HBC BRENGT DRIEDAAGS BEZOEK AAN ENGELAND Jan van de Ven overleden Redacteur van onze courant Henk v. Leeuwen ontloopt valpartij en grijpt zege Tennistoernooi van jubilerend „Zandvoort" voor groot deel verregend" Agenda voor Haarlem en omgeving O Jeugd vakantiefeesten In memoriam II Woking sterkste op voetbalveld Elftal SHS wint Domburgtoernooi Verbetering van V ogelenzangseweg begonnen Vele verdiensten voor toneelleven in Haarlem Fa. B. ENGELENBERG RENO VA een stap verder in toernooi van St. Pancratius De beurs vandaag: Tsè Dinsdag 27 augustus Duitsers stalen flessen melk Dronken bestuurder rijdt auto m tuin burgemeester Werk zal veertien weken duren WIELRENNEN ROND HAARLEM Films Muziek Diversen Cabaret Tentoonstellingen Na zeventien dagen 1000ste bezoeker Noordwijks museum Aanwinsten leeszaal Heemstede MAANDAG 26 AUGUSTUS 1963 PAGINA 3 V) Grote sortering AUTOLAKKEN HEEMSTEDE, 26 aug. De r.-k. voetbalvereniging HBC heeft voor de eerste maal in haar ruim zestigjarig oestaan een bezoek gebracht aan En geland. Het doel van de reis was de JvA- Woking, de club die het vorig jaar *>U HBC's jubileum in Heemstede te gast was. De spelers en het bestuur van HBC kunnen op een bijzonder ge- Slaagde trip terugzien. Vanmorgen nebben de Heemstedenaren de terug reis ondernomen. Zij worden vanavond •veer thuis verwacht. -Zaterdagmid'da'g trad het elftal van rttsC in het strijdperk met het voet balteam van Woking, een sterke ama- teurploeg, die er enkele jaren geleden HAARLEM, 26 aug. Renova is de eerste ronde van het toernooi om de "'Jan van Geenen"-beker van St. Pan cratius goed doorgekomen door met 4-0 van Germaan te winnen. De komende zondag moeten de Haarlemmers het in he finale opnemen tegen Stormvogels, dat het organiserende St. Pancratius haar de strijd om de derde plaats ver hees. Voor Renova is de ontmoeting "tot Stormvogels van groot belang, tvant de beker moet nog eenmaal wor den gewonnen om hem definitief te kun- den behouden. Aanvankelijk ging de strijd tussen Re nova en Germaan vrijwel gelijk op en verder dan 'n doelpunt van Brouwer konden de mannen van Riko het in de eerste helft dan ook niet brengen. Zij hamen na de hervatting het heft echter volledag in handen en kwamen door doelpunten van G. Smit, Ramkema en Van Egmond tenslotte aan een ver diende 4-0 overwinning. De geblesseerde Toenbreker, die voorlopig niet zal kun nen spélen, en A. Smit ontbraken bij Renova. Het reserve-elftal deed het heel wat minder best en verloor met 7-2 van Germaan 2. Stormvogels bereikte de finale door een 3-2 overwinning op St. Pancratius. In het toernooi van Bloemendaal om de memoriam „Bob Mica"-beker heeft j t elftal van Victoria (Hilversum) zich 'oor de tweede keer de beste getoond. De Gooilanders zegevierden in de finale met 3-2 over Bloemendaal. De „whites" waren door een fortuin lijke 3-2 overwinning op EHS tot de fi nale doorgedrongen en Victoria had daar toe in eerste instantie gelijk gespeeld met Swift (2-2), maar bleek gelukki ger met het nemen van strafschoppen, m de finale nam Bloemendaal door tref fers van Says en Overmeer in het eerste kwartier reeds een 2-0 voorsprong, maar daarna kwamen de schutters van Victo ria m actie en die schoten driemaal EHS bleef in de strijd om de i,de plaats met 3-1 de baas over Swift, dn oi A'dnd1. Victoria, 2. Bloemen- OnV EHS> 4. Swift. Dprn Gezellen zou aanvankelijk deel- Wu aan Vriendschapstoernooi van jjaiskracht in Amsterdam, maar van- slechte weer vond dit toernooi hout een mi tïR»®Peelden in Noordwijker- eon iucu lil ^oorawijKer- in was van kfa%Pffenwed®trl3d en daar- te merken 3%Tasman" vr°weJ n1ets deklassers kranfg slotte eervol met 2-1 ten onder. Hoofddorp Boys was in Amsterdam op bezoek bij APGS en is daarmee remise (1-1) overeen gekomen. De Boys had den in de eerste helft door de oud-HBC- er Hulsbos de leiding genomen en pas kort voor het einde toen Goof Stol wijk en Bakkenhoven inmiddels waren uitgevallen en niet vervangen konden de_ gastheren hun nummerieke meerder heid met een doelpunt tot uitdrukking brengen: l-lOver het algemeen was het spel niet best. tt5d toernooi van Halfweg moest n°g een wedstrijd spelen om de don a te£en SCA en daarin had- THB-ers tot acht minuten voor ju nog een comfortabele 3-0-voorsprong rv*or treffers van De Marie maar met een machtige eindrush kwam SCA m me slotfase alsnog langszij van THB. verlenging greep SCA tenslotte met 4-3 de derde plaats. we derdeklas HVB-club SHS heeft in Domburg' '-toernooi van Vogelen- eng een goede prestatie geleverd door eerst met 2-0 van EDO 3 te winnen en uaama in de finale bekerhouder Allian ce met de forse cijfers van 9-1 te ver- ®iaan. De ,,Domburg"-beker krijgt een SHS1 plaatsj'e in de prijzenkast van AMSTERDAM, 26 aug. Noch de buitenlandse beurzen, noch het binnen landse financiële nieuws gaven aan leiding tot enige bedrijvigheid aan de Amsterdamse Effectenbeurs. Het was de gehele middag dan ook zeer stil aan het Damrak en ten opzichte van vrij dagmiddag lieten de koersen nauwelijks enige verandering zien. Zelfs in de hoe hen van de grote internationale con cerns was het opmerkelijk ongeani- hJeerd. Kon. Olie, Philips en AKU hand haafden zich volkomen op het vorige niveau. Hoogovens noteerden een paar Punten hoger en Unilever wist boven de 180 uit te komen. De overige af delingen lagen verlaten. Vorig J Ned. 1960 Ned. 1961 Ned 1963 I Ned 1963 H Ned 1961 Ned. 1962 «haffel 1947 JJ-N.G. Won. bouwl. 6 Ned. Handel Mij. Cert. Amsterdam Rubber v- A. A. K. Berkel Patent Calyé-Delft Cert. geli-Mij. Jfokker Ford Jan Gelder «oogavens MüUer Co. Ned Kabel |nüePverGera BeZ' BiUtoS'feUen°0ra R^dtf,che Petr Sew. ê°fï Petroleum 50 «oll. Amerika Lijn Java Ch PL R L. M Ned Stoomb MU fM. VMNlev^? Nederland BSt.0UoTdren Ned.Scheepv. ünle Biterunie «obeco JJnitas Ver Bezit Sentespaarbrleven '57 o^ntespaarbrieven 58 Amsterdam '56 I Amsterdam 56 II 9 Amsterdam 56 III fc'/o A motn.J Amsterdam '59 Rotterdam '57 Heyn KI. obL Slot 101% 100% 100 dr 98* 107* 362 110% 150% 483% 248% 127.50 360 900 247% 603 120 470 155 179.70 293% 407 789% 171.80 137% 158% 50.50 151% 162'/, 142% 115% 251 143 139% 198.50 229 489.50 137 172% 124% 88 92% 95% 92 95 127 opening 26/8 lÖÖ* 93% 151 483% 606 154.60 180.70 171.70 136% 151% 116% 139% nog in geslaagd was de „Cup voor amateurs te veroveren. Ofschoon HBC het voordeel van de wind genoot, leg den de Engelsen een flinke meerder heid aan de dag. De gastheren speel den technisch voortreffelijk voetbal en het was dan ook niet te verwonderen dat het na 25 minuten 1—0 werd. /Doel man Warmerdam moest zich gewonnen geven voor een hard schot van links binnen Kindall. Kort daarop leidde fraai voorbereidend werk van de oud- internationaal Mortimer tot het twee de Engelse doelpunt. Het was Tinn die met een schitterend schot het leer in de Heemsteedse touwen joeg. Met 20 brak ook de rust aan. Na de pauze zette HBC een fel of fensief in. Het doel van Woking ont snapte enkele malen aan een doorbo ring toen Wijers en Duivenvoorden te gen paal en lat kogelden. In plaats van 21 werd het onverwacht 30, dank zij een treffer van Mortimer. Het ver diende Heemsteedse tegenpunt bleef niet uit toen een prachtige kopbal van Martin doel trof. In de spannende slot fase kreeg HBC nog enkele doelrijpe kansen, maar de Heemsteedse schut ters slaagden er niet in het bolwerk van Woking te overmeesteren. De ge vaarlijke linksbuiten Woods bracht de eindstand van deze aantrekkelijke wed strijd op 4—1. Voor de wedstrijd werd het Heem steeds gezelschap een officiële ont vangst bereid op het raadhuis van Wo king, waarbij mr. Richardson namens het gemeentebestuur een speech af stak. Zondag hebben de HBC-ers een prachtige bustrip gemaakt. De Engel sen toonden zich bijzonder charmante gastheren en het spreekt vanzelf dat de banden van vriendschap met Wo king nauwer werden aangehaakt. Zon dagavond volgde een feestelijke maal tijd met de Engelse vrienden en ook bij deze gelegenheid was de stemming allerhartelijkst. HAARLEMSE KATHOLIEKE VERENIGING VOOR HET GEZIN: Speeltuin Burcht ter Cleeff: De ge hele dag spelen op het sportveld aan de Kleverlaan. ZANDVOORT, 26 aug. In de nacht van zaterdag op zondag zijn in de He renstraat vier Duitsers aangehouden, die van een daar geparkeerd staande kar flessen melk stalen. Omstreeks kwart over een werd een 17-jarige in woner van Buderick aangehouden, die twee flessen bij zich had. Even later wist de politie een 17-jarige en een 19-jarige inwoner van Dortmund en een 19-jarige Düsseldorfer in de kraag te vatten, die drieëntwintig flessen van de kar genomen hadden. VOGELENZANG, 26 aug. Het jaar lijkse toernooi om de Domburgbeker, dat de katholieke voetbalvereniging „Vogelenzang" zondag hield op het enige terrein aan de Deken Zondag laan, is met een overwinning voor SHS uit Haarlemmerliede-Spaarnwoude ge ëindigd. SHS onttroonde daarmee be kerhouder Alliance. In de voorwedstrijden van 2 x 30 mi nuten won Alliance met 21 van vo- gelenzang. SHS versloeg met 20 de ploeg EDO 111. In de finale won SHS met liefst 8—1 van Alliance, dat twee de werd. Vogelenzang eindigde als derde in het toernooi door in de ver- ldezersronde met 40 van EDO 111 te winnen. Een als intermezzo vastgestel de wedstrijd tussen de pupillen van Vogelenzang en BSM (Bennebroek) kon niet doorgaan, omdat de jongens van BSM hun buurtgenoten uit Voge lenzang dubbel in hun hemd lieten staan. BLOEMENDAAL, 26 aug. Zondag middag omstreeks half drie vond men in de tuin van de burgemeester van Bloemendaal aan de Zeeweg een onbe kende personenauto. Deze bleek het eigendom te zijn van een 30-jarige in woner van Zandvoort, die onder invloed van sterke drank met zijn auto over de kop geslagen en in de tuin terechtgeko men was. De man had de auto daar achtergelaten en was met een taxi naar huis gegaan. VOGELENZANG, 26 aug. Vanmor gen heeft het N.V. Aannemingsbedrijf Van Vemde en te Beest te Heemstede een begin gemaakt met de werkzaam heden voor de reorganisatie van de Vo- gelenzangseweg in de dorpskom van Vo gelenzang. Indien geen regen of vorst het werk ernstig belemmert zal de Vo- gelenzangseweg over 14 weken weer he lemaal berijdbaar zijn. Later, vermoede lijk begin 1964, zal de Vogelenzangse- weg tussen de dorpskom en de Leyduin- weg worden geasfalteerd. Vanmorgen maakten borden bij de Viersprong in Aerdenhout en bij de Bar- tenbrug in Hillegom het doorgaande verkeer er reeds op attent, dat via de Rijksstraatweg en via Bennebroek gere den moest worden. Om het ongerief zo veel mogelijk te beperken zal het verbe teren van de Vogelenzangseweg in zes fasen geschieden. Langs dit deel van de Vogelenzangseweg zullen parkeerhavens worden gemaakt. Bovendien zullen de voetpaden niet opnieuw worden geas falteerd, maar een tegelbestrating krij gen. In de overige drie wijken van Bloe mendaal zijn de voetpaden reeds van tegels voorzien. Als het werk klaar is is het misschien niet onmogelijk, dat buslijn 20 in de rich ting Hillegom door het dorp via de Graaf Florislaan zal gaan rijden. In om gekeerde richting blijft dan de route Bartenweg, Leidsevaart, Bekslaan, Vo gelenzangseweg gehandhaafd, een route die de NZH van vandaag af in beide richtingen rijdt LISSE, 26 aug. Het wielertoemooi voor aspiranten, dat zaterdagmiddag door de Lisser Ren- en Toerverenigmg „De Bollenstreek" rond de vijvers van liet Karei Doormanplein in de Zeehel denbuurt te Lisse werd gehouden, is op enigszins verrassende wijze gewon nen door de Haarlemmer Henk van Leeuwen. Verrassend, omdat Bartling, Zelden thuis. Rob van Lierop, Bakker, Snoder en Hommi die de beste po sities voor het beslissende sprintje hadden gekozen in de laatste bocht naar de finish door een verkeerde ma noeuvre van Bartling onderuit gingen en daardoor hun winstkansen verspeel den. Voor Van Leeuwen kwam toen de weg naar de overwinning vrij te l'f>" gen. De zestig deelnemende aspiranten aan dit toernooi waren onderverdeeld in drie series en daarbij gingen de acht snelste rijders van elke serie over naar de finale. De Haarlemmer Leen Kreuger won de eerste serie, Rob van Lierop uit Hillegom was in de tweede het snelst en de Amsterdammer Jan Bartling bracht de derde serie op zijn naam. Vooral de renners van het orga niserende „De Bollenstreek" kwamen in de series goed voor de dag en z(j legden dan ook beslag op de eerste prijs van het olubklasseoment voor hun vereniging. In de finale over veertig ronden ging Rob van Lierop al meteen na de start op avontuur uit, maar dat bleek met de stormachtige wind onbegonnen werk. Ook Vonk, Huisman en Harry van Lierop zagen geen kans om een voorsprong te nemen. Men hield het ge lid angstvallig gesloten en alleen serie winnaar Kreuger verdween door pech van het strijdtoneel. Nieuwe demarra ges van Vonk, Bartling, Snijder en Peetoom leverden evenmin enig resul taat op. De actieve Snijder nam in de slotronde weliswaar resoluut de leiding in handen, maar hij beging de fout om die weer af te staan. Bartling nam de kop van hem over en die reed in zijn haast om als eerste de finish te kunnen bereiken in de laatste bocht tegen de stoeprand. Hij sleepte Zeldenthuis, Bakker, Snijder, Rob van Lierop en Homima in zijn val mee. De kwieke Van ZANDVOORT, 26 aug. Zondag in de namiddag hebben de „doorzetters" van het Zandvoort-toernooi zich toch ge wonnen moeten geven aan Pluvius, nar dat de toernooileiders en deelnemers zeven van de negen toernooi-dagen door het slechte weer werden gekweld. Ter wijl de banen blank stonden, hebben de finalisten van het A-toernooi, op de dag dat „Zandvoort" precies 12'/« jaar be stond, in het gezellige clubhuis geloot om de prijzen. Een onbevredigend ein de van het zo voortreffelijk bezette toer nooi, waaraan tal van prominente ten nissers deelnamen. De eerste prijzen, bestemd voor de enkelspelwinnaars, vielen ten deel aan Patricia v.d. Heuvel uit Bolnes en J. Beukers uit Utrecht. Het herendubbel kwam op naam van de Amsterdam mers Hartog en Fleury en het dames dubbelspel werd geacht gewonnen te zijn door mevr. Baars en Reineke v.d. Linden, die de eindstrijd reeds hadden bereikt. Enige waarde is uiteraard aan deze loting of toewijzing niet toe te ken nen. J. Beukers bereikte de eindstrijd van het herenenkelspel na een sterke strijd met Theo v.d. Broek, die door Beukers met 10-8, 0-6 en 6-2 werd gewonnen. De andere halve-eindstrijd was bijzonder teleurstellend. De Rotterdammer Adan was volkomen van slag en zonder in spanning won de Amsterdammer Niek Fleury met 6-2 en 6-1. Bjj de dames bereikten mevr. Baars en Patricia v.d. Heuvel de eindstrijd. Mevr. Baars na een zege van 6-2 en 6-4 op de Nijmeegse mej. N. Hunnes sen en Patricia v.d. Heuvel door een overwinning op Kea Okker. De Haar lemse kampioene kan op een voortref felijk gespeeld toernooi terugzien. Kea won achtereenvolgens van Els Spruyt en Joyce Sluijter en liet zich ook in de hal ve finale niet onbetuigd. Na 3-6 en 8-6 plaatste zij haar sterke tegenstandster voor een 3-1 achterstand. Met 7-5 moest Kea uiteindelijk de finale-plaats aan Patricia laten. Het herendubbelspel kwam niet ver der dan tot de halve-eindstrijden. De laatste vier dubbels; Beukers en S. Ok ker, Hartog en Fleury, Adan en v.d. Broek en V. 't Hoff en Boerma. Het damesdubbelspel strandde in de halve- eindstrijden en het gemengd dubbelspel werd vroegrijdig van het programma afgevoerd. Voor het B-toernooi worden alsnog ge speeld de eindstrijden van het herenen- Vaicn»! ©n het damesdubbel en van het C-toernooi worden nog gespeeld de fi nales, herenenkelspel, heren- en dames- dubbel. Milly Sikkes toonde haar voor uitgang met een overwinning in het B- toernooi. Zij klopte Annette Broekers, die zich met overwinningen op sterker geachte tegenstandsters 'niet onbetuigd had gelaten, met tweemaal 6-1. De belangrijkste resultaten luiden: A-toernooi, H.E., kwart-eindstrijden: Th. v.d. Broek versl. W. Stoop 9-7, 6-1; J. Beukers versl. H. Maes 6-4, 4-6, 6-4; R. Adan versl. H. Boerma 6-3, 8-6; N. Fleury versl. P. Brandenburg 6-3, 6-2. Halve-eindstrjden: J. Beukers versl. Th. v.d. Broek 10-8, 0-6, 6-2; N. Fleury versl. R. Adan 6-2, 6-1. D.E., kwart-eindstrijden: mevr. Baars versl. mej. I. Koster 6-3, 7-5, mej. N. Hannessen versl. mej. M. Knoppers 7-5; mej. P. v.d. Heuvel versl. mej. G. West hof 6-3, 6-3; mej. K. Okker versl. mej. I. Sluijter 6-0, 6-4. Halve-eindstrijden: mevr. J. Baars versl. mej. N. Hannessen 6-2, 6-4; mej. P. v.d. Heuvel versl. mej. K. Okker 6-3, 6-8, 7-5. B-toernooi, H.E., halve-eindstrijden: H. Maas versl. J. Bijlsma 6-4, 6-4; R. Koggink versl. A. v. Tiel 6-8, 6-0, 6-4. D.E., halve eindstrijden: mej. M. Sik kes versl. mej. D. IJspaard 6-2, 6-2; mej. A. Broekers versl. mej. R. Ber- rier 6-2, 6-4. Eindstrijd: mej. M. Sikkes versl. mej. A. Broekers 6-1, 6-1. C-toemooi H.E. halve-eindstrijden: D. Graaff versl. C. ter Brake 7-5, 3-3 opgegeven; G. Booy versl. J. Keh'zer 6-4, 8-6. D.E. halve-eindstrijden: mej. E. Hof man versl. mej. M. v.d. Veer 6-2, 6-4; mej. M. Fahrenfort versl. mej. D. Klijn 2-6, 6-4, 6-0. Eindstrijd: mej. E. Hofman versl. mej. M. Fahrenfort 8-3, 6-3. HAARLEM, 26 aug. Op het goed georganiseerde TYBB sluitings soft- balltoernooi heeft een vreemde finale plaats gevonden. Niet op het veld, maar in de kantine via een loting moest de winnaar bekend worden ge maakt. De finale EDO-HOK verregen de namelijk. HCK werd de gelukkige. In het B toernooi ging de eerste prijs verrassend naar Almelo. De Uitsmij ters, welke uit deze stad komen, won nen de finale na verlenging van TYBB 2 met 95. Leeuwen kreeg toen de vrije ruimte en demarreerde zo hard, dat Huisman en Vonk hem niet meer te pakken kregen. De uitslag luidt: 1. H. van Leeuwen, Haarlem, de 26,4 km. in 39 min. 37,2 sec,; 2. F. Huisman, Koog a.d. Zaan; 3. J. Vonk, Hilversum; 4. H. van Lier op, Hillegom; 5. J. Geilings, Beins- d>rp; 6. D. v.d, Mey, Sassen'heim; 7. H. Welp, Heemskerk; 8. J. Buis, Half weg; 9. D. van Kerpel, Den Haag; 10. G. Zantingh, Leimuiden; 11. S. v.d. Lans, Lisse; 12. R. Snijder, Haarlem; 13. R. van Lierop, Hillegom; 14. W. Koghee, Zaandam. In een wedstrijd op gewone fietsen ove vijftien rondjes, die als revanche van de „Tour de Lisse" bedoeld was, heeft Tourwinnaar Rob BissOhops zich niet laten verrassen en in de eind sprint bleef hij opnieuw aan de win nende hand. De uitslag luidt: 1. R. Bissehops, Sassenheim; 2. Th. van Rooyen, Lisse; 3. C. Verkerk, Hillegom; 4. H. Frauen- feider, Lisserbroek; 5. H. Berbee, Lis se; 6. P. Bemelman, Lisse; 7. M. v.d. Vlugt, Sassenheim; 8. H. van Lierop, Hillegom; 9. B. van Beek, Hillegom; 10. H. v.d. Mei), Sassenheim. HAARLEM, 26 aug. Zondag ochtend vroeg is in de Mariastich- ting, na een ziekte van enkele dagen, overleden Jan Willem van de Ven, redacteur van onze courant. Jan van de Ven, die 34 jaar geworden is, was sedert 1955 aan onze stadsredactie te Haarlem verbonden. Hij werd 4 april 1929 te Breda geboren, door liep het Onze Lieve Vrouwe Lyceum in zijn geboortestad en studeerde en kele jaren aan de Nijmeegse univer siteit. In 1952 kwam hij in dienst van de N.V. Drukkerij De Tijd, waar hij aanvankelijk werkzaam was op de redactie buitenland van onze bladen. Een paar jaar later, in 1955, werd hij op eigen verzoek overgeplaatst naar onze stadsredactie. De plechtige requiemmis is woens dag 28 augustus, 's morgens om half elf, in de Pastoor van Ars-kerk in Parkwijk. Daarna geschiedt de be grafenis op de St. Jozef-begraaf- plaats aan de Vergierdeweg. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiii Het onverwachte overlijden van Jan van de Y^n heeft niet alleen zijn gezin zijn familie en onze redactie diep ge schokt maar ook de talloze vrienden en relaties, die hij zich in loop van acht jaar in Haarlem en wijde omgeving heeft verworven. Ofschoon hij min of meer bemoeienis had met al het werk, dat in een stadsredaktie omgaat, lag zijn taak toch vooral in de journalistieke arbeid die ook maar enig verband had met gemeentelijke zaken. Als raadsverslag- gever zag hij kans zich binnen de kortst mogelijke tijd in te werken in de plaatse lijke aangelegenheden en wist hij, met zijn zuidelijke inslag zich heel spoedig aan te passen aan de Haarlemse sfeer. In gemeentelijke bestuurskwesties was hij bijzonder deskundig en menigeen heeft van zijn goede inzichten kunnen profi- teren Van die inzichten getuigen ook zijn commentaren op gemeentelijke acti- viteiten, waarbij hij de zaken zuiver en eerlijk durfde stellen zonder ooit een verkeerde toon aan te slaan. In het bijzonder is Jan van de Ven promotor geweest van een beter con tact tussen de plaatselijke pers en het gemeentebestuur. Zijn streven daarnaar resulteert nog steeds m..ea" J0 ®eum ig samenkomen van het college an burge meester en wethouders en de raadsver- Advertentie) DoeLtraat 39 - Haarlem - T*1 13232 OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN slaggevers. Dat hij een uitstekend gevoel voor nieuws had en daartoe een uitge breide kring van relaties had opge bouwd, is vaak onbekend voor de lezer herhaaldelijk in onze nieuws kolommen tot uiting gekomen. Naast zijn traditioneel-dagelijks werk voor de krant had het toneel zijn grote belangstelling. Daaraan heeft hij het grootste deel van zijn vrije tijd besteed. Op de eerste plaats was hij voor onze courant de recensent van het beroepstoneel in Haarlem. Hij had zijn hart daaraan zo verpand, dat hij slechts bij zeer hoge uitzondering een voorstelling miste. De toneelliefheb bers, die hem niet persoonlijk kenden, hebben hem zeker leren kennen en waarderen uit en door zijn bespre kingen. Zijn toon was zelden hard en altijd bleek weer, dat een man aan het woord was, die zijn stof beheerste en die met groot gemak zijn gedachten wist te formuleren. Niet alleen het beroepstoneel had zijn belangstelling. Hij werd minstens zo geboeid door het amateurtoneel, waarin hij een voor wat Haarlem betreft belangrijk aandeel heeft gehad. Met na me heeft de katholieke rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" van zijn talenten als speler en regisseur geprofiteerd. Vooral in de laatste kwaliteit heeft hij bij Thijm wonderen verricht. Zo niet altijd onder zijn leiding dan toch minstens onder zijn invloed is de stijl van „Alberdingh Thijm" geëvolueerd naar een meer artistiek ver antwoord peil. Het beste bewijs daarvan leverde hij zelf in de voorstelling van „Saldo Mortale", een stuk van de Ne derlandse auteur Dimitri Frenkel Frank, dat voor velen niet alleen naar inhoud, maar ook naar enscènering en regie een openbaring is geworden. Met die voor stelling behaalde de Rederijkerskamer de tweede prijs in het landjuweel van het Werkverband Katholieke Amateurtoneel (W.K.A.) en de regieprijs in de Noord hollandse voorronde van het Nationaal Landjuweel. Juist vorige week is dit stuk in boekvorm uitgekomen, volgens de regie-aanwijzingen van Jan van de Ven en geïllustreerd met foto's van zijn voorstelling. Onder zijn leiding ook is het school- toneel van het Mendel-college tot ont wikkeling gekomen, vooral sedert hij een uur per week les gaf in voordrachts kunst. Beducht voor een groot fiasco heeft zijn omgeving in het begin van dit jaar de schoolvoorstelling afgewacht van Shakespeare's „Romeoen Julia". Ze werd een groot succes, dank zij de bezieling en het enthousiasme, dat hij op zijn dis cipelen had weten over te brengen. Van dat enthousiasme en die bezieling kun nen ook de leerlingen getuigen, die bij hem de toneel-cursus volgden van de Stichting „Jong Haarlem Vooruit". Ge durende enige tijd heeft Jan van de Ven ook verbale expressie gegeven aan de Haarlemse Mater Amabilisschool, en on langs regisseerde hij als gast een voor stelling van de toneelvereniging P.A.L. V.U. te IJmuiden. Het toneelleven in Haarlem heeft dus veel aan hem te danken. Wij denken met name nog aan zijn activiteiten om een vastere band te leggen tussen de toneelgroep Centrum en Haarlem, voor welke band hij een warm pleitbezorger was. Voorts had Jan van de Ven zitting •n verschillende commissies en organi saties, waarvan wü noemen het bestuur van de Katholieke Nederlandse Journa listen Kring, afdeling Noordholland en de adviescommissie van de Haarlemse Voorjaarsbeurs. geheim van de CINEMA PALACE: Het zwarte koffer, 14 jaar. Dagelijks 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Meisjes langs ne weg, FRANS HALS: ontraden. LIDO: 55 dagen Peking, 14 jaar. Dagelijks 2 en 8 uur. LUXOR: De dodenlijst van A.M. 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: Wat doet papa toch in Italië? a. 1. Dagelijks 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY. t/m donderdag: Wurgende gangsters- greep, 18 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: De nacht van de koude neuzen, alle leeftijden. 2.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA, t/m donderdag 8.15 uur: Spoed cursus „Franse liefde", alle leeftijden, t/m donderdag 2.30 uur: South of the border, 14 jaar. Dinsdag 27 augustus. Grote of St. Bavo Kerk. 8 uur: Orgel concert door Piet Kee. Tentoonstelling „Met vallen en opstaan" t/m 29 aug. in het clubgebouw van de speeltuin Kindervreugd. Godfried v. Bouil lonstraat. Openingstijden van 2-5 en 7-10 uur. Adam ©n Eva, Raamvest 5. Iedere avond vanal 8 uux. Cabaret van 9 tot 11 uur. Waagtaveerne, Damstraat. Iedere avond 81 uur internationaal programma door Cobl Schreüer en Ronnie Potsdammer Frans Halsmuseum: Werken uit de Haar lemse School van de 16e t/m 19 eeuw Bijzondere collectie werken van Frans Hals. Dagelijks van 10—5 uur, 's avonds van 8.30 tot 10.30 uur Zondag van 1—5 uur Tot en met 8 september tijdens de avond openstelling expositie van Rembrandt-etsen in het prentenkabinet. Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Nederlandse, Italiaanse en Franse school, 16e t/m 19e eeuw. Fos sielen, natuurkundige instrumenten. Ge opend op werkdagen, behalve maandag, van 113 uur. Eerste zondag van de maand van 1—3 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 76: Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken Van 1012.30 en van 1.305 uur, (behalve maandag) Zon- er feestdagen van 25 uur. „ln 't Goede Uur". Korte Houtstraat 1. Geopend van 106 uur, 's avonds van 810 uur. In augustus: Tekeningen en aquarellen uit Spanje en Baskenland van Poppe Damave Museum Het Huls van Looy, Kleine Hout weg: Tentoonstelling van cultuur-historische diorama's. Geopend dagelijks van 10 tot 6 uur. Zondags van 1 tot 5 uur. (Tot 1 sept. Vlshal, Grote Markt: Foto '63. Geopend dagelijks van 10 tot 5 uur. Zondags van 1 tot 5 uur en elke vrijdagavond van 8 tot 10 uur. (Tot 1 september* Zaterdagavond heeft de bestuurder van een trekker met oplegger op de Schip- holweg een personenwagen van een Haarlemse vertegenwoordiger in de berm geduwd, toen hij wilde inhalen. Dat was daar verboden. Doordat de vrachtwagenbestuurder remde, schoven zijn wagen en de auto van de vertegen woordiger naar de linkerkant van de weg. De schade aan de personenauto was aanzienlijk. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. NOORDWIJK, 26 aug. Zevenuen dagen nadat het museum voor oudheid kundige vondsten in Noordwijk geopend werd, kon het dit weekeinde Zijn dui zendste bezoeker ontvangen. Het was een Engelsman, de heer A. Slight uit Aden, die reeds jarenlang zijn vakanties in Noordwijk doorbrengt. De heer Slight werd toegesproken door de voorzitter dr. J. van Nes en kreeg een boekje met inscriptie aangeboden. Onder de aanwinsten, die het museum de laatste tijd aan zijn bezit kon toe voegen, zijn twee journalen van de laat ste Noordwükse zeelogger, de N. W.3. Voorts werden door de heer P. Klein in vrije uren talloze zaken opgehaald zo als oude tegels, stoelen, potten enzo voorts. Ook werden talloze oude foto's binnengebracht, terwijl binnenkort de verzameling met een muntencollectie verrijkt zal worde" nze redactie lijdt door de dood van Jan van de Ven een groot verlies, want het werk dat hij verrichtte was aanzienlijk naar kwaliteit en kwantiteit. De opsom ming van zijn werkzaamheden, die in zijn levensbericht wordt gegeven, geeft dat al te kennen. Maar te zijner nagedachtenis dient in het bijzonder de aandacht te worden gevestigd op enige persoonlijke eigenschapggs-yhe zich onttrokken aan de «isaTneming van wie alleen de fësultaten van zijn journalistieke arbeid zagen. Daar komt bij, dat zijn optreden naar bui ten gewoonlijk van een zodanige ge demptheid en kalmte was, dat men zich niet snel een beeld van zijn per soonlijkheid kon vormen. Door dagelijkse samenwerking hebben wij hem echter leren kennen op de manier waarop zijn intimi hem wellicht hebben gekend. Dan kreeg een zekere vaagheid in den beginne al gauw tekening door een duidelijke behoefte aan genegenheid en waar dering. Zijn gevoeligheid in het mede menselijk verkeer is altijd van een opvallende jeugdigheid gebleven in tegenstelling tot zijn zeer volwassen intelligentie in het doorzien van za kelijke vraagstukken. De vereniging van deze twee uiteenlopende eigen schappen gaf hem wellicht een bij zondere geschiktheid tot creatieve en critische bemoeiing met toneelpresta ties enerzijds en tot het doorzien van be stuurlijke vraagstukken op gemeente lijk en provinciaal niveau anderzijds. Zijn liefde voor het toneel had de hevigheid van een passie en zijn eru ditie op dit stuk ging veel dieper dan voor het recensentschap strikt noodzakelijk was. Uit zijn toneelbe schouwingen bleek, dat hij niet alleen de diepere zin van de moeilijkste dra matische werken wist te vatten, maar ook kundig wist te beoordelen in hoe verre de spelers aan de realisering van de dramatische idee waren toe gekomen. Als raadsverslaggever genoot hij waardering en aanzien bij de stede lijke bestuurders en bij de politici van elke kleur en richting. Men hecht te betekenis aan zijn zakelijk inzicht en prees terzelfdertijd de eerlijkheid en objectiviteit waarmee hij de uit eenlopende politieke inzichten weer gaf en bij tijd en wijle becommenta rieerde. Wij van de redactie weten bovendien hoe verbluffend snel hij zich in haast iedere problematiek wist in te leven. En het was met eenzelfde snelheid dat hij de hoofdlij nen daarvan op schrift wist te stel len ten dienste van berichtgeving en voorlichting. Op het gebied van de reportage verstond hij de kunst van de gezellige mededelingsvorm zonder literaire opzettelijkheid. uilen wij hem dus missen om zijn journalistieke kwaliteiten, wij zullen hem ook missen als colle ga. Dat gemis zal kunnen worden me- degevoeld door de velen met wie Jan v. d. Ven ook buiten het journalistiek* milieu in aanraking kwam door zijn bemoeienis met het toneel, door de lessen die hij gaf in voordrachtskunst en dramatiek en door de betrekkelijk wijde kring van vrienden en goede kennissen die hij bezat. Er is in hem altijd een vermoeden geweest van niet lang te zullen leven. In een vertrouwelijk gesprek gaf hij daar wel eens uiting aan. En het is wellicht in verband daarmee, dat er in hem een zekere hevigheid van le ven en beleven was onder de afscher ming van uiterlijke gelijkmoedigheid en rust. Deze niet aan de oppervlak te komende emoties gaven hem een bijzondere gevoeligheid voor de levens noden van anderen. Hij verplaatste zich snel in de moeilijkheden van an deren en kon hartstochtelijk opkomen voor iedereen die liefdeloos beoor deeld of bejegend werd. Het mysterie van de dood krijgt bij iemand die zo jong en plotseling uit het leven wordt weggeroepen een bij zonder pijnlijk accent. God geve dat Zijn troostende werkelijkheden: licht, rust en verkwikking, het deel mogen zijn van de overledene en dat het verlies dragelijk zij voor zijn vrouw en vier jonge kinderen. v. R. Ontwikkelingslectuur: Hagenbeek: Oog in oog met 1000 dieren; Holthau- sen: Nederlands hoorn van. overvloed; Ball: 3 september 1939; Het boek der vromen; Teilhard de Ohardin: De mens in de evolutie (r.k. afd.); Hendriks en E. Blok: Sportvissen van voorn tot haai; Packard: De piramide beklimmers; Arehitektuur 1963, 2e halfjaar. Romans: Hofdorp: Bloed in de bran ding; Krein: De nieuwe overste (r.k. afd.); Gavin: Sech partunal; Claveli: Koning Rat; Wolkers: Serpetina's petti coat; Beauvoir, de: De mandarijnen; Martin: Het erfdeel; Simenon: Les autres; Hare: Tragedy at law; Het- man: Bring den Schnee durbhs Feur (r.k. afd.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 3