l:|Psl||ï|ilÉ tiXT^rvr Nieuwbouw bijna Theresia School is na verbouwing praktisch een De Bataaf met Nijdam en Enthoven in strijd om clubkampioenschap nieuwe school en modernisering heeft 300.000 gekost Mannen in het wit in Autoherstellingsoord -r» gL,,# m VERRIJKING VAN INTERIEUR N.Ph.0.150 jaar ZUSTER CARLA OPGETOGEN TAXI 13000 Donderdag laatste zomerconcert in Concertgebouw Voeten in aarde Meesterserie Vernieuwing wegdek Ter Hoffstedeweg in Overveen j iv*. Haarlem, 30 aug. Het onlangs gereedkomen van een Wandschildering in het trappor taal door de Haarlemse kunste naar Hans Wiesman vormt voor de St. Theresiasehool aan de Kleine Houtweg het sluitstuk van een ingrijpende nieuwbouw en een gedeeltelijke verbouwing en vernieuwing van het reeds be staande schoolgebouw. Hoewel begin dit jaar reeds een deel van de nieuwbouw in gebruik kon worden genomen, was de alge hele verbouwing en vernieuwing van verschillende klaslokalen in het oude gedeelte van de school Pas in april gereed. De nieuwbouw omvat een geheel nieuwe verdie ping, welke werd opgetrokken boven de reeds bestaande vleugel, Waarin de kleuterschool reeds jarenlang is ondergebracht, koorts werden op de eerste ver dieping van het oude schoolge bouw enkele klasruimten vergroot terwijl het interieur van alle an dere klaslokalen gemoderniseerd Werd. In april kwam ook de ver bouwde gymnastiekzaal gereed. In november 1961 is men met de werkzaamheden begonnen. HiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiimmii He gymnastiekzaal is ingrijpend Verbouwd en aanzienlijk ver ruimd. Vrijwel de gehele outillage ts nieuw aangeschaft. Het plafond is bekleed met geluiddempend materiaal en er is ruimte genoeg overgebleven voor berging van gymnastiektoesteïlen en 'n kleed- en waslokaaltje. Op de nieuwe verdieping boven de bestaande vleugel is ook plaats ingeruimd voor een grote docen tenkamer, welke voorzien is van modern meubilair. ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1963 PAGINA 3 IÉ |p m '.SB? Wgm ZAADNANDEL JAN R00ZEN ALLES VOOR UW TUIN NÓÖ'RDMOtl ;KEST niiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiniiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiHim De nieuwe verdieping boven de be staande vleugel, naar een ontwerp van de architect J. B, Wesselingh, die in 1959 plotseling overleed, is een juweel tje van moderne schoolinriohting. Zij biedt ruimte aan vier grote klasloka len en een docentenkamer. Tengevolge van de doorbraak naar de nieuwe vleu gel is één oude klasruimte op de eerste Verdieping komen te vervallen, terwijl van de drie bestaande klaslokalen op deze verdieping twee lokalen werden gemaakt, die natuurlijk zeer ruim zpn. "et oude schóól-gedeelte wordt van het nieuwe gescheiden door een brede ver- bmdingsgang. De vier klaslokalen op e begane grond werden gemoderni- seerd. ..°ok de gymnastiekzaal werd gron- dig verbouwd en gemoderniseerd. Zij voor de docenten en het schoolbe stuur jarenlang wegens haar verouder- WoeïU'rU80 een doorn in het oog ge- annzièniHi,zaal werd met een klaslokaal schoot er toï?rruimd en bovendien berging van „Tog ruimte over voor een kleed- en ?J'jn,nasti&ktoestellen en alle accommodatie Praktisoh lokaal is nieuw aangescha^H^pfa" fond m de zaal is geluiddempend even als in de kleed- en wasruimte. Het ge hele gymnastieklokaal is bekleed met rood-bruin Oregon-pine-hout. Het had veel voeten in de aarde, ter men eind 1961 met de nieuwbouw kon beginnen. De urgentieverklaring van de inspecteur van het onderwijs da teerde reeds van 1954. In april 1955 dienden B. en W. van Haarlem hun eerste voorstel voor de nieuwbouw en de verbouwing in. In datzelfde jaar ook werd door de raad een krediet beschik baar gesteld, maar het duurde nog tot eind 1960 eer de rijksgoedkeuring af kwam. Toen bleek het indertijd door de raad beschikbaar gestelde krediet weer te laag. Ruim een jaar heeft men op verhoging hiervan moeten wachten. Met de nieuwbouw, de verbouwing en 5® interieursvernieuwing was bijna J 300.000 gemoeid. Tijdens de werkzaamheden in het schoolgebouw, dat uit 1915 dateert en waarin een ULO-school en een lagere school voor meisjes en een kleuter school zijn ondergebracht, is het onder wijs doorgegaan. Ondanks het geraas van drilboren en het wegbreken van Verschillende muren. Wel zijn enige tijd de kleuterschool en twee klassen van de lagere school gehuisvest geweest in de r.k. jongensschool in de Linseho- tenstraat. Zuster Carla van de congregatie van de Zusters van Liefde, sedert 1956 hoofd Van de school, is bijzonder ingenomen thet haar vrijwel „nieuwe" school. Van- 8f de oprichting is het schoolgebouw ejgendom van de congregatie, die een tiental jaren geleden reeds stappen on dernam voor de bouw van een nieuwe vleugel. „Het heeft lang geduurd voor dat we met de uitbreiding en vernieu wing konden beginnen. Maar alles is nu klaar. En dat is het belangrijkste", aldus zuster Carla. De nieuwbouw en de verbouwing van de klaslokalen werden uitgevoerd door het aannemingsbedrijf Broertjes N.V. te Haarlem; de restauratie van het trappenhuis door de Aannemings Maatschappij Noord-Holland te Haar lem. De heer K. J. Aanstoot, archi tect te Overveen, heeft het werk van de heer Wesselingh na diens dood overgenomen. HAARLEM, 30 aug. Donderdag 5 september wordt in het Gemeentelijk Concertgebouw door het Noordhollands Philharmonisch Orkest het laatste zo merconcert van dit seizoen gegeven. Di rigent is Marinus Adam. Het concert wordt geopend met de „H Moll Suite" van Bach, waarna de Sonata Piam e Forte voor koperblazers van Giovanni Gabrieli zal worden uitgevoerd. Beide werken komen in de plaats voor het reeds eerder aangekondigde Finlandia van Sibelius. De jeugdige pianist Johan van Beek speelt vervolgens het Piano concert in d kl. t. van Mozart. Het con cert wordt besloten met de Tweede sym fonie van Brahms. Johan van Beek kreeg aan het Muziek- lyceum van Jaap Spaanderman in Am sterdam zijn opleiding. In 1954 slaagde hij voor het Staatsexamen B en werd kort daarop aangesteld als leraar aan het Muzieklyceum. In 1959 maakte hij in het kader van „Jeunesse Musicale" een tournee door Canada. Vanaf 1960 studeerde hij te Wenen bij prof. Gershon Jarecki aan de Akademie für Musik und Darstellende Kunst, en slaagde glansrijk. De laatste jaren treedt de jonge 'pianist herhaaldelijk op voor de radio (Hilversum en Radio Wien). Naar traditie zal er ook dit jaar een meesterserie in het Haarlemse Concert gebouw worden gegeven, bestaande uit een drietal concerten van Chopin in de vorm van een cyclus. De piariomuziek zal vertolkt worden door drie wereldbe roemde pianisten. Als eerste zal op maan dag 21 oktober Stefan Askenase een bloemlezing xjfit het omvangrijke oeuvre van Chopin brengen. Hij zal o.a. de Po lonaise Op. 26 nr. 2 en deg Twaalf Etudes Op. 25 ten gehore brengen. De jeugdige pianist Adam Harasiewicz zal het tweede recital op maandag 4 no vember verzorgen. Jan Smeterlin sluit de cyclus op maandag 30 december af. Hij zal o.a. vertolken de Sonate Op. 35 met de Treurmars en vier Etudes Op. 10. (Advertentie) HAARLEM, 30 aug. Het Halfwegse „De Bataaf" zal in het clubkampioen schap van Nederland op de weg, waar aan vrijwel alle wielerverenigingen met een ploeg van zes man deelnemen en dat vrijdag 27 september over een afstand van 80 km in de omgeving van Wijk bü Duurstede wordt verreden, weer met een sterke ploeg aan de start verschij nen en is daarbij beslist niet kansloos. Met oud-wereldkampioen Henk Nijdam en Tour de Francerenner Dick Ent hoven als gangmakers kunnen de oranje-zwarte rijders weer hoge ogen gooien in de strijd om de clubtitel. Voor de vier overige plaatsen in de ploeg zal men een keus doen uit de succesvolle amateurs Ko Zomer, Hen- ny Schouten, Joop Hoogland, Jurrie Dokter, Jan Fransen en Piet van Don gen. Vijfmaal eerder in de geschiede nis van het clubkampioenschap ('27, '30, '31, '32 en '60) heeft „De Bataaf" op de titel beslag weten te leggen. Door de Lisser Ren- en Toervereni- ging „De Bollenstreek" zijn voorlopig negen renners aangewezen voor het clubkampioenschap. Het zijnKo Oele, Cok Stroombergen, Leo v. d. Berg, Siem v. d. Ham, J. en W. Aarts, Hans v. Lierop Mijndert Tjoelker en Wim v. d. Aar. Uit dit negental zal de defini tieve ploeg van zes man worden sa mengesteld. Ook aan het clubkampioen schap van Zuid-Holland, dat zondag 8 september in de omgeving van Gouda wordt verreden, zal „De Bollenstreek" met een ploeg van zes man deelnemen. In het clublokaal „De Beurs" te Lis- se vindt dinsdagavond 3 september (aanvang acht uur) de prijsuitreiking plaats van de verschillende door „De Bollenstreek" gehouden zomercompeti ties en daarbij zullen onder meer de ..Cok van Andel"-beker, „P. Kreeft"-be- ker en „Radium"-beker aan de winnaars overhandigd worden. De oud-renners uit de bollenstreek kunnen zondag 15 september op het Boenderparcours weer eens op de fiets aan de slag en daarbij moeten Egbert van 't Oever (racefietsen) en Dick Rooyakkers (toerfietsen) de wisselbe kers verdedigen. OVERVEEN, 30 aug. Sedert enige dagen is de Bloemendaalse dienst van Publieke Werken bezig met het ver nieuwen van het wegdek van de Ter Hoffstedeweg tussen de Tetterodeweg en de Militairenweg. Het hier aan de oostzijde gelegen rijwielpad wordt op geruimd. Dit pad had al jaren geen en kele betekenis, omdat dit gedeelte van de Ter Hoffstedeweg slechts eenrichting verkeer had in de richting noord-zuid. Door het wegnemen van het rijwiel pad wordt de weg aanzienlijk breder. Bovendien worden er parkeerhavens aangebracht. Dit alles maakt het moge lijk om binnenkort dit weggedeelte weer in beide richtingen open te stel len. Ook van de zijde van het politie- buieau af zal dan de Ter Hoffstedeweg mogen worden bereden door alle rijver- keer. Wel wordt de kruising Ter Hoff- stedeweg-Militairenweg zuidzijde, dan dan een voorrangskruising, evenals dit reeds het geval is met de noordelijk ge legen kruising van beide wegen. Het verkeer op de Militairenweg heeft voor- Hof rang op °dat van de Ter Hoffstedeweg. Bij ons weten leek Haarlem Noord met zijn dicht bevolkte wooncentra nu niet bepaald de geijkte plaats voor een revalidatiecentrum. Maar het te gendeel bleek waar, toen ons enige dagen geleden vertrouwelijk werd me degedeeld. dat een dergelijk oord hal verwege de Jan Gijzenkade in oprich ting was. Onze eerste reactie? Niet eens zo'n gekke keus, vonden wij, daar aan het rustig kabbelende wa ter, met aan weerszijden keurig onder houden gazons. Er zijn in het noorde lijke stadsdeel beslist buurten, die het met minder groen en zonder vaart moeten stellen. En wanneer men zich met alle geweld in Haarlem Noord wil vestigen Hoe het ook zij: we zijn er een kijkje gaan nemen. Wie schetst onze verbazing, toen wij bij aankomst een half in de pui ver scholen benzinepomp zagen staan. Als of pompen behoren tot de accommoda tie van een herstellingsoord. Onze ver bazing werd nog groter, toen we een in lichtblauwe doktersjas gestoken persoon aan iemand in nóg smettelo- zer (dokters)-wit, die overigens een zware Engelse sleutel torste, heel ge ïrriteerd hoorde zeggen, dat „dat ding onmoglijk in zijn één te krij gen was". We constateerden nog meer „ongewoons": geklop van hamers en startende motoren. We werden echter snel uit onze droom geholpen. Door de eigenaar van het revalidatie-cen- trum, de heer C. de Vries, die ons het „oord" binnenleidde, het eerste auto-herstellingsoord in Nederland. In alle opzichten vertoont de werk plaats, waar particulieren onder lei ding van een gediplomeerd monteur gratis aan hun wagen kunnen sleute len, de kenmerken van een herstel- ligsoord in de ware zin. Ook al zijn hier auto's, kleine en grote, de pa tiënten. De gehele ruimte is in een ziekenhuiskleedje gestoken. Bijna tot in het extreme is dit „revalidatie- idee" doorgevoerd. De sleutelende au to-bezitters lopen er rond in hoogge- sloten doktersjassen, de wanden, waar- (Advertentie) SPEKSTKAAT 5 - TELEF 16061 aan kleurrijke affiches hangen met afbeeldingen van druk met auto's in de weer zijnde „opererende" en met naald en draad "hechtende" chirurgen, zjjn spierwit en een groot deel van de ruimte wordt in beslag genomen door een langwerpige „ope ratietafel", waar gedemonteerde auto onderdelen haarfjjn kunnen worden be keken en hersteld. Hoe de initiatiefnemer, de heer De Vries, op het idee is gekomen? Hp weet het eigenlijk niet. „Ik heb altijd van ongewone dingen gehouden. Waar om zou ik nu dit niet eens proberen zegt hij. De heer De Vries is enkele jaren geleden begonnen met een rij dende typ-school ook al een pri meur voor Nederland en thans houdt hij er oök een autoverhuurbe drijf en een rijschool op na. De heer De Vries heeft het altijd een beetje in de onderwijs-sector gezocht. Daar om vindt hij de voorlichting en het onderricht door de monteur tijdens het sleutelen erg belangrijk, bijna be langrijker dan het sleutelen zelf. De meest ingrijpende reparaties kun nen worden uitgevoerd, mits zij on der leiding van de monteur, die in het wit is gestoken, gebeuren. Natuur lijk is de duur van het onderzoek, dat altijd onder leiding van de mon teur moet geschieden, beperkt, aange zien meerdere auto's op hun beurt „staan te wachten" om gratis t« worden „onderzocht"-en daarna „ge heeld" te worden. Nieuwe onderdelen worden op bestelling van de autobe zitter door de leiding van het herstel lingsoord eveneens gratis bij de groothandelaren opgehaald en afgele verd. Er is een keur aan gereedschap en men kan zelfs een lidmaatschap aanvragen. Men is van plan het „oord" op den duur alleen toegankelijk te stellen op vertoon van een lidmaat schapskaart-met-foto. Vanmiddag is het herstellingsoord, dat 9 bij 20 meter meet en per uur plaats biedt aan ongeveer twaalf au to's, met enig vertoon officieel in ge bruik genomen. Er werd meteen al flink „gedokterd". Het Noordhollands Philharmonisch Orkest gaat een bijzonder seizoen tege moet. Dit jaar zal het orkest zijn hon derdvijftig jarig bestaan vieren. Na tuurlijk zal het een luisterrijke ju bileumviering worden, waar de mu ziek zo dicht bij de band is. Om de concertgangers vast een blik op het feestprogramma van de komende maanden te geven, kwam het orkest dezer dagen voor de dag met een bijzonder fraaie jubileumfolder. Op de omslag van het boekje prijkt, naar een ontwerp van d< beer Piet Wetze- laar, een hals var, de viool als sym bool van het orkest, terwijl een gebo gen lauwertak een feestelijke achter grond vormt. Op de bladzijden binnen in wekt de portrettengalerij van aan zienlijke solisten, dirigenten en gast- dirigenten vertrouwen in de kwaliteit van de concerten. In totaal zullen achttien serieconcerten gegeven worden; waarvoor naast het jubileren de N. Ph.O. ook het Radio Philhar monisch Orkest onder leiding van Willem van Otterloo en het Brabants Orkest onder leiding van Hein Jor- dans voor het voetlicht zullen treden. De sopraan Erna Spoorenberg opent tijdens het eerste concert op 1 okto ber de rij van solisten in een afwis selend operaprogramma. Na haar zul len o.a. de violisten Theo Olof en Herman Krebbers, de Cellist Tibor de Mehula, de pianist Hans Henkemans, en de sopraan Annette de la Bije hun medewerking aan een der concerten geven, terwijl uit het buitenland o.a. de pianist José Iturbi, de violiste Jo hanna Martzy en de pianist Stefan As kenase naar Haarlem zullen komen. Met trots wordt in het boekje de eerste opvoering aangekondigd van werken van Hendrik Andriessen, Ma- rius Flothuis, Lex van Delden en Os car van Hemel, welke aan het jubi lerende orkest werden opgedragen. Dat het N.Ph.O. ondanks de hoge leeftijd nog jeugdig van hart is blijkt uit een der laatste bladzijden: daar vindt de lezer onverwachts het portret van The Diamond 5 in geruite jasjes. Zij zullen zich op 7 februari samen met het N. Ph.O. gaan inzetten voor enkele con certen voor jazz-ensemble en orkest van Ketting en Brubeck. heeft een rijp en verzadigd gamma verkregen dat in tegenstelling tot de ongecompliceerde, open, primaire kleuren van voorheen, een contemplatieve geest ademt. De op zichzelf strakke kleurvlakken vertonen sub tiele nuance-verschillen die de aandacht gevangen hou den op de details. Er is een gradatie méér welke het platte vlak verwijdt tot gestileerde ruimte. De compo sitie van het werk is harmonisch en organisch opge bouwd; een onverbrekelijke eenheid die goed begrepen relaties onderhoudt met de begrenzingen van het ge geven muurvlak, tegelijkertijd met behoud van be weeglijkheid en speelse invallen. Uit het geheel spreekt een vrijheid en gemak van beelden die ontsproten zijn aan een moeiteloos hanteren van het monumentale for maat. Het ontbreken van een figuratieve afbeelding zal nauwelijks door iemand opgemerkt worden omdat een overtuiging en het natuurlijke gebaar waarmee het vlak werd gevuld, overheersen. De opdrachtgeefsters die de kunstenaar zijn vrijheid hebben gelaten om te doen wat hij meende dat goed was, werden hier beloond met een voortreffelijke verrijking van het interieur. Waar, bij de materiële verbeteringen die met de ver bouwing beoogd werden, de doelmatigheid van het on derwijs in methodische en didactische zin zijn bevorderd, is de schildering van Wiesman die het gebouw beheerst de manifestatie van een wezenlijk element in de educa tieve vorming, dat boven de leerstof uitgaat, even on grijpbaar als waarachtig en individueel. Een trappenhuis schijnt de geëigende plaats te moe ten zijn om een kunstenaar ter versiering aan te bieden. Het is in de meeste bouwwerken de enige plaats waar een gebouw beschikt over een muur vlak van enig formaat dat niet reeds gebroken is door deuren of ramen. Het trappenhuis is hoe dan ook een representatieve plaats, omdat het door de bewoner ot bezoeker moeilijk vermeden kan worden. In de Theresiasehool waar het trappenhuis terzijde van de hal ligt, geeft de door Hans Wiesman beschil derde wand, die halverwege de trap boven het bordes begint, een schok van verrassing. Van de verdieping uit gezien vormt zij een boeiende beëindiging van de lange gang waarop de klaslokalen uitmonden. Is, zoals opgemerkt, de situering van het versieringsmoment in onze gebouwen stereotiep bij gebrek aan de weelde van een vrij muurvlak zonder meer elders, ze blijkt toch het meest zinrijke moment te zijn. Bij het ontwerpen en bij de uitvoering van deze schil dering heeft Wiesman een hoogfrequente bezieling ge had. De schilderingen die hij de laatste jaren heeft ge maakt vertonen een zekere mate van verwantschap in themata, in samenspel met glas, in helderheid en strak heid van kleur. Hij is hier zeer wel geïnspireerd ge weest bij het vinden van verscheidenheid, afwisseling en samenstelling der compositiekernen. Zijn kleur- opbouw, een samengaan van koel groen en blauw met mild grijs vindt eerder een ondersteuning dan een con trast in een diep, geschaduwd rood. De schildering

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 3