Volgens welingelichteParijse kringen V.S. kenden Vietnam-visie van De Gaulle reeds Geheime Amerikaanse actie tegen de familie Ngo? VREEMD INCIDENT F FELLE BETOGINGEN IN SERAWAK TEGEN MALEISIE li KHROESJTSJEV AAN HET HENGELEN y MÊ Geen taaiveldslag in de Voerstreek Dank zij de drastische politiebewaking Koppelb banden azen aan gelegd Vreemde arbeidskrachten slechts met toestemming Maclean deelt mee: Burgess overleden Oud-SS-er gaf zich uit voor Joodse arts Zomer was nat en vri] koud Lottgering m De Paus zou thans bezig zijn aan eerste encycliek Zoeken naar tas met 157.000 gld. gestaakt Het weer Godsdienst-Cultuur HM VAN FRANSTALIG LUIK NAAR NEDERLANDSTALIG LIMBURG &f&S£SSS»rM— éeë MORRIS (efore you êuy! Wisselvallig Aan zee WEER IN EUROPA MAANDAG 2 SEPTEMBER 1963 87sfe JAARGANG No. 31528 PARIJS, 2 sept. Naar in het Bfgelopen weekeinde in Parijse kringen die men als .welingelicht' kan beschouwen, verluidde, zou generaal De Gaulle, voorafgaand aan zijn geruchtmakende stelling- name terzake van Vietnam van donderdagavond, reeds meermalen de regering te Washington ver trouwelijk van zijn zienswijze in kennis hebben gesteld. Dat hij nu met een openbare verklaring Een gewonde bij een relletje? Nee, een vreemd incident bij een te waterlating: Toen zaterdag de tjDanaland" het grootste schip ooit in Amsterdam gebouwd, te- water werd gelaten werd een der aanwezigen aan het hoofd getrof fen door een scherf van de cham pagnefles. Het was de vader van de dame die de doopplechtigheid verrichtte, de heer Haycock uit Londen. kwam zou vooral het gevolg zijn geweest van de snelle verslechte ring van de toestand in Zuid-Viet- nam. „Know how" Infriges m In de Sloveense plaats Brdo kon Sovjet-premier Khroesjtsjev zich Oeheel wijden aan zijn geliefkoosd tijdverdrijf: het hengelen. Op de achtergrond kijkt Tito toe. EIJSDEN, 2 sept. De alge meen verwachte taalveldslag tus sen Franskiljons en Flamingan ten in de Nederlands Limburg grenzende Belgische Voerstreek is gisteren, toen dit gebied krach tens de taalwet van minister A. Gilson van de Franstalige provin cie Luik naar de Nederlands talige provincie Limburg over ging, niet geleverd. Betogers tegen de nieuwe federa tie Maleisië slaan hun slag in Serawak tijdens de aankomst van VN-waarnemers, die er een opinie peiling willen verrichten. De ver nielde voorruit van de politie-auto, de woedend manipulerende jon gelui op de voorgrond en de rava ge, welke ze aanrichten, kunnen niet anders dan aantonen, dat de opinie van een gedeelte der be volking niet onverdeeld gunstig is voor de federatieve plannen Eensgezind GUY BURGESS. FALCON REGENJASSEN Gordijnen stomen v.a.H,-per m? BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEW telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 8 jkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telet. 4790 Bijkantoor en Red. ömuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Wrectie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen, •oofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter hoogte. Omroepers 16 cents eer m m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder oogave var redenen te weiaeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents oer week f 2.65 oer maanc 1 1 9C oe <A^-taai Voor klachten over de bezorging s avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel 20800. (Van. onze Parijse correspondent) Men zou derhalve deze openbare verklaring niet als mede geïnspi reerd mogen zien door het verlan gen om de president der Verenigde Staten weer eens een hak te zetten. Wat volgens vele waarnemers met wegneemt, dat het er toch wel erg op leek alsof het Franse staatshoofd de kans had willen aangrijpen om een oude rekening te vereffenen, hadden verklaringen, stellingnamen en bemoeienissen van Amerikaanse regeringspersonen in het algemeen en van president of kandidaat-presi dent Kennedy in het kü^der m verleden er niet aanzienlijk toe bij gedragen de Franse moeilijkheden m Indo-China en later m Algerije te vergroten? Voor wat de kern van de Gaulles verklaring betreft stelt men te Parijs in het licht, dat het vanouds generaal de Gaulles politiek is geweest om een zo volledig mogelijke toepassing van de akkoorden van Genève van zomer 1954 te verkrijgen. Vandaar dat Frank rijk zich altijd krachtig heeft opge worpen voor handhaving van de neu traliteit van Laos en Cambodja, de twee andere uit voormalig Frans Indo-Chi na voortgekomen staten. Vandaar nu dat generaal de Gaulle aandacht ge schonken zou willen zien aan de mo gelijkheid om, eveneens op basis van neutraliteit, de twee Vietnam-helften te erenlgen. welke hereniging, dnor middel van vrije verkiezingen, door de akkoorden van Genève overigens uitdrukkelijk als doelwit werd gesteld. Het zou echter geenszins de bedoeling van generaal de Gaulle zijn geweest om deze mogelijkheid tot hereniging als reeds onmiddellijk gegeven te stel len. In de Parijse welingelichte kiringen wordt er voorts aan herinnerd, dat het nimmer een geheim is geweest dat generaal de Gaulle voor de huidi ge president van Zuid-Vietnam, Diem, en diens politiek, weinig sympathie koestert. En toen president Kennedy in 1961 te Parijs op bezoek was, zou generaal de Gaulle er bij hem reeds op hebben aangedrongen om Diems anti-communiisme niet blindelings te steunen. Met het oog op de toenade ring tot Noord-Vietnam was een soe peler politiek wenselijk. me. Waarschijnlijk maakt het echter deel uit van generaal de Gaulles ziens wijze dat juist bij handhaving van de huidige situatie Zuid-Vietnam ."n snel ler of langzamer tempo door het com munisme zou worden ingepalmd; neu tralisatie van Vietnam in zijn geheel zou derhalve te proberen zijn als een „geringer kwaad". En, zo heet het nog, gaan in werkelijkheid de sympa thieën van de Noord-Vietnamese com munistenleider Ho-Tsji-Minh niet meer uit naar Moskou dan naar Peking, dat wil zeggen naar het gematigde communistische kamp? In de onderhavige aangelegenheid doet zich het merkwaardige verschijn sel voor dat de gezaghebbende libera le „Monde" zich vrij duidelijk achter de Gaulle stelt. Het blad spoort o.a. de Amerikaanse regering aan om be grijpelijk door generaal de Gaulle s bruuske stellingname opgewekte hu meurigheid te overmeesteren. Viet nam weer in het bezit te stellen van de vrede, de twee delen ervan te her enigen, het bevrijden van de Chinese en tegelijk dus van de Amerikaanse v'-ogdij, aldus het Parijse blad, heert men deze doelstellingen niet al te zeer uit het oog verloren? Misschien ziet de generaal in de snelle ontwikkeling van de internationale situatie het ogen blik naderbij komen, waarop een lo ven en bieden mogelijk wordt om tot die doelstellingen te geraken' En het blad acht de verklaring van generaal de Gaulle „niet zonder verdienste in dien zij in staat zou zijn de Amerika nen de ogen te openen voor verder verwijderde werkelijkheden, die noch tans even onontkoombaar zijn als die van het ogenblik en die zij weigeren te zien of niet in staat zijn te zien, omdat de oorlog hun de hele horizon afsluit". Uiteraard ontbreekt het ook te Pa rijs niet aaan kennis van Zuid-Oost-Azië volgens welke een hereniging zoge naamd op neutralistische basis van Vietnam spoedig zou blijken neer te komen op een uitlevering van Viet nam in zijn geheel aan het communis- NEW VORK, 2 sept. (Rtr) De „New Vork Times" meldt van zeer goed ingelichte diplomatieke kringen in Saigon te hebben vernomen, dat de Verenigde Staten op het punt staan „een actie te ondernemen, die tot de omverwerping van de Zuidvietnamese regering zou kunnen leiden". Het blad schrijft, dat de Verenigde Staten in de richting van een confrontatie met de „familieregering" van president Ngo Dinh Diem schijnen te gaan. De meeste waarnemers in Saigon, aldus gaat het blad verder, nemen aan dat Amerikaanse functionarissen „aan mi litaire sleutelfiguren een seintje zullen geven en in bedekte termen te ken nen geven, dat zij een andere regering verlangen." Functionarissen van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken waren niet bereid over dit bericht te spreken, ook niet in een particulier gesprek. Zich in algemene termen over de situatie uitlatend, zeiden zij dat al om bekend is, dat de Verenigde Staten van oordeel zijn, dat het optreden te gen de Boeddhisten afbreuk doet aan de campagne tegen de communistische opstandelingen in Zuid-Vietnam. FOUC VATICAANSTAD, 2 sept. (Reuter) In de eerste encycliek van Paus Panlus zullen de betrekkingen tussen de gods dienst en de wereld der cultuur behan deld worden, aldus Is vandaag uit Vati caanse kringen vernomen. De Paus zou in zijn zomerverblijf in Castelgandolfo aan het stuk werken. Wanneer de ency cliek zal verschijnen, is nog niet bekend. AMSTERDAM, 1 sept. ■- Het zoeken naar de tas met 157.000 gld van de Rotterdamsche Bank in de Kostverlo- renvaart alhier is zondagmiddag ge staakt. Het zal niet worden voortge zet. Bij het mysterieuze ongeluk van de 31-jarige bankchauffeur, die woens dagmiddag met zijn auto in deze vaart reed en verdronk, zou de tas in het water zijn gekomen. Kikvorsman nen van een particulier bergingsbe drijf hebben een paar dagen achter een tevergeefs de bodem vhn de vaart afgezocht. De politie heeft nu ook haar vaste bewakingspost ter plaatse opge heven. m (Van onze Limburgse redacteur) Op enkele kleine incidenten na Is de protestbetoging van de Waalse Volks beweging ordelijk verlopen. Ernstige in cidenten, waarvoor vrijwel elke Voer streekbewoner beducht was, zijn uitge bleven en wel naar het ons wil voor komen om een tweevoudige reden. Ten eerste wegens de enorme politiemacht, welke in en om de Voerstreek gecon centreerd was en vervolgens omdat enkele honderden met bussen aange voerde Vlamingen, meest leden van de Vlaamse Volksunie, de toegang tol 's- Gravenvoeren werd ontzegd, waar een protestmeeting van de „Mouvement Po pulair Wallon" (M.P.W.) plaats vond. Dank zjj deze politiële actie kon een treffen tussen Waalse betogers en Vlaam se tegenbetogers worden voorkomen. De ordemaatregelen van de Rijkswacht, waren bijzonder drastisch. Zelfs niet-be- togende Belgen van buiten de Voerstreek en al evenmin Nederlanders, die via de Voerstreek naar België wilden reizen, werden tot het omstreden gebied toege laten. Pal achter de tolbomen bij de Nederlands-Belgische douanekantoren, althans aan de toegangswegen naar de Voerstreek, hadden de Rijkswachters immers draadversperringen aange bracht. Dezelfde barricades waren ook op meerdere plaatsen tussen de zes Voerstreek-gemeenten opgericht, o.a. in 's-Gravenvoeren, waar de straat met café „Hof van de Voer het plaatselijke hoofdkwartier van de Vlaamsgezinde groepering, hermetisch was afgesloten van het Kerkplein, waar de M.P.W. met toestemming van de burgemeester mocht betogen. Het aantal betogers in de streek zelf was uiterst miniem. Pas na aankomst van een autokaravaan, bestaande uit een twintigtal touringcars en ca. 150 wagens, afkomstig uit alle delen van Wallonië, stroomde het intieme plein vol. De naar schatting tweeduizend demonstranten waren getooid met halsdoeken en vlag- gen in de Luikse kleuren: geel-rood, en voorzien van de rode Waalse haan. Diverse vlaggen geheel rood ge kleurd, en voorzien van het sikkel-en- hamer-embleem, markeerden de com munistische afdelingen van de vrij links georiënteerde M.P.W. De leider van de ze beweging, volksvertegenwoordiger en tegelijk volksmenner Simon Paque uit de Luikse voorstad Grace-Berieur, spoorde de betogers aan om rustig en kalm te demonstreren, maar voor hel overige niet le berusten ui de overheve ling van de Voerstreek naar Limburg. De wet Gilson noemde ulj een slecb'e wet, omdat zij de heilige rechten van de menselijke vrijheid aantast. De eer ste september van dit jaar kwalifi ceerde Simon Paque als de begindatum van de Waalse strijd voor de bevrij ding van de Voerstreek uit de tirannie van het Vlaams imperialisme. Alle Walen: katholieken, liberalen, socialis ten en communisten, trekken in MPW- verband op om een einde te maken aan het leed van de bevolking van de Voerstreek, wier sociale, economische en culturele belangen grovelijk worden geschaad door de inlijving bii Limburg, aldus de heer Paque. (Vervolg op pagina 6) Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. 2 sept. en werknemers in de m«taal 1 n du s rxic hebben zaterdag in gezamenlijk o K besloten het inschakelen van "k"PPe'* bazen" sterk aan banden te lëgS®®»AJ zijn het eens geworden over een aan - ling in de huidige c.a.o. welke 1 J afloopt en die daarom zal moetien den „opengebroken", zoals het sociale jargon heet. Het nieuwe artikel voorziet in een verbod aan werkgevers om w ge noemd wordt „vreemde arbeidskrach ten" in te schakelen, stemming heeft van de Vakraad metaalindustrie, het ove L., van werkgevers en werknemers. - neer een werkgever zich niet aan bepaling houdt, zullen de vakbonden een kort geding b« de rechter tegen hem aanspannen. De werknemersorganisaties» die hebben gedreigd met eventuele ^werk stakingen, hebben graag van du afgezien in ruil voor de ^^telijke procedure. De reeds bestaande g lencommissie acht men ongesdhikt om deze zaken te behandelen, j te langzaam werkt. Gehoopt wordt dat de dp pao no? d 6ZG door do o lich ting van den Arbeid zal warden goed- gekeurd en dat het College van Ryks- in te schakelen, de z.aaJL,™ e °"der- nemersraad brengen. In ge geval /.ai een vergunning worden verleend voor het inschakelen van tH ffV*eid,s" krachten voor werk aUeenWiens de weekeinden. Zoals gebeid wdst^i voor al arbeiders die leenden en die dan veelal bh concurrenten van hun eigen baas werkzaam waren. zeer hoge lonen -e incasseren. De reeds lang geleden gesignaleerde activiteiten van de f^. ^azen" zyn kort geleden opnieuw punt van bespre king geworden omdat de arbeidsrust onder de gewone arbeiders, die een c a o.-loon verdienden, steeds meer werd verstoord. Zij wezen op de uitzonderlijk hoge bedragen die collega's opstreken die bij „koppelbazen in dienst waren. Bh het aanvragen van een vergunning zal de werkgever ook een verklaring moeten overleggen van de „uitlener van arbeidskrachten waarin deze zegt zich te zullen houden aan de loonrege ling voor dit soort werk die verleden jaar door het College van Rijksbemid delaars is opgesteld. Deze regeling, voor ziet in een loon dat veel dichter ligt bh de c.a.o.-bedragen in de metaalindus trie dan die altijd aan de „wilde arbei ders" werden uitbetaald. Hoezeer beide partijen het eens zijn over een aanpak van het koppelbazen- probleem bleek wel uiit het feit dat een verklaring over de nieuwe rege ling werd gegeven aan journalisten. Ir. K. v. d. Pols van de werkgevers zei te hopen dat deze nieuwe regeling ook voor andere bedrijfstakken aanlei ding zal worden het werk van de „wil de" koppelbazen in te tomen omdat het voor deze bazen anders gemakkelijk zal zijn hun de losse arbeiders buiten de metaalsector wèl aan de slag te krij gen. Ook hoopt hij dat de overheid het probleem van de „zwarte lonen" in zijn algemeenheid gaat aanpakken, om verloop naar beter betaalde bedrijfstak ken te voorkomen. Dit verloop zal ook mogelijk zijn wan neer de koppelbazen hun arbeidskrach ten inzetten in Duitsland, .maar hierover is men niet al te pessimistisch. „Dit zullen alleen de avonturiers aandurven", zo zegt men. De vakbonden hebben toe- gezegd dezelfde bepalingen te zullen voorstellen over het inschakelen van „uitleners" aan de werkgevers in de klem-metaal branche bij de onderhan delingen over de nieuwe c.a.o., die thans gaande zijn, ook al weer oma een ver leggen van de activiteiten van de kop pelbazen naar die sector te voorkomen. Zowel de werkgevers als de werkne mers moeten nog van hun leden toestem ming hebben op de aanvulling van de c.a.o.. maar dut wordt beschouwd als een formele zaak. In afwachting van de goedkeuringen ook van de Stichting van den Arbeid acht men de nieuwe regeling reeds nu te zijn ingegaan. Hm 8 MOSKOU, 2 sept. (AFP) De voor malige Britse diplomaat Guy Burgess, die in 1951 naar de Sovjet-Unie uit. week, is vrijdagochtend op 52-jarige leeftijd in een Moskous ziekenhuis in zijn slaap aan een hartaanval overle den, zo heeft Donald Maclean die In dertijd met hem naar de Sovjet-Unie kwam, zondag In Moskou meegedeeld. Volgens hem zal het Sovjet-miiusterie van buitenlandse zaken direct een vi sum uitschrijven voor de moeder van Burgess, de 76-jarige mevrouw Eve Bassett, opdat zij in Moskou de begra fenis kan bijwonen. Maclean zei dat Burgess al jaren hartklachten had, waarvoor hij injec ties kreeg. Op 20 augustus was hij in een ziekenhuis voor hartpatiënten opgenomen, nadat was geconstateerd dat hij ernstig aan aderverkalking leed. Hij werd Ingeschreven onder de naam Jim Andrejevitsj Elliott en geen van de artsen kenden zijn ware naam. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken wil de zondag geen commentaar geven op de berichten over de dood van Bur gess. Hij zei dat het ministerie nog geen officieel rapport van de Britse ambassade in Moskou had ontvangen. TEL AVTV, 2 sept. (AFP) Het in Tel Aviv verschijnende blad „Jedioth Aharonoth" meldt de merkwaardige geschiedenis van een vroeger SS-offi- cier. die na jarenlang voor een Isra ëlische arts te zijn doorgegaan en in Israël te hebben geleefd, in West- Duitsland als oorlogsmisdadiger is ge arresteerd. Volgens het blad kwam ,.Dr. Alexan der Syrt" in 1949 uit Duitsland naar Israël. Hij deed zich voor als een Joodse vluchteling en werkte in de Negeb-woestijn. In 1953, hij was in middels Israëlisch staatsburger ge worden, vertrok hij naar Argentinië, waar hij zijn praktijk voortzette en contact onderhield met verscheidene Joodse gemeenschappen in dat land. „Dr Alexander Syrt" is in West- Duitsland gearresteerd nadat hij daar twee weken geleden was aangekomen. Zijn werkelijk naam luidt: Hermann Schmidt. Als SS-officier heeft hij deel uitgemaakt van het personeel van het vernietigingskamp in Treblinka in Po len. De echte dr. Syrt is daar in de gas kamer omgekomen en Schmidt zou zich van diens papieren hebben mees tergemaakt. Interpol heeft de Israëli sche politie van de zaak op de hoogte gesteld, aldus het Israëlische blad. DEN HAAG. 2 sept. Juni, juli en augustus hebben veel koud, somber en nat weer gebracht. Na 1959. het iaar met een bijzonder mooie, lange en droge zomer, zijn er uitsluitend slech te zomers geweest: in de laatste vier jaren was het tijdvak dat de drie zo mermaanden beslaat, steeds kouder en somberder dan normaal en alleen in het vorig jaar aan de droge kant. Van de 92 dagen, die de zomer telt, waren er ditmaal 59 te koud. In De Bilt zijn slechts zeven zomerse dagen voorgekomen, tegen negentien van de ze warme dagen normaal, aldus het KNMI in De 3ilt. Augustus was de koudste van de drie zomermaanden. In De Bilt werden 513 uren zonne schijn geregistreerd: gemiddeld be droeg het tekort, vergeleken met het normale aantal uren zonneschijn, één uur per dag. Het was over het alge meen nog een weinig somberder dan in de zomer van het vorige jaar. De hoeveelheid neerslag was boven nor maal, vooral .vastus was een bijzon der natte maand. Daarentegen was ju li aan de droge kant. In Limburg wa ren de hoeveelheden regen over het algemeen minder groot dan elders, plaatselijk is de normale hoeveelheid daar niet bereikt. (Advertentie) BARTEUORISSTk" HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot dinsdagavond (Op gemaakt te 11.15 uur). Veranderlijke bewolking met opkla ringen en enkele verspreide buien. Overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Dinsdag. Zon: 5.53-19.25 Maan: 19.45-4.57 Zonnige perioden en een kleine buien kans. Zwakke tot matige zuidelijke wind. In de middag 18-20 gr., zeewater 17 gr. Vooruitzichtenzonnige perioden maar niet geheel stabiel. Station □en Helder Ypenburg Vlissingen Ëelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhager Londen Amsterdan Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Nice Berlijn Frankfort Miinchen Zurich Genève Locarno Wenen Weer regenbui zw. bew. regenbui regen half bew. half bew. licht bew licht bew. zw. bew. half bew. zw. bew. mist zw. bew. half bew. zw. bew. zw. bew. licht bew. licht bew. onweer zw. bew. regen zw. bew. regen zw. bew. regen zw. bew. Max. min temp temp gisteren 20 19 19 21 21 22 22 22 24 13 19 16 17 20 11 20 19 18 21 23 22 23 18 18 21 14 13 14 13 13 14 12 13 13 15 15 13 14 13 12 10 13 11 18 14 13 13 13 12 15 15 oeersl afgel. 24 uur 1 2 5 1 0.4 3 0 0 0 1 1 4 10 0 4 0 1 26 4 0 12 0 2 14 65 0 (Advertentie) STOMEN L VERVEN GROTE HOUTSTRAAT 5 - TEL. 10771 AMSTERDAMSEVAART 30 - TEL. 11561 BINNENWEG 137 - TEL. 36432

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1