Drie knaapjes spelen bij toerbeurt „Oliver" EN ALLE DRIE VINDEN ZIJ MENEER KRAAYKAMP „REUZE!" PORTUGEES MINISTER: TerrorismeAngola sterk verminderd IN OKTOBER START DE MUSICAL VAN DE MAN DIE GEEN NOOT KAN LEZEN Schroder - huis loopt gevaar Opstand overzee zou op zijn retour wezen De andere wang Door aartsbisdom uitgeleend G. Alink P. van 't Klooster Sanovite Rolverdeling Tegen koppelbazen: Wijziging cao-metaal algemeen verbindend verklaren EEN OP WONDER WIELEN Metselaar sloeg bus chauffeur bewusteloos; eis: 15 maanden WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1963 PAGINA 5 - )fFagin" en zijn jongens. NELLIE FRIJDA afwachten JOHNNY KRAAYKAMP - niet denken GERARD WALTERS JAN NELISSEN PETER POST ...De drie Olivers met "SandwieMQnl Bestrijdt "overwicht". Ook zoutarm verkrijgbaar MTS. EjIjUjANOF, FAZAN Dickens proeven Wjj zien de toekomst van „Oliver" niet somber in", zei producer Willy Holman tijdens een pers bijeenkomst in de Rotterdamse Schouwburg ter gelegenheid van de eerste repetitie van deze musical. „Er zijn alleen al in Amsterdam bij vóór intekening 12.000 kaarten besteld en ook in Rotterdam hebben reeds dui zenden op de voorstellingen ingeschre ven. Nee, ei is geen reden tot pessi misme, hoewel wij natuurlijk niet de zelfde verwachtingen mogen koesteren als bij „My Fair Lady". Samen met Piet Meerburg en Lars Schmidt heeft Hofman deze produktie op touw gezet. In alle aankondigingen kan men dan ver der lezen: „hetzelfde team dat inder tijd „My Fair Lady" in ons land uit bracht." En daarop moeten de spon sors Philips en Turmac, alle artiesten en medewerkers en het publiek dan maar vertrouwen. Schmidt-Hofman- Meerburg. Drie door de wol geverfde vakmensen die voor niets en niemand opzij gaan. „AI veel eerder liepen wij met de plannen voor „Oliver rond", ver telde Willy Hofman de tientallen be langstellenden tijdens de bijeenkomst in de Schouwburg. „Maar „My Fair La dy" liep goed en er was dus geen enkele aanleiding om eerder met de plannen voor de dag te komen." De repetities voor „Oliver" op muziek van Lionel Bart, de-man-die- geen-noot-kan-lezen zijn begonnen. De twintig jongetjes die voor de musical zijn uitgekozen moeten vaak tot de or de worden geroepen. Maar als Johnny Kraaykamp zijn stem verheft, dan luis teren ze plotseling allemaal. Johnny Kraaykamp is voor de jongens een grappige, dwaze oom die door gezich ten te trekken en benauwde kreten te slaken voor hen de favoriet is van de hele musical. Kraaykamp gaat de rol van Fagin spelen. „Die rol is Johnny op het lijf geschreven," zegt de enigszins uit zjjn krachten gegroeide, zeer zelfverzeker de Groninger Seth Gaaikema, die het niet kan laten om telkens weer een van zijn vertaal-vondsten naar voren te brengen. „Is het niet Johnny?" zegt hij. Kraaykamp trekt een bedacht zaam gezicht dat gezicht van de „geïnterviewde Jordaan-kenner" en zegt dan langzaam: „Ja, dat kan wel zijn, als jij het zegt." HU is niet bang voor een eventueel falen. „I." speel met inzet van alle krachten. Ik denk nooit: dat zal ik niet halen, of iets dergelijks. Ik speel zo goed ik kan en slaap er geen nacht minder om als het er achteraf eens helemaal naast is ge weest". Geheel onbekend met de musi- oal is de nu 38-jarige Kraaykamp niet. In „Irma La Douce" heeft men hem nog aan het werk kunnen zien. Nellie Frijda (27) gaat de tol van Nancy in het Dickens-verhaal spelen. Zti stond wel even vreemd te kijken toen zij na afloop van een der audities hoorde, dat zij was uitgekozen om deze moeilijke rol te spelen. „Eerlijk gezegd had ik mijzelf geen kans gegeven be kent de ex-Kan-medewerkster. Nellie Frijda heeft drie maanden op de to neelschool gezeten, werd er toen (naar haar zeggen) „afgetrapt" en ging het daarna maar eens in het cabaret pro beren. Zij werkte drie seizoenen bü Wim Kan, waar zij onider meer een zeer echt, doch tegelijk volmaakt on schuldig „strip-tease"-nummer bracht en schakelde vervolgens over op het grote toneel. Zij werd geëngageerd bij de toneelgroep „Arena". Ook daar hield zij het niet vol. Zij raakte een tijdje uit het theater-wereldje toen zij haar tweede kind ter wereld bracht. Daarna vertrok zij naar Amerika waar zij een jaar lang op het conservatorium zang studeerde. Gevraagd naar haar voorkeuren, haalt ze de schouders op. „Cabaret?" „Bah," zegt ze. „Het gro te toneel?" „Hè, nee, niks voor mij" is het antwoord. „De musical?" Ze kijkt volkomen ongeïntereseerd en zegt: „Misschien wel. Ik wacht maar af. Ik vind het eigenlijk wel span nend." En dan de drie Olivers. Eén van hen is pas twaalf. Zijn naam is Jan Nelis- sen, zoon van de gelijknamige, niet on bekende^ poppenspeler uit Amstelveen. Toen wjj enige tijd geleden eens een gesprekje wilden voeren met de jon gen, maakte mevrouw Netissen haar bezwaren kenbaar. „Wij moesten het maar niet doen, meneer. U begrijpt het wel. Het is om pedagogische redenen. Zo'n vroege publiciteit is niet goed voor zo'ii jonge jongen," zei mevrouw Ne tissen. We begrepen het. Maar nog geen maand later stond er in een blad een groot artikel over de jonge Jan Netissen, de nieuwe „Oliver". Nu is de jongen speciaal voor de repetities naar Rotterdam verhuisd. Links en rechts schoten fotografen op hem toe voor de zo noodzakelijke plaatjes. De ouders van Jan Netissen hebben wij niet kunnen ontdekken; de jonge „Jan" voelde zich echter allerminst verlegen. Een verhaaltje apart is de tweede Oli ver waard: Peter Post. (Op een vraag of de heer Hofman met de uitverkie zing van deze jongeman eventueel ge dacht had op deze manier een groot, onwetend sportpubliek te bereiken, werd kortweg „nee" geantwoord). Deze klei ne blonde Rotterdammer evenals zijn mede-Olivers nog geen veertien jaar gaf zelfs een kleine persconferentie weg, waarin hij vertelde hoe hn enige tijd geleden zelf heeft gesolliciteerd naar de roi. Hij verklaarde zich een ogenblik omdraaiend, om een ijslolly in ontvangst te nemen dat hij wel „iets zag" in de komende musical. Minder spraakzaam was Gerard Wal ters. Hij vertelde slechts dat zijn ouders geen bezwaar hadden dat hij de rol ging spelen en dat hij meneer Kraay kamp verder een aardige man vond. Drie Olivers dus. Om de andere voor stelling zullen zij elkaar aflossen. Dit om vermoeidheid te voorkomen. „Wij hebben heel wat moeite gehad," verklaarde de heer Hofman, „om de drie geschikte Olivers te vinden. Zij moesten immers 1. niet meer leerplich tig zijn en niet ouder dan veertien jaar, 2. niet te groot zijn en 3. geen baard in de keel hebben. Wij duimen nu maar dat geen van de drie plotseling dat onding m zijn keel krijgt." (Vroeg een van de hoofdrolspelertjes: „Meneer, gaat die baard weer over?"). Negentien jongetjes zijn afkomstig uit Rotterdam; alleen Jan Nelissen, komt uit Amstelveen. Dat deed een dame tij dens de persbijeenkomst opmerken: „Moet ik dus aannemen dat „Oliver" een Rotterdams accent krijgt?" Ant woord van de heer Hofman: „Als ze willen kunnen zij volmaakt „beschaafd" praten." Mrs. Eleanor Fazan, de regisseuse, is een zwijgzame, moeilijk toegankelijke dame. Zij heeft in Engeland indertijd Lionel Barts „Blitz" geregisseerd. Tot volle tevredenheid overigens. Zij hoopt dat de Nederlandse artiesten de typi sche Dickens-sfeer zullen proeven. Sa men met regie-assistent Johan Verdo- ner werkt zij daar heel hard aan. Ieder een is over het optreden van mrs. Fa zan buitengewoon te spreken. „Die vrouw heeft iets," merkte iemand droogjes op. „Oliver" gaat dus vier oktober in première. Hoe lang de voorstelling zal blijven draaien? De heren Hofman, Fagin - Johnny Kraaykamp, Nancy - Nellie Frijda, Mr. Bumble - Henk Angenent, Mrs. Corney - Didi Brou wer, Mr. Sowerberry - John van Heumen, Mrs. Sowerberry - Maria Louise Been, Bill Sikes - Jaap de Vries, Mr. Brownlow - Eduard Pal mers, Mr. Grimwig - Hans Maer- tens, Oliver - Jan Nelissen, Peter Post en Gerald Walters. DEN HAAG, 4 sept. Het college van rijksbemiddel.' irs heeft in de staatscourant van gisteren meegedeeld dat de partijen betrokken bij de CAO voor de Metaalindustrie de algemeen verbindendverklaring hebben verzocht van een tussentijdse wijziging van de CAO In verband met het optreden van uitleenbedrijven („koppelbazen"). Bezwaren tegen inwilliging van dit verzoek moeten schriftelijk vóór of op 13 september bij het college worden in gediend. Werkgevers en werknemers in de metaalindustrie verenigd in de Vak- lad voor deze industrie hebben zater dag in Den Haag bekend gemaakt dat zij om deze algemeen verbindendver klaring zouden vragen onder meer om te voorkomen dat ongeorganiseerde werkgevers niet gebonden zijn aan de afspraken tussen werkgevers en werk nemers om het werken met „koppel bazen" aan de toestemming van de vak- raad te onderwerpen. Scnmidt en Meerburg kunnen het niet zeggen. Oliver heeft zo zijn eigen moei lijkheden. Er moet worden gewerkt met drie elektrische draaitonelen. De musical is daardoor al niet geschikt voor kleine, korte toemees. Bovendien komen er nog andere technische moei lijkheden bij kijken. Zo zal men bij een optreden in Amsterdam zich eventueel van Amsterdamse jongetjes moeten voorzien. Schoolbesturen en arbeidsin spectie (die voor de drie hoofdrolspe lers speciale toestemming heeft moe ten geven) vinden het heen-en-weer reizen van Rotterdam naar Amsterdam niet bevorderlijk. In totaal zullen zestig mensen aan „Oliver" meewerken. De muzikale lei ding berust bij Dolf van der Linden en Zoltan Zsilassy. Voor het koor heeft men Rob van der Linden aangetrok ken. Meer dan drie jaar loopt „Oliver" nu in Londen, ruim acht maanden in New York. Het succes is overal even groot. Of dat ook in Nederland het geval zal zijn? Men hoopt van wel. Er wordt hard, heel hard gewerkt. De jongetjes verge ten „Feijenoord" en zelfs de achter naam van Oliver doet hen niet meer aan het „Top of Flop "-programma den ken. Zij luisteren naar een mevrouw, maar vooral naar oom Kraaykamp die op een vraag of hij iets wist van een aanbieding voor een cme-manshow in Broadway, heel onnozel antwoordde: „Nee, daar is mij niets van bekend." FRANS BOELEN (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT; 4 sept. Zodra het plan van B. en W. om aan de Prins Hen driklaan een viaduct te bouwen en de rijksweg, dio daar gekruist wordt drie meter omhoog te brengen, bekend werd, hebben de architecten J. van Dillen en J. van Tncht aanstonds hun bezorgdheid over het Schröder-huis van G. Rietveld in de Prins Hendrik laan geuit. Een kuis, dat veertig jaar internationale bekendheid geniet. In een adres, dat rij o.m. aan Monumen tenzorg hebben gestuurd, schreven zij, dat de situatie zo bekrompen wordt, dat het huis beter kan verdwijnen dan als een aanfluiting te blijven bestaan. Inmiddels heeft „de gemeenteraad het voorstel van B. en W. tot het bouwen van een viaduct na lange be raadslagingen goedgekeurd. De eigenares en bewoonster van het huis, mevr. Tr. Schroder-Schrader, heeft over dit besluit haar teleurstel ling uitgesproken en verklaard met ar chitect Rietveld in overweging te ne men het huis te laten afbreken. Van de heer Van Dillen, die evenals mede-adressant Van Trieht met archi tect Rietveld is geassocieerd, verna men wij nu, dat dit zeker geen_toos dreigement is. Zij allen, inclusief mevr. LISSABON, 4 sept. (UPI) j)e Por. tugese minister voor de overzeese ge bieden, Antonio Peixoto Correia, heeft aan een buitenlandse perslunch In Lis sabon gezegd dat het „terrorisme'' in Angola nog maar twee procent be draagt van de omvang die het in maart 1961 had. In iie maand van dat jaar was er „terrorisme" in een tiende deel van Angola, een gebied dat ongeveer de helft van WestiEuro- pa groot is. Volgens Peixoto Correia is de situ atie in Portugees Gumee, waar en kele maanden geleden vijftien pro cent van het gebied in handen was van terroristen, zeer ten gunste van het Portugese bewind veranderd. Aan de hand van deze gegevens (Advertentie) meende de Portugese bewindsman te mogen vaststellen dat het „terroris me" in Portugals overzeese bezittin- gen op zijn retour is. Peixbto Cor reia vertrekt vrijdag aanstaande naar Angola, in gezelschap van de presi dent van Portugal, admiraal Americo Thomaz. Ze zullen er ongeveer vijf weken blijven en aUe streken bezoe ken, ook de enclave Cabinda. Het zal het derde bezoek van een Portugese president aan „de provincie" Angola zijn. Ook de voorganger van Thomaz, Craveiro Lopez, en de grondlegger van de dictatuur in Portugal, samen met premier Salazar, generaal Carmona, hebben Angola tijdens hun presiden tieel bewind bezocht. ARNHEM, 4 sept. De offider van justitie bij de rechtbank alhier mr. A. J. J. Pfeil, heeft gisteren een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek geëist tegen een twintig, jarige metselaar uit Nijmegen, die er van wordt verdacht op 22 juni een chauffeur van een Nijmeegse trolley bus en een passagier ernstig te heb ben mishandeld. Verdachte ontstak, volgens de ten lastelegging in woede omdat hij in de drukke binnenstad door de trolleybus meende te zijn geraakt. Hij drong bij de volgende haltede bus binnen en begon een woordenwisseling met de chauffeur. Toen deze de politie wilde Schröder, zijn het er over eens, dat de situatie door uitvoering van het via duct-plan vrij slecht wordt. Het ver weer van B. en W., dat het slechts om een hoogte van drie meter gaat, kan naar hun mening alleen een leek imponeren. Naar hun oordeel zou een betere oplossing voor dit gevaarlijke kruispunt zijn, dat de rijksweg ver laagd en onder de Prins Hendriklaan doorgevoerd wordt. Zij hebben al hun hoop erop gesteld, dat Ged. Staten het besluit van het gemeentebestuur van Utrecht niet zul len goedkeuren. De bewoners van de Prins Hendriklaan en langs de rijksweg lopende Laan van Mins- weerd, die last zullen krijgen van het verhoogd lawaai en benzinedamp op verdieping-hoogte, willen zij bewegen in die zin een verzoekschrift tot Ged. Staten te richten. Vandaag mag ik wel even vaststellen dat een mooi oud gebruik om opdoemende meningsverschillen min of meer handtastelijk op te lossen dat ik reeds ver loren waande in deze dagen een merkwaardige opbloei beleeft. Misschien is het destijds wel begonnen met mevr. Polak, die, zoals u nog wel weet, een dierenhandelaar een draai om zijn oren gaf. Maar in ieder geval is het duide lijk dat het verschijnsel de laatste week epidemische vormen schijnt aan te nemen. Gaat u maar na. Nauwelijks is de klap die Carel Briels in Nijmegen aan een huisarts uitdeelde althans in onze oren verklonken of een direc teur van de K.L.M. mag op Schip hol een oorvijg incasseren van een buschauffeur van genoemde maat schappij, die overigens tóch al genoeg in het nieuws is. Vrijwel tegelijker tijd krijgt de directeur van het ANW in New York, die hier te lande enige zaken te regelen heeft, uitgerekend op de rondweg om Utrecht een kaak slag van een toevallig passerende chauffeur van een open, rode sport wagen. Zoals u ziet, de feiten liegen er niet om. Hoe moeten wij daar nu tegenover staan, tegenover deze her leving van de muilperen-stijl in het maatschappelijk verkeer. Ik zou zeg gen: positief. Kijk eens, er is wat te zeggen voor een openhartige gedach- tenwisseling. En persoonlijk verkies ik de uit een rijk gemoedsleven ontspro ten opdoffer bóven het malicieuze wrokken, dat op zijn meestal nimmer opdagende kans wacht. Soms zelf* ontmoet ik wel eens iemand naar aan leiding van wie ik een enorme klap in mijn gedachten bewaar. Maar voor ik uithaal ben ik dan meestal al bezig mijzelf zijn andere wang toe te keren. In gedachten nog steeds. En dat is misschien wel beschaafd, maar, ik geef het toe, ongezond. Een mens kan er mee sukkelen. Bovendien kan men nog deze vraag stellen: mag men de evennaaste w8 zo principieel en hardnekkig de ge legenheid ontnemen tot het toekeren van zijn andere wang? Ik weet het niet. Resumerend zou ik echter willen zeggen: een spontane mep op het geschikte moment kan waarschijnlijk geen kwaad. Maar men moet maat weten te houden. En dat brengt mij dan meteen tot de slotconclusie. Stel, het een of ander dat ik in deze ru briek opmerk, of zelfs niet opmerk, mishaagt u hevig. En u bent bereid daaruit de konsekwenties te trekken. Dat kón niet alleen, maar het is zelfs passend, billijk en heilzaam. Al leen zou ik dón willen suggereren: kom niet met zijn allen tegelijk. Ik heb er maar twee. Wangen, bedoel Ik. (Advertentie) pc halen sloeg de metselaar hem bewus teloos. Een passagier die het voor de chauffeur wilde opnemen gaf hij eni ge slagen in hef gezicht. Uitspraak 17 september. Twee jonge priesters van het Aartsbisdom zijn voor vijf jaar uitgeleend zij blijven in het Aartsbisdom geïncardineerd, zoals dat heet voor de zielzorg in een gebied, waar het gebrek aan pries ters ontstellend groot is. Beiden zijn kardinaal Alfrink erg erkentelijk en dankbaar voor deze grootmoedig heid, omdat het aantal mankrachten tenslotte ook hier beperkt is en hij hen niettemin in staat stelde een vurig gekoesterde wens in vervul de doen gaan. Zij komen op ver schillende plaatsen te werken, maar hebben dit gemeen, dat zij alle twee een korte tijd praktische ervaring achter de rug hebben. Ben raad, die hun destijds ook door de kardinaal is gegeven, want an ders zaten zij al hoog en breed over de grens. Kapelaan G. H. B. M. Alink (26 jaar) uit Duiven bij Arnhem, ver trekt binnenkort naar het bisdom Hildesheim, om zijn geestelijk ambt uit te oefenen in het kader van het Europees missiewerk en de voorma lige kapelaan van Deurningen in Twente, P. A. van 't Klooster (30 jaar) hoopt in februari of maart naar Chili te vliegen. Met enkele an dere priesters zal hij deel uitmaken van een door het Latijns-Amerikaans college in Leuven uit te zenden equipe. Waar hem een standplaats aangewezen zal worden, is kapelaan Van 't Klooster nog totaal onbekend, maar zijn aspiraties gaan uit in de richting van het aalmoezenierschap onder jongens en meisjes, die aan een van de huizen van het Vormings centrum voor plattelandsjeugd in Chili een cursus voor jeugdleider (-ster) volgen. Daaraan moet in ieder geval echter voorafgaan, dat hij zelf van 30 september tot 24 december deelneemt aan een cursus aan het college in Leuven, waar geregeld op korte termijn uit te zenden priesters op hun arbeid in Zuid-Amerika wor den voorbereid. en de jongeren van Duiven straks wellicht van heel de Lijmers danken aan zijn ijveren een fraai contact centrum in het oude kasteeltje „De Magerhorst". Onlangs heeft hij nog met een groep leiders(-sters) met een Volkswagenbusje een reis van een maand naar Lourdes gemaakt. Vorig jaar heeft hij gedurende drie weken, door in Wolfsburg te assisteren, „proef" gewerkt. Kapelaan Alink kreeg op het groot seminarie Rijsenburg al het plan m Duitsland te gaan werken en was goed bekend met de deken van Wolfsburg, een stad van 90.000 in woners, van wie negentigprocent vluchtelingen zijn, vooral uit Silezië en Tsjechoslowakije. De Volkswagen fabriek is er gevestigd. Hij is ge boortig uit Enschede en kwam al vroeg vaak in Duitsland. Toen hij na zijn wijding in 1962 kardinaal Al- frink van zijn wens in kennis stelde, zei deze: „Laat me volgend jaar nog eens je beslissing weten." Voor lopig werd hij in Duiven benoemd. „Ik heb daar met veel plezier ge werkt," vertrouwde kapelaan Alink 'ons toe. Hij heeft zich vooral veel met het jeugdwerk bezig gehouden Op de boerderij van zijn ouders in Hoogland spraken we met kapelaan Van 't Klooster. Van de acht zonen (er is nog een dochter van IS jaar, de jongste van het gezin) is hij de vierde. Twee broers zijn de wijde wereld reeds ingetrokken en hebben een boerderij in Canada. Van jongsaf heeft kapelaan Van 't Klooster al missionaris willen worden, maar werd toch wereldheer. Op het filosoficum ,£)ijnselburg" dacht hij zijn weg ge vonden te hebben, toen hij hoorde, dat mgr. Van Velzen, bisschop van Kroonstad, probeerde in Nederland priesters en theologanten te werven. Twee klasgenoten van hem zijn er later heengegaan, maar Zuid-Afrika trok hem toch niet erg. Tot hij ver nam over het college in Leuven. Inmiddels was hij al theologant op Rijsenburg. Er werd hem aangera den eerst zijn theologische studies af te maken, vast eens in Leuven te gaan kijken en alvorens de grote stap te doen, hier eerst drie jaar ziel zorg mee te maken. Daarom sprak hij pas in augustus 1961, nadat hij al kapelaan in Deur ningen was hij werd in 1960 ge wijd. met de kardinaal over zijn verlangen. Mgr. Alfrink vond het prachtig, maar oordeelde het beter dat hij nog enige tijd in Deurningen bleef en misschien ook praktijk in een grotere parochie op deed. Maar in augustus 1962 wist kapelaan Van 't Klooster van zijn aartsbisschop de belofte los te krijgen, dat deze hem in september 1963, als het mogelijk was, zou vrij maken. Zo kreeg hij, toen vorige week de benoemingen van de neomisten afkwamen, evenals kapelaan Alink, zijn eervol ontslag. Ook kapelaan Van t Klooster heeft op het gebied van de jeugd zorg zijn sporen verdiend. Hij was aalmoezenier van de Jonge Boeren- en Tuindersbond. Meisjesbeweging, K. A. J. en trok tijdens zijn vakantie met de jeugd uit Amersfoort op kamp. Hij mag graag organiseren en met plezier denkt hij terug aan een in Deurningen op touw gezette actie voor twee zonen van de parochie een missionaris in Brazillië en een in Kongo welke actie liefst f 7000.- opbracht. „Ik hoop daarmee tevens een goed thuisfront voor mijn werk in Chili te hebben verkregen," ver heelt kapelaan Van 't Klooster niet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5