De Zanderij": jongelui in vakantiestemming binnen de muren van vroeger zusterhuis H Overveense jeugdherberg bijzonder in trek: reeds 2.000 overnachtingen Slapen in de kapel - l.H.S. bij wassen - Verf over Ora et Labora - Neo Gothiek en Madison Rioolwaterzuiveringsinstal latie in Waarderpolder DE CONSTANTE KWALITEIT VAN P0PPE DAMAVE Kosten worden geraamd op 12 miljoen Man bekneld op goederenstation Ook Spanje werkte niet explosief BOUW van 210 woningen ligt al 4 maanden STIL PEUGEOT SKODA GARAGE VERBEEK n.ï. ONDERWIJSZAKEN Overstekende fietser door motor aangereden ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1963 PAGINA 3 Jeugdherberg „De Zanderij" naast de parochiekerk van Overveen wijkt belangrijk af van de meeste andere jeugd herbergen. Vooral wat de buitenkant van het gebouw betreft. Zelfs 'n geroutineer de trekker, gespitst op even tuele borden, vlaggen, fietsen rekken en een modern-gezel lige inkijk, herkent op het eerste gezicht in dit typisch devote huis niet een dergelijk jeugdverblijf. Pas na er eens langs gefietst te zijn en goed op het nummer gelet te heb ben, ziet hij een glimp van een oranje K.V.C.-vlag door de hoge bomen en trekt hij de conclusie dat zich binnen de ingetogen muren de ver trekken van jeugdherberg ►»De Zanderij" moeten be vinden. „De Zanderij" slaat zich deze maanden door zijn eer ste seizoen als jeugdherberg. En met succes. Want met een aantal overnachtingen van ruim zeventienhonderd na twee maanden blijkt „De Zanderij" nu reeds een jeugd herberg die naar de zin van K.V.C.J.-leden gesitueerd is. De Overveense jeugdherberg ligt dan ook op een bijzonder gelukkig punt: direct aan de vaste verbindingsweg met Het slapen in een kapel, die nog duidelijk de kenmerken draagt van haar vroegere bestemming, is een van die belevenissen die je alleen op vakantie maar kunt meemaken. andere kant van Overveen heenstu- ren. Slechts wanneer het regent is Haarlem favoriet. De parade-paard- jes van de stad worden bekeken, de meisjes vervullen haar hartewens en laten zich in de grote warenhuizen voor enkele uren van de ene etage naar de andere lokken. Op dergelijke dagen neemt Amsterdam een goede tweede plaats in in de belangstelling van de jongelui, terwijl ook de dui nen met regenachtig weer aantrek kingskracht blijken te bezitten. Maar wanneer de zon schijnt kan de her bergvader niemand het strand uit het hoofd praten. „Ik schijn daarvoor nog niet de goede imponerende toon gevonden te hébben," merkt de heer het strand en niet ver van Haarlems binnenstad. Van een bezoek aan het hart van Haarlem vangt de herbergvader, de heer G. Warmerdam, overigens niet veel op. Er blijken weinig of geen van zijn logé's de moeite te nemen zich een weg te zoeken door de kelkbladen van de stad om zich daar na te goed te doen aan de schoon heid van de Heiliglanden, het Spaar de of zelfs maar de Grote Markt. Nee, het is al „strand" wat de klok ®|aat. En geef de gasten van „De Zanderij" maar eens ongelijk. Groot- deels van het oosten ert zuiden van "et land zijn zij gekomen om de *ee te zien en te horen, om onder de Warme zon in het zand te liggen, om een lange strandwandeling te maken en vooral om bruin thuis te komen. Bovendien, oude gevels en rustieke straatjes vind je overal; de zee lang niet overal. Begrijpelijk, maar een beetje teleurstellend, vinden de heer Warmerdam en zijn vrouw. Als een goede herbergvader en -moeder Souden zij hun gasten graag eens de ik moeten leren." Hij is tenslotte even nieuw in de wereld van de jeugdherbergen als „De Zanderij" zelf. Overigens valt het met de onwennig heid van de eerste beheerders van „De Zanderij" nogal mee. Vanaf de eerste dag dat er trekkers in „De Zanderij" logeerden hebben zij het goed met hun gasten kunnen vinden. Zoveel mogelijk houden zij de jongens en meisjes ge zelschap, terwijl zij geen enkele maal tijd in de grote eetzaal overslaan. Wan neer 's middags alle gasten languit op het zand liggen of zich in de schui mende golven vermaken en het huis uit gestorven is, worden samen met de ad ministrateur een vakantiewerker uit het zuiden en de leidsters amusante ervaringen uitgewisseld en verbeterin gen aan huis en huisraad besproken. De inrichting van „De Zanderij" is be slist nog niet volmaakt. ln een jeugdherberg maak je snel vrienden. Wanneer een groepje vertrekt worden de jongelui als goede huisgenoten door de anderen hartelijk uitgeleide gedaan. Het „ora et labora" kreeg van iemand met aanpassingsvermogen een kwastje dekkende verf. Groot is de verbazing van de meeste meisjes wanneer zij ontdekken dat sommigen van hen in een kapel moe ten slapen; de bovenste etage bed den doorsnijden daar het liChtvlak van de neo-gothisCh ramen in stem- mieg kleuren, de bewerkte deuren zijn in hun waarde gelaten. Hilari teit bij de logé's veroorzaakt keer op keer een der deuren in de wasge legenheid voor de meisjes, die met een kunstig verwerkt IHS op de ruit een vreemd figuur slaat. Zelfs in de grote zaal waar de madison in de avonduren de grote rage is, laten de ramen slechts licht door in gele, blauwe en rode banen. „Dat origi neel, zo laten," adviseert een deel van de gasten. „Haal die oude ra men en deuren er toch uit en zet er grote moderne voor in de plaats," raadt een ander kleiner ge deelte aan. Kortom, men is in „De Zanderij" wat de inrichting betreft nog volop in beweging. Nog maar weinig dingen hebben hun defini tieve bestemming gevonden. Die moet de praktijk van het omgaan met jonge gasten nog leren. En dat komt bepaald niet m een seizoen voor elkaar. Het aanmeldingskantoortje is de plaats voor de eerste kennismaking met de jeugdherberg. De administrateur, zélf een vakantiewerker, maakt de jongens en meisjes wegwijs in het gebouw. De aardappélschilrnachine neemt de meisjes heel wat corvé-werk uit handen. Het pitten blijft echter een dagelijks terugkerend karwei. pe,i het buitenkansje aan en beleefden enkele vermoeiende maar originele dagen met hamer en zaag. Het weer was bovendien toch niet al te best... oe vertrouwd-jeugd'herbergaohtig het huis er van binnen ook uit mag zien, aan de buitenkant doet het gebouw een geheel andere bestemming vermoeden. Door de hoge, smalle ramen, de stevige neo-gothische muren in steentjes van twee kleuren en het grote grijze Mariabeeld op de console aan de voorgevel blijft het vroe gere zusterhuis een geheel vormen met de kerk en de pastorie, de naaste buren. Zelfs geen fietsenrek of vlaggemast in de tuin ervoor laat bljjiken dat de zus ters plaats gemaakt hebben voor reis lustige jongens en meisjes. En dat is naar volle tevredenheid van de omwo ners en de gemeenteraad. Zij zagen in gedachten mét de jeugdherberg ook iiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiii„lll||||||||||||||||III|||||||||||||I|||H||||| nnniiHiniiMiiiiiiiiiininiiiiniiiiinihiiiiiMimiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiMiiiiiMiiiiiiiiiniiiiiiiiiiMiiiiuiiimiitiiiiiiniiiiiiiiiiiiiu IIIIIRIIIIIIIIIItllllllllltlllliiiiiiiiiiiiiiiiii(||||||||||,||i||||||||i||,,||||||||||||||||||||||||||||,|||||||||||||||||||r|i|,|,|||||,|||||||||||||m,|p lllllllllllllillllllllllilllllllllllllllllliilllillllllllllllllllllilitltiii» „We zaten behoorlijk krap in onze tijd", vertelt de heer Warmerdam. „De jeugdherberg is in een record tijd ingericht". Zó vlak tegen het sei zoen aan was de verbouwing gepland, dat de eerste gasten nog midden in de planken en de potten verf terecht kwamen. Het waren twee studenten uit het zuiden van Nederland. Zij had den de situatie onmiddellijk door, gre- kend langs de schone dreven rond het Brouwerskolkje verschijnen. En dan de draagbare radio's die onvermijdelijk de rust van de Korte Zjjlweg zouden ko men verstoren. Het Mariabeeld aan de voorgevel was afgelopen winter vrijwel de enige die de logé's van ,,De Zan derij" met onveranderlijk vriendelijke ogen tegemoet zag. e jongens en meisjes die reeds in de Overveense jeugdherberg logeerden, hebben de vele bezwa ren gelogenstraft. Direct bij aan komst worden zij door een bezorgde herbergvader gevraagd zoveel mogelijk rekening te willen houden met „de bu ren". En er zijn er werkelijk niet veel die geen begrip tonen. Voor de buren wordt de pick-up in de grote zaal niet op z'n hardst gezet, voor de buren gaan tegen elf uur ook de ramen dicht wan neer de feestgeluiden van de zaterdag se late avonden wat al te afwijkend van het rustige Gregoriaans gaan klin ken. Gesprekken op ronkende bromfiet sen in de voortuin worden door de her bergvader zo snel mogelijk afgebro ken. Voorlopig zijn de bewoners van de pastorie nog „heilig". Overigens doen ook zij hoe langer hoe meer water bij de wijn. Het is allemaal een kwestie van aan elkaar wennen. De verstand houding is er intussen een van het beste soort dat tussen kerk en staat kan be staan. Ook in het interieur is een ple zierige geur van heiligheid blijven han gen, lijnrecht in tegenstelling tot het beeld van slordige windjacks aan de kapstokken en de bepaald wereldse hoe zen om de grammofoonplaten naast de pick up, maar wonderlijk passend bij de intieme sfeer van een tehuis, dat avond aan avond de jongens1 en meisjes na een vakantiedag weer binnen zijn muren terugverwacht. Boven de grauw- kleuri'ge plavuizen in de keuken is het ijverige geruis van zwarte habijten nau welijks verstorven, in de ruiten van de grote halldeuren zijn wingerdranken verwerkt. llllllllIHHIHIIIIIIIIIIimillllllliilliiiiiiiiiHiniiHiiiiH,,mi, (Advertentie) Bloemendaalseweg 1-9 Bloemendaal Telefoon 53301 HAARLEM, 17 aug. B. en W. van Haarlem vragen de gemeenteraad een aanloopcrediet te verstrekken van 6.000.000 voor de gedeeltelijke bouw yan een rioolwaterzuiveringsinstallatie •n de Waarderpolder. Het vorig jaar stelde de raad een bedrag van 100.000 beschikbaar ten behoeve van de voor bereiding van de plannen voor de bouw van twee rioolwaterzuiveringsinstalla ties, een in de Waarderpolder en een in Schalkwijk, Toen werd aangenomen, dat de installatie in de Waarderpolder gebaseerd 7,ou zyn 0p 2x0.000 inwoner- nn'"*a n'en- Hat wil zeggen, in eerste pzet is gerekend op een hoeveelheid 1001 waterovereenkomende met de rm™ hoeveelheid van 310.000 inwo- ,s' ,n dit geval 210.000 inwonersequi- H nten rioolwater en 210.000 inwoner- equivalenten slijk. ,rïe uitwerking van de plannen is gebleken, dat naar alle waarschjjnlijk- meer afvalstoffen geloosd zullen worden dan aanvankelijk gedacht. a,arom was het nodig, mede om de Hpmge speelruimte te houden, de in stallatie te vergroten. Gerekend is nu °P 250.000 inwonerequivalenten water en 220.000 inwonerequivalenten slijk. Dat betekent, dat bij droog weer per uur een hoeveelheid van 2500 m3 riool water in de installatie kan worden ge reinigd. Verder is er op gerekend, dat Pas na tenminste tweevoudige verdun ning het rioolwater via de nooduitlaten m het openbare water mag lozen. Daarvoor is het noodzakelijk, dat een extra hoeveelheid regenwater van 2500 m3 per uur de zuiveringsinstallatie kan Passeren. In totaal zal dus een pomp- capaciteit moeten worden geïnstalleerd van 5000 m3 per uur. HAARLEM, 17 aug; De Haarlemse gemeenteraad krijgt ln zÜn vergadering van woensdag weer verschillende on derwijszaken te behandelen. Zo vragen B. en W. 1.200 voor het maken van een keukentje in de Klaas de Vries- school aan het Junoplantsoen. Om het gemeentelijke schoolgebouw aan de Over- tonstraat, waarin ook twee katholieke scholen zijn gevestigd, twee extra-loka* len te geven, zal het nodig zijn de aula door een houten wand in tweeën te splitsen. Het Rijk heeft namelijk geen toestemming gegeven twee noodlokalen op de speelplaats te bouwen. De split sing van de aula vraagt 2.700,-. Een bedrag van 5.400,. werd ge vraagd voor het maken van een don kere kamer, de inrichting van een twee de tekenlokaal en voor de aanschaf van een kast in de meisjes-H.B.S. aan de Tempelierstraat. Voor het vergroten van de rijwielberging en de reorganisatie van de binnenplaats bij het schoolge bouw aan het Lourens Costerlyceum is een bedrag nodig van 40.000,-. In de Maria Montessori-fcleutersehool aan de Pleiadenstraat moeten enkele voorzieningen worden getroffen, die een bedrag van 2.285,- vragen. In de kleu terschool aan de Oranjekade is een olie kachel geplaatst. De raad wordt ge vraagd de kosten ad 450,- alsnog te vergoeden. In de lagere katholieke school aan de Timorstraat moeten nieu we gordijnen komen. Een bedrag van 1.620,- wordt gevraagd. Voor de aan schaf van nieuw of vervangend meubi lair in de gereformeerde school aan de Velserstraat is tenslotte 13.100,- te ver lenen. B. en W. stellen de gemeente raad voor al die bedragen te voteren. HAARLEM, 16 aug. Op het goede renstation aan de Westergracht is gis termiddag omstreeks half drie een 47- jarige chauffeur uit Haarlem bekneld geraakt tussen een truck met oplegger en het laad- en losperron. De man had de auto tot dichtbij het perron gereden. Hjj was daarop naar de achterkant van de auto gelopen om de achterdeuren te openen. Daar hij verzuimd had de auto op de handrem te zetten, kwam deze plotseling in beweging. De man werd ter observatie in het ziekenhuis St. Joan nes de Deo opgenomen. In het gezelschap van Wim Steijn en huizen en met op de voorgrond soms de ionee schilder atoop uit Holten, op de kant getrokken bootjes, geeft heeft Poppe Damave enige weken gereisd door het land van noorde lijk Spanje. Traditiegetrouw maakt Da mave de werken die hu daar gemaakt heeft publiek door een expositie bij ln 't Goede Uur te Haarlem; Steijn zal te zijner tijd bp zVjn kunsthandel De Boer in Amsterdam, tentoonstellen. De gelijkmoedigheid van Damave is onverstoorbaar; ook Spanje, dat de meeste kunstenaars aangrijpt en zoniet verwart dan toch onthutst, heeft hem niet in ongewone beroering gebracht. Hij is in staat gebleken ook daar „zijn" sfeer te vinden en panoramische laag vlakten, boten en kustlijnen weer te geven als zat hu aan de Spaarndam- merweg de polder m te kijken met Penningsveer in t wazig verschiet en de kranen van Figee terzijde. Het is een merkwaardig feit dat zich opdringt en zich nochtans buiten enig waarde-oordeel houdt. Over 't alge meen zal een felle belevenis resulteren in een spontane explosie van kwaliteit. Het werken van Damave in Spanje moet het hebben van zijn regelmatige kwaliteit: verslaving aan atmosferi sche subtiliteit, overtuigende ruim tespanning, een raffinemenh in het toepassen van houtskool, beperking op de vertrouwde thema's. Van dit alles zjjn voorbeelden die het ver trouwen in het regelmatige gehalte van Damave ten volle rechtvaardi gen. De havenwerken van Santander ge ven hem een uitstekende aanleiding tot het ijle doomevelde, dat haast ken merkend is voor de aquarellen van Damave; een binnenhaventje krqgt een klare, heldere tekening in houtskool, groot van gebaar en gedoseerd met ver fijnde details; de boven de zeespiegel uitrijzende bergmassieven van El Faro houden hem voortdurend bezig en vin den hun synthese in een tekening in bister (bruin krijt). De centraal geplaatste kerk van Gue- taria, omstuwd door een stapeling van voorbeelden van aquarellen die het pa pier intasten zoals de beste specimina van zijn verbeeldingen van vroeger ge maakte bouwwerken en van een gezin aan tafel. Dat het Spaanse landschap Poppe Damave toch heeft overweldigd wordt uitdrukkelijk bevestigd door de summie re tekening van een ezeltje op een bergweg en het als no. 1 geëxposeerde heuvellandschap van Zamaya dat te vens alle constante kwaliteiten van Da mave in zich verenigt. De collectie reisschetsen is geduren-1 de de maand augustus tentoongesteld L.T De bouw van de rioolwaterzuiverings installatie zal naar schatting 12.000.000 gaan kosten, inclusief de kosten van het gereedmaken van de benodigde terreinen. Om een onge stoord verloop van de werkzaamheden te garanderen achten B. en W. het ge wenst, dat de raad een aanloopcrediet voteert van 6.000.000. HAARLEM, 17 aug. Ruim vier honderd personen uit Heemskerk en om geving dreigen de dupe te worden van de beslissing van de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid tot stop zetting van de bouw van een complex van 210 woningen. De opdracht tot stopzetting gaf de minister op verzoek van gedeputeer de staten van Noord-Holland. Ruim vier maanden wordt er al niet ge bouwd aan het complex van 210 wo ningen en wekelijks komt dat de „Stichting Eigen Woningbezit Heems kerk" te staan op een renteverlies van bijna vijftienhonderd gulden. De stichting verkeert nu in moeilijke fi nanciële omstandigheden. Een voortduren van de bouwstop zal zeer ernstige gevolgen hebben", zei wet houder H. J. M. Roozen van Heems kerk gisteren voor het college van ge deputeerde staten van Noord-Holland. In het plan ..Assumburg" waarte gen Beverwijk bezwaren heeft, staan de 210 woningen waarop een bouw stop ligt. Beverwijk beweert, dat het plan in strijd is met zowel het vige rende als het herziene streekplan voor de IJmond-Noord. Inmiddels zouden zowel de Provinci ale Planologische Dienst als de com missie voor gemeentelijke plannen wij zigingen van de wegen hebben voor gesteld waaraan de woningen liggen, waardoor de bouwstop zou kunnen wor den opgeheven. G. S. hebben zich daar over nog niet uitgesproken. HAARLEM, 16 aug. In de Koning straat is gisteravond een 14-jarige scho lier uit Haarlem, die met de fiets aan de hand de rijbaan overstak, door een motor aangereden. De jongen werd op het trottoir geworpen. Met een hersen schudding moest hij in het ziekenhuis St. Joannes de Deo worden opgenomen. Eén van de reisschetsen, behorend tot de oogst die Poppe Damave uit Spanje mee bracht en waarvan hij thans inzage verleent in „In 't goede uur'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 3