V EEN GESPREK IN DE KOELE SALON KONINKLIJKE FAMILIE IN VAKANTIE-OORC hemees Ontvangsten aan niet- kohierbelasting zullen jaarraming niet halen Acht-kastelentocht, jubileumronde van Vorden Bloembollen sturen In een bejaardenhuis met geld toe Prins Bernhard gaat op „safari Vader en dochter met olifantje Boltini raag voorlopig in België blijven Eerste halfjaar wijst uit DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1963Q PAGINA 5 ilntH3irHÈli«l='Ji'1 '1 tf< 1 llill? 'y<v Hofleverancier en voor nog geen vier dubbeltjes per echte liter r>r> In Beetsjoeanaland per ontvanger mag slechts één pak-< KeCLCtie OV TUniVlannen ke-t worden verzonden. De pakketten} l J Raymond Westerling: „Poppekast" Nog meer buitenlands personeel bij DAF Bruingebrand en in een op perbeste stemming geniet de koninklijke familie van haar vakantie op het buitenver blijf in Porto Ercole in Italië. De bovenste foto toont de koningin en de prins met hun dochters op het terras. Daaronder brengt prins Bernhard de parasol in de juiste stand geheel rechts ko ningin Juliana, prinses Beatrix ontbreekt op deze foto). Vervol gens hiernaast vader en dochter, prins Bernhard en prinses Irene. Zij dragen een olifantje op hun shirt. De villa heet immers l'Elefante félice. Het koninklijk gezin in de salon van het buitenver blijf. Hier vindt het wat koelte na een warme dag in de brandende son. Voor. hen die de échte willen ,7° ECHTE=C^3 JONGE GENEVEfi j J-H. HENKëS ^^"AVEN 8U SCHItOj?., Op het landgoed De Bramel hij Vorden staat een knoestige oude boom, waarvan de imponerende wortelpartij wel wat weg heeft van een krioelend slangennest. Een be zoeker op dit buiten zei eens, in een Moment van vervoering, tot de kas teelheer: „Oh, als deze eik eens kon spreken." Waarop het antwoord van •ie eigenaar: „Dan zou hij waarschijn lijk zeggen: ik ben een beuk!". Vete "Pizenden in den lande moet deze Mieedote intussen wel bekend zijn, ti'ant de burgemeester van Vorden, 'le heer A. E. van Arkel, laat niet na "et grapje over de 250 jaar oude beuk te vertellen, telkens wanneer hij als leider optreed van de bekende acht kastelentocht door zijn gemeente. En dat doet hij nu al vele jaren achtereen. Gisteren had hij opnieuw een talrij ke schare fietsende volgelingen op de mulle rulle paden van de Achterhoek, in totaal zelfs bijna 600, maar deze tocht stond dan ook in het teken van een jubileum, namelijk het vijftigjarig bestaan van dit toeristische evene ment. Heel Vorden had deel aan de feestvreugde, en ook diverse bewo ners van de fraaie adellijke landhui zen langs de route verleenden hun me dewerking aan het welslagen van de iubileumronde. Het feest was opgezet door de plaat- ^"lüke VW, waarvan burgemeester Van Arkel voorzitter is, de provincia le Wv, welker voorzitter, burgemees ter Sassen van Ubbergen, welgemoed aan het sportieve genoegen deelnam, e" de stichting „Fiets". Het aantal fiet- sers was veel groter dan men gedacht had. In een onafzienbare karavaan trokken zij gisteren voort langs de be koorlijke dreven van Vorden, nu eens onder het lommer van donkere bos wegen, dan weer dwars door het open veld, maar steeds met aan beide kan ten een boeiend panorama vol afwisse ling in het natuurschoon. Zo'n tocht neemt de middag geheel in beslag. Maar toch heeft men na afloop met de indruk in totaal nog 33 kilometer te hebben afgelegd. Als deelnemer yan de jubileumrit kunnen wij zulks getui gen. En tevens iedereen die een zit tend en dus minder gezond leven leidt, adviseren eens op een woensdagmid dag in juli of augustus in het zadel te klimmen en de acht kastelen van Vorden te gaan aanschouwen. Het is aen lichaam en geest verkwikkende be levenis. He file fietsers was gisteren overi gens wal al te lang om alle deelnemers het volle profijt van de rit te doen genieten. Gedrang en opstoppingen kwamen nog al eens voor, en niet redereen was daarom in de gelegen heid de toelichtingen te verstaan die bh enkele landgoederen werden gege ven. Huize Hackfort, het eerste van de acht kastelen, bleek zelfs van de weg af niet te bezichtigen en het opont houd op deze plek was dan ook tame- ryk zinloos. Beter trof men het bij riuize De Bramel, waarvan de be woonster, de bejaarde mevrouw Thate- d®t gewoel in haar park met een welwiiien(j oog zat te bezien vanuit haar prieeltje. Büde volgende pleisterplaats, Hui- Ze VVildenborch, werden de wielrijders welkom geheten door de bewoner zelf, oudste landhuis van Vorden dat, ir tegenstelling tot de andere, nog ge heel de indruk maakt van een ouc slot. Het gebouw, waarbij een terreir hoort van 80 ha, is te koop voor 8 ton vertelde burgemeester Van Arkel „Met zoveel mensen heb je kans, da er kandidaten bij zijn", voegde hij ei aan toe. Op deze plek was het ook.i dat de oudste deelnemer aan de- tocht, de 85-jarige Hendrik Jan Koop man, die al voor het viifde achtereen volgende jaar van de partij is. met een applaus hartelijk gehuldigd werd voor, zijn sportieve prestatie Op de Markt in Vorden werd de middag besloten met een optreden van de „Bögelrieders" uit Losser, de boe- renkapel „De Zanddorpers" uit Zei- hem en de dansgroep „De Knupduuks- kes" uit Vorden. De burgemeestei kreeg ten overstaan van het talrijkei publiek, waaronder veel toeristen, een rijwiel cadeau, aangeboden door de stichting „Fiets". Want naast de be langen van de toerist dient de acht-, kastelentocht natuurlijk ook die van? de commercie. Al staat laatstgenoem de gelukkig met hinderlijk op de voor grond. iiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiin an X september af zullen parti culieren weer zelf geschenkzen-' op de fiets langs de Vordense kastelen. mr. A. Staring, een narzaat van de dichter, die op dit slot zijn meeste poë zie werk schreef. Mr. Staring vertelde ook een en ander over de geschiede nis van zijn bezitting. Evenzo deed baronesse Van Dorth tot Medler over haar huis ,,'t Medler". en zij vertel de tevens dat enkele bomen in het park nog dateren uit de tijd van Na poleon, toen een harer voorvaderen Garde d'Honneur was van de grote veroveraar. In vrij snel tempo volgden daarna nog de huizen „De Wiersse", „Onstein". „Kieftskamp" en kasteel „Vorden", het uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiHiiiiiiiHmiiiiiiiiiiiii'£ MAFEKING, Zuid-Af rika, 8 aug. (UPI) Gisteren is hier meegedeeld dat prins Bernhard 18 augustus aan komt in Francistown, voor een „Sa fari" van drie weken in Beetsjoeana land. Het bezoek van de prins, die 7 sep tember uit Francistown terugkeert, zal strikt particulier zijn. De Safari zal het karakter hebben van een „foto- jaohtpartij". Prins Bernhard zal zich grotendeels ophouden in het gebied van Maoen aan de rand van de Okavango-moe- rassen in een van de meest afgelegen hoeken van Zuid-Afrika. dingen bloembollen naar fami Me of vrienden in het buiten land mogen sturen. Een pakket mag niet meer wegen dan drie kilo en, n moeten eerst op een districtskantoor] van de plantenziektenkundige dienst worden geïnspecteerd. et Drentse dorpje Zorgvlied, ge- m®ente Diever, moge dan maar 1400 inwoners tellen, het kent als elke andere gemeente de zorg voor bejaarden. Deze is in Zorg vlied niet zo'n geweldig probleem als in de grote bevolkingscentra. Wat men voor deze mensen doet is nochtans uniek. Voorzover Zorgvliedse bejaar den kerkelijk zijn katholiek of pro testants, dat maakt niets uit goed met elkaar overweg kunnen en licha melijk in goede conditie mogen ze de vier bejaardenwoningen, die Zorgvled rijk is, betrekken. Huur wordt er niet voor berekend, integendeel, eenmaal per jaar komt de plaatselijke regent tot voor kort was dat de gepensioneerde postbode J. van Opzeeland (81) de mensen vijftig gulden brengen. Ook voor het onder houd van de woninkjes behoeven de bewoners niets te betalen. Is er iets kapot of moet ergens de verfkwast aan te pas komen, dan gebeurt dat meteen. ....oecumene vlak bij de kerk... Dit alles is te danken aan een katho-1 lieke stichting, die van 1880 dateert en voortkwam uit het initiatief van( wijlen de heren mr. L. G. en Julius Verwer. Mr. L. G. bezat veel grond; en had een levendige belangstelling! ven veel goeds gedaan. Hij liet de! ven veel goeds gedaan. Hy liet de! oude r.k. pastorie afbreken en zette er de vier woningen voor in de plaats, die er, dank zjj het vlotte en degelijke on-' derhoud stuk voor stuk nog mogen zijn.; De bejaardenstichting in Zorgvliedi is bovendien een opmerkelijk staaltje van oecumenisch leven. Hoewel de; stichting katholiek is worden momen-' teel drie van de vier huisjes door pro- DEN HAAG, 8 aug. Raymond „De Turk" Westerling, de 43-jarige voor malige kapitein van het Nederlands- Indische leger, wilde het niet geloven, toen verscheidene buren hem in het Friese dorpje Marssum kwamen ver tellen dat Indonesië van plan is een film over zijn optreden in Indonesië in 1946 te maken. Toen hem het nieuws, afkomstig van het persbureau „Antara" werd beves tigd, barstte hij uit in een bulderend gelach. „Dit zal wel weer een nieuwe poging zijn, om mij uit m'n tent te lokken, maar i-k beschouw de hele zaak als een poppekast", was zijn commen taar. Het deed hem deugd, dat het legen darische dodencijfer van 40.000 vol gens dit laatste bericht inmiddels was ingekrompen tot 4.000. „Maar het zijn alles bij elkaar nog geen 500 Indone siërs geweest, van wie er een aantal tijdens gevechten is gedood en de rest door middel van standrechtelijke exe cuties wegens begane misdrijven", zo meende hij. Westerling, die zich onlangs een rijksstudiebeurs van 2000 gulden per jaar zag ontgaan omdat zijn vorderin gen in de studie voor tenor daar niet langer aanleiding toe zouden ge-ven, verklaarde zijn studie voor het einde van dit jaar te willen voltooien, om daarna in Duitsland te gaan optreden. Hij begon zijn zangstudies eind-1956. EINDHOVEN, 8 aug. (ANP) De D.A.F.-fabriek in Eindhoven wil uit Ierland arbeidskrachten voor het be drijf te Eindhoven aantrekken. Staf leden van de afdeling sociale zaken van dit concern zijn onlangs naar Ier land geweest om zich van de arbeids markt daar op de hoogte te stellen. Spaanse en Italiaanse arbeiders hoopt de directie van het bedrijf aan te trekken via de vestigingen die men daar heeft. Bij D.A.F. werken al onge veer achthonderd Belgen. testanten bewoond. Volgens de statu ten mag dat namelijk. Het katholiek leven bloeit er overigens ook, want de weinige parochianen hebben een' eigen kerkgebouw met een pater uit De Nederlander Simon de Wit, chef d'equipe van de Nederlandse afvaar diging naar de Spelen van Tolkio, is met de „Tulla" derde geworden in een ltoor- internationale wedstrijd voor zeezeilers bij het eiland Wight is gehouden. (Advertentie) TrSOO 8 aug. (UPI) Het circus tic J bltind, waarvan buitenlandse ar- esten twee dagen geleden waren be- reigt met uitwijzing, heeft hier woens- a-gavond zijn eerste voorstelling in Gent gegeven. De directeur van het circus heeft woensdag in Brussel een onderhoud gehad op het ministerie van Arbeid, "aar aanleiding van het feit dat dit geen werkvergunning wilde geven aan Luitse, Spaanse, Amerikaanse en ranse artiesten, om-dat hun aantal in geen verhouding stond tot het aantal "eigen. De zaak is tijdelijk geregeld, nu Bol tini erin is geslaagd een Belg te vin den die een nummer kan brengen. Als ™J vóór 13 augustus no-g een tweede Belgische artiest vindt, zal de zaak "ader worden bezien. Tot nu toe was Boltini er alleen in geslaagd Belgen aan te trekken voor baantjes als tentenbouwer en musicus. Internationale conventies schrijven voor dat naar verhouding artiesten Moeten worden geëngageerd uit het land dat wordt bezocht. X DEN HAAG, 8 aug. In de mil- joenennota-1963 werd de opbrengst van de gezamenlijke niet-kohierbelastingen in 1963 geraamd op 7.394 min (1962: 6.965 min)De opbrengst in het eerste halfjaar heeft 3.503 min belopen (v.j. ƒ3.432 min), dit is 48 (49) pet van de jaarraming. Het is niet waar schijnlijk, dat de ontvangsten in het tweede halfjaar het achterblijven bij de jaarraming teniet zullen doen. De ver- klaring is voor een belangrijk deel gelegen in het feit, dat de opbrengst over 1962 rond 160 min lager is uitge vallen dan bij het opstellen van de raming voor 1963 werd voorzien. Ook hebben in 1963 onvoorziene teruggaven over vroegere jaren plaatsgevonden. De ontvangsten vanwege de ge zamenlijke kohierbelastingen bedroe: gen in juni 215 min (v.j. juni 220,4 min en mei 1963 209,3 min) waarvan 169 (resp. 176 en ƒ155,6) min u-iit hoofde van de inkomstenbe lasting. De opbrengst van de kohier- belastingen in het eerste halfjaar bedraagt hierdoor 1.333 Min (v.j. 1.398 min), waarvan 1.017 mm 953 min) aan inkomstenbelasting. In totaal werd in de eerste hem van dit jaar dus aan belasting ontvan gen 4.836 miljoen, hetgeen iets meer is dan in de overeenkomstige periode van 1962, toen het totaalcijfer uitkwam op 4.830 miljoen. Aangezien in juni In totaal '360 min werd opgelegd aan kohierbelastingen steeg het nog in te vorderen bedrag met 145 min tot ƒ1.980 min. Uit hoofde van de inkomstenbelasting wera 301 min opgelegd. In de volgende tabel zijn van de ydor- naamste niet-kohierbelastingen de pro centuele mutaties van het ene naitjaar op het andere vermeld. i 42 8 rechten van registratie 17'4 dividendbelasting jq'2 motorrijtuigenbelasting T „'n rechten van successie enz. accijns op gedistilleerd accijns op tabak omzetbelasting loonbelasting invoerrechten 6.3 3,7 3,5 1,2 6.4 De opbrengst van de registratierech ten werd in het eerste halfjaar van 1963 gunstig beïnvloed door een aantal fusies. Daarnaast kan de sterke toe neming van de ontvangsten in verge lijking met de eerste helft van vorig jaar worden verklaard door extra be talingen i.v.m. de afwikkeling van enkele oude posten De hogere opbrengst van de divi dendbelasting is ten dele een gevolg van betalingsverschuivingen binnen 1963. De opbrengst van de motorrijtui genbelasting vertoonde het normale accres. De achteruitgang van de ont vangsten uit hoofde van de loonbelas ting was een gevolg van de tariefsver laging. De daling van de opbrengst van de invoerrechten betrof alleen de invoerrechten in engere zin. Uit dien hoofd werd ƒ266 min ontvangen tegenover 318 min in het eerste half jaar van 1962. Ter verklaring hiervan kan worden gewezen op teruggaven in JM jl. over oude jaren en op de in vloed van de verlaging van het E.E.G.- binnentarief per 1 juli 1962. De op brengst van het bijzondere invoerrecht op benzine was in de eerste helft van dit jaar 16 min hoger dan in de overeenkomstige periode van 1962. In totaal is in het eerste halfjaar van 1963 73 min meer opgelegd dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Tegenover een stijging bij de inkomstenbelasting, de vennoot schapsbelasting en de personele belas ting stond een daling bij de vermogens belasting en de grondbelasting. Een stijging in de eerste helft van 1963 met 67 min van het uit hoofde van de inkomstenbelasting opgelegde bedrag was voor 46 min een gevolg van hogere voorlopige aanslagen over het lopende belastingjaar. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5