Grote vorderingen ka n kerbestrijd i ng Prof. Mühlbock„Publiek ziet nu in dat ziekte niet ongenees GOUDEN JUBILEUM VAN NED. KANKERINSTITUUT Cinestud 1963 Weg naar Indonesië vrij, maar... Buitenlanders zullen grote tegenstand gaan bieden Beleid positief omzetten van ontwikkelingslanden op Indonesië Hadie Gerrit Niet eens uitgezwommen NIEUW-ENGELAND Auto te water bestuurder verdronken Politie-optreden bij Nato-taptoe wordt onderzocht Toerisme in ons land floreert Infrastructuur zeer verslechterd Brandkastkrakers veroordeeld tot drie jaar Minder oogst van veldgewassen te verwachten Korrie Winkel Frankrijk en voor nog geen vier dubbeltjes per echte liter Zie de vijand aan pocket over de kankerbestrijding In Amsterdam Zwolse huisvrouwen: Geen melkbezorging op flat-etages dan ook geen boter aan deur Uit achttien landen 66 inzendingen Mislukte diefstal in Haarlems warenhuis Jongen onder vrachtauto DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1963 PAGINA 5 PRACTTSCHE JACHTKLEDING Import AMSTERDAM, 5 sept. „De patste jaren zijn er grote vorde- ringen gemaakt op het gebied ^an de kankerbestrijding. Huid kanker is voor bijna honderd pro- Cfnt te genezen indien men er tij- bij is evenals keelkanker". Dit beeft prof. Jongkees van het Ne derlands Kankerinstituut gister middag op een persconferentie verklaard. „Het is bijzonder be- langrijk", zo vervolgde hij, „dat men gaat inzien, dat achter het ^oord kanker niet altijd een on geneeslijke ziekte schuilt. Er is wel degelijk een groot aantal ge- VaHen te genezen". Vroege diagnostiek Het Antoni van Leeuwenhoek- huis in Amsterdam, waarin het Nederlands Kankerinstituut is gevestigd, dat thans zijn gouden jubileum viert. Achteruitgang Taak in het onderwijs AMSTERDAM KONINGSPLEIN EINDHOVEN RECHTESTRAAT 29 33 (Van een onzer verslaggevers) -Trof. Jongkees zei dit naar aanlei- 2"1? van een toespraak van prof. dr. Mühlbock, hoofd van de biologische Mdeling in het Antoni van Leeuwen- r^khuis en hoogleraar in de experi mentele oncologie, over de vorderin- Pen en de huidige stand van het kan- 5eronderzoek en de kankerbestrijding. tof. Mühlbock verklaarde dat de In ï'chten en vooruitzichten inzake kan- de laatste vijftig jaar sterk wa- rel ontwikkeld, dat er vooruitgang ge- opekt was op alle fronten, maar dat Ttn natuurlijk nog niet kan zeggen "Eureka, wij hebben het gevonden". •\°e leek ziet hier het resultaat vaak n,et van, hij blijft onkundig van deze ■Vorderingen, omdat zij stapje voor *taPje worden gemaakt. Het gaat heel Releidelijk. Vijftig jaar geleden werd een revo lutionaire ontdekking gedaan, namelijk S?t er bepaalde chemische stoffen zijn oie kanker kunnen opwekken. Het was daarmee duidelijk dat de kanker een biologisch probleem is. In verband hiermee zullen in de toekomst chemi sche stoffen moeten worden onder zocht en getest alvorens zij in voe dingsmiddelen worden gebruikt", aldus Prof. Mühlbock, die als voorbeelden van de vooruitgang in de laatste ja- Ton noemde- betere behandelingsmoge lijkheden door chirurgische vorderin gen, narcoseleer, antibiotica en voor uitgang in de bestralingstechniek. j ®on betere en vroegere diagnostiek mogelijk geworden, evenals meer Preventïemogelijkheden door de ken 's van kankerverwekkende stoffen, die het lichaam kunnen binnendringen produkten). Voorts noemde de hoogle- (roken!, bepaalde kleurstoffen en teer- raar als voorbeelden van de voort schrijdende ontwikkelingen een beter inzicht in de vele factoren buiten de chemische stoffen die tot kankervor ming kunnen bijdragen (stoffen die in het lichaam thuis horen en onder be paalde omstandigheden kanker ver wekken). Hij acht het belangrijk dat er vooral de laatste tijd meer inzicht onder het publiek is ontstaan, dat kan ker niet ongeneeslijk hoeft te zijn, dat behandeling in vroeg stadium nodig is en dat de vroegtijdig doktersadvies moet worden ingewonnen. „Nog te veel mensen", zo sloot prof. Jongkees hierbij aan, „durven bij bepaalde verschijnselen niet naar een dokter te gaan omdat zij vrezen dat er bij het onderzoek iets gevonden zal worden". Over het huidige onderzoek zei prof. Mühlbock dat men in het labo ratorium thans bij proefdieren de verschillende ontstaanswijzen en gedragingen van gezwellen onder zoekt. Bij de diagnostiek en thera pie wordt ook de chemotherapie in geschakeld. Voorts rich* de research zich op de vraag onderwelke om standigheden chemische stoffen kan ker kunnen veroorzaken. Ook gaat men na welke veranderingen er in de weefselopbouw, in de fijnstruc tuur der cellen en in de chemische en andere eigenschappen optreden bij het ontstaan van kanker. Prof. Mühlbock verwees voor een goed overzicht van de huidige onder zoekingen en de werkzaamheden van de kliniek naar een tentoonstelling die in verband met het 50-jarig bestaan van het Nederlands Kankerinstituut in het Koninklijk Instituut voor de Tro pen in Amsterdam zal worden gehou den. Advertentie (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 5 sept. Het Neder lands Kankerinstituut bestaat dit jaar een halve eeuw. Ter gelegenheid daar- vai zal met ingang van zaterdag een twee weken durende herdenking wor den gehouden die ten doel heeft aan dacht te vragen voor het grote werk, dat in stilte in het Nederlands Kan kerinstituut wordt verricht voor de be stri,jding van de kanker, waarbij vroeg tijdige herkenning van doorslaggevend belang is. Er is een officiële bijeen komst zaterdag in het Koninklijk In stituut voo- de Tropen en een recep tie op dezelfde dag. Voorts wordt een internationaal kankercongres van 9 tot en met 12 september gehouden, is er een ontvangst door de koningin, be schermvrouwe van de vereniging, op paleis Soestdijk, houdt men een ten toonstelling over het werk van het in stituut in het Antoni van Leeuwen hoekhuis, worden klinische Leeuwen- hoekdagen, speciaal voor internisten, chirurgen en radiologen georganiseerd en is er een lunch voor oud-patiënten. Bovendien is een rijk geïllustreerde pocket verschenen („Zie de vijand aan" door Joost B. de Klerk) gewijd aan de kankerbestrijding en geschikt voor elke huiskamer. De vereniging werd in 1913 opge richt ten huize van prof. dr. J. Rot gans, die de opening van de eerste ge specialiseerde kankerkliniek in Heidel- berg zeven jaar daarvoor had bijge woond. Eerst vier jaar later was het eerste doel van de vereniging verwezenlijkt toen het eerste gebouw aan de Keizersgracht 706 voor labora torium en kliniek (17 bedden) onder de naam Antoni van Leeuwenhoek huis werd geopend. Hetzelfde jaar wer- gracht nog ruimten in gebruik geno- grecht nog ruimten in gebruik geno men voor o.a. de röntgenbesraling. In 1929 werd het vrijgekomen militaire gebouwencomplex aan de Sarphati- straat huur één gulden per jaar door koningin Emma, beschermvrou we van de vereniging, in gebruik ge steld. In 1938 kwam een grote verbe tering en uitbreiding van de gebou wen. Het aantal bedden werd opge voerd tot zeventig. Thans heeft de ver eniging een algemeen bestuur van 35 leden, van wie zestien onder voorzit terschap van prof. dr. L. B. W. Jong kees, het dagelijks bestuur vormen. Er zijn 3300 leden en 11.000 begunstigers. In het instituut werken thans 280 per sonen, onder wie veertig academici. Zowel het researchlaboratorium als de kliniek eisen een zeer dure appara tuur. De kliniek alleen heeft thans jaarlijks een nadelig saldo van ruim 1,5 miljoen gulden. Nadat de vereni ging eerst een eigen fondsenwerving had, berust deze thans geheel bij het Koningin Wilhelmina Font.s (KWF), in 1948 gevormd als nationaal geschenk KAMPEN, 5 sept. Gisteren Is de 69-jarige A. Wendt uit Kampen, as ge volg van een verkeerde manoeuvre bjj het wegrijden, met zijn personenwagen in de IJssel terechtgekomen en ver dronken. De heer H. Bres uit Kampen, die in de buurt aan het werk was, sprong ge kleed te water teneinde te trachten de bestuurder nog uit de auto te bevrijden, hetgeen niet gelukte. De schipper van een nabij gelegen vaartuig heeft nog de achterruit van de wagen met een bootshaak verbrijzeld, maar toen de wa gen was opgetakeld bleek dat het slacht offer daar niet in was. Enige tijd later is het stoffelijk overschot opgedregd. bij het gouden regeringsjubileum van koningin Wilhelmina en door haar be stemd voor de kankerbestrijding. Het congres van 9 tot en met 12 september staat onder gemeenschap pelijke auspiciën van de Internationa le Unie voor de Kankerbestrijding en het Nederlands Kankerinstituut. Er zijn circa 370 deelnemers uit 26 lan den. Vooraanstaande deskundigen zul len referaten houden. Het hoofdthema van het congres, dat door de minister van O.K. en W. zal worden geopend, luidt: cellular control mechanisms and cancer, d.w.z. de fundamentele mecha nismen, die de ontwikkeling en de ver meerdering van cellen, de bouwstenen van het lichaam, regelen. AMSTERDAM, 5 sept. Op gestel de vragen heeft de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, gisteren medegedeeld, dat hp enige tijd geleden de commissaris der rijkspolitie, de heer Y. Taconis, opgedragen heeft een onderzoek in te stellen naar het optre den van de politie tijdens de NAVO- taptoe op 5 juli in en buiten het Olym pisch stadion. Tevens heeft de commissaris op dracht ontvangen een onderzoek in te stellen naar de wijze waarop de plan nen van het comité .,29 november 1962" voor de demonstranten in en buiten het stadion tot stand ziin gekomen. De procureur-generaal, 'ungerend di recteur van politie, mr. H. R. de Zaay- er, heeft de commissaris met enig per soneel voor dit onderzoek ter beschik king van de burgemeester gesteld. De heer Taconis zal de burgemeester ts zijner tijd rapport uitbrengen. ZWOLLE 5 sept. Tweeduizend Zwol se flatbewoners hebben hü een enquête hun afkeuring uitgesproken over de hou ding van de melkslpters in deze stad, die na de vakantieperiode hun klan ten hebben meegedeeld dat zjj de klan ten op de eerste etages en hoger niet meer aan de deur willen bedienen. Een actiecomité had aan 2500 flat bewoners een enquête-formulier gezon den met het verzoek zich pro of con tra het besluit van de melkbezorgers uit te spreken. Meer dan 2000 waren tegen, slechts tien flatbewoners maak ten duidelijk dat zij wel begrip voor de houding van hun melkboer konden op brengen. Het overgrote deel van de huisvrou wen in flats neemt van de melkslijter nu alleen melk en vloeibare melkpro- dukten. Boter en eieren kopen zij nu als tegenmaatregel liever in de win kels. Het actiecomité zoekt nog naar an dere maatregelen om de Zwolse melk boeren tot andere gedachten te brengen. DEN HAAG, 5 sept. Rekening houdend met de weersomstandigheden van de zomer-1963 heeft Nederland over het algemeen niet te klagen over het aantal buitenlandse toeristen, aldus de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. Het aantal Nederlandse toeristen, dat de vakantie in Nederland doorbracht, lag evenals trouwens het aantal Ne derlanders dat een vakantie in het bui tenland prefereerde hoger dan in enig voorafgaand jaar. Het is nog te vroeg om de beschik king te hebben over cijfermateriaal. Hoewel in ons land evenals in vele an dere landen gestreefd wordt naar va kantiespreiding. was daarvan in het afgelopen voorjaar nog zeer weinig merkbaar. Het laat zich aanzien dat dit ook zal gelden voor het najaar. In het algemeen blijkt, dat dagtoeris- me en goedkope logies hun greep op de massa weten te verstevigen. (Advertentie) Italië Pietro Nenni, leider van de linkse socialisten in Italië, zal eind sep tember een bezoek aan Londen bren gen voor besprekingen met leden van de Labourparty. (Rtr). AMSTERDAM, 5 sept. Ter deel neming aan Cinestud 1963, het festival van studentenfilms, dat bij gelegenheid va;, de internationale filmstudiedagen van 13 tot en met 20 september in Kriterion wordt gehouden, zijn tot nog toe uit 18 landen 66 films ingezonden met een vertoningsduur, die varieert van 3 tot 70 minuten. Onder de films, die zullen meedingen naar de zilveren medaille, door Prlns Bernhard, beschermheer van de inter nationale filmstudiedagen, als ereprijs ter beschikking gesteld en naar de Zil veren Roos, die de Nederlandse Bios coopbond heeft laten vervaardigen als blijk van erkenning voor bijzondere pres taties op het gebied van de filmkunst, dingen ook films mee, die reeds eerder zijn bekroond zoals de film „Assembly Line" uit de Verenigde Staten, die in 1961 op het Festival van Venetie een eerste prijs won en de Britse film „Pri vate View", die op een festival van de universiteit van Sheffield een derde prqs behaalde. De landen achter het IJzeren Gordijn zijn ditmaal minder sterk vertegenwoor digd dan op Cinestud 1960. Polen en Rusland hebben helemaal -erstek laten gaan, terwijl Oost-Duitsland slechts met twee films is vertegenwoordigd. Tsjecho-Slowakije en Hongarije hebben elk slechts één film ingezonden. ENSCHEDE, 5 sept. In theorie is de weg vrü voor het hervatten van het economisch verkeer met Indonesië, maar deze hervatting moet in een rustig tempo verlopen. Buitenlanders hebben inmiddels sterke posities inge nomen en de Nederlanders zullen van hen grote tegenstand ontmoeten. Men heeft echter in Indonesië na de Neder landers ook de buitenlanders Ieren kennen, en dit is niet zonder betekenis. Aldus verklaarde dr. W. T. Kroese een van de acht leden van de stu diecommissie die van 15 tot 25 juli in Indonesië is geweest op een vergadering van Twentse afdelingen van de Nederlandse Maatschappij van Nijverheid en Handel in Enschede. Met zijn voordracht liep hq daarbij vooruit op het rapport van de studie commissie dat aan het eind van deze week zal verschijnen. Dr. Kroese heeft in Indonesië een grote goodwill voor Nederland ont moet. Wij hebben, zo zei hij, een bijna mystieke band tussen Nederland en Indonesië geconstateerd. Wij dienen evenwel te beseffen, dat Indonesië niet op ons zit te wachten. Laten wij er voor zorgen, zo vervolgde spreker, dat wij onze energie niet richten op ont wikkelingslanden, die door derden zijn aangewezen enwaar het beleid door derden wordt bepaald, maar laten wij ons omschakelen op een beleid dat positief op Indonesië dient te zijn ge richt. Indonesië is nog steeds een land van een overwegend agrarische struc tuur en de bevolking kan veel hebben. In dit verband noemde dr. Kroese het opvangvermogen van de dessa. Slechts tien tot twaalf procent van de bevol king is dan ook onder de invloed van de moeilijke economische situatie. Als er een politieke rust wordt geschapen en een economische politiek conse quent wordt uitgestippeld en het onder wijs en de training worden opgevoerd, dan kan een goed economisch klimaat worden geschapen en zijn er mogelijk heden. Hij noemde in dit verband de productionsharing, waarbij het buiten land kapitaal en kennis inbrengt, ter wijl het eigendom én de leiding van de ondernemingen in Indonesische han den blijven. De kapitaalverschaffende buitenlanders krijgen als tegenpresta tie een deel van de produktie van de ondernemingen. Ten aanzien van de schuldenpositie en met name van de verhouding ten opzichte van Nederland daaromtrent zei dr. Kroese, dat het in wezen gaat om de vraag wanneer de betalingen weer beginnen en, zo ja, hoever die dan zullen reiken. Hij kon daarop uiteraard geen antwoord geven. Naast het intrekken van de discrimi naties geeft deze benadering van de schuldenverhouding geen enkele aan leiding het handelsverkeer niet te hervattèn, zo meende hij. De economie ligt onder een sterk inflatoire druk. Het indexcijfer der consumentenprijzen zou op 700 liggen met als basis 1953 is 100. Feitelijk is hier dus sprake van een devaluatie. Dr. Kroese zei dat het cijfermateriaal, dat men gedurende de korte tijd van het bezoek had verzameld, alsmede hetgeen uit de recente internationale rapporten ter beschikking was, er op duidde, dat produktie en exporten, met name van de bevolkings- en onder- nemingslandbouw achteruit zijn ge gaan. Deze bewegen zich thans op een peil van 30 tot 50 pet van voor 1940. Een uitzondering hierop maken de cijfers voor rubber, die aanzienlijk boven het peil van 1940 zjjn gestegen. Ook wat de mijnbouw betreft, is de produktie gedeeltelijk beneden, ander zijds belangrijk boven het vooroorlogse peil. Kolen en tin zijn beneden de pro- duktiecijfers van 1940 gebleven, bauxiet en ruwe petroleum echter veel hoger. In de industriële produktie openbaart zich een stagnatie door gebrek aan grondstoffen, produktie-onderdelen en energie. De vraag blijft echter steeds stijgen door de sterke bevolkingsaan was. De produktie van rqst is wel toegenomen, maar heeft geen gelijke tred gehouden met de enorme bevol kingstoename. Zeer belangrqk is de achteruitgang in de infrastructuur van het land. Ten aanzien hiervan noemde dr. Kroese de toestand van de wegen, de spoorwegen en de scheepvaart, doch vooral de havens en de rivieren. Een grote prestatie van modern In donesië noemde de heer Kroese de op voering van het onderwijs. Verder is Indonesië een eenheidsstaat geworden en dit mag z.i. als een bijzonder grote prestatie worden aangemerkt. Wij in Nederland kwamen er na de oorlog bovenop door een getrainde bevolking en een goede organisatie van het eco nomische leven. Rijkdom aan bodem schatten speelde bij ons nauwelijks een rol. Indonesië daarentegen heeft weliswaar de beschikking over mine ralen, een goede bodem en een vrucht baar klimaat, maar aan onderwijs en training ontbreekt nogal wat. Op dit laatste gebied ligt voor ons wellicht een aanvullende taak, aldus spreker. In Indonesië is de waarde van planning reeds gezien. Men heeft er een acht jarenplan, waarvan het tempo echter is teruggelopen. In 1963 het derde jaar van het acht- jarenplan is er wel dertig miljard roepiah geïnvesteerd, doch dit is in waarde van 1960 misschien slechts 4 tot 5 miljard. Daarom zjjn grootse projecten steeds meer in de ijskast terechtgekomen. President Soekarno heeft de commis sie op de laatste dag van hc bezoek gedurende een uur ontvangen. Deze bespreking verliep zeer gemoedelijk. Dr. Kroese beschouwde deze ontvangst als de officiële erkenning van de waar de, die van Indonesische zijde werd gehecht aan het bezoek van de Neder landse commissie. De sfeer, aldus dr. Kroese, was opvallend goed. In elk gesprek met de Indonesische ministers was de voertaal Nederlands, hetgeen een merkwaardige ervaring was na zo vele jaren scheiding, waarbij men in Indonesië toch bepaald onder de ban van een anti-Nederlandse campagne heeft geleefd. Ons doel was, aldus dr. Kroese, te luisteren naar alles, wat men ons in de hoofdstad Djakarta te vertellen had. HAARLEM, 5 sept. De Haarlem se rechtbank heeft vanmorgen conform de eis de 43-jarige havenarbeider C.P. v.d. B. en de 42-jarige handelsagent W.W. P.veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf. zij waren de belangrijk ste figuren van de tot mislukking ge doemde diefstal in een warenhuis te Haarlem in mei van dit jaar. Beiden werden betrapt toen zjj be zig waren met een brandkast te lich ten. Twe andere verdachten, de 44- ■lange aannemer A. S. en de 37-jarige kantoorbediende D. A. de C., werden wegens medeplichtigheid veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Tegen nen was ook arie jaar geëist. UTRECHT, 5 sept. Vanmorgen om tien minuten over half negen is de 13- 3,aT'ge H. D. de Klein, wonend aan de Adenauerlaan 133, toen hij in een file wielrijders die uit de tunnel kwam op het Leidseveec reed onder het rech ter achterwiel van een vrachtauto te recht gekomen en gedood. Hij keek om en begon toen te slinge ren. waardoor hij bleef haken aan de laadbak van de vraohtauto, die zich be vond in een naast hem rijdende file motorrijtuigen, die eveneens uit de tun nel kwam. De auto werd bestuurd door een 29-jarige chauffeur uit Am sterdam. Het stoffelijk overschot van de jongen is naar het academisch zie kenhuis overgebracht. Toen ik kortgeleden op een nogal sjieke, staande receptie dus een glas inder daad stónd te drinken kreeg ik hem ineens in het oog. Een indrukwekkende, breed geschouderde heer,grijzend, aan de slapen en gestoken in een smoking van onbe rispelijk moderne snit. Ik dacht, dié ken ik ergens van. En als u wel eens recepties bezoekt, waar je niet direct struikelt over de kennissen, weet u dat zulks een bijzonder troostende ont dekking kan wezen. Ik graasde rusteloos mijn geheugen af en ineens wist ik het In films of televisie-spelen wordt op zulke mo menten altijd muziek „ingefeed", ge loof ik. Dat zou op dat moment ove rigens wel zeer van pas zijn gekomen, want met Gerrit had ik jaren voor de oorlog nog een strijkje gevormd. En met Piet dan, maar Piet was in middels. zo had ik ooit vernomen, overleden. Gerrit studeerde destijds aan het conservatorium. Cello. En hij leefde hoofdzakelijk van genade brood en naar ik aannam van zijn liefde voor het contrapunt. Dat strijkje was een schnabbeltje voor hem. Want wjj verhuurden ons gere geld aan, vooral katholieke, vereni gingen die een of ander feestelijk ont bijt of zelfs een hele jaarvergadering met wat luchtige muziek opgesierd wilden zien. En Gerrit was de grap jas van ons drieën. Hij zag met een los-schertsend dédain op het hem voorgeschotelde auditorium neer en hij wilde nog wel eens midden in de „Donauwellen" van Ivanovici een walsende „Piet Hein" inlassen. Ook had hij de gewoonte aangenomen om tijdens elke redevoering, hoe hoogge stemd dan ook, althans één keer zjjn cello om te gooien. Kortom, hij was overal het zonnetje ln huis. Toen ik hem dus op die receptie herontdekte bedacht ik mij geen mo ment en wrong mij met het glas in de hand door de in feestelijke saam- horigheidsgevoelens verwarde massa heen, naar de hoek waar hij had post gevat. Hij was er in discreet gesprek met enige duidelijke notabelen, maar dat kon mij niet schelen. „Ha, die Gerrit", riep ik „hoe gaat het met jou". Hij keek verstoord en gealarmeerd om, als werd hij plotse ling gestoken door een tsetse-vlieg. „Jij bént toch Gerrit die en die?", vroeg ik aarzelend. „Inderdaad", antwoordde hij, „als u tenminste Gérard die en die be doelt". Nou zie je wel", zei ik „weet je nog Gerrit, dat wij zo toentertijd, vals „Aan u, o koning der eeuwen" heb ben zitten spelen". Gerrit wist het nog. Dat zag ik aan de blik in zijn ogen. Maar hij trok beheerst één wenkbrauw op vroeg: „Pardon"? Enfin, de eerste de beste omstan der die ik aangreep was tenminste gewoon een mij onbekende burge meester, die aan het einde van het festijn trouwens Jan bleek te heten. DEN HAAG, 5 sept. Volgens de gegevens op 20 augustus wordt naar het C.B.S. meldt van rogge een pro duktie geraamd van ruim 817.000 ton, wat ruim 20.000 ton of zes procent min der zou zijn dan verleden jaar. Deze daling wordt in hoofdzaak veroorzaakt door een lagere opbrengst per ha. Ook van de gerst wordt een lagere produktie verwacht. De totale op brengst wordt geraamd op ca. 387.500 ton tegen 431.000 ton in 1962. Deze ach teruitgang is het gevolg van een ren dementsdaling per ha van de winter- gerst met zeven procent en van de zomergerst met elf procent. Bij de erwten en consumptieaard appelen vertonen de opbrengsten per ha ten opzichte van verleden jaar even eens een teleurstellend beeld. n de Brugstraat te Groningen, aan de voet van de Der Aa- toren, staat de ouderlijke woning van Europa's nieuwe recordhoudster op de 200 meter rugslag: Korrie Winkel. Wie haar zoekt heeft echter meer kans in het (overdekte) Helper Zwembad dan daar in het cen trum van de stad. Tweemaal per dag kunt u Korrie in „Het Hel per" vinden. Hier is onder lei ding van badmeester-zwemin- structeur Jan van der Tuin (Korrie: „een fijne trainer") de basis gelegd voor de successen- reeks die zo'n zeven jaar gele den in Winschoten begon, waar Korrie haar eerste wedstrijd won, en die wel eens een hoogtepunt zou kunnen bereiken op de Olympische spelen te Tokio. Zover is het intussen nog niet. Want al heeft de charmante Groningse zwemster dan op glo rieuze wijze het Europese re cord op de 200 m rugslag opge ëist, Tokio is nog ver. Korrie is daar zelf ook van overtuigd. „Je zou zeggen dat ik meega, maar er kan natuurlijk een nieuwe opkomen. Toch heb ik er wel hoop op." Nederlands snelste rugslag- zwemster stelt het allemaal rustig vast. Voorlopig houdt Korrie net op Blackpool, waar over enkele dager een ZeslandenwecLstrijd wordt gehouden. De GDZ-zwemster hoopt er o.a. Christine Caron te ontmoeten, als die er tenminste heen gaat, „want dat is nog niet zeker." De zwemsport vraagt van Korrie een hoop tyd. s Morgens trainen, 's middags trainen. Dit betekent dat er zo'n vijf kilometer per dag gezwom men wordt en dat is nog altijd bijna tweeduizend kilometer per jaar... Daarnaast volgt zij aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding in de Martinistad de opleiding tot heilgymnaste-masseuse. Zij is nu tweedejaars. Tussen de bedrijven door deelt Korrie dan nog mee het vorig jaar geslaagd te zijn voor het diploma zwemonderwijzer, veel te lezen en als er tijd voor is te zeilen. Wanneer we u dan nog vertellen dat de rugslagzwemster 's avonds om kwart voor negen naar bed gaat dan is het duidelijk dat Korrie's dagen welbesteed zijnMaar desondanks leeft zij met plezier. Gevaren van de topsport? Wie er geestelijk niet tegen kan, zwemt niet in "een topsport. Of je gaat er aan kapot. Maar komt dat vaak voor?", zo betoogt Korrie wijs en haar fonkelende blauwe ogen kijken ons even vragend als opgewekt aan. Neen, de Groningse zwemster duikt steeds opnieuw met plezier in het water. Aan magische kunsten om de conditie op peil te houden gelooft ze niet. „Je moet goed eten natuurlijk, veel fruit en een beetje rauw en zo Wat die conditie betreft: ais zij aan de start voor een wedstrijd verschijnt doet Korie dat volledig uitgerust. Daaraan vooraf gaat uiteraard een pittige trainingsperiode. Begon Korrie Winkel al jong met de wedstrijdsport, haar ster rees eerst goed in 1960 toen zij Nederlands jeugdkampioene werd. In 1961 werd zij bij de dames nationaal kampioen, maar in 1961 moest zij met de tweede plaats genoegen nemen evenals dit jaar. Als die laatste titelstrijd op de 100 m rugslag ter sprake komt betrekt haar gezicht even. „Ik finishte als eerste mét wel een halve meter voorsprong, maar ik had volgens de jury een fout gemaakt bij het aantikken." Korrie is het er nog steeds niet mee eens. Maar de recente jubileumwedstrijden van de K.N.Z.B. benutte zij om duidelijk revanche te nemen op Ria van Velsen. Bij dat wapenfeit kwam dan nog die verbetering van het Europese record op de 200 meter. Het leverde haar behalve een lawine van bloemen, geschenken, brieven en telegrammen ook een schriftelijke felicitatie op van de particuliere secretaris van Prins Bernhard. En dat allemaal voor een feit waarvan Korrie zelf zegt: „Ik voelde me na afloop niet eens uit gezwommen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5