Gewone Brabantse „wonderhuizen" brengen ambtenaren aan piekeren Eengezinswoningen en bungalows a tien mille 27 Poema PER METER Imitatiebont lokt de vrouw Long-tbc bij mannen In Utrecht is situatie het gunstigst Dousadj is vóór de winter herbouwd Bij Deume en Fijnaart begint victorie de Trage integratie Een dode en vijf gewonden bij autobotsing Weer concessie aanvraag voor commerciële tv Steun voor KLAAS Prinses Beatrix bezoekt dorp in oktober DYSMALGIN H Holland" van Doeksen schiet Duitse sleep te hulp Benoeming VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1963 PAGINA 5 Twee „wonderwoningen" onder één kap, elk van tien mille. buitenlandse KRONIEK Alles reglementair Ideaal bouwen Bungalows, simpel en doelmatig. CENT - ilHBRMl SPECIAAL tegen menstruatie-pijnen Een beela van de werkzaamheden bij de herbouw van het Perzische dorp Dousadj. (Van onze verslaggever) NEERKANT, 6 sepl. „Den Bosch" ,,Den Haag" zitten met een alschu- probleem: ondanks de overspan den bouwmarkt, de steeds hogere kos- In september komen ieder jaar weer de berichten uit Amerika over conflic ten bij de rassenintregatie van het onderwijs. Een van de meest sensa tionele affaires van de laatste jaren Vvas die van Little Rock in september 1957. Ditmaal was de aandacht vooral gevestigd op de stad Birmingham in Alabama, een van de staten van het Diepe Zuiden. Het is nu ruim negen jaar geleden, dat het Amerikaanse Hooggerechts hof de rassenscheiding in het onder wijs ongrondwettig verklaarde. Ame lia's hoogste rechters ste den vast dat negerkinderen recht hadden op gelijke onderwijsfaciliteiten als blanke kin deren, en dat gescheiden onderwijs voor zwart en blank in feite ongelijk onderwijs was, ten nadele van de negerleerlingen. Bijgevolg werd bevo len, dat het onderwijs in heel Amerika Geïntegreerd moest worden. Dit bevel llad betrekking op zeventien staten: die van het zuiden van de V.S. en de zogenaamde „border statesop de grens van noord en zuid. Zestien van deze staten hebben intussen minstens een begin gemaakt met de opheffing van de segregatie, alleen Mississippi handhaaft nog de volledige scheiding, fVan de driedui zend schooldistric ten in de zeventien betrokken staten is ten van arbeid en materialen en alle andere vertrouwde factoren die garant schenen te staan voor een langdurige woningnood, een voortdurende stijging van de bouwkosten, de noodzaak van huurverhogingen en compensaties, de onontkoombaarheid van reglemen teren, contingenteren en temporiseren en van eindeloze debatten in de Twee de Kamer, worden in Noord-Brabant plotseling kloeke eengezinshuizen en zelfs bungalows weggezet voor het kin derzakgeld van 10.000 gulden. Dat betekent, dat men kan bouwen zonder rijksgoedkeuring van het de partement, waar men bij het vast stellen van de tienduizend-gulden- grens zeker dacht te zijn van de ab solute zeggingschap over de vaderland se woningbouw. Sprongsgewijs stijgende kubieke-me- terprjjzen maakten het waarschijnlijk, dat men beneden de tien mille weldra niet méér zou kunnen bouwen dan een kippenhok of een schuurtje en dat kon gaat het om heel gewone woningen, twee onder één kap, in keurige bak steen en niet minder dan vijf meter hoog. Ze steken dan ook boven menige woningwetwoning uit en niets doet ver moeden, dat het hier om ultra-goedkope woningen gaat. Wat dan het geheim van aannemer Manders is? „Het is zo simpel als het maar kan: een vierkant van muren, met een scheidingsmuur dwars door het midden en een verdelende muur door de lengte. Elke woning omvat: beneden een woonkamer van 5,60 btf 3,50, een keuken van 3,15 bij 2,30 en een aangebouwde berging die ook bij de keuken getrokken kan worden van 2,15 bij 2,10. Boven: drie slaapkamers van resp. 3,50 bij 3; .50 bij 2,22 en 2,50 bij 2,50. Dan schiet er nog een douchecel over van 2 bij 1,1-0 en een overloop van 2 bij 3. Ook hier: niet- behangen muren, stampbetonvloeren en geen wasbakken; wel twee slaapkamer- kasten en een keukenkast naast de aanrecht. „Wat het zo voordelig maakt is de simpele constructie, die heel weinig arbeid vraagt. De rechte trap is zo'n besparing; verder is er maar één schoorsteen, met voor ieder van de twee woningen twee pijpen, één voor de woonkamer en éen voor de keu ken. De vjjf kleine ramen zijn alle maal uniform; als hier iemand even tijd over heeft, maakt hij een paar kozijnen; het materiaal ligt er steeds voor klaar. Verder is er dan één groot vast raam en één keukenraam, waarvan de helft open kan." We hebben één van de woningen in gericht gezien, keurig gemeubileerd en gestoffeerd, en het was een huis om gelukkig mee te zijn. De bewoners, de familie v.d. Berkmortel in de Berken- straat, ontving ons boven verwachting vriendelijk, maar we moeten u wel zeg gen dat het geen kijkdag meer is... „We laten nog wandtegels aanbrengen en op de keukenvloer komen vloerte gels", zegt de heer v.d. Berkmortel. De beton ziet er overigens zo glad uit, dat men er zonder bezwaren op kan wonen. De plafonds zijn overal van zachtboard. Volkshuisvesting heeft argwaan; maar bovendien heeft men naar vo ren gebracht, dat de vlieger van de 10.000 hier niet op kan gaan, om dat het over bouwwerken van 20.000 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii' nu ongeveer een derde deel geïnte greerd, maar die geïntegreerde dis tricten vindt men vooral in de „bor der states' In het Diepe Zuiden bestaat nog veel verzet tegen de integratie. De be kende negerleider dominee Martin Luther King heeft onlangs verklaard, dat als de integratie in het huidige tempo voortgaat, het nog zowat een eeuw zal duren voor de rassenschei ding in het onderwijs volledig zal zijn opgeheven. Maar ook president Ken nedy wees i—in zijn boodschap aan bet Congress van 19 juni jl. op „de traagheid van de integratie van het lager- en middelbaar onderwijs Kennedy zei ook: „De discriminatie tn het onderwijs is een van de voor naamste oorzaken van de andere on rechtvaardigheden en beproevingen, die onze negerburgers hebben te door staan. Het gebrek aan gelijke onder- Wijsfaciliteiten berooft het individu van gelijke economische mogelijkhe den, en het brengt hem in de verlei ding de school vroegtijdig te verlaten De president stelde vast, dat de fede rale gerechtshoven reeds veel hebben kunnen doen ter bevordering van de integratie, maar het was nog niet vol doende. Daarom heeft Kennedy nu nieuwe bepalingen voorgesteld, die geformuleerd zijn in een wet op de burgerrechten. De bevoegdheid van de minister van Justitie om in te grij pen als ergens de rassenintegratie in bet onderwijs wordt gesaboteerd, moet Worden uitgebreid, en aan schooldis tricten, die door de integratie in moei lijkheden komen, zou financiële of andere bijstand gegeven moeten Worden. Kennedy's wet op de burgerrechten is nu bij het Congress in behande ling, maar de president verwacht vooral heftig verzet van de zuidelijke Democraten in de Senaat. De recente Mars op Washington had onder meer ten doel druk uit te oefenen op de Se naat en het Huis van Afgevaardig den de „Civil Rights Act te aan vaarden. Maar de wet staat er slecht voor. Als die wet verworpen of einde loos opgehouden wordt, zou de on- tevredenheid onder de Amerikaanse negers wel eens onrustbarende vormen ■ttnnen gaan aannemen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiinimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiniiiiiiiii» dan wel tussendoor, zonder dat de bouwcapaciteit noemenswaard zou wor den aangesproken Maar aannemer J. Manders in aannemer J Neerkant, gemeente Deurne, bouwt er volwaardige woningen voor en in het West-Brabantse Fijnaart verrijzen lieflijke bungalows, volgens ontwerp van de heer Snaterse, directeur van gemeentewerken. „Het kan niet", zeiden de ambtenaren van het de partement tegen Deume. Ze zijn er wezen kijken en de zaak is in onder zoek, want men twijfelt aan de juist heid van de begroting. Het gemeentebestuur heeft intussen de mededeling gekregen, dat het moet ophouden met het verlenen van goed keuringen; zo niet, dan worden de be trokken woningen in mindering ge bracht op het vrije-sector-contingent. Blijkbaar heeft dat enige indruk ge maakt; aannemer Manders wacht ten minste nog steeds op toestemming voor de bouw van 20 woningen. Fijnaart schijnt van het departement minder te duchten te hebben. Men heëft daar geen stokken achter de deur, want met de bungalows 'S men al ver over het normale vrije-sector-contin gent, dat voor deze gemeente slechts tien woningen omvat. Burgemeester H. Sixma baron van Heemstra is niet erg gelukkig met de publiciteit rond de Fjjnaartse bunga lows van aannemer Jansen. „Alles is volkomen reglementair", zegt hij. Fij naart heeft 5000 inwoners, 1200 wonin gen, 180 krotten en een paar honderd aanvragen voor woningen. Twee jaar geleden ontwierp de heer Snaterse een plan voor een woning, met de bedoeling, iets beters te maken dan de houten noodwoningen die de ge meente kent. Hii ging uil van de mi- nimummaten die de gemeentelijke bouwverordening voorschrijft en het re sultaat werd, een beetje tot zijn eigen verbazing, een bungalow voor iets min der dan tienduizend gulden. „Ons stre ven was, onze mensen viot en voorde lig aan woningen te helpen; door het plan van Snaterse is dit mogelijk ge worden. We zouden niemand bij Volks huisvesting in de wielen willen rijden, maar als we dit niet hadden gedaan, waren we in onze plicht tekort gescho- en", aldus de burgemeester. In Fijnaart zijn ai twaalf van deze bungalows gebouwd, in de naburige gemeente Oudenbosch drie. Deze week wordt het zestiende huis uitge zet en er zijn nog zes bouwvergun ningen afgegeven. De bungalow is een volwaardige wo ning voor een klein gezin: woonkamer 5,25 bij 3,60, gedeeltelijk 3,10; drie slaapkamers van resp. 3,50 bij 2,85; 2,86 bij 2,83 en 2,25 bij 1,90; een keuken van twee bij twee en een aangebouwde ber ging van 2,60 bij 2,60. De huizen zijn opgetrokken in ge kleurde kalkzandsteeen; de binnen muren zijn afgewerkt als wit schuur- werk, de vloeren als stampbeton waarop men zelf nog tegels kan aan brengen de badkamer is niet voor zien van wandtegels en er zijn geen wastafels. Men kan dus nog het een en ander aankleden. Zo uitgekleed is het huis echter niet of er zijn vijf inge bouwde kasten in. Uiterlijk is de bungalow bepaald geen kippenhok; de dakhoogte is 2,85 mastiek-bedekking en de schoor steen steekt de lucht m tot 3,75. In de prijs is de grond uiteraard niet begrepen, maar de tienduizend gulden van het departement betreffen ook uit sluitend de bouwkosten, niet de stich- tingskosten. In Brabant, waar vooral ten plattelande nog wel wat ruimte is, en waar gebouwd kan worden op vaste zandgrond, kunnen deze huisjes een revolutie gaan veroorzaken in de woning- en stedebouw. Ze kunnen de kleine gemeenten in luttele jaren uit de woningnood halen, maar men mag verwachten, dat de bouw van grote bungalowparken ook de stedelingen zal lokken, die toch al in steeds groter ge tale te velde trekken om buiten te gaan wonen. Enige planning is dan ook wel ge wenst, maar aan de andere kant lijkt het niet juist om deze ontwikkeling kunstmatig de kop in te drukken. Deurne U een heel ander geval: hier gaat. „Maar dat is onredelijk", zegt aannemer Manders. „Dan kan men wel zeggen dat heel de Kalverstraat één geheel is". We moeten hem toegeven, dat bij al le regelingen van het departement aan gaande subsidies en voorschriften, waarbij een grens voor de stichtings- kosten was gesteld, steeds het bedrag per woning is aangehouden, ook al za ten er zestien aan elkaar. Dat kan een juridisch touwtrekken worden.... Wat de begroting betreft durft aan nemer Manders iedereen in de ogen te zien. Tot meerdere zekerheid heeft hij de gemeente Deurne het aanbod ge daan 20 woningen te bouwen, voor 10.000 per stuk. Want de gemeente zal toch zeker niets onder de tafel dóórgeven „Het zijn ideale woningen voor een kleine aannemer", zegt de heer Man ders, die zelf het ontwerp heeft ge maakt. „Men kan ineens doorbouwen, zonder groot materiaal en zonder moei lijke karweien. Ik werk nu aan acht van deze wonin gen, met niet meer dan drie man. Die gaan van de ene bouwplaats naar de andere. We zijn in augustus begonnen en ze zitten nu al onder de kap". Pe huizen in Deurne staan op gunstige grond. Maar als er iets tegenvalt heeft Manders nog een marge: hij kan de pannen daken nog vervangen door mas tiek, dat scheelt weer in de kosten... Met spanning wacht de aannemer en wachten tal van mensen die hem uit alle delen van het land voort durend opbellen op de uitslag van Volkshuisvesting. „We zouden, met enkele aannemers ir korte tijd dui zenden van deze woningen kunnen bouwen", zegt hij. Als het dóór mag gaan, denkt hij contact op te ne men met collega's, want met zijn achttien man kan hij nooit aan de ge weldige vraag voldoen. Woningen als die van Manders kun nen óók in de steden worden gebouwd. Maar als er zwaar gefundeerd moet worden, komt men natuurlijk boven de grens. Men vraagt zich bij dit alles wel af, of er in de sector van de woningbouw niet erg veel geld is blijven hangen aan de strijkstokken van aimnemers en metselaars. Vele tonnen aan premies heb ben in de afgelopen jaren steeds duur dere huizen opgeleverd: nu, zonder subsidie, kan het ineens voor een spot prijs, dankzij de tien duizend gulden- grens. Men zou haast zeggen: had men maar een grens van 5.000 gesteld (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM, 6 sept. Bij een ernstig auto-ongeluk, dat gistera vond op de Rondweg onder de gemeen te Wouw plaats vond, is de 59-jarige J. M. A. de Beer uit Roosendaal ge dood. Vijf inzittenden van de bij de aan rijding betrokken auto's werden zwaar gewond na-ar het ziekenhuis te Roosen daal vervoerd. Hun toestand was ern stig. Het ongeluk gebeurde op het spitsuur en bij hevige regen. De heer De Beer kwam uit de richting Bergen op Zoom en wilde een voor hem rijdende vracht wagen inhalen. Omdat een tegenligger naderde remde hjj om weer achter de vrachtauto te komen. Zijn wagen ging slippen, kwam op de verkeerde weg helft en werd hier door de tegenligger geramd. Daarin zaten vijf personen, vermoedelijk uit Vlissingen afkomstig, die allen zwaar letsel opliepen. DEN HAAG, 6 sept. De koningin heeft gisteren op paleis Soestdijk een vijftigtal deelnemers aan het interna tionaal genestisoh congres ontvangen, dat in Den Haag wordt gehouden. HU (Advertentie) ilïlliHiiiilHiiiili I li iflÉipij Ji-- -i XT'- v*n neerlands oroq1 st«-' Velasques sigaren worden bij honderden, duizenden, miljoenen en miljoenen vervaardigd volgens de modernste produktiemethoden (Patent 86596). Daardoor kan Velasques de prijs aantrekkelijk en de kwaliteit constant houden. Profiteer daarvan. Proef 'n Velasques enUw keus is gemaakt! Svreek liever niet van imitatiebont als u het wilt hebben over de rollen zeehond, apehaar, kalfshuid en wasbeer die u dit seizoen in de Bijenkorf zult zien uitgestald. Het behoort nl. tot de „bon ton" om er Bonton" tegen te zeggen: het be kende toevoegsel „on" vanwege de synthetische haren. Men zegt dat de verkoop ervan uitste kend loopt, ondanks de vry hoge prijzen per meter: de rol hamster van honderd meter is tenminste al uitver kocht nog voor het seizoen ts begon nen." Wat doen de mensen met al dat imitatiebont?," hebben wij °™s afge vraagd. De tot nu toe verkochte stuk ken blijken hun weg gevonden te hebben naar mouwloze vesten, nauwe pantalons, avondjasjes en als voering in regenmantels. Deze laatste toepas sing lijkt ons beslist niet de slechtste. Daarvoor hoeft ook niet de duurste soort gekozen te worden. Alleen als het kledingstuk in weer en wind ge dragen gaat worden, verkoopt de Bijen korf liever geen soort die goedkoper is dan f 35.- per meter. Naast de huid van wasbeer en poema wordt ook die van het «Ptjel duur per meter verkocht: voor L. 7 meter kan de vrouw zo zy wu ais een „serpent briljant" door het leven gaan. Minder opzienbarend maar zeker zo vermeldenswaard zijn de composéstof- fen die tegen alle mogelijke prijzen en in de meest briljante .V1 de handel worden gebracht, hr zijn visgraatdessins in alle tinten die men kan combineren met eenzelfde kleur en kwaliteit diagonaal streep. Jammer dat de donkere loden stoffen met de prachtige ruiten achteHcant met altijd zullen worden verkocht in com binatie met dezelfde ruiten maar iets dunnere japonstoffen. Deze goeage- slaagde tweetingstoffen verdienen het ook als zodanig gebruikt te worden. Men koopt echter veelal of mantel stof, óf stof voor een japon. Misschien dat door het zien van deze perfecte eenheid de winkelende vrouw straks door de knieën gaat: de stoffen vragen er eenvoudig orn modieus te worden toegepast. Dat doet ook een zwart-wit, op groj haakwerk lijkend materiaal dat men bijna „couture per meter" zou kunnen noemen: de stof lijkt geschapen om er een lange huis jurk van te maken:zo n kledingstuk waarmee het zelfs in een Siberische winter thuis goed toeven ts. G. S.-de W. (Advertentie) 10 TABLETTEN kt IK lil II» (Van onze correspondent) HARLINGEN, 6 sept. Om half twee gistermiddag voer uit de haven van Terschelling de sleepboot „Hol land" van Rederij Doeksen uit, om as sistentie te gaan verlenen bü het slepen van een 39.000 dw. ton metende tanker. Deze Noorse tanker, de „Borohholm" van Rederij Ganger te Oslo, was bij het lichtschip „Noordhinder" tussen Dover en Antwerpen wegens machineschade stuurloos geraakt. De rederij had de Duitse slepersfirma „Bugsier" ver zocht de tanker, die boordevol olie is, naar Wilhelmshaven te verslepen, waar op de slepers „Atlas" en „Danzig" te hulp schoten. Toen deze slepers eenmaal aan de tanker hadden vastgemaakt, bleek dat ze met hun tweeën het ge vaarte niet goed konden verslepen. De Duitse rederij verzocht daarom op haar beurt haar Nederlandse collega Doek sen op Terschelling om assistentie. De veel sterkere en snellere „Holland" is daarop uitgevaren en heeft omstreeks middernacht aan de tanker vastge maakt. De beide Duitse slepers fungeer den daarna als roer. (Vervolg van pag. 1) Dit cijfer van 4,2 is ook uit de bus gekomen voor Nederland zonder de vier grote steden. Lijkt Utrecht in dit opzicht dus op „overig Nederland", de ze gelijkenis gaat niet op als het gaat over de in 1961 ontdekte gevallen van t.b.c. bü de mannen. Utrecht schaart zich dan bü Amsterdam, Den Haag en Rotterdam door minder t.b.c.-gevallen dan gevallen van longkanker. In „ove rig Nederland" werd vaker longtuber- culose gevonden dan longkanker. Niettemin is de situatie met be trekking tot de long-t.b.c. - nog steeds naar de gegevens van het röntgenonderzoek bij mannen in 1961 in Utrecht het gunstigst van al: 2,4 per 10.000 onderzochte man nen, Tegenover dit promillage van 0,24 staan die van Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en „overig Nederland" met achtereenvolgens 0,56, 0,74, 0,67 en 0,45. Hij zei op dit ogenblik echter nog geen standpunt te kunnen innemen, waarbij periodiek röntgenonderzoek van bepaalde bevolkingsgroepen bij voorbeeld mannen vanaf de 45-jarige leeftijd 0111 vroegtijdig longkanker te kunnen ontdekken, dient te worden bevorderd. Prof. Muntendam kon zich wel indenken, dat er spoedig een tijd komt, dat als de therapeutische re sultaten bü de vroeg gesignaleerde ge vallen van longkanker het wettigen zo'n onderzoek van overheidswege wel wordt bevorderd. Met nadruk betoogde hü, dat onver zwakt moet worden voorgedaan met het bevolkingsonderzoek op tuberculo se. Zou men in deze opsporing ver zwakken, dan zou dit weer een toene ming van de t.b.c. ten gevolge kunnen hebben. Over de verschillen in het voorko men van longkanker zei prof. Munten dam erg voorzichtig te moeten zijn. Dat er meer gevallen waren ontdekt in Den Haag dan in Rotterdam of Amsterdam meende hij wellicht ook te moeten toeschrijven aan de bevolkings opbouw. Waarom longkanker bij vrouwen veel minder voorkomt en (nog) niet toe neemt zoals bij de mannen is voor hem een open vraag. Wellicht spelen er mede factoren van de imponderabi lia een rol, die niet door milieu-in vloeden zijn veroorzaakt. Mogelijk ook is bü de dames de rookgewoonte an ders. Als de successen meer in het licht gesteld worden, dan wordt het woord „kanker" minder vreesaanjagend. De behoefte om de ziekte door bedekte termen te camoufleren is dan minder groot. Een en ander zal er ook toe bü'drageu, dat de ziekte tijdig wordt behandeld. Uitstel van tijdige behande ling komt nog altüd teveel voor. Deze aanwijzingen voor het ver vullen van taken van voor- en inlichting en voor ontginning van een braaklig gend veld van psychologisch denken zijn te vinden in een verslag, dat dr. M. G. Neurdenburg opstelde over de kankerbestrüding in 1960. Hp was toen geneeskundig inspecteur voor medische statistiek en kankerregistratie. DEN HAAG, 6 sept. (ANP) Een pas opgerichte onderneming, de com merciële radio- en televisiemaatschap pij CRT, gevestigd aan het Noordein de in Den Haag, heeft gisteren een aanvraag om een officiële concessit voor het uitzenden van tv-programma's met reclame naar de minister van O., K. en W„ mr. Bot, gezonden. In deze concessie-aanvrage wordt het gebruik gevraagd van liet in aanbouw zijnde tweede televisie-net of anders van een toekomstig derde televisienet. Tevens wordt meegedeeld, dat de CRT aan alle gestelde eisen, die on der meer vervat waren in de door de Tweede Kamer verworpen televi sienota Veldkamp-Scholten kan vol doen en andere redelijke eisen wil aanvaarden. Indien geen concessie voor het zen tien op een van genoemde tv-netten kan worden verleend, dan verklaart de CRT bereid te zijn, onder de daar voor geldende wettelijke regelingen ten aanzien van beheer door Nozema etc. voor eigen rekening een tv-zen- tier te laten bouwen. Daarom is tegelijk met deze con cessie-aanvrage voor dit laatste geval een aanvraag om een /endmachtiging aan de minister van Verkeer en Wa terstaat, mr. Van Aartsen gezonden, aldus een mededeling van de directie van de CRT. Het doet mij oprecht ge noegen, dat er weer eens een noorderling in het Ne derlands Elftal is gekozen. En dat het een Groninger, uit Winschoten nog wel, mag wezen is een reden tot dubbele vreugde. Welkom dus aan Klaas Nuninga. Maar nu wij het er toch over heb ben wil ik hier wel even vaststellen dat het mij reeds geruime tijd heeft verbaasd dat Elek Schwartz niet veel eerder zijn blik naar het noorden heeft gericht. Goed, we hebben een hele tijd Abe Lenstra gehad en daarvoor weer Otto Bonsema: Friesland en Groningen. Maar Drente bijvoorbeeld. Is Drente ooit in het Nederlands Elftal vertegenwoordigd geweest? Ik geloof het niet. En ik zou er mijn mond wel over hebben gehouden als ik niet zeker wist dat er in Drente ook gevoetbald wordt. En hoe. Ik heb eens toevalligerwijs in de buurt van de ja-knikkers een partijtje mo gen gade slaan dat er niet om loog. Daar lag niet alleen de olie maar ook het vooral kóppend talent voor het opscheppen. Maar Elek was in geen velden of wegen te vinden. Ik zal mij daar echter nu niet boos over maken, temeer niet nu in ieder geval Klaas Nuninga uit Groningen de hem toekomende plaats heeft ge kregen. Richten wjj dus al onze aandacht op Klaas. Ik zou Klaas eens even een morele opdonder willen geven. Met de meeste nadruk op moreel. Jou, Klaas, is nu de hoogste eer te beurt gevallen die een Nederlands voetballer kan geworden, behalve dan die van voor enkele slordige tonnen verkocht te worden aan het buiten land. Dat moet je waar maken. Je begint volgende week woensdag te gen Luxemburg. Dat is weliswaar maar een Groot-Hertogdom nau- welpks groter dan bijvoorbeeld Dren te maar, naar ik heb vernomen ben je onderwijzer, en dan kun jij als geen ander weten dat je juist op de kleintjes moet passen. Onderschat Luxemburg dus niet. Dat om te be ginnen. Verder zou ik je willen aansporen tot een gepast, noorderlijk enthousias me. Dat „gepast" vereist wellicht enige nadere toelichting. Kpk eens, het zal je niet ontgaan zijn, dat zon dag j.l. een voetballer in een van de lagere klassen ergens in Duitsland dusdanig ontstemd is geraakt over een beslissing van de scheidsrechter, dat hp zich vergreep aan een doel paal; en wel in die mate dat hii het hele doel verwoestte. De wedstrijd moest worden gestaakt. En dat kun nen wp woensdag in het Olympisch Stadion natuurlijk niet hebben. Maar, Klaas, er school in de akti- viteit van die onbekende en onbe lemmerde voetballer tóch wel een op bouwend element. Zijn geestdrift was alleen een beetje verkeerd gericht. Neen, ik wil niet zeggen dat hij haar op de scheidsrechter had moeten uit leven, maar als hp nou eens met al die samengeperste energie de tegen stander frank en vrp in de ogen had gezien? Dat lijkt me iets om over na te denken, Klaas. Ik heb trouwens ge hoord, dat je een typische hersen- voetballer bent en dat komt dan goed uit. En tot slot: je stamt uit Winscho ten. Noblesse oblige. Als ik je trainer was sloot ik je gedurende 24 uur vóór de wedstrijd op om je in een zaamheid te doen bezinnen op de in trinsieke taalkundige betekenis van die plaatsnaam. Maar ik geef toe, dat je ook dat alleen met hersen-voet- ballers kunt doen. Klaas, succes! (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 6 sept. Het is te verwachten dat het Perzische dorp Dou sadj, dat verleden jaar door een aard beving werd verwoest tegen het einde van november is herbouwd. Dit is te danken aan de actie van de Europese Werkgroep, een in juni 1962 op initia tief van prinses Beatrix pgeriehte or ganisatie, die zich ten doel stelt de jon geren van Europa nader tot elkaar te brengen door het gezamenlüke uitvoe ren op vrüwillige basis van concrete projecten. Als binnenkort de koninklüke familie naar Perzië reist, zal prinses Beatrix, presidente van de E.W.G., Dousadj zeker bezoeken. „Ik wil niets liever dan ein- delijk eens zien wat we daar hebben bereikt", verklaarde zü. De heer David Mitchnik, de leider van de werkzaamheden in Dousadj, heeft gisteren op een persbijeenkomst aan de hand van kleurendia's verteld hoe de zaken er momenteel voorstaan. Het pro ject bestaat uit de bouw van 116 huizen, elk voorzien van toilet en een stal, een waterleiding, een school, een moskee, een dorpshuis, een ziekenhuis en een badhuis. Het werk wordt uitgevoerd door dorpsbewoners, Perzische studenten en dei tig vrüwilligers uit elf verschillende landen, onder wie ook acht Nederlan ders. Het initiatief van de E.W.G. is^ bij zonder ingeslagen in Perzië. De heer Mitchnik verklaarde dat de bevolking erg dankbaar is en met ongewoon en thousiasme de gebeurtenissen in Dou sadj volgt. Het lijkt erop dat het Per zische volk is wakker geschud en dat Dousadj een ware revolutie gaat te weegbrengen in het sociale bewust zijn van de Perzen, die zeer gereser veerd en welhaast egoïstisch van aard zpn. Wat de bouw betreft, is men thans zover gevorderd, dat in de afgelopen drie maanden reeds zestig huizen ge- r 'd zijn gekomen. Als het hele dorp weer herrezen is, volgt er een landbouwkundig ontwikke lingsprogramma, waaraan m de loop van het volgende jaar zal worden be gonnen. Er is een landbouwkundig rap port opgesteld en verschillende interna tionale oganisaties zijn op de hoogte gesteld en hebben hun deskundigen naar Dousadj gestuurd. De Voedsel-en Land bouworganisatie van de Verenigde Na ties, de F.A.O., heeft zich bereid ge toond samen te werken met een vrü- willigersorganisatie en zal toezicht hou den op het landbouwkundige werk. Inmiddels stroomt het geld binnen. Of schoon ook in andere landen uit ver schillende bronnen financiële hulp vloeit, zal Nederland toch het merendeel leve ren van de benodigde één miljoen gul den. Hoewel de meeste actiecomité's her en der in het land willen wachten met het overmaken van hun opbrengsten is er al ruim vier ton binnen. Met op timisme werken de organisatoren naar de slotavond, op 9 november a.s. in het Tuschinski-theater te Amsterdam. HAARLEM, 6 sept. Mgr. dr. J. A. E. van Dodewaara heeft benoemd tot kapelaan te Diemen, R. H. M. Middel- hoff, voorheen kapelaan te Amsterdam en tot kapelaan te Amsterdam H.Ma ria Magdalena P. Koeleman, voor heen kapelaan te Diemen DEN HAAG, 6 sept. - Bjj K.B. is met ingang van 1 oktober eervol ont slag verleend aan de heer J. Oomen als secretaris van de Algemene Reken kamer, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5