Met één aandeel 'Vereenigd Bezit van 1894 aandeelhouder in ca# 200 ondernemingen Tennisprofs blijven mokken vJw Rudi Altig geopereerd Eén Utrechtse paardendag GEEN WERELDRECORD VOOR GASTON ROELANTS Denis Neville De ons heren werk zitten, begint •Van Dam en Dame k NA DE REGEN NU DE WIND BPsuperMix benzine Wat is verrassender dan een ,duivelsstunt'? Layer schakelt Sedgman uit Kies de soort die bij uw auto hoort Drie Nederlandse teams naar de motorzesdaagse Opgewonden als schooljongen Piscator voert nu Lutherop en Waterpoloteam voor duels met Joegoslaven W TWEE KEER record verbeterd in de amateur-zesdaagse Kanovaarders goed gestart in titelstrijd Vier Nederlanders naar Universiade Militair Smits in halve finales 800 m. Vijfde testmatch Wëstindiërs staan nog 44 runs achter Sportflits Beroepen voor 1 i chting voor 2000 scholieren Voor de vier noorde- lijke provincies V am stTuilkkeTn». vee ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1963 FAGINA 12 «ia nr nrrm «111 r\r i n i «irv ti i ai affh De Super-Mix pompen zijn zeer iale Dat kan alléén bij... Gaston Roelantseen van België's weinige atleten van wereldklasse, toas speciaal naar Helsinki ge trokken om er wellicht een nieuw wereldrecord te vestigen. Hij hoopte er de inspiratie en de be nodigde tegenstand voor het ma ken van een toptijd te vinden. Roelants was inderdaad veruit de beste op de 3000 meter hindernis loop. De regen had de baan echter zo geteisterd, dat er geen wereld record in zat. MULO-DIPLOMA A en B RESA - Hilversum (wekelijks voetbalcommentaar van man-achter-de-schermen) (Advertentie) NOORDWIJK, 24 aug. ,,Het Neder landse weer? Goed voor een bridge drive, niet om in te tennissen". Luis Ayala, de Chileense tennisprof wiens bruine gelaatskleur na een paar dagen Nederland ai aardig is „bijgebleekt." zei het met moedeloze gebaren, voor, tijdens en na zijn partij tegen de Span jaard Andres Gimeno op de vijfde dag van het Noordwijkse proftoemooi. Na de regen was het nu de wind, die met venijnige vlagen de kuip van de tennis- arena binnenschoot en aldus de speel vreugde van de meesters-van-de-precisie bedierf. Maar Ayala, wiens fijne touch befaamd is, voelde zich toch het meest gedu peerd. Gimeno liep wat op de baseline heen en weer, hield de bal in het spel en strafte elke poging van Ayala om aan het net te komen genadeloos af met een cross-backhand of een lange directe slag (6-4, 6-1). Het duel tussen Rod Laver en Frank Sedgman had aanvankelijk meer ni veau. Sedgman, bijna 36 jaar, bleek nog weinig aan loopsnelheid en controle te hebben ingeboet. Laver was zo nu en dan in zijn beste vorm. Nonchalant wel- UTRECHT, 24 aug. Voor de wa- terpolowedstrijden Nederland - Joe goslavië die zaterdag 31 augustus en zondag 1 september te Soest worden gespeeld, wordt het Nederlandse team gevormd uit de spelers Hermsen (doel, De Robben), De Vries (doel, Neptu- nus Arnhem), Geutjes (Neptunus Am- hem), Van Dorp, Muller (AZPC), Lee- nards (ZIAN), Van Spingelen (HZP- C), Worm goor (UZSC), Harry en Wim Vriend (beiden 't Y) en Bultman ('t Gooi). (Advertentie) Wie modern tankt, heeft de keus uit 5 soorten benzine. En dat moet ook! Want iedereen rijdt verschillend, en bij elke auto zijn de rij-omstandigheden anders. Geef Uw auto 'individuele voe ding'. dat is tóp-kracht bij het zuinigste verbruik! Overtuig U zélf; kies uit: BP normaal, BP Mix 25, 50 of 75, BP super. speciaie pompen Vraag adressenboekje (per brief kaart) aan BP, Frederiksplein 42, Amsterdam. iswaar, maar steeds briljant en vaak scorend uit de moeilijkste posities. Zo werd het bijna een geljjkopgaande strijd in de eerste set, waarbij Laver de winst voor zich kon opeisen, omdat hij één keer door Sedgmans service brak. Daarna kreeg echter Laver een diepe inzinking. Via 1-1 werd het in een mi nimum van tijd 6-1 voor Sedgman. La ver herstelde zich echter voortreffelijk. In hoog tempo liep hij, zijn veelzijdige kwaliteiten demonstrerend, langs de veteraan Sedgman en won de partij op het eerste matchpoint met een prachtige backhandsmash (6-3, 1-6, 6-1). De uitslagen waren: Enkelspel. Twee de ronde: Laver—Sedgman 6-3, 1-6, 6-1. Gimeno—Ayala 6-4, 6-1. Dubbelspel. La ver Davies-Buchholtz, Nielsen 6-0, 9-7. McKay, OlmedoRosewall, Haillet 6-3, 6-4. DEN HAAG, 24 aug. Aan de 38e internationale motorzesdaagse, die van maandag 2 september tot en met zaterdag 7 september in Tsjechoslo- wakije wordt gehouden, zullen 21 Ne derlanders deelnemen: een aantal dat in vele jaren niet is bereikt. Naast de twee teams, die uitkomen In de strijd om de Zilveren Vaas, is ook een club- team ingeschreven, dat start onder de naam „Holland-West". De Nederlandse ploeg ziet er als volgt uit: Zilveren Vaas A: Frits Sel ling (Amsterdam), Dick Muller (Hol ten), Simon Schram (Wolvega), Jan v.d. Hoek (Amsterdam). Zilveren Vaas B: Hein van Olst (Heino), Rob Sel- ling (Amsterdam), Henk Wendelgelst (Amsterdam), Henri Zijdemans (Den Haag). Reserve voor beide teams: Ru di Boom (Amsterdam). Clubteam „Holland-West": Aris Ple vier (Eelde) Jaap Sikkema (Den ,s)° Gerardu (Maastricht). tl'Si ^ders: Kees Bolman ees van R'jssel jr. (Den Haag) Willy van Ommeren (Amby), Cor Wouters (Amsterdam), Fons, Mar- tien en Dick van Heugten (allen ^w^ t' Frans Vos (Dordrecht), en Wout Jansen (Veenendaal). KEULEN, 24 aug. De Duitse wiel renner Rudi Altig heeft een rugge- graatoperatie ondergaan. De operatie is geslaagd, maar de artsen oordelen het nog te vroeg om te zeggen of Rudi nog de oude kan worden in de wed strijdsport. Altig verwacht zelt aan het komend winterbaanseizoen te kunnen deelne men en volgend jaar weer op volle kracht mee te draaien in het wegsei- zoen. UTRECHT, 24 aug. In afwijking met een traditie van zo'n twintig jaar zal er dit jaar slechts één Utrechtse paardendag worden georganiseerd. Het gevolg is o.a., dat van het gebruike lijke programma is afgevoerd de strijd om de kampioenschappen van de Ko ninklijke Nederlandse Federatie van landelijke rijverenigingen, een evene ment, dat altijd een belangrijk onder deel vormde van de Utrechtse paar dendagen. Deze kampioenschappen zul len nu eind augustus in Nijmegen wor den gehouden. De Utrechtse paardendag valt op za terdag 7 september. Des middags is het concours-hippique, op het terrein van de weg der Verenigde Naties. De hoofdschotel wordt gevormd door de tuigpaardennummers, waarbij drie kampioenschappen verreden zullen worden: enkelspan tuigpaarden, aan gespannen dekhengsten en shetlandpo- ny's in tuig. Het programma, dat in totaal 24 nummers omvat, vermeldt verder onder meer een springconcours en patrouillespringen van landelijke ruiters. WAGENINGEN, 24 aug. Bij de zes daagse voor amateurs op de Wageningse wielerbaan is vrijdag het baanrecord voor koppelwedstrijden over dertig mi nuten tweemaal verbéterd. Allereerst legden Oudkerk-Van der Touw 22 200 km af en vervolgens kwamen Nolt'en- Hamelink tot 22,525 km. De stand na twee dagen rijden is: l. Oudkerk-Van der Touw 72 pnt 2. Koel-Lute 63 pnt. Op één ronde: 3 Van Espen-Paul 55 pnt, 4. Nolten-Hamelink 53 pnt. Op twee ronden: 5. Mesters- Sommer (Ned.-Austr i 51 pnt 6 De Gr '-Van der Lans 45 pnt. Aan de Napolitaanse hoogleraar Euge- nio Chiaradia is het Italiaanse bridge zeer veel dank verschuldigd. Het was aKeIïjk het werk van deze sym pathieke, bescheiden man, dat Italië'er in slaagde de hoogste eer in deze denk sport te veroveren en door het zesmaal achtereen winnen van het wereldkam pioenschap, te behouden. Chiaradia, be zeten van bridge, bedacht een ingenieus biedsysteem; weliswaar was dat zo moeilijk en gecompliceerd, dat het bied systeem; weliswaar was dat zo moeilijk en gecompliceerd, dat het slechts door enkelen goed gehanteerd kon worden, die enkelingen waren in Italië aanwezig en zij waren bereid de studie van Chia- radia's denkbeelden serieus uit te voe ren. Als ik dan ook het onderstaande spel laat zien waarin de grootmeester faalde, is dat om aan te tonen dat ook de bes ten wel eens kunnen falen en dat dus niets menselijks hen vreemd is. Het spel kwam voor in het laatste wereldkam pioenschap (1963), dat in St. Vincent (It.) werd gespeeld. H 9 4 2 <U> H 9 O V B 10 6 4 8 5 AB 7 6 3 N A U> 10 7 4 2 WOQAV8653 O H 8 7 2 Z <>5 4» H V 10 6 4 3 V 10 8 5 C? B O A 9 3 A B 9 7 2 ii.'m?1?611 hadden de Amerikanen met er» k arten zes harten geboden - een contract, dat ondanks het gun- Só„ zltsel van ruitenaas en troefheer. een down ging. méttw^fi 11 °Pende oost zijn spel mee-klpn,klaveren - een bod' da* een welt bood ,nSpel aan«al Zuid paste' en oost toond66 schoppen' noord PasTe twpede Hp? n>u met dl"ie harten zijn w«t het bod Natuurlijk verhoogde „oord o„ Ho Vler harten, waarna T pwntritt(»i,iH\Sten en de Amerikaan Lie ventri tt (zuid) double«»rrip Dit een uitermate gevaarlijk doublet en west (Forquet) meende het dan ook te moeten afstraffen met e»n redoi. biet, waarna iedereen piste Zuid kwam uit met ruitenaas en speelde ruiten na, het zal u eeen moeite kosten vast te stellen, dat Chia radia thans elf slagen had kunnen ma ken, daar hij nog slechts één slag in klaver behoeft te verliezen. Maar spelen met open kaarten of met dichte, maakt in bridge wel enig ver schil oök voor de grootmeesters. Zuids doublet gaf oost de indruk, dat zuid de drie hartens in handen had en oost meende dan ook een veilige winst kans te hebben. In slag 2 gooide hij op ruitenheer een klavertje in eigen hand weg, in slag 3 op schoppenaas nog een klavertje en in slag 4 volgde uit west schoppen, die oost laag introefde. Oost, die nu nog vier klaveren over had, speelde klaver zes en troefde in west met harten twee daarna volgde weer schoppen uit west, door oost afge troefd. De volgende slag was weer voor een getroefde klaver en oost kwam weer in eigen hand terug door het introeven van schoppen. Oost had nu nog twee klaveren, speelde de heer zuid de ne gen en in west werd afgetroefd met harten zeven, noord troefde over met harten negen. Als noord nu harten speelt maakt oost het contract nog, maar de Amerikaan Schenken had een betere pijl op zijn boog: hij speelde ruiten na en oost dorst deze niet laag in te troe ven en hij deed dat dus met harten vrouw, die hem uiteraard bleef, daar zuid moest bekennen. Had oost nu har tenaas gespeeld, dan had hij het contract gewonnen maar oost speelde (ten on rechte) klaver na, die op tafel (west) werd ingetroefd met harten tien en door noord werd overgetroefd me} harten- heer. De ramp voor Italië "Oltrok zich nu, doordat noord de vierde ruiten speelde en zuid werd zodoende in staat gesteld nu. of later, hartenboer te ma ken. De Amerikanen waren erin ge slaagd, al de drie de troeven die zij hadden, te maken en oost was éen down Leventritt's gewaagde doublet had dus een groot succes geboekt, maar net hielp de Amerikanen niet veel: de eindover winning ging toch naar Italië en het tta- laanse publiek was volop bereid Chiara dia deze slipper te vergeven. MIMIR JAJCE, 24 aug. gjj een tempera tuur van 40 de schaduw zijn vrijdag op het -fliva-meer in Joegoslavië de wedstrijden gehouden om de wereld- en Europese kanotitels begonnen. De openingswedstrijden werden, zoals ver wacht grotendeels door Oosteuropese ka novaarders beheerst. Maar ook de Ne derlanders lieten zich in dit beginstadi um met onbetuigd. Baan (Eindhoven) werd in zyn serie looo meter k 1-klasse tweede en kwam aldus in de halve fi nales. Ook Verbrugge kwam recht streeks in de halve eindstrijden door een derde plaats in zijn serie 500 m k 1- klasse. Het duo Knuppe-Weyzen tenslot te zegevierde in de serie 500 meter k2- klasse. DEN HAAG, 24 aug. Aan de Uni versiade, de internationale studenten- spelen, die van 30 augustus tot 8 sep tember in Porto Alegre (Brazilië) wordt gehouden, zullen vier Nederlan ders deelnemen. Willem Maris en Evert Schneider komen uit op het onderdeel tennis, terwijl Ank Huize- bos en Jan Weeteling bij het zwem men in actie zullen komen. BRUSSEL, 24 aug. Op de eerste dag van de wedstrijden om de inter nationale militaire atletiekkampi- oenschappen heeft de Nederlander Smits zich geplaatst voor de halve fi nales van de 800 meter. In zijn serie werd Smits derde in 1 min 56,2 sec. In de series van de 400 meter slaagde geen van de Nederlanders er in zich te kwalificeren voor de halve finales. Zowel Dekkers, Hoogveld als Diepstra ten eindigden in hun serie op de vijfde plaats in resp. 50,2 sec, 52,0 sec en 51,4 seconden. Bij het hinkstapsprin- gen werd Hoekstra wiens beste pres tatie 13,73 bedroeg eveneens uitge schakeld. LONDEN, 24 aug.— Ondanks een voortreffelijke start de score was 152 voor 2 zijn de Westindische bats- lieden er niet in geslaagd op de twee de dag Van de vijfde'éricketwëd'sirijtf tussen Engeland en West Indië het Engelse totaal van 275 runs te pas seren. Toen de wedstrijd werd onder broken gat de telegraaf 231 voor 8 aan zodat de Westindiërs met twee wic kets in handen nog 44 runs op de En gelsen achter staan. Advetentie) Bekende Schriftelijke cursus Tel. 45432 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Het gras is groen; de tribunes zijn opgeknapt. De bal fon kelt van nieuwigheid. Zon dagmiddag 25 aug., twee uur. De spelers trappelen van on geduld. Hun ambitie is groot en hun harten kloppen hoopvol. Zo is de situatie niet bij één club, maar hu alle semiprofverenigingen in Nederland. Zij zijn gereed voor het nieuwe seizoen. Helaas, reeds voor het einde van de eerste wedstrijd zullen de kritieken losbarsten en zal de hoop bij de spelers en de supporters voor een deel vervlogen zijn. Zo is het altijd. Het kan name lijk niet anders, want ondanks het feit dat „iedereen" kampioen wil worden, is het nog steeds een harde waarheid, dat slechts één de kam- pioenskroon kan torsen. Als ik aan verscheidene clubtrai ners en bestuursleden op dit moment zou vragen, hoe zij over de kansen voor de nieuwe competitie denken, dan luidt het antwoord steevast: „met een goede start"; „met een beetje geluk"; „zonder blessures"; „wij hebben een redelijke kans". Of: „als onze nieuwe spelers zich ont wikkelen, zoals wij verwachten, dan hebben wij een goed seizoen". Dat zijn zo de gedachten! Met andere woorden: er is zelden een clubbestuurder, die al is het maar voor een deel iets opmerkelijks zegt. Er is zelden een clubbestuurder of coach, die woorden gebruikt, welke achteraf beschouwd, kostbaar" blij ken te zijn. Niemand durft te ver klaren: „ik reken op een plaats in de middenmoot" of „ik ben ver heugd, als wij een plaats bij de laat ste vjjf behalen". Als dezelfde men sen echter de waarheid zouden spre ken, zouden zij verklaren, dat zij dik tevreden zouden zijn wanneer hun elftal veilig zou zijn voor degradatie. Die garantie is voor hen reeds vol doende. Alles meer betekent winst. Natuurlijk, clubs als Feijenoord, PSV, Ajax en in mindere mate GVAV, DOS en Spel. Enschede rich ten de ogen op de bovenste plaats. Ik mag niet veronderstellen, dat zuilke clubs het vele geld voor niets hebben neergeteld. Wij moeten ech ter niet vergeten, dat bij ons wordt gespeeld met vierenzestig betaalde clubs en dat vele in de loop van het seizoen moeten worden teleurge steld. In ieder geval wens ik ieder een geluk. „Geluk" is namelijk de beste speler van een elftal. Als het „geluk" niet meespeelt, ben je ner gens. Persoonlijk ben ik zo opgewonden als een schooljongen. Dit jaar bij een nieuwe club. Alles is fris. De gezichten, de omgeving. Ik heb het gevoel dat ik net ben begonnen, terwijl ik toch reeds dertig jaar betaald voetbal achter de rug heb. I'k weet echter ook, dat dit gevoel snel zal veranderen. Ons werk als trainer-coach-manager is namelijk nog niet begonnen. De voorberei dende oefeningen zijn waarschijn lijk wel het meest gemakkelijke deel van ons werk. Lopen, sprin gen, sprinten, conditie-oefeningen kunnen ook gemakkelijk gedecoord worden door een atletiekcoach of een gymnastiekleraar. Ons echte werk begint pas met de competitie. Een elftal opstellen, com binaties maken. Problemen met spe lers en/of bestuursleden oplossen. Je houdt je dan bezig met de vraag wat er moet gebeuren als een speler zich niet kan aanpassen bij z'n nieu we club. Of: een belangrijke speler raakt geblesseerd, wat te doen? En wat te denken van de harde feiten, zoals verloren wedstrijden door botte pech? Als deze zaken zich aandienen, dan beginnen wij pas. Wanneer wij 's nachts wakker liggen om een taktiek te ontwerpen of om een op stelling te vinden. Wanneer wü ons eten op tafel koud laten worden, omdat de zenuwen je de trek in je eten ontnemen (en dat gebeurt vaak hoor) dan weten mijn collega's en ik dat de competitie werkelijkheid is. Wat te zeggen van de spelers? Ik weet, dat zij de laatste vier weken hebben getranspireerd. Zij hebben oefenwedstrijden gespeeld. Sommige gingen verloren. Er werden ook goede resultaten behaald. Maar voor op staat, dat het resultaat van een oefenwedstrijd niet telt. Dat is trai ning. Vanaf zondag is het raak. Dan is het anders. Dan gelden geen excu- se„ meer. Een te lichte of te zware bal telt niet mee. Ook de beslissing van de scheidsrechter is bepalend. Dit is competitie-voetbal. Wat te zeggen van de bestuurs leden van de clubs? De lange ver gaderingen zijn voorbij. De heren zitten nu vol trots op de tribune. Sommige borsten zwellen, weer an dere heren voelen zich kleiner wor den. Maar zij hebben het geluk, dat er een „hrme" trainer-mana- ger-coaoh is, die op zijn plaats zit, als het verkeerd gaat. Dat is ge makkelijk. Wat te zeggen van de clubs? Wie zal de sterkste zijn? PSV, kampioen 1963, heeft een goed elftal. Dat speelt een belangrijke rol. Maar wellicht is de spanning voor de Europa Cup te veel. Dan valt het tussen twee vuren... Feijenoord is altijd een „macht". Het moet tenminste bij de bovenste vier eindigen. Als de spe lers maar als één elftal en niet als individuelen op het veld komen. Ajax heeft hetzelfde probleem. Sparta, met zoveel sterke reserve-spelers, kan iets bereiken. Daar verwacht ik wat van! GVAV heeft een klein fortuin betaald aan nieuwe spelers. Thuis zal GVAV moeilijk zijn te kloppen. Wij moeten afwachten. Wat te zeggen van SHS, mijn nieuwe club? „Wel, met een goede start"; „met een beetje, geluk „zonder blessures..." Bij de tweedaagse landen-atletiek- wedstrijd Groot Brittannië-West Duits land, die vrijdagavond in het Londen- se White City-stadion is begonnen, lei den de Britse heren met 58 tegen 57 punten. Bij de dames heeft Duitsland een even geringe voorsprong (28 te gen 27 punten). Jan Doek heeft vrijdag de zevende etappe van de wielerronde van Joego slavië op zijn naam gebracht. Het Nederlandse cricketteam de Fla mingo's is vrijdag in Londen op Lord's verslagen door een team van ae MCC. De Flamingo's waren all out uit 198 runs; de Engelsen kwamen tot 201 voor 6. De amateur-voetbalelftallen van Oost- en West-Duitsland zuilen op 1 en 22 september in het kader van het voor-Olympisch voetbaltoernooi tegen elkaar uitkomen. De winnaar van de ze ontmoetingen speelt tegen Neder land. (Van onze correspondent in Bonn) BERLIJN, 24 aug. Erwin Pisca tor, de leider van de Berlijnse „Volk8" bühne" en regisseur van het heftig omstreden toneelstuk „Der Steil ver- treter" van de (protestantse) Biele- feldse auteur Rolf Hochhuth, wil confessionele evenwicht herstellen. HU is van plan om ter gelegenheid vao de komende Berlijnse „Festwochen het toneelstuk „Luther" van John O8" borne op te voeren. De regie zal 'n handen zijn van Peter Zadek. Piscators opvoering van „Der Stel1' vertreter" leidde tot de controverse rond dit stuk, die zich inmiddels oVT de gehele wereld heeft uitgebreid' „Der Stellvertreter" is in Berlijn ifl' middels 100 maal opgevoerd. Ter bevrediging van het katholiek® volksdeel wil Piscator nu een stuk brengen, waarin een protestants the®8 op critische wijze wordt behandeld' De Franse filmproducent Georges dt Beauregard heeft inmiddels vool 175.000 dollar (rond 750.000 gulden) d' verfilmingsrechten voor „Der Stellver treter" gekocht van de Rowohltui' uitgeverij in Hamburg. De film il pas in 1965 mogen worden gedraai' nadat het stuk overal ter wereld de Bühne is geweest. De regie z8 worden gevoerd door Jean Pieri' Melville die verklaarde een jaar voor bereidingstijd voor de verfilming van zulk een controversieel stuk alleszins nodig te hebben. Jean Pierre Melvifl* is een Jood. Hij wil de film zo maken, dat geen enkele katholiek zich er door voor het hoofd gestoten zal voelen. Als „Der Stellvertreter" goed wordt, zal het Melvilles laatste film zijn. Hf wil daarna alleen nog scenario's schrij ven. ZWOLLE, 23 aug. Tussen 20 en 25 oktober zullen tweeduizend jong* mensen naar het r.k. Thomas a Kem- pislyceum alhier komen, om door des kundigen te worden voorgelicht over de keuze van hun beroep. Het zijn al len leerlingen van de hoogste klasse van het voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs. De jongelui zijn af komstig van scholen in de vier noor delijke provincies. Probleem No. 94 van Geoffrey Mott-Smith American Chess Bulletin 1942. Wit geeft in 2 zetten mat. (Neurenberg 1934) offerde zwart beide torens om zijn partij tot winst te bren gen. 1. f4 e5; 2. fe5: d6; 3. ed6: Ld6: 4. Pf3 g5; 5. d4 g4; 6. Pe5 Pc6 (De theorie be veelt de volgende speelwijze aan: Le5: 7. de5: Ddl:t 8. Kdl: en daarna Pc6) 7. Pc6: bc6: 8. Le3? (Een onnatuurlijke zet: beter was direct Dd3); 8. De7; 9. Dd3 La6; 10. Da6? (juist was Dd2); 10. De3: 11. Dc6:t Ke7. Stand na 11 zetten: Wit: Kei Dg6 Tel Td8 La6 Pc3 Pg4, pionnen e4 f2 f3. Zwart: Kd3 Tb6 Tc5 Lf8 Lg8 Pe8 Ph3, pionnen a3 c4 d4. Oplossing probleem No. 93 van B. M. Marshall: Pc8 Het thema der onsterfelijke partij. Dit thema, bekend uit de beroemde partij tussen Anderssen en Kieseritzki (Londen 1851), waarin een dubbel toren offer het sluitstuk vormde voor e®n dodelijke mataanval, is sindsdien meer dere malen nagevolgd. Ook in onder' 12. Da8: Pf6 13. Dh8: Dclt 14. Kf2 een Pe4t 15 Kgl De3 met mat Correspondentie - adresA. Perquin, staande partij tussen N. N. en Heuaecker Persijn 48, Amsterdam-Buitenvêldert. Probleem voor geoefende oplossers. No. 4143 van L. Colier te Maastricht. Probleem voor beginnende oplossers. No. 782 van C. C. H. Swinkels te Schiedam. Wit speelt en wint. Oplossingen kunnen Wit begint en wint. Oplossingen van ingezonden worden tot 15 sept. as. aan de nummers 781 en 782 kunnen tegelijk B. H. M. Stevens, Eikenlaan 38, Heem- stede. OPLOSSING van No. 4136 van J. G. A. Konlngs te Oudenbosch. Wie speelt naar: 19, 23, 44, 28, 40, 39, 38, 37, 7, 1 en wint. Wel aardige en verrassende ontleding die er zonder al teveel moeite wel uit komt. De aanvangsstand is minder fraai. illllllllllllllllllllllllllllllllllli Ingezonden worden tot 1 september a.a. OPLOSSING van No. 777 van Th. de Zwart te Sassenheim. 38-31, 33x42 A, 47x38, 27x36, 46-41, 36x47, 17-12, 47x50, 12x3, 35x44, 3x1 en wint. A. 27x36, 46-41 enz. Een tamelijk goed stukje met een niet te lastige ontleding. Een vlekje is de aanvangsstand waarin de laatste zet van zwart 28-33 (of?) geen enkel voordeel belooft terwijl 30-34 duidelijk winst be tekent. Een fraaie damzet en nog wat! illllllllllllllllllllltllllllllllllli Voor het kampioenschap van Kennemer- land 1962 speelde A. de Jong, de vader van de bekende Wim de Jong, met wit tegen J van Hal, een partij waarin een heel mooie ontknoping voorkwam. Het begin had een vrij rustig verloop. Zwart verkreeg wat tempovoordeei, nam later de halve hekstelling doch van ernstig nadeel van een van beiden was geen sprake. In het middenspel ging zwart op een zeer verrassende slagzet spelen die hem op dam bracht doch een even verras sende wending leverde aan wit tenslotte de winst op. 16. 40-34 10-14; 17. 50-45 14-20; 18. 34-30 19-24; 19. 30x19 13x24. Zwart heeft nu de halve hekstelling Ingenomen en kan aanvallen op het stuk op 24 verwachten, op die aan vallen gaat hij nu langzaam aan com bineren. 20 45-40 1-7; 21. 40-34 21-26 22. 34-30 9-13; 23. 30x19 13x24; 24. 39-34 4-9; 25. 43-39 11-17; 26. 34-30 9-13; 27. 30x19 13x24; 28. 39-34 8-13; 29 34-30 13-19; 30 30-25 wel gedwongen Zwart gaat nu zijn opzet volbrengen door 17-22; 31 25x23 22-27; 32. 31x13 3-8; 33 29x20 1. 33-29 19-23; 2. 38-33 14-19; 3. 42-38 8x50 Een prachtige combinatie die nog 19-24; 4. 32-28 23x32; 5. 37x28 20-25; wel niet winnend lijkt doch wel het 6. 29x20 25x14; 7. 41-37 14-19; 8 37-32 beste spel biedt. Tot aller verbazing 10-14; 9. 46-41 17-22; 10. 28x17 12x21; vervolgde wit nu met 34. 49-43 15x24; 11. 41-37 19-23; 12. 47-42 7-12; 13. 34-29 35 37-31 26x28; 36. 43-39 50x33; 37 38x20 23x34; 14. 40x29 14-19; 15. 45-40 B-10; en wit won de partij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 12