De boten aan de steiger van „De Rietschans' m Nieuw Loosdrecht wa ren met grote lappen zeil toegedekt. De masten priemden in de grijze regenlucht als de lansen van een eska dron piekeruers. Voetje voor voetje schuifelden we die middag over de glibberige planken van de aanlegsteiger, waar wacht meester Reitsma van de rijkspolitie behendig zijn motorbootje meerde. Hij zou ons van „De Rietschans" naar Meent varen. et straffe tegenwind en een fikse bui bleek er iets meer dan een half uurtje voor nodig te zijn om Meent te bereiken. Op het moment dat het eiland in 't zicht kwam, minderde de regen, luwde de wind enigszins en vertoonde de lucht enkele plekken blauw. Eventjes brak de zon door, om spoedig achter nieuwe wolkengevaarten te verdwijnen, die van het westen uit over de einder kwamen gevaren. Het regende op- üio? We drukten de natte broeks- i jpen weer tegen het houten beschotje waarachter het motortje bromde. Toen we het haventje waren ge naderd was te zien, hoe kaal en een zaam alles nog was. Het strandje glinsterde in de regen. Het gras groei de al welig. Straks zullen het gladge schoren gazons zijn, verend als de grasmat van een voetbalstadion, keu- Op een gelakte plank staat met witte letters de naam van het eiland geschil derd. De stoffering van Meent vraagt een rijk geschakeerde aanplanting van bomen en heesters; werklieden zijn bezig iepen, elzen en Gelderse Roos te poten. iiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiii rig bijgehouden als een stadsplantsoen. Werklieden brachten de stoffering aan: iepen, elzen, eiken en enkele fraaie exemplaren van een Gelderse roos werden aan de grond toevertrouwd. Over enige jaren zal hier een décor zijn opgetrokken van geboomte en land waardoor meer tekening wordt ge bracht in het eenzame landschap van de Vierde en Vijfde Plas. en had ons van de kant van het Plassenschap enkele ge gevens verschaft: cijfermateri aal over de afmetingen en de hoeveelheden grond die verplaatst moesten worden. Een oppervlakte van zestienduizend vierkante meter konden we ons moeilijk voorstellen. Misschien kwam het die middag van de regen waardoor het zicht vaag was. De breedte kwam overeen met de opge geven maten van vijfentwintig tot der tig meter. Men heeft 37.000 kubieke meter grond weggebaggerd en er 125.000 kubieke meter zand voor in de plaats gestort. De kunstmatige bodem van Meent bestaat uit zand en veen, een laag van een halve meter. Het eiland is alleen via de haven te bereiken. Langs de oevers mogen geen boten aangelegd worden. Men behoeft het overigens ook niet te pro beren. Want op enkele meters afstand van de wal zijn, een decimeter onder de wateroppervlakte, zware balken aangebracht. Grote basaltblokken en utukken beton vormen de beschoeiing. Op deze manier kan afbrokkeling wor den voorkomen: een proces dat sedert jaren zorg biedt. De veengrond is zacht en de westenwinden zijn fel. De golfslag knabbelt aan het land en wan neer geen maatregelen werden ge nomen zouden de eilandjes zijn ver dwenen. Versterking van de bestaande eilanden en aanleggen van nieuwe is de taak van de waterstaat. En dit alles in het belang van de recreatie, waarin binnen het gebied van de Randstad-Holland zo'n grote behoefte bestaat. Ongeveer 500.000,- heeft het project gekost. Het Plassenschap heeft geen inkomsten. Het geeft alleen maar. Nog dit jaar zullen de boten een uitstekende haven kunnen vinden, kin deren spelen op ee-n strand, tenten en huisjes verrjjzen in de luwte van het jonge lover. Nederland is een eiland rijker geworden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 10