Coen Visser van Canada via Santpoort naar Berlijn Voetballers oefenen ter in leiding op competitie Agenda voor Haarlem en omgeving KOLEN STEEDS DUURDER Voor jaarsprijzen gestegen met 95 tot 145 cent per hl brieven Zomercursus Academie '63 officieel afgesloten Winst Unilever 14 pet. hoger in eerste helft 63 Bonusaandeel één op drie en 9% interim (v.j. 8%) DE DODELIJKE LADING vakantiefeesten wereldmerk Mgr. Colombo aartsbisschop Milaan Vier van Triton rest slechts de herkansing Consumenten Contact Urgaan Aa-Be PLAIDS Zaalberg Fa. B. J. VAN LIEMT van lezers Bestuurder rijdt auto tegen boom Zeeman wilde geldlade lichten GEBR. EVERTS Husqvara ENGEL Zaterdag 17 augustus Aanwinsten Leeszaal Heemstede Programma Burgerlijke Stand Haarlem Films Muziek Toneel Cabaret Diversen Tentoonstellingen LAATST Ij NIEUWS Europese roeistrijd m Voetrem werkte niet Door bediende overmeesterd Trekking premielening Amsterdam 1959 100.000 op 8017 nr. 6 Totale dividend '63 niet minder dan 18 (WAprocent VRIJDAG 16 AUGUSTUS lVo„ boekhandel h. coebergh 1 AMERICA FROM AMERICA'S BEST TOBACCOS INTERIEURMATRASSEN KOELKASTEN vanaf 285.— VLAANDEREN SANTPOORT, 16 aug. De 25-jarige Santpoortse wielrenner Coen Visser be gint een echte globetrotter te worden, Na zijn succesvolle optreden in de Tour du Saint Laurent in Canada, waarvan hij twee etappes wist te winnen en op de elfde plaats in het eindklassement kwam, is Coen na een kort verblijf thuis in Santpoort weer doorgereisd naar Duitsland om daar zondag deel te nemen aan de 185 kilometer lange wegwedstrijd „Rondom Berlijn" Aan de Canadese ronde heeft Visser deelgenomen met Cees Haast, Lex van Kreuningen en Cees van Espen. De Ne derlander Jaap de Waard reed in een Belgische ploeg mee. Er varen boven dien ook Engelsen, Oostenrijkers, Zwit sers. Joegoslaven en uiteraard tal van Canadezen onder de honderd deelne mers. De Europeanen hebben echter volledig de toon aangegeven en vooral de Hollanders waren zeer succesvol. Zij veroverden het landenklassement en bo vendien werd Haast algeheel winnaar. Ook Coen Visser was goed op dreef en tweemaal snelde hij als triomfator over de eindstreep. Eerst zegevierde de Sant poorter in de 110 mijl lange etappe van Thetford Minus naar Drummond Ville en Jaarna besliste hij ook de voorlaat ste rit van Joliette naar Shawinigan over 109 mijl in zijn voordeel. Zijn ove rige klasseringen in de verschillende etappes mogen er ook zijn: 1 x 2e, 2 x 3e, 1 x 5e en 1 x 9e. In het eindklasse ment kwam Visser op de elfde plaats. In Canada hebben de Nederlanders verschillende oud-landgenoten gespro ken. Voor Coen Visser was echter de leukste ontmoeting die met zijn vroegere dorpsgenoot Peter van Zijl, die vier jaar geleden Santpoort de rug toekeerde en naar Canada vertrok. Om met Coen over het een en ander te kunnen bab belen heeft Van Zijl. vroeger een vaste klant van rijwielhersteller Visser in de Santpoortse Hoofdstraat, zo'n 300 mijl moeten reizen. De succesvolle Oranjeploeg is don derdagmorgen om half acht na een vliegreis van zeven uur op Schiphol aangekomen en daar waren vele fami- HAARLEMSE KATHOLIEKE VERENIGING VOOR HET GEZIN Voetbaltoernooi: Voor elftallen van alle speeltuinen op het terrein van speeltuin Kindervreugd aan de G. van Bouillonstraat. Er wordt ge streden om de wisselprfls van Haar lem. Aanvang half tien. Voor jon gens van 10 t.m. 13 jaar Twee elftllen per tuin. Alle sup porters zijn van harte welkom. Di rect na de wedstrijden zal de voor zitter van de Haarlemse Kath. Ver. voor het Gezin de wisselbeker aan het winnende elftal uitreiken, in het clubhuis van de speeltuin. Alle spe lers van dit elftal ontvangen een medaille. Speeltuin Jong Leven: Rolschaats- wedstrijden op de speelplaats van de Titus Brandsmaschool. Kosten 25 cent. Nadere gegevens op de tuin. Speeltuin Hof van Eden: Ruil beurs in het clubhuis van de kleu tertuin aan de Muiderslotweg. Van 3-5 uur. Speeltuin Don Bosco: Natuurtocht voor kinderen vanaf 8 jaar. Kosten 30 cent. Vertrek 2 uur van de tuin. lieleden en vrienden ter begroeting aan wezig. De Koninklijke Nederlandse Wiel- ren Unie was vertegenwoordigd Stol en J. door Middelink de heren J. (bondscoach). Vandaag is Coen Visser na een nacht in zijn eigen bed te hebben gesla pen alweer naar Duitsland vertrok ken om zondag in Ron dom Berlijn" te kunnen starten. Twee dagen later neemt hij in de omgeving van Berlijn deel aan een criterium over zestig kilo meter. Hij hoopt in Duitsland net zo veel succes te hebben als in Canada. Ook de Heemstedenaar Henk Peters neemt deel aan de wedstrijden in Duits land. Zij worden vergezeld door de in Zandvoort wonende Amsterdamse ploeg leider-masseur Leen Jansen. Ontwikkelingslectuur: Joppe, Brom mers scooters en motoren; Nette en onnette woorden (r.k. afd,); Alema, Elektriciteit voor iedereen; Werumeus Buning, Buitenlandse gerechten voor fijnproevers; Birrell, Geschiedenis van de Engelse literatuur; Onck, v. en Kuhry, Ga daar eens vissen; Halver hout, Het koelkastboekje; Mende, Chi na; Schildt, Met de Daphne in zestien landen. Romans: Dalle, Klabbatse (r.k. afd.) Haimon, Mensenvisser; Funke-Borde- wük, Silhouet in schemer; Durrell, Witte adelaars boven Servië; Christie, De spiegel barstte; Krya-Sijsman, Een weg voor allen; Wassermann, Meistererzahlungén; Saint Pierre, de La nouvellér race; Allingham, Hide my eyes. Arfver i f>ntte HEEMSTEDE, 16 aug. Op sportpark aan de Molenvverf in Heem stede hebben de tweede klassers HBC en Velsen, die elkaar ook in de komende competitie tweemaal zullen ontmoeten, donderdagavond een nuttige oefenwed strijd gespeeld en zij zijn daarin tot een 3-3 score gekomen. Met de rust was de stand nog dubbelblank. Alle zes doel punten kwamen in de tweede helft, toen er met kunstlicht gespeeld werd, op het scorebord. Daarbij namen de Vel- senaren driemaal de ieiding, maar steeds weer konden de HBC-ers het evenwicht herstellen. Beide elftallen pro beerden enkele jonge spelers. De vierdeklasser Bloemendaal heeft in Egmond een vriendschappelijke voet balwedstrijd gespeeld tegen de derde klasser Egmondia en daarvan met 6-3 gewonnen. Met de rust was de stand 2-1 in het voordeel van Bloemendaal. Vooral de als middenvoor opererende Nuraan, die normaal de linkshalfplaats bezet, was goed op dreef en had met vier doelpunten een belangrijk aandeel in de produktie. De twee andere tref fers bracht Geurts op zijn naam. Het elftal van de „whites", dat met een experimentele voorhoede Bran denburg, Honkoop, Numan, Van Dijk en Geurts aan moest treden, kwam in deze ontmoeting tot beter spel dan de vorige week tegen TYBB. Er werd fris van de lever en met enthousiasme door de Bloemendalers gevoetbald. Vooral in de slotfase waren zij bedui dend sterker dan hun gastheren. Er werden in die periode ook nog twee doelpunten van Numan en Kuipers af gekeurd. het plaats bezoek van de tweede divisie club De Graafschap (aanvang vier uur) en treedt HBC zondagavond (aanvang half zeven) op de Molenwerf in Heem stede ais gastheer op van de eerste klasser De Spartaan. Hillegom zet zon dagavond zijn oefencampagne voort met een wedstrijd tegen Velsen (aanvang zes uur) en TYBB gaat zondagmiddag met twee elftallen op bezoek bij de tweede divisièclub Haarlem. Het naar de derde klas gepromoveer de ETO neemt zondag in Uithoorn deel aan het Zilveren Hoorn"-toernooi en THB is uitgenodigd om deel te nemen aan het toernooi van Halfweg. Bloemen daal maakt de reis naar Bussum om m het jubileumtoemooi van Allen We®t" baar aan de slag te gaan tegen o_e tweedeklasser Quick A. Daarna ffoig nog de winnaars- of verliezersfinale tegen Allen Weerbaar of AFC. dorp Boys speelt op eigen veld tegen Lisse en Renova gaat het in Zaan a am opnemen tegen VVZ. De opbrengst va deze laatste ontmoeting komt ten go de aan de missie. wnf>r Zandvoortmeeuwen houdt zona1ig de eerste keer een groot jeugdtoernuu voor junioren en aspiranten meI name van OVVO, ZSGO, NFC, SDW en Zandvoortmeeuwen. Er gespeeld om een wisselbeker. J-j®. strijden duren tweemaal vijftien ten. Aan dit toernooi is ook een spor- tiviteitsprijs verbonden. HAARLEM, 16 aug. In het komen de weekeinde worden er door de ama- teurpvoetbalclubs uit Haarlem en om geving weer verschillende oefenwedstrij den gespeeld ter voorbereiding op de komende competitie. Zo krijgt Zandvoort meeuwen zaterdagmiddag in de bad- Advertentie) r VOORSCHOOL- EN STUDIEBOEKEN HAARLEM T ALLEN van een Z00n: 13 aUlg_; •L M. Kossen-Stuurman. BEVALLEN van een dochter: 12 aug.: C. Groeneveld-Meerveld. 13 aug.J. Fiechter-Steenken, M. Sutherland-Tim- merman. ONDERTROUWD: 14 aug.: J. J. de Graaf en J. Schutte, F. Th. van Over- beek en H. C. Captijn, G. den Dekker V l' van Meesche, C. D. Stathi en M. J. Seggelink, H. C. van Hillo en A. Stelling C L. Rensen en A. Westra, in. s. J. Heermans en A. L. M. Over toom J. Bon en I. Hendriks, J. C. K. Habich en R. van Dijk. 14 aug.: T. G. Metzelaar en^. E Schouten, W. G. D. Bakker en N. W. Giltaij, A. A. Horn en A. M. v. Woonmg C. Süvis en S. J. M. Steffens, n Bekkers en C. F. Borghouts, i N. M. Pas en E. M v d Werff OVERLEDEN: 11 aug.: A Hoogak- ker, 83 j Vooruitgangstraat. 12 aug.: F. van Schagen-van Ophem, 68 j, Kam- Perlaan' 13 aug-: A. P. B. Koster, 74 j, §tzfpaS'an.' Van Woudenberg, 63 CINEMA PALACE: Zet je zorgen opzij, a. 1. Dagelijks 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: The greatest show on earth, alle leeftijden 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: 55 dagen Peking, 14 jaar. 2 en 8 uur. LUXOR: De dodenlijst van A.M. 14 jaar. 2. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: Geheim agent 007 contra dr. No. 13 jaar. Dagelijks 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY, t/m zondag: Jonge kerels In het vuur, 14 jaar. Ma. t/m do.: Detective op sokken, alle leeftijden 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. STUDIO: De nacht van de koude neuzen, alle leeftijden. 2.15, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA, t/m zondag 2 en 8 uur, maandag t/m do. 8 uur: Muiterij op de Bounty, 14 jaar. Maandag t/m do. 2.30 uur: De held op de locomotief, alle leeftijden. Dinsdag 20 augustus. Grote of St. Bavo Kerk. 8 uur: concert door Piet Kee. Orgel- Donderdag 22 augustus. Concertgebouw. 8.15 uur: Zomerconcert door het N. Ph. O. oJ.v. Marinus Adam, m.m.v. Theo Bruins, piano. Programma: Mozart, Schumann en Dukas. Grote of St. Bavo Kerk. 3 uur: Orgel concert door J. J. Grunenwald. Woensdag 21 augustus. Openluchttheater. 8.15 uur: Toneelgroep Ensemble met „Naar het CJ lijkt". Donderdag 22 augustus. Openluchttheater. 8.15 uur: Toneelgroep Ensemble met ..Naar het U lijkt". Adam en Eva. Raamvest 5 Iedere avono vanaf 8 uur Cabaret van 9 tot 11 uur Waagtaveerne, Damstraat: Iedere avond u1 uur internationaal programma door Cobi Schrei! er en Ronnie Potfdammer Tot en met 23 augustus. Badmintonhall, bij Rotonde Kleverlaan gelegenheid tot sport, spel en handenarbeid voor de schooljeugd. Zaterdag 17 augustus. Bakenessergracht: Feestelijke braderie ter gelegenheid van het gereedkomen van de Bakenessergracht met autorally taptoe schelmenkroeg, draaiorgels en illuminatie'. Dinsdag 20 augustus. Frans Halsmuseum, Kapel 3 uur: Stichting Toegepaste Taalwetenschap, gesprek over „Taal en toerisme" Woensdag 21 augustus. Stadhuis. 2 uur: Gemeenteraadsvergade ring. Frans Halsmuseum; Werken uit de Haar temse School van de 16e t/m 19 eeuw Bijzondere collectie werken van Frans Hals Dagelijks van 105 uur, '8 avonds van 8.30 tot 10.30 uyr Zondag van 15 uur Tot en met 8 september tijdens de avond openstelling eenpositie van Rembrandt-etsen in het prentenkabinet. Teylers Museum: Schilderijen 19e en 2ue eeuw Tekeningen Nederlandse. Italiaanse sieien, natuurkundige instrumenten Ge opend op werkdagen, behalve maandag, van 113 uur Eerste zondag van de maann van 13 uur Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 76 Oude religieuze kunst, schilderijen middel eeuwse beeldhouwwerken Van 1012.30 en van 1.305 uur, (behalve maandag) Zon- e" feestdagen van 25 uur „ln 't Goede Uur". Korte Houtstraat 1 Geopend van 106 uur, 's avonds van 8—riO uur. In augustus: Tekeningen en aquarellen uil Spanje en Baskenland van Poppe Damave Museum Het Huis van Looy Kleide Hout weg Tentoonstelling van cultuur-historisch* diorama's Geopend dagelijks van 10 tot i uur. Zondags van 1 tot 5 uur. (Tot 1 sept, i Vishat, Grote Markt: Foto 63 Geopeno dagelijks van 10 tot 5 uur Zondags van 1 tot 5 uur en elke vrijdagavond van 8 tot 10 uur. (Tot 1 september). VATICAANSTAD. 14 aug. (KNP) De Paus heeft zijn vroegere medewer- ker, de hulpbischop van Milaan. mgr. Giovanni Colombo tot aart - p van Milaan benoemd. Mgr. Colombo is 6 december 1902 fe" boren en op 25 oktob^noemd P" bisschop van Milaan benoemd. Aan de zetel van dit aartsbisdom is het kardinalaat verbond KOPENHAGEN triton ^5iand«e vier met stuurman heeft het, zoals verwacht, r,pt r,lrr.„ ('en jn de halve finales van de Europese kam. pioenschappen. Onze la«dgenoten be reikten in de tweed e de piaats achter Duitsland pp" achterstand van 11.14 sec. D? andcrehalve {inale werd gewonnen door oo £en' die een tijd maakten van 7.54 88. De Duit- sers noteerden 7.58-0 e ploeg van Triton 8.09.25. De vier van Triton in <je her kansing nog Sf,e^!aaiwoor ztoh® laat" sen in de finale%0W-rstochen hehk5115 al de Duitsers en de isjecnen hebben ge plaatst. Op zeer fraaie wijze plaatsten zich la ter de Nederlandse twee zonder stuur man (Boelen en Enters) in de finale door de tweede serie te winnen een t«d van 8.39.00. De andere serie-win naars, Groot-Brittamne en DUitsland maakten respectievelijk tflden van 8.52.82 en 8.31.46. mmmm 100% WOL Grote houtstraat 62 «- 81 Tel l0«57 12339 Plaatsing van ingezonden stukken „Brieven van Lezersbetekent niet noodzakelijk een bewijs van instemming doch betekent slechts dat de hoofd redactie het ingezonden stuk ter kennis van de lezers wil brengen. Het feit van de plaatsing onttrekt zich echter niet aan de verantwoordelijkheid der hoofd redactie, die etch dan ook voorbehoudt een ontvangen stuk zonder opgave van redenen, terug te zenden. Jn het alge meen is ondertekening met naam en adres vereist, tenzij in een zeer bijzon der geval de hoofdredactie dwingend.6 redenen aanwezig acht van deze regel af te wijken. Het idee van Haarlems Bloei tot slui ting van de binnenstad voor brommers, scooters en motorfietsen lijkt mij onuit voerbaar omdat dan de lawaaimakers zich naar de buitenwijken zouden ver spreiden èn omdat de grote meerder heid gestraft zou worden voor de wan daden van de zeer kleine minderheid. Wat echter prima zou helpen is het onverbiddelijk naar de schroothoop ver wijzen van elke bromfiets, scooter of motorfiets waaraan geknoeid is (ge makkelijk voor de rechter aan te to nen). Want de fabrikant levert deze voertuigen nagenoeg geluidloos af!! De politie gelieve dan echter niet een paar brommers in beslag te nemen per dag, maar b.v. tweehonderd. Daar hebben we geen personeel ge noeg voor zegt men dan. Nu hoeft men dat geen jaar vol te houden. Als men dit één of twee weken volhoudt, heeft er geen nozem lef meer, want iedere no zem die van zijn jammervoertuig ont daan is zal zich luidkeels bij zijn lotge noten beklagen die dan gewaarschuwd zijn en hun voertuig snel fatsoeneren. Omdat de nozem keihard is, behoort men hem met harde hand aan te pak ken, dat begrijpt hij. Als dat eerder was gebeurd zaten we nu niet met het lawaaiprobleem. Het is een schande dat wij, volwassen meer derheid ons zo door een kleine, onvol wassen minderheid laten terroriseren. We kunnen de politie, onze medebur gers en onszelf helpen door elke lawaai- proleet in onze straat op te geven aan hoofdinspecteur Endlich van de ver keerspolitie. Discretie verzekerd. Klikken is een lelijk iets, maar ach, het is toch maar gespuis....Denkt aan de duizenden die van al dat lawaai al zenuwziek zijn en hebt medelijden met hen die het nog zullen worden.... tenzij, ■gij, lezer, een daad stelt en niet denkt dat een ander zich maar druk moet maken. In een echte democratie im mers dienen alle burgers met de res publica (de publieke zaak) mede te le ven en niet alles aan regering en ambtenaren over te laten, anders kan men net zo goed in een dictatuur le ven. EEN LERAAR ZANDVOORT, 16 aug. De bestuur der van een vrachtwagenbusje, een 40- jarige chauffeur-verkoper uit Haarlem, merkte, terwijl hij reed m de Oranje straat in de richting van het Raadhuis plein, dat zijn voetrem weigerde. Luid claxonnerend bracht hij de overige weg gebruikers daarvan op de hoogte. Op het Raadhuisplein reed hij moeidg recht tegen een boom op om zijn auto tot stilstand te brengen. Een jongen, die geleund op zijn flets in de nabijheid van de boom stond, werd het kind van de rekening. De fiets werd meegesleurd en zwaar bsehadigd. BEJDRIJFSVOÉTBAL In het kader van de bedrijfsvoetbal van de KNVB werd het elftal van „Hiin" door een 5-2- overwinning op Collpit kampioen van deze afdeling. Na afloop van deze spor tieve wedstrijd werd de kampioen door het bestuur van de bedrijfsvoetbal KNVB en de direktie in de kantine gehuldigd. DEN HAAG, 16 aug. (ANP) „Een weinig opwekkend beeld" geeft volgens het Consumenten Contact Orgaan de recente en in de naaste toekomst te verwachten prijsontwikkeling van huis brandkolen te zien. Het Consumenten Contact Orgaan constateert in Zijn jongste informatie bulletin dat: Einde 1962 de kleine afmetingen brandstof, de z.g. viertjes en viltjes, in de goedkoopste soi rten reeds 25 a 35 procent duurder waren dan twee jaar terug; dat dit jaar de in het voorjaar ge bruikelijke verlaging van de prijzen van huisbrandkolen achterwege is geble ven en het ministerie van Economische Zaken heeft goedgevonden, dat de voor- jaarsprijzen even hoog bleven als de winterprijzen; dat echter op een enkele uit zondering na de voorjaarsprijzen 25 tot 75 cent per hectoliter hoger zijn dan de winterprijzen terwijl normaal een prijs verlaging van 60 a 70 cent plaatsvindt; dat deze voorjaarsprijzen dus 95 tot 145 cent hoger zijn dan de voorjaars prijzen van het vorig jaar en dat op zijn minst de winterprijzen van het ko mende stookseizoen met deze zelfde be dragen hoger zuilen liggen dan de win terprijzen 1962-1963; .Dat er bovendien mogelijk een aan zienlijke verhoging van de detailhandels- marge is te verwachten (het ministe rie van Economische Zaken gaat na of een desbetreffend verzoek van de kolen handel kan worden ingewilligd). De stijging van de voorjaarsprijzen met 95 tot 145 cent per hl. tegenover de voorjaarsprijzen van 1962 is toe te schrijven aan twee factoren. Ten eerste aan een verhoging van de groothandels- prijzen voor Limburgse kolen met maxi maal 5,50 per ton, waarmee het ministerie van Economische Zaken enige tijd.geleden akkoord is gegaan. Bij door berekening door de detailhandelaar be tekent dit een prijsstijging van ongeveer 45 cent per hl. Daar echter normaal is, dat de voorjaarsprijs ongeveer 70 cent lager is dan de winterprijs, zou de detailhandel toch nog voorjaarsprijzen hebben kunnen aanbieden die ongeveer 25 cent lager liggen dan de winterprijs. Het ministerie van Economische Zaken heeft er evenwel geen bezwaar tegen gemaakt, dat de detailhandel deze 25 cent incasseert als voorlopige margeverbete ring, hangende het onderzoek van de toelaatbaarheid van een vrij aanzien lijke margeverbetering, die de detail handel beweert nodig te hebben we gens kostenstijgingen en een te verwach ten aanzienlijke loonsverhoging voor zijn personeel. De andere oorzaak van de stijging der voorjaarsprijzen ligt in de import. Eejn steeds groter deel van de Neder landse huisbrandbehoeften moet door invoer worden gedekt. De invoer be draagt nu reeds 60 65 procent van de totale vraag tegen enkele jaren ge- Advertentie eigen fabrikaat met dikke schapenwol winterkant TEL!02a6 SCmGCHELST/}. 13 leden 45 procent. Aangezien ook in de naburige landen de huisbrand betrek kelijk schaars is, doen zich ook daar prijsstijgingen voor. Zo ook onlangs ia Duitsland, waarvandaan wij veel i®' porteren. De Nederlandse handel mengt de importkolen met goedkopere Lim burgse antraciet. Gezien dit alles lijkt het naar d® mening van het consumentencontact- orgaan verstandig als de consument niet te lang wacht met een redelijk® kolenbevoo.rading. Het verwondert dit instituut thans niet meer dat in vak kringen reeds geschreven wordt dat over enkele jaren een prijs van ,f 16>J tot 17,- per hl. antraciet normaal z® zijn. LAREN, 16 aug. Vannacht heeft de Larense politie de 2Ujarige zeeman K.K. ingesloten, die het gisteravond automatiek bij de Hertenkamp. De zee man was daar naar binnengestapt, toen de omgeving uitgestorven was en, de be diende even achter in de zaak werk zaamheden verrichtte. Toen deze terug keerde, was K. juist bezig met zijn graaiende werkzaamheden. De beide mannen geraakten in een vechtpartij, die de bediende met hulp van een toe gesnelde voorbijganger wist te winnen. De politie ontfermde zich over de zee man. (Advertentie) AMSTERDAM, 14 aug. Bij de van daag gehouden trekking van de 2-% procent premielening Amsterdam 185», werden uitgeloot de volgende 12 *e nr. 1141, 4026, 5400, 6188, 8017, 8ZU4, ÖÖ67U 8946, 12390, 13299 16111, 16234. De premie van ƒ100.000 viel op serie 8011 nr. 6, df van 50.000 op serie 1141 nr. 6. Nr. 2 va» serie 8017 kreeg ƒ20.000 toegewezen. O* fio.ööo ,viel op serie- 8204 nr. 5, de 5.0UU uit met f i.no"" 5400 nr. 7, serie 8204 nir. 6, serie 8946 nr. 3 en serie 16234 nr. 9. Tenslotte lootten vijf series uit met 500 nl. serie 6188 nr. 4, serie 6188 nr. 10, serie 8867 nr. o, serie 8946 nr. 1, serie 12390 nr. 1. De overige niet genoemde nummers lootten uit met elk 125. (Naam ter redactie bekend) HAARLEM, 16 aug. De zomercur- sus waarmee de Academie 63 op 15 juni zijn werkzaamheden heeft ingeleid werd eergisteren beëindigd. In de voor avond verrichtte mr. P- Witteman, voor zitter van het bestuur de officiële slui ting van de cursus in een der ateliers, ingericht in de voorlopige hopelijk definitieve benuizing van de Acade mie in de voormalige kazerne aan de Koudenhorn. Mr. Witteman mocht concluderen dat de experimentele opzet van de Acade- 5P11® naar volle tevredenheid van alle betrokkenen heeft gefluctioneerd in de zomercursus. Dit heeft het bestuur ge sterkt in zpn verwachting dat de eerste jaarcursus die half september op dezelf de vrjie grondslag aanvangt, met ver trouwen tegemoet mag worden gezien. De eerste groep cursisten heeft pio- niemarbeid verricht door in een geest van eensgezindheid en met veel werk lust alle moeilijkheden van een begm te overwinnen. De voorzitter bracht hun daarvoor dank en prees met name de leerlingen die het dagelijks corvee op zich hadden genomen. Hij dankte ook de docenten voor hun enthousiasme, de helpers en de modellen voor hun toe wijding en vooral de administratrice, mevr. Mulder die zich persoonlijk be trokken heeft betoond bij de organisatie, en de initiatiefnemer, de beeldhouwer Theo Mulder die, belast met de dagelijk se leiding in de ateliers, voortdurend beschikbaar en steeds behulpzaam was. Allen zullen aan de zomercursus een prettige herinnering bewaren en het af scheid zal voor velen misschien slechts voorlopig zijn. Namens de leerlingen werd de onderlinge verknochtheid ver woord door Rudolf Bruyn die verklaar de: „De Academie heeft mijn hart ge stolen, maar ik zal dat niet bij de poli tie aangeven". Met een eenvoudige drönk tenslotte werd de sluiting in een hartelijke sfeer beklonken. Als herinnering ontvingen al len een map met foto's die tijdens de cursus gemaakt werden door H. G. Berghuis, leerling van het atelier An- driessen. (Reeds gedeeltelijk geplaatst) ROTTERDAM, 14 aug. Unilever N.V. en Unilever Ltd. hebben over de eerste helft van 1963 een ongeveer 10 procent hogere winst (na belastingen) geboekt dan over de eerste helft van 1962. De winst na belastingen bedraagt in totaal 289 miljoen tegen f 261 mil joen over de eerste helft van 1962. De geconsolideerde nettowinst over het eer ste halfjaar bedraagt f275 (v.j. f241) miljoen, een stijging van ruim 14 Aan de op 12 september te houden vergaderingen van aandeelhouders zal een interimdividend van 9% (v.j. 6%) voor de aandeelhouders van Unilever N.V. en een interimdividend van 10,69 (voor aftrek van Britse inkomstenbelas ting) (v.j. 9,50%) voor de aandeelhou ders van Unilever Ltd. worden voorge steld. Voorts zal de uitkering van een nieuw gewoon aandeel op iedere drie bestaande aandelen worden voorgesteld. Dit bonusaandeel is gerechtigd tot het slotdividend over 1963. In de bekendmaking van Unilever, waarin dit wordt meegedeeld, wordt de verwachting uitgesproken, dat het totale dividend over 1963 over het verhoogde oewone kapitaal niet minder dan 18% zal bedragen (1962: aangepast aan het verhoogde kapitaal 16,50%), Limited: voor aftrek van Britse inkomstenbelas ting niet minder dan 21,39 (1962: aan gepast aan het verhoogde kapitaal 19,60 procent). De bonus van een nieuw gewoon aan deel op iedere drie bestaande gewone aandelen zal ten laste gaan van de in het bedrijf behouden winsten. Beoogd wordt daardoor bij beide maatschappijen het nominale bedrag van het uitstaande kapitaal meer in overeenstemming te brengen met het eigen vermogen. Houders van gewone aandelen ln NV in Nederland en diegenen van de houders van gewone aandelen NV ln het buitenland, die niet krachtens een door Nederland gesloten belastingver drag op vrijstelling aanspraak kun nen maken, zijn verplicht bij de uitreiking der bonusaandelen 15% dividendbelasting over de nominale te voldoen. Teneinde echter deze aan deelhouders in staat te stellen, de bo nusaandelen zonder betaling hunner zijds te ontvangen, is de raad van be stuur van NV voornemens, na aanne ming door de vergaderingen van NV en Ltd van de voorstellen tot uitreiking van bonusaandelen, op 12 september a.s. een interimdividend te declareren, groot 9%, dat tegelijk met de bonusaandelen op 14 oktober a.s. verkrijgbaar zal zijn. Voor de uitbetaling van het interim dividend zal worden aangewezen divi dendbewijs no. 63. Daarop zal aan ge noemde aandeelhouders per nominaal bedrag van f 1.000.- aan gewoon kapi taal per saldo worden uitbetaald f 26.50, welk bedrag berekend is als volgt: 9% interimdividend over 1963 f 90.-, af: 15% Nederlandse dividendbelasting'over f 90.- f 13.50, blijft f 76.50, af: 15% Ne derlandse dividendbelasting verschul digd over f 333.33 nominaal aan bonus aandelen f 50.-. blijft uit te betalen f 26.50. Na uitreiking van de hiervoor genoem- ten gelijkgerechtigd zijn met de be de interimdividenden zullen de uit te reiken nieuwe aandelen in alle opzich- staande aandelen en mitsdien recht heb ben op het over 1963 uit te keren slot dividend. De raden van bestuur verwachten niet dat zij aan de in 1964 te houden jaarvergaderingen van de beide maat- Advertentie) «I «MOM «IND« Grote Houtstraat HAARLEM 181 schappijen zullen voorstellen over 1963 op de door de bonusuitgiften verhoogde gewone kapitalen van NV en Ltd de zelfde dividendpercentages uit te keren als over 1962 vóór de bonusuitgiften. Zij hopen echter wel over de verhoogde gewone kapitalen te zijner tijd slotdi- videnden Qver 1963 te kunnen voorstel len, die, bij een onveranderde koers- verhouding tussen de Nederlandse gulden en het pond sterling, bij NV niet minder dan 11.25% en bij Ltd niet minder dan 13.37% tvoor aftrek van Britse inkom stenbelasting) zullen bedragen. Indien men in aanmerking neemt dat het in terimdividend over 1963 van 9%, resp. 10.69%, over de bestaande kapitalen gelijk staat met 6.75%, resp. 8.02%, over de verhoogde kapitalen van NV en Ltd, dan zou het totale dividend op de ge wone aandelen, uitgedrukt op basis van het verhoogde kapitaal, bij NV niet minder dan 18% en bij Ltd niet minder dan 21.39% (voor aftrek vpn Britse in komstenbelasting) bedragen. Het totale dividend op de gewone aandelen over 1962 bedroeg, op over eenkomstige wijze uitgedrukt op basis van het verhoogde kapitaal, bij N.V. 16,50% en bi' Ltd. 19.60%. Ten slotte wensen de raden va be stuur nog op te merken dat aandeelhou ders die in Nederland wonen, over de nominale waarde der aan hen uit te reiken bonusaandelen Nederlandse in komstenbelasting naar het volle tarief verschuldigd zullen zijn, waarop uiter aard de reeds afgehouden dividendbelas ting in mindering zal Tomen. Voor de vorige bonusuitgifte door N.V. in de- cem'ier 1958 golden het speciale tarief van 20% en de overige regelingen van de wet op de herkapitalisatie 1957, die echter thans niet meer van toepassing is. Weliswaar worden overeenkomstige faciliteiten voorgesteld in de reeds enige tijd bij de staten-generaal aanhangige wetsontwerpen tot belastingherziening, doch het komt de raden van bestuur voor dat het niet in het belang van de beide maatschappijen en hun aandeel- liov 'ers is, de onderhavige voorstel len tot bonusuitgiften uit te stellen tot het tijdstip, waarop genoemde facilitei ten eventueel van kracht zullen worden. IK GO ONDERZOEKEN OF DE OXEL VVERKELUK RRKETTEN ARN BOORD HEEFT. HET RAPPORT DAT U KREEG KAN DIENEN OM DE AANDACHT VAN EEN ANDER SCHIP AF TE LEIDEN. DAAR 15 DR.IONZO VERTELT U HET HEM MAAR ZELF. GEDACHT AMBASSADEUR BESLUIT OM ONS TE HELPEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 2