Bluswater voor Badmintonhal Nieuw Gerechtsgebouw nog niet aan de orde 10.000ste in badmintonhal HAARLEMSE GEMEENTERAAD Geen huurverhoging voor woningen aan Pijlslaan Motie - na incident - met krappe meerderheid erdoor Discriminatie niet gelukkig DOORBRAAK Plannen eerst in de commissie In Minerva Theater HEEMSTEEDSE VERKENNERS VERTELDEN VAN GRIEKSE JAMBOREE Peter Kuin door Ivanhoe gehuldigd Uitvaart pater Aeg. Distel Jeugd vakantiefeesten GEBR. EVERTS Schalkwijk AT AX-TAXI Burgerlijke Stand Haarlem PASSAGE IN VOORSTEL GESCHRAPT Prijsvraag NHC in vakantieboekje van Ver. voor het Gezin Serveerster komt licht gewond thuis Amerikaanse film opnamen De beurs vandaag: Wethouder Schippers: Programma voor vrijdag Toen de heer Ton (P.v.d.A.) gisteren zijn motie over de huurverhoging indiende, ver klaarde hij dat te doen namens zijn fractie. Het bleek, dat de motie ook ondertekend was door mevrouw Kroon (P.S.P.) en de heer Proper (C.P.N.). De voorzitter stélde met ver wondering deze allernieuwste doorbraak vast. De heer Ton haastte zich, zijn tekst te cor rigeren. 1.2.3.4.5 TT et lijkt er wel op of de brandweer op deze foto een relletje van héle kleine mensjes aan H het dempen is. De brandweerman met de spuit lijkt gemolestreerd te worden en dat uxis eigenlijk ook wel zo, toen sommige jongelui de kans van hun leven kregen om een echte brandspuit te bedienen. Maar om die kam te krijgen moest er natuurlijk wél met de elleboogjes worden gewerkt, zoals op de foto duidelijk is te zien. Overigens heerste er onder de jeugd, die gistermiddag aan het einde van een woelig verblijf in de Stuif-stuif in de Badmintonhal een brandweerdemomtratie kreeg opgediend, heel veel plezier. Het door de brandweermannen aangestoken fikkie op het plein vóór de hal mocht dan een hoogtejnmt zijn, maar het waterballet dat daarop volgde was veel meer dan dat. De lieve jeugd vroeg om een nat pak en als de spuitgasten aan dit verzoek niet voldeden dan waren er nog de jonge gélegenheidspuiters die hun vriendjes daarop onthaalden en daarbij konden rekenen op de onvoorwaardelijke steun van een brandweerman-in-spé, die de kranen flink opendraaide. CENTRIFUGES vanaf 1t5. Beurs van New Vork DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1963 PAGINA c HAARLEM 22 aug. De Haarlemse gemeenteraad was gister middag allesbehalve in vakantiestemming. De regen kletterde tegen de ruiten en daarom probeerde men het binnen wat gezellig te maken. Vele raadsleden waren namelijk op hun praatstoel gaan zit ten. De 44 punten tellende agenda zag er op het eerste gezicht onschuldig uit, maar spoedig bleek, dat met veel strijdlust de dis cussies gevoerd werden. Het debat over het achterstallig onder houdswerk bracht om te beginnen de tongen en gemoederen in beweging. B. en W. waren dienaangaande met twee voorstellen ge komen. Er was een bedrag nodig van ruim 125.000 voor achter stallig onderhoud en verbetering van 41 woningwetwoningen van de Woningbouwvereniging „Zorgvliet", gelegen aan de Karolingenstraat eh de Siwartstraat. Om dezelfde reden moest ruim 800.000 gevo teerd voor een complex gemeentewoningen, gelegen aan en nabij he Pijlslaan. De gemeenteraad ging daarmede niet zonder meer ak koord. Er was bij verschillende fracties vooral bezwaar tegen de ver hoging der huren van die woningen. Het kwam zelfs tot een motie, die tot gevolg heeft, dat de gemeentewoningen geen huurverhoging krijgen. Als Gedeputeerde Staten er tenminste mee akkoord gaan He motie kreeg maar een krappe meerderheid, en dan nog dank zij een merkwaardig incident. Doch daarover straks. JEUGD VAKANTIE HAARLEM HAARLEMS SPEELTUIN VERBOND Honorarium het voorstel akkoord. De architect krijgt zijn geld. De woningbouw in Schalkwijk kwam aan de orde, toen B. en W. voorstel den aan een bouwmaatschappij een stuk grqnd aldaar te verkopen om aan de Boerhavelaan 61 eensgezinshuizen te bouwen. Mevrouw Scheltema (VVD) herinnerde er aan, dat daar eerst wo ningwetwoningen gebouwd zouden wor den en dat men nu overgestapt is naar de vrije sector. Zij wilde nu wel we ten, of die woningen ten laste komen van het gemeentelijk vrijesector-contin- gent. Zij wilde ook weten, hoe groot dat contingent feitelijk is. Zij bracht de kwestie van de voor tuinen ter sprake. In het voorstel van B. en W. stond namelijk, dat de meer derheid van de „commissie van bu- stand voor stadsontwikkeling en open bare werken" van mening was, dat ook de grond voor de bij de te stichten wo ningen aan te leggen voortuinen dient te worden meeverkocht. B. en W. ble ken het daarmede niet eens te zijn. Mevrouw Scheltema was dat wel. Waarom moet de gemeente al die tui nen zelf verzorgen, zo vroeg zij. De mensen kunnen dat zelf even fraai. Bovendien kampt de dienst voor Hout en Plantsoen met personeelsgebrek. Wethouder Schippers verklaarde, dat bedoelde woningen oorspronkelijk in de premiebouw zouden gaan. Die sector is echter uitgeput. Om de conti- nu-bouw in Schalkwijk te verzekeren, was daarom naar de vrije sector over gestapt. Hoe 'groot dat contingent voor de gemeente is, was de wethouder nog niet bekend. Wethouder Happé srong natuurlijk in de voortuin. Hij was er verbaasd over, dat nieuwe geluid in de raad te horen. De gemeente verzorgt de voortuinen, zo was destijds besloten. Waarom daar nu vanaf geweken? De zaak kwam in stemming en viel met 22 vóór en 7 stemmen tegen in het, voordeel van de gemeentelijke voortui nen uit. (Advertentie) Mobilofoon service da« en nacht BEVALLEN van een zoon: 20 aug.: R. E. J. J. Mars-Willemsen, G. C. K. D Bilkerdijk-Nijssen. BEVALLEN van een dochter: 18 aug.: J. L. v. Ketel-Nobels. 20 aug.: H. j. Stockmann-Kouwenaar, E. Regelink- Hofsté, J. C. v. Heusden-Swaalf, A. v. Burk-Binsbergen, E. R. Graftdijk-Chid- da. 21 aug.: J. G. Schriek-v. Urk. ONDERTROUWD: 21 aug.: T. P. G. Bijman en M. A. I. T. de Vilder, G. de Goederen en C. A. v. Hees, H. v. d. Kemp en E. R. Harenberg, A. H. Ouwe hand en F. P. W. v. Gend, O. R. Berk- hoff en M. H. H. Cloeck, A. F. v. Berkum en C. J. M. van Poeteren. GEHUWD: 21. AUG.: T. L. Bogers en P. J. M. v. d. Burgt, F. K. v. d. Berg en J. M. T. Anink, F. T. Olivieren E. M. Cupers, J. F. Wijbenga en T. Ferwerda, H. Haveman en J. A. M. v. d. Goorbergh, R. Spronk en P. C. de Haan. OVERLEDEN: 20 aug.: J. C. Lub- bers-Diekmann, 67 j, Riouwstraat, A. Drogtrop, 69 j, Romolenstraat. HAARLEM, 22 aug, Het la nog lang niet zeker, of aan de Jansweg op de plaats, waar de vroegere Jansweg- schouwburg stond, een nieuw gerechts gebouw gesticht zal worden. In hun voor stel tot aankoop van enkele panden rond dat terrein hadden B. en W. me degedeeld, dat er onderhandelingen met het Rijk gaande zijn over deze kwes tie. De gemeente zou dan het oude ge rechtsgebouw aan de Jansstraat kun nen kopen. Dat zou benut kunnen wor den, bijvoorbeeld voor uitbreiding van het gemeentelijk concertgebouw. Tij dens de zitting van de gemeenteraad deelde de voorzitter gisterenmiddag me de, dat de betrokken passage geschrapt Advertentie) Wagenweg 104 - Telefoon 12730-12181 HEEMSTEDE, 22 aug. De Pieter Maritztroep van de St. Paschalis Bay- longroep in Heemstede leverde enkele weken geleden het grootste contingent jamboreegangers uit het district Haar lem van de Katholieke Verkenners. Verschillende troepen konden een ver kenner naar de in Marathon, Grieken land, gehouden elfde jamboree afvaar digen. De Pieter Maritztroep zond er drie verkenners heen, terwijl assistent verkennersleider vaandrig W. de Bruin tot de staf van een der elf subkam pen boorde. De gelukkige uitverkore nen van de Heemsteedse groep waren Hans Bosch, Rudi Pijlman en als jongste deelnemer Dick Doorn. Deze vier Griekenlandvaarders heb ben hun ervaringen tijdens de reis naar en het verblijf in Griekenland woensdagavond verteld aan hen, die er meer van wilden weten. Dat ge beurde in de bovenzaal van het Mi- nervatheater. Waarschijnlijk door de vacanties en misschien ook door het slechte weer was de opkomst der ouders zeer miniem. Alleen de jonge welpen waren in grote getale aanwe zig om de verhalen van hun wat oude re broederpadvinders te horen. Voorts waren aanwezig pastoor H. J. Drost van de parochie van O. L. Vr. Hemelvaart en aalmoezenier J. Kerst- holt van deze groep. Uit de verhalen van de jongens heb ben we wel begrepen, dat ze het „machtig fijn" hebben gehad in Grie kenland. De vriendschapsbanden zijn onderling gelegd op vele manieren. De jongens maakten in de omgeving verschillende excursies. Zij ruilden verschillende ei gendommen. Ruimte was er genoeg: tenten voor 16 man behoefden slechts met 10 verkenners te worden gedeeld. Brood was er voldoende, 8 stuks per dag voor deze 10 jongens. Ander voed sel daarentegen was er te weinig. Kom kommers en tomaten blijken de jon gens in voldoende mate te hebben ge had. Na de pauze heeft de heer Bosch zijn films gedraaid van het vertrek van de jamboreevaarders naar Griekenland en van het zomerkamp dat de overige ver kenners in Oisterwij'k hebben gehouden. Op de jongens werden verschillende vra gen afgevuurd over tal van zaken. De zaken, die zjj geruild hadden en de foto's, waarmee zjj de aanwezigen een indruk van de jamboree en Grieken land wilden geven waren netjes opge plakt langs een der zijwanden van de zaal te bezichtigen. HAARLEM, 22 aug. Enkele hon derden oplossingen zun op onze redac tie binnengekomen van de prijsvraag, die door onze courant in het vakantie boekje van de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin was ge plaatst. Het lot heeft moeten beslissen wie van de jongens en meisjes in aan merking kwam voor een prijs. De prij zen zijn inmiddels aan de vijfentwintig winnaars toegezonden. Hieronder laten wij hun namen volgen: M. v. d. Veldt, Jelgersmastr. 26, H. Stroetenga, Nach tegaalste. 93, G. Bulten, Aart. v. d. Leeuwstr., H. Toor, Dunklerstr., M. en H. v. Galen, Van Zeggelenpl. 91, G. v. Bakel, Dr. Leydsstr. 54, R. Heerens, Sumatrastr. 24, A. Koek, Fabriciusstr. 10, L. Roovers, Rembangste. 30 rd, N. Janssen, Raamsingel 22 zw, I. Pas- seihier, Graaf Willemstr. 20, S. Stroe tenga, Nachtegaalste. 93, M. de Wit, St. Josef kinderhuis, Zijlsingel 1, H. Groen, Raamvest 53, J. v. Zeist. Leid- sevaart 34, A. Elzinga, Middentuindorp- laan, R. v. Berk, Goetzeestr. 18, M. Habraken, Antoniestr. 5, P. Nielen, Jan- Gijzenkade 291. R. Beerepoot .Leeuwerik- str. 6, W. Passchier, Graaf Willemstraat 20, P. Schlagkeehe, Frederikspark 1, C. Klaver, Spionkopstr. 73, I. de Graaf, Koninginneweg 48, D. Arons, Spaam- wouderstraat 138 rd. moest worden. B. en W. wi^eIonenbare eerst in de commissie van r Werken brengen en daarna punt aan de" raad bekend malum. De radsleden werden dus e nl doen, alsof zij van niets we of er niets aan de pttd*»- He*™ maakte in een enkel êevrv_ fe% gen de naar zijns inzien t prijs. Wethouder Happé antw,oordde daarop, dat er naar gej5 at de prijs niet hoger te ®Lrooe(jure „it een eventuele onteigemngsp uit de bus zou komen. Dat is natuurhjk een moeilijke zaak absolute zekerheid. Menr ™oest vertrouwen op de deskundige taxateurs. Een ander eeval was de aankoop van het pand Begijnhof 20. Daarover had den I. en W. in hun v^,.ei.i?.edege- deeld, dat het hier een monumentgold, dat van belang is voor het ^«schoon, ok die passage moest wor den. Gelukkig maar, aldus de heer Brostowski, want het Pand is één brok bouwval. Van ™£nuinent is geen sprake. Allemaal kitsch. De aan koop ging niettemin door, maar om an dere redenen. Over eventuele restau ratie wordt nog gesproken. Ook ging de raad eccoord met het voorstel om het ventilatiesysteem te voltooien in de nieuwe vleugel van het stadhuis. De heer Van Velsen (KVP) vroeg de wethouder er wel 0p toe te zien, dat het bedrijf, die de ventilatie aanlegt, de garantie geeft, dat het ook goed is. Van de voorstellen, die zonder meer onder de hamer doorgingen, vermelden wij de extra s"S®SL®^dle^®geven wordt aan het Noordhollands PhiFharmonisch Orkest ter gelegenheid van het 150-ja- rig jubileum- Er zullen lessenaars ten geschenke worden gegeven door de ge meente. Het gemeente-archief krijgt zijn sorteerkamer en de politiepost aan het Leidseplein zal verbouwd en uitge- breid worden. HAARLEM, 22 aug. Een vijftigja rige serveerster van de Stationsrestau ratie is vannacht op weg naar huis aan de Zomerkade vermoedelijk door een auto aangereden. Toen de vrouw thuis kwam was zij licht gewond. Later is zij in het Grote Gasthuis opgenomen. De politie verzoekt degenen, die het ongeluk hebben zien gebeuren, zich in verbinding te stellen met de politiepost aan de Amsterdamsevaart. Het ongeluk zou gebeurd moeten zijn op de route Stationsplein, Prinsen Bolwerk, Har- menjansweg, Oostvest, Zomerkade. HAARLEM, 22 aug. Op de Con- radwe-g is gistermiddag een 37-jarige inwoner uit Haarlemmerliede met zpn bromfiets gevallen, toen hij remde om een personenwagen te laten passeren. De bromfietser is met een hersenschud ding opgenomen in de Mariastichting. RECTIFICATIE STAATSLOTERIJ 4e klas 4e lijst In de Staatsloterij van vandaag is een storende fout geslopen. De prijzen van ƒ1000,— moeten als volgt gelezen wor den: 1000: 1371, 1915, 6086, 17322, 17515, 17670, 21476 enz. enz. HAARLEM, 22 aug. Vanmorgen Klokslag tien uur meldde zich de tien duizendste bezoeker van de „Stuif- stuif jn ,je badmintonhal. Het was de °-jange Peter Kuin, die met zijn 8-ja- nge broertjes Kees voor de tweede keer naar de grote speelzaal gekomen was. Peter, die in de Hogerwoerdstraat woont, en leerling is van de St. Bon- naventuraschool, was daarover bijzon der verbaasd, hoewel hjj moest beken nen zich gisteren heimelijk voorge steld te hebben hoe het zou zijn wan neer hij de 10.000ste zou zijn. Peter Kuin was naar de badmintonhal terug gekomen omdat de afdeling timmeren hem zo goed bevallen was en een ta feltje en stoeltje waren de groeiende resultaten van zijn enthousiaste arbeid. In de loop van de middag werd Pe ter Kuin gehuldigd. Ivanhoe, in indruk wekkend „vechtpak", kwam, tegen zijn gewoonte, uit een auio gesprongen en sprak in de badmintonhal de jon gen toe. Deze glunderde toen hij van de beroemde held tenslotte een boek met diens avonturen mocht ontvangen. De badmintonhal beleeft zijn laatste drukke vakantiedagen. Ruim duizend kinderen komen daar iedere dag bijeen om er te zagen, tijpen, de poppenwas te doen, een krant te drukken, te knoeien of om er de onvermijdelijke ruziepartijtjes uit te knokken. De kin deren voelen zich in de zevende hemel en zelden hadden organisatoren van vakantiespelen zoveel eer van hun werk. Alleen vandaag en morgen bestaat er voor de kinderen nog gelegenheid hun hartewensen in de badmintonhal te ver vullen. HAARLEM, 22 aug. In de kapel van de paters Augustijnen is vanmor gen de plechtige uitvaart gehouden voor pater Aegidius Distel, oud-prefect van het Triniteitslyceum, die maandag op 74-jarige leeftijd is overleden. Om half elf werden de Lauden gezon gen, waarbij de provinciaal van de Augustijnen in Nederland, drs. L. Hoog veld, agens was, geassisteerd door de prior van het Haarlemse klooster, pa ter P. Langeveld, en de rector van het Triniteitslyceum, pater dr. A. Kuipers. Na de Lauden droeg de provinciaal met plechtige assistentie de Requiemmis op. Vele confraters, ook uit andere kloos ters, priesters uit Haarlem en omge ving, onder wie deken drs. Th. Zwart kruis, en de officiaal van het bisdom, dr. H. Kuipers, leraren en oud-leerlin gen van het lyceum, woonden de plech tigheid bij, aan het eind waarvan de kist werd gesloten. Na de absoute droegen enkele confraters de kist de kapel uit. De begrafenis geschiedde vanmiddag op het kloosterkerkhof Mariënhage te Eindhoven. AMSTERDAM, 21 aug Een film team uit de Verenigde Staten maakt op het ogenblik opnamen in ons land voor de film „De grenzeloze gulheid der aarde", die tijdens de Amerikaan se voedsel- en landbouwproduktenten- toonstelling in het RAI-gebouw van 7 tot 24 november vertoond zal worden. Gedurende anderhalve week zullen in ons land opnamen voor deze film ge maakt worden van de diamantindustrie, de havens van Rotterdam, het Muider- slot en diverse aspecten van de land bouw AMSTERDAM, 22 aug. De Amster damse effectenbeurs opende vanmiddag in een zeer kalme stemming waarbij het opviel dat internationale waarden een onregelmatig verloop hadden. Aandelen Koninklijke waren ca. ƒ2 boven het of ficiële slot van gisteren, maar bleven beneden de topkoers die in het avond- verkeer werd bereikt. Gisteren na beurs ontstond immers een vaste stemming voor Olies op geruchten over een split- up van de aandelen. Deze geruchten zijn onbevestigd gebleven. A.K.U. was nau welijks prijshoudend, Hoogovens hand haafden het vorige slot van 598. Zowel voor Philips als Unilever deed de markt echter een stapje terug. Vooral ten aan zien van Philips nam men een gereser veerde houding in acht aangezien van avond de cijfers over het tweede kwar taal verwacht worden. Unilever bewoog zich rondom de 179. De overige hoeken gaven een verlaten aanblik. opening 22/8 4% Ned. 1960 41/4 Ned. 1961 4% Ned. 1963 I 41/4 Ned 1963 Et 4 Ned 1961 4 Ned. 1962 Staffel 1947 B.N.G. Won. bouwl. 6 Ned. Handel Mi). Cert. Amsterdam Rubber H V A. A K U. Berkel Patent Calvé-Delft Cert Deli-Mij. Fokker Ford van Gelder Hoogovens MüUer C Ned. Kabel MüUer Co. Bez. Philips Gem. Unilever Wilton-FOenoord Biliton 2e Dordtsche Petr. gew Kon Petroleum 50 Holl. Amerika L})n Java Ch P. L. K. L M. Kon Ned Stoomb. MU K. P. M. Stoomv Mij. Nederland van Nievelt van Ommeren Rott. Lloyd Ned.Seheepv. Unie In terunie Robeco Unitas Ver Bezit Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven 58 2% Amsterdam '56 I Amsterdam '56 11 Amsterdam '56 III Amsterdam '59 Rotterdam '57 Heyn K1 obi. Vorig Slot 101% 100% 100% 98% 98ft 107ft 361 111% 149 485 243 900 126.30 557 906 253% 598% 119% 468 158.90 180.20 294 407 788% 171.90 137% 157 50 153 165 142% 117 153% 143 179.50 229 487 137 144 87% 92% 96 93 94 127 93% 112 481% 156.10 178.90 173.10 137 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electrlo Genera] Motors Kennecott Copper KXJd Montgomery Werd Radio corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand OU Ny Tidewater Unilever U.S Stee) 20/8 49% 30% 63% 81% 72% 73 14 38% 70% 38% 48 46% 37% 65% 70% 25% 50 48% Stemming: 21/8 49 30% 63% 81% 71% 74% 13% 39% 70% 39% 48% 46% 37 %e 64 70 25% 49% 48%e verdeeld De heer Proper (CPN) opende 6e discussie met op te merken, dat hier geen sprake is van verbeteringen aan de woningen. Het peii van de hui zen wordt gewoon opgetrokken naar de eisen van deze tijd. Hij stelde voorts, dat de huurder de veranderingen niet hoeft toe te laten. Daarom wilde hij we ten, of er tevoren contact met de be woners was opgenomen of dat zij voor een voldongen ftit werden geplaatst. Ten aanzien van de gemeentewonin gen aan de Pijlslaan verklaarde de heer Ton (P.v.d.A), dat hier zeker de huren niét verhoogd mochten worden. Het ging hier immers om de uitbrei ding van de elektrische installaties. De raad heeft zich daaromtrent reeds eer der uitgesproken. De heer Rood u VP j gjng akkoord met de huurver hoging ten aanzien van de woningen van de woningbouwvereniging. Hij wilde ,v°°rstel betreffende de gemeente- woningen niet afwijzen, maar gewaag- HH i van een zekere krenterigheid. vpr>®5£ slechts zijn fiat aan de huur- hoio g om te voorkomen, dat het "ere voorstel in gevaar zou komen. Mevrouw Kroon (PSP) sloot zich bij r,® visie van de heer Ton aan. De huur- i\dst°Bin8 4311 de Pijlslaan achtte zij niet SchiooeA ?f?,t^CK>rd zette wethouder wat het de raacl zich he,,delf K A e complex betreft te houden heeft aan de lichtlijnen van de minister. Hier moeten de huren verhoogd worden. In liet geval van de gemeentewoningen is de gemeen te min of meer zelfstandig. Hü meen de echter, dat het niet rechtvaardig zou zijn, als de huren van de ge meentewoningen niet verhoogd zou den worden. Men zou dan van een Speelinstuif „Stuif-Stuif" ln de Badmintonhal achter de Kleverpark weg. Van 's morgens half tien tot 's middags half vijf. Kosten 25 cent voor de gehele dag. Kaarten ver krijgbaar aan de zaal. Groot sluitingsfeest ln het Gem. Concertgebouw. Aanvang 10 uur. Voor alle afd. uit Noord en Vondel kwartier. Om 2 uur voor alle afd. uit het centrum en Nieuw Leven en Schalk wijk. Toegangsprijs 50 cent. Ned. Jeugdtheater Truxini presen teert een groots variétéprogramma. HAARLEMSE KATHOLIEKE VERENIGING VOOR HET GEZIN Speeltuin Kindervreugd: 3e Sport- cchtend voor jongens en meisjes van 10 t.m. 13 jaar (alleen voor leden van de speeltuin). Vanmorgen is de ten" voor de andere kinderen geslo- ,,5PeeJ.h,li1 Burcht ter Cleeff: Ge- zamenlijk bezoek aan de speelinstuif in de Badmintonhal. Vertrek om 10 va" Kleverlaan-San tpoorter- o Kosten 25 cent. 9 n,^ ?cht oaar Alkmaar. Vertrek steaü» IJ13* Kleverpark-Santpoorter- aat. Brood en beker meenemen. ria^Pe®ltujn Noordervreugd: Sport- aaS op de tuin. slnShfitü1*1 Zaane"oord: Feestelijke zie g' .(Voor bijzonderheden z'e bord op de tuin). deSltutnUln E,ba: Averse spelen op discriminatie ten opzichte van de an dere woningen moeten spreken. Hu vroeg zich trouwens af, of Gedepu teerde Staten akkoord zouden gaan met een dergelijke gang van zaken. Het verleden heeft wel anders ge leerd. Volgens de heer Schippers was de verhoging alleszins gerechtvaardigd. Toen de huizen immers gebouwd wer den, werden de huren gebaseerd op de stichtingskosten. Tengevolge van de verbeteringen worden die kosten hoger en moeten dus ook de huren omhoog gaan. Tenslotte verzekerde hu, dat te voren contact met de bewoners wordt opgenomen. Inderdaad zijn er verschil lende, die geen verbeteringen wensen. De meeste van de niet-willende stem men gaven later toch tce. De paar, die overblijven moeten ae verbeterin gen dan maar voor lief nemen, want als die veel later aangebracht moeten worden, zijn de kosten ook veel hoger. Tijdens de replieken kwam de heer Ton met een motie waarin de ge meenteraad werd voorgesteld voor de woningen aan de Pijlslaan geen huur- veehoging toe te passen. Van de zqde van de P.S.P. en de C.P.N. werd de motie mede-ondertekend. In het debat, dat hierop weer volgde, verklaarde de heer Spek (Prt. Chr.), dat hij de ver hoging wtl wilde accepteren. Mevrouw Kroon wees er op, dat de betrokken woningen reeds huurverhogingen had den gekregen. Nu worden ze extra be last. De gemeente moest hier een voor beeld stellen. Ook de heer Ton herin nerde aan de vroegere verhoging, waarvoor de bewoners van die huizen niets hadden teruggekregen. Mevrouw Scheltema (V.VD.) verklaarde zich tegen de motie. De heer Schippers wees er toen op, dat de gemeente dan een afwij kend standpunt ten opzichte van het Rijk inneemt. Dat vond hij in dit geval onjuist. De huurverhogingen van weleer hadden trouwens een andere be doeling, namelijk om de huren aan te passen aan de devaluatie van de gul den. In het college van B. en W. bleek overigens ook geen eenstemmigheid op dit punt. Wethouder Voskuilen en zijn Pvd A-genoot Wethouder Geluk ver klaarden zich bi) de stemming over de motie vóór. Wethouder Happé, even eens PvdA, stemde tegen. De heer Vos kuilen lichtte zijn stem toe met te ver klaren, dat bij de vroegere huurverho gingen een bepaald percentage bestemd was voor verbeteringen aan de wonin gen. Uit dat fonds moesten dan maar deze onkosten betaald worden. De motie kwam tenslotte in stem ming en werd op het nippertje met 16 stemmen vóór en 15 stemmen te gen aangenomen. Bij de stemming deed zich nog een incident voor. Me vrouw Kerkhoff (PvdA), die vóór de motie wilde stemmen, stemde tegen. Toen de naam van de volgende stem mer werd voorgelezen realiseerde zij zich met een kreet haar vergissing. De voorzitter onderbrak meteen de stemming en stelde mevrouw Kerk hoff in de gelegenheid haar stem te corrigeren. Dat deed zij ook, anders zou, naar later bleek, de motie ver worpen zijn met 16 stemmen tegen en 15 stemmen vóór. De heer Van Liemt (KVP) teken de protest aan tegen deze merkwaar dige procedure, maar de voorzitter wei gerde daarop in te gaan. „Ik wil deze zaak niet formalistisch afdoen", zo ver klaarde hij. Hoe het ook zij, in beide complexen woningen zullen de verbete ringen worden aangebracht, met dien verstande, dat die aan de Pijlslaan geen huurverhogingen krijgen. Behoudens na tuurlijk toestemming van Gedeputeer de Staten. Een andere kwestie betrof een com plex woningen in Delftwijk van de wo ningbouwvereniging „St. Bavo-Noord". Van het oorspronkelijk geprojecteerde complex was een aantal woningen niet gebouwd. Toch vroeg de architect een bedrag van 7000,- als honorarium voor de niet-gebouwde woningen. B. en W. stelden voor, dat bedrag te voteren. De heer Brostowski ((Prot. Chr.) ging daarmede niet akkoord. Hij haal de er een reglement bij, waaruit moest blijken, dat het geld ten onrechte be taald zou worden. Het bedrag mocht volgens hem niet ten laste van de ge meente komen. Hoogstens zou de ge meente aan St. Bavo een voorschot kun nen geven, dat op de wel gebouwde woningen verhaald zou moeten worden. Wethouder Schippers moest ver- vond het een vreemd geval. Zij vroeg zich af, of het wel voldoende tot de woningbouwverenigingen was doorge drongen, dat de architecten aan strin gente eisen gebonden moesten worden. Naar haar mening moest een opdracht zo nauwkeurig mogelijk aan een archi tect verleend worden. Zij steunde de oplossing-Brostowski. Wethouder Schippers verklaarde, klaren, dat de tekst van het voorstel wat ongelukkig uitgevallen was. Daarin was niet voldoende tot uitdrukking ge komen, dat wijziging van het bouw plan in hoofdzaak te wijten was aan een niet voorziene omstandigheid. De Delft laan moest namelijk verlengd worden en daarom moest het bouwplan aan gepast worden aan de eisen van Rijks waterstaat. Een groot stuk 'grond viel daardoor weg en niet alle woningen konden gebouwd worden. De architect mocht daarvan niet de dupe worden. Na deze uiteenzetting ging de raad met

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 3