OUD ZEER VAN UITLEENBEDRIJVEN SCHRIJNT VOORAL IN METAALSECTOR WERKGEVERS: Wat doe je als je grote haast hebt met je werk? DUIZENDPOTEN" Vliegende brigade krijgt nu eenmaal extra betaald Toekomst KLM Huurlingen brengen vast personeel in verleiding Leger koopt infra-rood apparatuur HELP MET Hansaplasl GRATIS UW RODE KRUIS DRIVE-IN SERVICE Muisje KVP-leiding kritiseert omslachtige formatie sas Pionier van Hoogovens H Doel treffen bij duisternis' In partijblad „De Opmars Waarom keuze op liberalen als kabinetspartner Militair gedood onder kantelende pantser-wagen MILJOENEN-ORDER ZWAAR GEWONDE BIJ ONTPLOFFING IN LABORATORIUM KHROESJTSJEV OP VAKANTIE IN JOEGOSLAVIË Romy Schneider gaat filmen in Hollywood Ir. A. H. Ingen Housz WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1963 PAGINA 7 AMSTERDAM, 21 aug. Het &et er naar uit, dat de vakbonden 11 de metaalnijverheid morgen jüet klem aan de werkgevers zul len verzoeken, niet langer in zee e gaan met „ronselaars", „kop pelaars" en „huurlingen". En hiermee wordt dan genezing ge zocht voor een oud zeer, want al Jarenlang profiteerden werklieden Pi dienst van de koppelbazen van de royale méér-prijs, welke de be drijven (noodgedwongen) willen betalen voor extra-werkkrachten. Het zeer schrijnt harder, naar mate er een groter gebrek is aan mensen en de werknemers-in- vaste-dienst steeds meer collega's zien profiteren van de hogere ionen, die de uitleenbedrijven kunnen uitkeren, terwijl zij zelf tevreden moeten zijn met een in komen, afgestemd op het CAO- plafond. het jns, bij e en zwaar niet verhazen Vliegende brigade Weekend-werk Overeenkomst Ronselaars Verleiding Honderd jaar Internationaal Rode Kruis! Koop een étuitje Hansa- plast tegen de normale prijs van 75 ct. De netto opbrengst is voor het Rode Kruis. Let op de raam- Mljettenbij apotheker en drogist Bankzaken doen achter het autostuur. Parkeren overbodig! U rijdt voor - u wordt geholpen - u rijdt weg. Labouchere heeft de primeur van deze service in de Amsterdamse city Tesselschadestraat bij het Leidseplein. U maakt er snel gebruik van. Kopp elbazen beschikken in /Advertentie) land ons 5000 over man (Van onze speciale verslaggever) Momenteel werken in de omgeving van Amsterdam circa tweeduizend ar beiders yoor een koppelbaas. In Rot terdam is dit aantal ongeveer even groot en men mag aannemen, dat de koppelbazen in het gehele land over vpfduizend man beschikken. Dat is niet zó veel op een totaal van vier, honderdduizend, maar toch veel te veel in de ogen van bonden... èn werk gevers, want als in deze dagen, nu de .mtleenbureau-s" weer in het brand- rnoïi vAn de belangstelling zijn geko- dan 'is tot ding duidelijk is gebleken, arbeidsmaU7el dat de van de kraPPe nergens erg1 koppelbazen Hoeveel het er zijn, weet nie mand. Hun aantal kan variëren van vijftig tot vijfhonderd. Soms werkt ezeifde Koppelbaas onder drie of riffmoTT oaak zeer fraai klinkende I Soms ook werkt hij een paar maanden om daarna met volle beurs weer voorgoed te verdwij nen. Er zijn er, die in het buiten land wonen en het werk hier laten opknappen door een zaak-waarne mer (dat maakt het belastingtech nisch gemakkelijker). Zij treden met de bedrijven in con tact door middel van advertenties of per post. Zij weten, wanneer ergens een nood aan arbeidskrachten zal ont- su. n, bijvoorbeeld tengevolge van een spoed order, en zijn er dan als de kip pen bij om hun man-kracht aan te (lie den. Is de bedrijfsleiding uit bittere noodzaak op hun voorstellen inge gaan, dan komen de arbeiders van het uitleenbureau de poort binnen, babbe len in de kantine met de vaste werk- De burgerluchtvaart zal over een aar)tal jaren de verwachting is: !968 of '69 voor het intercontinen tale vervoer beginnen over te schake- jeh op supersonische toestellen. Dat 's dan de zóveelste ingrijpende ver andering in de wereldluchtvaart *en wijziging die voor de toch in vele °Pzichten al zo gecompliceerde situ atie vérstrekkende en nog lang niet ®He te overziene consequenties zal hebben. Zal dan ook de KLM aan "at supersonische verkeer gaan deel nemen? „Men mag er", aldus eergis teren het commentaar van de maat- Schappij op nieuwe buitenlandse be- JJrilingen van de supersonische rans-Britse „Concorde', „gezien de huidige positie van de KLM van ver zekerd zijn, dat wij niet zullen ach- Lrhlijven'. Vierentwintig uur later worden dan de cijfers over het tweede kwar taal bekendgemaakt, alwéér verlies- cijfers, voor enkele tientallen miljoe nen.Over „huidige positie gesproken! Dezelfde dag laat een nieuw (nog te benoemen) lid van de hoofddirectie, dr. G. van der Wal. zich optimistisch E^er de toekomst van het bedrijf uit. us toch straks weer een gezonde. '°eiende Koninklijke Nederlandse uchtvaartmaatschappij? Een bedrijf at niet zal behoeven achter te blij den Het klinkt, elk kwartaal op hieuw, te mooi om waar te zijn, alle Dage) prognoses dan Het ten spijt. En kom iiiiiiiiuuiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimuiiiiiiminiiiiiiiiiiiimiiiMi) iiiiiiiiiniiiiiiimiiiiiiMiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiniiniiiiiiiiiuiiiii krachten en leggen zo niet zelden een voor de koppelbaas vruchtbaar con tact Met begrijpelijke afgunst luistert de „normale" werknemer naar de verna- len van zijn uitgekookte broeder in het vak, die zich listig laat inschrijven bij een „duizendpoot" en per week soms wel dertig of veertig gulden meer mee naar huis neemt, aan de werknemer in vaste dienst. Hij vra.agt zich af, waarom hij ook niet een dergelijk loon in zijn zakje vindt. Waarom betaalt zijn werkgever het wel aan vreemde lingen, en niet aan eigen mensen Ja, waarom eigenlijk. Wij laten de directeur van een grote werf aan het woord. „Omdat je op een bepaald ogenblik eenvoudig niet anders kan. Kijk, je bent bezig met een project, dat af moet. Je hebt geen mensen. Je zit knijp. Begrijpt U wat dat betekent? Nou dan, je betaalt en je redt het kar wei Op dat laatste deel, dat extra wordt belast, maak je geen winst; maar wat geeft dat? Het hele karwei is gered, en daar gaat het toch maar om7'. En de koppelbaas geeft toe: dat is onze kracht. Wij springen daar in, waar wij nodig zijn. Wij zijn de extra hulptroepen. De Vliegende Brigade. En dan is het toch redelijk, dat wij daar voor een extra beloning vragen. Als U voor een dag of een paar dagen een typiste huurt bij een uitzendbureau, be taalt U relatief toch ook meer, dan wanneer U zo'n meisje een hele maand in dienst hebt." De gepikeerde toeschouwer van de ze bedrijvigheid is de bona-fide werk nemer, die met stijgende ergernis het verschil constateert tussen het hem volgens de CAO toekomende salaris en de buit, waarmee de mannen van de uitzendbureau's naar huis gaan. Hij hoort, dat er koppelbazen zijn die per man zes gulden per uur ontvangen en becijfert dat er, na uitkering van f 130.- schoon aan de arbeider en re servering van f 70 voor sociale lasten etc., nog een indrukwekkend rook-cent- je overblijft voor de koppelbaas. Hij verneemt, dat er lieden zijn die tij dens een week-end werken via een koppelbaas evenveel verdienen als hij in een hele week. Goed, daarvoor zijn ze dan ook zeventien uur in de weer. - ..v., personeel maar eens aan 00 met verhalen over magere en ette jaren. Het valt de niet-KLM-er a moeilijk zich het toekomstbeeld an e maatschappij niet al te somber ry'e bellen. H "i ',aar m°eten in totaal nog een i je.f:'Zen(^ Personeelsleden uit k»1 d; r'! IIver"t:reLken. Het zou ons, f ,,ns terugkerend keurstellende cijfers, s dat weer vrij „geruisloos" zou oe- onderzoek onderworp •drieden. I die de Nederlanders nu besteld hebben, 1 maken een zeer goede indruk. DEN HAAG, 21 aug. De Koninklij ke landmacht heeft onlangs een aan zienlijke hoveelheid infra-rood-apparar tuur besteld. Met de verschillende or der zijn miljoenen guldens gemoeid. Zeer binnenkort zullen de bestellingen worden uitgevoerd. Met infra-rood zul len worden uigerust: de lichte tanks amx 13 (met kijkers voor het geschut en periscopen voor de besturing van die tanks), een aantal andere amx- voertuigen en een aantal centurion- tanks. Verder zijn in bestelling infra rood richtiniddelen voor geweer (de fal) en mitrailleur (de mag) en universele rijperiscopen. De infra-rood-apparatuur (een schijnwerper, voorzien van een filter dat slechts infra-rood (voor het men selijk oog onzichtbaar) licht doorlaat, wordt op het terrein gericht). Het gro te voordeel dat men bij duisternis kan ziien. „Een man die er mee heeft leren omgaan raakt, als hij 's nachts een infra-rood-vizier gebruikt, ieder doel", zo verzekerde een deskundige. De mensen die met infra-rood moe ten gaan werken zullen worden opgeleid bij de Cavaleriesehool in Amersfoort en de Infaniteri©school in Harderwijk. Ver moedelijk zal men ook in het pantser infanterie rij- en opleidingscentrum na bij Eindhoven de beschikking krijgen o.er infra-rood-apparatuur voor oplei dingsdoeleinden. Niet alleen het Nederlandse leger zal in de nabije toekomst over infra-rood beschikken. Ook de NAVO-partners. Vo rig jaar heeft men in Denemarken de NAVO-apparaturen aan een vergelijkend onderworpen. De apparatuur Maar hij moet er vijf en veertig uur voor werken. Zo tegen het week-end kruisen de busjes elkaar. De Amster dammers gaan naar Rotterdam, de Rotterdammers gaan naar Am- si rdam. Dat voorkomt lastige contro le... Natuurlijk is het niet juist, dat de bedrijven aan de koppelbazen méér be talen dan aan hun eigen mensen. Dat is uitdrukkelijk overeengekomen. Het College van Rijksbemiddelaars heeft bepaald, dat zulks niet is toegestaan, maar in de praktijk blijken er hier en daar nog wel „mogelijkheden" te zijn in de vorm van „reisvergoedingen etc. Bovendien is de controle moeilijk, want de koppelbazen munten over het algemeen met uit door een duidelijke en voor iedereen toegankelijke admi nistratie en de bedrijven die onder de druk van de omstandigheden bereid waren dieper in de beurs te tasten dan zij zelf zouden willen, zwij gen liever ook maar. Het systeem van uitleen-werkkrach ten is natuurlijk niet nieuw en het zal ook wel altijd blijven bestaan. Veel grote bedrijven gaan er in deze tijd van specialisatie hoe langer hoe meer toe over werk uit te besteden aan on der-aannemers, die. vaklieden kunnen leveren waarover de bedrijven niet kunnen beschikken. Dat gebeurt zo in vele bedrijfstakken, ook in de bouw. Maar gevéarlijk wordt de situatie, als er van de uitleeninstituten een zuigende werking uitgaat. Dan ook wordt de naam van onder-aannemer vervangen door „ronselaar". Dat ge schiedt nu in de metaalnijverheid. Goede werkkrachten worden wegge lokt: als zij de fabriekspoorten ver laten, zingen de Sirenen vanuit hun Volkswagenbusjes hun verleidelijk lied, waarin wordt verhaald van en kele tientjes meer in de week. Een lied, waarvoor menige huisvader niet geheel ongevoelig blijft... Dat de bonden tegen de activiteiten van deze profiteurs in het geweer zijn gekomen, is niet onbegrijpelijk. Zij zien de gevaren voor de werknemers, die los van loonovereenkomsten en so ciale verzekeringen aan het werk zijn en voelen de ergernis van de andere werknemers. „Een toenemend kwaad, dat mede te danken is aan de kortzichtigheid" van de werkgevers, zo heeft de heer (Advertentie) P. Brussel, voorzitter van de Kath. Metaalarbeidersbond „St. Eloy" ge zegd. „Door de huurlingen in huis te halen, brengen zij hun eigen mensen in verleiding". En dan wijst hij naar het district Utrecht, waar enige tijd g.leden het verschijnsel van de kop pelbazen óók werd gesignaleerd, doch waar door hechte afspraken van de bedrijven onderling, om niet met dit soort uitleen-bedrijven te werken, het kwaad kon worden bezworen. De om geving van Utrecht is echter geen streek, die opvalt door het grote aan tal scheepswerven en dit nu zijn juist de bedrijven, die het meest gevoelig zijn voor plotselinge arbeidskrachten- nood. De directie van een grote werf geeft als commentaar: „natuurlijk zouden ook wij het toejuichen, als aan het systeem van de koppelbazen een ein de kwam. Maar vergeet niet, er is zeer veel camouflage mogelijk, om aan con trole te ontkomen. Je hebt nu eenmaal onderaannemers nodig voor speciale karweitjes en er zijn ook heel betrouw bare onder-aannemers. En dan: wat doe je, als een karwei absoluut af moet? Maar laten we eerlijk zijn; El ke kwestie heeft twee kanten. Sommi ge bedrijven zouden ook de tering wat meer naar de nering moeten zetten en niet meer werk aannemen, dan het personeel aan kan." Wat er morgen, tijdens het overleg, uit de bus zal komen, valt nog niet te voorspellen. Kleine stakingen bij de Amsterdamse Droogdok Maatschap pij en de N.D.S.M. hebben al voor een prélude gezorgd die bewijst, dat het verzoek: „verjaag de koppelbazen en hun huurlingen van uw bedrijven", een ernstige klank heeft. Wie afstand neemt van de geëmotioneerdheid van het ogenblik en het verschijnsel nuch ter beschouwt, kan zich er overigens over verbazen, dat in deze dagen van door de overheid gecontroleerd loonbe- leid, streven naar arbeidstijdverkor ting etc. etc., het optreden mogelijk is van een groepje sociale vrijbuiters, dat losjes door de CAO-mijnenvelden dar telt, bepalingen omzeilt, en als s reven we thans 1863 mensen weet op te zwepen tot overwerk en week-end-arbeid. Wellicht een interes sant onderwerp voor een socioloog; maar dan moet hij, geloven we, niet te lang meer wachten. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 21 aug. Het partyblad „De Opmars" van de KVP publiceert in een vraaggesprek met de voorzitter en de secretaris van de party de re denen waarom de fractie tenslotte ak koord is gegaan met de keuze die prof. Beel heeft gedaan bij de kabinetsforma tie: Samengaan mol liberalen en niet met socialisten. Dr. Albering ze^t lüerover, dat er een andere situatie is ontstaan dan ten tijde van prof. Romme, die des tijds argumenten naar voren bracht om zoveel mogelijk met de socialis ten te blijven samenwerken. Destijds was er in feite dan ook samenwerking met de socialisten. Deze is echter ver loren gegaan en na vier jaar heeft de PvdA veel kiezers verloren en is zij in een andere positie gekomen. Wü zijn vier jaar met een ander op getrokken. Wij moeten opnieuw alles afwegen. Ik heb alle waardering voor de argumenten van Romme, maar de omstandigheden zijn veranderd. De ar beider is veranderd. Hy is niet meer de proletariër, niet meer de massamens maar veel meer een individualist, die zich terecht kan veroorloven wat vroeger aan een bepaalde klasse was voorbehouden. Wy moeten ons dus nu afvragen of het nog wel nodig is de samenwerking speciaal op de PvdA te betrekken, of dat wij objectief moeten nagaan hoe wh een sociaal beleid kun nen voeren. Wij mogen niet vergeten, dat de PvdA nog typisch doeleinden nastreeft. Ook is samen king met de liberalen geinak,"Jo„" omdat zij een kleine groep aldus de secretaris van ae KVr- Mr. Aalberse heeft in dit êesPUk verklaard dat volgens hem de naamste oorzaak voor de g®*.. moeilijkheden bij de kabinetsfor te vinden is in de gevolgde ffl® rthejj Wat de berichten over verdeeldheid in de KVP-fractie betreft zei no deze volgens hem ook Positieve Ln„Prl heeft. Er blijkt dat er eigen meningen heersen. Over de methodiek zei mr- Auiptflc dat de werkwijze om met vyl P gaan praten tydrovend is ge\vee* der partyen .vilde feitelijk 1ee A1iier,nl. met vyf partyen. Volgens dr. 7jj„ had een keuze snel gemaakt kun j HENGELO, 21 aug. J^ens een ontploffing in het IaBoratoriu ,"..de Kon. Ned. Zoutindustrie is d? ^en- dertigjarige laborant A. B- §e" lo dinsdag door rondvliegende 'Borde len zwaar gewond. Hij ,'S net Ko ningin Juliana Ziekenhuis opgenomen. Dr. S. de G. (32) uit Hengelo en de zesentwintigjarige anaUstei ai..a. m. uit Enschede liepen lichte verwond,,,, gen op. De ontploffing vond plaats m ten apparaat dat werd beproefd. De gewonden waren werkzaam m het ver trek waar het apparaat stond. Ze wer den getroffen door glassplinters en chemische stoffen. „PARIJS, 21 aug. (UPI) - De Oosten- rykse filmster Romy Schneider neemt in Monte Carlo danslessen om zich voor te bereiden op haar eerste Hollywood- rijm „De goede buurman Sam", waarin ?J> samen met Jack Lemmon zal op treden. Begin september vertrekt naar de Verenigde Staten. zy Toch begrijp ik het niet goed van Benfica, dat die club geweigerd heeft Bela Guttmann opnieuw als coach aan te stellen omdat hij de volgende eisen had: a) Honderdduizend dollar in baar geld. b) Een luxe flat, volledig gemeubileerd. Een auto met chauffeur, d) Vry luchtvervoer naar vakanties in Oosten rijk. e) Hetzelfde salaris en dezelfde voorwaarden als hij voorheen bij Ben fica genoot. Ik vind dit zeer gematigde voorwaar den. My is het geval bekend van een huishoudelyke hulp, weliswaar niet in Portugal maar in Nederland, die haar aspirant-werkgever dit verlanglijstje voorlegde: a) Een ongelimiteerd be drag aan steekpenningen; cash uiter aard. b) Een landgoed met rose zwem bad en bypassende gasten c) Een sportwagen met zelfbediening d) Vry luchtvervoer naar de Rivièra (de Ita liaanse) voor winter-lente-zomer- en herfstvakanties, e) Het zelfde salaris en dezelfde voorwaarden, die z(j in haar vorige betrekking genoot, dfit wil dus zeggen: wat werksters voor zowel het lichte als zware werk. De toekomstige patroon kreeg ech ter niet eens de kans om „ja" te zeggen, want precies op het moment dat hij dat wilde doen had het desbe treffende meisje inmiddels al een an dere dienst gevonden. Nee, als u het mij vraagt zit Benfica helemaal scheef. En dat muisje zal heus nog wel een staartje krygen. Want daar kun je donder op zeggen. Bela loopt natuurlyk naar de trai ners-vakbond. Die overigens, geloof ik, in Portugal samenvalt met de kring van werkgevers. DEN HAAG, 21 aug. By het oefen terrein Havelte (in de omgeving van Steenwyk) is gisteravond een dienst plichtige soldaat om het leven geko men, toen het gepantserde voertuig waarin hy zat van de weg af raakte en kantelde. Het is de ongehuwde sol daat A. J. Thijs uit Kiundert. In het gepantserde voertuig een yp 408, het door DAF vervaardigde legervoertuig waarmee een deel van de parate troepen in de toekomst wordt uitgerust zaten acht solda ten van de demonstratiecompagnie van de Infanterieschool in Harder- wyk. De yp 408 raakte van de weg af en kantelde via de berm in een zandafgraving. Soldaat Thys kwam onder de wagen terecht en was op slag dood. Niet ernstig gewond werd de negen tienjarige dienstplichtig soldaat D. Ploeg uit Overveen. Hij liep beenwon den op en is opgenomen in het Diaco- nessenziekenhuis te Meppel. Twee an dere inzittenden kregen wat water bin nen. In de zandafgraving stond name lijk een halve meter water door de overvloedige regenval van de laatste dagen. Deze militairen zyn opgenomen in het ziekenzaaltje van de legerplaats Steenwijkerwold. De Kon. Marechaussee stelt een on derzoek in. /Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdeiend et is vooral een diep ge voel van dankbaarheid, dat overheerst bij de in 1958 afgetreden presi dent-directeur van de N.V. Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrie- ken, ir. A. H. Ingen Housz, die donderdag zijn 75ste verjaardag viert. Dankbaarheid om de goe de gezondheid, waarin hij zich nog mag verheugen en om de kracht, die hem gegeven werd een bedrijf nis de Hoogovens 20 lang te leiden. „Als je zo'n vak inten: wilt uitoefenen, dan moet je eer. voortreffelijke gezondheid be zitten en ik ben God daarvoor intens dankbaar. Je kunt der gelijk werk niet half doen." De heer Ingen Housz heef het zeker niet half gedaan, maar het nu gigantische bedrijf, dat hij van het begin af heeft meegemaakt, doen groeien tol wat het nu is. Hiervoor moesten moeilijke perioden als een aan looptijd na de oprichting, de crisis in de dertiger jaren en de Tweede Wereldoorlog over wonnen worden. „Als je een ander daarover vertelt, geloven ze je niet," zegt de heer Ingen Housz, als hij ons ontvangt in het oude landhuis in Brummen, waar hij sinds enkele jaren woont. Het is omgeven met hoge bomen waarvan hij erg houdt, en de omgeving leent zich tot heerlijke wande lingen. Na al die jaren in Beverwijk zijn domicilie te hebben gehad, vindt hij het verrukkelijk hier in het oosten van het land te verblijven, waar het levenstempo veel rustiger is. Niettemin was het voor de heer Ingen Housz een hele verandering toen er zoveel werk van hem afviel en zelf spreekt hij van een „amputatie Toen hij 65 jaar was had hij eigenlijk al het bijltje willen neerleggen, maar er werd hem verzocht nog enige jaren te blijven. Wij kunnen ons voorstellen, dat men de in 1946 benoemde president-directeur, ate dus ae hele wederopbouw had. meegemaakt, nog niet wilde laten schieten, tiy was e opvolger van de heer Holtrop, die naar de Ned. Bank was verhuisd. Hij kende het bedrijf door en door, want met de nu overleden heer Kessler had hij de oud-genie-officier Wenckebach bij het stichten van de Hoog ovens na de Eerste Wereldoorlog bijgestaan. Beiden zijn daarvan, nadat het bedrijf in 1924 ging draaien, spoedig directeur geworden. De heer Wencke bach, die ook de geestelijke vader van de Staatsmijnen ts geweest, kwam met het stoute plan aan de zee hoogovens op te richten, toen hij later als gepensioneerd directeur-gouverneur van de bedrijven tn Indie tiaar Nederland was teruggekeerd. „Iedereen vond het zot," aldus de heer Ingen Housz. „De heer Wencke bach zocht twee assistenten en aanvankelijk werden de heer Kessler, die econoom was bij de Kon. Petroleum Maatschappij, en ik technicus in dienst van de Hollandse Beton Maatschappij uitgeleend. Daarvóór werkte de heer Ingen Housz, na m 1911 te Delft het ingenieursdiploma te hebben gehaald, ook bij de Kon. Petroleum Maatschappij. Aanvankelijk op het kantoor in zijn geboortestad 's-Gravenhage, maar al spoedig trok hij overeenkomstig zijn verlangen de wijde wereld in met reizen o.a. naar Roemenië en Rusland. Bij het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog in 1914 bevond hij zich juist in Hamburg en zodoende kwam hij weer in het vaderland terecht en wel bij de Hollandse Beton Maatschappij. „Het was een ontzaglijk geluk, dat ik de kans kreeg om de ontwik- keling'van zo'n bedrijf als de Hoogovens mee te maken". De heer Ingen Housz herinnerde voorts aan de stichting van de staalfabriek in 1936. De laatste grote tegenslag was het wegnemen door de Duitsers tijdens de be zetting van de walserij en de bombardementen, waardoor het meer puin hoop dan fabriek was. Het werk heeft hem altijd bijzonder geboeid en al was hij van huis uit technicus, als zijn voornaamste taak heeft hij steeds beschouwd de mensen, die op de Hoogovens werken, tot een echte gemeenschap te or ganiseren. Het nadeel van de uitgroei van het bedrijf vond hij, dat daardoor de afstand van de leiding tot het personeel groter werd. Van meet af aan bestond er bij de Hoogovens een kern als voorloper van de Onderne mingsraad. „Omdat we vooruitstrevend waren, hebben we het met de collega's- werkgevers in de metaalindustrie niet altijd gemakkelijk gehad." In het voorjaar denkt de heer Ingen Housz ook af te treden als commissaris van de Hoogovens, zoals langzamerhand ook de tijd aan breekt als curator van de gemeentelijke universiteit in Amsterdam af te treden. „Misschien komt er dan wat meer van piano spelen. Lezen doe ik al veel, waarbij ik me op de hoogte houd van de tegenwoordige geestes stromingen. Ik moet met mijn jongens kunnen meepraten."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7