Neger doodgeschoten bij onlusten in Birmingham Hartstochten laaien op na hernieuwde aanslag op huis van negerleider Daklijn strakker, prijs lager DAF brengt nieuw model met vele verbeteringen Scherp debat in de Nijmeegse raad na Waterloo-debacle Omvang van financiële strop nog niet bekend Boter uit V.S. voor ons land femburs Mevrouw NHU wil Amerikanen kwijt Van bontdiefstal verdachte mili tairen gepakt Vorige modellen uit produktie NA TWEEDE ÉCHEC VAN WALLACE Oostduitser in wagon gevlucht tot in ons land Gemeentebestuur bon niet terug na toezeggingen Vierduizend ton Vliegramp treft vooral dorpje HUMLIKON Ex-medewerker van McCarthy beschuldigd Birmingham, s sept. <afp, Rtr., trpi) H MOLLWeer VANAVOND V erdedi gin gs werken langs de Russiseh- Chinese grens? xW MORRIS éefore youêmf! I Suede dames- en herenjasjes Enkele opklaringen WEER IN EUROPA „Te veel burgers Amerikaan in A'dam andere in Duitsland DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1963 87ste JAARGANG No. 31531 noordhollands PHILHARMONISCH ORKEST klSengen 1833 I. C Haan 1963 130 jaar Jubileum aanbieding klassieke fauteuil 162.50 T roost bij zijn grotere broer zoekt het jongetje Mei- sterhans uit het Zwitser se dorpje Humlikon. Door de vliegramp van gisteren zijn bei den ouderloos geworden. Bo vendien verloren ze een oom en staan beide jongens plotseling voor de zorgen van het beheer van een grote boerderij, waar alleen nog maar een 87-jarige grootmoeder gespaard is geble ven, omdat ze niet meeging met de excursie van de boeren uit Humlikon in de Caravelle. De bovenste foto is 's avonds genomen op de plaats van de ramp, waar reddingsploegen zoeken naar de stoffelijke over schotten van de inzittenden van het vliegtuig van de Swiss air; tachtig in totaal, die allen om het leven zijn gekomen. Gisteravond laat hebben te Birmingham in de Amerikaanse staat Alabama, na een aanslag op de wo- hing van een negerleider, enige tijd hevige onlusten gewoed, waarbij een W-jarige neger door een geweerschot is gedood en minstens acht negers zijn gewond. De politie, die later meedeel- Se, dat zij de situatie in de hand had, kon niet zeggen, wie het fatale schot heeft gelost. De leden van de staats politie, die door gouverneur Wallace "aar Birmingham waren gezonden om Se integratie van een aantal scholen te beletten, (zonder succes overigens) speelden geen rol bij het herstel van de orde, ofschoon zij nog wel in de stad vertoefden. Een opgewonden menigte negers ver zamelde zich op straat, nadat de stad Was opgeschrikt door een ontploffing, die zich bleek te hebben voorgedaan bij de woning van de negerleider en ad vocaat Arthur Shores. Bij deze explo sie, die waarschijnlijk is veroorzaakt door een dynamietlading op enkele me ters van het huis. bleven Shores, zijn vrouw en hun 17-jarige dochter onge deerd. Er werden slechts enkele ruiten vernield. Het was de vierde aanslag, die sinds mei in Birmingham is gepleegd en het was de tweede, die gericht was tegen het huis van Shores. Bij de eerste aan slag, op 20 augustus, werd de garage van de familie beschadigd Aanvankelijk hielden de negers zich riistig. Zij groepten samen in de omge ving van de Graymont-school die die dag jujst (ondanks de acties van de gouverneur) toegankelijk was verklaard vpor negerkinderen. De school bevindt zich niet ver van het huis van Shores. Maar toen er een gepantserde po- Advertentie) Hedenavond - Concertgebouw - 8 uur PROGRAMMA: Bach-Suite in h moll; Mozart, Pianoconcert, KV 466. Solist: Johan van Beek; Brahms, Symfonie no. 2 Entree 1.-. HONKONG, 5 sept. (AFP) Volgens «et in Hongkong verschijnende blad «South China Morning Post" hebben de Chinese autoriteiten een kleine honderd duizend jongelieden naar de provincie Sinlöang gezonden, waar zij zouden moe ten meewerken aan de bouw van ver dedigingswerken langs de Chinees-Rus sische grens. De jongelui zouden meren deels afgestudeerde scholieren van mid delbare scholen zijn, die geen werk kunnen vinden. luiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiimTniimiiiiiimiiiii (Advertentie) BARTEL) OR ISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot vrijdagavond (Opgemaakt te 11.15 uur) Enkele opklaringen, maar ook plaat selijk een bui, in hoofdzaak in de kustprovincies. Koudere nacht met Plaatselijk mist, morgenmiddag onge veer dezelfde temperaturen als van daag. Overwegend matige westelijke wind. Vrijdag Zon: 5.58-19.18. Maan: 20.45-9.03. Station: §en Helder Penburg De Bilt 3>ente j^ndhoven |e&re Oslokholm Kopenhagen ^sterdam f*ussel Bordeaux Max. mm. Qeersl Weer temp temp afgel gisteren 24 uui regenbui 15 11 17 zw. bew. 14 12 16 zw. bew. 15 11 7 geheel bew. 16 11 2 geheel bew. 16 11 6 geheel bew. 16 11 1 zw. bew. 17 10 0.5 zw. bew. 16 11 O licht bew. 20 12 2 zw. bew. 22 11 0 zw. bew. 16 9 10 zw. bew. 16 12 2 motregen 15 11 6 regen 16 12 8 zw. bew. 16 9 1 half bew. 18 9 0 regen 18 13 0.2 regenbui 19 13 2 litie-auto verscheen, was het met de rust gedaan. De negers begonnen te schreeuwen en met stenen en fles sen te gooien. Volgens de politie wa ren sommige negers ook gewapend en probeerden zjj de koplampen van auto's kapot te schieten. Verscheidene agenten werden gewond door glas scherven. De politie van haar kant loste waarschuwingsschoten om de menigte te verspreiden, terwijl neger leiders via megafoons de mensen op riepen naar huis te gaan. Het voornaamste slachtoffer van de onlusten, John Coley, werd door een geweerkogel in de nek getroffen. Hij overleed later in het ziekenhuis. Het stadsbestuur heeft een beloning van 50.000 dollar uitgeloofd voor aanwijzin gen, die kunnen leiden tot de arresta tie van de degenen, die de aanslagen hebben gepleegd. Het ligt voor de hand, dat deze on bekenden tot hun nieuwste aanslag zijn gekomen uit wrevel over het jongste echec van gouverneur Wallace. Deze functionaris die zich in het algemeen verzet tegen het toelaten van negerkin deren op „blanke" scholen, moest gis teren voor de tweede keer in drie maan den bakzeil halen voor de federale re gering in Washington. Hij moest toe staan, dat ook het lager onderwijs in Birmingham werd geïntergreerd. Mississippi is nog de enige Ameri kaanse staat waar middelbare scholen voor blank en zwart samen taboe zijn. In juni van dit jaar beeft gouverneur Wallace pogingen om de negers te laten deelnemen aan de colleges op de „blanke" universiteit van Alabama op gegeven, nadat president Kennedy troe- SAIGON, 5 sept. (DPI) Mevrouw Ngo Dianh Nhu, schoonzuster van de president van Ziud-Vietnam en telle ver dedigster van de recente acties tegen de Boeddhisten, heeft gisteren op een persconferentie opgemerkt, dat van het burgerlijk Amerikaans hulppersoneel in haar land wel een deel mag verdwijnen. „Er zijn hier te veel mensen", zei zij, „ik bedoel te veel burgerpersoneel. De Amerikaanse militaire adviseurs zijn bijzonder nuttig en over het geheel ge nomen treden zij zeer correct op". Op een vraag of zij geloofde dat veel Amerikaanse burgers in Zuid-Vietnam geheime agenten zijn, antwoordde me vrouw Nhu: „Ik weet het niet, maar ik heb de indruk van wel. Wij hebben alleen militair personeel nodig, omdat onze opleiding daar te kort schiet. Maar deze burgers hebben we niet nodig, want we hebben niemand nodig om ons land te besturen". pen had gestuurd om de intregratie met geweld doorgang te doen vinden, ge steund door bindende gerechtelijke uit spraken. De geïntegreerde scholen in Birming ham waren gisteren overdag omsingeld door met karabijnen gewapende agenten, maar de 200 soldaten van de staat Alabama waren in geen velden of wegen te bekennen. De verkeerspolitie van de stad'hield het verkeer in de buurt van de scholen in beweging, en omwonen den hadden opdracht gekregen met ver der naar buiten te komen dan hun tuin. Leden van de National State Rights" partij, die gekant zijn tegen integratie, lieten zich aan alle geïntegreerde schoolgebouwen zien. Ze hadden borden bij zich waarop stond „houdt Alabama blank." Bij de Graymont school werden een neger en een blanke gearresteerd. De neger omdat hjj weigerde een offi cier te gehoorzamen. De blanke omdat hjj eigendom van de gemeente had vernield en met stenen had gegooid AMSTERDAM, 5 sept. Gisteren nacht is op de Martelaarsgracht In Am sterdam een Amerikaanse soldaat ge arresteerd die de hoofddader zou zfjn van een enige tijd geleden in Duitsland gepleegde diefstal. Daarbij zijn uit een Amerikaanse Iegeropslagplaats onge veer honderd kostbare bontjassen met een totale waarde van ongeveer 46.000 gld. (en niet zoals eerst gedacht 400.000 gulden) gestolen. De militair werd door de marechaussee, in samen werking met de Amsterdamse politie, aangehouden. In Eindhoven is een groot deel van de buit teruggevonden. De mi litair is gisteren naar deze plaats over gebracht om te worden verhoord. Naar de politie te Eindhoven giste ren meedeelde, heeft zij vorige week een kostbare partij bontmantels in be slag genomen in het stadsdeel Woen- sel. In een café in het centrum trof de politie een koffer met mink-bontman- tels ter waarde van circa 25.000 gld. aan. Daar de mantels voorzien waren van prijskaartjes, die in Amerikaanse winkels worden gebruikt, begreep de politie dat de mantels uit Amerikaanse winkels afkomstig moesten zijn. Hierop werden de gangen van alle in Eind hoven aanwezige Amerikanen nagegaan hetgeen resulteerde in de arrestaie in Amsterdam. Inmiddels is op een Amerikaanse ba sis in Zuid-Duitsland nog een tweede militair gearresteerd. Beide militairen, van wie de namen in verband met hun stationering op een geheime basis in Duitsland niet bekend worden gemaakt, zijn overgebracht naar Eindhoven. Beide jonge militairen zouden bekend hebben bij de diefstal betrokken te zijn geweest. De politie raamt de waarde van de gestolen bontmantels op onge veer 46.000 dollar. De militairen zullen ter beschikking worden gesteld van de Amerikaanse politie. Advertentie) BARTELJORISSTRAAT 39—41 (Van onze verkeersredacteur) EINDHOVEN, 5 sept. Aan de vooravond van de autotentoonstelling in Frankfurt heeft Daf de geheimen prijsgegeven van de nieuwe Daffodil, die de andere personenwagens van Daf gaat vervangen. De Daffodil 1964 heeft een strakkere daklijn, een ge heel gewijzigd interieur, grotere wie len, een royalere benzinetank, een gro tere voor- en achterruit, nieuwe knip perlichten, verbeterde ruitenwissers en een vergroot handschoenenkastje. Voortaan zullen de Daf 600 en de Daf 750 niet meer worden gebouwd: in Eindhoven zal alleen de Daffodil van de band rollen, in de luxe-uitvoering en in de z.g. standaard editie (grijs groene kleur). Tengevolge van deze vereenvoudiging in het produktie-sys- teem konden de prijzen worden ver laagd: de „sobere" Daffodil gaat fl. 4595 kosten, de Daffodil de Luxe fl. 4950. Er is ook nog een Daffodil de Luxe met supercomfort bestelbaar, die fl 300 méér kost en die is uitgerust met tien snufjes als kaartentas, ma- ke-up-spiegel, armsteun, handgreep op het dashbord etc. Met het lanceren van dit nieuws heeft Daf een einde gemaakt aan de (vele) geruchten, die over de op stapel staande verbeteringen en veranderin gen bij de Nederlandse personenwa gen de ronde deden. Geruchten, die in de binnen- en buitenlandse pers werden gesignaleerd en die er weer toe leidden, dat vele aspirant-kopers hun beslissing uitstelden. In het jong ste RAI-orgaan wordt de zakelijke ;e van deze „kopers- op enige honderddud- schade tengevolgi staking" geschat zenden guldens. Bij gelegenheid van het uitbrengen van deze „derde editie van Daf" heeft ing. J. v.d. Brugghen verklaard, dat men bij het Mobility Command van het Amerikaanse leger in Detroit met veel belangstelling proeven heeft ge nomen met de „eerste editie" de DAF 600 speciaal om de mogelijk heden van de Variomatic te beproe ven. Het Mobility Command onder zoekt de vervoersmogelijkheden voor het leger overal ter wereld en in de ruimte en hoewel het wat voorbarig is te veronderstellen, dat dit onder zoek zou resulteren in een „Maan-Daf" stemt de Amerikaanse belangstelling de deskundigen uit Eindhoven wèl tot voldoening. Met nadruk wijst de fabriek er op dat, hoewel de Daf 600 en de Daf 750 dus niet meer zullen worden gemaakt, de onderdelenvoorziemng van deze modellen vanzelfsprekend blijft ge waarborgd. Meer details over de ver beteringen aan de nieuwe Daffodil 1964 alsmede foto's op pag. 7 van dit nummer. JUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM «elefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 14348G tolkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 •Mjkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Beetle: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. «KXdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents oer m m.-heogte De administratie beheudt zich her recht voor advertentiën eventueel zonaer opgave van redenen te weigeren. A80NNEMENTSPRDS 61 cents per week 2.65 per maanc, 7.90 per kwartaal. Voor Wachten over de bezorging 's avondt tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. VENLO, 5 sept. Een 25-jarige landarbeider uit Erfurt in Oost-Duits- land is woensdag in een verzegelde treinwagon naar het westen gevlucht en daarbij zelfs de Nederlandse grens ge passeerd. Naar zijn zeggen is hjj ge vlucht nadat hjj een oproep had gekre gen voor militaire dienst. Hjj is door de marechaussee als vreemdeling zander geldige papieren bjj de grens te Venlo aan de West- Duitse politie overgeleverd. Op het station Blerick werd de aan dacht van N.S.-leden getrokken door klopsignalen die vanuit een verzegelde wagon kwamen. Toen men de wagon ontsloot klom er een schuwe en ver moeide jongeman uit, die verklaarde uit Oost-Duitsland te zjjn gevlucht. Hjj was zeer verbaasd toen hp hoorde dat hjj op zjjn vlucht de Nederlandse grens was gepasseerd. Toen hjj wat op zjjn verhaal was gekomen vertelde hij dat hij _zl™ met een vriend samen had laten insluiten m de hoop Münohen te bereiken. In Neuren berg had z'n vriend de wagon verlaten, overigens zonder zeker te weten dat ze al in het westen waren aangekomen. Hij zelf wilde echter zekerheid hebben en bleef daarom in de wagon zitten tot hjj er in Blerick genoeg van had. SAIGON, 5 sept. (UPI) Op zjjn verzoek heeft de Franse ambassadeur in Zuid-Vietnam, Roger Lallouette, gis teren gedurende meer dan een uur ge confereerd met de Amerikaanse am bassadeur in Saigon, Henry Cabot Lod ge. Over het gesprek werden geen of ficiële mededelingen gedaan, maar vol gens welingelichte diplomatieke kringen ging het over president De Gaulles ini tiatieven ten aanzien van Vietnam. (Van onze correspondent) NIJMEGEN, 5 sept. Nijmegen kan het nu weten uit de mond van zijn eerste burger: omdat het gemeen tebestuur eenmaal zijn medewerking had toegezegd, bleef het tot het laat ste moment de kwalijke slag bij Wa terloo steunen. Waarschuwingen golden niet. „Wij konden niet deze bonafide organisatie op welk moment ook een stok tussen de benen werpen", zo ver dedigde burgemeester mr. Oh. Hus- tinx gisteravond zijn beleid. Een scep tisch gestemde raad hoorde zwijgend dit beroep op de sportiviteit aan. De burgemeester werd uit zijn tent gelokt door de vragen, die het raadslid F. S. van den Ing aan het einde van de gisteravond gehouden raadsvergadering stelde. De vragen zelf kregen een kort antwoord. Dit kwam voornamelijk neer op de ver klaring, dat het gemeentebestuur nog niet weet hoe groot de finan ciële strop voor Nijmegen is. „Zo dra we dit weten, zal de raad hier over worden geïnformeerd", zegde de raadsvoorzitter toe. Interessanter was de algemene in leiding, die mr. Hustinx voor zijn be antwoording gat. „De namen en de maatschappelijke positie van de be stuursleden der stichting „Viering 150 jaar Koninkrijk" te Nijmegen boden voldoende zekerheid, dat met vertrou wen de uitwerking van de door de heer Briels ontworpen plannen kon worden tegemoet gezien", heette het hierin. Dit temeer omdat van particu liere zijde behoorlijke financiële ga ranties werden gegeven. Dit particulier initiatief kon dan ook alleen maar worden toegejuicht en dus heeft ons college gemeend zekere me dewerking bij de uitvoering der plan nen te moeten verlenen. De medewer king bestond, zo lichtte de raadsvoor zitter toe, uit het beschikbaar stellen van de Goffert en de vrijstelling van vermakelijkheidsbelasting. Dit ge schiedde onder zekere garanties. Een hiervan was, dat, indien Waterloo zou slagen, de kosten aan de gemeente zouden worden gerestitueerd. De heer Van den Ing was door dit antwoord allerminst tevreden ge steld. Waarom zijn B. en W. door gegaan, ook toen zij van allerlei zij den en vooral door de pers waren gewaarschuwd? vroeg hij. B. en W. zijn toch echt wel meer in deze zaak betrokken geweest dan zij nu willen erkennen. Zo is op het stad huis een persconferentie gehouden onder leiding van de burgemeester. Voorts hebben wij het pijnlijke kun nen zien gebeuren, dat de eerste bur ger der stad het vertrek bekend maakte van een postkoets naar een Prinses, die er niet was. Wie de naam Waterloo in Nijmegen Iaat vallen, ontlokt slechts gelach. De hele affaire Waterloo is bovendien een aanfluiting geworden voor ons. Ko ninklijk Huis. Hier had krachtig inge grepen moeten worden toen dit alles te voorzien viel, meende de heer Van den Ing. Burgemeester Hustinx had hierop tot antwoord, dat hij zijn openbare mede werking aan de feestelijkheden had ge geven in zijn kwaliteit van erevoorzit ter der stichting. Voor de persconfe rentie werd op het stadhuis slechts gastvrijheid genoten. „Ik héb haar ge houden om te trachten enige oneffen heden glad te strijken en de zaken gunstig te beïnvloeden". We hadden a gezegd en moesten daarom ook b zeggen. We hadden aan een bonafide stichting toezeggingen ge daan. Hiermee moet Nijmegen het voorlo pig doen. B. en W. zullen geen nieuwe mededelingen verstrekken voordat het stichtingsbestuur dit gedaan heeft. Dit laatste heeft zijn leden inmiddels ten strengste verboden ook nog maar eén woord over de kwestie te spreken. ,,Als er wat te zeggen valt, doet het bestuur dat als geheel", zo is de bur gerij kond gedaan. Nijmegen resteert dus slechts de hoop, dat het spoedig zover zal zijn. DEN HAAG, 5 sept. Het bestuur van het produktschap voor zuivel heeft besloten vierduizend ton Amerikaanse boter, in Nederland in te voeren. De toewijzing hiervan geschiedt op basis van de laagste aanbiedingen, variërend van circa 4,08 tot ƒ4,14 per kilo gram. De ingevoerde boter zal onmiddellijk na aankomst in de handel worden ge bracht. Verwacht kan worden dat dit in de loop van oktober het geval zal zijn. De Amerikaanse boter zal aar. de handel worden afgeleverd tegen een prijs zal nog meer boter worden inge- prijs van Nederlandse boter. Indien het bestuur van het produkt schap voor zuivel dit nodig acht ter stabilisatie van de binnenlandse boter- prijs eal nog meer boter worden inge voerd. Aanbiedingen zijn er o.a. uit de V.S., Frankrijk, België en de Oost- Europese landen tegen uiteenlopende prijzen. HUMLIKON (Zwitserland)5 sept. (UPI) Bij de ramp met de Caravel- le van de Swissair, gistermorgen bi) Ziirich, zijn 43 inwoners van het dorpje Humlikon om het leven gekomen. Ze behoorden tot 24 gezinnen, meer dan de helft van het totaal aantal gezin nen in Humlikon. Van de 43 Humli- koners aanboord van het toestel waren er 19 getrouwde paren. De vijf anderen waren vrijgezellen of mannen die zon der hun vrouwen reisden. Het gezelschap wilde een landbouwtentoonstelling in Genève bezoeken. Over de oorzaak van het ongeluk tast men nog volledig in het duister. Kolonel Carl Hoegger, die het onderzoek leidt, acht sabotage onwaarschijnlijk, maar de mogelijkheid sluit hij niet uit. Men heeft nog niet kunnen vaststellen, of er op het leven van een of meer van de inzit tenden abnormaal grote verzekeringen waren afgesloten. In totaal bevonden zich zoals gemeld aan boord van de Caravelle 80 passa giers, die allen gedood zijn. Onder de doden van Humlikon zjjn de burgemeester en zijn hele gemeente raad. Voorts ook de commandant van de brandweer. De negentien omgeko men echtparen laten 26 kinderen van beneden de zestien jaar achter. Voorts zjjn veertien van boven de zestien wees geworden, in totaal hebben 48 kinderen uit Humilkon beide ouders of vader of moeder verloren. De voorzit ter van de kantonale regering van Zu rich, Rudolf Meier, is naar Humlikon gekomen om de hulp aan de verweesde kinderen te coördineren. Het dorp Humlikon ligt in het kan ton Zürich en ongeveer halverwege Zü- rich en het Meer van Kostanz. NEW YORK, 5 sept. (Reuter) De advocaat Roy Cohn, de voormalige rechterhand van wijlen de „communis tenjager" senator McCarthy, is woens dag door een federale jury in staat van beschuldiging gesteld. Cohn en een andere advocaat, Murray Gottesman, worden beticht van „samen zwering om de justitie in haar werk te hinderen en meineed te plegen" bij ge- tuigeverklaringen voor de jury.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1