GEMEENTEBEGROTING 1964 Haarlem heeft een tekort van ruim zes miljoen Slechts gedeeltelijke dekking mogelijk door tariefsverhogingen 'H HENSEN Voorgestelde subsidies voor 1964 SANERING Parklaan op en handen Nieuwe tussen Gracht de Ondanks nadelig saldo zijn toch de subsidies verhoogd Sombere cijfers Geen speling meer n; LUNAPARK IN SANTPOORT DRAAIT OP VOLLE TOEREN rsEFVi.,»»: ««faas Memorie van Toelichting Haarlemse begroting Geen geld voor burgerzin R.C.H. Combinatie- Sportverein Elin-Wien Nieuive belastingen Burgerlijke Stand van Haarlem Reserves op Hoge uitgaven Zuiveringsinstallatie Koudenhorn Restauraties Mytylschool Cricketcompe titie Rood en Wit 2 klopt Hermes DVS A. van Wingerde met pensioen Rond de jaarwisseling Films Muziek Cabaret Jeugdwerk Tentoonstellingen DINSDAG 6 AUGUSTUS 1963 PAGINA 3 HAARLEM, 6 aug. Haar lem rekent voor 1964 met een be grotingstekort van bijna 6,2 mil joen. De oude reserves zijn op en rnen ziet geen kans het verwach- tekört volledig te dekken. Ten einde het tekort uiteindelijk zo goring mogelijk te doen zijn, zul- len een aantal maatregelen ge komen moeten worden om de in komsten van de gemeente te ver hogen. Eind augustus zal de ge meenteraad moeten beslissen over Voorstellen van B. en W. om 1. Een extra bedrag van 1 mil joen te nemen uit de winst van het GEB; 2. de watertarieven zodanig te verhogen, dat het huidige verlies van 125.000,- wordt weggewerkt en dat het wa terbedrijf een winst maakt van 500.000,-; li rSr0tingSrIïehancIeIinS in de raad eren m hoeverre men zich naar 3. de reinigingsrechten zodanig te verhogen, dat zij 500.000 meer gaan opbrengen; 4. de begrafenisrechten zodanig te verhogen, dat het verlies wordt weggewerkt. Dit brengt nog eens 100.000,- op. 5 6 JANSSTRAAT 5 6 1 SPIJKERBROEKEN blauw SANFOR denim „LEPBA" j°n9ens J" natuurlijk PAARLAARSTEEG! Voor Haarlem e.o. ■MiiiiitiiiuiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirniniiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De begroting 1964 is uit. De cijfers ïijn bepaald niet bemoedigend. Der gelijke dingen werpen doorgaans bun schaduwen vooruit en men kon de laatste tijd dan ook al ten stad- buize en bij de gemeentediensten iets van een paniekstemming bemerken in verband met de hopeloze begrotings toestand- Niemand zal kunnen ont kennen, dat de financiële positie van de gemeente verre van rooskleurig is. Maar of zij aanleiding geeft tot een paniekstemming? Uit de begroting blijkt wel, dat aar em méér uitgeeft dan bet ont vangt. Dat kan gebeuren, maar het kan niet voort blijven duren. De eer ste vraag die men zich echter stellen moet, is: wordt er onredelijk veel uit gegeten. En vooral: doet men dingen die men evengoed (of desnoods beter) kan nalaten? Daarvoor is een diep gaand onderzoek nodig en bet komt ons voor, dat de raadsleden de begro tingsbehandeling zeker zullen benut ten om hierover de nodige zekerheid te verkrijgen. Blijkens de Memorie van Toelich ting menen B. en W., dat er geen overdreven uitgaven worden gedaan. In grote lijnen zal iedereen het daar Wel mee eens zijn. Het Haarlemse gemeentebestuur is een voorzichtig College, dat zich allerminst tot bokke- sprongen laat verleiden. Nu niet, en in het verleden niet. Maar daarom: Wanneer echt blijkt, dat men een ver antwoord beheer heeft gevoerd en dat teen nu eenmaal zoveel moet uitgeven °te bet bestaande, redelijke verzor- S'ngspeil te handhaven, dan heeft J^en zich niets te verwijten. Dan be seft men allerminst in paniek te ge raken en dan is men aan zijn verant woordelijkheid verplicht om op de eenmaai ingeslagen weg voort te gaan. Wanneer de rijksuitkering te gering °m onze noodzakelijke uitgaven te ekken, dan zal men moeten beden- cn dat het rijk zijn eigen verantwoor- ,'jkheid heeft. Ook voor de finan ciële situatie in Haarlem. De Haar- t m j, verantwoordelijkheid is het ndhaven van een redelijk verzor- v2Tl Haagse is te zorgen nodige inkomsten. Het gaat mTentr- De,n Haag iedere ge en d Cen repaaU bedrag toeschuift cemeent Ver maar afwacht of die neemt W.T6 *>nd komen. Men nauwelijks in aanmerking, dat aa\H .eeilt ®ro'e achterstand had op a ei ei gebied en dat die achter stand ingelopen moet worden. Men neemt ook niet in aanmerking -- en a is voor een deel ook te wijten aan fee voorzichti.beid van het Haarlemse e eid dat Haarlem een aantal jaren Ul ermate zuinig geïnvesteerd heeft om niet in moeilijkheden te komen. n juist over die jaren wordt nu de rijksbijdrage berekend. Nu de inves- ermgen niet langer meer uitgesteld unnen worden, raakt men uiteraard In de knoei. j\'oe, he,t °°k zij, ook in bet verleden er aaldelijk gewaarschuwd tegen oge uitgaven. En wanneer die toch en gedaan, dan hebben ze geleid o een aantal voorzieningen waar en nu alleen maar dankbaar voor kan zijn. Wij willen maar zeggen: de begrotingscijfers alleen - boe somber nL W oot - zeSSen nog r f Het komt op het beleid aan en t n VaTl zijn verantwoorde lijkheid bewust is. Wanneer deze voorst, '.len^ worden aangenomen, kan het begrotingstekort met 2,1 miljoen worden verminderd. MiiiiiiiiiiiiiimmimiiiiiiininiiiiiiiiiiiiiHMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iimiiiimwiiiiiniHimmiiiiniiiiiiiMWiuiiiiiiHiiiiiiiiHiiiii' Rekent men, dat ook nog eens onge veer 2 miljoen niet zal worden uitge geven wegens kapitaalswerken die niet uitgevoerd kunnen worden en perso neelslasten die niet betaald behoeven te worden, dan resteert voor 1961 uit eindelijk een nadelig saldo van 2,1 mil- joen. B. en W. verhelen niet, dat dit be grotingstekort een ernstige zaak is, aangezien de gemeentelijke inkomsten nauwelijks meer verhoogd kunnen wor den en de uitgaven niet meer verlaagd kunnen worden zonder het verzorgings- peil van de gemeente aan te tasten. Wat de inkomsten betreft, mag niet meer gerekend worden op hogere rijks- uitkeringen, aangezien de fmanciele verhoudingswet daarvoor geen moge lijkheden meer biedt. Een andere mo gelijkheid is de zogenaamde verfymngs- regeling die wellicht voor Haarlem nog wat kan opleveren, maar vooruit lopend daarop heeft men reeds als een soort voorschot een vrij hoge garantie- uitkering ontvangen. Een nieuwe mogelijkheid kan wel licht gevonden worden, wanneer het gemeentelijk belastinggebied kan wor den uitgebreid. Door een nieuw sys teem van personele- en grondbelasting en een belasting op het gebruik van on roerend goed (dus voor huurder en eigenaar) kan daar wellicht drie mil joen uit worden gebaald. Dit tekort zal volledig nodig zijn om tekorten op te vangen, terwijl de uitbreiding van het gemeentelijk belastinggebied juist be doeld is om bepaalde nieuwe projecten te financieren, die men anders niet zou kunnen verwezenlijken. Tariefsverhogingen zullen niet uit kunnen blijven, wil men tenminste de lasten dekken die de onvermijdelijke nieuwe investeringen met zich mee zullen brengen. Men denke daarbij aan de overschakeling op aardgas. Het lijkt onmogelijk om bij deze wankele finan ciële toestand aldus B. en W. in hun Nota van Toelichting het beleid ongewijzigd te handhaven. Nagegaan zal moeten worden of bepaalde taken niet afgestoten moeten worden, omdat zij van mindere betekenis zijn gewor den dan zij wellicht vroeger waren. Bij 3045 korting op alle montu ren voor iederéén I Ziekenfondsleden glazen op voorschrift zonder bijbetaling. 0 2 jaar garantie tegeh breuk en verlies. 0 Leden Co-op Haarlem ontvan gen dividendzegels. Op ALLE zonnebrillen 20% KORTING voor iedereen DE BRILLENSPECIALIST tegenover het Gerechtsgebouw Let U vooral op het juiste nummer 56 BEVALLEN van een zoon: 22 juli: van der Vooren-Swaalf; 31 juli: L. van Haaften-van der Stelt; 2 aug.: D. Rotteveel-van der Veld, C. van der Lmden-Mejjer, L. Eerhart-Oudolf, G. Barnhoorn-Dirks; 3 aug.: E. Haan- Knol, M. Damstra-de Boer, M. Smit van der Slot, F. Schotanus-van der Beek, W. Fransen-Kamstra; 4 aug.: M. Velgersdijk-MoienaaÉ?, S. Affourtit-van der Graaf5 aug.: c. Hoefsmit-van Nor de. BEVALLEN van een dochter: 2 aug: W. Sewalt-Booms, G. Bak&-Hulst, 3 aug Cy. van der Veld en-Kor s, A. Hendriks- de Boer, M. Diependaal-van der Lin- auS- E- Franse-Moerkerk, B. Reipen-Comans, w. Snoeks-Heems- kerk, ih. de Leeuw-de Kort, H. Viser- van der Linden; 5 aug.: c. Stam de nStoimiDM Koelevedd-Schouten. OVERLEDEN: 31 juli: G. Roqué- Philippo, 71 j., van Zeggelenplein; 2 aug.: Ch. Sinkelaar-Doezie, 86 i Scheepmakersdijk; M. Mulder-de Vries 73 j. Pijnboomstraat; J. van der Noord, 66 j., Kinderhuisingel; W. H. Steul, 69 j., Hazepaterslaan; C M Schuurmans, 82 j., Kinderhuissingel; 3 aug.: Ch. van Wijngaarden, 75 j., Kamperlaan; M. Brugman-Kampman 72 j., Slachthuistraat; J. Doets, 79 j. Indischestraat; A Vi sse, 58 j. Kam- perlaan; 4 aug.: A. Gaartman-Mulder, 52 j. Pleiadenstr.C. van der Veldt, 68 j., Nagtzaamplein. GETROUWD 5 aug.: J.W.A. Alten en H. Meijer; A. Severij en M. Brauck- mann; H. Dreijklufft en A. Versluis. ONDERTROUWD: 3 aug.: E. Kievit en R. Kapteyn; 5 aug.: B. Coumou en J. Vuijk; P. wasenaar en P. Meiring; H. van der Heijden en A. Vijn; J. van Outersterp en J. van der Heijden; B. Viser en Ch. Bijman, Th. Schonber- ger en M. Giesbergen; R. Wiggers en J. Broeksma. het aanpakken van nieuwe taken zal men een duidelijke keuze moeten ma ken tussen al die dingen die wenselijk zijn. Tot nu toe heeft men zich teveel la ten leiden door de verwachting dat hoewel een begroting vaak een te kort aanwees de rekening uiteinde lijk nog alleszins mee bleek te vallen. Dat kwam omdat verschillende ge raamde uitgaven in feite niet konden worden uitgegeven in verband met het uitblijven van rijksgoedkeuringen of omdat het niet mogelpk bleek bepaalde vacatures te bezetten. Dat is nu an ders. Op de begroting is daarmee nu al rekening gehouden en de reserves zyn totaal uitgeput. In 1962 was uiteindelijk een tekort ge raamd van 900.000. De rekening sloot echter met een tekort van anderhalf miljoen. Voor 1963 werd uiteindelijk een tekort van vier miljoen geraamd. Men heeft de uitgavenstijgingen te weinig m de gaten gehouden. Men had geen iiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiniiiniiniuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiHiiiiiiini overzicht. Tussentijds werden allerlei uitgaven goedgekeurd, die het uitein delijk tekort veel te sterk hebben doen stijgen. Vandaar, dat B. en W. nu een zeer scherp beleid zijn gaan voeren. De hoofden van dienst en de bedrijfs directeuren hebben voor deze begroting opdracht gekregen alleen de normale, lopende zaken op de begroting te plaat sen. Nieuwe taken die men meende te moeten aanpakken, heeft men afzon derlijk moeten indienen en B. en W. zullen over die nieuwe zaken in okto ber een beslissing nemen, wanneer zq het geheel kunnen overzien. Het gaat daarbjj om extra uitgaven tot een be drag van 800.000. Voorts zullen nieu we taken die tussendoor aangepakt moeten worden, eens per kwartaal be keken worden. Dus ook weer: wanneer men enigszins een overzicht heeft van de te verwachten uitgaven. Het hoge uitgavenpeil wordt vooral veroorzaakt door een aantal posten die in Haarlem aanzienlijk hoger zijn dan men van rijkswege vergoed krijgt. Al gemeen is bekend, dat de zeer goede verzorging van het onderwijs in Haar lem aanzienlijk meer kost dan het rijk vergoedt. Dat geldt ook voor enkele andere posten als lichamelijke opvoe- din en sportzaken, sociale zaken etc. B. en W. hebben besloten, dat de tarieven die vooir de verschillende dien sten die de gemeente verleent, zoveel mogelijk kostendekkend moeten zijn. (Advertentie) heren 11.90 meisjes 7.90 dames 9.75 „LEE" de Amerikaanse import spijkerbroek 22.25 voor een juiste keus SANTPOORT, 5 aug. Het Lunapark dat de feestweek moet opluisteren is pas vandaag goed van start gegaan. Zater dag bij het inluiden van de feestelijk heden stonden er maar een paar tentjes op het terrein aan de Hoofdstraat op gesteld, maar de exploitanten die we ten dat het in Santpoort goed zaken doen is verschenen maandag de een na de ander ten tonele. In de middaguren werd koortsachtig gewerkt om alle nog voor de avond ge reed te krijgen. Het was een chaotisch gedoe maar uit de warwinkel van plan ken, schotten en latten verrezen lang zaam maar zeker de attracties. Hoog boven alles uit torende het reu zenrad, zijn lichtjes verspreidden een glans die heel Santpoort kond deed van het heugelijke feit dat het Lunapark in al zijn glorie draaide. Overigens moet men alvorens in een van de bakken van deze attractie te stappen wel weten over een sterke maag te beschikken want het stijgen en dalen vraagt sterke zenuwen. Natuurlijk ontbreekt de autobaan niet op het appèl. Maar wat zou een Luna park zijn zonder draai- en zweefmolen? Welnu, de liefhebbers van deze oer- Nederlandse vermakelijkheden kunnen hun hart volop ophalen. Een Lunapark HAARLEM, 6aug. Tegelijk met de ontwerpbegroting van 1964 hebben B. en W. van Haarlem een ontwerp algemeen subsidiebesluit 1964 ingediend. Wij laten hieruit de subsidies volgen die in vergelijking met verleden jaar gewijzigd zijn. De cijfers tussen haakjes geven de subsidiebedragen van verleden jaar weer. Daarnaast publiceren wij hierbij een aantal ongewijzigde subsidies aan katholieke verenigingen ^en instellingen. Veilig verkeer afd. Haarlem 3250 3500); Ver. Bescherming Voetgan gers, afd. Haarlem 750 500); Ver. Bestrijding T.B 17785 15.000); Kalh. Schooipsych. Dienst 123.350 58.750)Vrot. Ohr. Schooipsych. Dienst 54.900 (53.550)Ver. voor zui- LiiivoiPii- en kleuterzorg, w.o. Wit Gele frtóf &JL(Kinderuitzen ding 24.000 2®-0P°U,.yerr voor wijk verpleging w.o. het Wart Gele Kruis f 104 350 (f 96.350); Medisch zwemmen voor lich. gehandicapten 8850, Natuurbesöhermingscommis- sfe ZMdKennemerland 4700~ (f lööó); Mt? ^iUia T\/r,ieoium f 5ühop] wijzigd) Een van de grote problemen is nog altijd de woningbouw. Haarlem krijgt te weinig bouwvolume. Men streeft nu naar meerjarige contingenten. hoppelij'k Museum 2000 (onge- edv Kath. Leeszaal 63.910 (f 63 340)- Balletopvoeringen 5250 (f 600Ó) Amateurtoneel- er1 operette- 3on Sociale Jeugdzorg, w.o. vooruit! 60.600 Jq 4.000)The- econ. onderwijs «^uis f 500 (on- resia Baby- en kieuwdiagvie!r)blijven Trinitas 22.500 15.000), "«ver eniging 2250 aamhu" (ongewijzigd)Ver v, kraamhulp en kraamverpleging, w.o. het Wit Gele Kruis 48.300 (52.00); Maatsch. Buurtwerk 176.000 167.100); Kath. Woonwagenwerk 4918 4415)Ver. voor Maatsch. werk. w.o. r.k. Interparochieel Sociaal Charitatief Centrum 121.000 100.425); Instellingen voor gezinszorg en gezinshulp 260.000 252.700); Maatsch. zorg voor zieken 23.555, 20.825)Julianacongregatie 15000 (ongewijzigd)Huishoudelijke en gezins voorlichting 27.400 (memorie)Huis houdelijke en gezinsvoorlichting (natio naal) 50.150, Vorming b e drijfs- jeugd 18.490 Mater Amabilisseh. 16.175 r.k. levensschool 7920 Prot. Ohr. Bureau voor levens- en gezinsmoeilijkheden 1335 750); Humanistisch bureau voor levens- en gezinsmoeilijkheden: memorie 750); (ongewijzigd); Pro Juventute 5.000 4500); Kath. Gezinsvoogdij 1800, (ongewijzigd)Kath. Reclasseringsver. 600 (ongewijzigd)Hendrik Pierson- vereniging 5470, 3000); U.V.V. 19.240 16.515); Bejaardenbonden, w.o. Kath. Bond van bejaarden en ge pensioneerden 97000 8000)Kinder- vacantiekampen 24.750 22.875); Me disch opvoedkundige bureaus, w.o. Kath Stichting voor geestelijke volksgezond heid 51.270 48.370); Haarlems Bloei 101.500 79.100); Kath. Bureau voor school- en beroepskeuze 2250 150). HAARLEM, 6 aug. In de Memorie van Toelichting op het ontwerp-begroting 1963 welke memorie dit jaar wel bijzonder helder en overzichtelijk is samen gesteld wordt een overzicht gegeven van de gemeentelijke activiteiten die in het komende begrotingsjaar hopelijk kunnen worden uitgevoerd, terwijl tevens een terugblik wordt geworpen op hetgeen reeds verricht is. Over de intergemeen telijke samenwerking wordt gezegd, dat die vruchtdragend is gebleken in de praktijk van het bestuur. Vooral op het gebied van de coördinatie van uitbreidings plannen en van de wegen- en verkeersplanning. Amsterdam neemt inzake de Noordzeekanaalproblematiek een soepeler houding aan tegenover de andere betrokken gemeenten, noteert het College van B. en W. Voor de bevordering van de burgerzin is er andermaal geen geld. Weliswaar is wethouder Voskuilen vooral met het behartigen van deze zaak belast, maar hij heeft geen geld om het contact te bevorderen met de nieuwe kiesgerechtigden en met de nieuw in Haarlem gevestigde burgers. Evenmin is er geld voor het aanstellen van een voorlichtingsambtenaar, noewel het College in meerderheid van het nut van een dergelijke functionaris overtuigd is geraakt. toont interese voor de bouw van par keergarages in Haarlem. Het plan voor de bouw van een parkeergarage aan de Damstraat is nog altijd in studie, waar- bo het knelpunt is: een sluitende ex ploitatie. Binnenkort zullen B. en W de raad een crediet vragen voor de aan- koop van parkeermeters en zullen zij de nodige verordeningen ter goedkeu ring aan de raad voorleggen. Dit en volgend jaa% zal de ophoging ter hand worden genomen van het ter rein voor de waterzuiveringsinstallatie in de Waarderpolder, in Europawijk- zuid (het vroeger Schalkwijk A-2 ge noemde gebied) en Sohalkwijk-D. Be gonnen zal worden met de grondriole- rings- en bestratingswerken in het zuid oostelijk deel van tuindorp-Overveen. De sanering van de Raaksbuurt, de Doelenbuurt, het gedeelte Park- laan-Jansweg-Nieuwe Gracht, en de Delftstraat staan hoog genoteerd op de urgentielijst. In iets mindere mate geldt dat ook voor het Rozenprieel. Binnen kort zullen B. en W. de raad voorstel len een saneringsbureau in het leven te roepen, dat een vraagbaak wil zijn voor de burgerij, die met de sanering te maken krijgt. Nog dit jaar hoopt men te beginnen met het rioleren van de Oorkondelaan, de Teding van Berkhoutstraat, de Da Costastraat, de Gouwweteringkade, de Plataanstraat en de Altenastraat. Vol- fend jaar komen de Parklaan, de Van ledenstraat, de Spaarndamseweg, de Westergracht, de Lange Herenvest en de Nieuwe Gracht aan de beurt. In voor bereiding is een rioleringsplan voor het Spaame tusen Damstraat en Ged. Ou de Gracht. Op korte termijn wil men een be gin maken meit de civieltechnische werken voor de rioolzuiveringsinstal- latde in de Waarderpolder. Binnen kort zal de raad worden voorgesteld 6 miljoen voor de ophoging en deze eerste civieltechnische werken beschik baar stellen. Overleg tussen de Zuid-Kennemer- landse gemeenten en de provincie over de aanleg van de weg-De Ranitz heeft nog niet tot resultaten geleid. Openba re Werken heeft een schematekening ge maakt voor de verbinding Amsterdam- sevaart-Oudeweg. Dit plan wordt door de Spoorwegen verder uitgewerkt. Een aantal benzinemaatschappijen Men is bezig met de bouw van een tweede Buitenrustbrug en met de ver nieuwing van de Eendjesbrug, terwijl gewerkt wordt aan de t>ou.w van do brug- gen over de Amerikavaart m Schalkwijk. De plannen voor de bouw van een nieu we Raaksbrug en het verbeteren van de verkeersituatie rond deze brug ko men nog dit jaar in de raad. In voorbe reiding is een plan tot vernieuwing van de Nassaubrug en onderhandelin gen zqn gaande over de eigendom ver werving van de gronden die nodig zijn voor bet vernieuwen van de brug over de Zomervaart nabij de Schalkwijker straat. Door geprefabriceerde elementen te gebruiken voor de bouw van het nieuwe gebouw van Openbare Werken aan het Zuider Buiten Spaarne, hoopt men de rijksgoedkeuring spoedig te krijgen, zo dat men het gebouw over vier jaar be trekken kan. De kosten worden ge raamd op 3 miljoen. Het schetsplan voor de verbouwing van de Koudenhomka- zerne tot hoofdbureau van politie is ge reed en wordt bestudeerd. De kans bestaat, dat het ministerie van Maatschappelijk Werk wil subsidi ëren in de bouw van wijkcentra in ver schillende delen van de stad. Waar schijnlijk betaalt dan ook de provincie mee. Overwogen wordt om in Schalk wijk alvast een noodgebouw als wijkcen trum in te richten. Er zjjn plannen in de maak voor de restauratie van de Bakenesserto- ren en van het gebouw van de Bank van Lening aan de Kleine Houtstraat. Ongeveer 20 particuliere subsidie-aan vragen voor restauratie van monumen ten zullen komend jaar vermoedelijk De Bakenessertoren zal worden gerestaureerd. aan de orde komen. In 1964 komt ver moedelijk o.m. gereed de restauratie van de sterrenwacht van Teylers Mu seum. en van de molen „De Een hoorn". Ten aanzien van de woningbouw con stateren B. en W., dat de resultaten nog altijd achter blijven bij de behoef te. Het College deelt mee te streven naar meerjarige contingenten teneinde meer continuïteit in de woningbouw te krijgen. In 1962 zijn 156 eengezinshuizen en 438 flatwoningen gebouwd en in 1963 zullen ongeveer 637 woningen gereed ko men. Ondanks de slechte begrotingspositie, hebben B. en W. niettemin een aantal siibidies op het gebied van maatschap pelijke zorg en volksgezondheid aange past aan de noden. Deze winter zal op nieuw een bevolkingsonderzoek op t.b.c. worden gehouden. Meegedeeld wordt, dat door vijf inentingsposten in Haar lem 4591 honden en 3471 katten zijn in geënt tegen hondsdolheid. Het plan be staat om in Schalkwijk te komen tot de bouw van een bejaardencomplex, waar in de bejaarden zoveel mogelijk hun zelfstandigheid kunnen behouden, en waaraan een dienstverlenend centrum zal worden verbonden. In overleg bin nen Zuid-Kennemerland wordt het vraag stuk bekeken van de ligging van woon schepen in Zuid-Kennemerland. De leerlingenschaal voor het lager en kleuteronderwijs per klas is verlaagd, maar voor Haarlem heeft dat niet zo veel betekenis omdat deze verlaging feitelijk al eerder was toegestaan. Een grote handicap voor het onderwijs blijft de moeilijkheid om huisvesting te vin den voor de leerkrachten. Er bieden er zich daardoor slechts weinig aan, waardoor er slechts weinig selectiemo- igelijkheid is. Intergemeentelijk overleg heeft plaats over de mogelijkheid tot het uitbreiden van het onderwijs voor kinderen met leer- en opvoedingsmoei lijkheden In overleg met het Onderwijs kundig Studiecentrum is één der open bare vhmo-scholen aangewezen om een proef te nemen met een h.a.v.o.-afde- ling, een afdeling voor hoger algemeen vormend onderwijs. Voor allerlei scholen en schooltypen zijn bouwplannen in min of meer ver gevorderde staat van voorbereiding. Voor de Mytylschool is de behoefte aan een gebouw het dringendst. Overwogen wordt de stichting van een tweede school voor individueel lager technisch onder wijs. De grafische school start in sep tember in de vroegere HBS-A aan de Raaks. De verbouwingen aan het Frans Hal museum zullen binnen afzienbare tijd voltooid worden met voorzieningen aan de schilderijen-depots en de bouw van een nieuwe expositiezaal aan de noord- vleugel, waaronder een scherfvrqe schuilkelder zal worden aangelegd. B. en W. kondigen voorts aan, dat in de herfst van het volgende jaar Haar lemse culturele manifestaties te zien en te horen zullen zijn in Salzburg in het kader van het cultureel uitwiselings- program. zonder allerlei spelen is uit de tegen woordige tijd niet meer weg te denken. Ook zij, die hun hart aan deze vermake lijkheden hebben verpand kunnen te recht. Het kost wel een paar kwartjes, er is tenslotte maar één winnaar, dat is de exploitant, doch men moet maar denken dat het slechts eenmaal in een jaar kermis i. Hongerig hoeft men ook niet langs de attracties te gaan. In alle hoeken en ga ten van het feestterrein zijn lekkernij en te koop. De zoete geuren van de noga worden vele malen overheerst door het nieuwe vaderlandse aroma dat van de patates afkomstig is. Het Lunapark mocht zich 's avonds in een grote belangstelling verheugen. Vele Santpoortenaren nemen hun vakan tie in de feestweek op en laten het geld goed rollen zonder nochtans tot exces sen te geraken. Men neemt het er goed van, en dat mag heus wel na een jaar hard werken. HAARLEM, 5 aug. Het tweede elf tal van Rood en Wit is de laatste weken uitstekend op dreef. In de wedstrijd te gen Hermes DVS werd hiervan opnieuw het bewijs geleverd. De Schiedammers werden op eigen grond met ruim ver schil verslagen, waardoor de Rood en Witters vier kostbare punten in de wacht sleepten. Hermes batte eerst en bracht het tot een totaal van 133 punten. De aanval van de Haarlemmers, bestaande uit Pee reboom (5 voor 50) en Pliester (5 voor 28) noopte het Schiedamse batingteam tot grote voorzichtigheid. De scores ble ven dan ook aan de lage kant en slechts aanvoerder Manus Stolk wist met een bijdrage van 28 runs boven zijn clubge noten uit te komen. Rood en Wit verloor al spoedig het wicket van openingsbatsman Molijn. Na een stand van 5 voor 1, werd 48 voor 3, waarbij C. van Buchem zich met een score van 24 runs niet onbetuigd had gelaten. De partners Van Baasbank en Van Liemt lieten daarna geen wicket- verlies meer toe. Dit tweetal liet batten zien van uitstekende kwaliteit en in een snel tempo kwamen de runs op het bord. Wat de Schiedamse bowlers ook probeerden, de beide Haarlemse bats- lieden hielden stand. Bjj een stand van 136 voor 3 was de overwinning voor Rood en Wit een feit. Van Baasbank en Van Liemt waren ongeslagen gebleven met respectievelijk scores van 59 en 45 punten. Indien Rood en Wit 2 in de nog resterende drie wedstrijden zijn hui dige vorm handhaaft, kan nog een goede plaats op de ranglijst worden be haald. HEEMSTEDE, 6 aug. De heer A. van Wingerde, gemeentesecretaris van Heemstede, gaat omstreeks de jaarwis seling de gemeentedienst verlaten we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. Burgemeester en wethouders van Heemstede hebben in de vaktijdschrif ten een oproep geplaatst om sollicitan ten naar deze vakant komende betrek king. (Advertentie) WOENSDAG T AUG. aanv. 7 uur In deze wedstrijd zullen enkele nieuwe spelers opgesteld worden. Populaire toegangsprijzen, alle ran gen 1.Jongenskaarten 0.50. FILMS: CINEMA PALACE: Romulus en Remus, 14 jr., dag. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: Salomo en de Koningin van Sheba, 18 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 8 uur. LIDO: 55 dagen in Peking, 14 Jaar. 2 en 8 uur. LUXOR: Elvis op z'n best, alle leeftijden. 2, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: Der Vogelhandlar, alle leef tijden. Dag. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY. t/m do.: Terreur in New York, 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: De nacht van de kouwe neuzen, alle leeftijden. 2.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA, t/m do. 8.15 uur: Désirée, a.1. 2.30 uur: Uit de brand ben je, alle leeft. Dinsdag 8 augustus. Grote of St. Bavo Kerk, 8 uur: Orgelcon cert door Albert de Klerk. Adam en Eva, Raamvest 5. Iedere avond vanaf 8 uur. Cabaret van 9 tot 11 uur. Damstraat: Iedere Waagtaveeme, -1 uur intc Cobi Schrejjer Een speciale commissie gaat een tien jarenplan opstellen voor het voorzien in de behoefte aan lokaliteiten voor het jeugdwerk. Drie gemeentelijke sportter reinen aan de Schalkwijkerweg komen dit jaar klaar en binnenkort verwacht men de rijksgoedkeuring voor de bouw van een sporthal aan de Van Riebeeck- laan. De recreatiebehoeften worden be studeerd in nauw overleg met de buur gemeenten. Binnenkort wordt het industriegebied Waarder- en Veerpolder uitgebreid met 34 ha. Het terrein Stephensontraat is vol. Binnenkort wordt de rijksgoedkeu ring verwacht voor de bouw van zeven industriehallen op dit terrein. In de om geving van de Delftstraat komen nog on geveer 17.800 m2 beschikbaar. avond gi uur internationaal programma door ijer en Ronnie Potsdammer. Frans Halsmuseum: Werken uit de Haar lemse School van de 18e t/m 19 eeuw. Bijzondere collectie werken van Frans Hals. Dagelijks van 10—5 uur, 's avonds van 8.30 tot 10.30 uur. Zondag van 15 uur. Tot en met 8 september tijdens de avond openstelling expositie van Rembrandt-etsen in "-et prentenkabinet. Teylers Museum: Schilderijen 19e en 10e eeuw. Tekeningen Nederlandse, Italiaanse en Franse school, 16e t/m 19e eeuw. Fos sielen, natuurkundige instrumenten. Ge- opend op werkdagen, behalve maandag, van 113 uur. Eerste zondag van de maand van 1—3 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 76: Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. Van 1012.30 en van 1.305 uur, (behalve maandag). Zon- er feestdagen van 25 uur. Kunstmuseum „De Ark", Nieuw Heilig land: Expositie van oude bijbelse gravures van Jan Luyken. Geopend van 105 uur. Ie etage: Zomerexpositle van schilderijen, tekeningen en aquarellen. (Tot 10 aug.). „In 't Goede Uur". Korte Houtstraat 1. Geopend van 108 uur, 's avonds van 810 uur. In augustus: Tekeningen en aquarellen uit Spanje en Baskenland van Poppe Damave. Museum Het Huis van Looy, Kleine Hout weg: Tentoonstelling van cultuur-historische diorama's. Geopend dagelijks van 10 tot 6 uur. Zondags van 1 tot 5 uur. (t/m 25 aug.). Vlshal, Grote Markt: Foto '63. Geopend dagelijks van 10 tot 5 uur. Zondags van 1 tot 5 uur en elke vrijdagavond van 8 tot 10 uur. Tot 12 augustus.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 3