Drs. Van der KwastJAARME moet actie-radius vergroten Maar dan ook meer ruimte Voor expositie Wm BOLSBERKY-SODAschuimend! Robert SCHUMAN wilde geen vertoon bij uitvaart Zaterdagmorgen begrafenis vanuit kathedraal van Metz Gigantisch detailhandelsmagazijn in Utrecht Riddersporen M H G D Allen, min één V' Fascistisch complot in Joegoslavië Osservatore Romano over de geboorteregeling Bfll.fi -eiken dag een glaasje DAGPUZZEL m m m m m m m „Geheimschrijver" Oude kerk herrezen Groningse Martinikerk v/ordt gerestaureerd Minder aardappelen n Forellen-eethuis 1 Dr. G. van der Wal uit bestuur Jaarbeurs Bij overriding niet remmen Raad van Rotterdamse politiearts dr. Aarts I9SER00KBQLS1 BOLSISSEMtHJP 9de verdachte in staat van beschuldiging „Pil ethisch niet aanvaardbaar" Zodra functie hij KLM definitief wordt Ontsnapping van oud-nazi Heyde mislukt Britse treinroof Jubileum i DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1963 PAGINA 9 &8ss Bundeling Investeringen (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 5 sept. „De essentie an het beleid, dat de Jaarbeurs wil «eren komt kort samengevat JÜJ'OP neer: het creëren van maximale ^langstelling voor de produkten van de eoerlandse handel en industrie in krin- 5|.n van zakelijk geïntereseerden, niet been nationaal, maar ook internatio naal. Daarbij moeten wij ons wel ter- «e£e realiseren, dat de positie van Ne- 5®rland in de E.E.G. een andere is «an die van de grote partners Duits- 5r' frankrijk en Italië, oen vraagt ons wel eens in Utrecht een zodanig internationaal inkoopcen- «um te creëren, dat Nederlandse expo santen niet meer naar buitenlandse «eurzen behoeven te gaan. Men ziet ~ls ideaal, dat de buitenlandse kopers «nar ons toekomen, zodat met de min- r™ kosten en moeite het Nederlandse Ptndukt naar het buitenland kan worden a'gezet. Laten wij met beide benen op ?e grond blijven staan; zo liggen de *aart©n niet." .Dit zei de algemeen directeur van Kon.Ned. Jaarbeurs, drs. J. H. D. van der Kwast, in zijn rede vanmiddag ;°°r vertegenwoordigers van de binnen- buitenlandse pers naar aanleiding de maandag te openen Najaars- De heer Van der Kwast wees erop, ®at onze binnenlandse markt van rela- psf geringe omvang is, waardoor onze «eurzen voor de buitenlandse exposant vaak niet voldoende interessant zjjn. Hij r?.1 niet defaitistisch te willen zijn, maar «Heen de feiten scherp te stellen om daarmee rekening te houden bij het be palen van de koers. Als belangrijke fac- |°r signaleerde hij ook. dat Nederland in de wereld nog altijd niet een bij zonder sterke naam heeft als industrie land. „In deze situatie is het van le vensbelang voor ons bedrijfsleven om 21 jn „share of the home market" te verdedigen tegen buitenlandse expan sie." De jaarbeurs zal, aldus de heer Van der Kwast, met het Nederlandse be drijfsleven tezamen de verschillende ont wikkelingen moeten bestuderen, waarbij allereerst valt te denken aan het steeds duidelijker merkbaar streven van de organisaties van het Europese bedrijfs leven om tot een overzichtelijker struc tuur van het Europese beurswezen te komen. Gezien de ligging van ons land, dat steeds meer uitgroeit tot een van de belangrijkste toegangsoorden van net nieuwe Europa en gezien bok de uit stekende verbindingswegen met het hart van dit Europa, zön mogelijkhe den aanwezig om de geschetste struc turele nadelen te compenseren. I>rs. Van der Kwast gelooft, dat in de nabije toekomst, als onze thans nog relatief kleine markt is uitgegroeid tot een belangrijk onder- oeei van een groter geheel, de actie radius van de Nederlandse Jaar beurs niet meer tot het eigen lands- Sebied beperkt zal behoeven te blij ven, maar een marktgebied zal kun- hen omvatten met een straal van b.v. 300 tot 400 km. of wellicht nog iets meer. Bundeling van krachten en reële samenwerking noemde hij elementaire voorwaarden voor een gezonde en doelmatige ontplooi ing van het beurswezen in ons land. De organisatorische voorwaal den voor deze situatie van wederzijds begrip en het elkaar goed verstaan meende hij in de nieuwe structuur van de Jaarbeurs aanwezig te zien. Er is voortdurend overleg tussen de Jaarbeurs en de vertegenwoordigers van exposanten in de Raad van Advies. Een adequate outillage is het eerste, waartoe men zal moeten komen om internationaal binnen zijn actie-radius een rol te spelen. Tekort aan ruimte heeft de laatste ien jaren aldus de heer Van der Kwast mede de ont wikkeling van de Jaarbeurs bepaald en beperkt. Dit ruimtetekort heeft zich toegespitst op de Voorjaarsbeurzen. Sedert enige jaren wordt reeds ge werkt aan de realisatie van een totaal uitbreidingsplan op het Croeselaan- terrein, dat uiteindelijk de totale vee markt zal moeten omvatten. Er is hier inmiddels een expositiemogelijkheid ontstaan, die een vergelijking met het buitenland stellig kan doorstaan. Se dert 1960 is de beschikbare overdekte expositieruimte met bijna dertig pro cent toegenomen. En voor het Vreden- burg-terrein is nu een groot plan voor modernisering en uitbreiding ontwor- de expositiecapaciteit kan worden vergroot. pen, waardoor tot 35.000 m2 Ook de omzet is belangrijk gestegen in 1962, namelijk met 51 pet ten op zichte van 1961. De gebruiksfrequentie van de gebouwen is ondanks de veel grotere beschikbare netto m2 met ruim 10 pet gestegen. Maar ook de kosten zijn gestegen. Er zijn grotere bedragen in de gebouwen geïnves teerd, kostbare investeringen in een maximale capaciteit, die slechts een beperkt aantal dagen per jaar geheei wordt benut. Evenzo dient de jaar beurs over een expositie-capaciteit te beschikken, die is afgestemd op een „piekbelasting", als de Voorjaarsbeurs en andere manifestaties met sterke groei. Los nog van de Voorjaarsbeurs brengt een zekere voorkeur voor het houden A di en entte) (Van onze Parijse' correspondent) PARIJS, 5 sept. De Uitvaartplech tigheden voor de zielerust van de gis teren overleden Franse staatsman in tuste Robert Schuman, wel bijgenaamd „de vader van Europa", zullen zater dagmorgen gehouden worden in de ka thedraal van Metz. Het stoffelijk over schot zal daarna ter aarde worden be steld te Scy-Chazelles, waar de overle dene ter woon was op een bescheiden landgoed. Zijn uit het jaar 1950 daterend testa ment verzoekt: geen bloemen en vooral Keen redevoeringen, maar beveelt re ligieuze en liefdadige instellingen aan in de aandacht van degenen, die hem «P de een of andere wijze zouden willen herdenken. Hoe dan ook: de menigte vrienden geestverwanten en medestanders uit Frankrijk en Europa zal zaterdag rond 2Ün baar groot zijn. Van de vele, inmiddels reeds aan de overledene en zijn werk gewijde herdenkingswoorden releveert de Franse pers op de eerste plaats deze passage uit een schrijven van gene raal De Gaulle: „Uit naam van het land breng ik hulde aan de grote ge wetensvolheid, waarmede hij het land heeft gediend en aan de voortreffe lijke bijdrage, die hij heeft geleverd aan de zaak en de organisatie van het verenigd Europa". Men vindt echter in ettelijke door de Farijse pers aan de overledene gewijde artikelen uitdrukkelijk vermeld, of ten minste wordt er heel duidelijk op ge zinspeeld, hoe Robert Schuman in de Periode, waarin hij het meest werkda dig aan de realisering van zijn Europe se denkbeelden kon werken de perio de van 1948-1952, toen hij ononderbro ken minister van Buitenlandse Zaken ^as in de gelederen van het door generaal De Gaulle opgerichte en ge leide Rassemblement du Peuple Fran cais op venijnige tegenwerking en ver dachtmaking stuitte. Er wordt ook aan herinnerd hoe Robert Schuman, toen in 1958 onder de welbekende omstandig heden generaal De Gau"'e terugkwam ®an de macht, argwanende distantie legenover het nieuwe regiem in acht bleef nemen. Niet alleen om redenen yan „Europese" aard, maar ongetwij feld zal hij er zich zorgen over hebben gemaakt of de toekomst van de Euro- pest ontwikkeling in goede handen was komen te liggen. In het koor van de posthume hulde- betuigers treft men ook de Franse so cialistenleider Guy Mollet aan en on getwijfeld is Guy Mollets hulde volko men oprecht. Maar wanneer Guy Mol let in de overledene de „rustige moed" en „het klare inzicht" prijst, die hem „in de dagen na de oorlog in staat stel den Frankrijk weer op te bouwen en Frankrijk het prachtigste werktuig te verschaffen voor zijn invloed buitens lands: de constructie van Europa", dan lijkt ook Guy Mollet een Europese ge zindheid aan de dag te leggen, meer beantwoordend aan die van generaal De Gaulle dan van wijlen Robert Schu man. Robert Schuman was zeker een goed Frans vaderlander, maar als Lotharin- ger van afkomst had hij aan den lijve te zeer de inconveniënten van Europa's gespletenheid in nationaliteiten moe ten ervaren om nog nationalist te kun nen zijn. Ten tijde van De Gaulles te rugkeer aan de macht was overigens de rol, die Robert Schuman nog in het Franse politieke leven speelde, zich reeds gaan beperken tot die van een „wijs man" en raadgever, voornamelijk binnen de partij, waarbij hij zich in 1945 had aangesloten, de Republikeinse Volksbeweging. Zijn gezondheidstoestand liep ook zeer achteruit en bü de algemene ver kiezingen van najaar 1962 had hij er van af moeten zien zich nog langer kandi daat te stellen voor de Nationale Ver gadering, waar hij meer dan 34 jaar het departement van de Moselle had ver tegenwoordigd. Robert Schuman was zeker geen man die sprak tot de verbeelding van de grote massa; hij was wars van alle vertoon en de bescheidenheid in per soon, sommigen zeggen: de nederig heid. Hij was ook geen groot en be- geesterend redenaar en beschikte over weinig stemniiddelen. Zijn accent ver- r adde zijn afkomst uit het grensge west. Zomin als zijn personage sprak tot de verbeelding van de massa zllne'" landgenoten de revolutionaire daad waarmede hij het denkbeeld van Jean Mc-nnet tot het zijne. makend de Europese eenmaking inleidde: de schepping van de Europese Gemeen schap van Kolen en Staal. Maar zqn Europese idealisme was echt, diep hu manistisch en christelijke beide. van bepaalde beurzen in het najaar, waardoor de voorbereidingswerkzaam- heden voor deze beurzen elkaar over lappen, eveneens de noodzaak van extra ruimte met zich mee. Tenslotte moet men kunnen meedingen naar Europese vakbeurzen die volgens een bepaalde „calendrier thans nog rou leren buiten onze landsgrenzen. De tariefpolitiek van de Jaarbeurs zo deelde de heer Van der Kwast mee is op deze situatie afgestemd en principieel gewijzigd ten opzichte van het verleden. In plaats van een uniforme tariefpolitiek stelt de J aar- beurs zich voor in 1964 te beginnen met de gedifferentieerde tariefpolitiek. De grootste kostenveroorzaker, in casu de Voorjaarsbeurs, moet ook het aan concentratie-streven verbonden '•oge.r kostenniveau dragen, wat men billUk (Van onze Utrechtse redactie) UTRECHT, 5 sept. „Het zal u niet ontgaan zijn dat onze voorzitter is voor gedragen voor een zeer eervolle taak bij een groot bedrijf, dat ons allen na aan hel hart ligt." Dit zei drs. J. H. D. van der Kwast, algemeen directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, op een van middag gehouden persconferentie. Hu doelde daarmee op de benoeming van dr. G. van der Wal tot plaatsvervan gend president-directeur van de K.L.M. „Wanneer de aandeelhouders van dat bedrijf definitief tot zijn benoeming overgaan", aldus de heer Van der Kwast, „neemt hij een reusachtige taak op zijn schouders. Reeds geruime tijd heeft het Presidium van de Jaar beurs er rekening mee gehouden, dat de heer Van der Wal alsdan zijn functie als Voorzitter van het Bestuur van de Kon Ned. Jaarbeurs niet langer zal blijven vervullen. Definitieve medede lingen omtrent mutaties kunnen uiter aard pas worden gedaan, nadat de be trokken bestuurscolleges van de Jaar beurs zowel van de Vereniging als van de Maatschappij hieromtrent tot een besluit zijn gekomen." FRANKFORT, 5 sept. (Rtr., AFP) De Duitse psychiater Werner Heyde, alias Sawade, 'die spoedig terecht zal staan op beschuldiging van medeplich tigheid aan moord op meer dan hon derdduizend mensen tijdens de oorlog, heeft tevergeefs getracht met hulp van buitenaf uit de gevangenis te ontsnap pen, zo heeft procureur-generaal Fritz Bauer meegedeeld. Heyde zit reeds meer dan drie jaar in voorarrest. Het Jaarbeursplan voor moderni sering en uitbreiding van de Vreden- burggebouwen voorziet in de ver groting van de beschikbare ex positie capaciteit door de bouw van een zesde verdieping en het dichtbouwen van een aantal lichthoven. Voorts wordt grote ruimte gewonnen door het aanbrengen van een circa zes meter naar voren geplaatste nieuwe frontgevel, die daarbij uiteraard een modern aanzien zou verkrijgen. De ventilatie in de bestaande ge bouwen wordt verbeterd en door middel van roltrappen zal een snel lere verbinding tussen de afdelingen worden geschapen. Bij realisatie van dit plan, waar mee belangrijke investeringen ge moeid zijn zou de netto expositie capaciteit op het Vredenburg met ca. 7000 m2 kunnen worden ver groot, terwijl de „kwaliteit" van de andere 18.000 m2 zeer belangrijk *wordt verhoogd. Het bekend worden van het plan- Hoog Catharijne heeft het Jaarbeurs- bestuur ten aanzien van de Vreden- burggebouwen evenwel voor nieuwe problemen gesteld. De eventuele re alisatie van de modernisering, zoals hier geschetst, en de daarmee ge paard. gaande uitbreiding van de ex positiecapaciteit, moet mede afhan kelijk worden gesteld van verschil lende externe factoren. Eén van deze factoren is vooral de vraag of en in hoeverre in het kader van de Empeo-plannen voor een noodzakelijke verdere uitbreiding van de Jaarbeurs accommodatie ruim te beschikbaar kan komen. De in een verdere toekomst te verwachten behoefte aan expositie-ruimte is ge zien de structurele ontwikkelingen nl. niet onbelangrijk groter dan de ruimte waarover in het kader van het plan Hoog Catharijne kan worden beschikt. Het Jaarbeursbestuur heeft besloten deze aangelegenheid ter ad visering voor te leggen aan de Raad ban Advies. DEN HAAG, 5 sept. Als het een automobilist overkomt, dat h\j iemand overrijdt, doet hij er beter aan niet op de rem te trappen. Dat heeft gisteren de Rotterdamse politiearts dr. H. J. Aarts verklaard tijdens een bijeenkomst in het perscentrum Nieuwspoort ter inleiding op de „Zebra Aktie 63 die over radio en tv zal worden gehouden. De verwondingen bij een overrijding zijn ernstiger wanneer de bestuurder van de auto heeft geremd, dan wanneer hij dat niet heeft gedaan. De band van een remmende auto gaat stroef over het lichaam van het slachtoffer heen, zodat de huid wordt afgestroopt. Een rollend wiel glijdt naar verhouding ge makkelijker over een object heen De huid blijft daardoor beter gaaf. „Maar ik kan mij voorstellen aldus dr. Aarts, „dat de meeste bestuurders in hun pa- niek hier niet aan zullen denken. Sinds een jaar of vijf Is de HEMA met het centraal magazijn in Am sterdam uit haar jasje gegroeid, zodat de goederen ook nog in vijf vemen opgeslagen moeten worden. Na lang beraad en veel studie om trent de meest efficiënte wijze van distributie, werd besloten het gun stig aan de rijksweg Amsterdam- Utrecht gelegen industrieterrein „Da ge Weide" in de Domstad uit te kie zen voor de bouw van een modern magazijn. Het Bijenkorf-concern, waarvan de HEMA een dochter is, had daar reeds 100.000 m2 in eigendom. Aan het In genieurs- en Architecten bureau v.h. J. van Hasselt en de Koning te Nij megen werd opdracht gegeven tot het maken van een ontwerp en ir. H. C. Stadlander van dit bureau kwam met een plan. Woensdagmiddag heeft nu Utrechts burgervader, jhr. mr. C. J. A. de Ra- nitz de eerste paal in de grond ge slagen van de meer dan 1700 palen, iiiuiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiMMiHiiMitiiiniiiiiiiiiimiiiuniiii centraal magazijn die het betonnen met rode baksteen te bekleden gebouw moeten dragen. Daar was bjj de heer Leo Meijer uit Ame rika, de oprichter in 1926 van de HEMA. Het horizontale gebouw krijgt aan de voorgevel een vier meter diep laad- perron en daarboven een zes meter naar voren springende luifel. Dit per ron komt met een hoogte van 1,08 meter op hetzelfde niveau als de laad- iiimiiiiiiiiiuiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiin et elfde internationaal genetisch congres heeft gisteravond iets gehoord over de toepassing van de genetica in Nederland. Mi nister Biesheuvel van Landbouw en Visserij gaf een deskundige inleiding over de geschiedenis van kwekerij en fokkerij in ons land en over hetgeen nu in samenwerking tussen bedrijfs leven en Wageningse en andere insti tuted gedaan wordt voor het verede- ton val land- en tumbouwgewassen en vee. De bewindsman werd op het podium opgevolgd door de riddersporen. Eigen lek waren ze er al, want als versie rd^ waren verschillende variëteiten dan deze bloem gebruikt. Maar nu kwam de heer R. Legro vertellen hoe- veShoofdbrekens het laboratorium voor tuinbouwplantenteelt in Wagenin- gen heeft gehad om te voorzien in de bij de telers gerezen vraag naar een rode ridderspoor van het elammtjT>e Na veel werk kreeg men serie planten met rode, roze en zalm keurige bloemen. Een ervan koos men om zijn bijzondere kwaliteiten uit als de plant waarop verder gebouwd zou WVan"'de vijfde generatie van drie duizend planten die daaruitvoort kwam, was er een die nagenoeg vol deed aan de gestelde eisen. Heiaas, ook de wetenschap moet tegenslagen incasseren: juist die plant overiee e et een kromgegroeide pink en het indrukwekkende resultaat van 1.875.000 eigenhandig ge schreven enveloppen viert Henk Verdijk te Overloon een merkwaardig jubileum. Het is namelijk vandaag pre cies twaalfeneenhalf jaar geleden dat deze gepensioneerde postambte naar door de paters van de H. Geest werd aangesteld als „geheimschrijver" een functie die geschapen was voor degene, die ieder jaar de 150.000 en veloppen zou schrijven voor de brie ven met verzoeken om een bijdrage te behoeve van de orde. De heer Ver dijk was toen 70 jaar, maar hij durfde het gigantische karwei ieder jaar wel aan. Een nuttige tijdpassering, zei hij, ei. bovendien voor een goed doel. Maar bakken van de vrachtauto's. De goe deren worden in het eigenlijke maga zijn opgeslagen op plateaus, die door middel van vorkheftrucks opgeheven en verplaatst kunnen worden. Er zul len 36.000 van deze „pallets" in ge bruik worden genomen. Op de eerste étage komt een kan toor, waarvan een belangrijk deel be stemd is voor de grossierderij, van waaruit de HEMA middenstandswa renhuizen worden bevoorraad. In 21 plaatsen met minder dan 35.000 inwo ners zijn n.l. warenhuizen met de vol ledige HEMA-collectie, waarvan de eigenaars niettemin geheel zelfstandig zijn. De tweede étage is bestemd voor de kantine. Het gebouw krijgt een grond- oppervlakte van ruim 25.000 m2, d.i. groter dan van de Bemhardhal en Ju- lianahal van de Jaarbeurs tezamen. Met de gehele opzet is rekening gehou den, dat de uitbreiding tot 400 m2 vlot mogelijk is. De bouwsom bedraagt 4.1 miljoen gulden. isteren is de monumentale Ne derlands hervormde kerk te Brouwershaven na een zeven jaar durende restauratie overge dragen aan de hervormde gemeente. Het gebouw, dat met de watersnood geteisterd was en negen maanden in intussen kwam het sindsdien neer op het water stond, is grondig hersteld een vrijwel dagelijks verblijf aan de Een groot aantal genodigden en be- schrijftafel. Nu al 12V« jaar lang. Als langstellenden woonde de overdracht het vlot gaat werkt deze 82-jarige wel van de restauratiecommissie aan de eens 800 tot 1000 enveloppen per dag af, maar dan niet zonder af en toe eens wat vingeroefeningen te maken om de spieren te ontspannen. De pink van zijn rechterhand is trouwens van al dat geschrijf toch al kromgegroeid. Maar nog eens, hij heeft dat allemaal graag over voor de orde van de pa- te.s van de H. Geest bij wie vijf van zijn acht kinderen intraden, vier als pater, een als broeder. kerkvoogdij door de oud-predikant, de Amsterdamse hoogleraar prof. dr. Spema Weiland bij. Deze restauratie is tot stand geko men met de gelden van het Rijk, de provincie, het Nationaal Rampenfonds, de watersnoodschade en een actie van de plaatselijke gemeente. Over enkele jaren zal een geheel nieuw orgel wor den geplaatst in de kostbare orgelkast, welke dateert uit 1557. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiitiiniiiiininiiiiiimiiimmisiiüitmmmiijWiiüii incasseren, jujsl uic «1 de strenge winter niet. Maar va» avnonmontpren neen. geduldig experimenteren men nu toch driehonderd bru..------ rode en roze planten overgehouden, uw bjj verdere kruisingsproeven Kunnen dienen. \J gezinnen een warme hoofdmaal tijd, op zaterdag maar 78 P cent. Door de week komen er procent van de gezinnen aardappelen d> te pas, op zaterdag maar du "By^het onderzoek, dat 8 september zal eindigen en dan precies ee J zal hebben gelopen, is verder gebleken, dat de totale aankopen verse aardappelen ten opzie."te 1959-1960 met ongeveer tien procent zijn gedaald. Consumptieaaidappe en in kleinverpakking komen niet noger dan enkele procenten van de onïzet. Van een omzetstijging in niet m aard appelen, groenten en fruit seerde winkels is niet gebleken. |e befaamde Martinitoren het „merkteken" van de stad wordt in oude luister hersteld. De restauratiewerkzaamheden zijn in volle gang en zullen heel wat jaren en kapitalen vergen. De totale bosten van de restauratie, die in drie fasen zai worden uitgevoerd, zqn ten minste op 3'/, miljoen gulden te stellen. Allerlei factoren hebben een rol ge speeld bij het nemen van het be sluit om tot algehele restauratie over te gaan. De slechte toestand van de verschillende dakbedekkingen en kappen, de lekke goten, gescheurde gewelven, uitzakkende gevels, de steeds meer verblekende, unieke reeks muurschilderingen in het koor, de slechte vloeren, de nare inrich ting van de negentiende eeuwse toe gangen. Daarnaast de overweging dat het hier een monument betreft dat een grote culturele waarde ver tegenwoordigt en dat behalve als kerkgebouw bovendien in groter verband stedelijk en orovinciaal al tijd een rol heeft gespeeld en nog speelt. De eerste fase van de restauratie (kap van de kerk, boven-muurwerk en bovenste rij ramen van het koor) is in volle gang. De kosten worden geraamd op bijna een half miljoen gulden. In deze kosten verleent het rijk een bijdrage van vijftig pet, de provincie doet tien pet. B en W. van Groningen hebben de raad voor gesteld twintig pet bij te dragen, want, zo zeggen B. en W. in een toelichting, „het gaat om de instand houding van een monumentaal kerk gebouw dat een meer dan plaatselijke betekenis heeft". Tussen de Kon. Ned. Heidemaat schappij en de gemeente Am- hem worden onderhandelingen gevoerd over de vestiging van een eethuis, waarin de forel het hoofd bestanddeel van het menu zal uitma ken. Daartoe heeft men het oog laten vallen op de voormalige theesehenkerij naast het aquarium van de Heide maatschappij in het Park Sonsbeek. In de nabijheid daarvan ligt de fo- rellenkwekerij van de Heidemaat schappij. Aanleiding tot de stichting van dit forellen-eethuis is de goede gang van zaken bij de exploitatie van een soortgelijk visrestaurant, dat de Heidemaatschappij in Gulpen (Limb) exploiteert. De maatschappij wil daar door de consumptie van de forel bevor deren. oor het eerst sinds twaalf jaar is er op zaterdag 14 septem ber in Apeldoorn weer een ruiterfeest, waarbij springen, dressuur en cross worden gecombi neerd. Uniek is wellicht dat alle Apeldoomse paardrijders (min één, die tot zijn spijt verhinderd is) aan deze gebeurtenis zullen deelnemen. Dat zijn er welgeteld 134. De wedstrijden worden gehou den op de 7'/« ha grote bosweide in Berg en Bos. Advprientw LONDEN, 5 sept. (UPI) De Britse politie heeft gisteravond haar negende verdachte in de treinroofzaak in staat van beschuldiging gesteld. Het was de S4-jarige Arthur Biggs. Volgens de aanklacht is hij met „an dere nog onbekende personen, gewa pend met instrumenten" betrokken ge weest bij de treinroof van Cheddington. Biggs werd gearresteerd in Londen en zal vandaag verschijnen .voor de po litierechter van Linslade. Hij is de vier de, die beschuldigd wordt van directe deelname aan de roof. De vijf andere gearresteerden zijn aangeklaagd we gens het bezitten van uit de trein ge stolen geld. Volgens de Daily Telegraph is de po litie er zeker van dat vijf postzakken die maandag gevonden werden bij de hadplaats Brighton afkomstig zijn van de treinroof. Een van de zakken werd uit zee op gevist. De politie gelooft, dat bende leden hem overboord gegooid hebben tijdens hun vlucht met een jacht over het kanaal. In een gisteren in Maagdenburg ge speelde ontmoeting hebben de voetbal- t-ams van Oost-Duitsland en Bulgarije met 1-1 gelijkgespeeld. BELGRADO, 5 sept. (UPI) Het Joegoslavische ministerie van binnen landse zaken heeft meegedeeld „een fascistisch complot van Joegoslavische ballingen" te hebben ontdekt, waarvan het doel was communistische voorman nen te vermoorden en bruggen staatsbe drijven en openbare gebouwen te ver nielen. Agenten van de Joegoslavische vei ligheidsdienst hebben negen Joegosla vische emigranten die sinds eind juli weer illegaal het land binnengekomen waren gearresteerd, aldus het ministe rie De negen arrestanten hadden in Oostenrijk en in Italiaanse vluchtelin genkampen gewoond en hadden Austra lische reisdocumenten. Twee van hen bovendien Australische paspoorten. De Joegoslavische politie verrichtte de arrestaties in Rijeka, Karlovac en Kopar. Ze maakten er ook explosieven, pistolen, munitie en messen buit, aldus net ministerie in Belgrado. VATICAANSTAD, 4 sept.(KNP) De afgelopen dagen heeft.de Osserva tore Romano tweemaal stelling geno men inzake de modemeS?n ter regeling van de geboorte. Dit is ge schied naar VjL n,i-p catie in het blad „l'Unita der Italiaanse communistisch; maar in verband met de hedendaagse probleemstelling willen de artikelen in de Osservatore kennelijk meer zijn dan alleen een antwoord op de communistische publicatie. De hoofdredacteur, Raimondo Man- zini, heeft vrijdag geschreven over de toer der Kerk inzake het sacrament van het huwelijk. Deze toer zegt: echte lief de geen hartstocht; eerbied voor de ze denwet als uitdrukking van de eerbied voor de beminde persoon; verplichting tot echt vertrouwen en deugdzame dis cipline In de huwelijksbetrekkingen, ge sterkt en gesteund vooral door het ge loof in God. De zedenleer der kerk stelt duidelijk, dat het zonde is „met m'ddelen die de mens onwaardig zijn, te verhinderen, dat de huwelijksdaad als God het wi] zijn natuurlijk doel bereikt". De volgende dag is hetzelfde blad op de zelfde plaats op het probleem terugge komen, wederom in verband met de publicatie in L'Unita. In een door Gia- como Santori, hoogleraar aan de H. Hart-universiteit te Milaan, geschreven artikel wordt de algemene f0n van de hoofdredacteur nader uitgewerkt. San- tori is leider van het lt8)iaanse cen trum voor sexuologie, dat cursussen voor medici organiseert. Hij schrijft: „Vóór alles dient te worden vastge steld het feit, dat van medisch-biolo- gisch standpunt uit er een wezenlijk ver schil bestaat tussen de periodieke ont houding en het gebruik van diverse voorbehoedsmiddelen, die het neo-mal- thusianisme zo na aan het hart liggen. De periodieke onthouding immers ge- Advertentie) bruikt de kennis van een natuurwet zon der daarbij op welke wijze dan ook de wonderlijke processen te verstoren, die zich in het menselijk organisme ont wikkelen, terwijl de anti-conceptie-me thodes slechts hun doel bereiken in zo ver zij op een of andere manier de nor male gang van die processen verande ren. Met andere woorden, de periodieke onthouding eerbiedigt de natuur., de an ti-conceptie gaat tegen haai wetten in. Daarom kan de arts, die uitgaat van de kennis der natuurlijke verschijnselen en die poogt de verstoorde harmonie te her stellen, niet anders dan akkoord gaan met de moralist, die in de eerbied voor de natuurwet de erkenning en de aan vaarding ziet van de wi) van de Op perste Wetgever." Nadat Santori het standpunt van de Kerk heeft verdedigd inzake de perio dieke onthouding en haar veroordelin van de anti-conceptionele middelen heel gebillijkt, spreekt hij over de pil: „Er moet nog Iets gezegd worden over de hormonen-pil, waarvan thans zoveel sprake is en waarover ook het geciteerde artikel (L'Unita) handelt. Er bestaat geen twijfel ever, dat deze pil uit psychologisch oogpunt kans heeft nog gretiger geaccepteerd te worden in de diverse technieken, welke door de voorstanders van de gezinsbeper king worden voorgestaan, zoals er ook geen twijfel over bestaat, dat van me disch standpunt uit zij bijzonder waar devol kan zijn, wanneer het erom gaat zekere storingen in het vrouwelijk or ganisme te bestrijden of tot psycholo gisch evenwicht te brengen. Maar het systematisch gebruik van de pil met contraceptief doel stelt veel belangrijker problemen dan de econo mische, waarbij de l'Unita stiltaat. En om maar even buiten beschouwing te laten de verschillende gevaarlijke gevol gen, die uit het gebruik van deze pil zouden kunnen voortvloeien, betekent het gebruik van deze pil niet an ders dan dat in een gezonde vrouw een tijdelijke sterilisatie teweeggebracht wordt. En dit juist vornjt een duidelijke afwijzing van de meest elementaire be ginselen van de biologie en het kan dus, omdat het onnatuurlijk is, niet als een ethisch aanvaardbare methode worden aanvaard". (In de krant van zaterdag 31 augus tus hebben wij reeds een kort bericht gegeven over het artikel van Santori. - Red.). NIJMEGEN, 4 sept. Pater Felix Wezenbeek O. Carm. viert zondag zijn veertigjarig priesterschap in het Car- melklooster alhier. Pater Wezenbeek geniet vooral bekendheid als vice-pos- tulator in het zaligverklaringsiproces van pater Titus Brandsma. Hij is te vens secretaris van het Titus Brands- ma-fonds. De jubilaris draagt zondag om 10 uur de H. Mis op in de Carmelkerk aan de Doddendaal te Nijmegen, 's Middags van 2 tot 3.30 uur is er in het klooster gelegenheid tot feliciteren. KRUISWOORDRAADSEL 12 3 4 8 9 10 ca ro *f lO so c— 30 a> O f-4 Donderdag 5 september Horizontaal: 1. sportbeoefenaar; 2. legerbeweging; 3. halm, spijskaart; 4. meisjesnaam, werkmateriaal van de gasfitter; 5. wrok, bezittelijk vnw.; 6. insgelijks, eiland in Middellandse Zee; 7. preuts meisje, stad in Kroatië; 8. thans, zee (Eng.), meisjesnaam; 9. een spat; 10. ankerplaats, noot; 11. hande laar. Vertikaal; 1. nering; 2. getogen komend; 3. koor, omroep; 4. schip, plaats; 5. gebouwtje, ziften; 6. sp—ie, bladerloos; 7. provincie, garnizoens plaats; 8. zangvogel; 9. arbeid op bin derij, bergplaats; 10. groot persoon, eiland in delta van Eufraat en Tigris. OPLOSSING 4 SEPTEMBER 1. rome - 2. medemblik - S. blik- groente - 4. tegenslag - 5. slaghoedje - 6. jena.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 9