Noodgebieden in de Kerk Niet alleen Zuid-Amerika vraagt de aandacht In Brazilië één priester op 16.000 gelovigen; in Japan 100.000 ongelovigen Ontstellende één problematiek SCHEEPVAARTBERICHTEN 10 schoolrepe Eerherstel Voor arbeidersraden LIMONADESIRO 8 E.E-FILMCAMERA VftiT" THERMOSTAATPAN SPOELCENTRIFUGE 560ste STAATSLOTERIJ iMAAK" uw DROOMWENSEN WAAR NU DE GRUYTER DE PRIJZEN LAAT KELDEREN I KIJK MAAR en™ alleen si, Waterhoogten Marktberichten WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1963 PAGINA 11 BUITENLANDSE KRONIEK Opmerkeli|k Te eenzijdig 4e klas 11e lijst NIETEN m geldig van 4 1/m 10 sePL 1^63 Winst van de Week Bij elke 250 gram koffie 500 GRAM SPECULAAS Winst ran de Winst van de Week voor /^KKEN p Mm I| I - 1 lïll//" goedkoper 1 25 „k goedkoper nu slechts 75.- Vraag de droomwensfolder. Keuze uit vele droomwensenvan ongekende kwaliteiten voor ongelooflijk lage prijzen. PIK ELKE DROOMZEGEL MEE DIE U KRIJGEN KUNT» bij elke gulden die U besteedt bij elkè 250 grom koffie Kastpapier (afwasbaar) rol 59 Transparant klëefband rol 42 Plastic houder met rol kieefband -9 Boterhamzakjes pak 25 Goudreep 20 Picnicreep 25 Blokreep 35 Gemengde toffees 250 gr. zak 75 Hap (toffeeschuim met choc.) 25 Kauwgom pakje 25-15 Lollies 5 st. 25 Drop 100 gr. zakje 39 Postzegellucifers pak 28 1 r^rem'er Khroesjtsjev van de Sovjet unie is er tijdens zijn langdurig be- oek aan Joegoslavië niet in geslaagd jnaarschalk Tito warm te krijgen voor et udmaatschap van de Comecon of I-S' i Van Warschau, respectieve- de economische en de militaire or ganisatie van het communistische blok 'n Oost-Europa. Eigenlijk heeft hij er_j0°k n'e* hijzonder zijn best voor gedaan. Het is gebleven bij de alge mene opmerking, dat Joegoslavië in e'te te klein is om het socialisme op te houwen, dat het veel zou kunnen minnen bij een „socialistische ar- eidsverdeling en dat het land van maarschalk zeker welkom zou zijn 'n de Comecon. Verder heeft hij niet aangedrongen en Tito is er ook ver- niet op ingegaan. Ue Russische staatsman streeft in feite andere doeleinden na, die met een volledige terugkeer van Joego- •'avië in de communistische kudde n'at zonder meer te rijmen zijn. Hij wil in de eerste plaats profiteren van het grote pres tige, dat maar schalk Tito heeft opgebouwd in de Politiek niet gebonden landen van Azië, Afrika en Latijns Amerika. En van dat prestige blijft weinig over, ah Joegoslavië zich wederom zou aansluiten bij eenvan de grote machtsblokken. Vandaar waarschijn- 'ifk, dat Khroesjtsjev weinig lelijke gingen heeft gezegd, toen hij door ito hoofdzakelijk werd rondgeleid door fabrieken, die de vrucht zijn van Joegoslavië's economische samenwer king met het westen. Misschien heeft nij het zelfs wel interessant gevonden aens te zien, wat er van een socialis tische economie terecht komt, wanneer haar computers en andere ingewik kelde machines ten dienste staan in een mate, zoals dat elders in Oost- Europa nog niet het geval is. Maar bovenal begeert Khroesjtsjev de Joegoslaven als bondgenoten in het conflict met communistisch Chi na. En in dat verband heeft hij een initiatief genomen, dat in hoge mate de aandacht verdiend. In een toe spraak tot de werkers van een auto- itiobicl" en tractorenfci^riCK tc Rako- vitsa heeft hij zich op 21 augustus ik prijzend uitgelaten over het insti tuut van de Joegoslavische arbeiders- t&den. In theorie is dat een systeem, ^aarbij de leiding over afzonderlijke fabrieken in grote lijnen in handen Wordt gelegd van de gezamenlijke "e:hTemers van die fabriek. Het is O„n'l4,.tloor Tito geconcipieerd ais een ondr^j i I van zijn verzet tegen de staatsthe Jogef Sta,jn en het is nader uH k ,en Bons K.dntsj. Sindsdien hebben Rus sen en Chinezen de arbeidersraden uitgekreten als „een verraad aan het Leninisme" en als „een anarcho- «yndicalistische afwijking". Nu heeft Khroesjtsjev gezegd, dat de arbeidersraden beter zijn dan tien jaar geleden, dat het „progressieve instellingen" zijn en dat hij het ver- «chijnsel wil laten onderzoeken. „De Sovjet-Unie voelt wel voor een demo cratisering van de bedrijfsvoering, *ij het met behoud van het Leninis tische principe van de eenheid van (Van onze verslaggever) ESSEN, 4 sept. Met ware heldhaf tigheid heeft het congres van Pro Mundi Vita zich in de kolossale pro blemen gestort van de Kerk in de nood gebieden van de wereld. Maar zo aan het eind van de eerste dag hadden velen van de bijna 250 aanwezigen uit 26 landen al het gevoel dat ze ver dronken in de ontstellende problema tiek. Niettemin tekent zich al duidelijk de tendens af om de aandacht vooral te richten op Zuid-Amerika, hetgeen overigens ook vele protesten oproept van degenen die daarin een zekere .onrechtvaardigheid in de distributie" voelen, strijdig met een Pro Mundi Vlta-gedachte. Maar iedereen zal erkennen, dat men zich wel moét beperken, A®1 veel te krappe reservoir aan miaaeien. Dat er vijftien, voornamelijk Westeuro-. pese landen zijn, waar men moet spreken van een vertjoud:in0 overbezetting aan P f«jafnnrlnk euzen wordt wel aanvaard. Natuurlijk zbn er vcwral onder de leden van de zustercongregaties, die nog wel jaren nodig hebben om zich met een nieuwe Kerk-gedachte vertrouwd te maken. Men zag ze in eerlijke verwarring het overduidelijke cijfermateriaal verwer ken. Maar voordat daaruit de conse quentie zal zijn getrokken, dat ze ach dienen te verplaatsen naar gebieden, waar hun aanwezigheid veel meer nodig is, vergt enige tijd, „Onze con gregatie heeft hier vijftig meisjes- scholen. Moeten wij die in de steek laten?", riep een moeder-overste bijna vertwijfeld uit. Het woord revolutie is op de eerste congresdag al zo vaak gevallen, dat een revolutie in West- europese opvattingen er nog wel bp kan. Een van die vernieuwde opvat tingen is: de leden van religieuze leiding". Nu is het niet gezegd, dat de Russen de arbeidersraden klakke loos overnemen. De Sovjet-pers heeft de rede in Raikovitsa verzwegen. Khroesjtsjev zelf heeft in een toe spraak niet gerept over de winstde ling, die de raden voor de Joegosla vische arbeiders zo aantrekkelijk maakt. Het is dus zeer wel mogelijk, dat Khroesjtsjev zich meer door poli tieke en diplomatieke dan door ideo logische motieven heeft laten leiden. Maar als het hem zelfs maar ten dele ernst is geweest, dan kan zijn rede in Rakovitsa het begin zijn geweest van een ontwikkeling, die in haar ge volgen een decentralisatie van de Russische economie en het wekken van een verlangen naar nog meer democratie misschien wel even belangrijk is als de koude oorlog tus sen Moskou en Peking. Als Amerika er niet in slaagt het negerprobleem op de goede manier op te lossen, is het met het Christendom in Japan in één keer gedaan. ..Dan liggen wij eruit. De winst, die wij nu maken in Japan, leest men niet uit de doopcijfers der missionarissen, maar ligt op psychologisch terrein. Wij voeren hypermoderne reclame campagnes. Dan ziet men op een gegeven moment bijvoorbeeld affiches overal in de steden tegen de verkeers onveiligheid. Eronder staat alleen maar als afzender: de Katholie- ke kerk. Door dergelijke ethisch ge- ordes moeten mobiel zpn, gereed om Hr,htp „,-ties bouwen wii een ..image' Ik heb helemaal geen revolutie nodig, maar ik kom in dit gezelschap helemaal niet aan bod", zo klonk een ander stem. De vanzelfsprekende sympathie voor de underdog was misschien aanleiding om hem dan maar tegenover mij aan het woord te laten. Hij was pater dr. Joseph J. Spae, een van de missionarissen van Scheut, en Vlaming van geboorte. In éc dag is hij al een van de opmerke lijkste figuren van het congres gewor den door zijn briljante, geestige con versatie* Zijn vlijmscherpe formulerin gen in de soms hartstochtelijke ge sprekken in de wandelgangen lokken hoogstaande debatten uit. Sinds 1937 woont en werkt hij in Japan, heeft daar drie jaar in een concentratiekamp gezeten, leidt nu een groot instituut in Tokio voor religieuze research en redigeert zes tijdschriften. Hij was opgeleid voor China, werd daar ook heengestuurd, maar kreeg daarna Japan als werkterrein. Als specialist in Chinese en Japanse talen werd hij student aan een Boeddhisti sche universiteit van Kyoto. Toen hil op het punt stond daar zijn doctors graad te halen, brak de oorlog uit. Hij is toen in 1947 gepromoveerd in de Oosterse talen aan de Columbia Universiteit in de V.S. Tal van missionarissen vinden Ja pan een bijna onmogelijk werkter rein, maar die opvatting deelt pater Spae geenszins. Zijn instituut bestu deert in welke opzichten de Kerk het zo totaal vreemde Japan be nadert en andersom. Het spreekt immers niet zo vanzelf. Om een voorbeeld te noemen: de Japanse taal is een weergaloos expressieve taal om de natuur te beschrijven, maar vOOr het christelijk-godsdien- begrippen. Er is geen woord voor itig heeft het geen woorden en God Men gebruikt sinds enkele jaren voor God het woord keizer, die in de gedachtengang van vele Japan ners een goddelijke oorsprong heelt. „Ik heb van de keizer gehoord, aat hij dit zeer vleiend vindt", zo zegt pater Spae. En hij voegt eraan toe: „Je moet de theosophle gebruiken om de godsdienst te prediken". Ondaüks dit allea is op wetenschap pelijke gronden voorspeld, dat het Christendom op zijn minst geconditio neerd is om in de toekomst de gods dienst van Japan te worden. Van zo n uitspraak kijkt de buitenstaander wel even op. „Hex Japanse volle", vertelt pater Spae, „zou men het meest objectieve, onsentimentele volk van de wereld kunnen noemen. Het staat van nature open voor alles. Zoals op het gebied van de techniek en de handel al is gebleken, zoeken de Japanners naar et beste wat er bestaat. Ze doen er Japanse peper en zout overheen en men krijgt iets wat nog beter is. Waarom niet? Ze begaan niet di fou ten die eerder gemaakt zijn en door lopen supersnel de ontwikkeling. Hun creativiteit bestaat in het kiezen van het beste en het verbeteren. De ethiek, richte acties bouwen wij een „image van het Christendom op. Hierdoor komt het ook, dat een katholiek in Japan als mens hoog gewaardeerd wordt. Hjj moet wel een goed mens zjjn, ^denkt men, want anders zou hij niet katholiek zijn. In onze tijdschriften wordt ook langs deze weg gewerkt. Als ik een treinreis van zo'n uur of zes moet maken, dan weet ik als missionaris wat mij te doen staat. Ik ga vertellen. Mijn Japanse passagier sU.aï zo voor mij open, dat hij in de plaats van aankomst bijna zeker vraagt: „Waar kan ik meer over het Christendom vernemen?" Hij verneemt iets wat hem voorkomt als iets wat zijn beste opvattingen nog teboven gaat. Onze katholieke onderwijsinrich tingen kunnen de toevloed van (Boed dhistische) leerlingen bij lange na niet aan. Iedereen wil zijn kinderen bij ons op school doen. omdat wij goede scho len hebben. Wij gaan daar niet aan het bekeren; wij zouden niet begrepen worden. Maar wij werken gewoon als leraren met onze katholieke opvattin gen en de ethiek daarvan treft hen, brengt ons ook in contact met allerlei milieus. Die bekeerlingen hopen wü in de toekomst nog wel eens te krijgen." Dit klinkt noga] rooskleurig, maar zo voorgesteld is het te eenzijdig. Japan telt 94 miljoen inwoners en zeker 60 miljoen heeft nog nooit een priester gezien. De Kerk zit er met 1250 mis sionarissen, waarvan viervijfde of de taal niet spreekt, of op instituten werkt, of op verlof is, zodat er mis schien zo'n 300 echt missionerend werkzaam zijn. Hoe krijg Je contact met iedereen? „Ik heb hier vandaag gehoord", zegt de Japanse pater, „dat Brazilië één priester op 16.000 gelovigen heeft. Mpn hart schreit, zeker. Maar wij hebben één priester op 100.000 ongelovigen. En veel gedoopten verliezen wij weer doordat zij zo eenzaam staan." Dan doen zich ook andere problemen voor, daar men de structuur van de staat heeft te eerbiedigen. De staat propa geert geboortecontrole en legaliseert abortus 1,4 miljoen gevallen per jaar). „Daar is voor ons niet zo maar een antwoord op te geven", zegt Joseph Spae. „Toch voelen meer en meer mensen een groot onbehagen tegen deze abortuswet opkomen. Bij deze mensen vinden wij aansluiting en wij steunen hen." En nogmaals zegt hij, dat de gees telijke nood in Japan bij de missio narissen in de wereld veel te weinig aandacht krijgt. „Wij hebben geen sociale revolutie nodig. Wij hoeven geen brood en melk uit te delen. Ik heb een school gebouwd voor blinden en een ziekenhuis voor melaatsen op gericht, waarvoor ik meer geld kreeg dan ik nodig had. Maar voor dL werkelijke nood in Japan, waar toch zoiets heerst als een negatief atheïsme, loopt niemand warm. Be- eriip mi) goed: ik wil niemand weg houden uit Zuid-Amerika of Afrika, maar de manifestatie van de Kerk is toch niet iets wat beperkt moet blijven tot degenen die honger lij den?" 0e stem van pater Spae uit het land van Madame Butterfly is een der die in het Christendom ligt opgesloten, van .ruT','L ls ec" heeft een bijzonder sterke aantrek- talloze m de Mundi Vita. Ik hoop u kingskracht voor de Japanner. Het morgen een andere te laten horen, die crvrmYiunisme heeft dat OP dezelfde van mgr. dr. Ivan Illich uit Mexico, manier maar als die ethiek door tal een beroemdheid in Noord- en Zuid van communisten met voeten getreden Amerika en waarschijnlijk de gemaal- wordt, verdwijnt dat natuurlijk. Met ste figmir van dit congres, dat werke- het Christendom idem. luk Seen kahber tekort komt. A'dam. Acmaea-t 3 te Puerto Miranda. Adonis 2 v. Fort de France naar Barbados. Alchiba 3 te Beyrouth. Alkmaar-t 2 v. Curagao nr Punta Cardon. \mstelland 2 te Bahia. Arca-t 2 te Curasao. Aristoteies 3 te La Ceiba. Caltex Arnhem-t 3 te Mombasa. Carrillo 1 v. het Panama-Kanaal naar Charleston. Ceres p. 2 Ouessunt naar Aruba. Eos 2 v. Piraeus naar Thessaloniki. Forest Hill-t 3 te Bandar Mashur. Grebbedijk 2 te Savannah. Gulf Italïan-t 3 te Port Said. Holendrecht p. 2 Gibraltar naar Augusta. Jacob Verolme 3 in het Panama-kanaal naar Talara. Karimun 2 van Cristobal naar Noumea. Katelysia-t 3 te New York. Kinderdijk 2 van Le Havre naar Antwerpen. Kosicia-t 2 v. Boston nr Puerto Miranda. Kylix-t 3 te Curasao. Lekhaven 2 te Santos. Moordrecht 2 v. Curasao nr Puerto Miranda. Neder Waal 3 van Aqaba naar Suez. Neder Weser v. Djibouti naar Penang. Oldekerk 2 te Duinkerken. Prinses Irene 2 v. Le Havre naar Quebec. Randfontein 3 te P. Elisabeth. Rempang 3 te Marseille. Roggeveen 1 v. Bangkok naar Singapore. Rotterdam 3 te New York. Sarpedon 3 te Baltimore. Serooskerk 3 te Portland. Servaaskerk 2 v. Bremerhaven n Simonskerk 2 v. Antwerpen nr Amsterdam Sinon 3 te Miami. Sloterdijk 1 van Port Everglades naar New Orleans. Stad Alkmaar p. 2 Dungeness naar Civita Vecchia. Straat Soenda 4 te Saigon. Straat Torres 2 v. Kaapstad n. P. Elizabeth Tacana 2 te Vera Cruz. Telamon 3 te San Juan. Themis 2 v. Puerto Limon nr Savannah Tiibodas 2 van Hongkong naar Osaka. Togokust 2 v. Freetown naar Abidjan. Van Linschoten 2 van Durban naar Lorenco Marques. Van Riebeeck 3 v. Bahrein n. Ummsaid Vlist 2 van Glasgow naar Liverpool. Waterman 4 te New York. Wonosobo 3 te Antwerpen. Zaankerk 2 van Colombo naar Aden. Ares 2 van Rotterdam naar Antwerpen Barendrecht-t 2 te Rotterdam. Dinteldijk 2 van Rott|r$.a™ L°nden Groote Beer 2 van Rotterdam n. N. York. Kreon 2 te Rotterdam. Pieters 2 te Rotterdam. Alkmaar 2 v. Curasao n. Cardon. Amstelmolen 2, 3425 m zw v. Panama. Caltex Pemis 2, 350 m w v. Bmubay. Doris pass. 2 Lands End n. Stanlow. Esso Rotterdam 2, 60 m o V. Gibraltai Kamperdijk 2, 180 m zo J- Halifax. Markatf I' v^ris^n. ^^33. &2paVss.^StmatAOmuz n. Mena-al- Ahmadi. Fravizo 3 te Rotterdam. Ganymedes 2 van Adam naar Bremen. Hector 2 te Amsterdam. Kloosterdijk 3 te Rotterdam. Ladon 2 te Amsterdam. Oranje 3 te Southampton. Peperkust 3 te Amsterdam. Servaaskerk 3 te Amsterdam. tl Alamak 3 te Karachi. Bali 3 te Hamburg. Banggai 4 te Bombay. Bawean 4 te Bombay. Caltex the Hague 5 te Singapore- Ganymedes 3 te Bremen. Vancouver Hollands Diep 3 v. Yokohama n. Vancouver Katendrecht 3 te Bremen. Keizerswaard 3 v. Napels n. Tripoi Kieldrecht 2 v. Bremen n. Antwerpen. Koratia 3 v. Brusbuettel n. Rotterdam Muiderekrk 3 v. Colombo n. Madras. Provenierssingel 4 te Duinkerken. Sepia 3 v. Singapore n. Mena. Sinoutskerk 3 te Genua. Slamat 3 v. Bremerhaven n. Lonaeu Solon 3 v. Hamburg n. Rotterdam- Straat Colombo 3 v. Hongkong n. Yokohama. Tamara 3 v. Tripoli n. Genuna. koradl Van Heemskerk 3 v. Abidjan n. Takoia Vasum 3 te Mena. -turarotn Zuiderkerk p. 3 Vlissmgen n. Antwerp» Anati 3 te Antwerpen. Bengalen 3 v. Madras n. Chittagong- Forest Town 4 te Suez. „„„„re Kasimbar 3 v. Chittagong n. Singapore Alnitak 3 te Rotterdam. Aludra 4 te Rotterdam. „_„n Ammon 3 van Rotterdam naar Bremen. Cinulia-t 3 v. R'dam naar Curasao. Koratia-t 4 te Rotterdam. Kreon 4 van Rotterdam naar Amstera Merwede 3 te Rotterdam. Nieuw Amsterdam 4 te Le Havre. Overijsel 3 te Rotterdam. Pieter-s 3 van R'dam naar Swansea. Solon 4 te Rotterdam. Vlieland-t 3 te Rotterdam. Wonosobo 4 te Rotterdam. Acteon-t 3 te Pointe a Pitre. Matiaa Alkmaar-t 3 van Punta Cardon naar M de Galvez. Alnati 3 te Antwerpen. Amerskerk 4 van Aden naar Cocnin. Amstelland 4 van Bahia naar Hamou Ares p. 3 Vlissingen naar Amsteiaam. w Asmidiske 4 te Las Falmas. r-ihraltar Avedrecht-t 3 van Port Said naar Gibraltar. Batavia 5 te Singapore. „vv,„im naar Caltex Amsterdam-t 3 van Stockholm na Port Said. Rahrein Caltex Arnhem-t 3 van Mombasa n. Caltex Nederland-t 4 van Suez naar de Perzische Golf. Camphuys 3 van Tanga naar Salaam. Casamance 4 te Duinkerken. Chiron 4 te St. Lucia. Diogenes 4 te Callao. Eenhoorn 3 van Bremen naar Hamburg. Gabonkust 4 te Lagos. Graveland 3 van Bahia naar Cabedelo. Heemskerk 3 te Le Havre. Hermes 3 van Oranjestad naar La Guaira. Hoogkerk 4 te Marseille. Izalco 4 te Cristobal. Jason 3 van Paramaribo naar George Town. Khasiella-t 3 te Puerto Miranda. Kieldrecht 3 te Antwerpen. Liberiakust 3 van Bordeux naar Dakar. Loosdrecht 4 te Dammam. Maron 4 te Paramaribo. Neder Waal 3 te Suez. Oldekerk 4 te Antwerpen. Oostkerk 3 van Teneriffe naar Dublin. Oranje 3 v. Southampton n. Port Everglades. Oranjestad 4 te Paramaribo. Osiris 4 te Santo Domingo. Prins der Ned. 3 van Barbados naar Port of Spain. Prins Fred. Willem 3 van Montreal naar Londen. Prins Willem III 3 varl Montreal n. Le Havre. Provenierssingel 4'te Duinkerken. Salatiga 4 te Aqaba. Senegalkust 3 v. Porthacourt naar Lagos. Silindoeng 4 te Klsmayu. Sinon 4 te Charleston. Skadi 3 van Garston naar La Coruna. Sloterdijk 4 te New Orleans. Soestdijk 3 van Philadelphia n. Baltimore. Sommelsdijk 3 van Le Havre n. Antwerpen. Straat Lombok 3 v. Lorenco Marques naar Beira. Straat Madura 3 van Mombasa nr Tanga. Straat Soenda 4 te Saigon. Straat Torres 4 te Port Elizabeth. Straat van Diemen 3 van Montevideo naar Buenos Aires. Telamon 4 van San Juan naar Europa. Theron 4 te Port of Spain. Tjikampek 3 van Dar es Salaam nr Beira. Tjiliwong 3 van Auckland nr Melbourne. Towa 4 te Buenos Aires. Triton 3 van Bilbao naar Curagao. van Waerwijck 3 te Das es Salaam. Videna-t 3 van Durban nr Bandar Mashur. Waardrecht 4 te Cristobal. Waikelo 3 van Aqaba naar Suez. Waiwerang 3 van Hong Kong n. Bangkok. Willemstad 4 te Madeira. Wonogiri 3 te Balboa. Zafra-t p. 3 Gibraltar nr Mena al Ahmadi. DEN HAAG. 4 sept. Konstanz 411 +2, Rheinfelden 274, onv. Ottenheim 350 —14, Straatsburg 300 —10, Maxau 483 5, Plochingen 115 —3, Mannheim 335 —6, Steinbach 115 —7, Mainz 307 —10, Bingen 213 7, Kaub 234 —9, Trier 140 +13, Ko blenz 238 —15, Keulen 211 —13, Ruhrort 397 —13, Lobith 1016 —12, Nijmegen 803 —9, Arnhem 830 8, Eefde IJssel 362, onv. Deventer 260 2, Monsin 5462 +38, Borg haren 3928 74, Belfe'd 1095 —21, Grave beneden de sluis 501, onv. De minst gepeilde diepten in de vaargeul, heden vermeld op de waarschuwingsborden, zijn in centimeters: Heveadorp—Amerongen 270. Toegelaten grootste diepgang van Mil- lingen tot St. Andries 385 cm. De hefbrug in de spoorbrug over da Gelderse IJssel bij Zwolle kan door tech nische storing tijdelijk niet worden geopend voor de scheepvaart. VEILING SEPTER TIEL, 3 sept. Op gave resp. le en 2e soort. Appelen: Eloemee 13-55; James Grieve K-l 37-51, K-2 35-46, -afw 19-42; Gamerse zure 17-20; Manks Codiin K-2 15-23. afw. 8-14; Perzikrode Zomerappel 7-17: Zigeunerin K-2 14-20, afw. 6-16; Zuur kroet per 100 kg. 580. Peren- Clapps Favourite K-l 27-36, K-2 21-34 afw. 8-27; Franse wijnpeer 22-26, afw. 8-22; Beurre de Merode 18-22, 10-19, 5-14; N.H. Suikerpeer 16, 6: Sijsjes 14-20, 10-18, 4-8; St. Remy 22, 8, 15; Triomph de Vienne 48, 27. 22; Dsbout 23-25, 14-18. Pruimen: Belle de Louvain 24-50, 14-32; Reine Claude d'Althan 49-82, 8-65; Reine Claude d'Ouillins 23-36, 14-23: Reine Claude Verte 24-75. 15-43; Victoria 31-69, 8-54; Bramen per doosje van 250 gram 22-27, 18-24; Druiven Frankenthalers 164; Noten 72. Groenten: Komkommers per stuk 14-22, 8-11: Kroten 16; Knolraap 11-12, Prin- cessebonen 47-118, 13-78; Pronkbonen 38-76, Rodekool 15, Savovenkool per stuk 25, Snijbonen 48-72, 12-43; Spekbonen 39; Tomaten 34-56, 14-43; Prei 30, Alles in cents per kg. tenzij anders vermeld. LIJNOLIETERMIJN MARKT, 3 sept. Omzet nihil. Sept. 6780 6865), nov. 6845 (6930), jan. 6910 (6995), mrt. 6975 7080). KOFFIETERMIJNMARKT ROTTERDAM, 3 sept. Stemming: kalm. Alle noteringen onveranderd. PEPERTERMIJNMARKT AMSTERDAM, 3 sept. Stemming: kalm. Omzet nihil. Alle noteringen witte en zwarte serawak onveranderd. PEPERTERMIJNMARKT ROTTERDAM, 3 sept. Stemming: kalm. Omzet nihiL Alle noteringen witte en zwarte serawak onveranderd. HOGE PRIJZEN 5000 7403 11417 f 1500 3772 1000 4575 5276 11752 11812 127S2 80673 21677 400 10314 12133 12705 15888 16963 20983 21744 200 1102 1357 5065 5179 6024 6147 6199 6287 7301 7435 7594 7677 10295 10460 12189 12277 12314 12439 14213 14320 14828 15531 15978 16163 16229 16304 17382 17726 17885 19636 20032 21051 21477 21832 PRIJZEN VAN ƒ80 1052 072 132 299 308 363 423 572 661 683 715 744 839 884 946 2013 028 144 188 200 212 234 801 317 499 621 740 831 853 856 8004 222 299 325 468 746 828 900 4174 237 325 520 939 5206 271 288 367 435 524 651 661 742 862 947 988 6096 144 170 216 268 797 965 7026 028 060 191 248 281 310 371 439 654 658 695 798 881 918 8054 169 181 235 359 888 411 638 672 948 962 9080 170 176 179 282 283 469 498 798 830 847 858 10559 680 831 11169 366 386 473 480 497 518 571 672 678 837 859 978 12152 187 300 362 734 771 776 880 898 13017 127 150 209 312 319 539 606 611 650 6S9 726 741 750 870 880 907 976 979 989 14335 866 491 540 588 625 650 833 883 917 992 15013 014 196 413 471 623 844 16270 316 324 616 631 698 726 770 902 17050 129 232 265 310 426 550 656 705 824 882 959 18020 049 063 096 130 194 254 298 854 396 600 644 702 720 726 745 828 993 19062 135 137 367 414 416 537 600 635 685 698 883 900 949 993 26061 138 184 195 311 371 526 562 632 634 686 775 829 879 921 975 21056 057 272 607 703 806 1036 057 069 135 136 165 180 196 220 242 353 360 396 437 464 482 4S9 531 532 547 555 584 589 623 627 664 668 711 749 761 803 844 867 978 2018 030 042 045 049 050 095 113 126 158 171 177 179 187 214 220 229 285 313 345 367 405 415 416 449 479 490 495 526 531 540 560 567 576 613 630 647 649 666 696 701 716 771 786 846 859 934 943 944 950 989 997 8050 086 083 110 130 151 155 211 241 244 248 250 258 297 409 448 458 497 518 542 581 588 676 680 697 734 761 784 796 821 851 852 896 957 4014 033 036 083 097 110 133 142 149 158 164 195 196 232 268 319 328 331 402 412 536 546 560 593 661 708 718 727 746 790 810 892 918 946 951 5002 007 048 069 081 096 164 181 188 193 266 274 287 325 331 360 380 406 471 472 477 479 480 512 546 599 622 628 707 718 758 762 769 772 857 888 943 944 6001 027 069 135 155 163 187 223 265 283 305 312 338 383 415 470 488 549 608 666 679 680 695 700 836 855 858 866 869 877 895 924 930 954 968 976 981 997 7041 046 081 113 122 171 181 205 235 305 332 418 436 507 509 517 528 585 587 600 675 681 688 694 728 729 731 767 776 841 857 904 917 919 977 982 997 8008 047 162 191 200 203 208 237 287 301 354 358 398 416 418 422 442 450 466 501 515 559 569 591 602 658 670 679 683 732 772 774 778 797 801 811 815 855 856 859 866 877 878 884 889 890 935 971 999 9076 098 136 161 246 259 280 404 484 499 527 531 540 550 615 62S 649 682 749 751 783 817 818 854 903 909 975 978 10062 089 109 159 167 214 283 294 374 449 469 477 480 531 568 595 648 651 666 700 727 752 755 810 814 819 833 855 858 878 887 904 911 914 939 963 976 995 11002 010 022 099 138 141 182 185 259 263 271 318 328 332 356 363 375 389 390 400 442 445 447 40S 498 554 596 612 635 658 675 692 698 782 785 866 876 932 945 983 984 12017 022 024 075 120 138 140 153 171 201 295 299 308 327 336 350 357 366 388 407 442 455 497 504 509 536 537 569 601 642 650 692 798 812 820 869 975 13028 047 048 064 065 071 092 123 141 158 175 222 237 274 275 304 310 320 406 450 464 503 506 526 538 574 588 682 687 752 753 829 845 860 873 889 891 893 906 913 931 14027 029 037 042 085 094 095 153 161 174 194 232 293 382 414 512 523 553 562 571 590 598 599 655 667 670 734 749 797 800 804 861 876 896 908 923 976 983 986 998 13010 035 052 087 097 104 133 155 160 163 187 205 233 247 248 260 280 305 358 440 447 476 540 563 577 621 630 632 665 669 673 687 719 723 727 747 750 797 799 830 864 904 908 926 962 16015 018 040 051 054 088 103 103 117 146 160 191 256 297 325 372 379 381 415 424 427 449 460 481 483 486 487 542 578 598 627 667 674 677 681 736 765 769 793 833 842 855 862 873 921 942 983 17006 054 072 075 103 133 143 170 204 226 243 247 377 403 423 433 505 555 556 560 599 640 709 711 762 778 801 870 875 915 18078 097 100 112 126 189 215 217 269 347 384 390 392 408 418 437 447 462 475 477 510 529 632 668 673 682 684 705 730 761 823 873 876 915 967 981 996 19037 075 080 086 096 118 209 223 229 262 281 327 340 343 376 383 428 481 496 517 533 540 579 597 608 627 650 680 686 753 792 797 841 853 878 885 905 906 922 943 946 960 967 978 20102 125 141 208 223 279 292 324 325 340 362 414 424 439 609 610 615 698 701 739 703 826 853 863 894 985 21002 081 085 110 123 170 172 212 216 224 227 280 376 394 404 414 437 474 4S6 491 492 508 512 558 611 624 645 671 730 747 787 815 821 858 861 902 920 936 978 Haal in 'je Winst van de Week' bij De Gruyjer Droomprijs200 zegels a 10 ct. f 178,- of 1980 zegels- Droompriiss 200 zegels a 10 ct. f49, of 690 zegels. Te betalen in 20Ó zegels a 10 ct. f 55, of 750 zegels. bij elke 3 pakjes margarine GRUYTER Ai"! BETERE Cl I WAAR PROCENT IYTER 530904

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 11