„Kramp", toch winnende race Voor Belgen is BEHEYT géén wereldkampioen Ook rumoer de Franse wielerwereld Klenie Bimolt ook heel snel in titelstrijd Oranje s roeiers nog steeds in een bescheiden rol Davis Cup-spelers halen de tennisfinale niet Schneider en Jan Hajer schakelen t Mans-Van Eysden uit Honkbal in HAARLEM ten prooi aan een malaise •Van Dam en Dame Alleen Boele en Enters zijn reeds zeker van plaats in finale 8 LANDEN om de GOUDEN-HELM 1963 AAN DE START Zweedse zeilzege op IJsselmeer Te veel clubs slecht spel en weinig Herman Willemse derde in zwem- race in Canada PELE maakt het al te bont Van stekken 1 Rik I en II Goede greep Wie betaalt er? Anquetil's „verraad" Het was alsof Benoni Beheyt er zélf wat verlegen mee was, toen de Italiaan Rodonipresident van de Internationale Wielren-Unie, hem zondag in de regenboogtrui hielpHet wereldkampioenschap heeft hem deze eerste week nog niet bijster veel plezier verschaft. a.s. MAANDAG 19 aug. t uur naar het OLYMPISCH-STADION te AMSTERDAM HET GROOTSTE EN LAATSTE SPEEDWAY PROGRAMMA 1963 SCHEVENINGEN, 17 aug. Willem Maris en Piet van Eysden, de twee die jarenlang de min of meer vaste keus vormden voor het Nederlandse Davis Cupteam, hebben het op de vijfde dag van de strijd om de nationale tennis- titels moeten afleggen tegen de jongere tegenstanders Evert Schneider en Jan Hajer. Zy zullen nu zondag uitmaken wie van hen de titel van Willem Maris zal over nemen. Te weinig kwaliteit CO „Ik bèn geen bedrieger. Ik hèb geen contractbreuk gepleegd. Ik wilde helemaal niet winnen en wereldkam pioen worden. Ik heb slechts gespurt voor de tweede plaats, achter... Rik van Looy." Zo verdedigt tot op de dag van vandaag zich de bijna drieëntwintig jarige Belg Benoni Beheyt, de (na een tumultueuze eindsprint) nieuwe wereldkampioen wielrennen op de weg bij de professionals. En het is opmerkelijk: Benoni Beheyt is niet alleen nog steeds niet gelukkig met de regenboogtrui en de kampioens medaille; in eigen land zowel als in het buitenland wordt in de kringen der wielrenners de aanval, die Beheyt in de laatste meters op zijn landge noot Rik van Looy heeft ingezet ge kwalificeerd als zeer onbehoorlijk. Weinigen slechts zeggen meesmui lend: „Heerlijk, dat er altijd wel weer knapen zijn die afspraken negeren; die zó voor de verrassingen zorgen, die de wielrennerij bij de professio nals in léven houden." De meeste voorspellen Beheyt een snel en roem loos einde van zijn carrière als pro fessional. „Hij heeft zich ontpopt ais een profiteur en als iemand op wie je niet kunt vertrouwen. Dat nemen wij niet in ons vak." Zie hier het overtuigende bewijs, dat wielrennen van professionals mets met sport heeft te maken, dat overwinnin gen worden gekocht en verkocht, dat er voortdurend wordt gekonkeld m het wereldje der profs, dat sportiviteit wordt verkwanseld voor geld. ik hoor deze en dergelijke uitroepen reeds van hen, die voortdurend argwanend het doen en laten van de wielrenners vol gen; die met name bij de professio nals uitsluitend denken aan combines en andere kwalijke praktijken, waar mee het publiek bij de neus wordt ge nomen. Zo liggen de zaken echter niet; zeker niet in het geval Van Looy-Be- heyt, zelfs niet wat betreft de af spraak, die voor de strijd om het we reldkampioenschap begon in het Bel gische kamp is gemaakt. Om dat te verklaren, zullen we een paar jaar te rug moeten gaan in de wielerhistone. Iedereen kent ongetwijfeld wel de periode van de hevige rivaliteit tus sen Rik van Steenbergen jaren lang de onbetwiste „heerser" in de Belgische wielerwereld en Rik van Looy. het toen nog jonge en met onstuimige vaart aanstormende ta lent. De conflicten, de heftige duels, en de tot vijandschap uitgroeiende wedijver verwekten zoveel sensatie, dat het Belgische wielervolk adem loos toekeek en gaandeweg in twee kampen verdeeld raakte. Uiteinde lijk won Rik II het pleit en met de erenaam „Wielerkeizer van Heren tals" werd uitgedrukt hoe Rik van Looy domineerde in het Belgische wielerleven. Intussen echter waren kostbare jaren verloren gegaan. Rik I en Rik II, samen in de formaties, die de Belgen afvaardigden naar de strijd om de wereldtitel, gunden el kaar de triomf niet. Onderwijl keken zowel de Belgische wielerbond en de miljoenen aanhan gers in het land droef toe. Buitenlan ders reden in de regenboogtruien, die als het er op aan kwam de sterkste aan te wijzen naar België hadden moeten gaan. Internationaal taande al- APELDOORN, 17 aug. Klenie Bi- molt, het 18-jarige Groningse zwemster- tje. heelt op de eerste dag van de strqd om de nationale kampioenschap- Ïien een prestatie van wereldformaat ge- everd. Zij won haar serie 200 meter schoolslag in 2 min. 19.3 sec., slechts 0,3 boven haar recordtijd van enkele weken geleden. Klenie Bimolt leverde het enige opval lende resultaat tijdens de kille openings avond. Het ging er slechts om een plaats in de finale te bereiken en de cracks sprongen zo economisch mogelijk met hun krachten om. Voor de finale plaatsen zich, met de in de series bereikte tijden: 400 meter vrije slag heren: Bontekoe 4.42.3, Bakker 4.44.1, Langerhorst 4.45.1, Van Oest 4.46.9, Beyering 4.53.9, Van Lint 4.55.1. 200 meter schoolslag dames: Klenie Bimolt 2.49.3, Gretta Kok 2.54.4, Bettie Heukels 2.57.6, Rita Kroon 2.58.-, Toos Looys 2.58.-, Erna Loskamp 3.02.3. 200 meter schoolslag heren: Van Em- pel 2.42.6, Mensonides 2.45.3, Van Alte- na 2.47.9, Bruggink 2.48.8, Vriens 2.50.3, Kalkman 2.52.-. 200 meter rugslag heren: Van Osch 2.23.3, Weeteling 2.27.5, Steyn 2.31.4, De Jong 2.32.-, v. d. Kamp 2.33.-, Leysse- naar 2.33.-. 200 meter vlinderslag heren: Langer horst 2.28.6, Jiskoot 2.29.-, Sitters 2.37.3, Hermsen 2.42.9, Huizinga 2.45.3, Janou 2.50.4. dus de glorie van de Belgische wieler sport. Dat alles leidde tenslotte tot een belangrijke beslissing. Dat was enkele jaren geleden, toen 1 an Looy Rik van Steenbergen en andere sterke belagers duidelijk achter zich had gelaten. Wij wijzen, aldus de Belgische bond, onze sterkste man voortaan aan als eerste troef, die wij willen uitspelen in de wedstrijd om het wereldkampioen schap. Wij geven deze man de nodige assistenten, die hem moeten bijstaan in de strijd tegen de buitenlanders. Tenslotte completeren wij de ploeg met lieden die, mocht onze fa voriet falen, alsnog kunnen proberen een wereldkampioenschap voor de Bel gen te veroveren. Uitslagen uit de zesde ronde van het toernooi om het open schaakkampioen schap van Nederland: Bredewout - Kerkhoff Vr-Vt Tilstra - Hoogedoorn 0-1 Van Oosterom - Van Donk 1-0 Te Vel de - Scheffer 1-0 De Bondt - v.d. Tol 1-0. ao is het begin van de „afspraak". Rik van Looy want hij werd aan gewezen als de onbetwiste nationale favoriet, onder meer afgedwongen door op grandioze wijze beslag te leggen op het Belgische kampioenschap toonde meteen aan, dat de nieuwe se lectieformule van de Belgische wieler bond een goede greep was. Het jaar ervoor had hij voor de ogen van dui zenden Nederlanders zich op het cir cuit van Zandvoort niet verweerd, toen de Fransman Darrigade een geslaag de rush naar de eindstreep ondernam. In zijn val immers sleurde hij Rik van Steenbergen mee. Nu, in Karl Marxstadt, werd hij wereldkampioen en een jaar later, in Bern, andermaal. En, aldus Van Looy, was het niet van zelfsprekend, dat hij de ploeggenoten die mede noeste arbeid hadden ver richt om zijn en de Belgische triomf te bewerkstelligen beloonde met een „keizerlijk" salaris? Het Belgische selectiesysteem heeft intussen weerklank gevonden in Ne derland. Toen Peter Post onlangs na tionaal kampioen op de weg werd, mocht hij bij de KNWU een aantal helpers voor de ploeg, die naar de ti telstrijd in Ron se zou worden afge vaardigd, voordragen. Wie nu wil dit streven naar eenheid in de nationale ploeg bestempelen als gekonkel? Waarom is het plotseling onsportief, als een renner die zich dat is al strijdend gebleken de mindere weet, zich verbindt zijn krachten in dienst te stellen van de favoriete ploeggenoot om aldus te trachten de overwinning te behalen? In dit licht bezien, is het moeilijk een andere verklaring dan contract breuk te vinden voor het gedrag van Beheyt ten opzichte van Rik van Looy. Want, in dat contract stond, dat alle Belgen zouden trachten Van Looy te beschermen tegen de aanvallen van de buitenlanders, dat zij geen aanval op Van Looy zouden inzetten en dat zij, als de operaties met succes zou den worden bekroond, daarvoor een ferme vergoeding zouden ontvangen. En wat deed Beheyt? Toen Rik van Loo hem twee kilometer voor de fi nish vroeg de sprint aan te trekken, was het antwoord: „Nee. ik kan niet; ik heb kramp". Maar Beheyt spurtte wel mee, in het wiel van Van Looy, en passeerde hem vlak voor de eind streep. Dat bracht Beheyt niet alleen óe titel; dat betekende ook, dat alle Belgen die de hele dag hadden geploe terd om hun aanvoerder te bescher men tegen de acties van de buiten landers en hem vervolgens in een zo gunstig mogelijke positie naar de eind streep voerden... geen cent uitbetaald kregen. Van Looy was immers geen wereldkampioen geworden. Beheyt voelt zich dan ook allerminst prettig. Moet hij zijn ploeggenoten nu niet schadeloos stellen? Maar hoe? Hoe k it een jonge, pas beginnende wiel renner aan het geld om salarissen te kunnen uitbetalen? Hij heeft er zijn „stalbaas al over aangeklampt. Mis- schien wil die een bepaald bedrag op tafel leggen. De kans is echter groot, dat Rik van Looy, langzamerhand de schok van de onverwachte ontknoping te boven, een genereus gebaar gaat maken en de in het contract genoem de vergoeding alsnog uitkeert. „Als die Beheyt nu maar wilde zeggen, dat hij vlak voor de eind streep voor de verleiding is bezwe ken, zouden we hem veel zo niet al les kunnen vergeven. Maar nee, nu beweert hij, dat hij de sprint voor Van Looy met wilde aantrekken, ook dat hij slechts heeft gesprint voor de tweede plaats achter Van Looy en per ongeluk eerste is geworden. Nu zegt hij Van Looy niet aan de trui te hebben getrokken, maar zich slechts te hebben afgezet, omdat hij zo dicht by de trottoirrand zou ziin gekomen. Maar bekijk de foto's. Er is, op de eindstreep minstens een meter ruimte tussen Beheyt en het trottoir! Deze Beheyt is voor ons geen echte kampioen", mopperen tal loze Belgen in hun kranten. „Hij heeft de regenboogtrui veroverd maar ten koste van de vriendschap van zijn ploeggenoten en van het respect van de sportliefhebbers". Overigens is nl®* alleen in België rumoer ontstaan na de taferelen, die zich zondag in Ronse "'J y® eind streep hebben afgespeeld. ®Yei1 verhit zijn de debatten in F^ankr jk. Daar beschuldigt Darrigade niemand minder dan Anquetil van trouweloos heid en van het verraden van ae ploeggeest. „Ik heb Anquetil gevraagd mijn eindsprint te lanceren. Ik neo hem daarvoor een fors bedrag als De- loning geboden. Maar toen ik de laat ste twee kilometer om me heen keek, was Anquetil in geen velden of .wegen te bekennen. Hij heeft, als hij zelf geen wereldkampioen meer kan wor den omdat anderen beter sprinten dan hij, Uever dat een buitenlander de ti tel krijgt dan ik of een andere landge noot". Verwacht niet, dat Anquetil daar een spontaan „ja" op zal ant woorden. Darrigade heeft echter ge lijk. Anquetil zal beslist niet meewer ken aan een wereldkampioenschap voor Darrigade. Want wie zou met die titel mooi weer spelen? De publici teitsafdeling van de onderneming, die reeds vele jaren een felle concurrent is van de „stal", waaraan Anquetil is verbonden. Vandaar dat nu zowel In België als in Frankrijk feller dan ooit wordt bepleit de samenstelling der ploegen volgens de landenformtile af te schaffen en daarvoor de selectie via merkenteams in de plaats te stellen. Zo is twee jaar geleden ook de Tour de France van vele smetten gezuiverd, i RUUD VAN DEN HENDE KOPENHAGEN, 17 aug. v|®r Ne" derlandse vertegenwoordigers 1 "e herkansingen slechts één in de aie. Dat is de weinig opwekkende s van de eerste twee dagen van Vm om de Europese roeikampioenscuappen op het Bagvaerdsmeer. In de ochtenduren was er alle reden tot optimisme op de wi d<ïrige baan. Dat de gestuurde Triton- van de Berliner Ruderklub moest vei liezen stond bij voorbaat vast, maar arna volgde de prachtige overwin"1 f Boele en Enters. Daarna de prestaties heel wat bescheidener. De twee met stuurman van fi? met vele lengten verslagen en moest met een derde en laatste PLaa„ acater Denemarken en Joegoslavië genoegen nemen. Max Alwin en Willem van der Togt deden het in de series van de dub. beltweeën nauwelijks beter ®lde halverwege de baan reeds een verloren race. Het verschil was uiteinde uk zes lengten. Vandaag bieden de herkansingen de Nederlanders nog de mogelUjmeiatot herstel. Bovendien is het lot de Neder landers gunstig gezind geweest. De skiffeur Röb Groen heeft m de Belg Higny en de Deen Mogensen z(jn voor naamste tegenstanders en hij moet zich voor de finale kunnen plaatsen. Als men voorts de prestaties van de diver se ploegen in de diverse series van de herkansingen vergelijkt, blijkt dat de Nederlandse vertegenwoordigers in alle gevallen de scherpste tijden hebben ge maakt: Vier met stuurman: Finland (6.45.04), Denemarken (6.40.70), Ne derland (6.23.11), Hongarije (6.24.76), Griekenland (6.44.77). Skiff: België (7.28.31), Denemarken (7.47.25), Nederland, Rob Groen, (7.16.49). Twee met stuurman: Rusland (7.29.69), Polen (7.36.75), Frankrijk (7.45.25), Nederland Nereus (7.28.81). Dubbel tweeGroot-Brittannië (8.08.97), Nederland (7.48.90), België (7.52.54), Denemarken (8.02.01), Roe menië (7.57.42). Ook voor Duitsland werd het, hoewel de gestuurde vier en de beide tweeën zich voor de eindstrijd plaatsten, een slechte dag. Liefst vier Duitse ploegen zullen zaterdag via de herkansingen moeten proberen, de eindstrijden te ha len. Dat is in jaren niet voorgekomen. (Advertentie) Nederland Engeland Nw.-Zeeland Denemarken Z.Afrika Duitsland Zweden Australië In slopende duels, die twee tot tweeëneenhalf uur duurden, won Ha jer met 4-6 7-5 6-2 6-4 van Van Eys den en zegevierde Evert Schneider met 4-6 6-0 6-2 5-7 6-3 over Willem Maris. Daarmee heeft de finale van het Nederlands kampioenschap toch nog een geheel andere aanblik ge kregen dan de plaatsingscommissie beoogde, toen ze Willem Maris en Piet van Eysden op de eerste twee plaatsen zette. Er was een merkwaardige parallel tussen beide halve finales. Jan Hajer en Evert Schneider verloren beiden de eerste set en wel met 4-6 na een ge lijke stand 'van 4-4. Ze wonnen vervol gens elk de tweede en derde set en beslisten toen de partij in hun voor deel, zij het dat Schneider daar vijf sets voor nodig had en Hajer slechts vier. En intussen kwam Willem Maris bedrogen uit. „Ik train veertien dagen en word weer kampioen", had hij ver klaard. Maar hij had zich lelijk verke ken op de vorm van zijn vooral op uit houdingsvermogen getrainde jonge re tegenstanders. Maris had ln de vijl de set geen adem meer, hoewel Sdhnei- MEDEMBLIK, 17 aug. De Scan dinavische deelnemers aan de zeilwed strijd om de Finn Gold-cup, die op het IJsselmeer wordt gehouden, hebben vrijdag hun stempel gedrukt op de derde wedstrijddag. Tien deelnemers uit Denemarken, Noorwegen en Zwe den plaatsten zich onder de eerste twintig. Van hen veroverde de 25-jari- ge Zweedse schilder Jacobsson de eer ste plaats terwijl zijn landgenoot Von Griinewaldt derde werd. Door zijn schitterende overwinning heeft Jacobsson, die vorig jaar tweede werd in de Europese titelstrijd, nu de leiding in het algemene klassement. Hij heeft een grote voorsprong op de Rus Mankin. Van de Nederlanders kwam alleen Vries met een dertigste plaats tot een redelijke prestatie. Willems, die vijf tigste werd, staat in het totaalklasse ment nog bij de eerste tien. (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM, 17 aug. Wat is er met het Haarlemse tophonkbal aan de hand? Die vraag dringt zich in sterke mate op wanneer men een blik op de ranglijst van de hoofdklasse-competi tie werpt en constateert, dat de, vier Haarlemse ploegen EHS. HHC, Schoten en EDO op een rijtje mid denin staan. Vier van de acht negen tallen in de hoofdklasse zijn afkom stig uit Haarlem en dat heeft vorig seizoen en dit jaar tot gevolg gehad, dat vrijwel in elk weekeinde binnen 36 uur drie hoofdklasseduels werden uitgevochten, waarbij „broedermoord" maar al te vaak voorkwam. De vier Haarlemse hoofdklassers verspeelden onderling veel punten aan elkaar, het geen voor alle ploegen tot gevolg had, dat zij voldoende punten verkregen om degradatie te ontlopen. De publieke belangstelling voor het hoofdklasse honkbal is echter sterk ge daald. Een dieptepunt werd vorige week zaterdag bij de wedstrijd EHS- VVGA bereikt: 49 betalende toeschou wers. Met jaloerse blikken kijken de Haarlemse verenigingsbestuurders naar Rotterdam en Amsterdam, waar respectievelijk Sparta, OVVO en VV- GA veel publiek trekken. Sparta en OWO, de beide koplopers in de hoofd klasse, doen dat met aantrekkelijk honkbal. WGA, dat aan een zwak sei zoen bezig Is, speelt meestentijds niet bijzonder sterk, maar nochtans komt het publiek naar de wedstrijden van de Amsterdamse gemeente-ambtena ren. Wat is hier nu de oorzaak? In Rotterdam en Amsterdam hebben de hoofdklassers het rijk alleen. In Amsterdam ondervinden de hoofd klassers weliswaar concurrentie van vier eerste klassers, maar Haarlem heeft naast zijn vier hoofdklassers ook nog drie eerste klassers, waar naar de nodige vaak meerdere belangstelling uitgaat. De spoe ling in de Spaarnestad is dus zeer dun. Is het grote aantal „top"-ploegen de enige reden waarom liet publiek niet naar de wedstrijden komt? Geenszins. Er is een andere, veel belangrijker reden: het vertoonde spel. Van de vier hoofdklassers is feitelijk alleen EHS tot aantrekkelijk honkbal in staat; soms ook Schoten. Maar het spel, dat HHC en EDO laten zien is voor het publiek vaak onverteerbaar, enkele goede wedstrijden ten spijt. De enige oorzaak van het mindere spel is: te weinig kwaliteit; de krach ten zijn versnipperd. Het betalende pu bliek gaat zeer terecht alleen daar naar toe, waar iets te genieten valt, waar het zich niet in de eerste plaats behoeft te ergeren. En dat laatste is in Haarlem maar al te vaak het ge val. Kan dit probleem op korte termijn worden opgelost? Deze vraag zal moe ten worden beantwoord door de ver antwoordelijke clubleiders. Fuse ring lijkt gezien de banden die de meeste van de betrokken verenigingen met voetbalclubs hebben vrijwel uit gesloten. „Een concentratie van macht" lijkt dan ook vooralsnog de enige oplossing. In Haarlem zullen de vier hoofdklassers en de drie eerste klassers HCK, Kennemerland en SC Haarlem hun beste spelers met in standhouding van de eigen vereni ging moeten laten uitkomen in twee ploegen, die een plaats krijgen in de hoofdklasse. Het spelpeil zal hierdoor acceptabeler worden, waardoor de pu blieke belangstelling zal toenemen. Dit laatste is geen loze bewering, want het publiek komt in groten geta le naar de wedstrijden om de Haar lemse Kunstlichtbeker, waar eveneens geselecteerde ploegen aan het werk zijn. Een tweede voordeel van de „machtsconcentratie" zal het geringe re aantal ,,top"-wedstrijden in Haar lem zijn, waardoor de aandacht zich veel meer zal gaan richten op een of twee wedstrijden in plaats van drie of vier. Voor de clubs zal dat financieel aantrekkelijker zijn, immers de inkom sten gaan hand in hand met de pu blieke belangstelling. En de clubs die de spelers aan de beide eventueel te vormen teams hebben geleverd heb ben alle belang bij een goede "na"' ciële gang van zaken, want met de geringe belangstelling van thans kan men amper het hoofd boven water houden. In dit seizoen is gebleken, dat in Haarlem en mogelijk ook in Am sterdam andere wegen zullen moe ten worden bewandeld, wil het club honkbal gelijke tred houden met het interlandhonkbal. De keuze zal voor de clubleiders moeilijk zijn, maar wan neer zij het oog gericht houden op ver betering van het spelpeil zullen zij slechts tot een cbnclussie kunnen ko men: bundeling van krachten, waar toe ook Bill Arce de honkbalcoacb van de KNHB, die donderdag naar Amerika terugkeerde reeds advi seerde. Te hopen is, dat dit advies niet in de wind geslagen zal worden TORONTO, 17 aug. De Utrechtse profzwemmer Herman Willemse is er gisteren niet in geslaagd voor de der de achtereenvolgende keer de vijftien mijl lange zwemwedstrijd op het meer van Ontario te winnen. Hij werd nu derde achter de Egyptenaar Abdei Abo-Heis, die de eerste prijs van 5.000 dollar opstreek, en het negentienjari ge Amerikaanse meisje Mary Sinn uit Ann Arbor, die tweede werd. der veel meer had moeten lopen dan hij. Overigens was het spelpeil in de hal ve finales beduidend lager dan de dag tevoren bij het duel Schneider-Okker. Hajer zomin als Schneider durfden vol uit te spelen. Schneider startte met de wetenschap dat zijn clubgenoot Maris elk ondoordacht „stuntje" zou afstraf fen. Hajer had duidelijk ontzag voor de passeerteehniek van Van Eysden en aarzelde eer hjj naar voren kwam. Pas tijdens het langdurige service-du el van de tweede set begon hij wat meer pressie uit te oefenen. Eén finale werd traditiegetrouw vrij dag reeds beslist; de eindstrijd van het dames-dubbelspel. Mevr. De Jong en Anja Lepoutre prolongeerden hun titel door een overwinning met twee maal 6-4 op Elly Crocke en Betty Stöve. De eer van de zege kwam ge- hee' toe aan mevr. De Jong, die als meest geroutineerde speelster van het viertal een aantal crossvolleys gaf, die voor haar jongere tegenstandsters volkomen onbereikbaar bleken. Damesdubbelspel. Finale: mevr. De Jong-Anja Lepoutre - Els Crocke-Bit- ty Stöve 6-4 6-4. Heren enkelspel. Halve finales: Schneider - Maris 4-6, 6-0, 6-2, 5-7, 6-3; Hajer - Van Eysden 4-6, 7-5, 6-2, 6-4. Gemengd dubbelspel. Kwartfinales: Trudy Groenman-Okker - Corrie Sie- mers-Frederikse 7-5 6-2; Betty Stöve- Piet van Eysden - Els Krocke-Hajer 6-3 7-5; Eva de Jong-Maris - Joyce Sluyter-Scholtz 8-6 9-7; Jenny Ridder- hof-Goris - Anja Lepoutre-Barth 2-6, 6-4. 6-3. SAO PAULO, 17 aug. Voetbalman tador nummer één, de Braziliaan Pe- le, is voor de tweede maal binnen een maand betrokken geweest bij een in cident op het veld. Nadat hij de vori ge maand een tegenstander een klap had gegeven, werd hij donderdag in Sao Paulo van het veld gestuurd. Het gebeurde in de wedstrijd van zijn club, Santos, tegen de plaatselijke favoriet Sao Paulo in het Pacaembu- stadion. Toen in de eerste helft de thuisclub een voorsprong van 3-1 nam, oordeelden Pele en een andere ster van het Braziliaanse voetbal, Coutin- ho, het nodig de scheidsrechter lastig te vallen. Deze voelde zich door de spelers van Santos bedreigd en in het inmiddels ontstane tumult wist hij niets beter te doen dan de twee groot ste oproerkraaiers, Pele en Coutinho, naar de kleedkamers te verwijzen. Na de rust kwam Santos met slechts acht spelers op het terrein, omdat back Aparecido bij de thee was ge bleven. In de 54e minuut van de ont moeting bracht Sao Paulo de stand op 4-1 en dat bleek voor de buitenspelers van Santos, Dorval en Pepe, aanlei ding om zonder enige opgaaf van rede nen het veld te verlaten. De scheids rechter nam aan, dat Santos de wed strijd wilde saboteren en staakte d® ontmoeting. Er zullen waarschijnlijk strafmaatregelen volgen. Probleem No. 93 van. B. M. Marshall. Eerste eervolle vermoldlm? Informal TöuTHëf 1939. Wit geeft in 2 zetten mat. In de volgende partij Nuerberg tegen vrijpion. 1. d4 d5; 2. Pf3 Pf6; 3. c4 c6; 4. Pc3 dc4: 5. Lf4 b5; 6. a4 b4; 7. Pa2 e6; 8. e3 La6; 9. Pd2 Dd5; 10. Del c3! (De ge vaarlijke vrijpion!) 11. bc3: 12. Kfl: b3; 13. c4 Df5; 14. Pc3 Dd3i; 15. Kgl? (Wit had Pe2 moeten spelen). 15. Lb4; 16. Pcbl. Stelling na de 16e zet van wit: Wit: Kg8 Df7 Tdl Ld2 Pb6, pionnen b7 c6. Zwart: Kd8 Dd4 Ta5 La4 Lh2, pionnen c4 g7. Oplossing probleem No. 92 van Alain White: Dbl De oplossing van dit pro bleem zal voor menigeen een zware op gave geweest zijn! In de aanvangsstel- ling lijkt het namelijk niet juist de dame weg te spelen vanwege de volgende varianten: Dg6: 2. g3; Dg5 2. g4; Dh3 2. gh3: Df3 2. gf3: Na de sleutelzet Dbl vindt men de matvarianten als het ware in spiegelbeeld terug op de damehelft! Een vrijpion in het middenspel. 16. Pe4! 17. Pe4: b2! Wit gat het op; Zijne Majesteit de vrijpion bezorgt zwart de winst. Db2: gaat niet wegens Ddl met mat. Correspondentie - adres: A. Perquin, Persijn 48, Amsterdam-Buitenveldert. Probleem voor geoefende oplossers. No. 4142 van J H Scheven te Kerkrade Wit speelt en wint Oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 sept. a. s. aan B. H. M. Stevens. Eikenlaan 36, Heemstede. OPLOSSING van No. 4135 van Joh. v. d. Boogaard te Rotterdam. Wit speelt naar: 16-11, 33 23, 7, 19, 38. 32, 5, z42, 38, zl9, 17, 41, 26 en wint. Een niet te lastig maar wel mooi vraag stuk; men lette hier speciaal op het scherpe eindsoel dat op naam staat van A. F Hoogvelt. Probleem voor beginnende oplossers. No. 781 van J. Bus te Heemstede. Wit begint en wint. Oplossingen van de nummers 781 en 782 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 1 heptember a. s. OPLOSSING van No. 776 van C. C. H. Swinkels te Schiedam. 28-22, 18x27 37-31, 27x36, 32-28, 23x32, 38x20, 15x24. 34-29, 24x33, 43-38, 33x42, 48: 37 en wint op tempo. Een heel goed en gaaf stukje, weliswaar niet moeilijk doch leerzaam omdat het aan de praktijk ontleend lijkt. De Maandprijzen. De prijs over de maand mei ad 5.— van de afd. geoefenden werd gewonnen door de heer H. v. Vliet te Amsterdam; die over de maand juni door Tom Kie- boom te Rotterdam. Het partijspel. Onze trouwe medewerker Joh. v. d. Boogaard te Rotterdam is behalve een groot problemist ook een geducht hoofd klassespeler en heeft zijn steentje bijge dragen tot het landskampioenschap van ztjn club Het Oosten. Voor de competitie speelde hij met wit de volgende zeer interessante en moei lijke partij tegen J. v. Oosten te Den Haag 1. 32-28 20-24; 2. 37-32, zwart gaf met zijn eerste zet te kennen op tempowinst te spelen (hetgeen hem ook gelukte), waarom nam wit als tweede zet niet 31- 27? Dat verijdelt zwarts plannen en wit heeft goede kans op tempó-voordeel. 2. 18-23; 3. 41-37 14-20; 4. 46-41 12-18: 5. 31-27 17-21; 6, 37-31 21-26: 7. 41-37 7-12; 8. 34-29 23x34; 9. 40x29 20-25; 10. 29x20 25x14; zie de tempo's. 11. 39-34 18-23; 12. 44-39 12-17; 13. 49-44 17-21; 14 44-40 15-20; 15. 50-44 10-15: 16. 34-30 20- 24; 17. 30-25 23-29; zwart wil geen ge legenheid geven om de opsluiting te ver breken door 33-29 enz. 18. 35-30 24x35; 19. 33x24 19x30; 20. 25x34 5-10; 21. 38-33 14-19; 22. 42-38 10-14; 23. 47-42 14-20; 24. 33-29 9-14;, 25 38-33 4-9; 26. 28-22 1-7; het is de moeite waard te onderzoeken wat de gevolgen geweest zouden zijn als zwart ook de andere vleugel was gaan opsluiten 27. 33-28 20-24; 28 29x20 14x25; 29. 39-33 19-24, 30. 34-30 25x34;' 31. 40x20 15x24; 32. 43-39 13-19; 33. 45-40 9-14; 34. 40-34 14-20; 35 48-43 8-12; 36. 34-29 12-17; 37. 43-38 2-8; 38. 44-<"l 35x44 39. 39x50 20-25; 40 29x20 25x14; 41. 33-29 14-20 42. 38-33 19-24; 43. 29-23 20-25? dit is niet de beste, beter was 3-9 om op 23-18 met 8-13 enz. te kunnen vervolgen waarna zwart grote winstkansen heeft. 44. 50-44 25-30; 45 44-40 30-35; nog is 3-9 aan te bevelen. 46 23-18 35x44; 47. 18-12 7x18; 48. 22x2 44-50; 49. 2x35 50-45; 50 27-22 45-1; 51 31-27 26-31; 52 37x26 1-23; 53. 28x19 17x48. 54 27x17 11x31: 55 36x27 3-9 en hier werd tot remise besloten. Een spannende en moeilijke partij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 12