1 m Water op Marken terwijl het Stijgt gemaal stuk IS NOORSE regering ten val gebracht 3450.- Trek er eens uit Oproep van Öe Thant Mobiele zielzorger f wat: Tien militaire motorspuiten redden eiland uit de nood Fiat 500 Sunroof veel autovreugde voor i; weinig geld... THANS BEURT AAN COALITIE? Sociaal-democraten waren al 28 jaar aan de macht SPOTSPIEGEL ia VANGT jrnd Marine-vliegtuig verliest raketten boven een weiland Reisstudenten in Indonesië groot succes" Israël-Syrië MIV A-collecte op 15 september VLI&SQJ- NÜ1 KRAAI TIJD Liturgische week- kalender Richard Stoffels s.j. Pre-historische vondst ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1963 PAGINA *5* k-:?0 Aan het noodt-,,gemaal op Marken komen heel wat mannen en motoren te pas. v.a. compleet Duizend paarden Schaapskudde Boerenbroedlagte Corso en taptoe Hoppestoet De hoppestoet in Poperinge. - v ,yp^ hOMEHT (NADRUK VERBODEN) 25 augustus: 12e zondag na Pinkate- BaAuei,gcn Mis Den Bosch: 2e geb. H. "«olomeus credo: prei. v. d. H. Drie- meid —groen— Ma ,®hdag: Mis v. d. zondag; 2e geb. H Ze»ï g: Mls v d. z Uaa?iyrinus ~gr°cn— Justl'em„ H. Werenfridus, belijder; Mis Binsd 8 H' ZePhyrinU! -wit- Mi? w°tC' Calasanctius' belijder; ke?kwg: Augustlnus, belijder-bisschop- -_«leraar; eigen Mis; 2e geb. H. Hermes DoDerdag:i 0ntb°ofding van St. Jan de —rood- en is: 2e geb H- Babina da v h n Dilexisfi. sa van Lima, maagd: Mis Zaterd geb H H Felix en «ez -wit- lijcier 8*», Raymundus Nonnatus, be- HaaVu- °s Justl —wit man aiilen Breda: °- L. Vrouw Middelares *aymund.,gena i eigen Mis: ïe «eb- H- «e^^ndus; pref. v. d. H. Maagd Maria MARKEN, 24 aug. Marken is in last. De overvloedige regenval van de afgelopen weken heeft, zoals gisteren reeds in een deel van onze edities werd gemeld, het waterpeil op het pittores ke schiereiland je bijna dertig centi meter doen oplopen, juist terwijl de pompinstallatie van het enige R^ma®' op Marken in de revisie was. Dit had tot gevolg dat de weilanden langs het IJsselmeer onder water kwamen te staan, evenals de kelders van laag ge legen nieuwe huizen. Maar erger nog was, dat de rioleringen verstopt raak ten. Hoewel er dus bepaald geen spra ke was van een noodtoestand, dreigde er wel een gevaar voor de volksge zondheid. Ook dat gevaar ir echter volledig geweken, sinds gisteren tien motorspuiten van het korps Mobiele Colonnes uit Laren het werk van het gemaal hebben overgenomen. De „invasie" van militairen deed de Marker bevolking een zucht van ver lichting slaken. Onder grote belang stelling reed de militaire hulpcolonne Marken binnen en nog geen uur later lagen de eerste slangen al in de kleine slootics. Volgens de commandant van het de pot Mobiele Colonnes te Laren, kolo nel J. van de Graaf, hebben de tien motorspuiten dezelfde capaciteit als het gemaal van Marken. Waarschijn lijk zal de pompinstallatie dinsdagmid dag uit de revisie komen, zodat de mi litairen ruim vier dagen over Marken zullen moeten waken. Zeven militairen hebben vannacht de wacht gehouden bij de pompen en zo zal men door gaan totdat het gemaal weer kan wer ken. Overigens bracht de komst van de militairen nog wel enige problemen met zich mee. De smalle bruggetjes van het eiland zijn niet op verkeer berekend en al gauw bleek dat de jeeps met de pompinstallaties net iets te breed waren. De timmerman bracht echter uitkomst: waar nodig zaagde hij enige stukken uit de brugleuningen. Loco-burgemeester P. Visser vertel de gistermiddag dat de oude huizen van Marken, die of op paleh of op ter pen gebouwd zijn, nagenoeg geen last van de hoge waterstand hebben onder vonden. Maar in een veertigtal lager gelegen nieuwe huizen konden de be woners nauwelijks nog van het toilet gebruik maken en kwamen de kelders onder water te staan. De boeren kwa men klagen dat hun koeien in het wa ter liepen en dat hun grasland vernield werd door het water. Binnen enkele uren waren de eerste resultaten van de militaire hulp zicht baar. Duidelijk kon men zien dat het water op de weilanden en in de kel ders ging zakken. Marken was gerust gesteld en kon zich onder leiding van zijn bekende „koningin" Sijtje Boes weer vol overgave gaan wijden aan de zorgen voor de vele toeristen die het dagelijks ontvangt. DEN HAAG, 24 aug. Vliegtuigen van de Marineluchtvaartdienst mogen niet meer gebruik maken van één van de banen nabij het oefenterrein bjj Texel. Die maatregel is genomen om dat een toestel van deze dienst donder dag in die baan twee raketten met cementen kop heeft verloren. Volgens het hoofd van de Marine voorlichtingsdienst zjjn die raketten in een „volkomen leeg" weiland terecht gekomen, waar zich geen mensen be vonden. Volgens toeschouwers echter zou één van de raketten op minder dan tien meter afstand van enkele mensen zijn ingeslagen. Het hoofd van de Marinevoorlichtingsdienst deelde verder mee, dat een technische storing in het afvuurmechanisme van de ra ketten er oorzaak van geweest is, dat ze te vroeg van het vliegtuig los lieten. Onderzocht wordt verder of misschien ook de vlieger te vroeg op de knop gedrukt heeft. De vliegtuigen van de Marinelucht vaartdienst maken nu uitsluitend ge bruik van andere banen dan die don derdag gebruikt werd om het oefen terrein binnen te vliegen. I Advertentie) OSLO, 24 aug. (AFP, Rtr) De so ciaaldemocratische Noorse regering van premier Einar Gerhardsen is gis teravond verslagen, toen in het parle ment gestemd werd over een motie van wantrouwen. Met 76 tegen 74 stemmen werd de motie aangenomen. De regering wordt erin van beschul digd, dat zy geen maatregelen had getroffen om de veiligheid te verhogen in de mijnen aan de Koningsbaai op Spitsbergen, waar vorig jaar novem ber 21 mijnwerkers bjj een ontploffing om het leven kwamen. De sociaaldemocratische partij, die 28 jaar achtereen in Noorwegen aan de macht is geweest, werd ten val gebracht door de liberalen, de con- servatieyen, de boerenpartij, de christelijke volkspartij en de socia listische volkspartij. Deze laatste groep, die zich van de sociaaldemo cratische partij heeft afgescheiden, zat met haar twee zetels „op de wip". Haar besluit om tégen de re gering te stemmen, had al kritiek ontmoet bij de mijnwerkers op Spits bergen, die evenals de regerings partij van mening waren dat een bedrijfsongeluk gebruikt werd voor politieke doeleinden. J. Leonard Lang'e Automobielbedrijven N.V., Amsterdam 11 DJAKARTA, 24 aug (UPI) De lei der van de groep van 38 Nederlandse studenten, die een bezoek aan Indone sië brengt, mr. J. N. Scholfen heeft dezer dagen hier gezegd dat de reis een groot succes is. HiJ ^.®e dat Indonesische functionarissen be langstelling toonden voor een uitwis- selingsprogramma waarbij aigesiu- deerde studenten een of twee jaar voor verdere studie naar Nederland en In donesië zouden komen. Mr, Scholten zei dat de Nederland se studenten zijn ontvangen door noge Indonesische functionarissen, onaer wie president Soekarno, de tmm^er van Buitenlandse Zaken, dr. boeoan- drio en de minister voor hot wet schappelijk Onderwijs, Thojib «a- diwidjaja. Daarnaast zijn belangA„_ contacten gelegd met Indonesische dentenleiders. De voorzitter van de Nederlandse Staatkundige Studentenfederatie voeg de hieraan toe, dat de Nederl®nöeï® zeer onder de indruk waren van ae gastvrijheid die zij in Indonesië genie- „ïk ben verrast", Zo zei mr. ten, „dat slechts een jaar na de beëin diging van het Nederlands-Indonesi sche conflict over West-Irian het mo gelijk is gebleken een bezoek aan au land te brengen". Hij acht dit van groot belang, omdat „ondanks dat w J voormalige vijanden zijn, onze. bet.r,® kingen nu zeer vriendschappelijk z>) Gevraagd naar commentaar op berichten dat hij vorige week tijden een bijeenkomst van Indonesische jon geren in Bandoeng had gezegd dat mj achter de opstandige beweging Broenei stond, zei mr. Scholten da toen hij sprak over het recht op vrij heid voor de bevolking van Noord-öo- nep hij daarbij niet het oog had op enig vraagstuk rondom dit „Het is mijn stellige overtuiging da bet kolonialisme en het imperialism dienen te verdwijnen", zei hij. AMMAN, 24 aug. (Rtr) - Mekka heeft omgeroepen dat kon g Saoed van Saoedi-Arabië heeft be. ten uit Europa naar huis terug te ren na een medische behandehng, tot zijn herstel heeft geleid. De k S heeft tien weken in Wenen een.°. __n deling tegen maagklachten onde g Minnaars van het paard en de paardesport, opgelet, het is nu of nooit. Van vandaag af tot de volgende week zaterdag zal de grasmat van het Nijmeegse Goffert. stadion dreunen onder de hoefslagen van niet minder dan duizend paarden. Niet allemaal tegelijk, stel u gerust, maar in totaal komen er de komende week toch zo'n duizend edele viervoe ters te pas in het evenement, dat de organisatoren van de Koninkrijksher denking, naast het Europees Tuinfeest, voor Nijmegen hebben geprogrammeerd. Met medewerking van de landelijke rü- verenigingen zal zich een geweldige hip pische week in het stadion ontrollen. Om enkele hoogtepunten te noemen: vandaag de kampioenschappen van de Gelderse Bond van rijverenigingen, en vrijdag de nationale kampioenschappen van de Koninklijke Federatie. 250 peer den komen beide dagen in de strijd. Morgen voorts, aanvang elf uur, een concours hippique. Maandag vertrekt, ter gelegenheid van de officiële opening van het kampement, een postkoets met een speciale missive voor prinses Bea trix naar kasteel Drakesteyn in Lage Vuursche. Maandag verschijnen de New Forest en IJslandse pony's in de ring, en de dag daarop kunt u alle deelne mende paarden bewonderen in een gra tis toegankelijke show. Kijk deze gege ven voorstelling gerust in de paarde- bek. Mocht u nog niet voldoende door drongen zijn van de aristocratische al lure van het paard, welnu, de organi satoren hebben het plan dit aspect woensdag speciaal onder de aandacht te brengen in een jacht met meute en bijbehorende ceremonieel. Donderdag komt de jeugd aan bod en zaterdag wordt een demonstratie gegeven door 300 Shetlandse pony's. Van woensdag 28 tot en met zaterdag 31 augustus wordt deze hippische tour de force ge volgd door het Europese tuinfeest en de Europese landelijke markt, even eens in het Goffertstadlon. En in het gemeentemuseum tenslotte zal in een tentoonstelling het tijdperk „van stad houder tot koning" aanschouwelijk wor den uitgebeeld. U kunt hier tot 14 sep tember uw kennis van de vaderlandse geschiedenis opfrissen. Om nog even in het dierenrijk te blijven: het gaat de goede kant op met het plan om de schaaps kudde van Rheden in ere te her stellen. Zo'n jaar of veertig geleden dwaalde de herder daar voor het laatst rond met zijn wollige meute. Daarna had niemand belangstelling meer om dit leven voort te zetten. Zekere heer Elis- sen uit Rheden zit thans evenwel te po pelen het eerzame beroep van schaap herder uit te oefenen, en hij heeft voor zichzelf alvast een aantal dieren aange schaft. Van diverse kanten is financiële steun toegezegd, o.a. van Rheden, wel ke gemeente bereids het provinciaal fiat heeft verkregen. Het zal er dus wel spoedig van komen, daar op de heide tussen Arnhem en Dieren. Grootmoeders tijd", zoals anti quairs dat zo treffend weten te formuleren, zal morgen, 25 au gustus, tot leven worden gewekt in Lichtenvoorde, en wel doormiddel van een „boerenbroedlagte", in het Ne- dërlands: een boerenbruiloft. De bruid draagt de schilderachtige naam Drika van de Botterpeter, en de bruidegom doet niet onder met: Gerrat van de Zandkloete. Het huwelijk tussen Drika en Gerrat zal worden bekrachtigd door burgemeetser Bemhard van Lidhanfurt. Waarmee u dan meteen de vroegere naam van dit oude Saksische plaatsje in de Achterhoek kent. Heel Lichten voorde is zondag jl. door „bruugoms- knegte" op de hoogte gesteld van het heuglijk gebeuren, zodat het 't bruids paar aan felicitanten niet zal ontbre ken. Na de huwelijksplechtigheid op het raadhuis, 's middags om 4 uur, ver trekt de stoet een uur later naar de zeventiende eeuwse boerderij Er ve Kots, die ook zonder de boerenbroed lagte trouwens best een bezoek verdient. De gasten zullen daar aanzitten aan een vespermoal, onder toepasselijke mu ziek van een boerenkapel. Tot elf uur kunt u zich dan nog storten in een bal champetre. Kortom: morgen alle- moal noar Lidhanfurt. De toekomst van net Westiand als leverancier van druiven ziet er niet onverdeeld gunstig uit. Maar ti «en 31 augustus en 6 septem ber denkt men In het Westiand daar zo wefnig mogelijk aan. In die periode worden weS de druivenfeesten gevierd, met als hoogtepunt het corso van bloe men en fruit op 31 augustus. En nu we toch in de buurt zitten willen we nog even herinneren aan de Taptoe Delft, van 29 augustus tot en met 7 september in de Prinsenstad. Er valt dus het een en ander te combineren. De 66-jarige Gerhardsen, die (op vier jaar na) sinds het einde van de oorlog premier is geweest, zal zaterdag ko ning Olav het ontslag van zijn regering aanbieden. Verwacht wordt dat nij de koning zal aanbevelen de leider van de conservatieve partij, de rechter John Lyng, te belasten met de vor ming van een coalitieregering. Dit kabinet, dat maandag gereed kan zijn, zal, naar men aanneemt, bestaan uit vijf conservatieven, vier leden van de boerenpartij, drie liberalen en drie leden van de christelijke volkspartij. De leider van de socialistische volks partij, Pin Gustavsen, had voor de stemming verklaard, dat hij tegen de regering stemde omdat er zijns inziens een nieuwe sociaaldemocratische re gering met een radicalere politiek zou moeten komen. Hij bereikt dus het tegenovergestelde van wat hij wil. Onder de aftredende ministers be vinden zich Halvard Lange, die zeven tien jaar het ministerie van buitenland se zaken heeft geleid, en Trygve Lie, de voormalige secretaris-generaal van de Verenigde Naties, die pas twee maanden geleden de portefeuille voor industriële zaken had gekregen. Algemeen wordt aangenomen dat Noorwegen een weinig stabiele politie ke toekomst tegemoet, gaat, omdat de eenheid in de niet-socialistische rege ring gevaar zal lopen zodra er funda mentele politieke kwesties aan de orde komen. Een dergelijke kwestie is bij voorbeeld het eventuele lidmaatschap van Noorwegen van de Europese Eco nomische Gemeenschap, waartegen de boerenpartij fel gekant is. Zo zal het de nieuwe regering moeilijk vallen een politiek programma op te stellen. Vol gens welingelichte kringen zou zij zelfs in het geheel niet met een officiële verklaring voor het parlement verschij nen. (Auvertenttel NEW YORK, 24 aug. (AFP), Reuter) De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Oe Thant, heeft rifte- ren een beroep gedaan op Syrië en Israël nieuwe grensincidenten te ver mijden. Oe Thant, die sprak tijdens de zitting van de Veiligheidsraad over het Syrisch-Israëllsche geschil, zei dat de Noorse VN-generaai Odd Bull van beide landen toestemming heeft gekre gen een onderzoek in het grensgebied in te stellen. Zijn rapport wordt mor gen of overmorgen verwacht. De Veiligheidsraad, die bijeen kwam zowel op verzoek van Israël als van Syrië, hoorde de klachten van de Is raëlische en Syrische afgevaardigden aan. De Raad ging daarna tot dinsdag uiteen, in afwachting van het rapport van generaal Odd Buil. /k heb hem gekend als sur veillant op ons college", zegt de man die eens bij de paters Jezuïeten ter schole ging. „Hij reed met een zware Har- ley door Engeland. Hij was onze „aal" bij de R.A.F.", herinneren zich velen, die het luchtmacht grijs droegen of dragen. „Zó'n Peer!", wordt er met prijzende opgestoken duim aan toegevoegd. „Hij gaf retraites in Venlo. Maar na de oorlog heb ik hem op „Loyola" in Vught ontmoet" vertelt iemand die zijn geeste lijke revisies bij voorkeur aan de zonen van St. Ignatius toe vertrouwt. „In 1944 voer hij 'g nachts met een groepje line-crossers de Maas oner, van bezet naar bevrijd ge bied. En maar bidden dat de Duitsers hen niet in het schijn- werperlicht zouden zetten en onder vuur nemen. Ze kwamen veilig over, maar de Engelsen stopten het hele vaderlandslie- uende gezelschap in het cachot. Hij heeft toen heel wat moeten pleiten eer ze werkelijk in vrij heid waren. Kort daarop zei Pa- D- Pfovinciaal Kolfschoten: „Richard, jij wordt aalmoeze nier". Dit verhaal, maar dan langer, vertelt hij zelf zelden. Wij horen het van een van zijn confraters. „Veertien dagen geleden heeft hij eindelijk zijn oude Harley verkocht. Dat zal 'm aan zijn hart gegaan zijn", vernemen we van een insider. Wij hoorden een indrukwekkende en ontroerende voordracht van hem over de Vervolgde Kerk." Dat klopt, want sedert 1954 is hij als geestelijk leider van, Oostpriesterhulp-N ederland vrijwel dagelijks op pad. Hij accen tueert het geestelijke in zijn werk op dit gebied, want voor het manager schap en het publicitaire stuntwerk voelt hij zich geroepen noch geschikt. .Ais u hem echt en helemaal wilt kennen moet u zijn boek lezen. Geen bellettrie en ook geen dieptepsychologisch wroetwerk, maar een merkwaar dig en soms aangrijpend relaas van zielzorgelijke vriendschap of vriend schappelijke zielzorg. Dat maakt voor hem geen verschil." Waar ons dit verteld wordt, staat zijn „Mobiel Contact" op de boekenplank. Dit alles slaat op één en dezelfde man: pater Richard Stoffels s.j., die dinsdag herdenkt, dat hij vijfentwintig jaar geleden voor de mensen en God priester werd. Deze pater Stoffels heeft letterlijk een leger van vrienden. Dit bleek overduidelijk toen hij een jaar of wat geleden, bij zijn vijftigste verjaardag, in een zaal van de Utrechtse Jaarbeurs reünieerae met zijn „oude mannen" van de luchtmacht, waarvan hij de eerste en oudste aalmoezenier is. Katho liek of niet, uit alle windstreken waren ze gekomen om hem nog eens te zien en te horen, en om hun vrouwen te laten getuigen dat ze dan toch nog serieuze volwassen kerels geworden waren. Zei Stoffels: „Daar mogen juli'j dan jullie vrouwen wel heel dankbaar voor zijn." Samen hebben ze hem toen zijn eerste Volkswagen cadeau gedaan, zo genaamd voor zijn Oostpriesterhulpwerk, maar in werkelijkheid om hem tot op hoge leeftijd in conditie te houden voor de bezoeken die hij bij hen aflegt, onverwacht, trouw, kort en altijd welkom. Die VW is zijn tweede motorische liefde geworden, na de onvergetelijke Harley. Men ziet deze ras motorfietsen nog wel eens geparkeerd bij politiebureaus. Als u soms een priester in een leren jas weemoedig en meditatief zö'n motor ziet bekijken, dan kunt u veilig wedden, dat zijn naam Stoffels is. Père Stoffels rookt. Sigaren. Alleen in Rome in en nabij een pand aan de Borgo Santo Spirito is hij wel eens niet-rokend gezien. Deze priester is bedeeld met een grote hartelijke liefde voor de men sen. Hij bewondert ze en haakt zich niet vast aan hun kwaad. Hij leeft mee met hun plezier, met hun zorgen en met het verdriet dat ze hem toever trouwen. Troostend en bemoedigend trekt hij door het land. Niemand kan als hij een kind een kruisje geven. Zelf kan hij bidden als een kind en zijn vrienden mogen er zeker van zijn dat hij dit vaak en veel voor hen doet. Daarom hopen en bidden zij op hun beurt dat pater Richard Stoffels s.j. nog lang als mobiele zielzorger, als contactman Gods, langs Héren wegen zal snellen. Advertentie Elke OLVEH polis is vinstdelend. Het Vlaamse plaatsje Poperinge is, als u dat nog niet wist, de hoofd stad van het Hoppeland. En zon dag 1 september wil het dat best (laten) weten. Die dag trekt door Po peringe de zogenaamde Hoppestoet, een nogal zonderlinge optocht voor wie niet met de eigenaardigheden rondom de hopteelt vertrouwd is. Maar misschien is dat juist een aansporing om te gaan kijken. De stoet bestaat uit veertig groepen, alle uitgedost in middeleeuwse klederdracht. Op diverse wagens wor den beelden uit de geschiedenis van het hopgewas voorgesteld. ^Distelvinken, kool- en pimpelmezen, „piepauws" of wel O.L. Heer-beestjes, hommelmanne tjes, het heeft er allemaal mee te ma ken. En natuurlijk wordt het voornaam ste eindprodukt: gerstenat, niet verge ten. „De hop triomfeert", heet dit deel van de stoet veelzeggend. Proostl AMSTERDAM, 24 aug. (KNP) De MIVA, de missieverkeersmiddelenac- tie, heeft van de bisschoppen verlof gekregen zondag 15 september een collecte te houden aan de kerkdeuren, mits vooraf verlof verkregen wordt van de pastoor of rector van de desbe treffende kerk. De collecte zal na de Missen, bfj het uitgaan van de kérk worden gehouden. Vorig jaar haalde de MIVA bjj de kerkdeuren f 317.000 op. De loterij bracht nog eens f 375.000 op. GIETHOORN, 24 aug. Bij het zandzuigen in het Belterwijde is een bot van een pre-historisch dier San de oppervlakte gebracht. De conservator van het museum op Schokland, de heer Var der Heiden, meent dat men hier te doen heeft met een dijbeen van een reuzenhert, een diersoort, die onge veer 20.000 jaar voor Christus heeft geleefd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5