nodig Psychiatrische bijstand voor één op vier volwassenen in de V.S. l ier koeien rukken in gesloten formatie Amsterdam binnen POLITIE onderschept de stappers van het elfde uur Perez ruimt OP I Exclusieve modellen-verkoop! f 1695.- PETRl INTERIEUR Cursisten zomeracademie met veelbelovende prestaties „DE UITSLOVER", dwaze klucht vol subtiele spot 1°"' 2 Haarlemse ex-HBS-ers gingen op rooftocht Officier eist 5 maanden DE DODELIJKE LADING RAKETTEN GEVONDEN ORGEITONCERT grote kerk De sociale integratie van de volivassen zivakzinnige Britse koningin naar Duitsland? Gerben Karstens in wegwedstrijd Truck verliest ijzeren bak Computer geeft analyse van zwakzinnigen Twee jongelui verdronken Opnieuw moet in Zandvoort bos worden gekapt Door verwoesterd werk van dennenscheerders De Kampioen rijdt tegen Olympia EN Komische film over de nadagen van de oorlog in Italië MAAK VAN UW SPAARGELD H l i 1 =A 51 L D Een jaar geëist wegens bedreiging Robin Hood de piraten en Eerst de vrouwtjes Overige films v. DUIVEN BODEN CONGRES GEESTELIJKE GEZONDHEID DOOR HET NACHTELIJK DUISTER Premiewoningen aan Boerlagestraat Vóór aankomst Muggen Ted Blom wint weer bij „De Kampioen" ORIGINEEL engels bankstel FINS SALONTAPIJTJE PAUISSAHOHR salontafel ZIJLWEG 36-38 - HAARLEM TELEFOON 18014 (02500) Studio Roxy NA UITSLAG VAN EXAMEN Luxor V J VRIJDAG 26 JULI 1963 r-AGINA 2 fctr/e ontsnapping van I PRIJZEN AANZIENLIJK i VERLAAGD o.a. Kompleet van f 2257.— aluminium jaloezieën VLAANDEREN (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 24 j-.li Op de derde dag van het wereldcongres voor de geestelijke gezondheid hëett dr. Kath leen Jones uit Manchester in een lezing over de groepszorg voor geestelijk ge handicapten gewezen op de verande rende behoefte aan psychiatrische hulp. ,,Op het gebied van de geestelijke gezondheid zijn alle landen ontwikke lingslanden", zei dr. Jones. Alle landen kennen daarom gelijke problemen en daarom hebben de toestanden zoals zij die beschreef in Engeland grotendeels betrekking op de hele wereld. Belang wekkend noemde dr. Jones het pio nierswerk in Nederland, waar met na me prof. Querido een grote inspirator is op het gebied van psychiatrische hulp. Dr. Jones somde een viertal normen op, waarop een goede over- heids- of gemeenschapszorg voor gees telijk gehandicapten gebaseerd dient te zijn: een variatie in de wijzen van verzorging; soepelheid in het systeem van de zorgdraging; doelmatigheid van de zorg en tenslotte een aanmoediging van de patiënten om actief aan een sociaal leven dee' te nemen in de psy chiatrische inrichting waar zij worden verpleegd. Er heerst vaak een te groot wantrou wen tegen psychiatrische hulp, meende dr. Jones, meestal veroorzaakt door vrees, die zich uit in een agressieve houding tegenover de geestelijk ge stoorde, de therapist of de inrichting. Vaak uit zich dit wan'rouwën in niet altijd juiste scherts over psychiaters en inrichtingen van geestelijk gestoor den. Hoewel zij een stilte-samenzwering tegen geestelijke gestoordheid onjuist acht, vindt dr. Jones te veel gepraat over deze problematiek ook beslist niet op zijn plaats. In de discussies naar aanleiding van deze lezing hield prof. dr. N. Speijer uit Leiden een inleiding over de sociale integratie van de volwassen zwakzinni ge. „Ons leven", zo stelde hij, „speelt zich af in drie milieus: „het arbeids milieu, het woon- en het vriietijds- milieu, die alle drie onderling afhanke lijk zijn". Voor de zwakzinnige moet de gemeenschap zorgen voor bescher mende milieus, en wel het pleegtehuis, de beschuttende werkplaats en de be schermende vrijetijdsbesteding. Be staan deze mogelijkheden, dan kunnen vele zwakzinnigen in Je gemeenschap blijven of daarin terugkeren, die an ders slechts in uiterste noodzaak naar een inrichting moeten worden ge bracht of daar moeten blijven. Reeds vroeg moet zwakzinnigen aan passing geleerd worden aan de ge meenschap. Kleuter-verblijven voor zwakzinnigen acht prof. Spe"er daar om noodzakelijk. Geen integratie in de gemeenschap is echter mogelijk als deze gemeen schap deze integratie niet toelaat. Voorlichting is daarom uiterst be langrijk, met alleen voor het grote publiek, doch ook voor de ouders van sociale zwakzinnigen en zeer zeker voor de professionele krachten als dokters, verpleegsters, sociale werk sters enz. De bijeenkomst van vandaag werd besloten door dr. Joseph Douglass die met een grote dosis cijfermateriaal de huidige stand van zaken in Amerika schetste. Zeventien miljoen mensen in de V.S. hebben psychiatrische hulp no dig, d .w.z. een op de vier volwassenen. Per dag liggen 500.000 mensen in een inrichting. 55 pet ligt er meer dan vijf jaar, terwijl een derde van de patiënten ouder is dan 75 jaar. De gemiddelde leeftijd bedraagt 21 jaar. LONDEN, 25 juli (UPI) De Brit se vorstin Elizabeth zal in de laatste week van mei 1964 een staatsiebezoek van een week brengen aan West-Duits- land. Zij zal samen met prins Philip de steden Bonn en Dusseldorp bezoeken, zo is vandaag uit gezaghebbende krin gen in Londen vernomen. Volgens de kringen zouden in het ge heim reeds voorbereidingen zijn getrof fen voor dit bezoek, maar een woord voerder van Buckingham Palace ver klaarde officieel dat „voorzover wij we ten er op het ogenblik geen plannen zijn voor een dergelijk bezoek". LEIDEN, 26 juli De jonge wiel renner-schaatsenrijder Gerben Karstens die onder voorbehoud was geselecteerd voor de wedstrijd om het wereldkam pioenschap op de weg in Ronsse, zal aan de titelstrijd deelnemen. Het voorbehoud gold de uitslag van een tweede medische keuring. De vo rige week. bij een onderzoek in Utrecht, werd Karstens meegedeeld, dat hij we gens een hartspierscheurtje zeker en kele maanden rust zou moeten nemen. Een uitgebreid onderzoek in het Leid- se academisch ziekenhuis heeft thans uitgewezen dat Gerben Karstens kern gezond is. HAARLEMMERMEER, 26 juli Gistermiddag omstreeks drie uur trachtte de 56-jarige café-houder L. A. J. S. uit Kaatsheuvel met zjjn auto op de Kruisweg ter hoogte van de Cru- qulus een truck met oplegger te pas seren, die bestuurd werd door de 32- jarige chauffeur R.R. uit Sneek. Toen hjj ter hoogte van de oplegger geko men was, viel daar plotseling een ijze ren balk af. De balk viel voorop de auto van de café-houder en verbrijzel de zijn voorruit. Het 10-jarige zoontje en het negenjarige dochtertje van de caféhouder die bij hem in de auto za ten, werden gewond. Een onbekend ge bleven automobilist heeft ze naar de Mariastichting gebracht, vanwaar ze na verbonden te zijn later weer naar huis konden terugkeren. AMSTERDAM. 25 juli In een ho tel in de Roemer Visscherstraat is een 36-jarige vrouw op heterdaad betrapt b(j het doorzoeken van de bagage van de hotelgasten in een bergkamer. De vrouw is gearresteerd- Acht van de tien patiënten worden verpleegd in staatsinrichtingen, waar van bijna de helft een capaciteit hebben van 3000 personen. De geestelijke gezondheidszorg kost de staat per jaar 1,7 biljoen dollar. Door de stichting van oen fonds heeft presi dent Kennedy een programma laten opstellen, waarmee voor de komende tien jaar een jaarlijkse som van 100 miljoen dollar zal worden uitgegeven voor de hulp aan geestelijke verzor ging- In een speciale boodschap aan het congres heeft de president een uitwis selingscentrum voor geestelijke gezond heid aangekondigd. AMSTERDAM, 24 juli Met medewerking van psychiaters en andere deskundigen op het gebied van de geestelijke volksgezondheid is in het Rockland State Hospital Orangeburg in New York een ge. normaliseerd systeem voor het ver zamelen van de meest kenmerken de gegevens over psychiatrische pa. tiënten ontwikkeld. Dit heeft dr. Nathan S. Kline, leider van de re- search-afdeling van dit ziekenhuis medegedeeld op het wereldcongres voor geestelijke volksgezondheid. Een groot aantal plaatsen in de Ver enigde Staten en Canada hebben ge gevens verstrekt. Ze zijn aangevuld met bijzonderheden uit Haiti, Indo nesië, Koeweit, Liberia, Nigeria <=n Pakistan. De gegevens zijn op pons kaarten gerubriceerd en met behulp van computors kan elke gewenste statistische analyse worden verkre gen. Dr. Kline zei dat dit vergelij kingsmateriaal belangrijke diensten verleent bij de research op het ter rein van de geestelijke volksgezond heid. Hij deed een beroep op de bij de wereldfederatie van volksgezond heid aangesloten landen deel te ne men aan dit project (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 25 juli Welke aan trekkingskracht oefent de hoofdstad uit op koeien? Snelde anderhalve maand geleden een goed geproportioneerde zwartbonte na een geweldige sprong uit het abattoir in onstuitbare draf rich ting Centraal Station, gisteravond wreef de bemanning van een politiewagen van verbazing de ogen uit, toen zij om streeks tien uur 's avonds vier lijvi ge koeien in gesloten formatie via de Zeeburgerdijk het oostelijk stadsdeel zag binnentrekken. In een fors tempo trokken de die ren, de kop nieuwsgierig opgeheven, in de richting van het centrum. En zij waren daar ook ongetwijfeld ge arriveerd ware het niet dat zij een kleine zwarte politiewagen op hun weg vonden. Andere wagens hadden een eerbiedig boogje om de late stap pers heengemaakt. Voor de politie was er echter geen uitweg meer. Hier moest worden opgetreden wilde men voorkomen, dat er andermaal een wil de rodeo in het hartje van de stad zou moeten worden gehouden. Niet zonder moeite slaagden de agenten erin de superieure wandeldraf te stui ten en de lijvige zusjes te onder scheppen. De grootste moeilijkehden kwamen echter nog. Volgens de in structies behoren gevonden voorwer pen netjes op het politiebureau te worden afgedragen. De bemanning van de „5 maal 8" wagen oordeel de het in dit geval echter raadza mer de levende have niet op te bren gen naar het bureau in de drukke Lmnaeusstraat. Een dragline aan de kant van de weg bracht uitkomst. De ondernemende zwartbonten werden in het nachtelijk duister enigszins pro visorisch aan het voertuig vastgebon den. Inmiddels traden ook de eerste nieuwsgierige Amsterdammers uit de duisternis te voorschijn. Breedvoerig werd de nachtelijke wandeltocht van de dieren besproken, terwijl de koeien zelf alweer met een aanstekelijke kalmte aan het herkauwen waren, zich vereenzelvigd met de capitulatie. politie ging in haar service nog verder dan bij „gevonden voorwerpen" gewoonte Is en begon een uitgebreide speurtocht naar de eigenaar. Buurtbe woners werden ondervraagd. Boeren (Van onze correspondent) ENSCHEDE, 25 juli De veertien jarige H. A M. Muller uit Glanerbrug is gistermiddag in het zwembad Klein Zandvoort" verdronken. Toen de jon gen, die niet kon zwemmen, 's avonds niet op tfod thuiskwam, stelde men een onderzoek in. Later op de avond werd zjjn stoffelijk overschot in het water gevonden. BAZEL (AFP) In de St. Jans haven is gisteren de vijftienjarige Al- bert Witte uit de polder Eierland op Texel verdronken. De jongen bracht zijn vakantie door aan boord van een rijnaak. Hij is in het water gevallen. Zón lichaam is nog niet gevonden, on danks het feit, dat duikers hiervoor wer den ingeschakeld. DEN HAAG, 25 juli Een inwoner van Ede heeft de twee met scherpe kop pen geladen raketten, die een straalja ger gisteren heeft verloren, in de om geving van Ede gevonden. De raketten staan onder bewaking van de koninklijke marechaussee. Eni ge technici van de vliegbasis Eindho ven zijn naar Ede vertrokken om ze onschadelijk te maken. ZANDVOORT, 26 juli De woning bouwvereniging „Eendracht maakt macht" gaat 20 premiewoningen bou wen aan de Boerlagestraat in het uit breidingsplan Noord-Oost. Aan de ge meenteraad wordt voorgesteld voor dit bouwplan 3.780 m2 grond te verkopen voor 54.000.—. Voorts zal de gemeente de rente en aflossing garanderen van een voor de financiëring van deze bouw met de Rijkspostspaarbank te sluiten 40-jarige annuiteiten-lening a 4 pet. aan de rand van de s4^haci w *5" beid. Tegen middernacht had net zoe- ken succes. De eigenaar de Boeroestraat te wonen.. J _®erste slaap werd wreed ver*-rhazinr n,j luid belgerinkel. Ztfn rd nog groter toen hU P° verhaa, r'f veestapel. Een uurtje later ^^un d® .ZWarf- bonten weer veilig Dromeri®,8an de rand van de stgd. g staar den zij in de nC Pni§kkeliiko vtad' waarboven een aat oni3eï2j!f, ''eht- gloed hing. Een ongens ~.,jVYees uit, dat een paar 3° middags de kortste weg door hout eiIand had den gekozen en toegangs hek open hadden iat De aan trekkingskracht van ^"ende stad was te veel ceweest voor de ko^ die naar bekend, Ie"wsgierig van aard zijn. A rivrtpritip) HAARLEM Nieuwe Groenmarkt Tel. 02500 19405 AUTHENTIEKE TAPIJTEN IN ALLE MATEN ZANDVOORT 26 juli De „dennen scheerder b'lft het Zandvoortse ge- meentehesijtuur grote zorgen aren. Moest in het voorjaar Gen vier ha gro- te bebossing ten westen van de Vondel- laan worden prs gegeven het vellen YYl'Tevan dit 1303 kostte rbnd (ƒ50.000, thans advissert staatsbosbe heer tot verder gaande maatregelen. Om de mooie bebossing van het Vver- ij park te kunnen behouden is het noodza- i fOf'd'Jom gelegen bossen, die ook door de dennenscheerder zn aan- ngetast, te vellen of uit te dunnen. Ruim zes ha. bos op verschillende punten zal, rordp" geveld en 1 ha. uit gedund Met deze werkzaamheden zal ee" bedrag van ƒ60.000,- gemoeid zn .ij JL voorstel aan de raad om dit Yoteren, delen burgemeester en wethouders mede, dat z aan de ïutY^e+„maa,^c,IlaPP zullen opdragen een Pjan ,Ye maóöem voor de herbeplanting „L,VT!comend'e terreinen. Dij.it geldt YLY?°r bet reeds ontboste terrein ten westen van de Vondellaan. Daarvoor noer f bestemming in overleg met de benoemen stedebouwkundige worden vastgesteld. HAARLEM, 26 juli Op een 1100 meter lang parcours aan de Jan Sluy- terslaan in het nieuwe stadsdeel Park wijk, waar zaterdagmiddag om vier uur de deelnemertjes aan de Haarlemse „Muggenronde" zullen finishen, houdt ,<|>e Kampioen" in afwachting van de aankomst een clubontmoeting met „Olympia" uit Amsterdam. De aspiranten van beide clugs gaan om twee uur van start en daarna zul len omstreeks kwart voor drie de ama teurs en nieuwelingen aan de slag gaan in een wedstrijd over onbepaalde af stand. Van de Haarlemse club verwacht men daarbij onder meer Bert v. d. Pol, Eddy Riethoff, Aad Straver, Ted Blom, Jan Aldershof, Huub Uttien, Rein Porte- gies, Rinus Stevens (winnaar van de Oranjeronde in Parkwijk), Wim Willem- se en Joop Schenk aan de start. De inzet van dit treffen vormt de „Grote Prijs van Haarlems Bloei", Omstreeks vier uur worden de deelnemers aan de „Muggenronde" op het parcours ver wacht. GESLAAGD Op 24 juli slaagde te uaan waarvoor i Hillegom voor het diploma Coupeuse: overleg _met_.de corry van Steen, leerling van de r.-k. Modevakschool te Hoofddorp. HAARLEM, 26 juli Ted Blom heeft "egende rit van de donderdagavond- YJhPctitie, die door het Haarlemse Kampioen" over een afstand van aerhg ronden in het „Van der Aart sportpark" werd gehouden, op zijn naam xebracht. Samen met Chris Plus en A»d Straver had hij een volle ronde voorsprong behaald op het peloton. Al meteen na de start ondernamen Riethoff en Stevens een uitlooppoging «n daarbij kregen zij versterking van blom, Van der Pol, Willemse en Plus. De slag scheen gevallen, maar helaas deed er zich in de kopgroep een valpartij voor en daardoor moesten Willemse en Riethoff de strijd staken. Van der Pol en Stevens verspeelden door dit incident het contact. Alleen Blom, Plus en Straver konden hun winst behouden. Zij wisten die zelfs verder op te voeren en in de eindfase „dubbelden" zó het pelo ton. Het beslissende sprintje werd met 'n lengte verschil door Blom gewonnen. De uits-lag luidt: 1. T. Blom, 2. C. Plus, 3. A. Straver, 4. B. v. d. Bol op 1 ronde, 5. J. Aldershof, 6. R. Porte- gies, 7. H. Uttien, 8. R. Stevens, 9. A. van Leuffen, 10. J. Schenk. In het treffen der C-klassers over zes tien ronden werd favoriet De Ruyter ditmaal in de sprint door Van der Pijl en Bakker geklopt. De uitslag luidt: 1. Van der Pijl, 2. Bakker, 3. De Ruyter, 4. Lissenburg, 5. Stut, 6. Visser, 7.. Van Krimpen, 8. Verdonschot, 9. Blom, 10. Van der Ploeg. Uitslag jeugdklasse: 1. Kokkelkoren, 2. Van Berkel, 3. Bakker, 4. Schenk. I Advertentie) (voortreffelijke zit) HAARLEM, 26 juli slechts eenmaal per Ja dat een orgelbespeling WOTdt verzorgd door een groot aantal o g 'sten. Het is namelijk traditie geworden, dat enkele deelnemers(sters) aan de Internationale Zomeracademie voor orgel aan het einde van de cursus het Müller-orgel bespelen. Een opvallend verschijnsel is, dat zo weinig Neder- landse organisten deelnemen aan deze zomercursus. Ook gistermiddag frappeerde het ons, dat van de negen bespelers slechts één Nederlander was geplaatst. De prestaties van al deze jeugdige orgelisten stonden op redelijk niveau en er waren er, die door de bijzon dere kwaliteit van hun spel veelbelo vend genoemd kunnen worden. Elsa Bolzonello Zoja (Italië) leverde met twee toccata's van Frescobaldi een sym pathieke bijdrage tot de vroeg Italiaan se orgelliteratuur. De zeventiende eeuw- se Franse orgelmuziek, welke vertegen woordigd was met een Pan ge lingua van Nico de Grigny, werd door Michel Henri Trique (Frankrijk) met een nobel „plein jeu" gepresenteerd. Drie instrumentalisten hadden Bach gekozen. Sibyl Urbancic (IJsland) en Ekkehard Schneck (Duitsland), speel den ieder op muzikale wijze twee ko ralen uit het „Orgelbüchlein Daarna besloot Peter Sta 'tmüller deze Bach- interpretaties met een pompeus geregis treerd en gespeelde „Praeludium en Fuge" in C dur. Ook aan de contemporaine orgelmu ziek werd aandacht besteed. „Praelu dium, Fuge und Quadruplum zum Kir- chenlied „Befieihl du deine Wege" van Siegfried Reda werd met veel t°e1Y1-lr ding gerealiseerd door Edgar Rabsn (Duitsland) en „Introduction et varia tions" van Jehan Alain kon men beluis teren in een kleurrijke verklanking door de Zwitser Jean-Claude Zehnder. De hekkesluiter Ewald Kooiman un Nederland trok voor „Le vent de l'esprit" van O. Messiaen alle registers open om de akkoordenstapeling op voortreffelijke wijze reliëf te geven. Daar de improvisatie-kunst op de Zomeracademie een belangrijkaandeel heeft had men voor dit slotconcert Ani ta Greenlee (U.S.A) aangewezen om deze vorm te beoefenen. Met een „im provisatie in de hoofdvorm" bewees deze kandidate dat het improvisatie- onderricht aan de academie in kundige handen is. A. KRT. Advertentie) NEOERLANOSCHE MIDDENSTANDSBANK N.V. In „II Federale", een film van Lucia no Salce, die hier wordt vertoond onder de titel „De Uitslover", is Arcovazzi, onderoffecier bij de fascistische militie, zo'n kleine man, wiens enige levens ambitie is, het ooit nog eens tot officier te brengen. Rond hem is een hele we reld aan het instorten, maar hij merkt het niet. In zijn ambitieuze ijver, die omgekeerd evenredig is aan zijn ver standelijke vermogens, heeft hij de fas- cisitsiche overwinningsleuzen uit zijn hoofd geleerd en die blijft hij hard nekkig herhalen, hoewel de in Italië elande geallieerden hun opmars naar Rome al bijna hebben voltooid. Iedereen, behalve Arcovazzi, is er van overtuigd, dat er spoedig een ein de zal komen aan het fascistische be wind. De partisanen, die in een kloos ter zjjn ondergedoken, hebben zelfs al de algemeen geachte professor Bonafe aangewezen om na de bevrijding op te treden als leider van een nieuwe, demo cratische regering. Arcovazzi krijgt op dracht, deze professor te arresteren, maar ondanks zijn door eerzucht ge voede ijver laat hij hem ontkomen. Om het weer goed te maken en om alsnog de vurig begeerde promotie te maken, trekt hij er in zijn eentje op uit. Met meer geluk dan wijsheid weet hij de professor, die naar de bergen is ge vlucht, op te sporen, en dwingt hem plaats te nemen in het zijspan van zijn motor, waarmee hü de lange en avon tuurlijke tocht naar Rome begint. Hó valt in handen van Italiaanse ver zetsstrijders, maar weet te ontkomen en ontmoet dan een troep Duitse soldaten, die zijn motorfiets vorderen en hem en de ook door de Gestapo gezochte profes sor arresteren. Tjjdens een geallieerde luchtaanval weten beiden te ontsnappen en na allerlei wederwaardigheden arri veren ze tenslotte ln Rome. Aanvanke lijk ziet Arcovazzi, die intussen een offi ciersuniform van de fascistische militie heeft weten te bemachtigen, de talrijke Amerikaanse soldaten in de straten voor krijgsgevangen aan. Maar ai spoedig wordt het hem duidelijk, dat de hoofd stad door de geallieerden is bezet en dan is het uitsluitend te danken aan professor Bonafe, die als gevolg van de samen beleefde avonturen en doorstane gevaren sympathie voor hem is gaan koesteren, dat de man in het gehate fascistenuniform niet door de woedend» partisanen wordt gedood. Luciano Salce, die in Ugo Tognazzi als Arcovazzi en Georges Wilson al» de professor twee persoonlpkheden die aan zón intenties beantwoorden, heeft het bó de vervaardiging van deze komische oorlogsfilm een variant op een thema, dat we o.a. reeds kennen van films als „Tutti a casa" en „The Best of Enemies" meer gezocht in subtiele spot of dwaze kluchtigheid dan in bó tende ironie. De plotselinge wentelin gen van het rad van fortuin, waardoor nu eens de fascistische dienstklopper dan weer de wó'sgerige professor aan het langste eind trekt, zijn weinig waar- schónlók en de situaties, waarin zjj ver zeild raken zoals de akker met het bordje „Mijnen", waar zij een hele nacht krampachtig op dezelfde plaats blijven staan, tot een passerende boer terloops opmerkt, dat hijzelf die waarschuwing heeft geplaatst om ongewenste indrin gers van zijn land te weren zijn sterk gechargeerd. Maar de fouten en zwakheden van de kleine man en het betrekkelijke van z«n ambities en verwachtingen in om- stand'igheden, die zón bevattingsvermo gen ver te boven gaan zijn met humor 611 51?1 gebruikmaking van veel grappi ge details in beeld gebracht, zodat men zich met deze „Uitslover" uitstekend kan amuseren. (Studio 14 jaar). HAARLEM, 26 juli „Ik heb Iets dergelijks nog niet meegemaakt. Jullie handelwijze was enkele jaren geleden nog onvoorstelbaar. Het is mij een raad sel. Ik weet niet wat sommige jongelui van tegenwoordig bezielt", aldus de pre sident van de Haarlemse rechtbank, mr. H. J. Ferwerda, gisteren in de zaak te gen twee ex-HBS-ers uit Haarlem, de 20-jarige C. v. D. en de 18-jarige J. C. J., die in juni van dit jaar aan een lyceum ln Haarlem voor het HBS b-exa- men slaagden. Enkele dagen is het tweetal, dat in Amsterdam medicijnen gaat studeren, in een „feestroes", toen zij vernamen, dat zij geslaagd waren, in Haarlem en omstreken op rooftocht geweest, waarbij talloze auto's werden afgestroopt. Er werd van tevoren eerst wat gedronken. Hierna ging men op pad. Alle niet op slot staande auto's werden aan een onderzoek onderworpen. Pak jes sigaretten en dozen met auto-lamp jes, maar ook een grote radio en een transistor werden uit de auto's wegge haald en mee naar huis genomen. Het was allemaal begonnen enkele da gen voor de uitslag, toen de vrijstel lingen bekend waren gemaakt. Voor het tweetal stond toen reeds vast, dat zij geslaagd waren. Daar moest op ge fuifd worden. Nadat er een en ander gedronken was thuis en in een cafe in de binnenstad namen zó een brom fiets weg, die al enkele dagen onbe heerd achter de woning van een van hen had gestaan. Hoewel een van de verdachten in het bezit van een auto is, werd dagenlang op de bromfiets ge toerd. Onder andere naar Amsterdam. Na de officiële examenuitslag waren zij van kwaad tot erger gekomen. Niet af gesloten, geparkeerde auto s moesten het ontgelden. Waar zó zoal „geope reerd" hadden, wisten de jongelui zich nauwelóks meer te herinneren. Zij wer- den gegrepen in Schalkwijk, op heter- daad. De gestolen bromfiets hadden zjj bö zich. Er werd nog geprobeerd aan de politie te ontkomen, die van haar vuurwapens gebruik moest maken. Mr. J. Bredius, de officier, eist te gen elk van beiden vyf maanden ge vangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelók met een proeftód van drie jaar en aftrek van voorarrest. Bei de raadslieden, mr. Löben Selis en mr. Verheus, vroegen de rechtbank om on- middellyke invróheidsstelling, hetgeen door de rechtbank werd geweigerd. Mr. Löben Sells, de raadsman van de oudste verdachte, memoreerde, hoe zón cliënt van huisuit altjjd een tegemoetkomen de houding had ondervonden, hetgeen tot gevolg had, dat de jongen onvol doende begrip bezat van de hedendaag se maatschappelóke normen. De raads man vroeg een gevangenisstraf ge- lók aan het voorarrest en een hoge geld boete. Ook mr. Verheus, die van mening was, dat de jongste van het tweetal door de ander was „meegesleept", vroeg een gecombineerde straf. Toen de jonge lui naar de beweegreden voor hun roof tocht werd gevraagd, luidde het ant woord: „We weten het eigenlijk met, maar we zullen wel „flink" hebben wil len doen". De rechtbank zal over veer tien dagen uitspraak doen. HAARLEM, 26 juli Wegens poging tot het toebrengen van zwaar lichame lijk letsel eiste de Haarlemse officier van justitie, mr. J. Bredius, gisteren tegen de 41-jarige lakspuiter J. H. V. uit IJmuiden een gevangenisstraf van één jaar met aftrek van voorarrest. Hó zo" OP 24 mei zijn 54-jarige zuster W. H. V., bfl wie hó ln de kost was, met ?Yn keukenmes hebben bedreigd, daar- y,"*jjepe®d: „Ik steek je aan het mes Toen de vrouw daarop verbaasd begon te lachen, zou verdachte hebben gezegd: „Denk je, dat ik het soms niet durf?" pas nadat de oudste broer, de 60-jarige H. V. tussen zijn zuster en de lakspuiter was gesprongen, lukte het de vrouw snel naar buiten te vluchten. Zó ging regelrecht naar de politie om haar broer aan te geven. Daar had zó, zo vertelde zó op de zitting, later spó:t van gekregen. Zó had kort na de bedreiging voor de zoveelste maal vrede met haar agressieve broer geslloten. Overigens wilde zó, evenals haar ongetrouwde broer, de verdachte niet meer in huis hebben. „Hó para siteert maar op ons. Hó zoekt geen werk". Verdachte had volgens de getui gen, die geen gebruik van het verscho ningsrecht wensten te maken, wel eens meer van die woedeaanvallen gehad. Maar de bedreiging op 24 mei was alle perken te buiten gegaan. „Hij had schuim op zón mond en zón ogen stonden wild", aldus zón zuster. Mr. Jansonius sr., raadsman, pleitte clementie. Over veer tien dagen zal de rechtbank uitspraak doen. Wie de laatste tód geregeld de Itali aanse versies van Hercules-, Noorman- en Vi'kingfilms heeft gezien, zal bij het kóken naar Robin Hood en de piraten' voortdurend stukjes natuur en kasteel ontdekken, die hem bekend voorko men. Het doet er bó dit soort produk- ten dan ook niet toe wie de hoofdper soon is of in welke tijd het verhaal speelt, de held slaat zich overal door- joftSr el?„ h"Y,Y>t 25", Ket slot dëschone Onnodig te zéggenTaat ten van de transen vallen of mêT'ÖV; PÖl in het hart ter aarde zógen. Het enige wat er nog te vermelden valt is, dat de film in het Engels is nagesyn chroniseerd, dat dit bar slecht is 'ge beurd. (14 jaar) Vanaf maandag draait in deze bios coop de wild west-thriller „4000 dollar beloning; dood of levend". (14 jaar) In Luxor gaat Eddie Constantine er deze week weer flink op los. Hó is FBI-agent, maar geeft zich uit als narcotica-handelaar in Frankrók. Hó zit narcotica-handelaar in Frankrók. Hó zit achter een bende aan, komt indirect met de mooiste meisjes en vrouwen in ,raakt verzeild in de meest wTL? turen een Hftpartó tijdens „YJ stoken van de vervoersbedróven en umL PsbruiIoft en slaat intussen rtjr® ff rechts de meest vervaarlóke misdadigers tegen de vlakte. Kortom, men lcrógt Constantine te zien, zoals men hem kent: als charmante kracht patser, die uiteindelók altód aan de kant van het recht blókt te staan, 14 jr. In Lido is „55 dagen in Peking" ge prolongeerd, de spectaculaire geschie denis van de Chinese Boxeropstand; 14 jaar. Cinema Palace brengt een her- vertoning van „Iv-anhoe", de romanti sche verfilming van Sir Walter Scott's befaamde roman; 14 j. Minerva draait komende week iedere avond de helden- geschiedenis van D-Day onder de titel da«": 14 3- Morgen- en zondagmiddag wordt daar „Feest op ae farm vertoond, een wild west-mu sical met Roy Rogers; a.l. Vanaf maandag draait daar 's middags d« soldateniklucht „Kop op, borst vooruit", a.l. Rembrandt vertoont „II mondo sexy di Notte", een verzameling nacht clubnummers, dié de KFC ontoelaat. baar acht. Eveneens ontoelaatbaar acht de KFC de in Frans Hals ver- toonde film Verleiding". (Advertentie) De oeste service bó Ged. Oude Gracht 108-110 Haarlem Telefoon 17165—16657 Kruisstraat 22 Telefoon 17206 Vraagt prijsopgaaf fl'JW DIT YNEE-REBEL- SOLDATEN VAN ILEN VAN VIMA ANTRAMARA, /WE Z'JN B'J EEN CARLOS? OPLEIDINGSKAMP GELAND EN NIET WELKOM TE Z'JN. BESCHERMING BEDOEL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 2