Tentbewoners in Skoplje getroffen door onweer Meeleven uit gehele wereld ontroert de Joegoslaven JSS Algemeen Vr Fondsenbezit Amsterdamse sakenman maakt tocht van ruim 200 kilometer Bokma UoiU^-' Volgende week worden vergeldingsmaatregelen V.S.-E.E.G. verwacht Wordt IJMUIDEN basis Het werpen van de hengel is eefi vorm van JONGLEREN Vissen noodt tot zelf beschouwing Keerzijde D L Trek 'er eens uit M DE „HAANTJESOORLOG' Blinkertje 1 Brussel ernstig verontrust VOOR DE TWEEDE MAAL DAKLOOS Joegoslavische dank voor huipaan Skoplje Huisvestingsmateriaal dringend nodig Kleine Tourrenners in Den Bosch Zoete Lieve Gerritje eert Appie Wassenaar VIJF KAJOTTERS NAAR FINLAND ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1963 PAGINA 8 fi mm een ferme vis in onze richting Middachten Acht kastelen Ouwehand Vijf landentocht Kasteel Middachten, monument voor de eerste graaf van Athlone Rondvlucht Nogmaals: folklore Nogmaals: standwerkers BELGRADO, 3 aug. (Tanjug, Rtr) Vijfendertig Rode Kruis-organisaties en tal van andere buitenlandse instel lingen hebben tot dusver hulp gezonden of toegezegd voor de slachtoffers van de aardbeving in Skoplje. De hulp, die in alle mogelijke vormen is ont vangen, beloopt tot dusver een bedrag van meer dan 1.125.000 gulden. Volgens dr. Pavle Gregoric, de voorzitter van het Joegoslavische Rode Kruis, die het bovenstaande meedeelde, is men in zijn land zeer getroffen door het grote medeleven, dat blijkt uit deze hulpver lening. Aanzienlijke bijdragen werden o.a. geleverd door de Amerikaanse hulporganisatie „Care", de Wereldraad van Kerken en de Lutherse Wereld bond. Elke dag nog komen uit alle delen van de wereld goederen aan voor de getroffen inwoners van de stad. Intussen is de weerstoestand in Skoplje aanmerkelijk slechter gewor den. Tijdens een hevig onweer wer den tal van primitieve tenten ver nield, waarin overlevenden van de ramp vertoefden. De 80.000 daklozen, die zich nog in de stad bevinden, keken gisteren bezorgd naar de lucht, omdat nog meer regen ..vijand nummer een", <-ed burgemeester Po pov voorspeld werd. Vele tenten zijn van dekens en doeken gemaakt en de mensen, die donderdag ook dit laatste onderdak zagen verdwijnen, pakten gisteren in groten getale hun boeltje bijeen om in vrachtwa gens van het leger naar omliggende plaatsen te vertrekken. Een officiële zegsman in Skoplje sprak gisteren de geruchten tegen, dat een epidemie is uitgebroken. Wel zijn twaalf gevallen van ingewandsziekte geconstateerd, maar de betrokkenen zijn onmiddellijk in quarantaine ge steld. De patriarch van de Orthodoxe Kerk in Joegoslavië, German, die een bezoek aan Skoplje heeft gebracht, verklaarde later dat vertegenwoordigers van het gemeentebestuur hem hebben verteld, dat leden van de Orthodoxe Kerk, en zelfs enkele priesters, van de huidige situatie misbruik maken om allerlei bijgelovige praatjes over de aard beving te verspreiden en de bevolking voor mogelijke nieuwe rampen te waarschuwen. De patriarch en de hem vergezellende bisschoppen hebben dit optreden scherp veroordeeld. DEN HAAG, 3 aug. De ambassade van Joegoslavië alhier is zeer getrof fen door de hulp, die het Rode Eniis en andere organisaties en personen in No de- and zo onmiddellijk hebben geboden by de catastrofale aardbeving die de hoofdstad van Macedonia, Skoplje, op 25 juli heeft getroffen. In verband met de talrijke aanbiedin gen voor hulpverlening deelt de am bassade verder mee, dat men op dit ogenblik het meest behoefte heeft aan materiële hulp van alle aard, in het bijzonder aan hulp in de vorm van mate riaal voor tijdelijke huisvesting van de slachtoffers. Advertentie) n fUK A iv f\j\ A /v, A 4 Participatiebewijzen A.F., een collectieve belegging in aandelen van meer dan 250 geselecteerde ondernemingen, geven u een aantrekkelijk inkomen uit uw vermogen. Uitkering over het boekjaar 1962/63 f 70.- per 1/1 coupure. Beurskoers ca. f 1300é-, Inlichtingen en recente brochure bij commissionairs en bankiert DEN BOSCH, 3 aug. Toen de on geveer 120 jeugdige wielrenners van de Tour der Verenigde Naties na een moordend hete en lange etappe vanuit Rotterdam arriveerden, bleek hun finish pal voor de deur te liggen bij een be kende Bossche distilleerderij, die de jongens terstond op een frisse (alcohol vrije) drank onthaalde, zodat alle warm te en vermoeienis al gauw vergeten waren. Daar droeg overigens ook het muzika le welkom toe bij, dat hun gebracht werd door de jeugd-drumband ,.rrinses Marijke", die later met de jongens nog een ere-rondje maakte. Ter verweiKo- ming was ook aanwezig Zoete Gerritje, die zich bijzonder ;2 Appie Wassenaar uit Lisse, die de win naar van deze etappe was en aan wie zij een bloemenhulde en het fotoboek van Den Bosch overhandigde De jongens zjjn in het Bossche stadhuis hartciuk ontvangen waarna ze de n,a®v( fc: Brabanthal hebben doorgebracht. De laatste etappe naar Heeze werd daag verreden. mf£™P^9L' 3 aug. (KNP) - Gister- Finnai? ,e6n vliegtuig van de Finland lrSriandse Kajotters naar cursus van N.a een -stoom"- vnlpvh» amPer vier weken, die landsp nL noodkreet van de Neder- teamleirfpr Au^® Caluwe SCJ, stapten sendaal RiS van etteren uit Roo- df Ni A V dy van Kerckhof uit Bre- de' Wirfpr.m^ulen uit Dongen, Kees pendi ik nb R Overzand en Wies Cap- hef vlioit ®oscHkapelle welgemoed in kola iaf Ulg om drie maanden in Re- wprkwt t ee£ oecumenisch centrum te VOOr Riek0la h0°^ de ^0eP' die veertis rJT® asslstentie krijgt van kanel Bolgische voortrekkers, een 611 andere parochiegebouwen Eurmvo w!?tcr> dle in dit deel van bii sneller pleegt in te vallen dan li oir °nder dak te hebben. Katho- j„„ Nederland onderhoudt stevige ban- -SL'net het bisdom Helsinki. De bis- nop van het diocees de Nederlan- kon m®r- G. Cobben SCJ. Verder wer- n™ er dertien priesters van het H. «art en vijf broeders. Perzië In dorpen nabij de ooste lijke grens van Perzië zijn ongeveer rpnaerd gevallen van pest geconsta- cmu' Turks grondgebied zijn tot UP heden geen gevallen gesignaleerd. •iiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiir iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Men kan nog op een PAARD reizen door Nederland (Van onze verslaggever) ARNHEM, 3 aug. De Amsterdam se zakenman, de heer A. de Zwaan, heeff aangetoond dat men nog per paard door het overvolle Nederland kan reizen. Dinsdagmorgen in alle vroegte is hij met zijn hengst Aman uit Am sterdam vertrokken en in de loop van vandaag arriveert hij in Winterswijk, dat zijn reisdoel is. Hij heeft zich voor een deel gehouden aan de reisroute die de ANWB voor hem had uitgezocht. Maar voor het overige heeft hij zich helemaal verlaten op de wisselvallig heden van het avontuur. Het was de heer De Zwaan niet om een stunt te doen. Als hartstochtelijk liefhebber van alle goede dingen uit het verleden Hij is ook bestuurslid van de bond Heemschut heeft hij zich op zijn vakantie eens een reiziger uit vroeger tijd willen wanen. De sensa ties van auto's en vliegtuigen zoals die tot zijn beweeglijke dagelijkse zakenle ven behjren, is hij beu. „Onnoemelijk veel schone plekjes passeer je iedere keer weer met een grote vaart, en je v niet eens van het bestaan daar van." Hoewel hij graag en vrij vaak in alle eenzaamheid paard rijdt in, meestal, het Amsterdamse Bos, voel de hij zich altijd beperkt op die enkele kilometers van het ruiterpad. Dwars tegen alle pessimistische voorspellin gen van zijn kennissen en de op de hoogte zijnde paardensportvrienden in, besloot hij op de ANWB-routekaar- te na alle moderne technische hulpmiddelen af te wijzen en in Am sterdam te beginnen voor een tocht van ruim tweehonderd kilometer. Hoe zijn paard, een hoge, karak tervolle Hannoveraan, zich over de vijf uitgestippelde etappes zou hou den, was hem eigenlijk onbekend. Aman is geoefend in springen en in dressuur, maar daar hij zelden lan ger dan twee uur achtereen een rui ter draagt, kan men hem ook een slachtoffer van de welvaartsstaat noemen. De heer De Zwaan zou wel zien. In zijn rugzak had hij het tele foonnummer van een vriend zitten, die op de eerste noodkreet te hulp zou snellen met een auto. Maar die noodkreet is niet gekomen. Dinsdag, de eerste etappe naar de Lage Vuursche, was wellicht het zwaar ste. De route voerde veertig, vijftig ki- lometer lang voornamelijk over verhar de wegen. Er moest bij een particulier terrein, in de buurt van Abcoude, een tol gepasseerd worden en daarna moes ten paard en ruiter met een pontje over het water. Allerlei voor het paard vreemde dingen in de weg, zoals witte strepen, putten, roosters, klapbrugge- tjes. maakten het dier soms erg onrus tig Het had de dwanggedachte dat het over een wedstrijdhindernis moest springen. Maar heel verrassend waren de reacties van de mensen langs de weg. De bruggewachter sloofde zich uit om de reiziger zoveel mogelijk terwille te zijn. De 'ooer en de boerin verklaar den heimelijk de reiziger voor gek. Kin deren waren vol enthousiasme en be wondering, liepen hele stukken mee. In het malse gras van een berm en het water van een sloot, moest het paard eten en drinken vinden. De heer De Zwaan sloeg wat mondvoorraad in als hii toevallig het pad van een melkboer of een bakker kruiste. Hoewel de ech te verkeerswegen zoveel mogelijk ver meden werden, waren er natuurlijk steeds weer auto's die voor even de idylle verstoorden. In de buurt van Hilversum was het paard doodop. Zijn spieren waren murw en verkrampt van al die harde grond onder zijn hoeven. De heer De Zwaan heeft hem toen, vooruitlopend, naar zijn einddoel getrokken, hoewel ook zijn lichaam de vermoeidheid duchtig be gon te voelen. „Dat op elkaar aangewezen zijn, el kaar nodig hebben, schept een unieke band tussen mens en dier," vertelt de heer De Zwaan. ,,De moeilijkheden en hindernissen van de eerste dag waren niet gering." 's Avonds heeft hij de verre omtrek moeten aflopen, tot in Bilthoven om een goed maal haver en 'ro voor zjjn dier te vinden. Hij moest het paard wassen en opfrissen om het van de vermoeienissen te bevrijden. Het was toen wel even de vraag of de etappe van de tweede dag, die naar de omgeving van Leersum leidde, wel begonnen kon worden. De reizigers van vroeger immers waren gewoon van paard te verwisselen. De nachtrust deed er echter veel foed aan. En de tweede, evenals de erde dag voerden veelal over rulle weggetjes langs bossen, korenvelden en weilanden. Er kon eens af en toe een drafje en een galop worden gemaakt. De ongelooflijk mooie landschappen van de westelijke en zuidelijke Veluwerand bleken in deze drukke vakantietijd over vele kilometers totaal verlaten. „Zelfs de konijntjes uit het bos kwamen stom verbaasd naar ons kijken. Het land is werkelijk heel schoon als je vanaf de rug van het paard alles overziet. Je geniet van een dorpje in de verte, van bloemen langs het korenveld, van een mierenhoop in het bos. Je passeert af gelegen vogelgebieden, kortom, aan het genoegen van zo'n tocht komt geen eind. Wel overkwam de heer De Zwaan nog een eon toen hij achter een o^f^de van onverwachte sterke trouwen?1' "In soort avonturen z» trouwens ook je plezier." Omdat de Heer ?|ef?Waah doelbe wust niets vooraf af Wfflen rege. len, moest hij -tpn en of hij enigszins tpdig 3 ,T„™, T;„uaken ruiter Araihem door om over de IJsel te komen. Ze deden dat voordat de grote verkeersstroom van acht uur los brak, zodat ook deze moeilijkheid in alle rust overwonnen werd. Het laatste stukje door de Achterhoek, kon na dit alles weinig onaangenaams in petto houden. Daar is nog voldoende ruimte voor een zwerflustige ruiter. Toen tv ij gisteren de heer De Zwaan na eindeloze speurtochten met de auto over stoffige zandweggetjes en karre- sporen ergens in de buurt van Wolf- heze ontdekten, was hij vol geestdrift. „Dit is iets om vaker te doen. Anno 1963 is dit nog mogelijk in Nederland. Elke avond zijn wij eerlijk moe. Maar ik ben mijn hele zaak in Amsterdam totaal vergeten. Deze tocht is een scho ne, verwezenlijkte droom." slaS^elegenHSdhet paard kon bij wie je komt aankloppen leggen naar mi;jn smaak wat aan de dag voor een n.^ g, .verwend dier als Het nat) ®SJiiPen ook wordt." Enige malen Heeft de hee* 2waan de grote T>e dnuani"-^rnhem moeten oversteken. mzenden auto mobilisten hebben Js van gewe ten. Vrijdagmorgen moesten paard en (Advertentie) Oude genever Bessenrood Citroen jenever WASHINGTON, 3 aug. (Reuter) Amerikaanse bestuursambtenaren heb ben gisteren gezegd te verwachten, dat de VS komende week vergeldingsmaat regelen tegen de Europese gemeen schappelijke markt bekend zullen ma ken als antwoord op de invoerbelem- meringen voor Amerikaans pluimvee, tenzij de EEG op het laatste ogenblik nog maatregelen treft om de Ameri kaanse actie af te wenden. De zegslieden zeiden te verwachten, dat een regeringsverklaring zal worden uitgegeven, waarin wordt gesteld, dat de Verenigde Staten geen andere keus hebben dan vergeldingsmaatregelen te nemen om de handelsbalans in even wicht te brengen. Ze merkten echter ook op, dat de wettelijke maatregelen, die de Algemene Overeenkomst voor Tarieven en Handel (GATT) voor schrijft, zeer veel tijd zullen vergen Rechtskundigen van de Amerikaanse regering hebben de zaak in studie, zo verklaarden de zegslieden. Volgens hen is het heel waarschijn lijk, dat de Verenigde Staten de ta riefconcessies zullen teniet doen op goederen, welke in hoofdzaak worden geleverd door West-Duitsland en Frankrijk, de landen, die bezwaren hebben gemaakt tegen verlaging van het invoerrecht op gevogelte Westduit- se auto's en vrachtwagens, Franse wijnen en bepaalde chemische pro- dukten werden genoemd als een mo gelijk doelwit voor de vergeldings maatregelen. In Brussel heeft men met grote ernst kennis genomen van de aankondiging van de Amerikaanse verg^mgsmaat_ regelen in de ^,aan^f:??rloS tus sen de Europese Economische Gemeen schap en de Verenigde Staten. Ofschoon voorlopig geen officiële reactie kan wor. den verwacht, omdat het z™n®rreces is begonnen, zei men in ingelichte krmgen te geloven, dat met dei aankondiging, dat gepoogd wordt cornpiomis-oplossin- gen te vinden, de aangelegenheid op zyn minst „een ander gezicht krijgt Al dus meldt DPA. Opnieuw werd er op gewezen, dat de E.E.G.-commissie nog .steed? °P het standpunt staat, dat met goede wil van beide zijden vermeden had kunnen wor den, dat ook dit zuiver technische vraag stuk een politiek probleem van de eerste rang is geworden. De leden Jean Rey en Sicco Mans holt van de E.E.G.-commissie heb ben de Amerikaanse ambassadeur bij de E.E.G., John W. Tuthill, ingelicht over het onderhandelingsmandaat van de commissie. Dit mandaat houdt in, dat de commissie bij de Amerikanen moet vaststellen in hoeverre onder de gegeven omstandigheden een com promis mogelijk is. Binnenkort zullen in het kader van de technische voorbesprekingen voor de conferentie van de G.A.T.T. in Genève beraadslagingen worden gehouden over de mogelijkheden van een compromis en over de omvang der Amerikaanse tegemoetkomingen. Gezien de harde Amerikaanse houding om tegenmaatre gelen niet afhankelijk te laten zijn van nieuwe E.E.G.-vergaderingen, worden de vooruitzichten voor onderhandeling in Brussel echter met terughoudendheid beoordeeld. Af te wachten valt op welk tijdstip de Verenigde Staten de vergel dingstarieven zullen invoeren. Men maakt in Brussel dus verschil tussen de aankondiging en de uitvoering der maatregelen. van de sportvissen] op zee? (Van onze speciale verslaggever) Er bestaan plannen van IJmui- den uit de sportvisserij op de Noordzee te gaan organiseren. Belanghebbenden zijn een fa briek in hengelsportartikelen en eni ge rederijen. En natuurlijk voor een niet geringer deel de hengelsport- liefhebbers zelve. Deze week is er een eerste proef genomen, die de levensvatbaarheid van het initiatief moest aantonen. Dat wil zeggen: men had een aantal doorgewinterde deskundigen op het gebied van de hengelsport en enige journalisten verzameld op een sleepboot die hen naar een naar wij aanne men wel gelegen visgrondje bui tengaats vervoerde. Als niét-deskun- dige wagen wij de veronderstelling uit te spreken, dat de proef ge slaagd genoemd mag worden. Al thans gezien het feit, dat er in weini ge uren tijds een honderdtal vissen worden gevangen. Veelal makrelen, maar ook schol, mitsgaders schar. Ook was de stemming aan boord zo genoeglijk als zij tussen een aantal personen, die nu niet iedere dag met elkaar omgaan, maar kan zijn. Dat kwam, zoals evidente sportvis sers ons verzekerden, door het ge lijkgerichte doel: het verschalken van een vis. Tussen sportvissers waar ook ter wereld, bestaat een soort onuitgesproken broederschap, die reminiscenties oproept aan een welhaast kloosterlijke gemeenschap. Men begrijpt elkaar op basis van even hooggeroemd als samenbindend streven. Nogmaals als leek moeten wij zeg gen, dat het zee-sportvissen overi gens géén eenvoudige zaak is. Het vereist een grondige kennis van een vrij gecompliceerde hengel, die veie haken en ogen bevat. Het visklaar maken van zulk een apparaat is bepaald geen kinderwerk. Maar zelfs wanneer men daarin slaagt, begint pas de eigenlijke opgave: het wer pen. Een vorm van jongleren, die men zioh slechts na geruime tijd van oefenen eigen kan maken, dunkt ons. «ynysl BS dit alles moet men verder wél in het oog houden, dat men kan vissen met een paternoster en met een zoge naamd blinkertje. In het eerste ge val heeft men pieren van node, in het laatste niet. Heit zijn, menen wij, de teerhartige zielen onder ons, die hun keuze op het blinkertje zul len laten vallen. Maar teerhartig heid leidt zelden tot doelbewustheid. Dat wil in het onderhavige geval zeggen: met de paternoster heeft men méér kans op een royale vangst. Waarbij wij overigens wél even moeten vaststellen, dat ver klaarde sportvissers ruimschoots be reid waren onze hengel voor ons te monteren, maar dat zij pertinent weigerden de voorgeschreven pieren aan onze haken te bevestigen. „Voor geen goud," zeiden zij. Of: „Dat moest je nou eens zélf doen." Sportvissen op zee onderscheidt zich overigens wél van sportvissen iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiii uiiimiiiiiHiiiiiiiiiiHiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii aan de wal. Op zee mist men uiter aard het riet. Maar daar staat tegenover, dat men er de wijde ruim te voor terug krijgt. Vergissen wij ons niet, dan verhoudt het wal-vis- sen zich tot het zee-vissen, zo onge veer als het portret-schilderen tot de monumentale kunst. Maar in beide gevallen wordt de visser uitgenodigd tot enige rustge vend zelfonderzoek en de onrust is slechts voor de beoogde vis. Het turen op het water verleidt inder daad tot bespiegelingen van allerlei aard en men kan er slechts uit worden opigescthiiJct in Tie<t geval van „Beest!" Maar dan zijn er ook slechts maar twéé weaens: de vissen en de vis. De gehele omringende wereld richt zich dan intens op het conflict tussen dié twee. Het ligt in de na tuur der dingen dat de vissen daar uit meestal wel als overwinnaar tevoorschijn treedt. Het evenwicht is hersteld en de rust keert weer. Zoals reeds aangeduid, het sport vissen is een merkwaardige orm van ontspanning. Men moet er aan gelóven of men moet er niet aan beginnen. De vis sers met wie wij te maken kregen, zagen met enige welwillende ver achting op onze verrichtingen neer, maar de keerzijde van hun verach ting was ónze bewondering. Zij vingen de ene makreel na de andere wij vingen in het geheel niets. „Alle maal geluk," zeiden zij troostend. Maar wij beseften wel dat het ge luk is met de doelbewusten. Wat overigens niet belette dat wij ge lijkelijk tot een beschouwende rust waren gekomen. Terwijl wjj op onze sleepboot onze sport met entrain stonden te be oefenen, voer ineens een Urker-vds- serboot bijna langszij. De vakjon gens op die schuit bezagen ons ietwat smalend en één van hen wierp met achteloos gebaar een ferme vis in onze richting. Ietuffi overbodig, want wij hadden er lé al ten naastenbij vijftig. Zeesport-vissen is nogal duur. alleen vanwege de apparS-uu maar het gezamenlijk huren van een sJeopboot vergt ook enige flnaTl- eiele draagikracm. De doorgewimer- de liefhebbers echter hebben het er natuurlek voor over. Wjj wachten met spanning de ontwikkeling van het in IJmudden genomen initiatief af. H.Hn. m e eertijds beroemde Middachter- allee, aan de Veliiwezoom tussen Dieren en De Steeg, zal misschien pas over twee generaties de wan delaar opnieuw met een lommerrijke tunnel overwelven. De beuken, die hun twee eeuwen oude voorgangers hebben opgevolgd, staan er amper vijf jaar en zijn dus nog maar kleine, hoewel veel belovende, boompjes. Des te meer kun nen we nu onze aandacht richten op het middelpunt van al dat natuur schoon, namelijk het kasteel Middach ten, dat zeker zoveel belangstelling ver dient als vroeger de naar dit buiten ge noemde allee. Tot 12 augustus kunt u het kasteel bezichtigen onder geleide van vrouwelijke studenten uit Leiden, die u alles over dit statige huis in de stijl van Lodewijk XIV kunnen vertel len. In het kort al vast het volgende. Het tegenwoordige kasteel 'Middachten staat er nog precies zo bij als toen het in 1698 klaar kwam. Het vroegere mid deleeuwse slot was in 1672 door de Franse bezetter verwoest, maar de ar chitect van het nieuwe Middachten, Steven Vennecool, maakte voor zijn schepping gebruik van de oude funda menten. Belegeringen of andere roman- tisché verschijnselen hebben zich rond Middachten nooit afgespeeld, die mis schien ietwat bittere pil moeten we u te slikken geven. Maar wel is aardig, dat dit majestueuze bouwwerk heeft moeten dienen tot meerdere eer en glorie van zekere Godart baron van Reede-Ginkel, een der krijgsoversten van koning-stadhouder Willem III, die zich tijdens de gewelddadige intocht van zijn meester in Ierland bij diverse veld slagen in dapperheid had onderscheiden. Dies beloonde Willem IH hem met de titels graaf van Athlone en baron van Agrim, twee plaatsen waar slag is ge leverd tegen Jacobus II, schoonvader van Willem IU. In het hart van kasteel Middachten, namelijk op de galerij, her inneren ook de plaatsnamen van Bally- more, Galway en Limerick aan roem ruchte wapenfeiten waarby Godart van Reede betrokken was. Zyn lyfspreuk luidde nadien dan ook: malo mori quam foedari: liever de dood dan de schande. Kasteel Middachten is dus niet meer en niet minder dan een monument ter na gedachtenis van een geëerd maarschalk, door de man zelve opgericht. Het in terieur, de aankleding en meubilering zijn met dit doel in overeenstemming. Men kan er uren ronddwalen en ge nieten van de pracht en weelde die in de vele vertrekken van Middachten worden tentoongespreid. De grafelijke familie Bentinck, waarvan voorouders het landgoed in 1844 In hun bezit kre gen onder de met een titel beloonde bevelhebber van Willem III was ook een Bentinck; hij werd earl of Portland bewoont momenteel een der bijge bouwen en is trouwens met vakantie. Zonder vrees voor Indiscretie kunt u derhalve op het kasteel terecht, waar van alleen al de Versailles-tuinen een bezoek meer dan waard zyn. Openingsuren van tien tot half cen en van twee tot vijf uur. Zondag van een tot vqf uur. Toegangsprqs 1.50, tot 16 jaar 75 cent. nemen. Het is ook mogelijk langere tochtjes te maken. Instappen op het vliegveld Seppe bij Hoeven, 14 kilo meter van Breda, en bij de V.V.V.'s in Breda en omgeving kunt u boeken. Niet minder dan acht kastelen in één klap hebt u te pakken als deel- nemer aan. de bekende Vordense fietstocht, dwars door de schone Achterhoek. Dat wij aan dit toeris tische én sportieve evenement, dat elke woensdag in de maanden juli en augus tus tientallen fietsers trekt, nogmaals aandacht besteden, komt omdat woens dag 7 augustus de acht kastelentocht al vijftig jaar bestaat, 's Middag-s half twee begint op het marktplein de jubileum viering. Vijftig jaar fietsen langs acht kastelen; zouden de buitenhuizen daar om in zulk een voortreffelijke staat verkeren? Want de traditie is machtig, en de toerist evenzeer Van acht kastelen naar vijf landen, il n'y a q'un pas. Maar dan wel een grote stap, want wat we nu op het oog hebben, betreft een traject van 609 kilometer inplaats van de Vordense 33, en u kunt uw fiets dan ook maar beter thuislaten. Het zit zo: V.V.V.'s van steden en landen hebben gezameniyk een route uitgestippeld door Frankryk, Duitsland en de Benelux- landen. Aken, Maastricht, Luik, Luxem burg, Metz, Saarbriicken en Trier zijn de belangrijkste steden in dit gebied, en vérder bieden de Eifel, de Ardennen en de dalen van Maas, Moezel en Saar een overvloed aan afwisselend natuur schoon. Daarnaast is de streek, door welke de vyflandentocht voert, uit ge schiedkundig oogpunt van grote bete kenis, en, voor een toerist niet het minst belangrijk, u kunt er kennis ma ken met diverse voortreffeiyke keukens en wijnkelders. Als het helemaal moet, zijn die 690 kilometer in één dag te rijden, maar een week is veel verstan diger, en wie een maand beschikbaar heeft, kan hem daaraan goed besteden. Tot 29 september, zo belooft de V.V.V. van Maastricht, is er aan de trip een attractie verbonden, en in oktober vindt In de stad Luxemburg een quiz plaats over het traject. De zoéven genoemde V.V.V. verstrekt nadere inlichtingen. Tel. 04400-12814. Breda ziet er vanuit de lucht heel anders uit dan op de grond. Als u dat wilt ontdekken, kunt u tot 15 augustus deelnemen aan een rondvlucht boven Breda, West-Brabant en de Deltawerken. Er w;ordt gevlogen met een Beagle Auster Airedale-toestel, waarin drie passagiers kunnen plaats- Grote veranderingen zijn op til in het Ouwehands dierenpark op de Grebbeberg in Rhenen. De West- duitse ingenieur Kurt Maywald heeft dezer dagen de laatste hand ge legd aan een in samenwerking met de Kon. Nederlandse Heide Maatschappij ontworpen plan, dat een volledige meta morfose inhoudt van de diergaarde. De eerste fase is intussen al klaar, zoals te zien is aan de nieuwe terrassen voor de dromedarissen en rendieren. Om heiningen en andere afscheidingen zijn door de architect taboe verklaard. Hö werkt uitsluitend met waterpartijen, zo als men die de komende tien jaar want zolang duurt het wel eer heel het plan is verwezenlykt in Rhenen wel meer zal aantreffen. Mogen we nog even aandacht voor onze rijke folklore? Heel snel: 10 en 11 augustus wordt in het En- schedese volkspark een interna tionaal folkloristisch festival gehouden. Groepen uit negen Europese landen nemen 's middags en 's avonds aan voor stellingen deel. isschien herinnert u zich nog, dat wy in deze rubriek al eens ge wezen hebben op de Gelderse standwerkersconcoursen, her en der gehouden in de maand juli. Mocht u deze wedstrijden in welsprekendheid en overredingskracht nog niet hebben meegemaakt, dan komt hier een laatst® kans. Op Plein 1944 te Nijmegen zullen de winnaars van de plaatselijke con coursen namelqk woensdag 7 augustus tegen elkaar in het krijt treden met al» inzet; het provinciaal kampioenschap van Gelderland. De jury zal de wel sprekendheid, beschaving, verkoopkun- de en originaliteit van de heren beoor delen. Talentenjacht op de markt, wa*»* om ook niet?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 8