Britten verdiepen zich in een reeks schandalen Verband tussen zaak Ward en Rachmans huurterreur Centraal Bureau spreekt van catastrofe Duitsland verbiedt invoer augurken en komkommers Een enorme doordraai en instorten markt verwacht Tijdens Hondsdagen vaak drukkend weer tiamol weer vandaag» B Kabinet-Marijnen eerste keer bijeen Bus ramt vijftien woning; gewonden DE KUNST KOMT TOT HAAR RECHT ^aagsaw STROOM doodt 15.-jarig meisje Het weer- Geen staats- secretaris voor Middenstandtvel voor Landbouw hachelijk TOERISTEN-AVONTUUR Auto uit bocht DODE en twee zwaar gewonden -XSVSSSJSSUmSJmm Hijskraan raakt kabel; twee arbeiders gewond Aanvankelijk nog warm VOLGENDE WEEK REGERINGS VERKLARING IN TWEEDE KAMER WEER IN EUROPA DINSDAG 23 JULI 1963 87ste JAARGANG No. 31494 fe'MORRlS "Heforeyouêuy! Suede dames- en herenjasjes Zn een deel van de wateren rond de nieuwe federatie Maleisië oefent op dreigende wijze de Indonesische marine. Aan de oefe- nigen neemt ook de Indonesische luchtmacht deel. President Soékarno heeft tot deze manoeuvres in Straat Molakka en de Zuid Chinese Zee order gegeven in het kader van zijn confrontatie politiek"Het Indonesische staatshoofd stelt namelijk dat de nieuwe federatie een bedreiging vormt van zijn land. De oefeningen zijn gisteren begonnen en duren vier dagen. Op de foto: president Soe karno inspecteert een der Indonesische oorlogsbodemsde kruiser ,Jrian". Veel marine-materieel werd door Rusland aan Indonesië geleverd. GAAT U VERHUIZEN? F. DAMIAANS EN ZN. Mensenhaar i" on|^nd Penc,dagH ee" jansstraat 56 56 DEN HAAG, 23 juli Vanmid dag is in de Trêveszaal de ge wone vergaderplaats van de mi nisterraad de constituerende U.oprichtings-'-) vergadering van jlet kabinet-Marijnen begonnen, tevoren heeft de formateur nog mevrouw Schouwenaar-Franssen (VVD) ontvangen. Zij kwam haar telefonische, vanuit Italië gedane, toezegging om het ministerie van Maatschappelijk Werk te beheren, tegenover de formateur bevesti gen. Zjj is vanmorgen per vlieg tuig vanuit haar vakantieverblijf in Nederland aangekomen. Dat zich tijdens de constituerende vergadering waar de puntjes op de i van het regeringsbeleid worden gezet nog onoverkomelijke moeilijkheden zullen voordoen, is vrijwel uitgesloten. De beëdiging van het kabinet zal waarschijnlijk morgen mogelijk ook donder ss gebeuren. s 1 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen, hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimetei hoogte. Omroepers 16 cents oer m.m.-hoogie De administratie behoudt zich het recht vooi advertentiën eventueel zonder opgave var redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week 2.65 per maanc, f 7.90 oei kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. LONDEN, 23 juli Gisteren wijdde het Lagerhuis een zeer boos debat aan de wijze, waarop gewetenloze huis eigenaren, vooral in Londen, op mee dogenloze wijze huurders verdrijven uit woningen, waarvan de huur is gecon troleerd, soms met gebruik van fichu* melUk geweld, om vervolgens de leeg- „(VT'VY"" woningen overvol te proppen met kleurlingen en prostituees, die ho gere huren betalen. ï>e toestand is een schandaal geworden en de regering be loofde desnoods bijzondere volmachten te vragen om een eind te maken aan (ie verschrikkelijke wantoestanden. (Advertentie) Toen Ward bij de Old Bailey aankwam, maakte hij voor de fotografen zijn be kende gebaar van de opgestoken duim. Maar het officiële regeringsstandpunt is, dat er maar één toereikende oplos sing bestaat, namelijk het bouwen van meer huizen. Hier staat de regering sterk. Want hoezeer zij verder op dit terrein tekort mag ziin geschoten, zij heeft jarenlang veel meer particuliere huizen doen bouwen dan Labour, toen deze laatste partij nog aan de macht was. Een Labour-motie van afkeuring werd verworpen met een goede meer derheid van 97 stemmen voor de re gering, en het regeririgsamendement op de motie werd gewonnen met een meer derheid van 90 stemmen. Sir Keith Joseph, minister voor Volkshuisvesting, sloeg gisteren de spijker op zijn kop, toen hij onder luide bijval van zjjn eigen fractie verklaarde, dat Labour een debat had geforceerd over deze huurkwestie, niet omdat zij bezorgd was over kwesties van huis vesting, „maar vanwege het verband tussen Rachman en de Ward-affaire". En daar waren wij weer thuis. Rachman, onlangs overleden, was een man die, naar het heet, miljoenen ver diend heeft met roofhuren. En de „sloppenkoning" Rachman was de „vriend" van Mandy Rice-Davies en van Christine Keeler. En Mandy Rice- Davies is de vriendin van de osteopaat dr. Ward en natuurlijk van Christine Keeler. En achter hen verrijst de schim van een ex-minister, de heer Profumo. En zo geschiedde het, dat gisteren het parlement van Hare Majesteit zich boos maakte over de nagedachtenis van Rach man, terwijl op dezelfde dag in het gerechtshof van de Old Bailey in Lon den eindelijk de zaak begon tegen dr. Ward, een van de centrale figuren in het Profumo-schandaal. Hem wordt onder meer ten laste gelegd dat hij ge heel of gedeeltelijk gedurende zekere perioden in het recent verleden in zijn onderhoud heeft voorzien als souteneur. Christine Keeler werd gisteren gehoord als getuige, om te verhalen over het bewogen particuliere leven van dr. Ward en diens entourage. Dit verhoor duurde tweeëneenhalf uur. De zaak wordt he den voortgezet. Behalve het parlement en het gerecht kwam ook de kunst gisteren te pas aan onverkwikkelijke geschiedenis. Dr. Ward, die behalve Casanova en osteo paat ook een verdienstelijke tekenaar ls' ,_ouc't e?n tentoonstelling van zijn portrettekeningen in een Londense kunst zaak. De tentoonstelling wordt heden ge opend voor het publiek, maar gisteren werd zij opengesteld voor vrienden en genodigden. Een grote menigte daagde gisteren op om de kunst te komen be wonderen en er heerste enige tijd chaos. Het is de bedoeling van dr. Ward de portretten te verkopen aan het publiek, om aldus geld te vergaren voor de onkosten van zijn verdediging in het lopende proces. De prijzen bedragen vanaf 350 gulden tot 5000 gulden per portret. De duurste tekeningen zijn die, welke dr. Ward maakte van leden van de Britse koninklijke familie. De entree voor de tentoonstelling bedraagt een rijksdaalder per persoon. ZAANDAM, 23 juli. Gistermiddag is het vijftienjarige* Zaandamse meis je Jannie Ruhland tijdens het wassen om» het leven gekomen. Zij is kenne lijk in aanraking gekomen met elek trische stroom die met een centrifuge was verbonden. Het meisje liep op blote voeten op een natte wasplaats en bracht met de hand de centrifuge aan het draaien omdat deze eerst wei gerde. Het meisje was op slag dood. De ouders van het kind waren juist op reis naar Canada, om hun kinderen daar te bezoeken. De heenreis werd betaald door de kinderen in Zaandam en de terugreis werd bekostigd door de kinderen in Canada. ELSLOO. Op het terrein van de N.V. ijzerhandel Lommaert alhier is een hijskraan in aanraking gekomen met een hoogspanningskabel van 150.000 volt. Bij de aanraking ontstond een kortsluiting, waarbij twee arbei der, op het terrein ernstige brandwon de. opliepen Zij zijn in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis in Sittard over gebracht. Door de kortsluiting is een kwartier lang de stroom in een groot gedeelte van Zuid-Limburg uitgevallen. Advertentie Verlangt u goed vakwerk? Vraag ons eens vrijblijvend offerte. Zijlvest 41, Haarlem Telefoon 12456—14155—17616—52514 BONN, 23 juli Nadat reeds zondag door West-Duitsland een invoerverbod van lnlegaugurken uit derde landen (niet-EEG-landen) was opgelegd, heeft de Duitse bondsregering thans even- Verwachting tot woensdagavond, op gemaakt te 11.15 uur Vooral aanvankelijk flinke zonnige Perioden en nog warm weer, voorna melijk later ook plaatselijk enkele on weersbuien. Vannacht weinig wind, m°rgen overwegend matige wind Ussen zuidoost en zuidwest. Woensdag °P: 4.48—20.44 Maan: 8.45—22.46 Advertentie 9 Hoge temperatuur en hoge vnnv graad brengen in de zomer J3oeids- drukkend weer. Een fris bad bw*>u dikwijls een verademing, zoals hier "9£ de IJssel. aan (Van onze weerkundige medewerker) In de dagelijkse weersverwachting wordt gesproken over de tempera tuur, ae windrichting en -sterkte, over bewolking en neerslag. Dit is logisch, want temperatuur, wind, neer slag, zon en bewolking bepalen het weer. Toch wordt daarbij iets vergeten dat eveneens van belang is: de voch tigheidsgraad van de lucht. Voor de land- en tuinbouw is dit van groot be lang i.v.m. het spuiten met diverse bestrijdingsmiddelen, maar ook voor de vakantieganger kan het zijn nut heb ben. Zonnig weer met een temperatuur van 20 graden kan een zwoele zomer dag maar ook een frisse dag zijn. Dit ligt aan de vochtigheidsgraad, die meestal wordt aangeduid in procenten: de relatieve vochtigheidsgraad. De vochtigheidsgraad verandert met de temperatuur. De relatieve vochtigheidstoestand is de verhouding van de hoeveelheid wa terdamp in een bepaald volume lucht tot de maximale hoeveelheid in hetzelf de volume en bij een zelfde tempera tuur. Wanneer de lucht 100 procent wa terdamp bevat, heet deze lucht ver zadigd en kan geen waterdamp meer opnemen. Het droogst is de lucht op schrale voorjaarsdagen bij oostelijke winden en zonnig weer Het percenta ge kan dan soms tot 20 i 25 pet. teruglopen. Wanneer op een zonnige meidag bij een droge oostenwind het kwik tot 20 graden stijgt bij een lucht-vochtig- heid van 25 pet. zal een ieder het „fris" vinden. Komt er bij zonnig weer en een matige tot zwakke zuid westen wind een temperatuur van 20 graden voor en bedraagt de relatieve vochtigheid 75 a 80 pet., dan spreekt een ieder van zwoel weer. ij een droge lucht zal er ook van onze huid veel water verdampen. Voor dit verdampen is warmte nodig die aan ons lichaam wordt onttrokken, hetgeen „fris" aanvoelt. Is de lucht bij een vrij hoge temperatuur zeer vochtig, dan verdampt er weinig terwijl de huid weinig afkoeling heeft. Een ieder puft en transpireert. Het meten van de luchtvochtigheid kan op verschillende manieren plaats hebben. Er zijn speciale meters in de handel. Op de meteorologische stations stelt men de luchtvochtigheid vaak vast met een zogenaamde droge en natte bolthermometer. Deze laatste heeft een nat lapje op de kwikbol. Is de lucht erg droog, dan zal het water snel verdam pen. Er wordt veel warmte onttrokken zodat de natte bolthermometer enkele graden lager wordt. Uit dit tempera tuurverschil wordt het zogenaamde dauwpunt als ook de vochtigheidsgraad afgeleid. Bekend zijn de zogenaamde haar- hygrometers, waarvoor een ont vet mensenhaar wordt gebruikt. Dit sterk gespannen haar wordt langer naarmate de lucht vochtiger wordt en korter als de lucht droger wordt. Vooral de zogenaamde Hondsdagen (eint juli, begin augustus) kenmerken zich dikwijls door zwoel drukkend weer waarbij de luchtvochtigheid evenals de temperatuur hoog zijn met als gevolg 6011 vrjj grote dampdruk. eens de invoer van komkommers, au gurken en princessebonen uit de EEG- landen verboden om verdere prijsval op de groentenmarkt te voorkomen. Dit is bekendgemaakt door de Westduit. se minister van voedselvoorziening, Werner Schwarz. De maatregel wordt 27 juli van kracht. Het Westduitse boe ren verbond heeft meegedeeld dat we gens de stagnatie van de verkoop van rodere groenten en vroege appels nog noodzakelijk zui verdere maatregelen len worden, m.Y0i.g6ns het Centraal Bureau van ♦YY"^u^eillJSen Ui Den Haag be tekent de Duitse maatregel een catastrofe speciaal voor de Neder landse komkommer- en augurken teelt. Een enorme doordraai van komkommers en het instorten van de markt voor augurken en sperziebo nen zullen er het gevolg van zijn. De Nederlandse komkommerteelt ls voor het overgrote deel op Duitsland gericht. Vorige week voerden de telers 3.311, 85 s 90 pet. daarvan rnof^t op exporteerd worden. Dat beteSe u die week een export van 5000 ton waarvan 4600 ton naar West-Duitaland' Nog nooit eerder is het voorgekomen dat Duitsland zijn grenzen ^°v4r onze komkommers. Het Centraal rT, reau meent dat de regeringi„ Bonn met het nemen van deze maatregel s zwicht is voor de druk van de Duifse boeren. Vorige week heeft Duitsland bij de Europese commissie minimum- prijzen, aangemeld voor de in het ve- ding zunde produkten. Voor EEG-nart nerlanden mag dc grens gesloten wor- den, als de prtjzen gedurende meer dan drie dagen beneden deze minimumr zen hebben gelegen De bedoeling de grenssluitmg te doen ingaan Sm 12 uur in de nacht van vrijdag op ^ter- dag a.s. Vermoed wordt thans dat het aan- melden van de minimumprijs bij de E.E.G.-commJssie niet is geschied voor wat komkommers betreft. De Neder landse regering za» zich tot de E.E.G. commissie wenden. Van de verkregen inlichtingen zal het afhangen of zR ver dere stappen zal doen De E.E.U -cem- missie is bereid Duitsland tot de orde te roepen, wanneer mocht blijken dat dit land formeel font gehandeld heeft. Het Centraal Bureau verwacht niet dat de invoerstop voor komkommers hierdoor zal worden voorkomen- 0p zijn hoogst kan de maatregel enige dagen uitgesteld worden. Duitslands eigen kom- kommerproduktie is betrekkelijk gering Het Centraal Bureau ziet het boven dien als een onbillijkheid, dat glaskom kommers, die alleen door Nederland geteeld worden, en natuurkomkommers als een en hetzelfde produkt beschouwd worden. Van Duitse kant is gesteld, dat de komkommers uit Itahe en uit der de landen (Polen, Joegoslavië) de markt bedorven hebben. Dat zijn na tuurkomkommers, die thans op de Duit se markt 8 mark per 100 kilogram op brengen. De Nederlandse glaskomkom. mers echter brengen het wel tot 30 mark en blijven daardoor zeker boven de minimumprijs. De Nederlandse glas- komkommers zouden als een afzonder lijk produkt beschouwd en m toegelaten moeten worden, Centraal Bureau. tanve Zeker als de Duitse tijd van kracht blijft Moederlandse klap betekenen voor de r5tkomen. komkommerteelt, want de ion aan de vier weken zal er nogvolop voer zijn. Onder de huidige „fK standigtoeid kan op 800.00CJJ-000"000 stuks per dag gerekend wora Advertentie) 30_45 korting op al|e mon,u ren voor iederéén I Ziekenfondsleden 91"®" voorschrift zonder bijbetaling 2 Jaar garantie tegen breuk en verlies. Leden Co-op Haarlem ontvan- gen dividendzege1*- Op ALLE zonnebrillen 20% KORTING voor iedereen DE BRIILENSPECIALIST tegenover het Gerechtsgebouw Let U vooral op het juiste nummer 56 (Van onze parlementaire ,-edactie) Volgens algemene verwachting zal mr. Marijnen volgende week dinsdag in aanwezigheid van het gehele kabi net tegenover de Tweede Kamer zijn (Van onze Limburgse redacteur) EPEN, 23 juli Drie en veertig in Valkenburg verblijvende zomergasten voornamelijk Amsterdammers overleefden gistermorgen omstreeks half elf een hachelijke avontuur. Vanuit hun vakantie-oord ondernamen zij een dagtocht door Zuid-Limburg. Tussen Slenaken en Epen, bij de afdaling van een steile helling, begaven het de rem men van de touringcar. De bus schoot omlaag en ramde de woning van de familie SchRns, beland de in een naast de weg gelegen wel land, botste tegen een geparkeerde au to op en kwam uiteindelijk tot stilstand tegen een tweed» woning. Het ongeluk liep redelijk goed af. Van de 43 passa giers werden vijftien personen licht ge wond. Slechts drie toeristen moesten in het ziekenhuis te Heerlen worden opgenomen. De schade aan de Boxtelse touringcar is aanzienlijk. De woning van de familie Schijns werd aan de voor kant zwaar beschadigd. De voorgevel stortte grotendeels in. Met een andere bus werden de niet gewonde reizigers naar een hotel overgebracht om aldaar te bekomen van de schrik. ECHT BR een verkeersongeval te Diergaarden (in Echt) is gisteravond de 31-jarige heer A. Ketelaars uit Maas tricht verongelukt. De heer Ketelaars vloog met zijn personenauto uit een scherpe bocht en reed tegen de woning van de plaatselijke hoofdonderwijzer. Drie inzittenden konden levend uit het wrak van de wagen worden ge haald. Voor het leven van twee van hen, mevr. H. Gottart-Tobben en de heer C. Tomson, wordt echter gevreesd Ze zyn overgebracht naar het zieken huis te Roermond. De derde inzittende, de heer J. van de Linde, werd licht gewond. regeringsverklaring afleggen, waarin hij zijn gedachten over het beleid voor de komende vier jaar uiteen zal zet ten. De Tweede Kamer zal dan waar schijnlijk de woensdag en donderdag nodig hebben voor het debat over deze verklaring. Daarna daalt althans uiterlijk de rust weer over het Bin nenhof. De ministers moeten zich dan wijden aan de voorbereiding van de begroting, die 17 september moet wor den ingediend. Ook zullen zij zich, voor zover zR op hun ministerie „nieuw" zijn, moeten beraden over het aantrekken van een of meer staats secretarissen. Slechts in een enkel ge val zal een staatssecretaris tegelijk met de ministers worden beëdigd. De verdere benoemingen zijn eerst in de loon van de komende weken, wellicht maanden te verwachten. Men neemt in Den Haag aan dat er geen speciale staatssecretaris voor Europese Zaken komt. Mr. Marijnen is van plan zich in zijn functie van minister-president mede mei de hoofdlijnen van het Europese beleid bezig te houden. Hij heeft daarmee in htt verleden, als minister van Landbouw, reeds de nodige ervaring opgedaan. Uiteraard blijft een groot deei van het Europese beleid in handen van de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns. Ook de nieuwe minister van Landbouw, mr. Biesheuvel, heeft in de afgelopen jaren in diverse functies reeds een uitgebreide Europese erva ring verkregen. Politieke kringen ver wachten dat hij voor het binenlandse landbouwbeleid voor een groot deel zal steunen op een staatssecretaris. In dit verband wordt, zoals bekend, het Tweede-Kamerlid J. T. Mellema (C- HU) genoemd. Op O.K. en W. zijn volgens de voor lopige indruk niet direct grote ver schuivingen te verwachten. Mr. Bot zou zich zeker eerst willen inwerken in de werkzaamheden van dit minis terie dat voor hem nieuw is, al heeft hij vroeger, met name voor Nieuw- Guinea, al zijdelings met Onderwijs zaken te maken gehad. De kandida tuur van mr. C. E. Schelfhout (KVP) vo de functie van staatssecretaris op O.K. en TV. is vandaag met klem tegengesproken. Mr. Schelfhout zoi er de voorkeur aan geven directeur van het Katholiek Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te blijven. In middenstandkringen wacht m"n met spanning af of de nieuwe minister van Economische Zaken, grof Andriessen, over zal gaan tot et aantrekken van een staatssecre taris voor de Middenstand. De mid denstand blijft veel prijs stellen op een „eigen" bewindsman. Men is het d„ar"niet eens met de vroegere uit spraak van de toenmalige staatsse cretaris, dr. Veldkamp, dat „het middenstandsbeleid wel zo wat is af gerond". Prof. Andriessen zou zich echter in het ve. leden over de nood zaak van een aparte staatssecreta ris voor de Middenstand in vrij ne gatieve zin hebben uitgelaten. Station Den lieidei Ypenburg Vlissinger, EeJde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Ltmburg S ockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Qrussei Luxemburg Parijs Nice ierlyn 1 mkfort vtünchen Zürich Genève Looamo Weer max. mm temp temp gisteren licht bew. zw. bew zw. bew zw. bew. zw. bew. licht bew. zw. bew. geh. bew. half bew. zw. bew. zw. bew. onbewolkt zw. bew. regen onbewolkt licht bew. onbewolkt half bew. zw. bew. licht bew. half bew. onbewolkt half bew. aeersl. af ge). 24 uur 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 14 1 10 0 0 0 0 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1