Europese manifestatie van Carel Briels was ontaard „nice" ANDERHALVE EEUW GING VLOT VOORBIJ t is weer tijd voor h State „Eén expert is in Afrika nooit voldoende" al JT Metaalindustrie de dupe bij verbod koppelbazen „Als men allestegelijk wil forceert men de arbeidsmarkt Vertaalde pocket in ons land Heroïsche roman over de Duitse overval in 1940 op Nederland en België Waterloo - tentoonstelling 0 Waardige betoging KRtUCMi UK.*® Wielrijdster valt en overlijdt ter plaatse 5||gs. Lijm snél en muurvast met^Ceta-Bever 3NELFEX METALECTRO VISIE Bekaaid CONGRES MAATSCHAPPELIJK WERK GEORGE SZELL commandeur O.N. Dr. J. A. B. M. de Jong DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1963 PAGINA 7 Een ongebruikelijke foto van Carel Briels op het feestterrein in Nijmegen, waar hij door een stuk van de versieringen onver moed tot keizer werd gekroond. Ochtend-gymnastiek BUITENLANDSE KRONIEK Eén van de onmiddellijke doeb binden van de mars was: het congres |e bewegen Kennedy's wet op de Uirgerrechten aan te nemen. Maar op d't punt zijn de verwachtingen som ber. De behandeling van de wet in de senaat zal er ongetwijfeld door een uibuster gesaboteerd worden, en de ^legerleiders hebben reeds nieuwe enionstraties aangekondigd om die sabotage aan de kaak te stellen. Maar mag men geen plotselinge bekering Verwachten van zuidelijke senatoren eri oudere „diehards", de mars van B'steren zou toch de stoot gegeven Urmen hebben tot een geleidelijke 'E^utalitertsverandering van die Ame- ai\en die tot nu toe onverschillig stonden ten aanzien van de rassen- "oriminatie. De vreedzame neger- revalntie van 1963, die in de betoging van gisteren een hoogtepunt bereikte. j^a niet onmiddellijk resultaat heb- en, maar de hoop is gewettigd dat ^ontwikkeling van de emancipatie versneld wordt. Hoogtepunt de Weense wals op de grasmat zo zacht zo geurig - i j KJ Mr. Reinink hangt de dirigent de versierselen om. 9 9? NIJMEGEN, 29 aug. De feestelijk heden rond het 150-jarig; bestaan van ons koninkrijk zijn dus gisteravond in het Nijmeegse Goffertstadion ingezet Het een gala-première van een Euro- Ï'ese manifestatie „Voor en na Water- oo Tuin van Europa", artistieke en algehele leiding Care' Briels. Over «.Voor Waterloo" kunnen wij kort zijn. Even kort trouwens als de Manifesta tie zelve het maakte. Dat begon ermee dat Carel Briels de filmster Lilian Har vey hoofs de trappen van de eretribu ne afgeleidde en deed plaatsnemen op de voor haar bestemde zetel. Vervol gens schalde er volop muziek door de microfoon: „Das muss ein Stück vom Himmel sein". Dat op dit moment in derdaad het water bij bakken van de hemel viel, moet op toeval hebben be rust. Minder toevallig was het, dunkt mij, dat op dat moment ondanks alles eni ge in passende costuums gestoken pa ren op het grasveld te walsen aan vingen. Na enige donkerte werd daar na het feestgedruis verstoord door het woest binnenrijden van Napoleon te paard, omgeven door wat mederui ters. Het moet gezegd worden dat Wellington zich ook niet onbetuigd liet en meteen daarna op een vier voeter verscheen, eveneens omstuwd door wat gelijkgezinden. Vrijwel met een daarop verdween trouwens de hele stoeterij onder leiding van bei de legeraanvoerders onder één en de zelfde tribu'^ Een mooi besluit van een toch we; bewogen tijdperk. Toen werd via de microfoon mede gedeeld was het door Ank van der Moer? dat anderhalve eeuw sinds dien waren voorbij gegaan. Anderhal ve eeuw „vol tegenslag en vreugde' En op dat ogenblik voelde men toch wel sterk het gemis aan de door mi nister Visser in de wielen gereden „Slag bij Waterloo". Over „Na Waterloo" over de „Tuin van Europa" kan ik min der kort zijn. Want, voor den drommel, daar waren nogal wat taferelen mee gemoeid. Ierland, het land van onder meer „de onuitspreekbare namen was behalve door enige door kozak-achtige ruiters binnengedragen vlaggen en door het volkslied, vertegenwoordigd door een harp-spelende en zingende dame in een muziekkiosk-achtige verhevenheid. Griekenland, o.a. gekenmerkt door „on noemelijke jammer", had wat dames in uiteraard Griekse gewaden meegebracht die in een hoek van het veld wat voor- De Mars op Washington was een Waardige betoging. In die indruk wekkende waardigheid lag de grote kracht van de;,e demonstratie. De organisatoren nebben de situatie voortreffelijk in de hand gehouden. De atmosfeer was geladen maar de deelnemers aan de mars hebben een bewonderenswaardige zelfbeheersing Betoond. De Amerikaanse negerlei- der$ kunnen met grote voldoening terugzien op deze historische gebeur tenis, die een mijlpaal genoemd zou kunnen worden op de weg naar de emancipatie van die Amerikanen wier huidskleur zwart is. De bevrijding van de Amerikaanse neger begon honderd jaar geleden met Lincolns „Emancipation Procla mation". Daarom werd het Lincoln Memorial gekozen als doel van deze Mars op Washing ton. Die bevrijding is niet voltooid zo lang er nog ras sendiscriminatie be- S staat in de V.S., Zo lang er in het zuiden nog geen gelijk stemrecht is voor blanken en Zwarten en zo lang de neger in het noorden nog in zijn werkgelegenheid beknot wordt. Maar de Amerikaanse negers willen niet nog eens honderd jaar wachten voor hun emancipatie Volledig verwezenlijkt zal zijn. Zij Wensen: „Freedom now". Zij weten, dat zij grote moeilijkheden zullen moeten overwinnen, maar zij hebben Vertrouwen in de toekomst, zoals blijkt uit het lied dat zij gisteren Zongen: „We shall overcome", wij Zullen ons doel bereiken. De mars zal ongetwijfeld grote in druk hebben gemaakt op alle Euro peanen die het evenement op hun televisiescherm konden volgen. Die beïnvloeding van de publieke opinie in bet buitenland kan de lotsverbete ring van de Amerikaanse neger be- Vorderen, want de Amerikanen zijn gevoelig voor hun „image", voor het beeld dat anderen zich van hun natie Vormen. Maar het was de organisa toren van de mars er vooral om te doen hun apatische blanke landge noten wakker te schudden en hen te c°nfronteren met een groot onrecht. zichtige ochtend-gymnastiek gmgen doen. Turkije bracht gelijkgestemde, zij het anders in harembroekjes ge klede dames met slangenbezweerders- muziek op, maar Engeland was dan weer heel rijk vertegenwoordigd met allerlei Shakespeariaanse figuren Mac beth, Hamlet, Romeo en Julia of noem maar op. En natuurlijk door enige horse-guards. Oostenrijk kreeg gestalte in „de charme van Wenen dat wil zegden vooral in de gestalte van een groep duidelijk Tirolers. Of schenkt man sich daar soms geen Ro sen? Frankrijk, het alom bekende „land van de zon en kunst", leverde een lief balletje op, maar het ruige Finland daarentegen enige ietwat doelloze hout hakkers, die dreigend achter de hielen werden gezeten door muziek van Sibe lius. Wat had u van Spanje gedacht. Juist, „hartstocht en ravenzwart haar en een flamenco, gedanst door een troep je zigeuner-achtige, castagnette-dames. En dat klopte dan ook. Ik kan niet alles vermelden. Luxem burg kwam er, naar mijn smaak, nog al bekaaid af. Daar werd slechts mee gedeeld: „mousserend is de polka hier in Luxemburg". Daar werd niet mede gedeeld, waarom de polka in Roode- school minder mousserend zou klinken. Maar Italië kreeg ineens weer de vol le mep. Italië „gekust door alle mu zen". Was het wonder dat op dat ogen blik ineens drie levensgrote olifanten de arena betraden? En Aida en fak keldragers en Egyptische personen? Duitsland was ook op het tuinfeest. „Het is carnaval in Duitsland", zeiden ze door de microfoon en dat werd hoor baar onderstreept door het „Deutsch- land, Deutschland über alles" en zicht baar door het binnenrijden van hyee koetsen, bevattende enige blauw-gekiei- de, blazende pretbroeken. Een hoogtepunt was toen nog nau welijks meer mogelijk. Maar toch kwam het. „Ent is Europa" zei de stem door de microfoon. En het „Wil helmus" zou weerklonken hebben, wa re het niet dat het, en mét het volks lied ten naastebij het hele stadion ten onder ging in het oorverdovend geknal van donderbussen en ander vuurwerk. Op dat moment maakte Carel Briels die zich tot dan toe dirigerend, en schreeuwend („De groe- ta, aan de pers" en „Die hoofdredac- f /\<tverientie) teur? I will kill him") had geweerd een bezwerend voila-gebaar en trok zich terug. Het stadion ontplofte niet en noch kreeg ook zelfs maar de ge ringste arts een oorvijg te incasse ren. Het was kortom, zoals een buiten landse journalist het zei: „It's nice, very nice". Ik zou eraan toe willen voegen: het was ontaard „nice". En als ik mij niet vergis heeft Carel Briels dan ook het plan opgevat zich binnen kort metterwoon in Amerika te vesti gen. Ons feestvierend koninkrijk ech ter, zo heb ik uit de beste bron verno men, zal nochtans enige tijd blijven lig gen. De publieke belangstelling was on geveer van de omvang als die gisteren in ons blad door onze tekenaar Char les Boost werd geschetst. Maar de af wezigen waren ongetwijfeld om dezelf de reden afwezig als de afwezige il lustere leden van het erecomité. De laatsten waren er niet zoals op een voorafgaande ontvangst werd me degedeeld vanwege de weersomstan digheden. H. Hn. ZEDDAM, 29 aug. De ongeveer vijf tigjarige mevrouw Ticheloven uit Gaanderen heeft, toen zij met haar man op de weg ZeddamEtten fietste, de macht over het stuur verloren. Zij kwam ten val en sloeg met haar hoofd op het wegdek. Zij overleed ter plaatse. (Van onze verslaggever) NIJMEGEN, 29 aug. Prof. Karl Emmanuel uit het kleine, twee mil joen inwoners tellende Afrikaanse staatje Dahomey, heeft gisteren, op de vierde dag van het katholieke we- (Advertentie DEN HAAG. 29 aug. George Szell, dirigent in Cleveland is bij K.B. be-, noemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. De versierselen, behorende bij deze onderscheiding, zijn woensdagavond door mr. H. J. Reinink, directeur-generaal voor de kunsten en voor buitenlandse culture- Ie betrekkingen van het ministerie van O.K. en W. aan' hem uitgereikt in de pauze van het concert, onder leiding van de dirigent Szell gegeven door het Concertgebouworkest in de Kurzaal. Mr. Reinink memoreerde de grote verdiensten, die de heer Szell zich voor het Nederlandse muziekleven heeft verworven, en het feit, dat thans zijn vijftigste verjaardag als di rigent wordt gevierd. Immers: in 1913 op 16-jarige leeftijd dirigeerde hij in Bad Kissingen in Duitsland voor de eerste maal, en niets minder dan het Weens Philharmonisch Orkest. Spreker herinnerde eraan, dat Geor ge Szell al sinds 27 jaar Nederlandse orkester. bij herhaling heeft geleid. Zo sinds 1936 het Concertgebouworkest en het Residentieorkest bijna elk jaar, en later weer na 1949. Een en ander werd DEN HAAG, 29 aug. Het augustus nummer van „Metalectro Visie het maandblad van de Federatie Metaal- en Elektrotechnische Industrie consta teert, dat in de vakraad voor de metaal industrie de partijen het wel eens zijn over de noodzaak aan het euvel van de uitleenbedrijven een eind te maken, maar dat men het over de middelen niet eens is. „Metalectro Visie schrijft o.a.: Het is nu eenmaal een niet te weer leggen feit, dat de metaalindustrie niet de enige bedrijfstak is waarin februik wordt gemaakt van geronsel- e arbeidskrachten. Zou de metaal- ij dustrie dan ook het besluit nemen in deze bedrijfstak het optreden van koppelbedrijven onmogelijk te maken, zonder dat op korte termijn algemene maatregelen zouden volgen, dan zoü de metaalindustrie hiervan bepaald de dupe kunnen worden. Niet alleen zou de uittocht van werknemers uit de metaalindustrie blijven voortduren, maar bovendien zouden deze geronsel de werknemers dan geheel voor de metaalindustrie verloren gaan, het geen o.m. de onderbezettingsverliezen nog verder zou accentueren. Het ligt voor de hand dat de werknemers organisaties zwaar tillen aan deze kant van de zaak, zwaarder dan de vakbonden, die van hun kant weer meer oog hebben voor de onrust in dé gelederen van hun eigen groeperin gen" aanleiding tot een innige band met het Concertgebouworkest. Dat George Szell's liefde voor Ne derland niet bij „lippendienst" is ge bleven bleek nog onlangs door zijn uit voering met het Concertgebouworkest in de RAI-hal voor „Open het Dorp", waarbij hij zich, met een speech tot de aan hun radio's en TV-toestellen gekluisterde luisteraars en kijkers richtte. Ingaand op de in het algemeen ge stegen spanning op de arbeidsmarkt sinds het tweede kwartaal van dit jaar werpt „Metalectro Visie" voorts de vraag op of niet op korte termijn over leg is geboden over het loonsysteem. ,Dt toenemende vraag naar arbeids krachten tegenover een verminderd aan bod," aldus het blad, „oefent een druk op de lonen uit die de werkgevers in tal van gevallen voor welhaast onop losbare problemen stelt." Het is dan ook een klemmende vraag of het georgani seerde bedrijfsleven als drager van het nibuwe loonsysteem de hem hierin toe gekende verantwoordelijkheden bil voort during van de thans ontstane situatie zal kiunen blijven dragen. Deze situatie dwingt tot bezinning op de vraag welke de verantwoordelijkhe den van het georganiseerde bedrijfsle ven zjjn en voor welke zaken de over heid de verantwoordelijkheid heeft: de ze verantwoordelijkheden dienen dan ook te worden erkend en er dient naar te worden gehandeld. Overheid en be drijfsleven zullen zich moeten realise ren dat men door alles tegelijk te wil len (nieuwe liefst buitenlandse in dustrieën, aardgasleldingen, meer ex port, enz.) bij een krappe arbeids markt, het onmogelijke wil en de zaak forceert. Daarvoor dragen overheid en bedrijfsleven tezamen de verantwoorde lijkheid." EINDHOVEN, 28 aug. (ANP" - Op maandagmiddag 16 september zal in de Philips-schouwburg in Eindhoven de openbare senaatszitting worden gehou den van de technische hogeschool van Eindhoven. Tijdens deze zitting za de rector-magnificus prof. dr. K. Posthumus, verslag uitbrengen van de lotgevallen van de technische hogeschool gedurende het cursusjaar 1962-1963. Na afloop zal in de foyer van de Philips-schouwburg een receptie worden gehouden. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, 29 aug. Onder de titel „10 mei 1940" is thans in ons tendeen pocketboek te koop, dat een heroïsch beeld tracht te geven van de Duitse overval op Nederland en.Belgie, De ti- tc van de Duitse uitgave, verschenen bij Rohrwerbung in Augsburg, is ..Sturm auf Eben-Emaei"; schrijver ia een ze- kere Berthold K. Jochim. Het boekje, bijzonder stuntelig vertaald in abomi nabel slecht Nederlands, wokit iin ons taalgebied op de mnrkt gebracht door do Belgische uitgeverij ..De Sel'orpi ii te Stormbcek-Bever. Het is In Neer land geïmporteerd door de uitgeverij „Het Palet" te Oegstgeest. Het merkwaardigste van, deze „stormachtige oorlogsroman (amus de tekst op de omslag) iswel, d thans alsnog met onverholen denheid spreekt over de Duitse sue cessen in 1940. De voldoening hierover culmineert in de slotalinea.we te mj na de verwachting wekt dat Hltler ooi. Engeland op de kmeen zal kip gen: „Weldra zullen die ,e'e.r8. U? Hd®. oever van een ander kanaal staan. Het kanaal dat Frankrijk va" scheidt. Ze hebben een eyf™"™1'1* ,in het verschiet, die enig is m do Besch'e- denis van de oorlog. Het kleine gr epje parachutisten dat b« de oehtendsehe- merking van de 10e mei 1940 op het vestingwerk van Eben bmaeI en rond de bruggen van bet Albertkanaal ge- land ivas, 4ad de grondslagen van die overwinning gelegd. Het hoekie geeft een gedetailleerde beschrijving van een der operaties, die in de vroege morgen van de tiende nv werden uitgevoerd door Duitse pa rachutisten: het 8aat li. 8 van een Belgisch fort ten zuiden van Maastricht en de verovering van twee Maasbruggen De operatie wordt gekwa- Uffceerd affde eerste gelukte luchtlan ding van de laatste oorlog. Hier en daar komen ook gebeurtenissen die zich te- zelfder tiid in ons land afspeelden ter sprake- de activiteiten van het Holland se afweergeschut, de vernieling van de Servaas- en Wilhelminahrug in Maas tricht en de intocht in deze stad. D beschrijving, gekruid met vele krachttermen, blijft beperkt tot de mili taire bedrijvigheid; in de reacties van de Belgische en de Nederlandse bevol king op de Duitse overval verdiept de schrijver zich niet. Voor de motivering van de aanval wijst hij slechts op de rechtvaardiging", die van Duitse zijde öp 10 mei 1940 werd gegeven: Maar sergeant-majoor Portstaffen is "soldaat, en geen diplomaat. Zelfs al diplomaat had hij ook misschien oi dat ogenblik niets van de nota's afgeweten die aan de Belgische en de Nederlandse regeringen werden over handigd nadat de Duitse troepen met sukses beide landen hadden overrom peld. In die nota's verklaarde de Duit se Rijksregering dat Nederland en Bel gië sedert het begin van de vijande lijkheden op flagrante wijze waren te kort geschoten in verband met de plich ten, die hen als neutrale landen te beurt vielen. Zo zou Nederland bijna dagelijks het overvliegen van Engelse vliegtuigen naar Duitsland hebben ge duld en zouden er voorbereidingen aan de gang zijn voor een Engels-Fran se aanval door het grondgebied van België en Nederland. De Duitse Rijks regering kon dan ook niet dulden dat dt krijgsverrichtingen naar Duitsland werden uitgebreid over het grondge bied van Nederland en België. De wens werd uitgedrukt dat geen weerstand zou worden geboden aan de Duitse troepen, die niet als vijanden in die landen kwamen. Indien het toch tot bloedvergieten zou komen, dan zouden de regeringen van België en Neder land daarvoor de verantwoordelijk heid moeten dragen. De Duitse legers rukken reeds op wanneer die nota s overhandigd worden. Honderdduizen den soldaten marcheren door België en Nederland. De weerstand die hen geboden wordt is eerder zwak." De inhoud van het boekje is onbenul lig maar het is uiteraard stuitend de overval op België en Nederland als een heldhaftige prestatie voorgesteld te zien en zonder commentaar wederom de Duitse nota van 10 mei 1940 gepresen teerd te krijgen. Een woordvoerder van het ministerie van Justitie verklaarde desgevraagd, dat men ten departemente echter nog niét goed ziet hoe tegen de verkoop van een dergelijke uitgave, hoe onsympathiek ze dan ook moge zijn, rechtens zou kunnen worden opgetreden. In de bonafide boekhandel wordt „10 mei 1940" niet verkocht; wel in derde rangs boekwinkeltjes en naar het schijnt °hk in sommige kiosken. Het boekje is verschenen In een reeks, getiteld „Oorlogsbelevenissen", „onthutsend en V' btjsterend van inhoud", aldus de re clame van de uitgever... reldcongres voor maatschappelijk werk, het kolonialisme de schuld ge geven van de desintegratie waarin he le Afrikaanse volkeren momenteel ver keren. Hij gaf de praktische raad om, bij de opbouw van de nieuwe samen levingen, de westerse technici en eco nomen vergezeld te doen gaan van so ciologen en maatschappelijk werkers, omdat anders alle ontwikkelingspogin gen tot mislukking gedoemd zijn. Prof. Emmanuel, die geschiedenis leraar is in Behouzin en zich veel met ontwikkelingsproblemen, ook in ande re landen, bezig houdt, beklemtoonde, dat Afrika wel degelijk een eigen cul tuur bezit, een eigen persoonlijkheid, aangepast aan de geografische om standigheden. Een van de kenmerken van deze cultuur was het bestaan van clans en stammen. Alle vraagstukken van sociale en economische aard von den hun oplossing in het kader van dezt gemeenschap. De kolonisatie maakte hieraan een einde. Overal ging de oorspronkelijke negercultuur ten onder in de nieuwe verhoudingen, die grotendeels door de commercie be paald werden. Slechts een zeer gerin ge minderheid onderging tot nog toe de meer zegenrijke gevolgen van de westerse beschaving. Het gaat er nu om ook de massa naar de nieuwe ge meenschapsvorm te begeleiden. Prof. Emmanuel noemde diverse voorbeel den op, waarbij de ontwikkelingspo gingen gefaald hebben door onvoldoen de kennis van de bevolkingsmentali teit. Daarom moet, bij ieder nieuw ont wikkelingsplan, een socioloog zoal niet het werk voorbereiden, dan toch min stens met de ingenieur of econoom samenwerken. Eén expert is m Afrika nooit voldoende. Prof. Emmanuel noemde de samenstelling van het team een vraagstuk van primair belang. Een dergelijke ploeg moet homogeen zijn en gemeenschappelijke uitgangs punten hebben. De plaatselijke politie ke leiders dienen verantwoordelijk te blijven voor de toepassing der plan nen. Met erkentelijkheid gewaagde prof. Emmanuel tenslotte van de medewer king die de katholieke geestelijkheid in Dahomey verleent bij de opbouw van de jonge staat. (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend Misschien komt het omdat ik in Tilburg geboren ben dat het accent van deze tentoonstelling af en toe wat nadrukkelijk op de figuur van Willem II valt, zegt dr. J. A. B. M. de Jong, directeur van het Nijmeegse gemeentemuseum en organisator van de tentoon stelling „Waterloo Van stad houder tot koning" die tot en met 14 september voortduurt. De Nijmeegse tentoonstelling is (bij ons weten) de eerste his torische expositie in het kader van de 150-jaar koninkrijksher denking en dr. De Jong maakt er geen geheim van, dat hij er niet zo'n haast mee had gemaakt wan neer Nijmegen deze week niet door Carel Briels in een Water loo-stemming zou zijn gebracht. November is immers de maand om officieel het feit te herden ken. Maar een wetenschappelijk getint tegenwicht voor de Briels- show deze week in het Goffert stadion leek dr. De Jong niet geheel overbodig. En vandaar dat Nijmegen het spits afbijt. Am sterdam zal later in het jaar volgen. Wat Tilburg en Willem II be- treft' Bij de ingebruikneming van het gerestaureerde paieis-raadhuis in Tilburg dat was in 1936 - heb ik een tentoonstelling ingericht over ko ning Willem II. Daar heb ik nu nog plezier van gehad, want ik wist de weg in de archieven en musea." j»_ - In 1942 kwam dr. De Jong naar Nijmegen om directeur te worden van het in de kavel op het Mariënburg gevestigde gemeentemuseum. In de Mariënburgkapel if tevens het oud-archief van de gemeente Nijmegen nvdprnebracht Een combinatie, die dr. De Jong zich met beter had kunnen mensen Weliswaar is hij kunsthistoricus van beroep, maar hij heeft ook geschiedenis gestudeerd. Aanvankelijk ging zijn belangstelling uit naar de architectuur en naar een instelling als Monumentenzorg, later koos hy de irhiiderkunit al- studierichting. Het verband tussen beide interesses bleef bestaan'hij promoveerde in 1934 bij prof. Brom op een proefschrift dat als titel had.' De architectuur bij de Nederlandse schilders vóór de hervorming.' Dr. De Jong bereidt op het ogenblik een tentoonstelling voor gewijd aan de Nijmeegse leerlooier, patriotisch burgemeester en schilder Hendrik 7oo- gers wiens 150ste sterfdag volgend jaar wordt herdacht. „Hij is een van de fijnste kunstenaars die wij In N''megen hebben gehad en hij leefde in een tijd (de Bataafse) waarvan wij betrekkelijk weinig afweten. Mede door de koninkrijksherdenking komt de Bataafse tijd op het ogenblik meer en meer in de belangstelling en het moet een beslist boeiende periode zijn geweest, die lange tijd ondergewaardeerd is geweest. Prof. Rogier heeft daar in zijn inleiding van deze tentoonstelling reeds op gewezen. En van de hand van Guus Pikkemaat is pas een interessant proefschrift versche nen over deze periode, speciaal met betrekking tot Nijmegen." De kunsthistoricus, de historicus en de archivaris in dr. De Jong zijn alle drie reeds druk bezig met de figuur van Hendrik Hoogers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7