Miljonair loopt tegen de lamp Niet gelukkig Een kiekje Westberlijnse jongeren demonstreren bij twee jaar oude muur Politie voert charges uit en werkt met waterkanonnen „...EN DIT IS NU EEN NOODLANDING..." Ook in Porto Ercole Rainiers jacht maakt proefvaart RUIMTEVLIEGTUIG D „Bely Vehr" op feest in Beusichem Familierecord gebroken Middelbare scholieren bezoeken eikaars land: Blinde geslaagd voor staatsexamen gymnasium alpha Jonge militairen hebben meer diefistproblemen WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1963 PAGINA 5 - MOSKOU, 14 aug. (UPI) Een hooggeplaatste Russische douane ambtenaar, een zekere Kalantarov heeft gisteren in Moskou het ver haal verteld van een Amerikaanse miljonair, die er vele malen in is geslaagd religieuze boeken en gram mofoonplaten de Sovjet-Unie binnen te smokkelen. De koffers van de miljonair werden nooit doorzocht omdat de man beweerde, en kon be wijzen, dat hij bevriend was met president Kennedy. De miljonair, door Kalantarov aan geduid met de naam Smith, bracht dikwijls bezoeken aan de Sovjet- Unie. Telkens als de Russische dou aniers zijn bagage wilden doorzoe ken opende hij een van zijn koffers en kwam hij met een loto op de proppen, waarop hijzelf dicht naast president Kennedy stond. Smith ver telde dan dat de president een goede vriend "an hem was en hij vroeg de douanebeambten of zij zo'n foto wil den hebben. Het aanbod werd altijd afgeslagen, zo vertelde Kalantarov, maar de truc werkte toch en Smith werd niet verder lastig gevallen. Toen hij ech ter onlangs weer naar de Sovjet- Unie kwam, werd de douane toch achterdochtig. Men stond er nu op dat zijn bagage werd doorzocht, on dank de protesten van Smith, dat hij Rusland reeds herhaaldelijk had be zocht en dat hij de douane altijd zonder meer had mogen passeren. Het eerste wat de douane vond waren 650 balpennen. Smith werd meegedeeld dat hij er vijftien bij zich mocht houden en dat hij de rest terug zou krijgen als hij het land weer zou verlaten. Daarop dreigde de miljonair dat hij onmiddellijk rechtsomkeert zou maken, maar de douane bleef er bij dat ook zijn ove rige bagage moest worden doorzocht, of hij nu zou blijven of weggaan. Toen Smith tenslotte zijn koffers toch maar opende kwam er een aan tal godsdienstige boeken uit te voor schijn en honderd grammofoonpla ten waarop preken waren opgeno men, die volgens Kalantarov een anti-Russisch karakter hadden. De top van het ministerie van De fensie lijkt een Lijzonder krijgshaftig geheel te gaan worden. Na de benoe ming van de vroegere staatssecretaris en oud-marine-officier, de heer P. de °ng, tot minister van Defensie zijn ook hoge militairen uitverkoren v°or de functie van staatssecretaris van resp. land-, zee- en luchtmacht. In een interview met een onzer redac teuren heeft minister De Jong onlangs gezegd, dat de benoeming van een mi rtair tot minister van defensie geen bezwaren behoeft op te leveren. Ge- z'en de politieke ervaring, die hij als ®taatssecretaris heeft opgedaan, waren ^'■j aanvankelijk wel geneigd de mi- bister méér te geven dan alleen maar i^be benefit of the doubt' De heer Jong heeft het zichzelf en ons nu biet gemakkelijk gemaakt. De minister ?a' biet alleen moeten verdedigen, dat heeft afgezien van de door velen epleite zogenaamde „horizontale 0rganisatie te weten staatssecreta- ffssen Personeel en Materieel voor de ®ezamenlijke krijgsmachtonderdeien. '1 treeft thans ook de indruk gewekt, a' de hoogste politieke leiding .van efensie geheel en al een militaire *aak zou zijn geworden, waar de bur- ?ers hun handen vanaf moeten hou- Ondanks alle persoonlijke waar- ^ering, waarop de nieuwe staatssecre tarissen aanspraak mogen maken, zijn ^6 met de keuze van minister De ^°bg niet erg gelukkig. Wij blijven Voorlopig van oordeel, dat terwille van een goede en efficiënte gang van za ken in het reusachtige defensieappa- raat en ook ter versterking van het ver bouwen van de burgerij een wat min- ^er „uniforme" leiding van het de partement gewenst zou zijn geweest. Er moge hier en daar twijfel be staan of het wel zm heeft luis terrijk het 150-jarig bestaan van °bs koninkrijk te vieren, in de »etuwe denkt men daar heel anders ,er -- ofschoon juist destijds in de lfde Betuwe de „Nederlandse natie" biet voetstoots werd aanvaard en her- Kart van Gelder een staat wenste onder de hegemonie van Arnhem. Het ude Beusichem aan de Uek zijn Sï^Prong zou reeds vóór het jaar 300 liggen wordt nu het centrum van de feestviering. °P 23, 24 en 36 augustus is er avonds op de Markt een openlucht- *Pbl. genaamd „Bely Vehr" naar de eusichemse verzetsheldin uit de ja- ,w* rond 1813, geschreven door Th. Van Westing, die al menig keer Be- tuwse historie heeft gedramatiseerd. 6 regie heeft Miep de Leeuw en men "'"ii'i'iiiiiiiiiininininmMmuMHmmmumiiHiiiiiiiiiii Mevrouw de weduwe Bontje Roodvan der Veen, die honderdtwee jaar oud is, hoopt Ron Uy.dag een record te breken. hr,nri„ lcr-'cord- zii wordt die dag kl ^irddrie jaar. Met die verjaardag «opt zy haar grootvader die honderd- Wee is geworden. zoals zij in haar woon- vot^i Tor.dt genoemd, woont in het erpleeghuis Hillema State. Zij mag hem l11 §oeüe lichamelijke gezond- S »rhe5en' Ze is wel doof> maar tiider, •keiiag op en gebruikt de maal. za-l ,,,1" gemeenschappelijke eet- zaai. van het tehuis. vrnm^,a r>haa,r gehele leven heeft me- rouw Rood in Bergum gewoond. Zij ook geboren. Haar dochter en zoons hebben haar dertig nako melingen bezorgd. Groepje spelers uit „Bely Vehr", in het midden de Beusichemse heldin, naar wie het stuk is genoemd. miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimn kan zich geen beter décor wensen dan de oude behuizingen op het mooie plein. Er treden niet minder dan drie honderd gemeentenaren in op, die zich met groot enthousiasme aan het voor bereiden zijnzelf maken ze onder deskundige leiding de nodige kos1- niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiimiimiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiini! tuums. Het belooft een boeiend; schouwspel te worden van mensen,; paarden en wagens, door tweeduizend) personen van een tribune af waar te1 nemen. In de middag van zaterdag 243 augustus wordt een echt Retuwse ma-< nifestatie gegeven met een samentref-! fen weer op de Markt van de putaties van verenigingen uit een! aantal gemeenten. Zij worden ver-< gezeld door de gemeentebesturen, diej worden ontvangen op het raadhuis, waar de commissaris van de koningin! in Gelderland, mr. H. W. Bloemers,' een kort woord zal spreken. Daarna] is er een parade van historische voer tuigen als een coach uit 1795, een; hondekar, een oude ploeg met houten' wielen uit 1845, kortom alle mogelijke! vehikels tot 1913 in gebruik, gevolgd! door oude automobielen, in zwang tot! 1930. Deze show wordt besloten met een' taptoe van de harmonie „Concordia"! uit Culemborg, die daarmee nog eens de erkentelijkheid van de Lekstad wil» uitdrukken voor de in 1940 door Beu-) siehem bij de evacuatie geboden gast vrijheid. iimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiuimiiiimi Drs. Th. Bodewes ieraar geschie denis aan het Carmellyceum te Oldenzaal, vindt dat internatio nale contacten voor de jeugd in deze tijd dringend gewenst zijn. Daar-! om is hij vorig jaar begonnen met een originele onderneming, die zo'n sue-! ces is geworden, dat zij nu opnieuw opi touw zal worden gezet. Evenals vorig jaar heeft de heer Bodewes middel bare scholieren uit verschillende lan den bijeengebracht om samen een reis door de wederzijdse landen te maken, zodat men eikaars land door de ogen van elkaar leert kennen. Jongens en meisjes uit Twente, Vlaan deren, Wallonië, Duitsland en Enge land, 38 in getal, zullen de komende! twee weken in ons land, Duitsland en België doorbrengen. De jongeren va riëren in leeftijd van veertien tot acht tien jaar en zijn vrijwel allen rooms-! katholiek. Aan de reis nemen niet al leen drs. Bodewes, maar ook wiskun deleraar P. Nelissen en pater Larde- noye SVD, prefect van het St. Jozef-! college te Overjjse (B), deel. Vier nationaliteiten aan één tafeltje., Van links naar rechts een Duitse, een1, Engelse, een Nederlandse en een Belse.x (Van onze correspondent) NIJMEGEN, 14 aug. Een blinde employé van de correspondentieafde- ling van de N.V. Zwanenberg in Oss, de 27-jarige heer A. van den Hoogen, is geslaagd voor het staatsexamen gymnasium alpha, met een puntenge- middelde van 6,8. Hij behaalde dit di ploma na een cursus te hebben gevolgd aan het Avondlyceum in Nijmegen. Zijn beginopleiding kreeg de heer Van den Hoogen aan het blindeninsti tuut St. Henricus in Grave. Hij woonde toen nog met zijn ouders in het Noord- Brabantse plaatsje Reek. Voor zijn avondstudie ging hij in Nijmegen wo nen aan de Graafseweg 55. In deze door zijn handicap moeilijk geworden studie werd hij bijgestaan door zijn ver loofde. Zij zette voor hem de studie- gegeyens op de band. Andere lessen kon hy weer volgen aan de hand van in brailleschrift gezette boeken. Hij zal nu aan de Universiteit van Nijmegen Socioligie gaan studeren. r t* i»*ii^ii-ir -i~—y-VniiV^ Dat fotootje, dat ik zater dag j.l. in onze krant mocht aantreffen van de gebroe ders Lenstra heeft mij da nig getroffen. U herinnert het zich wellicht: twee sum miere jongetjes met ijsmut sen op. De kleinste was Abe. Ik heb vooral hem eens goed bekeken. Stak daar nou de geniale voetballer in, die hij later zou worden? Ik moet u eerlijk bekennen dat ik het er niet aan afzag. Wél vond ik het een alleraardigst manneke. En als ik héél goed keek ook typisch een kleine, aankomende Fries. Maar voor de rest niets. Abe heeft op dat moment, zo heb ik gedacht, misschien wel minister-president willen worden of gewoon postbode. Maar het draaide op voetballer uit. Ik wil maar zeggen: je kunt er niet van op aan van zo'n kiekje. Het ont hult weinig. Zelf kan ik mjj een foto- tje herinneren van mij zelf. Ook met een ijsmuts op toevallig. En naar mij later door bevoegden werd verzekerd, had ik op dat moment maar één verlangen: Paus worden. En als dat niet kon: communist. Waaruit u even tueel gerust mag afleiden, dat ik er wél in geslaagd ben het juiste midden te houden. Mijn zoon is nu ook zo ver. Hy gaat straks, in september naar de grote school. Met vele hem omringen de kameraadjes uiteraard. Ik moet u zeggen dat ik die ingrijpende gebeur tenis met een bezwaard gemoed tege moet zie. Ik zal hem brengen, maar met tegenzin. Vooral inzoverre ik zijn intrede in de maatschappij en daar komt het op neer moeilijk als een feestelijke gebeurtenis kan zien. Want dan begint het gedonder. Is hij goed in taal of in rekenen? Of is hij wel licht nergens goed in? En zo ja mag dat dan misschien? Neen, dat mag niet. De maatschap pij houdt niet van mensen die niets kunnen. Waarom, zo vraag ik mij al lang af, mogen mensen nooit eens niets worden zonder nou meteen in een gesticht te worden opgesloten of door Sociale Zaken (spaarzaam) on derhouden te worden? Wordt al het on heil dat ons maatschappelijk bedreigt soms niet altijd maar weer veroor zaakt door de zéér bezigen onder ons? Enfin, ik heb hem, mijn zoon, al verschillende malen gevraagd waar hij eigenlijk naar toe wil. Tot nu toe heeft hij steeds en met grote hard nekkigheid geantwoord: „Ik word poli tieagent". En hoe aanlokkelijk dat cor rigerende vak is, is dank zij de re cente onthullingen van commissaris Voordewind eens en te meer komen vast te staan. Maar als ik een fotootje van hem bekijk wordit hij Paus, mijn zoon. Of communist. Ofschoon het mij niet zou verbazen als hij te zijner tijd in een of ander juist midden verzeild zou raken. ITALIë Nabij Bolzano is een auto bus met vijftig Belgische toeristen in een twintig meter diep ravijn gestort toen de chauffeur moest uitwijken voor een tegenligger. Alle inzittenden kwa- 1 men met de srihrik vrij. (AFP) BERLIJN, 14 aug. (DPA) West berlijnse politiemannen hebben gistera vond met wapenstokken en waterkanon nen groepen jongeren uiteengejaagd, die onder de kreet: „Hoelang blijft de muur nog overeind?" naar het twee jaar geleden gemetselde communisti sche bouwsel wilden optrekken. Enkele honderden Westberlijnse jongelui begon nen vroeg in de avond in de Fried- richstrasse spreekkoren te vormen, die onophoudelijk „de muur moet weg" schreeuwden. Op enkele plaatsen wier pen zy stenen over de muur waar achter de Oostduitse grensbewakers ijlings hun kwartiermutsen verwissel den voor stalen helmen. Toen de Westberlijnse politie steeds meer mensen in de richting van de sectorgrens zag trekken ging zij over tot het afsluiten van de toevoerwe gen. Onder het licht van Oost- en Westberlijnse schijnwerpers moest zij een aantal charges uitvoeren omdat jongelui demonstratief op het plavei sel gingen zitten. Laat op de avond was het bij de grensdoorlaatpost in de Friedrichstrasse nog steeds onrustig. Een Amerikaanse militair voertuig werd met stenen be kogeld. Een burger, die door een steen was getroffen, werd naar het zieken huis vervoerd. Ondanks de betogingen bleef de doorlaatpost geopend. Politie wagens loodsten auto's door de menig te. Op andere plaatsen langs de muur was het rustig, in tegenstelling tot vorig jaar toen reeds 's middags op vele plaatsen luidruchtige betogingen uitbra ken. Uit voorzorg hadden de Amerikanen, Fransen en Engelsen hun grenspa- trouiles versterkt omdat er rekening mee werd gehouden dat de tweede „verjaardag" van de beruchte muur aanleiding kon geven tot ongeregeldhe den. In de loop van de dag legden velen kransen bij gedenktekens, die zjjn opgericht ter nagedachtenis aan de tientallen bij ontvluchtingspogingen doodgeschoten Oostduitsers. DEN HAAG, 14 aug. De dienst plichtige die vandaag de dag in mili taire dienst komt heeft er wat meer moeite mee zich aan te passen, dan zijn collega van een aantal jaren terug. Deze mening die al enige tyd leeft bij de troepencommandanten is dezer da gen bevestigd door de uitkomst van een „interservice-onderzoek" dat Land macht en Marine gezamenlijk hebben ondernomen. Het onderzoek heeft aangetoond dat na de intelligentie, de leeftijd de voor naamste factor is die bepaalt of de dienstplichtige zich gemakkelijk of min der gemakkelijk aanpast. De neuroloog Ph. B. Bieger, die als kolonel-arts bij de inspectie militair geneeskundige dienst de functie van hoofd sectie gees telijke gezondheidszorg heeft, meent dat een leeftijdsverschil van drie of vier maanden al een duidelijk onderscheid in de wijze van aanpassing kan geven. Het is een feit dat de dienstplichtigen van nu jonger zjjn dan die van een aan tal jaren geleden. Sinds 1954 is men bezig door personeelsgebrek gedwon gen terug te grijpen op jongere lich tingen. Van alle in dienst zijnde militairen worden er bij land- en luchtmacht sa men per jaar 7000 afgekeurd. Meer dan andere jaren heeft men dit jaar gehoord van dienstplichtigen die, door dat ze zich moeilijk aanpasten aan de militaire dienst, tot daden kwamen met een min of meer tragische afloop. Naar de mening van kolonel Bieger is dit een toevalligheid. Tien vakantiegangers hebben giste- ren met een De Havilland Dove, een vliegtuigje van Martin's Air Charter een rondvlucht gemaakt hoven Amsterdam. Een onaangename verrassing wachtten hen toen de piloot meedeelde dat het landingsgestel on klaar was en een noodlanding onvermij delijk. Brandweer- en ziekenwagens stonden op Schiphol gereed en op de landingsbaan werd schuim gespoten. Hoog spatte dat op toen de Dove op zijn huik over het beton schuurde. Een succesvolle noodlanding, waarbij nie mand ook maar een schrammetje opliep Prinses Beatrix beoefent de ruiter sport met grote geestdrift. Neder land weet dat allang. De inwoners van het Italiaanse Porto Ercole nu ook, althans zij die de prinses tijdens haar vakantie in de plaatselijke manege hebben zien rijden en daartoe heb en ze bijna elke dag de gelegenhei it straalvliegtuig bestaat eigenlijk uit drie op elkaar gemonteerde vliegtuigen met driehoeksvleugel. Het is bestemd voor „geregelde diensten" tussen de aarde en een in de ruimte cirkelend bemand ruimtestation. Het ontwerp is van de Amerikaanse Lockheed-fabrieken; over tien jaar zou het toestel in bedrijf kunnen zijn. Aan boord is plaats voor tien passagiers en een lading van tien ton. Prijs van een retourtje: tussen de honderd- en tweehonderdduizend gulden. et jacht van prins Rainier van Monaco tijdens een kleine technische proefvaart in de haven van Delfzijl. De prins is inmiddels m Nederland aangekomen om zijn droom jacht Albecaro dat Groningse deskundigen a raison van ongeveer twee-en een-half miljoen gulden voor hem bouwden te inspecteren en over te nemenMorgen wordt de officiële proefvaart gehouden, waarna de Albecaro koers zal zetten naar Monaco. De kans is groot dat prins Rainier de „maidentrip" zal meemaken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5