ACADEMIE '631eerste deel van experiment mag ten volle geslaagd genoemd worden A. LOMMERS: VEERTIG JAAR DRUK IN GODSHUIS GROOT VERTROUWEN IN JAARLEERGANG Opnieuw vormingsinstituut voor beoefenaren van beeldende kunst Wie zuinig is met vlijt Koffie K R E M E R Thee TAXI 13000 Jeugd vakantiefeesten BELANGRIJK 17919 Maandag 26 augustus TAUNUS 12 M - 17 M ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1963 PAGINA 3 nummer bovenaan op uw telefoonklapper voor automatische filmprogrammaopgave Bijgaande foto's geven een indruk van de werkzame sfeer die deze zomer heeft geheerst in de Koudenhornkazerne nu daar de Academie '63 haar activiteiten is begonnen en deze in oktober voortzet met een eerste studiejaar aan de ateliers van bekwame en bekende schilders en beeld houwers. Sedert de sluiting van het Instituut voor Kunstnijverheid dat zulke voortreffelijke figuren heeft opgeleid bestond er in Haarlem geen instituut meer, waar beoefenaren van beeldende kunst honden worden gevormd. Aan deze toestand is, als het experimentele jaar van de Academie '63 slaagt, ten einde gemaakt. De foto's die tijdens de zomercursus werden gemaakt tonen Mari Andriessen in *en teambespreking met zijn leerlingen, de Amsterdamse tekenaar-schilder Ar ie Kater, gebogen over ten van de tekeningen die in zijn atelier werden gemaakt. De derde foto toont een leerlinge-beeldhou- wen in alle concentratie bij het bestuderen van de menselijke figuur naar een poserend model. GARAGE „PETERS" >w-,; Advertentie (Adverten, HAARLEMSE KATHOLIEKE VERENIGING VOOR HET GEZIN: Speeltuin Burcht ter Cleeff: De ge hele dag spelen op het sportveld aan de Kleverlaan. Speeltuin Don Bosco: Diverse spe len op de tuin om fraaie prijzen. Bravo voor de Rosa de Lima-groep van de Antonius van Padua-parochie. Niet alleen verzorgen zij ieder jaar omstreeks Pasen een tocht langs de zieken van de parochie, die zij trac- teren op een paaspakket vol verras singen, maar ook zetten zij zich in om zelf daarvoor het nodige geld bij el kaar te collecteren. Ieder jaar op Palmzondag worden de kerkgangers van de parochie bij het uitgaan van de missen „belaagd" door een bijna ondoordringbaar front van kabouters en gidsen van de Rosa de Limagroep, die enthousiast doch dringend met de collectebus schudden. Honderden pak jes vonden dan even later hun weg naar de zieken. De laatste jaren bleek echter dat de meisjes geld overhielden na hun rondgang. De eer ste keer werd het overschot dank baar aanvaard door de vereniging voor zieken „De Zonnebloem". Spoe dig kwam de leiding van de groep op het idee het geld zelf te besteden aan andere hulp voor de zieken dan de tractatie op Pasen. Besloten werd zo lang te sparen totdat een televisie toestel ervan bekostigd kon worden Gisteren was het na vijf jaar col lecteren zover. Een fraai t.v.- De meisjes van de Rosa de Limagroep uit de St. Antonius van Padua-parochie staan voor niets. Met vereende krach ten dragen gidsen, kabouters en leid sters van de groep het televisie-toestel van de lange trappen van het clubhuis naar beneden: een geschenk voor één der zieken van de parochie. .iiiiiiiiiiimiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiin toestel, dat enkele dagen tevoren als een zegepalm het clubhuis aan de Zijlsingel was binnengehaald, werd trots aan een zieke moeder in de pa rochie overhandigd. (Advertentie) (Advertentie) In een hoek van de afdeling drukke rij van de drukkerij Sint Jacobs Gods huis zit de heer A. J. Lommers, een en al aandacht voor zijn werk, omge ven door een zee van oorverdovend lawaai. Vel na vel schiet door de machine en de heer Lommers ver liest ze geen van alle uit het oog, voordat ze met kennersblik zijn goed gekeurd. Het interieur van de druk kerij geeft een sombere indruk: zwar te machines, dicht opeen geplaatst en daartussen, door het geraas van de machines schijnbaar van elkaar geïso leerd, de mannen in donkerblauwe overalls. Ondanks het feit dat vrijwel alle machines modern zijn, lijkt het vertrek ouderwets en doet het denken aan oude foto's waarop kleine groep jes gesnorde mannen staan afgebeeld, trots poserend voor hun groeiend be drijf, waaran zij hun beste krach ten geven, niet wetend tot welk enorm complex de zaak later zou wor den. Sint Jacobs Godshuis is geen enorm complex geworden, maar bleef de oude foto ondanks alle interne uitbreidingen en moderniseringen. De heer Lommers vormt een onmisken baar onderdeel van die foto. De druk kerij is zijn tweede thuis geworden en hij leeft intens mee met de ont wikkeling van het bedrijf. Graag ver telt hij van de omslachtige manier van werken, waarmee de drukkers vroeger vele moeizame uren vulden. „Allemaal handwerk, het induwen, het uittrekken. Zelfs heb ik nog wel ma chines met de voet aangetrapt", her innert hij zich. Eerlijkheidshalve voegt hij erbij, dat de voetbediening stamt uit de tijd vóór hij in de Anthonie- straat in dienst kwam: „Ik begon op mijn dertiende jaar. Ik ben bijna vijftig jaar in het vak". De heer Lom mers is niet zuinig met herinneringen en de manier waarop hij vergenoegd verhaal na verhaal aansnijdt, verraadt het plezier waarmee hy al die ja ren in de drukkerij gewerkt heeft. Van de gasverlichting weet hjj nog, van de gasmotor, waarop het gehele be drijf liep, van de grote vliegwielen en drijfriemen die later de drukkerij doorsneden en van de tijd dat zetterij, drukkerij, binderij en kantoor nog in een lokaal gevestigd waren. Duizen den herderlijke brieven, parochiebla den en ..Haarlemse bijdragen" zijn hem in de loop der jaren door de vingers gegaan. De katechismus moet hij langzamerhand beter kennen dan een leerling van de lagere school en de goede heiligen van de bidprentjes kent hij als waren het familieleden. Kleurendruk is zijn specialiteit. Boven op het kantoor van de drukkerij han gen in een speciale vitrine de mooiste exemplaren drukwerken die in de loop der jaren de persen van het Sint Ja cobs Godshuis verlaten hebben en me nig prentje, foldertje of omslag in kleur is het werk van de heer Lom mers. Veertig jaar toewijding is een dag aandacht ten volle waard en za terdag 24 augustus, wanneer de heer Lommers zijn jubileum gaat vieren, zullen directie en personeel van het Sint Jacobs Godshuis de jubilaris ze ker van harte in het zonnetje zetten. Met de oprichting van de Aca demie '63 blijkt voldaan te- zijn aan een landelijke be hoefte aan een studie- en werkcentrum dat op een andere leest geschoeid is dan het gebruike lijke kunstonderwijs. Men komt er zonder examen, kiest de docent in wiens atelier men wil werken en blijft daar zo lang het contact tus sen docent en kunstenaar vrucht draagt. Het instituut is in Haarlem, waar het idee werd geboren, gevestigd in he nuchtere ruimten van de voorma lige kazerne aan de Koudenhom, welke door het gemeentebestuur tij delijk voor dit doel beschikbaar zijn gesteld in afwachting van de defini tieve bestemming van het gebouw als politiebureau. In de afgelopen maanden heeft de Academie '63 zich met bestuur, kun stenaars-docenten en deelnemers in gespeeld op haar taak. Welgeteld 60 studenten met onderling afwijkende artistieke idealen en een verschillen de graad van artistieke ontwikkeling hebben de ateliers bevolkt en in een zomercursus een creatieve atmosfeer ontwikkeld, die de docenten heeft verbaasd. Het eerste deel van het experiment is ten volle geslaagd, het tweede deel, de eerste jaarleergang die op drie October aanvangt, wordt vol vertrouweh tegemoet gezien. In de zomercursus werkten jonge mannen en vrouwen met een duide lijke aanleg en een onschoolse vaar digheid aan de ontplooiing van 'lun talent naast en tussen leerlingen van de kunstnijverheidsscholen en de Rijksacademie, die hun aandac t eens wilden richten op een bepaa d onderdeel van het vak. Van de zes tig deelnemers, onder wie tien die ouder zijn dan 30 jaar, oefent een derde deel een beroep uit of st"" deert buiten de kunstvakken, e overigen waren reeds betrokken ij enigerlei vorm van kunstenaarsop ei- ding of kunstbeoefening. De helft van de deelnemers aan de zomercursus keert in j^arstudent^^n^f^aal6 w|^^ voor het eerste academie-jaa schrijvingen ontvangen, afkomstig uit alle delen van het land Voor enkele van buiten de fren^,"; naar de studenten die niet dagehjk huis terug kunnen blijkt het m 0 in Haarlem een kamer te Het is voor de leiding en t kandidaat spijtig als de stud afstuiten op deze moeilijkne Het docentenkorps bestaat thans uit de beeldhouwers Mari Andnes sen, Wessel Couzijn, Nic J°n en Theo Mulder, en de schilders Cor Dik, Arie Kaler en Ger Lataster. Voor deze kunstenaars, die de taak op zich genomen hebben een atelier te leiden maar die toch in de eer ste plaats hun werk als vrij kunste naar voortzetten, lijkt ons een ge middelde van negen leerlingen een belasting van tijd en aandacht wel ke veel enthousiasme vergt. De heren Jouk en Mulder zullen zich bovendien belasten met de za terdagcursus die beschouwd kan worden als weekeindatelier voor hen wier belangstelling uitgaat naar beel dende creativiteit maar die, om wel ke reden ook, daarmee niet dage lijks kunnen bezig zijn. Voor vele jongeren zal deze zaterdagcursus een vooropleiding kunnen zijn voor een vakstudie. TELEFOON 38058 HEEMSTEDE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 3