Weinig verschil tussen Versailles anno 1700 en de New Yorkse wolkenkrabbers anno 1963 NIEUW SOORT PATERNALISME IN GROTE ONDERNEMINGEN E Py r amidebe klimmers van Vance Packard HELP MET DIT ETUITJE l GRATIS UW RODE l 1 KRUIS BRIEVEN Alleen BOLS kan BOLS maken BOLSBERKY-SODAschuimend! Zelfstandige heeft als gemiddeld salaris f37.500 „VERREGAANDE BEMOEIZUCHT" Den Haag kan niet bouwen door tegenwerking Den Haag CUMMING-VIERLING, TWEE MAANDEN OUD, GEDOOPT ïl DE STAF-EMPLOYÉ'S WORDEN UITGEBUIT, NIET DE ARBEIDERS van lezers EXAMENS ISSEROOKBOLS1BOLSISSERAUUD op ministerie 4 llansaplasb ENQUETE ONDER 1280 INGENIEURS Ernstige kritiek Oorlog DINSDAG 6 AUGUSTUS 1963 PAGINA 6 en wrang grapje uit de Amsterdamse city. Een bankier vraagt een collega of zyn zoon bij hem het vak mag leren. Natuurlijk, is het antwoord, wat moet hij verdienen? Weinig, meent de vader. Twaalfhonderd gulden in de maand? Beslist niet, zegt de vader, nog niet de helft. Dat kan niet, antwoordt de col lega, onder de zeshonderd moeten ze hier diploma's hebben! Wie op wil stijgen tot de top van de commerciële piramide kan het best starten als zoon van de baas. In meer dan de helft van Amerika's grootste bedrijven, heeft Vance Packard*) vastge steld, is in de directies sprake van familie-invloeden. En in Europa is het niet anders. Geen vroeg huwelijk dqqo Daan ann slessen 100 jaar Internationaal Rode Kruis! Koop nu een étuitje Hansaplast tegen de normale prijs van 75 ct. De netto opbrengst is voor het Nederlandsche Rooda Kruis. Zie raambiljetten bij apotheker en drogist! Schoolreisjes DEN HAAG, 6 aug. In de eerste zes maanden van dit jaar konden er in Den Haag slechts 315 woningen in aanbouw wor den genomen. Dit is aanzienlijk minder dan volgens het toege stane bouwcontingent van 1400 voor heel 1963 mogelijk zou zijn. In Haagse gemeentelijke kringen is men van mening dat deze trage gang van zaken geweten moet worden aan wat genoemd wordt de „verregaande bemoeizucht" van het ministerie van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid. Teleurstelling Ondanks alle nobele beschouwingen over gelijkheid van kansen, wacht de ambitieuse jongeman, die zonder krui wagen een klimtocht wil wagen naar de hoogste functies een zeer hard be staan, want de grote ondernemingen llllilllllllllilililllllllliillilHliillllililllllllllllhillllllllllllllllli uiüHiiiiuiitiiiiiimiiiiiiMiiiiiiimiminiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiii zijn legers te velde met een opperbe velhebber en een generale staf, die weinig égards hebben met haar staf employés. Er heeft zich, zegt Packard, In de grote ondernemingen een nieuw en bars soort paternalisme ontwikkeld: geen uitbuiting van arbeiders maar van bedrijfsvoerders. De arbeider heeft zich door de gestegen welvaart onafhan kelijk gemaakt, maar de eerzuchtige stafemployé wordt bewerkt, gekneed en geëxploiteerd als geen ander personeels lid in vaste dienst. Hij is een nomade, die van de ene stad naar de andere en van land tot land wordt gestuurd, een of tweemaal jaarlijks gedwongen vrijwillig" wordt onderworpen aan „personality-tests" en psycho-technische examens en door een vernuftig systeem van ingehouden voordelen (pensioenen, toekomstige top salarissen, enz.) zodanig aan het be drijf wordt gekluisterd, dat hjj zich wel zal wachten om snel gehoor te ge ven aan de ronselaars van personeels- wervingsbureaus, die voortdurend op zoek zijn naar candidaten voor hoge functies in andere bedrijven. Als hij zich in zijn opgang geremd meent, staan hem niet alleen de diensten van be- drijfspsychiaters ter beschikking maar ook van onafhankelijke „adviesbureaus" die voor een pittig honorarium gaarne bereid zijn de gefrustreerde staf-em ployé de kneepjes van het „likken en plooien" bjj te brengen. Een goede start, constateert Packard Is soms het geheim van een voordelige finish. Voor de Amerikaanse stafem ployé betekent dit allereerst een uni versitaire studie, liefst aan gerenom meerde instituten als Harvard en Yale. Er zijn grote bedrijven, bij wie de oude controverse tussen de beide universi teiten nog zo vehement leeft, dat ze een staf van louter Harvard- of louter Yale- mensen hebben. Hoewel eigen midde len of een welgestelde vrouw beslist niet op prijs worden gesteld het zou de ambitie kunnen schaden verwacht men wel van de candidaat-leiders van het bedrijf dat zij alle kenmerken aan nemen van de conservatieve upper-ten, tot in hun voorkeur voor de ultra-con servatieve die-hards van de Republi keinse partij san toe. Aan de top van het Amerikaanse zakenleven regeert nog steeds de „Wasp", de white-anglo- saxon-protestant. Joden, katholieken en negers drinfaen slechts bij grote uitzon dering door in de hoogste regionen van de topbedrijven. En onder de vele pro testantse kerkgenootschappen is er weer een kleine selecte groep, die de aan hangers een aanzienlijke versnelling naar de top kan bezorgen. Bjj de keuze van een vrouw moet de ambitieuse stafemployé vooral zijn hersenen gebruiken. Een vroeg huwelijk wordt niet op prijs gesteld. Het wijs erop dat het gezinsleven voor de can- didaat een te grote rol in zijn leven kan gaan spelen en dat zal later, als zijn bemoeienissen met het gezin zich tot een minimum moeten beperken, een handicap blijken. Zijn vrouw zal trou wens later ook zorgvuldig worden ge observeerd bij „kennismakingsvisites". Eenmaal opgenomen in de rangen van de kanshebbers en in de dossier- bakken van de computers, die feilloos alle pro's en contra's van de „mankracht inventaris" registreren, begint het zorg vuldige knedingsproces van de staf-em ployé. Zijn uiterlijk gaat een rol spe len. Dikke, gedrongen mannen zijn niet meer gewild. De voorkeur gaat uit naar lange, slanke (1.90 meter) knappe, snorloze mannen, die geen pijpen ro ken, lange sokken dragen, langzaam spreken en een volkomen gebrek aan humor manifesteren. Bjj IBM, consta teert Packard, is geen dikkerd meer te Vinden. Sommige ondernemingen .worsteling om de top. annamij cnnnmiD .een ton minstens per jaar en geen twijfel heeft gewekt inzake zijn hondentrouw aan het bedrijf, zijn chefs heeft bemind en zijn ondergeschik ten heeft gedrild, zijn produktiescne- ma's met welke middelen dan ook neett gehaald, kortom geleidelijk op de juiste leeftijd en vooral in foede ge zondheid tot de groep van hooiakiasse- spelers is doorgedrongen, dan wacnt hem nog het laatste en zwaarste ge vecht: de worsteling om de top. Packard heeft 167 steno-blokken vol geschreven met interviews maar ook hij kan de ambitieuse f !U5Pioyé geen sluitend systeem aan de nana doen hoe hjj de breedste kl°of moet over bruggen. Soms is het wijs tUdig net be drijf te verlaten, leider te morden van een kleinere onderneming en tater als triomfator in het oude ^uis terug te keren, soms moeten met narae elle bogen coteriën en pressiegroepen wor den gevormd, soms kan het .Deter zgn de directeuren gezelschap te houden m de golfclub, soms kan pure competen tie de doorslag geven. Packard analyseert kelijke vereisten. Het is noodzakelijk om voortdurend „zichtoaai te biy_ ven, al zal het maar zon door pubii- gaan zelfs zover dat zij hun stafmensen maaltijden met een vast aantal calorie- en laten gebruiken. Bjj iSM is pas kort geleden het gebod om gesteven boorden te dragen afge schaft, maar verder zijn alle verplich tingen inzake het dragen van hoeden, donkere pakken, witte overhemden en, natuurlijk, het veto op snorren, baar den, en lang haar gehandhaafd. Het gedrag is tot in de details gere geld. Een stafemployé moet zijn schoe nen kunnen uittrekken zonder zijn rust en zekerheid te verliezen, hij moet zijn aanwezigheid ongemerkt voelbaar kun nen maken bij elke bijeenkomst en hij moet tijdig de juiste club kiezen. Hotrwel alle ondernemingen naar bui ten graag schermen met hun voor keur voor stafemployés met een bre de algemene ontwikkeling, blijkt, vol gens Packard, de keuze van het goede specialisme in tie praktijk de meest di recte weg naar de top. Veertig jaar ge leden was de leider van de produktie-af- deling de sleutelfiguur in het bedrijf en daarom de aangewezen man om op te stijgen tot de functie van president- directeur. Later waren dit de juridisch geschoolde stafemployés, die de weg wisten in de warwinkel van wetten en verordeningen. Tot voor kort scheen de verkoopleider de beste kansen te heb ben, maar volgens experts is de toe komst toch weer aan de financiers. Voorheen waren zjj de waakhonden bij de brandkast, maar sinds ze hun rol zjjn gaan spelen bij fusies en in de computer een trouwe bondgenoot heb ben gekregen, wacht hun waarschijnlijk de zegepalm. Vrijwel 'alle topconcerns van Amerika hebben een financier als president-directeur gekozen. Als de stafemployé is gekneed in de speciale opleidingscentra van het be drijf, de eindeloze tests goed heeft door lopen, op alle punten waar hij is heen- gestuurd zijn kwaliteiten heeft bewezen katies in het bedryfso Verder is het van belang mee aan een chef te hebben en beiden te lend te hou den. Vakanties moeten zo kort mo gelijk zijn: de Sfy'^iJje^fhebber neemt alleen maar sn^pperdagen; on gedwongen cofflpl®e"en aan supe rieuren kunnen °okoA *waad en als het moeilijk gaat. Jtan men het best zich van Van zgn. staf-eoaehes verzekeren, die kUn ad_ viezen zo gewiekst plaatsen, ,ja(. z„ in de praktijk, Packard met walging, de missehjkste kruipers van het allergrootste formaat creëren. Packard heeft zich, na het onderzoe ken van alle ellende, die een ambitieu se stafemployé wacht et enige ver. wondering afgevraagd, wat deze, men_ sen drijft tot hun earriere-zwoegerij. Zijn conclusie is dat K 'i *vortel van alles is. Wie tot de top «''omringt wacht minstens een ton p«* J«jr en meestal veel meer. Hij kan een easso in luxueuze directiekamer hangen, een pri- vë-eetkamer inrichten met een eigen kok, in een particulier hegtujg naar conferenties vliegen, met zijn vrouw "aar besprekingen in de allerduurste oaapiaatsen gaan en duizenden aardse h i?- genieten voor rekening van het oedrijf. Als de zorgen hem te groot wor- ~?P wachten hem gespecialiseerde psy chiatrische klinieken, waar hij een ka mer en een specialist kan reserveren voor elk tijdstip van de dag en de nacht. ~!jn inkomen is veel hoger dan van de hoogst geplaatste bestuurders en weten- yhapsUeden in het land en niet elke wetenschapsman is zo wijs als de be faamde Lord Rutherford, die op een op merking dat hij als hoogleraar minder verdiende dan een middelmatige staf employé antwoordde: „Dat is niet meer dan billijk ook als je ziet wat voor el lendig werk die mensen moeten doen". De arme stafemployé heeft zijn gezin verwaarloosd maar wel call girls be steld voor conferenties met moeilijke klanten, prijsafspraken ontdoken, zijn beste vrienden ontslagen een veel voorkomende vraag bij een test: bent u bereid uw beste vriend te ontslaan concurrenten bespionneerd, gesprekken afgeluisterd en soms, om te voldoen aan 4ft eisen van zijn superieuren, zijn toevlucht genomen tot „iedere denkba- re vuile streek." Hij heeft hard gewerkt, maar hij zal met de meeste van zijn concurrenten waarschijnlijk nooit de top bereiken Misschien kwam er op het beslissende moment een andere naam uit de voor- raad-computer rollen, misschien stonden zijn oren te wijd of was een mededinger getrouwd met een nicht van een der commissarissen. Hij leeft in een tota litaire staat en evenals de adel aan het hof van Lodewijk XIV moet hij leren zijn rug te krommen en zijn uiterlijk leven te polijsten naar het grote model. Er zijn genoeg memoires uit de Lodewijk- tijd bewaard om te kunnen constateren, dat er ondanks alle democratie weinig verschil is tussen het leven in Versail les anno 1700 of in een der vele wolken krabbers van New York anno 1963. Het kneden van de staf, het drillen van de officieren, het kweken van „crea tieve conformisten" heeft zakelijk ge zien natuurlijk zijn bestaansreden. Staf employés van Amerikaanse bedrijven, die naar Nederland komen om er een filiaal te stichten, voeren in hun baga ge meestal een boek mee, waarin het complete aanvaispan tot op de dag nauwkeurig is uitgewerkt. De „genera le staf" heeft de lessen uit de beide wereldoorlogen geleerd. Op gezette tijd komt een functionaris overvliegen voor conferenties, die in harde, zakelijke trant op de ongewoonste tijdstippen wor den gevoerd. Packard heeft een ele ment ln alle topfiguren gemeenschappe lijk geconstateerd: een onvoorstelbare energie. De karakteristiek van een hun ner, geldt eigenlijk voor allen: „de man is een rekenmachine met springveren. Hij maakt de indruk helemaal opge draaid te zijn en tot zijn nek toe vol met trillende, maar beheerste energie". Deze vaten buskruit hebben op de lange weg omhoog alle frustraties leren over winnen. Zij kunnen danook met zelfver trouwen zeggen: „Ik heb geen maag zweer. Ik bezorg ze anderen...". Met de „Piramidebeklimmers" heeft de Amerikaan Vance Packard opnieuw een interessante karakteristiek gegeven van een aspect van het moderne Ameri kaanse, en in vele opzichten ook Euro pese leven. Packard is een bekwaam journalist met een scherp oog voor wat er in de wereld omgaat. Hij heeft wel eens de neiging om zijn onderwerp te plooien naar zijn betoog, dat koste wat kost boeiend en veelzeggend moet zijn. Evenals de gewraakte stafemployés mist hij elk gevoel voor humor, een eigenschap die hij met vrijwel het hele Amerikaanse zakenleven gemeen heeft. Parkinson, de ironische maar scherp zinnige Engelsman, heeft over hetzelfde onderwerp met minder woorden meer gezegd. Parkinsons zin voor relativi teit en zijn nuchtere, bijna nonchalante benadering van zijn onderwerp maken het terrein overzichterlijker en mense lijker. Maar Parkinson is danook een Engelsman en niemand zal durven ont kennen dat de Amerikanen met hun onmenselijke zakelijke efficiency de we reldhegemonie hebben veroverd. En zo lang zaken de wereld beheersen zal het voor de Europese concerns, voor zo ver zij nog niet getrouwe copieën van het Amerikaanse voorbeeld zijn, spoe dig de tijd aanbreken dat zij zich ook op het „creatieve conformisme" zullen moeten gaan beraden. BEN KROON. Vance Packard „De Piramidebeklim mers". Vertaling dr. A. Alberts. Uitge ver H. J. Paris. Amsterdam. (Advertentie) tttmsaplast wondverband Inhoud: 1 KwUOtm w 1 twlilO»» Wok IWMW" „Horen schoolreisjes nog wel in deze tijd?", vraagt mevr. G. S.-de W. op de Vrouwenpagina van deze week. Zij beantwoordt die vraag duidelijk ontken nend: „Schoolreisjes hebben hun tijd gehad. Nu zoveel ouders zelf over ver voer beschikken en over tijd om met de kinderen zelf op stap te gaan, ver valt de noodzaak, dat de school dit onderneemt." Deze stelling vormt het sluitstuk van een betoog, waarin met name het pro bleem van het toezicht op grote groe pen kinderen in drukke recreatie-oor- den wordt aangesneden. Het komt ml) voor, dat de schrijfster door het een aan het ander te koppelen teveel wil bewijzen. De kwestie van vervoer en toezicht bij schoolreisjes kan in bepaal de gevallen zorgen geven; de wense lijkheid van schoolreisjes vormt echter een andere zaak. Aan overvolle bussen en schaarse be geleiding valt wat te doen: meer bus- Advertentie) DEN HAAG 5 aug. Duits MO-A (school acte) C. Rejjntjes, Hoogezand; J. Berkel, Helmond; C. Hazeleger, Driebergen; A. de Leeuwerik, Dor drecht; J. Westerveld, Deventer, C. Bakker, De Zilk; J. Rietveld, Emmel- oord; J. v.d. Heul, Vlaardingen; mej. P. Metzelaar, Den Haag; J. Schlangen, Kerkrade; mevr. H. Tio Wilschut, Am sterdam; R. Koullen, Vaals; mevr. E. v.d. Hoeven-v.d. Boogaard, Rotterdam; G. Assies, Emmeloord; J, Hiensch, Heelsum; J. Boot, Meppel; H. Albers, Vorden; P. Gijselhart, Den Haag; A. Hengeveld, IJsselmuiden; P. Hermans, Goes; Th. v. d, Buret, Gemert; R. Randel, Den Haag; A. de Cakywe, Ge leen; A. Moers, Kerkrade; H. Nicolajj, Roden; J. Oude Sogtoen, Oldenzaal; R. Rink, Ede; W. IJmejjer, Haarlem; Mej. A. Wester, Bergen; P. Kruit, Leiden; J, Veltmejjer, Hilversum; R. Gadella, Amsterdam; J. Voss, Amster dam; mevr. G. Hollander-v. Kampen, Gorinchem; mevr. M. Hoving-Kessels, Rijswijk; G. Merz, Beverwijk; P. Minnaar, Cappelle a.d. IJssel; F. Slui ter, Cornjum; J. Wilms, Maasbracht; F. v.d. Stam, Eindhoven; mej. R. Snel, Leiden; J. Brandt, Rotterdam; A. Koenraad, Den Haag; J. van Maren, Schiedam; H. Oldenzeel, Gieten; mevr. E. Twiest-Radau, Appingedam; G. Dij kerman, Almelo; mej. M. Lenting, Hcensbroek; H. Buis, Middelharnis; H. de Valk, Laren; mej. J. Luhrman, Rot- i Advertentie) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 6 aug. Ingenieurs, die zich zelfstandig gevestigd hebben, zijn ln ons land beter af dan hun collegae in overheidsdienst of het bedrijfsleven. Voor zelfstandige bedraagt het gemid delde jaarinkomen 37.500 gulden. Inge nieurs in een overheidsfunctie en niel in de rang van directeur komen gemid deld niet hoger dan 17.000 gulden per jaar. Voor ingenieurs en niet-directeur in het bedrijfsleven ligt het gemiddelde jaarinkomen op 21.000 gulden. Een en ander blijkt uit het resultaat van een enquête over 1961 gehouden door de hoofdafdeling van het Koninklijk Insti tuut van Ingenieurs onder een groep Delftse ingenieurs. Het onderzoek naar de ingenieurssalarissen werd verricht door de heer A. I. V. Massizzo, die zich bij zijn studie bediende van de gegevens afkomstig van 1280 ingenieurs. De heer Massizzo ging bij zijn onder zoek uit van het mediaan-inkomen. Dit wil zeggen een gemiddelde, dat niet of weinig wordt beïnvloed door zeer hoge of zeer lage inkomens. Van de 1280 ingenieurs, van wie bij de heer Massizzo gegevens zijn binnen gekomen, komen er 411 (niet-directeur zijnde in de overheidssector) aan een jaarwedde van 17.000 gulden. Van hen verdienen er vier een salaris tussen 8 en 10.000 gulden en haalt er één een salaris van 45 tot 50.000 gulden. Gunsti ger is het voor directeuren in overheids dienst. Hun mediaan-gemiddelde list op 21.700 gulden. Uitschieters zijn inge nieurs met een inkomen van 10 tot 12.000 gulden en een directeur met een salaris in de orde van grootte van 50 tot 60.00J gulden. Belangrijk hoger zijn de gemiddelden in het bedrijfsleven. Een niet-directeur haalt hier een gemiddelde van 21.000 gulden met uitersten naar boven en beneden van 6.000 tot 8.000 en 100.000 gulden en hoger. Een inge nieur verdient in het bedrijfsleven als directeur gemiddeld 45.200 gulden. De directeur met het laagste salaris heeft 16 tot 18 mille, terwijl de bestbetaalde boven de ton komen. Het gemiddelde van alle ingenieurs in het bedrijfsleven, bij de overheid en van zelfstandige ligt op 20.400 gulden. Plaatsing van ingezonden stukken Brieven van Lezers") betekent niet noot" zakelijk een bewijs van instemming, doch betekent slechts dat de hoofdredactif het ingezonden stuk ter kennis van de lezers wil brengen. Het feit van de plaat' zing onttrekt zich echter niet aan de verantwoordelijkheid der hoofdredactiedid ztch dan ook voorbehoudt een ontvangen stuk zonder opgave van redenen terut te zenden. In het algemeen is ondertekening met naam, ên adres vereist, tenzij een zeer bijzonder geval de hoofdredactie dwingende redenen aanwezig aoht void deze regel af te wiilcen. sen, meer toezicht. Kan men dit niej voor elkaar krijgen, dan is het beter geen schoolreisje te houden. Maar dn wil nog niet zeggen, dat het schoolreis' je nu z'n tijd heeft gehad omdat °e ouders zelf met hun kinderen op stap kunnen gaan enz. Bij dit tweede purn miskent mevr. G. S.-de W. m.i. de eigerr waarde van het schoolreisje, dat ni®} te vervangen is door het uitstapje ri de reis van de ouders met hun kinde ren. Terloops zij aangetekend, dat school reisjes doorgaans niet voor het Per* soonlijk plezier van het onderwijzend personeel worden gehouden daarvoor heeft men op zo'n dag teveel zorgeI* en verantwoordelijkheid. Voor de leer lingen is de dag van het schoolreis)® echter een feestdag; naar ik mee» ook voor zeer vele kinderen, die een of ander recreatie-oord al met kun ouders hebben bezocht of die met hun ouders grootsere evenemetten hebben beleefd. Tal van onderwijzers kunnen getuigen, dat kinderen, die met hun ouders de verste reizen hebben Se' maakt, een nieuw plezier beleven aan Madurodam, Ouwehand of de Eftelin? wanneer zjj deze vermaakscentra mei hun eigen klas bezoeken. Het schoolreisje is een schoolevene- ment na het gezamenlijk werken ff gezamenlijke ontspanning dat eigen waarde heeft naast de rei» (yen het gezin. Men kan z'n kinderen '"piet speeltuin veel plezier bieden, m»*! zjjn het plezier van in de speeltuin geten met de hele klas en niet te eeps met de onderwijzer(es), die hef upeft- niet over breuken of ontleding p vr. Tegenover de bezwaren van m® G.S.-de W. stel ik het enthousiasme va de Kinderen, te Illustreren mot drie ffi" eenre ervaringen uit eigen nms. De jongste van drie raakt opgewonden bij het zien van een toeringcar, di<? „schoolreisjesbus" heet; het evenement „schoolreisje" is hiermee getekend. achtjarige zat in een klas, die geduren de het afgelopen schooljaar op de hoog' te werd gehouden van het wel en we® van een bepaalde aap in Bljjdorp wat een belevenis om dan met de kla» (een levensgemeenschap naast het ge zin) op zoek te gaan naar die aap- De twaalfjarige: het was fijn in de eerste klas van het lyceum, maar wei jammer, dat je nu geen schoolreisje meer hebt. Men kan met recht bezwaren maken tegen te lange en te dure schoolreisjes; tegen schoolreisjes, die niet goed zijn voorbereid enz. Maar in alle gevallen, waarin wel voldoende toezicht te orga niseren is en men een redelijk pro gramma heeft, pleit ik ervoor het in stituut als zodanig te handhaven. Tenslotte het bezwaar van het drukke verkeer in het zomerseizoen. Zouden de kinderen bij de ervaren chauffeurs van schooireisjesbussen werkelijk min der veilig zjjn dan in de wagen van hun vader? Den Haag. T. ELIAS. terdam; mej. J. Ottenhof, Utrecht; J. Engel, Utrecht; R. Heimig, Den Haag; mej. L. Beukelman, Amstelveen; J. Burger, Alkmaar; A. Schuiling, Utr.; J. Cuypers, Stein; L. Andriessen, Nij megen; C. Key, Zuidlaren; J. Kwes- tro, Leiden; Tj. de Boorder, Utrecht; S. Büsterveld, Surhulsterveen; H. v. Andel, Gorinchem; J. Berghs, Baexem; G. Cabbolet, Maasbracht; G. Berends, Wageningen. Duits MO-A (huisacte): R. v. Peer, Grave; H. Dij-ksma, Stadsknaal; J. v.d. Weide, Wezep; F. de Koning, Rotter dam; D. Bosma, Schiedam; F. van Breugei, Tilburg; mej. I. van Oest, Zeist; Mej. J. Meyer, Delft; P. Gee- len, Maastricht; J. Nelissen, Beltrum; H. Burgers, Gouda; A. Donckers, Bre da; R. ten Berge, Assen; M. Konings, Roosendaal; J. Hardeveld, Doorwerth; C. de Bruin, Kamperland; J. Bree- schoten, Soest; A. Cos, Oss; A. v. Kuyk, Utrecht; S. Steenbergen, Rot terdam; C. Tuk, Hoek van Holland; J. Pauptit, Meppel; mej. F. Bruggen- kamp, Apeldoorn; J. Pallandt, Tilburg; mevr. C. Everts-Van der Horst, Rot terdam; A. Ploeg, Almelo; P. Wljnja, Heerenveen; K. Hart, Amsterdam; mevr. M. Zinschitz-Wassenaar, Poortu- gaal; H. Ste-kelenberg, Haarlem; mej. E. v.d. Zaal, Voorschoten; mej. E. de Weerd, Utrecht; H. Machielse, Roosen daal; P. Will, Dordrecht; L. Wenink, Rotterdam; A. Samuel, Amsterdam; mej. E. Magnus, Amsterdam; mevr. G. Fuss-de Grujjter, Aerdenhout; A. v.d. Pluym, Dongen; J. Beaumont, Sittard; A. Verhoeven, Moergestel; H. Kaam, Voorburg; L. v. d. Braak. AMSTERDAM, 5 aug. Frans MO-B: De heren A. Berting, Roosendaal W. Boers, Tilburg; J. commandeur Oost- burg; J. Jansma, Den Haag; W. van Kralingen, Oosterbeek; L. Tillema, Sneek- J Vliegen, Valkenburg (L); A. van der Woude, Gorreduk. DEN HAAG, 5 aug. Tekenen MO- A: De dames H. van der Molen, Am sterdam;; A. Tappenbeck, Noordwjjk; T.' van Pieterson, Rotterdam; en de he'en: M. Simons, Breda; N. Stam, Amsterdam; D. Stapel, Den Haag; G. Supit, Den Haag; R. Tolman, Amster dam; J. van der Velden, Tilburg; G. Voragen, Hoensbroek; M. Vos, Til burg; W. Weenink, Krommenie; C. van der Werve, Rotterdam; W. Snit- ker, Heemstede; L. Cals, Stein. Tekenen MO-B: mej. A. Sloot, Am sterdam. Advertentie) (Van onze Haagse redactie) Deze bemoeizucht zou onder meer tot uiting komen ln het weigeren van toestemming voor de bomy van woning complexen die volgens het ministerie te duur zouden z\jn. Dat betreft dan soms plannen waarover reeds overeenstem ming is bereikt tusen de gemeente, de aannemer, en de woningbouwvereni ging. In enkele gevallen werd deze toe stemming geweigerd op plannen die volgens alle betrokkenen on sternaar voordelig waren en die een nog lagere huur mogelijk maakten dan voor andere, vergelijkbare woningen waar voor wel toestemming was verkregen betaald wordt. Het ministerie wil op deze manier be reiken dat de aannemers hun aanneem- sommen laten zakken, zo is ae indruk Door langdurige onderhandelingen over deze prijzenkwestie met het departe ment wordt de bouw steeds meer ge stagneerd. Zo dreigt de bouw van een zestal torenflats in Meer en Bosch, waaraan dringende behoefte bestaat, voorlopig niet door te gaan omdat de. aannemer gedreigd heeft het gehele pro ject te zullen laten vervallen wanneer hij niet in september aan de slag kan. Niet alleen Den Haag, maar ook ande re gemeenten zouden grote rjioelljjkhe- den ondervinden bij het verkrijgen van bouwvergunningen van pasklare plan nen waarover alle betrokkenen overeen stemming hebben bereikt. Men heeft hier sterk de indruk dat de oude minis ter van bouwnijverheid geheel was in gekapseld door zijn ambtenaren en dat hij vrjjwel -geen enkele beslising zelf standig kon nemen. Men heeft nu de hoop gevestigd op de nieuwe bewinds man van dit departement. De teleurstelling over de weinige bouwvergunningen is hier des te groter omdat Den Haag, dat nooit eerder zo'n gering contingent heeft toegewezen ge kregen, nu zelfs niet in ae -gelegenheid gesteld wordt dit geringe aantal te ef fectueren. Een bijkomend gevaar van deze gang van zaken is nog, zo vreest men, dat het aantal bouwvakarbeiders hier steeds geringer zal worden. Wan neer er dus later wel meer gebouwd zal kunnen worden kan dftt wellicht niet meer door gebrek aan mankracht Er is op het ogenblik een potentieel om ongeveer tien miljoen gulden per maand te kunnen bouwen aan woningen en uti liteitsbouw, een bedrag waarvoor ech ter bij lange na geen toestemming wordt verkregen. Een gevolg van deze gang van zaken is volgens de deskundigen dat de streef getallen van het te bopwen aantal wo ningen nooit gehaald kan worden, tenzij op het eind van het jaar de vergunnin gen rijkelijk zullen afkomen, met alle bezwaren van dien. China De regering van commu nistisch China heeft de regering vam Indië een nota gestuurd, waarin Indië wordt beschuldigd van grenssehendin- gen. (Reuter) De Cumming-vierling, die twee maanden geleden te Aberdeen in Schotland geboren werd, tijdens zijn „massadoop een hervormde kerk. Onze fotograaf zag er, niet geheel ten onrechte, een aardig plaatje in. Van links naar rechts d* baby's Betty, Robert-William, Wilma en Margaret.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 6