OP HET BOUWPROGRAMMA 1964: Honderd miljoen meer voor industriegebouwen m A rbeiders bezetting de bouwnijverheid STERK GESTEGEN Amerikaanse studenten, illegaal op CUBA, hebben transport - moeilijkheden NUTTIGE MET ONAANGENAME VERENIGD Dank zij de verkeerslichten minder ernstige ongevallen Politie-inspecteur heeft andere mening dan CBS D r uit Jeugdkerk en wereld V' is Venster op het Westen Havana-New York opnieuw via Amsterdam Meisje ontvlucht uit politiebureau nieuwe woorden A B A S I N Prins Bernhard wil betrekkingen met Zuid-Afrika helpen verbeteren Gewonde van Ned. vaartuig gehaald SITUATIE VERKEERSPLEIN „OUDENRIJN" Dodelijk ongeval in Hengelo Later gegrepen na race door de stad IN SWAHILI Nederlander in Savona verdronken tijdens diepduiken kalmeert de zenuwen zonder slaap te verwekken! DOUWE EGBERTS Zachte geurige pijptabak r Bij Massachusetts: Auto tegen trein; geen gewonden Jongetje (7) levens gevaarlijk geivond DINSDAG 6 AUGUSTUS 1963 PAGINA 7 BUITENLANDSE soort vredesverdrag werd getekend. KRONIEK Maar het was mi- 15 waarschuwingen (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG, fl aug, De produktie ran nieuwe gebouwen voor de indus trie zal vergeleken met 1963 volgend laar met f 100 miljoen worden ver- De televisie stelde ons gistermiddag tn staat getuige te zijn van een won derlijk tafereel. Lachend en grapjes makend stond Khroesjtsjev toe te zien bij de ondertekening van het kern stop-akkoord, alsof alle spanningen tussen Rusland en het Westen slechts op een misverstand hadden berust, een misverstand dat nu zou zijn weg genomen. Was dit de man die in 1960 woedend de Parijse topconferen tie torpedeerde en die, nog pas tien maanden geleden, met zijn Cubaans avontuur een wereldoorlog heeft ge riskeerd? Moest men bij de aanblik Van dit vrolijke schouwspel de onder drukking van de Hongaarse opstand Van 1956 vergeten, de Berlijnse Muur en Khroesjtsjevs onbeschaamde optreden in de Verenigde Naties? Of Was er misschien toch reden dit fee'" telijk gebeuren, waarbij vele heil dronken werden uitgebracht, met enige reserve te bezien? Een oppervlakkige en naïeve tele visiekijker had gisteren de indruk kunnen krijgen dat f in Moskou een V.nister Rusk die bij deze gelegenheid nog eens duidelijk uiteenzette hoe be trekkelijk de betekenis van dit kern stop-akkoord is. De overeenkomst is geen ontwapeningspact. en van de afschaffing van de kernwapens is nog geen sprake. De nucleaire arsenalen van de atoommogendheden blijven volledig in tact, en van een vermin dering van het oorlogsgevaar kan men nauwelijks spreken zolang de grote oorzaken van de wrijvingen tussen Rusland en het Westen blijven be staan. Men kan ook niet geloven in een plotselinge bekering van Khroesj tsjev na een jarenlange vijandige poli tiek ten aanzien van de Westerse mogendheden. De Sovjet-premier blijft streven naar communistische Wereldoverheersing, al verstaat hij de kunst op het gewenste ogenblik zijn tactiek te veranderen. Maar wellicht gelooft ook hij niet meer in het oude adagium, dat oorlog Voortzetting van de politiek is met andere middelen. Hij zou tot het inzicht gekomen kunnen zijn, dat Rusland bij een kernoorlog niets te W-innen heeft, en dat zo n oorlog slechts zou leiden tot de hegemonie van Peking in het communistische kamp- Hij zou zijn hoop nu gesteld hunnen hehhen op uitbreiding van de macht van Moskou in de wereld met economische en politieke middelen, in plaats van met wapengeweld. Dat zou. overigens voor het Westen al een verbetering van de internationale toe- "tand betekenen. De eerste grote zorg Van het Westen is het voorkomen van een oorlog, die a's bet ware per ver gissing zou kunnen uitbreken. Daarom fs bet verheugend dat er een nieuwe communicatiemogelijkheid komt tus' sen Moskou en Washington, en dat bet kernstop-akkoord bet resultaat is van een vruchtbaar gesprek met de Sovjet-regering. Zolang de par tijen praten is er Koop op groeiend begrip voor de wederzijdse belangen, terwijl de wederzijdse achterdocht en Vrees zouden kunnen afnemen. Er zijn gisteren door alle drie de onder tekenaars vele schone woorden ge sproken, die men sceptisch kon aan horen, maar die toch meer bevorder lijk zijn voor een verbetering van het internationale politieke klimaat, dan de taal der dreigementen, waaraan wij gewoon begonnen te raken. Toen Gromyko gisteren de buiten landse gasten ontving, zei bij schert send, wijzend op een venster: „Dit rae ztet uit op bet westen". Dit uit zicht op het W esten zou Gromyko en Khroesjtsjev tot het besef moeten brengen, dat Rusland van deze zijde g -r, - "te vr< cn heeft, en dat een betere verstandhouding met de Westerse mogendheden de Sovjet- Unie de gelegenheid biedt zich ster ker te maken tegenover de bedreiging vanuit bet Oosten. hoogd. Op het bouwprogramma 1961 zal, zo vernemen wij uit zeer betrouw bare bron, voor de sector ..industrie een bomvproduktie van f 51" miljoen worden „gereserveerd". In het nog lo pende jaar mikte het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid op eeii jaarproduktie voor de industrie van f 470 miljoen. De verhoging met t 100 miljoen is de concrete inwer king van de toezegging van minister president Marijnen in de regeringsver klaring dat ..voor de urgente werken voor industriële doeleinden de goeu- keuringsmoge'ijkheden zullen vv£r" den verruimd". In kringen van het be drijfsleven zei men gisteravond dat het „een mooie verhoging is". De industrie kampt reeds sinds twee- eneenhalf jaar met een ernstige ver" traging in de afgifte van rijksgoedkeu ringen voor nieuwe bedrijfsgebouwen. Daardoor is een stuwmeer ontstaan van nog niet afgewerkte aanvragen, waarmee een bedrag is gemoeid van in totaal meer dan f 1 miljard. Minis ter De Pous schreef hierover in zij" achtste industrialisatie-nota, dio mei werd ingediend: „het rekening moeten houden met wachttijden van twee a drie jaar vormt voor yete oe- drijven een ernstige belemmering voor de' verwerkelijking van hun in vesteringsplannen". Premier nen zei vorige week in de uweene Kamer in zijn regeringsverklaring, aai het nieuwe kabinet een zo hoog m gelijk groeitempo van de economie wil bevorderen. „De beperkte bouwcapa citeit is echter een reëele rem voor een verdere stijging van de investe ringen", zo voegde minister Marijnen daaraan toe. De thans voorgenomen verhoging van het bouwvulume voor de indu strie is mede mogelijk geworden door een opmerkelijke stijging van de arbeidersbezetting in de bouwnij verheid. Recente cijfers hebben uit gewezen, dat het aantal arbeiders in deze bedrijfstak is gestegen met on geveer tien pet. tegen een a twee voor de andere bedrijfstakken. Er zijn dus kennelijk arbeiders uit an dere bedrijfstakken naar de bouw nijverheid overgestapt. Verder zal in het nieuwe bouwpro gramma waarschijnlijk ook de afgifte van rijksgoedkeuringen in andere sec toren (afgezien uiteraard van de wo ningbouw) verder worden afgeremd ten behoeve van de industrie. Minis ter De Pous constateerde enige maan den geleden reeds, dat met name in de zogenaamde dienstsector, waaron der de vrije beroepen, de horeca en de vermakelijkheidsdnstellingen zich in de afgelopen jaren een vrij onver wachte en sterke expansie heeft voor gedaan. De minister achtte het toen reeds niet uitgesloten, dat deze activi teiten wat zullen kunnen worden gema tigd, om bouwcapaciteit vrij te krij gen voor meer urgente doeleinden. Hoe waardevol de stijging van het aandeel van de industrie in het bouw programma ook is, er zal bij de afgif te van rijksgoedkeuringen toch nog steeds een strenge selectie moeten worden toegepast. Daarbij zal er on der meer op worden toegezien, dat de ingediende plannen alle mogelijkheden van arbeidsbesparende bouwmethoden uitbuiten. Verder is te verwachten dat het ministerie van Volkshuisvesting, in overleg met Economische Zaken, die plannen uitkiest, die bij uitstek bik dragen tot verrijking van het industri ële patroon van ons land. HAVANA, 6 aug:. (UPI) Achtenvijftig Amerikaanse studenten die de afgelopen maand een rondreis door Cuba hebben gemaakt op uitnodiging van de Cubaan se leider Fidel Castro, zijn in de hoofd stad gestrand wegens gebrek aan lucht vervoer. Het plan was geweest dat zij het af gelopen weekeind zouden terugkeren naar New York, waar hun reis. die ge heel door de Cubaanse regering werd be- kostigd, ook was begonnen. Een leider der groep, Levie Laub, zei dat het wel spoedig in orde zou komen. Een andere j leider, Philip Luce, zei: „we hopen bin nen een dag of drie, vier, weg te zijn, maar we weten nog niet". Luc ver telde dat men wel de zelfde route zou hebben als op de heenreis: via Praag, Amsterdam en Parijs naar New York. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekend ge maakt dat aan de studenten bij hun aankomst in Amerika hun pas zal wor den afgenomen. President Kennedy heeft verleden week op zijn persconfe rentie verteld dat waarschijnlijk ook gerechtelijk zal worden opgetreden tegen de leiders van de groep, die hij als communisten bestempelde. De stu denten hebben een door het ministerie van buitenlandse zaken ingesteld ver bod voor particuliere reizen naar Cuba overtreden. Luc vertelde nog dat Cas tro had beloofd de studenten te ont moeten voor hun vertrek. DEN HAAG, 6 aug. Gisteravond is uit het politiebureau aan de Jan Hendrikstraat een negentienjarig meis je ontvlucht. Zij kon enige tijd later worden gegrepen. Zij werd door de recherche gehoord in verband met de diefstal van een zonnebril uit een win kelmagazijn in de binnenstad. Toen zij na het verhoor nog even in de recherchekamer moest wachten, wilde zij een pleister op een blaar op haar voet hebben. Omdat zij haar voet eerst even wilde wassen, ging een re chercheur met haar naar het todiet, waar hij haar een ogenblik alleen liet. Even later opende het meisje de deur, waar de rechercheur /oor stond en zij sprintte langs hem heen de trap af en het bureau uit. In de binnenstad sprak zij de bestuurder van een per- sonenbusje aan. Zij zei dat ze achter na werd gezeten door kerels. De chauffeur is met haar in het busje weggereden. De achtervolgende poli tiemannen hadden inmiddels een per sonenauto laten stoppen en gingen het busje achterna. Het werd later ge dwóngen te stoppen. Het meisje werd uit de auto gehaald en naar het bu- re au gebracht. DAR-ES-SALAAM, 6 aug. (KNP) Bij de invoering van het Swahili, de officiële voertaal van Tanganjika, in de geloofsverkondiging, hebben de mis sionarissen hulp gekregen van de Ne derlander dr. Jan Knappert. De mis sionarissen moesten voor verschillen de in het Swahili met bestaande woor den als pontificale Mis, abt of biecht, zelf nieuwe woorden maken. Het se cretariaat van het aartsbisdom heeft de missionarissen nl een woordenlijst ter hand gesteld van de door dr Knap pert gecreëerde woorden. Dr. Knap pert heeft zioh lange tijd gespecialiseerd in de Bantu-talen. Hij is verbonden aan het Makerere umversiteitscolloge en ere-secretaris van het Oost-Afri kaans Swahili-comité. NOLI, 6 aug. In het ziekenhuis van Savona aan de Italiaanse Rivièra is gisteren een 47-jarige Rotterdam mer overleden, wiens naam werd op gegeven als Rudolf Gobec. Hij werd bewusteloos naar het ziekenhuis ge bracht, nadat zijn zwager de 28-jarige Josef Jongen, hem uit de zee had ge haald, waar hij aan het diepduiken was. (Advertentie) KAAPSTAD, 6 aug. (UPI) In de weekend-uitgave van het regeringsge zinde Zuidafrikaanse blad „Die Bur ger" is een vraaggesprek gepubliceerd van de Londense correspondent van het blad, Tobie Boshoff, met prins Bern- hard. Volgens Boshoff zei de prins on der meer tegen hem: „Ik wil alles doen wat ik kan om de betrekkingen tussen onze twee landen te verbeteren, zodat ze weer, net als vroeger als van één familie worden". Op vragen betreffende de kritische uitlatingen tegenover Zuidafrika, die de Amerikaan Alden Hatch uit de mond van prins Bernhard optekende in zijn bekende biografie van de prins, ant woordde prins Bernhard volgens Bos hoff, dat de biografie geschreven werd ten tijde van de relletjes in het Zuid afrikaanse Sharpeville, toen hij „zich zorgen maakte over de toestand in Zuid- Afrika". „Ik heb de beledigende pas sages destijds niet doorgelezen", zo ging de prins volgens Boshoff verder, ,,en het is mijn wens, dat deze passages bii een eventuele nieuwe uitgave van het boek herzien worden". Prins Bernhard vertelde Boshoff ver der, dat in september een gezelschap van 130 Nederlanders naar Zuid-Afrika gaat. „Ik heb hun aangeraden, zich wat de inlichtingen betreft niet alleen op de kranten te verlaten, maar dieper op de toestand in te gaan", aldus prins Bern hard volgens Boshoff. Advertentie) Coopvaevf De bewoonster van dit aan de Berlijnse Muur grenzende huis heeft het nuttige mc' het ónaangename weten te verenigen: ze benut de muur als houvast voor haar waslijnen. BOSTON, 6 aug. Ter hoogte van de kust van Massachusetts, is gister ochtend een gewonde man per helikop ter van een Nederlands vaartuig ge haald. De kustwacht zegt dat de niet-geïden- tificeerde man, die aan het hoofd bloedde en die kennelijk een shock had, werd overgenomen van de Cornelia III, een vaartuig dat hielp bij de af braak van Texastoren no. 3, ten zuid oosten van het eiland Nantucket. De radartorens, die een onderdeel hebben gevormd van het verdedigingssysteem der Verenigde Staten, zijn uit de tijd geraakt en worden afgebroken. BARNEVELD, 6 aug. Vannacht om ongeveer één uur is op een niet aevei- ligde overweg tussen Bameveld en n." schuur een personenauto door een treui fegrepen. De auto werd zwaar bescna- igd, maar de twee inzittenden Kwa men met de schrik vrij. Het onge luk gebeurde doordat de motor vau ae auto plotseling afsloeg. De elektnscne locomotief moest na de botsing aoo een andere worden vervangen. OUDENBOSCH, 5 aug. Op hfïUp" pittel van de congregatie van de ders van St. Louis alhier werd herko als algemene overste vader Theopnan Negenborn. r Tot vicarius werd gekomen broe1"e - millus van Til borg, tot nu toe overste van het instituut St. Louis a Hr„ overige bestuursleden zijn: Broeaer os. Venerandus Warmerdam, directeur yam de Bisschoppelijke Kweekschool alhier broeder Fulgentius Knuvers, voorzitter van het schoolbestuur alhier en oroeaer Amantius Veel, directeur van in Rotterdam. UTRECHT, 6 aug. Dank zij de plaatsing van verkeerslichten op het verkeersplein „Oudenrijn" bij Utrecht, is de ernst van de gevolgen van onge vallen die zich daar hebben voorge daan, afgenomen. Dit is de mening van inspecteur M. van Dosselaar van de verkeerspolitie in Utrecht. Een me ning, die afwijkt van die van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, dat in zijn recente publikatie over de situa tie op het verkeersplein verklaart dat de ernst der ongevallen niet is gewij zigd. De verkeerslichten werden in janua ri 1960 in werking gesteld. Deze maat regel was toen noodzakelijk geworden omdat het plein het drukke verkeer zon der regeling niet meer kon verwerken. Het werd gemiddeld door 10.000 voer tuigen per etmaal gepasseerd. In 1962 was dit gemiddelde al tot 40.000 ge stegen en op topdagen (Pasen, Pinkste ren e.d.) werden er vaak 70.000 80.000 auto's, motorfietsen en scooters geteld. Zelfs op dergelijke drukke da gen kan -iet plein nu de verkeersstroom verwerken zij het dan dat zich soms filevorming voordoet terwijl vroeger om- leidingen nodig waren om ernstige op stoppingen te voorkomen. Sinds de verkeerslichten functione ren is het aantal aanrijdingen op het plein zelf iets gedaald maar op de toeleidingswegen nam het vrij aan zienlijk toe. Volgens inspecteur van Dosselaar is er echter, voornamelijk sprake van zogenaamde „kop-staart- botsingen" die, dank zij de geringe snelheid, slechts materiele schade tot gevolg hebben. In 1958 werd op „Oudenrijn" één per soon bij een verkeersongeval gedood, in het jaar daarop waren er zes onge lukken met dodelijke afloop (acht slachtoffers) en in 1960 vijf (zes slacht offers). De cijfers over de afgelopen twee jaar zijn nog niet bewerkt, maar voor zover bekend was er van onge vallen met dodelijke afloop in die ja ren geen sprake. Enkele maanden geleden is op de toeleidingswegen naar het plein het sy steem van aflopende maximum-snel heden ingevoerd. De resultaten hiervan zijn pas na verloop van tijd vast te stellen. De verkeerspolitie heeft de con trole op de naleving van de snelheids voorschriften de laatste tijd verscherpt Inspecteur Van Dosselaar deelde ver der mee, dat op iedere toeleidingsweg in totaal vijftien waarschuwingen zijn geplaatst, verspreid over een afstand van 1400 meter voor het plein. De auto mobilisten weten dat zij een verkeers plein naderen er wordt duidelijk aan gegeven hoe zij moeten voorsorteren, de verkeerslichten worden op tijd aange kondigd, er zijn borden „einde voor- rangsweg", er zijn duidelijke borden waarop de toegelaten snelheid staat, etc., etc. De inspecteur zed, dat een betere voorwaarschuwing voorlopig niet mo gelijk lijkt. E enuitbreiding van het aantal borden zou, volgens hem, de weg alleen maar „rommelig" ma ken, waardoor de aandacht van de automobilisten en motorrijders zou kunnen worden afgeleid. Op het ogen blik is hiervan nog geen sprake, om dat de waarschuwingen over bijna an derhalve kilometer zijn verdeeld. Als we een nog betere oplossing jriijk in vinden, brengen, aldus de heer Van Dosse laar. Ten aanzien van de invloeu van de zonnestand op de zichtbaarheid van de verkeerslichten merkte hij nog op, dat het hier om een nationaal probleem gaat, dat ook in Utrecht ernstig wordt bestudeerd. De beste oplossing voor de moeilijk heden wordt natuurlijk het klaverblad plein, waarin het huidige „Oudenrijn" over enkele jaren zal zijn veranderd. De voorbereidende werkzaamheden or< waterbouwkundig gebied zijn al begon nen. Inspecteur Van Dosselaar hoopt, dat men volgend jaar al zover zal zijn gevorderd, dat het verkeer enigszins van de verruiming kan profiteren. V-S. Volgens de ledders van de be weging voor rassengelijkheid zul len waarschijnlijk 250.000 mensen deel nemen aan de „vrijheidsmars naar Wash ington op 28 augustus. (Rtr.). Toen ik het kleine cafe- tje in het haast nog kleinere dorpje betrad, zaten er slechts de waard en ds waardin. Dat het geen gas ten waren zag je zo. Die ge oefende zit konden slechts eigenaars hebben. Ik bestel de een biertje. En toen de man het mij bracht zei hij: „Het kan nog best Morgen gaan we op vakantie." Hij kwam er meteen bij zitten. Bi) mij en het glas „Waar gaat de reis naar toe?", vroeg ik. „Nou kijk es", antwoordde hij, be haaglijk bijschuivend, „we gaan n^ar het Garda-meer. Dat ligt in Italië. Het is al voor de tweede keer. Het vorig jaar zijn w\i er ook geweest, mijn vrouw en ik. Twaalf dagen met de bus. Spotgoedkoop. Natuur lijk, wat je drinkt moet je zelf be talen. Dat spreekt vanzelf. Maar ik weet nog goed van de vorige keer. De avond vóór we zouden vertrekken zeg ik nog tegen mijn vrouw: wat moet ik nou morgen in Italië doen? Ik kan er niet eens een biertje be stellen. Ken ji1 Italiaans? Nou dan. Maar mijn vrouw zegt: dan doe je maar zó." En hier maakte hij het bijpassende slokgebaar. Die vrouw zélf zat in middels met heersende blikken een eind verderop aan een tafeltje te breien of zo. „Nou goed. Ik dééd dat. En in Innsbruck zei ik al tégen mijn vrouw: het volgend jaar gaan we wéér. Nietwaar vrouw?" De handwerkende dame knikte be vestigend. meter kóél. „En morgen géén we weer", ging die man met een gedwee enthousias me verder. „Wéér met diezelfde bus onderneming. Twaalf dagen naar het Garda-meer. Zo'n meer. En steeds maar mooi weer en plezierige men sen." Hij verviel even in een dof zwijgen en voegde er daarna aan toe: „En we krijgen weer hetzelfde hotel en hetzelfde bed. Fijn." Toen riep die vrouw met schelle stem: „Nee, Kees, zeg dét nou niet Dat kun je nóóit zeker weten." Kees kromp ineen en keek mii met vragend-hulpeloze blik aan. Of ik soms meeging. Maar ik heb mi) beperkt tot het maken van een bedachtzaam twee zijdig slokgebaar. (Van onze correspondenten) HENGELO, 6 aug. Bjj een ver keersongeval op de Bentelerweg is gis teravond de 26-jarige bromfietser A.H. Groothuis uit Anibt-Delden om het le ven gekomen. Hij kwam in een bocht frontraal in botsing met een vracht auto. Een zevenjarige jongen, die ach terop de bromfiets zat, werd levensge vaarlijk gewond. LANGE RUIGE WEIDE Gister morgen is de zesjarige R.G. Huisman toen zij met haar fietsje de weg op reed, voor de ouderlijke woning door een passerende auto aangereden. Het meisje werd met een ernstige hoofdwond en een gebroken arm in het ziekenhuis te Woerden opgenomen, waar zij later is overleden. BERGEIJK Het driejarig doch tertje van de landbouwer De Bakker uit Weebosch (gem. Berge ijk) is gis teren door een auto aangereden en op slag gedood. Het ongeluk gebeurde toen het kind plotseling de weg over stak. IAdvertentie Elke OLVEH polis is winstdelend. oor de vijftigjarige heer H. d' Olivat is le over gang van zijn huidige werkkring, die van staf functionaris van „Kerk en We reld", het „apostolair laborato rium" van de Nederlandse Her vormde Kerk, naar zijn nieuwe taak: directeur van de stichting „De Zilveren Jeugdcentra", niet zo groot als men veronderstel len zou. De jeugd is namelijk ook gedurende zijn vijftienjarige arbeidsperiode bij Kerk en We reld in Driebergen het voorwerp van zijn speciale zorg geweest, en talloos zijn de jeugdorgani saties waarin de heer d'Olivat in de loop der jaren verwik keld is geraakt. Want organise ren is zijn specialiteit geworden. Hij noemt zich zelf de man van de schema's, van de program mering. Hoewel het verzoek per 1 oktober op te treden als direc teur van „De Zilveren Jeugd centra" voor hem als een com plete verrassing kwam cn hij zich aanvankelijk maar moei lijk kon losmaken van Kerk en Wereld, beschouwt hij de stap nv toch als welkom. Het bete- l-l fi i II-1T7ot kent immers, zo zegt hij, een il« AA vyj.1 v «- hernieuwd contact met de prak- tijk, met de jonglui zelf, met de levende werkelijkheid, en dat is na het theoretisch werk erg prettig. m De heer d'Olivat stamt uit een Amsterdamse Hugenotenfamilie. De eer ste Franse voorvader die zich in ons land vestigde, wasden predikant, en misschien verklaart dat, waarom de generaties d Olivat steeds een sterk godsdienstige inslag hebben gehad. Het had destijds met veel ge scheeld of ook de heer d'Olivat zou geestelijke zijn geworden. An dc kerk kwam hij wél terecht, vooral door toedoen van een zuster die diako- nes is, en die hem overhaalde een cursus dogmatiek te volgen. Van het een kwam het ander, en in plaats van de opvolger van zijn vader te worden in diens importhandel duurde het niet lang of hy liet de zaak in de steek en storte zich geheel in het kerkelijk werk Centraal jeugdleider voor de binnenvaart was zijn eerste fulltime job. Met groot enthousiasme werkte de heer d'Olivat een systeem uit voor catechese aan de mobiele schippers- jeugd. Voor dat hij het wist zat hij verstrengeld m niet minder dan ne- gentien jeugdcommissies in de hoofdstad. De heer d'Olivat was o.a. be- trokken bij de oprichting van de twaalf jeugdhonken van de Ned. Hervorm de kerk. In 1948 werd hij uitgenodigd om districtsecretaris te worden van „Kerk en Wereld" in Driebergen. Dit instituut neemt een belangrijke plaats in het kerkelijk leven der reformatorische christenen. Het tuil het „geloven op maandag" bevorderen door conferenties, cursussen, tijdschriftverspreiding etc, en er is een opleiding tot jeugdleider gevestigd De opdracht van de heer d'Olivat was de afgestudeerde jeugdleiders aan een plaats te helpen en hen niet raad te blijven bijstaan. Hij legde jaarlijks daarom zo n veer tigduizend kilometer af met bezoeken ,an vroegere studenten van Kerk en Wereld. En voorts was hem de moeilijke taak toebedeeld de inkomsten van het instituut veilig te stellen. Voor de nieuwe positie by „De Zilveren Jeugdcentra" keek hij eerst in de kring der jeugdleiders rond. Terwijl hij nog kandidaten zocht werd het hem duidelijk dat mr. H.B.van de Werk, voorzitter van de raad van advies, hemzelf op het oog had. Na langdurig fr milieberaad gaf hij zich gewonnen. Het zal nu zijn taak morden in „Het Zilveren Schorbij Veere en in „De Hwmeschans" bij Uddel, waarvan de terreinen door het koninklijk gezin aan het Nederlandse volk zijn geschonken, ontmoetingen tot stand te brengen tussen groeperingen uit de Nederlandse jeugd et is een kolfje naar de hand van de heer d'Olivat, want naast de confrontatie met de jeugd blyjt de noodzaak van organiseren onverminderd bestaan. Vermoe delijk over een jaar verhuist de heer d'Olivat naar Zeeland, waar hij na de oorlog jaren achtereen heeft gewoond. Ook. ddt maakt de overgang naar de nieuwe post lichter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7