GROEIENDE IMMORALITEIT WFKT IN ENGELAND GROTE ONGERUSTHEID Aartsbisschop van Canterbury geeft kritiek op boek van bisschop van Woolwich B.B.C. sticht verwarring De vier twijfelende proffen Scherpe aanval „Honest to Cod" Gevaarlijk Theologen Aanplakbiljet V ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1963 PAGTNA 11 In reusachtige zuilen ergens bij Geleen, ruisen dag-in-dag-uit kleine bolletjes van kop naar voet. In gigantische hagel- en sneeuwbuien kristalliseren zich in hun val miljarden druppels tot kleine keurige pareltjes. Pareltjes uréum. En onthoud dat woord uréum. Want met dat woord begint een - voor de leek - zonderlinge chemische symfonie. Veelzijdig en belangrijk. Die kleine witte „prills" zijn allereerst gewoon kunstmest, die helpt de voedsel situatie van miljoenen op deze aardbol te verbeteren. Maar datzelfde uréum is ook de grondstof voor de nieuwe lichtschakelaar bij u thuis of voor die witte telefoon. Datzelfde uréum wordt in Amerika op fruitbomen gespoten als bladbemesting, het is tegelijkertijd veevoeder, maar het kan ook worden gebruikt bij de produktie van speciale houtlijm of van tandpasta. De totale wereldcapaciteit van dit belangwekkende uréum is straks circa 8 miljoen ton. De positie van de Staatsmijnen in deze produktie is uniek te noemen. Uréum- fabrieken volgens het Staatsmijnen-procédé staan reeds of worden gebouwd in bijvoorbeeld: Australië, België, Duitsland, Egypte, Engeland, Finland, Frankrijk, Italië, Japan, Nederland, Spanje, Thailand, Trinidad, Verenigde Staten, Zweden, Zuid-Afrika, Tezamen bereiken zij - al binnenkort 30 procent van de totale wereldcapaciteit. Uréum, kleine witte bolletjes die vallen uit een toren, het is slechts één van de vele tientallen produkten uit dat complex van chemische bedrijven dat daar staat als een enorm open-Iucht-laboratorium in Limburg. e»-KE DAG ONTMOET IEDERE NEDERLANDER DE STAATSMIJNEN 1| Deze kritiek komt tot uiting in alle kringen in felle reacties van geestelijken zowel als van leken en vormt ook een onderwerp op controverse in talrijke brieven in de pers. Uiteraard wordt ook het Pro- fumo-schandaal hiermede wel in verband gebracht, maar geheel üs van deze onsmakelijke affaire heerst in Engeland bij velen die trachten volgens de normen van geloof en zedenleer te leven, grote Verontrusting over de prediking Van deze „nieuwe moraal". De Anglikaanse bisschop van "s^itud etn 'zeke?® De Anglikaanse aartsbisschop van Woolwich, dr. Robinson. terminologie heeft gebruikt, is het ge- Canterbury, r. Ramsey. Bij vel® dagelijks® dingen, zijn dn Staatsmijnen direct of Indirect betrokken en wel a's leverancier van het eindprodukt, van hulpstoffen of van de grondstof. Om enkele voorbeelden *e noemen (van a t/mr) antivries antraciet asfalt babydolls babyknüken bekers binnenmuurstenen carbolineum celluloid eitroenperaen cokes eostuums dameskousen elektriciteit emmers essences gas geneesmiddelen haarborstels hengelsnoeren japonnen kabelbekleding kampeerartikeien kleurstoffen knijpflessen kogellagers krulspelden kunstleer kunstmest lakken lijm mantels motteballen naaldhakken nachthemden overhemden pantalons parfums pedaalemmers prullemanden pyjama's regenjassen rioolbuizen rolschaatsen 't sneeuwt bij de Staatsmijnen De groeiend® immoraliteit, of beter gezegd, de „nieuwe moraal", heeft vele Engel sen in de laatste maanden gesti muleerd tot een scherpe kritiek op de uitspraken van verschillen de geestelijke leiders, en de fatale invloed van de B.B.C.-forums, waarin nieuwe opvattingen over de moraal worden gepropageerd. In de Church Assembly de Angli caanse Synode van neel de kerkprovin cie, samengesteld uit bisschoppen, lage- fe geestelijkheid en leken is van de kant van de geestelijkheid de scherpste aanval gelanceerd op de exponenten van •ie „nieuwe moraal" door Kanunnik Graham Sansbury. In scherpe woorden, die door de kerkvergadering met een Ovatie werden onderstreept, veroordeel de hij zonder namen te noemen, die gees telijken van de Anglikaanse kerk en die Sprekers voor de B.B.C. die in publi caties, op de preekstoel en in forums de huwelijksmoraal ondergraven door het geoorloofd achten van sexuele omgang vóór het huwelijk en die de onontbind baarheid van het huwelijk aantasten door het steunen van de nieuwe voorstellen tot vergemakkelijking van de echtschei ding in Engeland. Dit ondanks de scher pe veroordeling van de Aartsbisschop van Canterbury. Dergelijke met elkaar strijdende opvattingen van de geestelijk heid, die vooral door het massamedium van radio en televisie in alle huiska- thers komen, stichten grote verwarring. ,,Ik geloof", zo verklaarde Kanun nik Sansbury, „dat de B.B.C. in deze een zware verantwoordelijkheid draagt, Want zij heeft aan extremisten de mo gelijkheid gegeven de indruk te wekken gat zij namens de hele kerk spreken." Een nog scherpere aanval op de geestelijkheid en de B.B.C. werd de vorige week gelanceerd door dr. Claxton, tweede secretaris van het Brits Medisch Genootschap. Deze hiedicus begon met een overzicht van de sterke stijging van geslachtsziekten Waarvoor 141.361 personen werden be handeld in 1961 tegen 97.231 in 1951; dat betekent dus een stijging van 45 per cent. De leeftijd van de patiënten was 9°k gemiddeld lager, en zelfs meisjes jn schooluniform meldden zich voor be handeling. Het aantal onwettige geboor ten was nu 1 op 6, terwijl voor Londen hst cijfer aanzienlijk hoger lag. Van elke drie baby's, geboren bfl meisjes van 20 jaar of jonger, worden er twee buiten het huwelijk verwekt. „Sex is een obsessie geworden", vervolgde dr. Claxton, „en de promiscuïteit een na tionaal probleem." „Maar nu wordt er een nieuwe listige Jaaval gedaan op de morele opvattin ten. Van binnen de kerkgenootschappen komt een „nieuwe moraal" te voor schijn. Men kan deze vinden bij de theologen van Cambridge in het rapport van de Quakers, in het boek van de Bisschop van Woolwich „Honest to God", en in de z.g. „South Bank Reli gion" hiermede bedoelt spreker uit latingen van Anglikaanse geestelijken in het diocees Southwark, aan de zuide lijke oever van de Theems, in radio- en televisieuitzendingen." „De mensen krijgen te horen dat goed en kwaad relatieve begrippen zijn en dat de behoeften van de mens, niét de morele normen, de individuele mens bjj zijn handelingen moeten leiden. „Het subtiele in deze zaak is, dat de „nieuwe moraal" op zo'n aannemelijke wijze wordt geïntroduceerd. Terwijl zij de traditionele deugden schijnt te hand haven, laat zij uitzonderingen toe. Zo wordt iedereen een uitzondering. Uit medelijden laat z\j echtbreuk en aller lei soorten van ontucht toe." In zijn opsomming van de verschil lende oorzaken van het wegglijden der morele normen noemt dr. Clax ton o.a. het opzienbarende boek van de Anglikaanse Bisschop van Woolwich, dr. Robinson, getiteld „Honest tot God". Dit boek heeft door de populaire uitga ve als pocketboek een enorme versprei ding gekregen. In juni waren er reeds 300.000 exemplaren van verkocht, en vertalingen in het Duits, Zweeds, Deens en Nederlands staan op stapel. Bjj zjjn verschijnen in maart verwekte dit boek een enorme sensatie, vooral ook door de publiciteit in de pers. De kritieken varieerden van lofprijzing voor dit moe dige boek tot een uitroep in de Daily Mail of een bisschop, die de fundamen ten van het Christendom ondergraaft, gehandhaafd kan worden. De Aartsbis schop van Canterbury, dr. Ramsey, heeft onmiddellijk gerepliceerd op dr. Robin sons boek, eerst in een interview, later in een brochure, getiteld „Image Old and New", en tenslotte in een duide lijke uitspraak op de Convocation van Canterbury d.w.z. de synode van de kerkprovincie van Canterbury, bestaan de uit bisschoppen en lagere geestelijk heid. Welke zjjn nu de fundamenten van het Christendom, die door dr. Robinson on dermijnd worden? Het is nodig hierbij onderscheid te maken tussen een artikel dat bijna ge lijktijdig met de publicatie van het boek verscheen in de Observer en het boek zelf. In het kranten-artikel, zo verklaarde boek heel sterk steunt op Duitse den kers als Tilllch en Bonhoeffer, niet erg helder Is in zijn Godsidee, en verwar ring moet stichten onder de nonderd- duizenden die dit boek lezen. Als zij tenminste de moed hebben om het uit te lezen. Niemand zal aan de goede bedoelin gen van de bisschop twijfelen, wanneer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihihiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii imiiiimiiniiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiimiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii, hi) poogt het Godsbegrip te zuiveren van kinderlijke ideeën, alsof iedere Chris ten een heelal zou moeten aanvaarden met drie verdiepingen: God op de bo- venste, mens op de middelste en de de Aartsbisschop, kon men moeilijk iets anders lezen dan de stelling dat een persoonlijke God volslagen uit de mo de is, en dat de atheïsten en agnostici gelijk hebben wanneer zij dit Godsbeeld verwerpen. In het boek zelf is het voor de lezer nauwelijks mogelijk om uit de verwarde redenering te concluderen dat de bisschop toch wel aan een persoonlij ke God gelooft. Vandaar dat de Aarts bisschop van Canterbury in zijn kritiek op het boek zelf'zegt: „Het boek schijnt de idee van een persoonlijke God te verwerpen, zoals die uitgedrukt wordt in de Bijbel en in het Credo." Bisschop Ro binson zelf echter in een wederwoord op de kritiek van de Aartsbisschop beweert, dat hjj wel gelooft in het bestaan van een persoonlijk karakter van God, en de leer zoals die in het Nieuwe Testament en in de geloofsbelijdenis is vastgelegd, volledig aanvaardt. Uit het voorafgaande zal wel duide lijk zijn, dat de bisschop, die in zijn volg van ons gebrek aan uitdrukkings vermogen. Het is dan ook moeilük het enthousiasme van de bissohop te begrij pen, wanneer hij bij Tilllch leest, dat God niet een projectie is daarginds bui ten ons, een „Ander' boven het uitspan sel, maar de grond van heel ons zijn. Dichtte de Jezuïet Manley Hopkins tach tig jaar geleden niet over God: tïround of Being and Granite of it. Vinden wij deze omschrijving van de Godsidee niet bij vele Kerkvaders en theologen? Tillich is niet de eerste dit die geleerd heeft. En iedere formu lering van God is ontoereikend, óók die van Tilliah. Bovendien maakt de tendens naar ontmythologiseren het begrijpen nog niet per se duidelijker. Thomas Corbishley, de voormalige rector van Campion Hall in Oxford, schreef te recht: „Intussen hebben wij een gemeen schappelijke taal nodig, voor onze ge meenschappelijke eredienst, voor onze discussie over godsdienst, voor onze pre ken. Sommigen zullen ongetwijfeld uit het boek de waarschuwing kunnen le zen dat wij er altijd voor moeten wa ken dat ons taalgebruik in de gods dienst niet ontaardt in een zuiver conven tioneel, gestyleerd patroon, dat op geen enkele wijze betrekking heeft op ons gewone denken. Voor de eenvoudige lezer echter, voor wie deze populaire uitgave bedoeld is, moeten de woorden van de bisschop klinken als een ver werping van alles wat zij over God tot nu toe geloofd hebben. Het is echter niet alleen de Godsidee, die de Bisschop van Woolwich wil veran deren. In zijn poging tot andere formu lering Is hi) heel duister ln zijn opvat tingen over de Triniteit en de verlos sing, en wat hij noemt „het symbooi van de maagdelijke geboorte." In zijn moraalopvattingen brengt hij ook de objectieve normen aan het wankelen door zijn gevaarlijke uit spraken over echtscheiding en ge slachtelijke omgang vóór hi.t huwe lijk. „Daarom mocht minister Pro- fumo zeker ook liegen in het parle ment", schrijft een woedende brief schrijver, „uit liefde voor zijn vrouw." Niettemin blijft de bisschop van Wool wich volhouden, dat hjj vasthoudt aan de leer van de H. Schrift en de ge loofsbelijdenissen. Omdat naar zijn me ning het boek door velen verkeerd geïnterpreteerd is, zal hij spoedig ook naar aanleiding 'an de duizenden brie ven door hem ontvangen, een tweede boek schrijven „The Honest to God Debate". Misschien dat de nevel dan wat optrekt. Behalve de Aartsbisschop van Canter bury heeft ook de Aartsbisschop van Wales, dr. Edwin Morris, zeer duidelijk stelling genomen tegen het boek van hun mede-bisschop, dat by zovelen gro te verwarring heeft gesticht. Het is ont- roerend sommige brieven van hard-wer- kende parochie-geesteUjken te lezen in bladen als The Church Times, waarin zij klagen dat door dergeiyke publica ties de fundamenten onder hun aposto lisch werk worden weggeslagen. Leken klagen in hun brieven over het gebrek aan gezag in de Kerk van Engeland waarbinnen een bisschop en vooraan staande theologen zó kunnen schrijven. Bisschop Robinson staat niet alleen in zijn gevaarlijke benadering van de meest fundamentele Christelij ke beginselen. Eenzelfde ondermij ning van de geloofswaarheden en de moraal wordt verweten aan een groep theologen uit Cambridge, dat ook het milieu is waaruit de bisschop van Wool wich is voortgekomen. Verlangend tege moet te komen aan degenen die op de rand van het Christendom leven of daarbuiten, wordt door deze theologen in hun colleges de twijfel aan de traditio nele geloofspunten op vele van hun stu denten overgebracht. Vier van deze gro te openbare colleges zijn gepubliceerd onder de titel „Objections to Christian Belief" door prof. D. M. MacKinnon, dr. Vidler, mr. H. A. Williams en dr. Bezzant, die door hun critici aangeduid worden met namen als: De vier evan gelisten van Cambridge of De vier twij felende proffen. Deze lezingen en dit geschrift, ofschoon misschien fataal voor sommige studenten, bereiken echter niet de grote massa. Gevaarlijker zjjn de uitspraken van geestverwanten van deze groep in fo rums van de B.B.C. en op de preek stoel. Vooral in het diocees South wark, waar de Rt.Rev. Mervyn Stock- wood bisschop is, hebben uitlatingen van verschillende geestelijken op de preekstoel over moraalopvattingen en de uitspraak van een kanunnik van deze kathedraal Canon J. D. Pearce- Higgins bij zijn installatie veel onrust en kritiek verwekt. De genoemde ka nunnik protesteerde tegen het feit dat hij bjj deze installatie de Negen-en- dertig Artikelen van de Engelse Kerk moest ondertekenen. Ongetwijfeld is de ondertekening van deze geloofsar tikelen, die stammen uit een typisch reformatorische tijd, voor velen 'n moei lijke zaak, maar het wordt nog veel moeilijker wanneer deze kanunnik als een van de redenen voor zjjn pro test opgeeft, dat hjj niet in de licha melijke verrijzenis van Christus ge looft. Als gevolg, zo wordt algemeen aangenomen, van bovengenoemde uit latingen van geestelijke leiders zijn de twee secretarissen van de Diocesa ne Conferentie van Southwark, Canon J. R. Crockford en mr. T. A. R. Le- vett onlangs afgetreden. Protesten ook van andere geestelijken en 'eken tegen deze z.g. South Bank Religion hebben geleid tot een conferentie achter ge sloten deuren van de bisschop met geestelijken van zjjn diocees in leiden de posities. De Anglikaanse pastoor van de kerk van St. Jude in Southwark heeft op zijn eigen manier geprotesteerd tegen de nieuwe leerstellingen. Hjj heeft een groot aanplakbiljet aan de ingang van zijn kerk gespijkerd met de volgende tekst: Terwijl sommigen het geloof van onze vaderen zouden willen verloochenen en de moraal van onze kinderen vernieti gen, laten wij hierbij weten, dat ln onze kerk: wij nog altijd geloven in: God, die een geest is en geen astro naut en die door ons beschouwd wordt als onze Vader; Zonde, wat een ongehoorzaamheid Is aan Gods Wil en de geboden die Hij ons gegeven heeft; Vergiffenis door Jezus Christus, waardoor God ons weer op het rechte pad heeft gezet. Genade, waardoor de H. Geest ons op het rechte pad houdt en ons toont wat wjj moeten doen. Het is een enigszins ongewone wijze om het geloof te belijden, maar wel typerend voor de onrust die bij velen, geestelijken zowel als leken, in de afge lopen maanden binnen de Anglikaanse kerk sterk naar voren treedt. Het biyft een zegen, dat de tegen woordige aartsbisschop van Canterbury, dr. Ramsey, zelf een knap en orthodox theoloog is, die ook niet aarzelt duideiyk zijn kritiek te laten horen op deze ont wikkeling in de Kerk van Engeland. TH. ZWARTKRUIS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 11