Waardige en indrukwekkende betoging van 200.000 mensen voor rechten van de negers Bankemployé verdronken; tas met ƒ157.000 zoek Raadselachtig ongeluk in Amsterdam Druk overleg over de koppelbazen Ordelijk en rustig verloop Ook massabetoging in Amsterdam voor rassengelijkheid Cees Pelt •s&è'MO RR Mgr Dj a j asepoetra in ons land 6 maanden wegens Moord op negerin Kard. Mindszenty voorlopig nog niet vrij Van 25 ingesloten mijnwerkers in Utah zijn er twee gered DELEGATIES ZATERDAG BIJEEN Toch vol salaris voor v. d. Putten TT weer- POND LICHTER IN 10 DAGEN i Af en toe zon Aan zee AUGUSTUS: BIJZONDER NAT EH t QUO» 2.40 "e maaltijd in een koekje WASHINGTON, 29 aug. (Rtr., UPI) President Kennedy heeft gisteren over de spectaculaire „Mars naar Washington" gezegd dat deze massale protestdemon stratie ten gunste van de burger rechten van de Amerikaanse negers in Washington „de zaak van de twintig miljoen negers" onder de aandacht van de mens heid heeft gebracht. Oorzaak onbekend De auto van de bankemployé wordt uit het water gehagld. Petitie -aan de demonstratie in Amster dam voor gelijkheid van rassen namen gisteravond ook (van links naar rechtsde toneelspelers Ton van Duinhoven, Ko van Dijk en Frans van der hingen deel. Concurrentiepositie Rijwielen-Bromfietsen-Scooters HEINKEL SCOOTERS ZUNDAPP - BERINI MAGNEET - KREIDLER BROMFIETSEN Rijksstraatweg 397-599, Tel. 53097 S êefore,ijou êuyl FALCON TWEEDJASSEN DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1963 87ste JAARGANG No. 31525 A AUGUSTUS NORMAAL Kennedy trots op massale Mars naar Washington 'iiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimHiiiiii SCHIPHOL, 29 aug. Woensdagmid dag is de aartsbisschop van Djakarta, Mgr. A. Djajasepoetra S.J. op Schiphol aangekomen, waar hij werd verwelkomd door pater 3. Hommels, secretaris van de provinciaal der paters Jezuïeten uit Den Haag. Mgr. Djajasepoetra, die voor de oor log zijn studie voltooide in Maastricht, is eigenlijk op weg naar het Concilie in Rome, waar hij over enkele weken wordt verwacht. Omdat hij Nederland weer eens wilde zien, is hij wat eerder Haar Europa gereisd. Zijn korte verblijf hier zal hij mogelijk ook nog benutten W>or een bezoek aan Duitsland. (Advertentie) Verkrijgbaar met vanille-, kaas- of chocoladesmaak Pak voor 3 6 maaltijden ke apotheker en drogist hebben SikS HAGERSTOWN, 29 aug. (UPI) Een tabaksplanter, behorende tot de *°genoemde aristocratische families van het zuiden der V.S., is gisteren in de ■taat Maryland veroordeeld tot zes Hiaanden gevangenisstraf en een boete van 625 dollar wegens het toebrengen Van stokslagen aan een 5i-jarige nege- omdat zjj hem niet snel genoeg zijn "rank bra ht. De negerin, die groot moeder was en moeder van 11 kinde- ïcn, stierf acht uur daarna. Zantzinger, de 24-jarige moor- £®58a.r' kreeg van de rechter, D. Ken- von? ^pksughljn, te horen, dat hjj niet ho<»«. september de gevangenis in Po» kif gaa?' z°dat hij zijn tabaksoogst VelL? 2ne7L 311 balen- Zantzinger werd wegens dood door schuld, sevnïP waar maximaal tien jaar gevangenisstraf op staat. Waav^et?lïer weigerde te verklaren, geveld^ ZU een ^0ht vonnis heeft HatruJ'?«1lser,,he6ft de negerin, mevrouw ®en «hv f van hereep kelnerin, met heidshni feflia,gen tijdens een liefdadig- Hiore werd »op 9 februari ik in Balti- «we werd gegeven. De president maakte deze opmer king na een onderhoud van een uur en een kwartier met leiders van de de monstratie die meer dan 200.000 men. sen op de been heeft gebracht. Hij was onder de indruk van de grote geestdrift en rustige waardigheid van de duizenden betogers. Kennedy prees de leiders voor de uitvoerige voorbe reidingen en de deelnemers voor de ordelijke- wijze waarop de betoging was verlopen. Als wij denken aan an dere demonstraties die in verschillen de delen van de wereld zijn gehouden kan dit land trots zijn op de betoging van vandaag, aldus Kennedy, die be loofde dat zijn regering voort zal gaan met haar pogingen om gelijke behan deling van de negers te verkrijgen. Een der organisatoren, Philip Ran dolph, verklaarde hij het verlaten van het Witte Huis te geloven dat de de monstratie van invloed zal zijn op het beeld dat de gehele wereld van de V.S. heeft. De opzet van de mars voor „werk gelegenheid en vrijheid" was symbo lisch. De 200.000 deelnemers liepen van het Washington-monument naar het Lincoln-gedenkteken. De deelne mers waren gekomen met twintig speciale treinen, zevenhonderd bus sen, negen gecharterde vliegtuigen, auto's en ook te voet. In het begin heerste er op de zonovergoten ga zons een sfeer die aan een reuze- ASSISI, 29 aug. (KNP) „Ik geloof niet, dat kardinaal Mindszenty op 29 september naar Rome zal komen om de tweede zitting van het Vaticaans Con- cilie bij te wonen", heeft kardinaal Koe- nig dinsdag verklaard op het congres van Pro Civitate Christiana, dat te As- sisi wordt gehouden. De kardinaal voegde eraan toe, dat de onderhande lingen over kardinaal Mindszenty niet alleen van de H. Stoel afhangen. picnick deed herinneren. Maar al gauw werd het aspect er een van een „revival"-bijeenkomst. De Mars op Washington is stellig de tot dusver grootste demonstratie voor de rechten van de negers gewor den, die ooit in de geschiedenis van de Verenigde Staten is gehouden. De mars begon 's middags om kwart over vier, onze tijd, toen bij het Washing ton monument de tienduizenden zien in beweging zetten voor de tocht naar het 800 meter verder gelegen Lincoln Memorial. Bijna 3.000 politiemannen, ruim 300 leden van de reserve-politie ongeveer 1.700 militairen van de natio nale garde en 330 brandweerlieden waren al paraat toen de eerste beto gers, zowel negers als blanken, de stad begonnen binnen te stromen. Al les verliep echter bijzonder ordehjk, Voordat de eigenlijke mars begon wer den liederen gezongen en de menigte raakte zeer onder de indruk, toen de negerzangeres Odetta een emotionele vertolking gaf van de spiritual „Where 1 stand". Duizenden betogers klapten rhythmisch in de handen en zongen en kele meer bekende coupletten van het lied mee. Constitution Avenue was be volkt met één grote deinende massa die zich uitstrekte tot de voet van het Washington-monument. Tezelfdertijd hadden enkele neger leiders een onderhoud met vooraan staande leden van het Amerikaanse congres. Ds. Martin Luther King, Roy Wilkins en de „vader van de mars", Philip Randolph, vergezeld van enige andere topfiguren onder de negers spraken met de Democratische sena tor Mike Mansfield, de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, John McCormack en de Republikeinse se natoren Everett Dirksen en Charles Halleck. Een negerdelegatie had later nog een onderhoud met president Ken- :di ceil D11UC1 mei pi nedy. Met de congresleden werd van gedachten gewisseld over de voorstel len die de president heeft ingediend voor gelijke rechten voor de negers. De negerleiders waren niet unaniem in hun oordeel over de vraag of het gesprek met de senatoren een groot succes was geweest. Philip Randolph had echter reeds eerder verklaard dat de mars zelf al een succes was voor dat deze in feite was begonnen door de grote aandacht die deze gebeurte nis overal in de wereld ten deel viel. Pers, radio en televisie waren in groten getale aanwezig en in totaal werden er door de politie 2.300 specia. Ie perskaarten uitgereikt aan Ameri kaanse en buitenlandse journalisten. De Amerikaanse nazi-leider Geor ge Lincoln Rockwell had aangekon digd dat hij met enkele van zijn vol gelingen een tegenbetoging zou hou den. De politie arresteerde echter een van zijn aanhangers, Carl Al len, toen deze een redevoering wilde houden, waarop Rockwell en vijftig van zijn mannen het toneel verlie ten. Toen om kwart over vier de mars AMSTERDAM, 29 aug. Gistermid dag omstreeks half vie<r is een kleine bestelauto in de Kostverlorenvaart te water geraakt. De bestuurder, de 31- jarige employé van de Rotterdamse Bank J. P. Valk is daarbij verdron- ke De heer Valk was in het bezit van een tas waarin een bedrag zat van circa 157.000 gulden. De employé had het bedrag bij de bijkantoren van de Rotter damse Bank opgehaald. De auto van de heer Valk kwam uit de richting van het Surinameplein en verdween, over de brug naar de Overtoom, tot verbazing van de ve le voorbijgangers, plotseling in het water. Onmiddellijk sprongen drie jongemannen te water, maar hun red dingspogingen mochten niet baten. Nadat de brandweer eerst de auto uit het water had opgehaald, dregde de rijkspolitie ruim een uur na het on geluk het lichaam van de bestuurder op. Over de oorzaak van het ongeluk tast de politie volkomen in het duister. In de eerste verwarring verkeerde men in de mening dat er meer inzittenden in de auto aanwezig waren geweest, maar bij een nader onderzoek bleek dat het slachtoffer alleen in de wagen had ge zeten. De rijkspolitie te water vas vanoch tend vroeg nog aan het dreggen naar de tas met 157.000 gulden. In de loop van gisteravond zijn een zak met sala ris-enveloppen alsmede een tas met en veloppen met effecten uit het water op- gedregd.. Deze stukken waren uit de auto gevallen, toen de wagen uit het water werd opgehaald. De bankem ployé moest op zijn rit, een soort in terne postdienst, onder andere ook ef fecten naar een der bijkantoren bren gen. begon en de menigte het Lincoln Me morial bereikte, waren daar ook de afgevaardigden uit de film en toneel wereld, Josephine Baker, Helena Hor- ne, Marlon Brando, Charlton Heston, James Garner en Paul Newman en de neger schrijver James Baldwin. De beroemdheden uit Hollywood ontlokten uitbundige toejuichingen aan de beto gers. Marlon Brando keek echter wel enigszins verwonderd toen hij in het gereserveerde gedeelte zijn zitplaats wilde innemen en hem naar zijn naam werd gevraagd. Ook was er de onder-secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties, dr. Ralph Bunche. Ds. Martin Luther King, die zich na zijn bespreking met de congresleiders bij de demonstran ten had aangesloten riep uit „gewel dig, eenvoudig geweldig toen hij de duizenden langs zich heen zag trekken. MOAB, 29 aug. Utah (UPI) Van de 25 arbeiders, die dinsdag in de Ameri kaanse staat Utah in een nieuwe mijn ten zuiden van de stad Moab tengevolge van een ontploffing werden ingesloten zijn tot vanmorgen slechts twee gered. Acht lijken zijn geborgen. Gisteren werd ontdekt, dat nog min stens vijf arbeiders in leven moesten zijn achter een barrikade, maar laat in de avond kwam een reddingsploeg na een onderzoek van een groot deel van de mijn teleurgesteld naar boven. Zij had de bewuste barrikade niet kunnen vinden. Hoe oostelijker zij kwam in de schacht, hoe warmer het werd. Ten slotte moest zij terugkeren. Volgens haar is het niet onmogelijk, dat de be wuste barrikade zich bevindt in het gedeel te dat zij vanwege de hitte niet kon bereiken. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG, 29 aug. Zater dag komen opnieuw de delegaties van werkgevers en werknemers in de Vakraad voor de Metaalindustrie bijeen om te spreken over eventuele maatre gelen ter bestrijding van de ronselarij. Het lijkt echter zeer de vraag of beide partijen er thans reeds in zullen slagen tot volledige overeenstemming te ko men op basis van het voorstel van de vakbonden, dat inhoudt: een algemeen verbod tot het inschakelen van geleende arbeiders met een uitzondering voor de kennelijk bonafide gevallen. In de afgelopen dagen is er over deze voorstellen druk intern overleg geweest en dit overleg duurde ook vandaag nog (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, «9 aug. - Ook hier is gisteravond een massale demonstratie gehouden voor rassengelijkheid in Ame rika. Een stoet demonstranten, die van 300 deelnemers tot circa 1500 aangroei de, maakte een stHJe tocht van de Nieuwmarkt naar het Amerikaanse con sulaat op het Museumplein. De mars, die als uiting van solidariteit bedoeld w'as met de mars naar Washington, verliep bijzonder ordelik en rustig. De politieagenten te paard, die de betogers escorteerden, behoefden slechts in actie te komen om het verkeer op enkele drukke kruispunten stop te zetten. Even na haH acht vertrokken circa driehonderd betogers van de Nieuw markt. Onder hen bevonden zich vele Surinamers en andere kleurlingen. Het merendeel van de deelnemers be stond uit jongeren. Zg voerden span doeken en levensgrote borden mee, waarop geschreven stond: „Wat is de mocratie Amerika? „Rassengelijk heid", „Sociale rechtvaardigheid, nu" en andere leuzen. De kilometer lange stoet trok via de drukste punten van de hoofdstad, zoals Munt, Weteringcir cuit en Leidseplein naar het Museum- lein. Onderweg sloten zich honderden .jjj de demonstranten aan, zodat de stoet tenslotte vijf maal zo lang werd. Op sommige punten ontstonden klei ne verkeersopstoppingen. Voor aan de stoet liepen de organisatoren: de Amerikaanse negerschrgver Paul Har rison, de schilder Sam Middleton, de leraar A. van Soest en de assistent T.V.-regisseur Huib de Vries. Op het Amerikaanse consulaat over handigde het actiecomité een petitie ter ondersteuning van de actie voor rassen gelijkheid in de Verenigde Staten. De consul, de heer Byron Blankinship, ont ving het comité hartelijk en beloofde de petitie zo spoedig mogelijk door te stu ren naar ambassadeur Rice in Den Haag die er volgens hem ongetwijfeld voor zou zorg dragen, dat het document zo snel mogelijk op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Amerika terecht zou komen. Tijdens de overhandiging van de peti- - wachtten de demonstranten buiten ui doodse stilte. Toen de delegatie het consulaat verliet hieven sommige jeug dige deelnemers een spreekkoor aan: „freedom". Het werd echter stil, toen Paul Harrison zich via een megafoon tie in tot de demonstranten ristte enaUe Nederlanders dankte voor hun sympa thie met de actie. Omstreeks kwart voor «?sen was de sobere demonstratie ten einde. De beto- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 29 aug. De minister raad heeft besloten de heer F. H. v. d. Putten, de vroegere technisch hoofd ambtenaar van Defensie, het volledige salaris te doen uitbetalen over de pe riode, die hij ten onrechte ontslagen is geweest. Dit besluit is in overeenstemming met een rapport, dat hierover is uit gebracht aan de ministerraad door een interdepartementale werkgroep, die nog onder het kabinet-De Quay is ingesteld om deze kwestie te be studeren. Voortaan zullen nu alle ambtenaren, die achteraf ten onrech te blijken te zijn ontslagen, hun ach terstallig salaris uitbetaald krijgen. Zoals bekend, werd de veelbesproken heer v. d. Putten in november 1961 ontslagen, omdat hij naar het oordeel van de toenmalige minister van Defen sie, ir. Visser, bepaalde beschuldigin gen niet waar had kunnen meiken. Een jaa. later werd dit ontslag door de Centrale Raad van Beroep nietig ver klaard, waarna de heer v. d. Putten er de voorkeur aan gaf zelf ontslag te nemen. De minister weigerde ech ter het volledige achterstallige salaris terug te betalen, om welke beslissing hij algemeen als een „slecht verliezer' werd beschouwd. Ir. Visser wilde het door de heer v. d. Putten in die tijd bij een particulier bedrijf verdiende sa laris in korting brengen. De Tweede Kamer nam hier geen genoegen mee. Daarop werd de bovenvermelde com missie ingesteld om advies uit te bren gen. Het oude kabinet kwam niet meer aan een beslissing toe, deze werd aan he' nieuwe kabinet overgelaten. Aange nomen kan worden, dat de zaak-Van der Putten nu definitief is afgesloten. voort. Besprekingen van de vertegen woordigers van werkgevers en werkne mers met hun organisaties; besprekin gen ook met de centrale organisaties van werkgevers en werknemers, in de Stichting van den Arbeid, met het Col lege van Rjjksbemiddelaars en met het ministerie van Sociale Zaken. Dit over leg had echter voornamelijk een oriën terend karakter. Er zijn in het voorstel van de vakbonden nog een aantal de tails oningevuld gebleven, zoals de om schrijving van de gevallen die wél en die niet voor uitzondering op het algemeen verbod in aanmerking komen. Ook be staan er in werkgeverskring ernstige bezwaren tegen de mogelijkheid die de vakbonden willen openen om te staken als het verbod wordt overtreden. Als dit inderdaad voor de werkgevers on aanvaardbaar blijkt, rijst de vraag wel ke sanctie dan moet worden toegepast. Gedacht wordt aan het opleggen van een dwangsom maar de juiste juridische vorm, die een dergelijke mogelijkhid zou moeten krijgen, is nog niet duide lijk. Tenslotte is er nog het probleem van de concurrentiepositie op de ar beidsmarkt tussen de metaalnijverheid enerzijds en de andere bedrijfstakken. In de metaalindustrie wil men niet het risico lopen, dat de koppelbazen onbe perkt geronselde metaalarbeiders aan andere bedrijfstakken kunnen aanbie den. De metaalindustrie wil niet zich zelf verbieden wat voor anderen toe gestaan blijft. Het is hiervoor echter noodzakelijk, dat een vorm gevonden wordt waardoor op korte termijn het koppelverbod voor het gehele be drijfsleven zal kunnen gaan gelden. De Sociaal Economische Raad heeft vorig jaar reeds een suggestie :n die richting gedaan, maar men is toen niet verder gekomen dan een algemeen bin dende loonregeling die in de praktijk wei nig effectief is gebleken. Het ziet er daarom vooralsnog niet naar uit dat in de besprekingen in de vakraad reeds een definitieve oplossing zal worden ge vonden, waardoor zoals de vakbonden willen reeds per 1 september a.s. aan de koppelarij in de metaalindustrie een einde wordt gemaakt. Wel is het moge lijk dat de vakraad een uitspraak doet dat werkgevers en werknemers in be ginsel voorstander zjjn van een koppel verbod in de lijn van de voorstellen, zoals die door de vakbonden zijn ge daan, en dat zij gezame.üijk en in over leg met andere instanties ernaar zullen streven dat deze regeling zowel voor de metaalindustrie zelf als voor het overige bedrijfsleven op de kortst mogelijke ter mijn in werl#ig kan treden. Wellicht zal in afwachting daarvan reeds tot enkele voorlopige maatregelen worden besloten. Er zijn reeds tekenen dat de werk gevers in de Amsterdamse haven hun contacten met de koppelbazen aan het beperken zijn. De vergadering van de vakraad voor de metaalindustrie, die aanvankelijk op morgen was vastgesteld, is verschoven naar zaterdag wegens het plotseling overlijden van ir. Sprey, voorzitter van de grootste werkgeversorganisatie In de metaalindustrie, de F.M.E. Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Enkele zonnige perloden, maar ook hier en daar een bui. Vannacht zwakke wind en plaatselijk mist, morgen zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Iets hogere middagtemperaturen. VRIJDAG: Zon: 5.46-19.34. Maan: 17.19-0.30. Morgen verspreide opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Zwakke, ver anderlijke wind. Overdag 17 18 gra den, zeewater 17 graden. Vooruitzich ten: tijdelijk rustig strandweer, maar zaterdag nadert weer een oceaanfront. (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LElDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTEROAM TEL 223S96 Augustus '62 was een koude maand, augustus '61 was eveneens aan de koude kant en erg somber, augustus '60 was zeer nat en te koud en pas in 1959 vinden we een augustusmaand die ons 9 zomerse dagen wist te brengen. Best was het dus al niet de laatste jaren en nu gaat 1963 deze traditie voortzetten. Na een mooi en warm begin met zelfs twee zomerse dagen (warmer dan 25") sloeg het de Se van de maand radicaal om. Wanneer het nog een paar dagen regent, heeft augustus al twee keer zoveel regen opgeleverd als normaal en de temperatuur lag sedert de beruchte 8e augustus rond drie graden onder de normale. In Oostenrijk en zelfs bij Charleroi dus in België en niet eens in de altijd gure Ardennen viel sneeuw. En wat da boeren betreft, die over de modderige akkers waden..., wat augustus niet de oogstmaand? BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk. Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W A. M. van der Kallen, hoofdredactie. Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE HAARLE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter hoogte. Omroepers 16 cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave var» redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week 2.65 per maanc. f 7.90 pet kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1