Bonn sluit zich maandag aan bij kernstopverdrag JIMENEZ naar zijn vaderland overgebracht RUSK OVER LIQUIDATIE VAN DE KOUDE OORLOG Permanente controleposten in Rusland en Amerika Promovendus gezocht Heimwee REEDS 65 ONDERTEKENAARS Geestelijke stabi liteit militairen wordt getest Liturgische week kalender Th. J. M. Rees van den Ende Rah kDMT ALLEEN NIET MEER BWÉNipMT ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1963 PAGINA 5 WASHINGTON, 17 aug. (AFP, DPA, Reuter, UPI) De West duitse ambassade in de Ameri kaanse hoofdstad heeft gister avond meegedeeld, dat de Bonds republiek maandag zal overgaan tot ondertekening van het beperk te kernstopverdrag van Moskou. De Westduitse ambassadeur in de V.S., Heinrich Knappstein, zal zijn handtekening plaatsen onder het afschrift van het verdrag dat in Washington wordt bewaard. Ongeveer tegelijkertijd zullen zijn collega's in Londen en Moskou dat doen onder de Russische en Britse afschriften. Zoals bekend heeft de regering in Bonn met de ondertekening gewacht totdat zij van Londen en Washington uit gebreide garanties had gekregen dat de toetreding van de Duitse Democratische Republiek tot het verdrag niet zal leiden tot erken ning van de D.D.R. door het Wes ten. DE SIGARET MET HET NIEUWE MICRONITE FILTER t KING-SIZE- Mechelse cavalcade Brugs Reiefeest Die mooie molen Schapen en koekslaan Buitenlands contact Stöppelhaene Bus naar Befuwe Het begin juli voor gébruik opengestelde nieuwe eilandje „Meent" in de Loosdrechtse plassen is al geheel door de watertoeristen ver overd. Zij vinden er 20.000 vierkante meter recreatieruimte, o.a. een beschut zonnestrand en enkele stevige aanlegsteigers. Hoewel ae toeristen er mee gebaat zijn, getuige de grote belangstelling, wor den de eilandjes er volgen er nog veertien in de eerste plaats aangelegd ter beteugeling van de golfslag, die al heel wat van de oevers heeft afgesabbéld. Zo is de vroegere Napoleonsweg al onder water verdwenen. Het eiland Meent vindt zijn fundament in een deel van deze verdronken weg. KENT 'Cius/ve. re®** 18 augustus: 11e zondag na Pinkste- eenheigen Mis! credo; pref. v. d. H. Drie- "leid —groen— Os „ag: H. Joannes Eudes, belijder; Mis öj^s lusti _wit_ lèra=S: 11 Bernardus, abt beltjder-kerk- ar: eigen Mis; —wit— te?'®1 H' Joanna Franclsca de Chantal, uwe; Mis Cognovi -wit- onderciagOnbevlekt Hart van Maria; eigen credo. gr.eb* H- Thimoteus en gez.; Vfj d pref- v d- H. Maagd Maria wit Justus wit~PPUS Benitius» belijder; Mis ^Tembflis^redf -witt® Kathedraal: Meisfacredo- ifrefth°IO?eUS' ?p.ostel; e'ge" Den Boschapostelen -rood- Mis Terribiliscredo; "iwitl' Kathedraal; ?rena6etLn'MisUSni2e londa« Pa Pipkate- Sartolomeuf credo"pref^v! **nhetd groen— Dat Amerika en Engeland hun be loften aan West-Duitslanö serieus ne men bleek reeds deze week, toen de Sovjet-Unie zijn beide verdragspart ners een schrijven zond, waarin de landen werden opgesomd die het verdrag in Moskou hebben onderte kend (sommige landen tekenen in één of twee van de drie hoofdste den, andere landen tekenen in alle drie). Op de lijst kwam natuurlijk ook Oost-Duitsland voor. De Britse en Amerikaanse regeringen lieten er geen gras over groeien en deelden de Sovjet-Unie in een nota „per ke rende post" mee, dat zij weigerden kennis te nemen van de mededeling dat de D.D.R. het verdrag heeft on dertekend. (Doordat gisteren de ambassadeurs van Venezuela, Columbia en Libië in Washington hun handtekeningen plaat sten is het aantal landen, dat zich bij het verdrag heeft aangesloten, inmid dels gestegen tot 65). De perschef van de Westduitse rege ring, Karl-Günther von Hase, deelde gisteren in Bonn mee dat zijn rege ring definitief tot ondertekening van het kernstopverdrag had besloten. Het kabinet was tot dit besluit gekomen „nadat verklaringen waren bestudeerd van de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, afgelegd ten overstaan van de Amerikaanse Se naat, en van de Britse minister van buitenlandse zaken, Lord Home". Beide ministers hebben gezegd dat van een erkenning van de D.D.R. geen sprake is en dat de Amerikaanse en Britse regeringen tegenover Oost- Duitsland dezelfde houding zullen blij ven aannemen die zij altijd al heb ben aangenomen. De Westduitse rege ring harerzijds zal maandag eveneens in het openbaar verklaren, dat de on dertekening van het verdrag op geen enkele wijze een erkenning kan inhou den van de mede-ondertekenaar Oost- Duitsland. Bonn zal ook onderstrepen dat Oost- Duitsland geen enkel recht heeft deel te nemen aan internationale conferen ties van ondertekenaars van het ak koord. De Bondsrepubliek beschouwt zichzelf als de enige wettige vertegen woordigster van het gehele Duitse volk. Bovendien is in Bonn duidelijk gemaakt dat de Westduitse regering een niet-aanvalsverdrag tussen de lan den van de NAVO en die van het Pact van Warschau ondubbelzinnig van de hand wijst. WASHINGTON, 17 aug. (Rtr, AFP) De vroegere Venezolaanse president Ji menez is In Miami (VS) aan boord ge bracht van een speciaal gecharterd vliegtuig, dat daarna naar Venezuela is vertrokken. Jimenez, die in voorarrest was gesteld wegens een tegen hem ge richte vaderschapsactie, was eerder op de dag uit voorarrest ontslagen. Een Amerikaanse rechter had daarna een vc „oek om opschorting van de uitwij zing afgewezen. Jimenez wordt ervan beschuldigd tij dens zijn ambtsperiode 13 miljoen dollar (bijna 48 miljoen gulden) uit de staats kas te hebben verduisterd. De Ame rikaanse regering had ermee ingestemd hen uit te leveren als hij niet om poli tieke redenen zou worden vervolgd, maar alleen wegens de verduistering van het geld. De Venezolaanse regering verklaarde aan de Amerikaanse eis te zullen voldoen. Sga; P. LORILLARD COMPANY, U.S.A. - FIRST WITH THE FINEST CIGARETTES - THROUGH LORILLARD RESEARCH WASHINGTON, 17 aug. (Rtr-AFP) De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, heeft gis teren tijdens een persconferentie ver klaard dat hij van zijn recente bespre kingen in Moskou de indruk heeft over gehouden, dat de Sovjet-Unie, na de totstandkoming van het gedeeltelijke kernstopverdrag wel schijnt te voelen voor besprekingen over andere onder werpen, die tot verdere verbetering in de betrekkingen tussen Oost en West zouden kunnen leiden. Als voorbeeld noemde Rusk het over en weer vesti gen van permanente controleposten op belangrijke spoorwegknooppun ten en vliegvelden, die het oog zouden moeten houden op troepenverplantsin gen, dat ter voorkoming van verras singsaanvallen. Minister Rusk stelde echter voor. op, dat het bereiken van sereen, stemming op dit ®d,e'e p niet mag worden gekoppeld een eis tot het sluiten van een niet aan valsverdrag tussen de NAVO-landen en die van het Pact van Warschau, of aan ontwapeningsmaatreg n breder verband, zoals het scneppn van kernvrije zones of vermin g van troepensterkten. Overigens verklaarde Rusk Jï'et verwachten dat over kwesties ais (Advertentie Elke OLVEH polis is winstdelend In de aartsbisschoppelijke stad Mechelen staat binnenkort iets bij zonders te gebeuren waarop wij nu al vast uw aandacht willen vesti gen om later niet het verwijt te horen dat wij u niet tijdig hebben inge licht. Want we kunnen ons voorstellen, dat u van de partij wilt zijn op de zon dagen 25 augustus, 1 en 8 september. Op die dagen worden in Mechelen na melijk de beroemde Hanswijkfeesten ge houden, opgebouwd rondom de verering tot Onze Lieve Vrouwe van Hanswijk. De viering bestaat voornamelijk uit een schilderachtige optocht, en letterlijk heel Mechelen verleent hier zijn mede werking aan. Van een aanvankelijk zui ver godsdienstige aangelegenheid heeft het Hanswijkfeest zich geleidelijk „ont wikkeld" tot een evenement met fol kloristische inslag, maar de devotie tot de H. Maagd staat toch nog duidelijk in het middelpunt. Er zit aan O.L. Vrouwe van Hans- wijk natuurlijk een legende vast. Hier in heet het, dat rond het jaar 988 een boot het riviertje de Dijle afvoer en plotseling kwam vast te zitten. Wat men ook probeerde, het lukte niet het schip vlot te krijgen, tot op het ogenblik waarop men een beeldje van Maria van boord haalde. De Meehelaars zagen hierin een onmiskenbare aanwijzing, dat de H. Maagd ter plaatse bijzonder vereerd wenste te worden. Geloof het het of niet, maar Mechelen bezit in zijn Hanswijkfeest, waarvan de traditie teruggaat tot het jaar 1738, in elk geval een uniek brok couleur locale. Men tracht het bijzondere karakter van deze Mariahuide tevens te waarborgen door de Hanswijkfeesten slechts om de 25 jaar te vieren. Alleen op die manier, zo vinden de Meehelaars, kunnen we er telkens iets groots van maken, een werkelijk hoogtij voor stad en streek. Nu daar zit iets in. Het programma van de cavalcade 1963 ziet er tenmin ste veelbelovend uit. Waren er de laat ste maal, in 1939, nog maar 2000 deel nemers, ditmaal zullen niet minder dan 2750 personen aan de tocht meedoen, nog niet meegeteld de ruim tweehon derd ruiters die van de cavalcade deel zullen uitmaken. Anders was het trou wens geen echte cavalcade. Ook trekken nog negen praalwagens mee. Kortom, ons advies is: ga naar Mechelen, want de volgende kans komt pas over 25 jaar. Dan nóg een welgemeende raad voor het geval u het Mechelse schouwspel op 25 augustus wilt bijwonen: vertrek één dag eerder van huis en breng die zaterdagavond in Brugge door. Dan kunt u voor het laatst dit jaar getuige zijn van het Reiefeest, waarbij het rijke verleden van deze wereldhaven uit de middeleeuwen verheerlijkt wordt. Honderden figuran ten nemen, op muziek van harpen, cla- vecimbels en trompetten, aan het spek takel deel, en wel in een doorlopend programma, dat duurt van 's avonds hr.lf tien tot middernacht, In eigen land is trouwens ook genoeg te beleven. Bijvoorbeeld in Ede, waar de burgemeester en vroegere gouverneur op Nieuw-Guinea, dr. P. J. Platteel, volgende week dinsdag de Doesburgermolen weer in bedrijf zal ■tellen. Deze maalinrichting is gebouwd in 1507 en staat bekend als de oudste standaardmolen van ons land. De mul der, de heer Celus Roelofsen, zag in dat graanmaten geen brood meer, maar nu krijgt hij financiële steun, zijn mo len is geheel gerestaureerd, en vanaf dinsdag kunt u de wieken weer zien rondwentelen. Ook binnen bent u harte lijk welkom. Wij kunnen, evenmin als België, het oude nu eenmaal niet mis sen In Ede is die dinsdag meer te doen. 's Morgens om negen uur begint er de traditionele schapenmarkt. Alleen het aanvoeren van de te ver kopen dieren is al het bekijken waard. Ze zullen namelijk gewoon over de weg gevoerd worden vanaf de Ginkelse hei de, een stuk natuur, dat u, tussen haak jes, ook best eens mag bezoeken. De Noord- en Zuid-Ginkel hebben een ge zamenlijke oppervlakte van ruim 900 hectare en zijn de trots van de ge meente Ede. De bossen bieden huis vesting aan een talrijke schare rood wit. Maar om op de schapen terug te komen, tijdens de markt zullen boe rinnen in oud-Veluwse kledij spinwed- strijden houden, en een zekere heer Foe- ken zal demonstreren, hoe met behulp van knuppel en driepoot het edele koek slaan beoefend dient te worden. Dat is minder makkelijk dan u denkt. U slaat eerder een figuur. En tenslotte zijn, allemaal op die dinsdag, wedstrijden voor de stoere werkers in de bosbouw, 's Middags om 2 uur zal het „groene korps" op de Achterdoelen aantreden met de modernste hulpmiddelen in de bosbouwtechniek. Betuwe. Vooral voor stedelingen is zo'n uitstapje dat begint bij het kantoor van de V.V.V. aan te bevelen. Er wordt een bezoek gebracht aan een proeftuin, een veiling en een modelboerderij in een ruilverkavelingsgebied. In Haalde- ren kunt u bovendien nog een en ander aan de weet komen omtrent het potten bakken. U kunt bij „Het Ambacht Haalderen" natuurlijk best e?n potje breken, maar dan tegen betaling. Behoort u ook tot de mensen die op hun buitenlandse vakantiereizen het liefst met een grote boog om de „belangrijkste bezienswaar digheden" willen heenlopen en alleen het werkelijk contact de plaatse lijke bevolking op prijs stellenMeestal lukt dat maar slecht en bluft de relatie beperkt tot 'een gesprek met de por tier van zijn hotel, met de gids van de sightseeingbus of met de kelner van het restaurant. Onze Zweedse corres pondent nu maakt melding van een initiatief in Stockholm, waar de V.V.V. de mogelijkheid schept op tamelijk na tuurlijke wijze contact te leggen met Stockholmse gezinnen. Sinds het begin van deze service, die „Sweden at home" wordt genoemd, zijn al meer dan 3.200 contacten tot stand gebracht en in september zal de 4.000 vermoedelijk worden overschreden. „Sweden at home" is geheel koste loos, en bedoeld voor „serieuse" toe risten, die hun kennis van het land wil len verdiepen door direct contact met kan van de bevolking, met beroepsgenoten met mensen, die dezelfde hobbies, interessen hebben. In een apart toortje, midden in het centrum Stockholm, beschikt „Sweden at bom over een register met namen en am sen van ongeveer 700 gezinnen, w «achtte in allerlei gedeelten van sw,, holm. In dit register staat ook verm hoe oud de verschillende gezinsi zijn, welke beroepen ze uitoefenen, ke talen ze spreken en welke ho ze hebben. buitenlandse toerist een waarop "0 verstrekt over Wanner de formulier heeft ingevuld, soortgelijke gegevens veis>»>--- gwe- zichzelf en zijn reisgenoten, zoekt den at home" in het register naar een geschikt adres. Hoe veelzijdig du 8 ter is, blijkt wel hieruit, dat men jong jaar zelfs in staat was om contacrie leggen tussen een Franse ver^nr,khol- van antieke klokken en een Sto mer met dezelfde liefhebberij. schrok men ervoor terug een a b in behandeling te nemen van •]d" tenlanderdie zo graag k®" s„a_hv„ maken met een Zweedse colieg yp notiseur. In de meeste gevalle de toerist door het Stockholmse gezin uitgenodigd op een koffte-avo 3 soms op eën diner. „npii, Uit een kort geleden onder/ bleken, dat de door ..Sw^en At h(>me gelegde contacten in vele gea ben geleid tot blijvende vriendschappen brii iwisseling en tegenbejek jan het Stockholmse gezin aan hm an de buitenlandse toerist.^ L kan men zich mooier wensen. Het Sallandse platteland viert don derdag, vrijdag en zaterdag weer zijn jaarlijkse oogstfeest, dat be kend staat onder de naam „stöp pelhaene". Raalte is van deze agra rische folklore het middelpunt. Op alle hofsteden hebben de boeren de laatste „gast" op het roggeveld laten staan, en met het gezamenlijk resultaat tuigt men een aantal wagens fraai op. Nadat de oogstgaven met passend ritueel aan de vertegenwoordigers van de kerk, dus de dominee en de pastoor van Raalte, zijn aangeboden, en de stoet een tocht door het dorp heeft gemaakt, houden de boeren een wedstrijd in dorsen, met vlegels wel te verstaan. Na afloop ziet men in de omliggende café's soms een aantal dorstvlegels. Het feest van de „stöppelhaene" met de aanbieding der oogstgaven aan de geestelijkheid begint donderdag 22 augustus om half twee op de Grote Markt. ocht u dezer dagen in Arnhem logeren, dan zij u bij deze ge wezen op de mogelijkheid om tot 28 augustus op woensdagmid dag een bustocht te maken naar de troleposten spoedig overeenstemming kan worden bereikt. Uiteraard zullen daarbij ook de andere NAVO-landen worden geraadpleegd. Sprekend over het kernstopverdrag zei de minister, dat dit de onderteke naren verbiedt andere landen behulp zaam te zijn bij het totstandbrengen van niet-ondergrondse kernproeven. De Verenigde Staten zullen hiermee re kening moeten houden als het 'gaat om het uitleveren van atoomgeheimen aan andere landen, met name aan Frank rijk. Wat de hulp van de Sovjet-Unie aan China op kerngebied betreft, zei mi nister Rusk dat de Verenigde Stalen geloven dat de Sovjet-Ume daaraan in 1959 of begin 1960 een einde heeft ge maakt. De gisteren door Peking geui te bewering, dat deze hulp door Mos kou plotseling werd gestaakt „stemt over het algemeen overeen met onze e'gen informaties", aldus de Ameri kaanse minister. In Moskou heeft Rusk zijn bezorgd heid uitgesproken over het blijven van bovjet-troepen in Cuba, zo vertelde hij nu. Terugtrekking van deze troe pen zou zeer bevorderlijk zijn voor de ?etrekkingen tussen de Sovjet-Unie en ae verenigde Staten. Nu het seizoen toch ten einde neigt, mag ik wel zeggen dat ik het instituut van de vakantie eigenlijk een wrede instelling vind. Zij haalt mensen uit hun gewone doen en ik neem aan dat zulks met de beste bedoelingen gebeurt. „Je moet er eens uit en dan kom je ge sterkt terug" is het bekende motto. Maar dat is natuurlijk verderfelijke onzin. Het tegendeel is immers het geval. Je gaat er eens uit en je komt geknakt terug. Dat wil zeggen: in het ontmoedigende besef dat een perma nente vakantie in feite de enige aan vaardbare levensstatus is. En wie mij nu tegemoet treedt met de slag zin: „Arbeid adelt" schiet ik neer. Arbeid adelt helemaal niet. Arbeid is een opgelegde vloek. En de va kantie is er nou precies voor om dat een mens eens terdege in te scher pen. Zoals ik dus reeds zei: de va kantie is een wrede instelling. Ik vond die ietwat neerslachtige ge dachte overigens lijfelijk uitgedrukt in die man die laatst naast mij op het terrasje zat en die achterover schuivend in zijn stoel zei: „Ik ben zo moe; allicht, ik heb dan ook vakantie". Zeker, zeker, het nóóit hoeven wer- ken vooronderstelt een paradijselijke situatie. Maar hebben wij ons soms zélf het heimwee naar het Paradijs ingegrift? DEN HAAG, 17 aug. Bij de eer ste keuring zullen de dienstplichtigen van Land-. Zee-, en Luchtmacht met ingang van volgend jaar behalve op hun intelligentie ook op hun geeste lijke stabiliteit worden getest. De test zal schriftelijk en klassikaal worden afgenomen. Het invoeren van de stabiliteitstest vult een leemte, die de medische des kundigen hebben ontdekt in de be staande keuringsmethoden. Deze blij ken voor wat betreft de keuring op geestelijke stabiliteit niet aan de eisen te voldoen. Het testen van de toekom stige militairen op hun geeselijke sta biliteit gebeurt bij de huidige metho de door een vluchtige ontmoeting met een psychiater. Eenmaal onder de wa penen moesten verscheidene dienst plichtigen opnieuw worden gekeurd. Soms moesten zij dan de dienst op grond van geestelijke ongeschiktheid verlaten. Men verwacht van de nieuwe keu ringsmethode, dat de groep instabie- ien er reeds bij de eerste keuring -zal kunnen worden uitgehaald. De invoe ring van de stabiliteitstest is volgens de Legervoorlichtingsdienst geen reac tie op de recente tragische ongeval len met militairen. De test is voortge komen uit een streven naar steeds be tere keuringsmethoden. Je kunt de heer Th. J. M. Rees van den Ende bij wijze van spreken 's-nachts wakker maken om te praten over het gezinskrediet. Dat woord heeft voor hem een bijna ma gische kracht, waarover hij uren kun filosoferen. Het gezinskre- diet heeft het leven bepaald van die op 1 september t/ li, lu R.otterdam de Nationale Volksbank opende. Het was in aie yd een gedurfde onderne- ,„1Ai 2 te 9aan bezig houden ^f,,J.enerl van geld aan de een- udige burger, maar de heer „f®s van den Ende was er toch van te weerhouden. Hij g er met zijn vooruitziende 9oede mogelijkheden in. Vr.ii u voor zijn Nationale ksbank is echter niet alleen g, ren uit zucht naar zakelijk succes. In zijn jeugd had hij in net café van zijn vader aan de toompjes in Rotterdam de so ciale ellende om zich heen ge zien. Mannen en vrouwen ver dronken een derde van het schamele weekloon van 10 tot gulden. Maar allengs was het voor de werkman beter gewor den en werden de lonen hoger. Daarmee ontstond ook de be hoefte bij de gezinnen kredieten op te nemen van het overschot van het salaris, dat te klein was om er bokkesprongen mee te maken. De commercie en de sociale behoefte inspireerden de heer Rees van den Ende tot de oprichting van een Nationale Volksbank, waarvan hij het voorbeeld had Bevonden in Amerika. Nu veertig jaar later is hij ervan overtuigd een goede greep te hebben gedaan. Het gezinskrediet ziet hij als spiegelbeeld van het bedrijfskrediet. De tijden zijn intussen zo veranderd, dat hij open hartig zegt: ,Jk schaam me er ook niet voor kredieten te geven voor het sociaal toerisme." En hij vraagt zich af wie hem zou durven betwisten, dat het gezinskrediet niet slechts sociaal maar evengoed economisch van belang is. „Wie het gezinskrediet bekritiseert, bekritiseert zijn eigen leven," aldus de heer Rees van den Ende. Met al zijn enthousiasme is hij overigens niet de man, die het gezin ongelimiteerde kredieten zou willen geven. „Je moet de debiteur tegen zichzelf beschermen." Hoever je moet gaan, illustreert hij met een aan duidelijkheid niets overlatende vergelijking. „Zoals je een dronkeman niet nog een borrel schenkt zo moet je iemand geen geld lenen boven zijn draagkracht." Terloops merkt de heer Rees van den Ende op, dat het verstrekken van kredieten in ons land aan de lage kant is. Maar twee procent van het nationale inkomen (700 miljoen guldenwordt aan de gewone burger voorgeschoten. En daarmee heb je 't helemaal gehad. In Engeland en Zweden bedraagt dat percentage zeven. De heer Rees van den Ende voorziet voor ons land in de komende acht jaar een verdubbeling. „En moet je eens zien," zegt hij, „wat dat voor onze economie betekent." Hij is het helemaal eens met de moderne economen, die de consument centraal stellen. „Terecht", aldus de heer Rees van den Ende, „want de consument heeft de crisis in zijn hand. Als dat zo is, moet je hem ook zijn status gunnen." Zakelijk gezien gelooft hij dat er geen beter investeringsobject te vinden is dan de consument. Hij heeft dat ervaren in de Tweede Wereld oorlog. Zijn bank had in de meidagen van 1940 9000 klanten met een gemiddeld uitstaand krediet van 90 gulden. Toen de Duitse vliegtuigen over ons land vlogen zei hij tegen zijn vrouw: „Er loopt nu 9000 man in ons land met 90 gulden van ons op zak. Dat is niet gek verdeeld." Het waren kleine bedragen met een groot spreidingsgebied. Het geld kwam allemaal terug. „Maar mijn buurman in Rotterdam," zegt de heer Rees van den Ende, „was er veel minder aan toe. Hij had voor vier miljoen tabak liggen en was het in een uur kwijt." Als de heer Rees van den Ende dat allemaal nog eens overweegt heeft hij er geen spijt van dat hij altijd bij zijn leest gebleven is. „Zijn" Nationale Volksbank is een geweldig bedrijf gewordenmet kantoren in Rotterdam, Den Haag en Amsterdam. Voor 55 procent ligt het afzetgebied in de drie grote steden.. De rest wordt omgezet over het hele land. De debiteuren zijn alleen werknemers, van wie de helft ambtenaren. En met enige trots zegt de heer Rees van den Ende: „Ze noemen mij de vader van het volks- krediet." Op de vraag of hij buiten zijn werk nog andere hobbies heeft, is zijn antwoord kort en duidelijk. „V heb alles geprobeerd om buiten mijn werk afleiding te vinden. Ik heb gegolfd, paardgereden, getennist kortom ik heb alles gedaan, maar het is allemaal confectie." Bij het veertigjarig jubileum, dat de heer Rees van den Ende op 31 augustus gaat vieren met een receptie in kasteel „Oud-Wassenaar" heeft hij maar één wens. Als een jubileumcadeau aan het vak zou hij graag zien, dat er een afgestudeerde socioloog was, die zou willen promoveren op het onderwerp „Het fenomeen consument"De man, die daarvoor belangstelling zou hebben, kan rekenen op alle medewerking van de heer Rees van den Ende. Hij heeft zo al de volledige beschikking over een bibliotheek van 900 boeken, over het consumentenkrediet in de hele wereld, die de heer Rees van den Ende in zijn carrière heeft opgebouwd. De heer Rees van den Ende is verder bereid de promovendus alle hulp te bieden die hij nodig heeft. Een van de motieven waarom de heer Rees van den Ende dit zo nadrukkelijk zegt, is omdat hij vindt dat de sociologische kant van het consumentenkrediet nog veel te weinig is belicht. Van alle functies, die hij in de loop van de jaren heeft gehad, noemen we verder slechts die van wethouder van de gemeente Wassenaar, voor zitter van de Algemene Katholieke Werkgeversvereniging Kring Den Haag en voorzitter van de Katholieke Emigratie Stichting voor de bisdommen Haarlem en Rotterdam. Het is nog niet alles, want ook is hij oprichter van de Europese Organisatie van Financieringsmaatschappijen, waarbij vele maatschappijen in Europa zijn aangesloten. Men mag daarom aannemen, dat op de receptie op 31 augustus niet alleen het binnenland maar ook het buitenland heel goed. vertegenwoordigd zal zijn. I (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5