ADA KOK zelf verrast T™dyGroenman door wereldrecord vlinderslag SOEST IN CIJFERS Korrie Winkel leest Ria van Velsen de les met een Europees record Vreugde en verdriet in cricketkamp van HCC Eerste kampioentweede definitief onderaan weer UWs degradatie uitgesteld VVGA dankt veel aan de pinch-hitter v. Waterpoloteam gelijk tegen Joegoslaven Engelse ruiters zijn ongenaakbaar op het C.H.LO. li en Ha jer „gewipt GERDA KRAAN Europees record op 8B0 yards T enniscompetitie op nieuwe leest Hongaar Portisch geeft geen krimp j MET DE ZON KWAMEN SUCCESSEN 0m Amerikaanse tennistitels Op 110 yards vrije slag McGregor knabbelt aan eigen wereldrecord Honkbal in cijfers Int. Meester toernooi MAANDAG 2 SEPTEMBER 196S PAGINA 8 SOESTDUINEN, 2 sept. Enkele maanden geleden, toen het bestuur van de Zwemvereniging „Naarden" er bezwaar tegen maakte, dat de Amsterdamse zwemsters Ada en Gretta Kok door Naardens trainster Wil van Breukelen werden geholpen, sprak vader Kok over „ophouden". „Neen", zeiden beide meisjes resoluut. Wij gaan door". Charles Ritton verklaarde zich bereid, Ada en Gretta Kok in de zwemsport te begeleiden. Gisteren, tijdens de tweede dag van de jubileum wedstrijden van de K.N.Z.B. te Soestduinen, zorg de Ada Kok voor een klinkende prestatie. Vol komen onverwacht zwom zij het wereldrecord van de Amerikaanse Kathy Ellis en haar eigen Europese record op de 100 meter vlinderslag aan diggelen. Met haar tijd van 1.6.1 (0,4 sec. sneller dan Kathy Ellis) bezorgde Ada Kok Nederland weer een wereldrecord. ADA KOK ...ze gingen allemaal snél Niets van plan Dubbele revanche Naar de fop HIjl lliiiajïliisiiiili Records in de lucht «S oTdedeemehpiaaBts0ntTeoe^ dIcS Ria van Velsen feliciteert Korrie Winkel in het water door een hand- druk met haar nieuwe Europese record op de rugslag. Eerste klasse B Prinses Irene overhandigt aan de ruiter mr. M. Cresswell de medail le die hij met de Engelse ploeg verdiend heeft voor de zege in de landenwedstrijd tijdens het CHIO- (Van onze speciale verslaggever) Ovaties van de ruim 2500 toeschouwers waren er eveneens voor de 19-jarige Groningse heilgymnaste en masseuse Korrie Winkel, die gisteren Christine Caron het Europese record op de 200 meter rugslag afsnoepte. De prestaties van Ada Kok en Korrie Winkel vormden de hoogtepunten van de zaterdagmiddag triest ingezette wedstrijden. De plens buien, die de zwemsters op de eerste dag teisterden, hadden een vernietigende uit werking op de spieren. Matige tijden waren het gevolg. Met de zon kwa men zondag ook de grote successen. Hoe wel niemand erop rekende, was er de machtige slotapotheose van Ada Kok. Ada Kok was enorm snel op het eerste keerpunt afgegaan. De voormalige Euro pese recordhoudster, de Zweedse Karin Stenback, was reeds duidelijk verslagen, toen de Amsterdamse zwemster aan haar eindrush begon. Het drong eerst niet tot Ada Kok door, dat zij met haar prestatie een wereldrecord had gevestigd. Zij keek wat ongelovig naar boven, toen men haar de tijd 1.6.1 toeriep. „Een wereldrecord, een wereldrecord" riep men op het jury platform in koor. Toen volgden de ge wone tafereeltjes. Klapzoenen van Adrie Lasterie. Bettie Heukels en haar zusje Gretta. Trots luisterde Ada Kok naar het „Wilhelmus". Zij ontving felicitaties van de chef de mission voor de Olympi sche Spelen Simon de Wit. Zij kreeg van jhr. mr. A. Feith, voorzitter van de Ned. Sportfederatie, de door de gemeente Soest uitgeloofde gouden medaille voor de beste vaderlandse prestatie. En af en toe schudde zij wat onge lovig met haar hoofd. „Ik was echt niets van plan. We gingen allemaal hard. Ik dus ook. Maar om te zeggen, dat ik voor een record zwom neen. Mijn bedoeling was het niet". De glun derende Ada Kok vertelde ook, dat zij niet eens een badpak had meegeno men. „Vergeten. Het pak van Gretta zat me eigenlijk veel te krap". Zij be dankte daarna de Emmense sportmas seur Gtto Drenth. „Hij heeft mij fijn gemasseerd. Puur toeval, want ik had niet aan massage gedacht. Omdat de andere meisjes er baat bij hadden, heb ik het hem gevraagd. Het heeft gehol pen". Net zo blij als Ada Kok was de Gro ningse rugslagspecialiste Korrie Winkel met haar Europees record. Zaterdag had zij zich gerevancheerd voor haar „nederlaag" tijdens de nationale kam pioenschappen. Door verkeerd aantikken ontging haar toen de titel op de 100 meter rugslag. In de tussenliggende we ken passeerde er echter ook iets anders. De nationale kampioene Ria van Velsen had in een interview in een weekblad een prikkelende opmerking gemaakt over haar Groningse rivale. Korrie Win kel was geladen toen zij zaterdag aan de start verscheen: „Nu grijp ik mijn kans. Ik kan haar hebben. Die opmer kingen van haar hebben mij inspiratie gegeven". En inderdaad. Onder voor Ria van Velsen ideale weersomstandigheden (een formidabele regenparty) werd het Haag se meisje geklopt. Onweerstaanbaar en in eemakkeiyke vloeiende styi trok Kor rie Winkelteen kaarsrecht spoor. De dui delijk mentaal aangeslagen Ria van Vel sen belandde enkele keren in de touwen. Onbedreigd tikte Korrie Winkel als eer ste aan na 1.10.4. Ria van Velsen had 1.12 nodig. Maar Korrie Winkel gaf deze prestatie meer reliëf door zondag het Europese record van de Frangaise Chris tine Caron op de 200 meter ruge'ag te verbeteren. Korrie had 2.32.3 nodig, 1,2 minder dan het Europese record van Christine Caron. De zwemstrijd in Soestduinen werd gemarkeerd door schrille contrasten. Naast de resultaten van Ada Kok en Korrie Winkel, was er de niet uitge sproken teleurstelling over de prestaties van Adrie Lasterie. Zaterdag kwam zij .straatlengten" te kort op de 400 meter vrije slag en hoewel de Naardense zwem ster gisteren op de 400 meter wisselslag beslag legde op de derde plaats, was haar tijd (5.40.1) op dit nummer evenmin hoopgevend. Naast de moeilijkheden, die Adrie Lasterie reeds te overwinnen had. is er een nieuwe „zaak" bijgekomen. Sinds veertien dagen heeft Naardens trainster Wil van Breukelen zich name lijk teruggetrokken van de training van Naardens topploeg. Zij wil het wat rus- Nu wy toch de naam van een Europe se topster hebben genoemd, stellen we direct vast dat vele gerenommeerde Europese zwemsterren Soestduinen om °n»esrijpeiyke redenen hebben gemeden. „Wat die zwemmers allemaal niet ver zinnen om niet te komendaar kan ik een boek over volschreven", zei ons de directeur van het Bondsbureau Wim de Boer. Minder spraakzaam was de coach van onze nationale zwem ploeg, de Australiër Forbes Carlile Fyn tjes lachend verklapte hy ons, dat hij erop rekent dat de Nederlandse zwem- top in Blackpool tijdens de zes-Ianden- wedströd daar de hoogste seizoencurve zal èn moet halen. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiit FOREST HILLS, 2 sept. De Ne derlandse tenniskampioen Jan Hajer, die vrijdag In de eerste ronde van het toernooi om de Amerikaanse kampioen schappen de Amerikaan Schad in vier sets versloeg, is in de tweede ronde door de Australiër Davidson uitgescha keld met 3-6, 6-3, 3-6, 2-6. Ook Trudy Groenman verloor in de tweede ronde van het damesenkel, na melijk met 1-6, 2-6 van de Britse Ann Jones. De onbekende Zuleta uit Ecuador zorgde bijna voor een sensatie. Tegen de door een spierblessure geplaagde Mc- Kinley won hij d- beide eerste sets (Van onze cricketmedewerker) AMSTERDAM, 2 sept. In het kamp van HHC heerst vreugde en droefheid. De Hagenaars hebben volop reden tot feestvieren omdat het eerste elftal voor de dertigste maal het landskampioen schap op zyn naam heeft gebracht. Over dit kampioenschap valt echter de scha duw van de hekkesluitersplaats, waar- R i fil Maar v. .mee HHC 2 dit seizoen genoegen heeft (4-6, 3-6). Maar McKinley herstelde moeten nemen. HCC 2 (negen maal zich met 8-6, 6-3, 6-1. landskampioen) dat het vorig jaar nog (Van onze honkbalmedewerker) AMSTERDAM, 2 sept. De honk balcompetitie nadert thans in de hoofd klasse haar einde; welke ploeg zal de graderen is echter nog steeds niet be kend, hoewel de positie van de Utrech ters vrijwel hopeloos is. Met een ge- lijk aantal gespeelde wedstrijden staan zij vijf punten op EDO en VVGA ach ter; er moeten nog drie wedstrijden worden gespeeld. UVV kwam dit week einde niet in het veld. EDO verloor zijn beide wedstrijden tegen landskam pioen Sparta (13-6 en 7-2), terwijl W- GA op eigen veld tegen OWO met SM tiger aandoen. Zij wil zich ook meer bemoeien met haar gezin. Adrie Lasterie zwemt nu alleen nog maar op een schema van Wil van Breukelen. Hoewel de 19- jarige onderwijzer Rob Hanou de trai ning van Naardens top heeft overgeno men, stelt Adrie Lasterie al haar hoop nog steeds op haar oude trainster. Dan was er ook de teleurstelling over de prestaties van Klenie Bimolt en Jan Jiskoot. Beiden kwamen zaterdag tot matige tijden. Hoewel de zon de sfeer voor een deel terugbracht, konden Jan Jiskoot en Klenie Bimolt ook gisteren niet tot de verwachte krachtsexplosies komen. Voor beiden hing er een record AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAi SOESTDUINEN Op het nummer 400 meter vrije slag heren heeft de coming man op de vrije-slagnummers, de blonde Hage naar Dick Langerhorst zich ernstig ver keken. Na honderd meter keerde hij als eerste tn een zeer snelle tijd van 1.1.9. Het beloofde wat. Dick Langerhorst had echter te veel van zijn krachten gevergd. Met Langerhorst tenslotte aantikte, moest hij uit het water worden gehesen. Ondersteund door dokter Godefroy en Piet Vèrwoerd werd hij naar de kleedruimte gebracht. Daar heeft hij een kwartier nodig gehad om weer wat op verhaal te komen. in de lucht. Rob van Empel kon het evenmin verkroppen dat hij op zijn spe cialiteit, de 200 meter schoolslag, duide lijk tekort kwam. Harrie Vriens klopte op dit nummer onze nationale kampioen Wieger Mensonides, omdat de blonde Hagenaar zich richtte op de Hongaar Lenkei en daarbij niet lette op de kraohtsexplosie van zijn rivaal Harrie Vriens. Toen hij Vriens zag gaan, was het te laat. „Te laat", klonk ook Rob van Empel in de oren. Hij is niet tijdig ge noeg aan zijn training begonnen en dit kost hem de aantrekkelijke trip naar de pre-Olympische Spelen te Tokio dit najaar. Een opmerkelijke prestatie le verde Bettie Heukels, die alle gere nommeerde sterren op de 400 meter wisselslag verraste. Zij finishte als eer ste, vóór Marian Heemskerk, Adrie Lasterie en de Zweedse Elisabeth Ljunggren. Diezelfde Zweedse zwem ster had zaterdag een uitstekende tijd gemaakt op de 400 meter vrije slag (4.48.9), welk nummer zij won vóór de Nederlandse kampioene Ineke Tige- laar. SOEST, 2 sept. De uitslagen van de jubileumwedstrijden van de KNZB luiden: DAMES 100 meter vrije slag: 1. Erica Terpstra (Ned.) 1.04.0; 2. Ineke Tigeiaar (Ned.) 1.04.4; 3. Karin Stenback (Zw.) 1.04.6. 400 meter vrije slag: 1. Elisabeth Ljung gren (Zw.) 4.48.9: 2. Ineke Tigeiaar (Ned.) 4.59.0; 3. Ann Charlotte Lilja (Zw.) 5.05.3. 100 meter rugslag: 1. Corrie Winkel (Ned.) 1.10.4; 2. Ria van Velsen (Ned.) 1.12.0; 3. Ineke Reymerink (Ned.) 1.14.0. 200 merer schoolslag: 1. Klenie Bimolt (Ned.) 2.50.0; 2. Gretta Kok (Ned.) 2.54.0; 3. Betty Heukels (Ned.) 2.55.1. 400 meter wisselslag: 1. Betty Heukels (Ned.) 5.36.4; 2. Marian Heemskerk (Ned.) 5.40.0; 3. Adrie Lasterie (Ned.) 5.40.1. 200 meter rugslag: 1. Korrie Winkel (Ned.) 2 32.3 (nieuw Europees en Ned. record): 2. Ineke Reymerink (Ned.) 2.38.6; 3. Ria van Velsen iNed.) 2.41.1. 100 meter schoolslag: 1. Klenie Bimolt (Ned.) 120.3; 2. Truus Looys (Ned.) 1.21.4; 3. Betty Heukels (Ned.) 1.24.0. 100 meter vlinderslag: 1. Ada Kok (Ned.) 1.06.1 (Wereld-, Europees en Nederlands record) 2. Karin Stenback (Zw.) 1.10.5; 3. Inkele Heemskerk (Ned.) 1.11.15. Schoonspringen: 3 meterplank. 1. Liesl Swoboda (Oostenrijk) 127.07 pnt.: 2. Eljo Kuiler (Ned.) 115.52 pnt.; 3. Ulli Sindelar (Oostenrijk) 111.71 pnt. HEREN 400 meter vrije slag; 1. Johan Bontekoe (Ned.) 4.31.6; 2. Dick Langerhorst (Ned.) 4.34.7; 3. Kees Bakker (Ned.) 4.36.7. 200 meter rugslag: 1. Henri van Osch (Ned.) 2.22.0; 2. Michel Bertln (Fr.) 2.23.7; 3. Herman Verbauwen (Belg.) 2.26.6. 200 meter schoolslag: 1. Harrie Vriens (Ned.) 2.38.8; 2. Wieger Mensonides (Ned.) 2.39.2; 3. Rob van Empel (Ned.) 2.43.3. 100 meter vrije slag: 1. Uwe Jacobsen (Did.) 56.1; 2. Ronnie Kroon (Ned.) 56.5; 3. Vinus van Baaien (Ned.) 57.0. 100 meter rugslag: 1. Herman Verbauwen (Belg.) 1.05.6; 2. Henri van Osch (Ned.) 1.05.8; 3. Bernt Horstmann (Did.) 1.06.3. 100 meter schoolslag: 1. Wieger Mensoni des (Ned.) 1.13.3; 2. Harrie Vriens (Ned.) 1.13.6; 3. Ferenc Lenkei (Hong.) 1.14.0. 200 meter vlinderslag; 1. Hermann Lotter (Did.) 2.19.5; 2. Wilhelm Freitag (Did.) 2.20.4; 3 Dick Langerhorst (Ned.) 2.21.8. 100 meter vlinderslag: 1. Jan Jiskoot (Ned.) 1.00.4; 2. Werner Freitag (Did.) 1.01.6; 3. Hermann Lotter (Did.) 1.03.0. Schoonspringen: 3 meterplank: 1. Georges Maillard (Fr.) 125.26 2. Harry Meelhuizen (Ned.) 119.23; 3. Leo van Oudheusden (Ned.) 107.47. Waterpolo: Nederland BJapan 7-5; Ne derland A—Zuid Slavië 14. (Van onze speciale verslaggever) SOESTDUINEN, 2 sept. Toen Ruud van Feggelen Cor Braasem als coach van onze nationale waterpolo-formatie op volgde, stelde onze oud-international een oefenschema op, gericht op de techniek. Een jaar later concentreerde Van Fegge len de aandacht op het opvoeren van de conditie. De laatste twee landenwed- stryden van het Nederlands waterpolo- zevental hebben bewezen, dat Van Feg- gelens pupillen zich qua conditie kun nen meten met de beste Europese ploe gen. In Brunssum was er de uitstekende prestatie tegen de Hongaren en dit weekende in Soestduinen volgde een even knap resultaat (1-1) tegen het sterke team van de Joegoslaven. Beide wedstrpden toonden echter ook aan, dat men een trainingsschema niet zonder schade kan richten op één doel. Hoe be langrijk de conditie ook is, bij waterpolo speelt de techniek een welhaast even belangryke rol. In de strijd tegen de Joegoslaven hebben Van Feggelens pu pillen op dit punt weer schromelijke te korten getoond. Zoals in Brunssum tegen de Hongaren, viel ook tegen de Joegoslaven de afwer king in de aanvalslinie duidelijk tegen. Om een voorbeeld te noemen: het Ne derlands team kreeg in de eerste spel- periode (nadat Rosic door scheidsrechter Julien Bauwens naar de kant was ver wezen) legio kansen om de numerieke meerderheid uit te buiten. Pas in de derde periode wist Bultman uit deze si tuatie een doelpunt te maken (1-0). Enerzijds kwam dit door knap verdedi gen 'an de Joegoslaven, waarbij voor al de briljante doelman Milan Muskati- rovic een grote rol speelde. Anderzijds moet het ons van het hart, dat de Nederlandse spelers door slecht aangeven vele kansen teloor za gen gaan. Stootkracht, de technische gave om intelligente aanvallen op te bouwen: men mist het bij de nationale poloformatie. In de laatste spelperiode volgde de Joegoslavische gelijkmaker (Simenc knalde een straf worp langs de goed spelende doelman Hermsen) en als de tijdwaarnemer niet op het juiste moment had afgefloten, zouden de Joe goslaven zelfs nog een overwinning hebben behaald. Frits Smol, lid van de technische com- BLACKPOOL, 2 sept. - De Schotse zwemmer McGregor heeft zaterdag tij dens de wedstrijden om de Britse zwemkampioenschappen zijn eigen wereldrecord op de 110 yards vrije slag verbeterd. McGregor maakte een tijd van 54,1 sec, 0,3 sec sneller dan het oude record. Hij verbeterde tege lijk het Europees record op de 100 meter vrije slag, dat seddrt 18 juli van dit jaar met 54,3 sec op naam stond van de Zweed Lindberg. SOESTDUINEN Vrijdag was dank zij de gasverwarming het water in het Soester Natuurbad tot 23 graden Celsius gestegen Het kostte de K.N.Z.B. maar liefst zeven duizend gulden. Zaterdagmiddag, toen de deelnemers aan de jubileumwedstrijden van de K.N.Z.B. van hun startblokken doken, was de temperatuur van het water terug gelopen tot 19.5 graden. In de nacht van zaterdag op zondag heeft de verhitter toch nog voor stijging gezorgd. Toen het eerste nummer begon, wees dg thermometer 21 graden Celsius aan. missie, vertelde ons niet geheel tevre den te zijn. „De basis is er nu. De uit slag telt. Tokio ligt binnen ons bereik. Na afloop van het zes-landentournooi in Boekarest zal het N.O.C. de beslis sing nemen. Wij moeten nu verder wer ken. Techniek bijschaven. De angst, noem het gebrek aan zelfvertrouwen, zien te ontzenuwen". Pessimisme hoeft er niet te zijn. De oranjemannen zijn op weg. Maar de weg naar de top is lang. In de officieuze wedstrijd, die zondag volgde, dolf Nederland met 1-4 het on derspit. Het resultaat van de eerste wed strijd telt echter zwaar. Het Nederlands waterpoloteam zal volgende week in Boekarest dus ook zeker met ontzag ont vangen worden. a LONDEN, 2 sept. Nog geen jaar nadat zy in Belgrado het Europese record op de 800 meter veroverde, heeft Gerda Kraan zaterdag in het Hurling- ham Park ook beslag gelegd op het Europees record 880 yards. Zq noteerde tijdens de atletiekwedstrijd Londen- Den Haag een tyd van 2 min. 05.5 se conden, waarmee zij het record van de Britse Joy Gordan 0.6 scherper stelde. De Ierse Maeve Kyle, die tweede werd, eindigde op byna zeven seconden. BERLIJN Hein Cujé verbeterde gisteren tijdens een zes-stedenwed- strijd in Berlijn zijn eigen Neder lands record op de 3000 meter steeple chase. Hij bracht het op 9 min en 2.2 seconden (oud 9.04,4). BREDA Ondanks de vrij grote ne derlaag (169-205) hebben de Nederland se junioren-atleten het er tegen België niet slecht afgebracht. Er werden drie nieuwe jeugdrecords gevestigd. Anton Blok (Suomi) stelde met 3 minuten 55,8 seconden zijn record op de 1500 meter 1,9 scherper alhoewel hij verloor van de Belg Cocgint. Fred Krikke ver beterde zijn Nederlandse record pols stokhoogspringen tot 3,96 m. De 4 x 100 meterploeg (Taminga, De Winter, Es- sentam en Luitjes) tenslotte noteerde een tijd van 41.9 waarmee het oude record 0.7 seconden scherper kwam te staan. 6-4 in de eerste wedstrijd verloor en de tweede wedstrijd met 3-2 won, waardoor de ambtenarenploeg op ge- lyke hoogte is gekomen met EDO. WGA speelde zijn beide wedstrijden met Nico Brands als coach en het eerste optreden van tot voor kort GA's beste pitcher wekte ongetwijfeld ver trouwen. .i Een honkbalklucht maakten EDO en Sparta zaterdagmiddag van hun eer ste wedstrijd, die in de stromende re gen moest worden gespeeld. Hoofd- scheidsrechter Van Tuyl liet de wed strijd onder zeer slechte weersomstan digheden beginnen, maar besloot na zeven innings de wedstrijd toch te stop pen, reglementair was daarmee de wedstrijd beëindigd en had Sparta met 13-6 gewonnen. Sparta was de sterk ste ploeg en de landskampioenen had den na zes innings een voorsprong van 7-1. In de zevende slagbeurt probeer den de Spartanen het einde van de wedstrijd te forceren door zich uit te laten maken; EDO voelde niets voor deze taktiek en zag meer heil in een afgelasting voor de zeven innings om waren. De Haarlemmers maakten met opzet tal van fouten om de inning te verlengen, hetgeen ten slotte niet luk te toen de Spartaan Hendriks wegens onregelmatig slaan ook al met op zet de derde Rotterdamse nul in de zevende inning werd. Op dat moment had Sparta zes punten gescoord en de voorsprong verhoogd tot 13-1. Met vijf punten in de gelijkmakende slagbeurt kwam EDO nog tot 13-6. Wim Gorpe- leijn sloeg met twee honken bezet in de vijfde inning een homerun en was ook Sparta's beste slagman met vier honkslagen in vier slagbeurten. In de tweede wedstrijd nam Sparta zondag middag in de vierde inning een voor sprong van 4-0, die daarna geen mo ment meer in gevaar kwam. EDO was in Rotterdam volkomen kansloos. Dramatisch waren de beide wedstrij den tussen degradatiekandidaat WGA en OWO. WGA zag «oor een punt in de derde, twee punten in de vierde en een punt in de achtste inning kans een in de eerste inning opgelopen ach terstand van 2-0 om te zetten in een voorsprong van 4-3. De overwinning leek zeker. Werper Ferwerda leek met tweemaal drie slag in de laatste slag beurt van OWO die zege veilig te stel len, maar pinch-hitter Kruys kreeg vier wijd en de zeer jeugdige Joop Bouman gaf een homerun, waardoor OWO nog met 6-4 zegevierde. Ook Urbanus en Jan Schreuders sloe- g<* een homerun in deze wedstrijd. In de tweede wedstrijd had WGA in de achtste inning met 2-0 de lei ding, o.a. ten gevolge van een home run van d'Arnault in de tweede in ning, en opnieuw lag de zege binnen het bereik van de gemeenteambtena ren. Alle honken liepen in de negende inning echter vol met niemand uit en de situatie werd bijzonder dreigend voor VVGA. Crouwel liep echter naar het thuishonk zonder dat Bruning, die aan slag stond, de bal raakte en dat was OVVO's eerste nul. Bruning sloeg daarop een hoge bal tussen werpheu- vei en tweede honk, waarop drie man tweede honkman, korte stop en wer per Smith liepen. Smith werd tus sen zijn medespelers gemangeld en bleef op het veld liggen. Hij werp naar het ziekenhuis vervoerd, ma al daar bleken zijn verwondingen niet van ernstige aard en hij kon naar huis terugkeren. OWO had op deze fout echter net eerste tegenpunt ge scoord en Joop Bouwman scoorde, door het thuishonk te stelen, de gelijk maker. De winst ging echter toch naar VVGA, dat in Jan van Wieringen een pinch-hitter had met goud in de pol sen. Na een tweehonkslag in de acht ste inning produceerde Van Wieringen nu een honkslag waarop Koene W- GA's derde en winnende punt scoor de. Twee homeruns brachten EHS gis termiddag de zege op stadgenoot Scho ten, dat in de eerste met 2-0 de leiding nam. Kops sloeg de bal in de vierde inning het veld uit, waardoor ook Beidschat kon scoren en in de negen de inning was het Van Tongeren die de stand op 3-2 voor EHS bracht. De stand in de hoofdklasse luidt: Sparta 21-35, EHS 20-25, OWO 20-22, HHC 19-18, Schoten 20-17, EDO 18-14, VV GA 18-14, UVV 18-9. tot de sterkste teams van den lande be hoorde, komt nu voor de degradatie in aanmerking. Het laatste woord is aan de KNCB. Haarlem en ACC, die van alle degradatiezorgen werden bevryd, beslo ten in Amstelveen tot remise. Een draw was ook het resultaat bij het treffen tussen VRA en VOC. Het lot van HCC 2 werd bezegeld door stadgenoot HBS, dat op Houtrust aan het langste eind trok. HCC I trad tegen Rood en Wit reeds als kampioen in het veld. De Haarlem mers kon het puntenaantal van hun tegenstanders niet meer bereiken en derhalve stond de „eer" van de over winning slechts op het spel. De match liep op een bittere teleurstelling uit. HCC was niet bij machte zijn kampioens- vorm te demonstreren, maar omdat de Haarlemmers er nog minder van terecht brachten, ging de zege toch naar de Haagse. De battingside van Rood en Wit werd in een vlot tempo van de mat ge veegd. Ernst Vriens (7 voor 14) en Van Arkel (3 voor 12) hielden zodanig huis, dat alle Haarlemmers op 59- een beurt hadden gehad. Een ruime zege voor HCC leek in het verschiet te liggen. Maar de „uncertainty of the game" werd voor de zoveelste maal bewaarheid. Nadat Gal- lois met 18 runs verdienstelijk had ge opend, gingen de HCC-ers van de kaart. Onstein 6-25 en Wijkhuizen 4-8 deden wicket na wicket tuimelen: 52 voor 9. Onder grote spanning slaagden de laat ste batslieden R. Vriens 11 en J. van den Bosch er in de overwinning uit het vuur te slepen. Het einde kwam op 60. HCC had met één run gewonnen. Het voor lüfsbehoud vechtende HBS sloeg tegen HCC 2 127 punten bijeen, waarvan Van der Vegt 34 en Risworth 56. Bowler Van Staay 6-42 was prima voor de dag gekomen. De HCC-ers ble ven op de aanval van HBS, bestaande uit Dorogee 6-11, Pierhagen 2-14 en Mulder 2-7, het juiste antwoord schuldig. Op 48 kwam het einde, waarby alleen V. Blais- se 20 niet uit, het hoofd boven water had weten te houden. Voornamelijk door toedoen van M. Maas 59, P. Maas 25 en Heydeman 27, bracht Haarlem bij ACC 158 runs in de AMSTERDAM, 2 sept. In overleg met het bestuur van de KNLTB heeft de commissie Competitie en Toernooien besloten het bestel van de tenniscompe- titie te wqzigen. De hoofdklasse A zal voortaan niet uit vier maar uit zes ver enigingen bestaan. De „Metselaars" en de Groningse L.T.B. promoveren automatisch. De hoofdklasse B., tot dus- ver twee afdelingen van vier clubs, wordt nu één afdeling van zes. In beide klassen wordt een halve competiti gespeeld. Nummer zes van de hoofdklasse A degradeert automa tisch. Nummer één van de hoofdklas se B neemt zijn plaats in. Nummer vijf van de hoofdklasse A en nummer twee van de hoofdklasse B spelen een promotie-degradatiewedstrijd, De nummers vijf en zes van de hoofdklas se B moeten degradatiewedstrijden te gen de kampioenen van de eerste klasse spelen. boeken. Klinkhamer en Van der Ma3® eisten beide drie wickets op. ACC fc°D de overwinning net niet bemachtigen. Toen de speeltijd om was, stond de te legraaf op 150 voor 8. Rikse 32, Jansen 28 en Milnder 54 waren de voornaamst® rungetters. P. Maas nam 3-51, Van WU* 3-64. De wedstrijd VRAVOC had weinig om het lijf. Nadat VRA in een langzaam tempo 178 voor 8 had gescoord, konden de VOC-ers geen inspiratie meer op brengen om voor de runs te gaan. Het einde kwam bij een stand van 70 voor 4. De voor zaterdag vastgestelde wedstrijd VRA-Rood en Wit verregende. Nadat VRA voor 92 runs aan de kam was gezet en Rood en Wit een stand van 14 voor 1 had opgezet moesten de spelers de vlucht nemen. De Haarlems® bowlers Onstein 4-9 en Wijkhuizen 3-1* hadden fraaie cijfers. De eindstand luidt: HCC I 13 49 HBS 14 31 Rood en W. 13 39 ACC 14 28 VOC 13 31 Haarlem 14 28 VRA 13 30 HCC 2 14 25 In de eerste klasse B won Rood en Wit II met 5 wickets van SCHC (SCHC 156 all out, Rood en Wit 157 voor 5)ter wijl Exelsior met 26 runs zegevierde over HCC III (Excelsior 100 all out, HCC III 74 all out.). De stand luidt; Quick 13 43 Herm. DVS 14 33 R. Wit 2 14 33 SCHC 14 33 Sparta 14 31 Excelsior 14 30 PW 14 30 HCC 3 13 2« Sparta 1101406 13 EDO 0010005= 6 EDO: Kroder 1-3-11; 6 fouten; beste slag man: Kroder, de Zwart en Molleman 0,333. Sparta: Bouwen 6-8-4; 3 fouten; Corpe- lejjn 1, EDO 000001100= Sparta 0004101lx 7 Sparta: v. d. Berg 7-3-4; 4 fouten; Richard son 0,667. EDO: Terneuzen 8-3-7; 5 fouten; De Zwart, Smit en Molleman 0,333. EHS 000020001=3 Schoten 200000000 2 Schoten: Zijlstra 10-5-5; 1 fout; v. d Bruggen 0,500. EHS: Beidschat 12-2-7; 7 fouten; Beid schat 0,500. OWO 200010003 6 WGA 001200010 4 WGA: Slaman 3 2/3 inn. 1-5-4 en Fer werda 51/3 inn. 8-4-6; 2 fouten; Koene 0,667. OWO: Munnik 5-3-8; 3 fouten; Bouw man 0,667. OWO 000000002 2 WGA; 010000011 3 WGA: Smit 81/3 inn. 4-3-7 en Slaman 2/3 inn. 0-1-0; 1 fout; v. Wieringen 1.— OWO: Le Cuivre 8-0-11; 2 fouten; Ur banus 0,500. ROTTERDAM, 2 sept. Het zes tiende officiële internationale concours hippique is het toernooi van de Brit ten geworden. Na hun zegepraal in het Europese jeugdkampioenschap ze gevierden zq zondag op overtuigende wqze in de landenwedstrqd. En in het hoogst gedoteerde springconcours, dat om de grote prijs van de stad Rotter dam, legden zq zaterdag op d eerste drie plaatsen beslag met David Broo me op „Mr Softee" als winnaar. De dubbele zege van Kurt Jarasinski in het eveneens zaterdagmiddag gehou den springconcours met vijf hindernis sen met progressieve hoogten, dat in een barrage met zestien combinaties werd beslist, was slechts een schrale troost voor de Duitsers, die hier evenals de week tevoren in Oost- J door de Engelsen op zo'n duidelijke wijze werden teruggewezen. En de rol der Nederlanders in het weekeindeEvenals de dagen tevoren was deze zeer bescheiden. De enige, die zich ;n gunstige zin onderscheidde, was Toon Ebben met „Kairouan", welke combinatie in de landenprys tot dé weinige met een foutloos parcours behoorde na tevoren, in de eerste manche, slechts vier strafpunten te hebben moeten incasseren. Met de negenjarige Franse ruin bereikte Eb ben zaterdag een eervolle zevende plaats in het „progressieve" spring concours. Ook Irene Jansen met „Icare F 2" stelde in de landenwedstrüd niet teleur eenmaal 7 en eenmaal 4 straf punten maar door de magere resul taten van Rob Kouwenberg met „Springtime" en vooral van de natio nale kampioen Jan Maathuis met „Troongravin Anna" die met totaal 71 strafpunten van alle 28 combinaties het veruit slechtste totaal had, kwa men onze landgenoten in het land en- klassement slechts op de zesde plaats. AJleen de Hongaren lieten zy onder zich. In het internationale springconcours om de Grote prijs van de stad Rotter dam had het parkoers een lengte van 610 meter. Er waren 13 hindernissen van maximum 1,50 meter hoogte in geplaatst. Het aantal sprongen be droeg zestien en de maximale rijtijd was 105 sec. Geen van dc ruiters legde het parkoers foutloos af. De acht deel nemers met 4 fouten kwamen in de barrage (lengte parkoers 310 meter, tijd 54 sec, 6 hindernissen van maxi maal 1,60 meter, 8 sprongen) die op tijd werd gesprongen. De uitslag luid de: 1. David Barker (GB) met „Mister Softee" 0 punten - 33,1 sec; 2. P. Ro binson (GB) met „Firecres" 0 - 35,4; 3. Mej. E. Broome (GB) met „Bess" 4 - 31,2. De lamdenwedströd werd venreden over twee manches. Het parkoers (in beide manches hetzelfde) was 760 me ter lang met 13 hindemissen (16 spron gen), waarvan de maximum hoogte wegens de slechte gesteldheid van het terrein was teruggebracht tot 1.45 me ter. De maximaal toegestane rijtijd be droeg 114 seconden. Elke equipe be stond uit vier combinaties, de drie beste prestaties telden voor het klasse ment. De uitslag was: 1. Groot-Brit- tannië: mej. E. Broome met „Bess', eerste manche 0, tweede manche 0 strafpunten. M. Cresswell met „Moon light 4-4, mej. A. Townsend met „Dumboyne" 4-0. C. D. Barker met „Mister Softee" 0-x: eerste manche it tweede manche 4, totaal 8 strafpunten. 2. West-Duitsland: K. Jarasinski met „Godewind" 12-4, L. Merkel met „Schlagetta" 4-8, P. Schmitz met „M<>; nodie" 13%-0, H. Schridde met „Ilona 8-4. 6. Nederland: J. G. M. Maathui® met „Troongravin Anna" 27-44, H- Kouwenberg met „Springtime" 16-24. mej. I. Jansen met „Icare F TV" A. Ebben met Kairouan 4-0; eerste manche 27, tweede manche 28, totaa» 55 strafpunten. AMSTERDAM, 2 september. In het internationale meesterschaaktoernooi was het belangrijkste treffen ongetwij feld de partij CzemiakPortisch. Por tisch aanvaardde het Schots vierpaar- denspel, waar de Israëlische meester een expert in is. Hij kreeg kleine moei lijkheden op te lossen, hij deed dit ech ter zoals van een leidende grootmeester mag worden verwacht. Daarna ver wierf hy positioneel overwicht en won fraai. Langeweg smaakte het genoegen een afgemeten positiepartij van Don nar te winnen. In de meestergreep hebben Hartoch, Ree en Zuidema kansen op een mees- terresultaat, dat met 5V» pnt is bereikt. De uitslagen waren. Grootmeester- groep: Derde ronde: Donner-Milic M* sl.) 1—0. Vierde ronde: Czerniak (Isr.) -Portisch (Hong) 0—1; Udovcic (J.sI-> -Kuypers 10; Barendregt-Parma W> sl.) V»1/»Milic (J.sl.)-De Rooi 1—1 Langeweg-Donner 1—0. De stand: 1. Portisch 3% pnt.; Czemiak, Milic, Parma en 2V« pnt.; 6. Barendregl 2 pnt. en 1 „f» Part)]7. Donner 2 pnt.; 8. Lah^.f 1 pnt. en 1 afg. partij; 9. KuyPerS pnt; 10. De Rooi 0 pnt. Whe?^^8?°ep: „le ronde: Ree-Har- toch 1 O 2e ronde: Kaeninger-R.ee Vt— y,. 3e ronde: Kool-Lehmann (Did 0—1. Vierde ronde: Rellstab (Dld.)-Lehmann (Did.) 0—1; Zuidema-Dunkelblum (B> Vi—Hartoch-Kool 1—0; Kientoger (Dld)-Crabbendam 1—0; Bertok (Hong) -Ree 1/2V2. De stand: 1. Lehmann 3'/2 pnt; 2. Hartoch 3 pnt.; 3-5 Bertok, Kieninger en Zuidema allen 2V» pnt.; 6. Ree 3 pnt.; 7-8 Dunkelblum, Rellstab, beiden 1 y, pnt.; 9. Crabbendam 1 pnt.; 10. Kool 0 pnt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 8