DE EERLOZE KRIJG De oorlog van de Zeven Bronnen DE „GREENHORN" Een ponnetje vol kabouters VREDESPALEIS Ruimtevaartstation >ok in België 1 de wappers] Hef avontuur met Baas Birgittinessen 250 jaar in Uden Filmmalaise de Grote Troel Mgr. Bekkers draagt pontificale Mis op Regering poogt in te grijpen ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1963 PAGINA 15 CAFE ERIC DE NOORMAN 46. Met grote ogen van angst ziet Ingrid haar onvrijwillige lotgenoot overeind komen en langzaam in de richting van de soezende schildwacht sluipen. Zou Harek willen proberen er vandoor te gaan? En zij dan? Als de Noor haar hier achter laat? Ja, wat dan nóg eigenlijk? De Britten maken een heel wat menselijker indruk dan Camlech en zijn Pieten. En zelfs dan het merendeel van Erwins mannen. Maar als zij er achter zou komen, wie zij is? De vrouw van de aanvoerder van Camlechs Noorse bondgeno ten! Op dat moment ziet ze bijkans versteend van schrik Harek de schildwacht van achteren bespringen. De hand van de Noor trekt het hoofd van de Brit achterover tegen de rotswand, zodat de man verdoofd in elkaar zakt. Vluks sleept de Noor zijn slachtoffer naar binnen en maakt hem met zijn eigen wapens onschadelijk. Met een rilling hoort het meisje de schurk grinniken. Voorzichtig loert hij naar het kamp waar geen der slapende Britten zich verroerd heeft. Dan komt hij geruisloos op haar toe. „Mee, meisjelief," gromt hij. „Harek heeft de weg vrij gemaakt, hi, hi, hi." Vol afgrijzen deinst ze achteruit. Ze beseft maar al te goed, dat ze op Camlechs burcht terecht zal komen, als ze met Harek meegaat. „Terug," bijt ze hem toe, „terug, of ik schreeuw het hele kamp wakker." 94. Dit was Rattler, die zo gebonden was, om hem te pijnigen. Zijn metgezellen leefden niet meer, maar hjj was gespaard gebleven, daar hij als moor denaar van Kleki-petra een langzame en pijnlijke dood moest ondergaan. Mijn makkers waren allen aan handen en voeten gebonden behalve Sam, die van Winnetou speciale toestemming had gekregen om mij te verzorgen en daartoe de linkerhand vrij had. „De hemel zij dank, dat je weer bij kennis bent," zei hij geroerd. „Heb je veel pijn? Hoe kwam 't dat je zo toegetakeld bent?" Ik wilde wat zeggen, maar ik kon niets uitbrengen, want mijn mond zat vol bloed en mijn tong en keel deden ontzettend veel pijn. Ik greep alleen moeizaam naar mijn hoofd, waarop Sam begrijpend knikte: „Ja, ze hebben je zeker ook een klap op je hoofd gegeven, ha? Dat zul je wel voelen, als ik me niet vergis, al gaat dat ook wel weer over. Alleen zul je natuurlijk wond koorts krijgen en zo'n tong verbinden is al heel moeilijk. Ik zal..." Weer viel ik in onmacht en toen ik weer bijkwam, voelde ik, dat we in beweging waren. Ik hoorde de hoefslag van paarden, keek om me heen en merkte, dat ik op mijn eigen Grizzly- berenvel lag. 6. En zo stapten Piet en Sientje door de halfgeopende deur om het binnenste van de Grote Troel te gaan verkennen. Bij de trap, die naar be neden leidde, bleven ze even staan. „Eerst even luisteren, Sientje," fluis terde de detective. „Mijn oom Johan zei altijd: wie z'n oor te luisteren legt, moet het ook weer oprapen. En zo Is het!" Deze woorden bleken maar al te waar. Het vreemde geluid, dat van beneden kwam, deed Sientje huiveren. „Meneer Loeris, hoort U dat?" De stoere speurder knikte grimmig. „Ik zal de Parijse Paarden- hoest krijgen, als dat Hat Si Kee niet Is," mompelde hij, „die kleine adder zit nog steeds aan de" gebakken slen dang. We zullen maar es beneden gaan kijken." Voorzichtig sloop het dappere tweetal de trap af. Deze kwam uit op een lange donkere gang met allerlei deuren. Juist toen ze aanstalten maakten, de eerste daar van te openen, klonken er voetstap pen. Piet en Sientje drukten zich bliksemsnel tegen de gangwand en wachtten de gebeurtenissen gelaten af. De stappen naderden nu snel en opeens stond er een kleine oosterling voor hen, die een keurige buiging maakte. „Welkom aan boord Grote Troel," sprak hij, „mijn naam zijn Ali ben Gammel. U zijn Piet Loeris en miss Sientje. Rozenolie moge U tenen bevloeien." „Neem 'm in de Woerdense Wangenklutser, meneer Loeris," fluisterde Sientje angstig, „die man is vast gevaarlijk." Maar Piet Loeris reageerde daar niet op. „Wolhandkrabben mogen je flanel bevolken," zei hij, de oosterse om gangsvormen zorgvuldig in acht nemend. „En wat doe je hier, broer?" De oosterling boog weer. „Ikke zijn hoofdlijfwaeht van grote Hat Si Kee. Mijn meester U beiden gaarne ont vangen. U mij volgen. Niks gebeure, niks gebeure..." ZSteC TDEU PE H4AM Af&dd/QE^ l/EEDU/EEH H/J PE77SBL, ^OHCS-AOlV DB cEEVJUEElVB/V l/JAJDOCVZ i Lieve deuod DB D/EN&H2 HEEFT AJ0E 4CT/JD DB BOEtEAI JML \/F>ETejV f Toen Janientje die avond een nieuw nachtjaponnetje aankreeg, klapte ze in de handjes van pret. En geen wonder: er zaten 'n heleboel kaboutertjes op. Van voor, van achter, opzij, op de mouwtjes en het kraagje, overal stonden ze, die grappi ge kleine kereltjes. Er waren er met en zonder baard. Sommige hadden 'n hoge puntmuts en anderen 'n kleintje, met 'n punt, die slap omlaag hing. Toen Janientje heel goed keek, zag ze dat ze sommige kabouters kende uit haar sprookjesboek. Daar waren Knip- pertje en Knappertje, daar was Olie- piep en kabouter Donzebaard zag ze ook. Ze vond het heerlijk om in gezel schap van zoveel aardige kabouters te gaan slapen. Welterusten Knippertje, Knappertje, Ollepiep, Donzebaard en alle anderen! En daar sliep ze al. Nu zou er verder met Janientje niets bijzonders meer gebeurd zijn, als er die nacht geen bezoek was gekomen. Be zoek van Knippertje en Knappertje nog wel. Ze trippelden over het bed van het bed van Janientje, fluisterde 'n leu ke droom in haar oor en wilden al weer verder gaan, toen Knippertje op een plaatje van Janientjes mouw wees. Kijk eens Knap, riep hij uit, daar sta ik. Knappertje was zo verwonderd bij het zien van 't portret op het ponnetje van 'n mensemeisje. Meteen kreeg hij van Knippertje 'n por in zijn zij. Mis schien staat jouw portret er ook wel op, bedacht Knappertje. Laten we 'ns gaan zoeken. Samen gluurden ze naar de kaboutertjes van Janientjes nacht japon. Hoy,hoy! daar sta ik! riep Knap pertje opeens. Och wat leuk! De twee kabouters maakten zoveel leven, dat Janientje wakker werd. Omdat het mid den in de nacht was, vond ze het hele maal niet zo gek, twee kabouters op haar bed te zien. 's Nachts gebeuren er wel méér van die wonderlijke din gen. Ze keek de twee kaboutervriend jes nieuwsgierig aan. Maar die be merkten het niet eens. Ze hadden 't veel te druk met alle andere kabou ters te bekijken. Daar heb je Krente- bol, de bakker! En Knipscheer de kleermaker! En kijk hier eens even tjes: daar staat slager Worstevel. En hier op 't kraagje joh! Harkie de tuin man! Knippertje schudde zijn hoofd, toen hij al die kabouters herkende. Wat jammer dat ze hun eigen portret niet kunnen bekijken, zuchtte hij. Ze zou den 't zeker prachtig vinden. Ik wil wel even mee naar jullie ka- bouterland gaan, zie Janientje plotse ling met 'n helder stemmetje. Als jul lie denken dat ik de kabouters er een plezier mee doe, door ze mijn ponnetje te laten zien, nou dan loop ik mee hoor! Dat is prachtig! riep Knappertje. Maar Knippertje waarschuwde: je zult onderweg je ogen dicht moeten houden, meisje. De weg naar kabouterland is geheim. Maar wij zullen je hand vast houden en dan kom je er vanzelf. Janientje was nog maar 'n klein meis je van vijf jaar, maar toch moest ze helemaal krom lopen, om Knippertje en Knappertje ieder bij 'n handje vast te houden. Ze had haar ogen stijf dicht ge knepen en toch vroegen Knippertje en Knappertje elke keer: je kijkt toch niet? Je kijkt toch heus niet? Nee, zei Janientje, ik zie geen sikke pitje. Het werd een enorme drukte, toen ze eenmaal in kabouterland waren aange komen. Al gauw krioelde het van de kabouters om hen heen. Daar sta ik! Daar sta ik! klonk het vrolijk van alle kanten, 'n Paar slimmerds haalden gauw een trapje, om ook de bovenste kabouters te kunnen bekijken. Het was 'n echt vrolijke boel. Het Vredespaleis te 's Gravenhage. Eind augustus is het vijftig jaar ge leden dat te Den Haag de opening plaats vond van het Vredespaleis. Als je ooit in Den Haag komt, dan zul je zeker dit grote en mooie paleis be wonderen, dat bedoeld is om er vredes- vergaderingen te houden. Er worden in het Vredespaleis ook vergaderingen van Internationaal recht gehouden en er is een grote bibliotheek, welk on geveer honderdduizend boeken bevat op het gebied van het volkenrecht. Zo, dat is ailemaal erg geleerd hè, maar wij zullen liever even nog wat zeggen over het gebouw. Een Amerikaanse miljonair heeft des tijds 3.750.000 geschonken voor de bouw van het paleis. Het heeft zes jaar geduurd eer het gereed was en is na tuurlijk heel plechtig geopend. Vrijwel alle landen van de wereld hebben prach tige geschenken gestuurd voor de af werking en inrichting van dit paleis, te veel om op te noemen. Wij geven, zo maar, zonder enige voorkeur, enkele voorbeelden: Zweden schonk het gra niet voor de onderbouw en de kolom men der galerijen, Engeland de ge schilderde glas-in-lood-ramen in de rechtszaal, België de gesmeed-ijzeren deur voor de hoofdingang, Oostenrijk bronzen en kristallen lichtdragers, Tur kije en Roemenië kostbare tapijten, China prachtige vazen en nog veel meer uit allerlei landen. Ook ons land heeft waardevol materiaal geschonken. Het is natuurlijk de moeite waard het Vredespaleis eens van binnen te zien, je zakt als het ware weg in de tapijten of je loopt over prachtig marmer, ter wijl je de betimmeringen van de kost baarste houtsoorten bewondert en de wandtapijten (gobelins) en schilderijen ziet, het een al mooier dan het ander! Een van de prachtige zijgangen van het Vredespaleis. Wat is hier aan de hand? klonk eens klaps de stem van de kabouterkoning. Alle kabouters gingen beleefd in de hou ding staan met hun hand aan hun muts en Knippertje en Knappertje vertelden over de kabouterportretten op het pon netje van Janien. Ze gingen met hun allen ijverig aan het zoeken. Maar hoe ze keken en speurden, het portret van de kabouterkoning was nergens te zien. Zelfs een kabouter met 'n vergrootglas kon het niet ontdekken. Toen werd de koning boos. Een schande, schreeuwde hij. Wat denken die mensen wel? Alle gewone kabouters mogen er wel op staan en de koning wordt vergeten. Hij was zo boos, dat hij Janientje in een holle boom op liet sluiten. Voor straf, omdat zijn portret niet op haar ponnetje stond. Knipper tje en Knappertje wisten zich geen raad. Het is onze schuld, zeiden ze. Als wij Janientje niet wakker hadden ge maakt, zou ze nu niet in de gevangenis zitten. Ze konden haar door de deur, die stevig afgesloten was, horen hui len. Konden we maar wat voor haar doen, zuchtte Knippertje, die moeite had zijn tranen in te houden. Maar Kappertje bedacht iets. Hij rende naar huis en toen hij terug kwam had hij zijn palet vol verfkloddertjes in de hand. Onder de deur was 'n spleet en toen Knappertje zich heel plat maakte en op zijn buikje ging liggen, kon hij met een heleboel moeite de holle boom binnenschuiven. Knippertje vroeg niet wat Knappertje van plan was. Hjj had 't al begrepen. Op 'n leeg plekje van Janientjes nacht japon schilderde hij het portret van de koning. Hij zorgde ervoor, dat de ko ning er veel mooier opstond, dan hij in werkelijkheid was. Zo gauw hij ermee klaar was, scharrelde hij door de spleet weer naar buiten, bracht zijn palet naar huis en rende toen samen met Knippertje naar het paleis. Koning, ko ning, uw portret staat wel op Janien tjes ponnetje, zeiden ze. Komt u zelf kijken. De koning kwam dadelijk mee en Janientje werd uit de gevangenis gehaald. Oh! Oh!, riepen alle kabouters verrast, hoe is 't mogelijk dat we dat portret straks over het hoofd hebben gezien? Maar de koning was zo blij en trots, omdat hij er zo knap op stond, dat heel zijn boosheid verdwenen was. Ik ben bijzonder tevreden over de mensen, zei hij tegen Janientje. Dat kun je gerust tegen ze vertellen. Janientje, die natuurlijk heel geluk kig was, nu ze weer vrij was gekomen, voelde zich plotseling erg moe. Knip pertje zag 't en fluisterde: doe je ogen maar weer stijfdicht, dan brengen we je vlug naar huis. Dat deed Janientje en het kan haast niet anders of ze moet onderweg al in slaap gevallen zijn. Toen ze haar ogen eindelijk open deed was het morgen. Haastig zocht ze 't portret van de kabouterkoning op en ja, 't stond er nog altijd. Gisteren was het er niet, vertelde ze tegen haar moeder, die het natuurlijk maar half geloven wou. Kabouter Knap pertje heeft het er opgeschilderd. En dat was maar goed ook. Anders zat ik nu nog in die holle boom. Je zult gedroomd hebben, lachte moe der. Toen zei Janientje maar niets meer. Ze is haar avontuur bij de kabouters nooit meer vergeten. Zelfs niet toen dat leuke, leuke nachtponnetje al helemaal versleten was. Lea Smulders. Begin september zal in de Verenigde Staten van Amerika met proeven wor den begonnen, die onder meer tot doel hebben de lichamelijke en geestelijke reacties na te gaan van ruimtevaarders tijdens langdurige ruimtevluöhten op grote afstanden van de aarde. Gedurende een maand zal een speci aal opgeleid team van vier man geheel van de buitenwereld worden afgesloten. Zij zullen in een volledig uitgerust ruimtevaartstation verblijven, dat is in gericht in een enorme tak van het ruimtetechnologisch centrum van Ge nera Electric Company in Pennsylva nia. (V. S.) Terwijl vrij nauwkeurig bepaalde .on aardse' situaties worden nagebootst, zullen de vier mannen, „terranauten" genaamd, denkbeeldige handelingen moeten uitvoeren, waarbij ook noodtoe standen zullen optreden die zich op lan ge ruimtevluchten kunnen voordoen. Tot hun taken zullen behoren: het in nemen van voorraden, besturing, ver bindingen, onderhoud, beveiliging en reacties op alarmtoestanden,enz. Het bovenste deel van het station, dat 6.70 meter hoog en 3.80 breed is zal dienen als vliegdek, terwijl het onder ste gedeelten slaapplaatsen, was- en toi letgelegenheden, alsmede ontspanning en eetruimten bevat. (NADRUK VERBODEN) ARNHEM, 31 aug. Bij k.b. zijn tot raadsheer-plaatsvervanger bij het gerechtshof alhier benoemd mr. B. I. A. ter Veer, oud-procureur-gene raal bij dit hof, en mr. H. A. A. de v»raaff, thans lector aan de gemeente lijke universiteit van Amsterdam. UDEN, 31 aug. 14 september viert het klooster der zusters Birgittinessen te Uden Marie Réfugié" zijn 250-jarig bestaan. Mgr. W. M. Bekkers, zal 's morgens in de abdijkerk een pontificiale H. Mis celebreren. In de middaguren houden de zusters receptie en zal Udense Harmonie hen een serenade brengen. Dan volgt de aanbieding van het jubileumgeschenk door de Udense burgerij. Het feestcomité wil de zusters een geldbedrag overhandigen voor verbete ring van de verwarmingsinstallatie in de abdijkerk. Daartoe zal 1 september de inzameling worden afgerond met een bliksemcollecte. In de abdij rust sinds 1959 de schedel BRUSSEL, 31 aug. (ANP) Ook in België is na de oorlog het bioscoop bezoek sterk afgenomen. Vonden in 1946 nog ruim 141 miljoen Belgen de weg naar de bioscoop, in 1961 waren het er nog slechts 70 en in 1962 nog geen 65 miljoen. Het aantal bioscopen is in België van bijna 1600 in 1957 ge daald tot minder dan 1350. De inkom- rten zijn met bijna een kwart gedaald. In de toelichting op een wetsvoor stel ter regeling van de verhuurvoor- van de H. Birgitta, overgebracht uit Coursson in Frankrijk. Als kroon op de geschiedenis van „Maria Réfugié" vertrokken op 24 mei van dit jaar vier zusters uit Uden naar Vadstena in Zwe den, om in de bakermat der orde het ideaal van de H. Birgitta te beleven. waarden voor het vertonen van com merciële films in het openbaar, wordt de huidige crisis in de Belgische bios coopbedrijven niet alleen toegeschre ven aan de televisie en de gewijzigde levensomstandigheden, maar ook aan de dominerende positie van de film verhuurkantoren in België. In tegenstel ling tot andere landen, zoals Neder land, Duitsland en Frankrijk bestaan er in België nog geen wettelijke bepa lingen met betrekking tot de voorwaar den, w.o. films aan bioscopen moeten worden afgestaan. In navolging van genoemde landen beoogt het wetsont werp de huurprijzen van fiims onder controle van de regering te brengen alsmede de percentages vast te stellen' volgens welke de opbrengst van de ver toningen tussen de bioscoopexploitan ten en de verhuurkantoren wordt ver deeld. Het eerste protest tegen dit voorne men van de Belgische minister van economische zaken is er al: de „Mo tion Picture Association of Americay heeft aangekondigd tot „actie" te zul len overgaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 15