1 SPA REINE Triest uitzichtvoor de oogst Gejuich na vrijspraak verdachten i DE „CONCORDE", EEN ENGELS-FRANSE „ZUURSTOK" Eenenzeventig adelborsten geïnstalleerd Jacob met de engel" Toneel in betonskelet Laatste werk-koe in Nederland met pensioen BRONWATER zonder koolzuur Kerk zoekt meer contact met de rijpende jeugd Wieringermeer Tal van velden verregend Tsjechoslowaakse geestelijken niet gerehabiliteerd In Teteringen Broeders openen voor schipperskinderen internaat Boomkwekers voerden voor 46 miljoen uit Overleden De transparante kleurlak Is NEDO-MEX- tl kleuren,watervast 'GjJiJ Schietpartij in woonwagenkamp DRIVE-IN SERVICE mm Wmm nib WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1963 PAGINA 7 Met een liter SPA - Source de la Reine zet U 20 kopjes heerlijke koffie of 8 a 9 kopjes echte thee Ook dit ,/pre-historïsche" verschijnsel, dat men nog even kan aantreffen Op de Snijdersberg te Geulle in Limburg, zal plaats moeten maken voor de steeds verder voortschrijdende mecha nisatie van het landbouwbedrijf. De heer Math. Maassen bewerkt evenals zijn voorvaderen nog steeds met zijn vijf-jarige koe Corry als trekpaard, zijn klein boerenbedrijf. Maar gelukkig niet lang meer. Omgeving van het Leidseplein U maakt er snel gebruik van Tesselschadestraat 12 Amsterdam BOVENSTE FOTO: Bij de British Aircraft Works te Füton is een model-romp gereed van het En gels-Franse supersonische vlieg tuig „Concorde", dat een snelheid van ruim tweemaal die van het geluid zal kunnen bereiken. Als een enorme zuurstok ligt het mo del in de montagehal voor poten tiële klanten ter bezichtiging. TWEEDE FOTO: Het afscheid van Sovjet-premier Khroesjtsjev van de Joegoslavische president Tito was heel hartelijk. Nina Khroesjtsjeva (voorgrond links) kijkt glimlachend toe. De foto is genomen op het vliegveld van Belgrado, waar het de staatslie den niet aan belangstelling ont brak (achtergrond foto). HIERNAAST: De dracht van deze mannequin doet nogal politie- agenterig aan, en om dit te accen tueren geeft ze bovendien nog een stopsein in een van Londens stillere straten. Een en ander om de „gendarmerette" te demon streren, door een Londense mode firma gelanceerd als het laatste nieuws op het gebied van lederen dameskleding. Zoals men ziet be staat dit ensemble uit een zwart lederen cape, hooggesloten op drie knopen, uit een lederen rij broek en uit dito knielaarzen. HIERONDER: Vanaf zijn sedia gestatoria wuift de Paus tijdens een massa-audiëntie naar pel grims, die hem mét groot enthou- siame begroeten. m af» r yn? s (Advertentie) Rotterdam, 4 sept. (KNP) De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen heeft opgericht, de stichting Diocesaan Centrum Jeugdzielzorg in b»t bisdom. Het doel van deze instel ling is de bevordering en de begelei- d'ng van de Jeugdzielzorg In dit bls- dorn namens en in opdracht van de bisschop. Als voorzitter daarvan is benoemd hoofdaalmoezenier SOhoonebeek, die belast is met de zielzorg in het jeugd- Wet"k van het bisdom. Het nieuw opgerichte centrum, aldus hoofdaalmoezenier, moet de pries- 'ers een service-apparaat geven, waar- Van zij deskundige voorlionting ontvan gen over de mogelijkheden en de mid delen de jeugd, (vooral de ongeorgani seerde) tot christelijk leven te vormen, De taak van het centrum is duidelijk, öe methode echter moet men in de Praktijk uitvinden of verbeteren. Aalmoezenier Sdhoonebeek wordt bij gestaan door de diocesane aalmoeze niers van de jeugdbeweging. Daar naast komt er een adviesraad, waarin Priesters en leken zitting zullen krijgen. Vroeger geschiedde de vorming der rupere jeugd via de Maria-Congregfttie, bsaar dat is tegenwoordig niet meer •hogelijk. Zodoende ontstaat het ge vaar, dat vele jongeren geleidelijk het contact met de Kerk verliezen, of ten minste tot neutraliteit of indifferentis me vervallen. Dat echter wil de Kerk voorkomen; zij wil integendeel de jeugd positief tot het christelijk leven in deze wereld voeren. In enkele bisdommen, o.a. Utrecht en Roermond, bestaan reeds dergelijke centra, doch ook daar tast men de mo gelijkheden af. (Van onze correspondent) TETERINGEN, 4 sept. In het voor malige zusterklooster hebben de Broe ders van O.L. Vrouw van Barmhartig heid uit Oud Gastel een afdeling van hun in Oud Gastel gevestigde inter naat voor schipperskinderen St. Joseph geopend. In Teteringen wonen nu de grotere jongens, die in Breda middel baar onderwijs kunnen gaan volgen. Ook voor de ontspanning, vooral op cultu reel niveau, werd een vestiging nabij Breda wenselijk geacht. De stichter van het Internaat broeder Theophiel Ntjman, heeft de leiding van de nieuwe vesti ging persoonlijk op zich genomen. WIERINGERMEER, 4 sept. On weersbuien gepaard met zware regen val in het begin van deze week heb ben de hoop op beter oogstweer, wel ke gedurende het voorbije weekeinde gerechtvaardigd leek, de bodem inge slagen. De verregende velden in de Wierin- germeerpolder, waarop nog een groot gedeelte van de oogst wacht om bin nengehaald te worden, vertoont een trieste aanblik. Op de lichte gronden ontstaan grote plassen, waarin de nog te velde staande aardappelen plaatse lijk geheel verdwijnen. Maar ook op de plaatsen waar geen water op het land zichtbaar is, is de bodem door drenkt. Het zal dan ook nog dagen KAATSHEUVEL, 4 sept. Het Ne derlandse boomkwekersprodukt begint een begrip te worden in het buitenland. Vorig jaar werd voor een waarde van 46 min. gulden aan boomkwekerijpro- dukten geëxporteerd. Dit zei dinsdag loco-burgemeester drs. Van Root) in een welkomstspeech op het congres van de Nederlandse boomkwekersfederatie al hier. De export bedroeg in 1946 een waarde van circa 2even miljoen. VENRAY, 8 sept. (KNP) In het ziekenhuis alhier is vanmorgen aan de verwondingen van een verkeersongeval overleden de heer J. H. A. Geurts, rector van het rectoraat Veulen. Rector Geurts werd geboren 21 de cember 1914 te Blerick. Hfl werd op 29 maart 1941 in Roermond tot priester gewijd. HIJ was achtereenvolgens kape laan in Well, Kessel, Nederweerd en Nuth en werd in 1959 in Veulen tot rector benoemd. (Advertentie) pijpie nemen". Ook moeten ze er rekening mee houden dat een timmer man bij de marine een „kaju" is en een schrijver een „tulis". Versotalt de marine alleen in taal? Och nee, ook de verhoudingen liggen heel anders. De jonge adelborst zal merken, dat hjj terdege „afgeknepen" wordt, net als een recruut, een sol daat Hij zal aan den lijve ondervin den, dat de Marine aan de officieren de hoogste eisen stelt. Zo hli dit bij de zware tests al niet duidelijk hêeft ervaren. De vlagofficier belast met de offi ciersvorming, commandeur J. H. ba ron Mackay, stelde dé jonge adel borsten, die wat onwennig in hun zwart met rode uniform stonden en Op historische grond, het „Bokke- veldje" van het Koninklijk In stituut voor de Marine In Den Helder zijn 71 jongelui tot adel borst geïnstalleerd. Dit gebeurde tij dens een zonovergoten plechtigheid, die werd opgeluisterd door de marine kapel Willemsoord, door de aanwezig heid van talrijke ouders van de jon- gemamnen en van oudere-jaars adel- orsten, die in „pakian deftig" de gewapende wacht vormden. Het korps- Vaandel ontbrak uiteraard niet. De ruim zeventig jongemannen, die besloten tot een beroep als officier bij de Koninklijke Marine na him veel- al middelbare opleiding kunnen nu ervaren hoe een aparte, zelfs een iet wat vreemde omgeving het marine- 3££u is- tfüï wa* nerveus „speelden" met de fion- eiot» h Jï™ jaard aan het rinkelende kettinkje, den na de installatie wat op hun gemak, Qgii dö eenenzeventig jongens niet op hopwftl hh h^nnidTiildp Haf* tp VioTn toen de bel ging, voor hen was het n" benadrukte dat ze hard •.overal"; ze gingen daarna niet aan Jafel om te ontbijten, voor hen was bet „schaften" geblazen. Ook zullen ze er aan moeten wennen, dat ze niet •neer kunnen wandelen, zij gaan „passagieren" en met de „sloep naar de wal". Hierover behoeven ze zich echter nu nog niet druk te maken, want eerder dan eind november mo- Êen ze niet met weekendverlof. Nog andere eigen uitdrukkingen beeft de marine. Als de bel gaat om de tijd aan te geven slaat ze geen hren, maar „glazen". Eén glas is een half uur. De toekomstige officieren zullen er herder aan moeten wennen halt en front te maken wanneer een hoofd officier hen in het gebouw, of in de Juin, tegemoet komt. Ze zullen geen biertje meer drinken, maar „een ''""lliiiiiiimifiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiii isteren is op de overkapping I van de hoofdingang van het hoofdbureau van politie in Den Haag een bronzen plastiek gè- tst van de Amsterdamse beeld- nouwer K. Kneulman, dié onder meer bekendheid heeft verworven met dè vervaardiging van het „Amsterdamse heverdje". De plastiek zal 11 septem ber worden onthuld door de burge- meester van Den Haag, mr. Kolfsoho- beeld is geplaatst op vijftien meter hoogte en zal volgens de beeld- hhwer pas volledig tot zijn recht ko- _An wanneer ook het representatieve »u?ee van he* Haagse stadhuis zal -.Ui verrezen. Het beeld weegt drie vi»een ha,ve ton' is 4'75 meter lang, meter breed en drie meter hoog. et symboliseert de orde en de strijd liilü611 soed en kwaad. Als symbool hoos de beeldhouwer Jacob met de engel. Ofschoon de nieuwe Stadsschouw burg Eindhoven op de toevalli ge voorbijganger aog de indruk maakt van een chaotisch be tonnen staketsel, zal hier over twee weken, op zaterdag 14 september, al een toneelvoorstelling gegeven wor den. En daarmee heeft een voor de Nederlandse theaterwereld uniek ge beuren plaats, want n& die voorstel ling zal het nog ruim een jaar duren om precies te zijn tot 2 oktober 19#4 voordat de schouwburg offi cieel bespeelbaar is. Die eerste voorstelling van „Studio" met Molières ,,De ingebeel de zieke" is een plots uit de lucht gevallen ideetje van directeur G. J. Metzelaar. Dwalend tussen de beton- skeletten, ontstond het plan „iets" te doen voor deze „werkers-van-het- eerste-uur". Dat „iets" wordt een feest, waarbij ook de echtgenotes welkom zijn, die dan en passant eens kunnen bekijken, wat hun echtgeno ten met zoveel élan verrichten. Het wordt een feest om het feest, want een officiële aanleiding heeft de heer Metzelaar hoe vindingrijk hij ook moge zijn niet kunnen ontdekken: voor het pannebier is het op 14 sep tember nog rijkelijk te vroeg. Het zal allemaal plaatsvinden in de Zo geheten kleine zaal; daar heeft men tenminste al een „dak" boven het hoofd: de vloer van de grote zaal, die Inmiddels gestort is. Directeur Metzelaar vindt het zeer plezierig, dat hij hier de „culturele vonk" kan laten ontbranden, omdat hij in dit zaaltje de creatieve potentie van Eindhoven in de toekomst ontwikkeld hoopt te zien. Toneelgroep Studio brengt die avond van de veertiende september het eigen reispodium en toneelver lichting mee. De lichtinstallatie van de schouwburg is dan nog (lang) niet klaar. En voor het overige zullen de theaterbezoekers van deze avond om ringd zijn door de nog kale beton- wanden. Maar dat zal, verwacht de gastheer, juist een speciale charme geven aan deze „avond voor do wer kers". na de installatie wat op hun hoewel hl) benadrukte dat z zullen moeten werken om een goéd officier ta worden. iimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiMmiiimiiiiimimiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïiiiiint kunnen duren voor deze de zware oogstmachines weer kunnen dragen. Naar schatting van de landbouw- voorlichtlngsdienst staat in de polder nog 55 k 60 procent van de graanoogst vast. Als gevolg van de weersomstan digheden loopt de kwaliteit van de granen zienderogen achteruit. In vele gevallen treedt schot op, ook in de nog niet gemaaide granen. Vooral ook de reeds eerder door wind en regen gelegerde percelen hebben zwaar te lijden van de hernieuwde regenval. De graanoogst is abnormaal laat en naar het zich laat aanzien zal de schade, die reeds van grote omvang is, zeer ernstige vormen gaan aannemen. De pootaardappelen zijn weliswaar In de meeste gevallen al gerooid, maar de consumptieaardappelen zit ten voor het grootste gedeelte nog in de grond en worden Tn deze zeer natte omstandigheden ernstig be laagd door de gevreesde vitoftora. Veel vlas staat er ook nog in schel ven op het land. Sommige percelen graszaad en erwten kunnen als bedor ven worden afgeschreven. Stro van gemaaidorst graan ligt vaak drijfnat op het veld. Een machinale bewer king van het stoppelland tegen on kruiden heeft in deze omstandigheden geen zin. Er is trouwens ook voorlopig geen tijd voor. De grootste zorg blijft immers vooralsnog het binnenhalen van de oogst. Doordat vele werkzaam heden door het slechte weer opeenho- pen, komt men straks op vele bedrij ven handen te kort, om in de mis schien nog korte tijd, die hiervoor be schikbaar komt, de oogst binnen te halen. Al met al geen opgewekt beeld. DEN HAAG, 4 sept. Bij vervroeg de uitspraak heeft de rechtbank giste ren een 33-jarlge koopman en een 35- jarige collega vrijgesproken van het ge zamenlijk openlijk geweld plegen tijdens een schietpartij in het woonwagenkamp Leiden op zondag 3 maart. De officier van justitie had tegen belde verdach ten ieder twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist. In deze zaak werd reeds eerder een derde ver dachte door de rechtbank ontslagen van rechtsvervolging op grond van noodweer, De moeilijkheden ontstonden toen op 3 maart een groep van zeven woonwa gens het kamp te Leiden binnen wilde rijden, Door een oude vete ontstond een schietpartij tussen een familie in het kamp en de arriverende groep. Er wer- den ongeveer dertig schoten gewisseld. Een lid van de familie uit het kamp werd door een kogel in het onderlichaam getroffen en zwaar gewond. By behandeling der rechtzaak ontken den béide verdachten in het bezit te zijn geweest van een vuurwapen. De rechtbank achtte het ten laste gelegde niet bewezen, sprak de verdachten vrü en beval hen onmiddellijk in vrijheid te stellen. Bjj de uitspraak van de recht bank juichten de woonwagenbewoners Op de publieke tribune en klapten in de handen. Het is zeer waarschijnlijk dat de offi cier van justitie van de beslissing der rechtbank in hoger beroep zal gaan. Advertentie) BONN, 3 sept. (Rtrn Vooraan staande katholieken in Tsjechoslowakije hebben in een brief aan president No- vothy gevraagd om rehabilitatie van geestelijken dié tussen 1949 en l954zijn veroordeeld op verschillende beschuldi gingen, zo meldt het Westduitse Katho lieke persbureau KNA uit Praag. In de brief stellen de Rooms-Katho- lieke leiders, dat hoewel de apostolische bestuurder van Königgratz, titulair bis schop Karei Otcenasek, en bisschop Stefan Trochta van Leitmeritz in vrij heid zijn gesteld, zij nog niet officieel zijn gerehabiliteerd. Volgens het KNA heeft het Tsjecho slowaakse Hoge Gerechtshof de laatste weken 481 slachtoffers van de rechts zaken tussen 1449 en 954 gerehabili teerd. Ook noemt het persbureau een aan tal geestelijken, dat nog steeds gevan gen zit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7