Eerste Nederlands elftal van seizoen 1963-64 ORANJE moet de winnen van Luxem burgers ft""* roos? TRAITAL0 SEW en AHC debuteren met ruime overwinning Nieuwelingen in B moeten met nederlaag genoegen nemen Toekomstige taken van socialisme Spaak: Europa's politieke ontwikkeling in gevaar Achterstand jaar bij bouw Meer leken in de verpleging Lagerhuislid mishandeld? van twintig ziekenhuizen OPSTELLINGEN PïFA boycot het voetbaltoemooi in Indonesië Gaston Roelants ook op 5000 ra. bijzonder snel CONGRES IN AMSTERDAM Harold Wilson: Kleur bekennen jegens Verivoerd Wilson belooft ,9relikwieën aan Malakka Komplot gemeld tegen president van Ivoorkust „Wij en Zij" Laat ons huizen van tien mille bouwen" Bejaarde man bij oversteken gedood Australiërsbeste proftennissers Ben Verhagen naar strijd om zeiltitel HANDBAL OVERGANGSKLASSEN HYGIËA-NILOC FEL HANDBALDUEL Zuid-Afrika Lunch Landelijke actie van de K.A.B. voor ontwikkelin gs gebieden Brabantse aannemers tot minister 70-jarige stenograaf Hoge onderscheiding voor W. Stemmer Prijs baconvarkens DINSDAG 10 SEPTEMBER 1963 PAGINA 11 AMSTERDAM, 10 sept. Men j*ekt In de voetbalwereld een eetje zijn neus op voor de wed strijd, die het Nederlands elftal ^oi'genavonu in het Olympisch stadion moet spelen. Luxembi een formatie die doorgaans slechts geaccepteerd wordt als tegenstan- öer van reserveteams of regio nale elftallen, zal Oranje's tegen stander zij in de eerste interland ^n dit seizoen. Inderdaad, zo'n tegenstander inspireert niet. Een overwinning cp zo'n tegenstander Vv°rdt evenmin beschouwd als een graadmetei voor mogelijke kracht En toch; morgenavond is overwinning van het Neder- - elftal oi de Luxemburgers N-j belangrijk. "~lj telt deze keer voor het toernooi om de Europese beker voor landen teams; zij zal Oranje's voetballers uus een ronde verder kunnen brengen: bij de laatrte acht! Die r°nde zal, na nog een tweede ^edstrijd tegen de Luxemburgers, O-t seizoen ook nog op het pro gramma staan. Na zes jaar HELPT HELPT HELP1 HELP1 HELPT HELPT HELPT 1 1 tj? shampoo Morgenavond speelt het Nederlands elftal zijn eerste interland. Luxemburg is, in het kader van het toernooi om de Europese beker voor landenteams, de tegenstander. Voor die ontmoeting brengt Oranje (op de foto van links mar rechts) in het veld: Pieters Graaf land, Haak, OuderlandVan Wissen, Pronk, Klaassens, Swart, Groot, Nuninga, Van der Linden en Moulijn. Ceen onwennigheid Engeland-EEC sche Internationale in Amster dam is de vertegenwoordigster van Senegal, mevr. Oulimata Fall, een opvallende verschijning. Anderhalf miljard Secularisatie (Van onze sportredacteur) Goed beschouwd mag er natiiurlijk See- twijfel bestaan over de „i jon Als het Nederlands B-team Oranje de Luxemburgers de baas Kan blijven zal de sterkste nationale for tnatie dat zelfs zonder al te veel moei te moeten kunnen. Zelfs het feit, dat d0 TiiiYftiwburSi^s enkel© ü&at net bui" tenland uitgezworven spelers hebben opgeroepen om de kracht van de ploeg te vergroten, mag een royale over winning niet in de weg staan. Deson danks is een waarschuwing aan Oran- voetballers op zijn plaats. Zelf- da> chatting is het kwalijkste venijn u, een elftal kan sluipen. De uit- rking ervan is funest, zelfs bij een tO: 'Senstander als Luxemburg. Onlangs nog is het bewijs gele verd. Daarvoor moeten wij de kwa lificatieronden voor het jongste toer nooi om het wereldkampioenschap in herinnering roepen. Luxemburg was toen ingedeeld met Engeland en Por tugal. De strijd om de eerste plaats ging dus tussen Engeland en Portu gal. Maar plotseling kreeg de kans ^'an de Portugezen een geduchte klap. De wedstrijd in Luxemburg ^erd niet gewonnen. Het kostte hen de kwalificatie voor het eindtoemooi. „Jh'ecies zes jaar zal het woensdag geleden zijn, dat het Nederlands elf- a' de Luxemburgers ontmoette. Dat bfCu °°k in het kader van een toer- ,y°i om het wereldkampioenschap een voorronde met daarnaast nog wi -TUk U weet wel, die barre 0n4sWjd ln het Weense Prater-stadi- dp 't ranie zegevierde met 5-2 en tel- W;u n in zijn voorhoede spelers als lipvr8' lustra. Rijvers en Van Me- vjan dat elftal vindt men morgen- „_°nd nog één speler terug: Klaas die de stille hoop koestert het Sehs, (Advertentie) Reumatiek Griep jjhitraine Menstruatiepijn gouden T O G A L X O G A L X O G A L I O G A L I O G A L O G A L X O G A L 10 sept. De FIFA, de '"sint 'ona'e voetbalorganisatie, heeft zijn,».1.1 de „Spelen der in opkomst Vetoh nden" (gainef), welke in no- HiSedoor Indonesië worden georga- Fljp?te boycotten. Aan alle bij de lair. aaugesloten bonden is per circu- 11 ooi eegedeeld dat het voetbaltoer- Ak is erkend. ®<5noem'd enen voor de boycot worden 'ep Indo: nesië heeft de Aziatische Spe- ü'tsluit. j 62 georganiseerd, doch om Aziatio l politieke redenen enkele leden van de FIFA uitge- ïn april toopl*' apn 1 1963 heeft Indonesië een georpi/ii voor nationale voetbalploegen Werd waarvan de FIFA pas al war-cX. Ggd toen de uitnodigingen Indn verstuurd. lid van heeft landen die geen te nemp„ FA zün uitgenodigd deel de gamef aan een voetbaltoernooi in zou epn voetbaltoernooi in de gamef dische vfv,? Spaal z'jn voor de olym- staat filo ^üdcn. Voor november Sram. van een aantal op het pro- Petitie^a^v1 inTTde Engelse voetbalcom- ^olverhef Ham Nottingham 0-2. rhampton - Liverpool 1-3 T°Wson' ^f3e'd~dameshnckoytoernooi te Warcm gisteren de uitslagen rijeuw-7n„iT "J" Kisierei land 7^iftnd r Engeland 3-2, Schot- da lo. ltserland 7-0, Wales Cana- record van Puck van Heel te kunnen bedreigen. Prettig is het intussen, dat Elek Schwartz de gelegenheid te baat heeft genomen de jeugdige middenvoor Nu- ninga, die in enkele wedstrijden van Jong Oranje reeds een proeve van be kwaamheid heeft afgelegd, een kans te geven zich in de nationale ploeg te spelen. Oranje's voorhoecl©^ kan best een talentvolle speler gebruiken en bo vendien kan een gezonde wedijver voor diverse plaatsen in het Nederlands elf tal alleen maar worden toegejuicht. Zou zoiets ook al niet kunnen worden bereikt als de selectieploeg van Oran je werd uitgebreid tot zo'n twintig spe ler-: en als die aanvulling zou worden gezocht in het uitnodigen van aanko mend talent? Een zonodig moeten te rugvallen op oudere, geroutineerde krachten behoeft zelfs dan niet op moeilijkheden te stuiten. Zij kennen de atmosfeer van Oranje. Zij zullen in de kortst mogelijke tijd weer geac climatiseerd zijn. NEDERLAND Pieters Graafland Haak Van Wissen Groot Swart Ouderland Pronk Klaassens Van der Linden Moulijn Pilot Schmitt Conter Hofstett Nunlnga 11 7 Klein May Fiedler Brenner Schmitt LUXEMBURG In het Luxemburgse elftal ls Kohn (Spel. Enschede) opgesteld als middenvoor. HIJ zal, wegens een zondag opgelopen blessure, echter niet kunnen spelen. De wedstrijd begint morgenavond om acht uur. (Advertentie) Last van wassen met SS Pell i rem Een produkt van l'Oréal de Pari» Advertentiet DUBLIN, 9 sept. Australië heeft de Kramercup behouden. Deze wissel- prijs is inzet van een tenniswedstrijd, waarbij de verschillende profs van de „groep-Kramer" zijn ingedeeld in con tinenten. In de finale kwamen tegen over elkaar Australië (met Ken Ro- sewall, Frank Sedgman en Rod La- ver) en Zuid-Amerika (met Alex Ol- medo en Luis Ayala). Australië nam daarbij een beslissende voorsprong van 3-0. De beslissing viel in het dub belspel dat zaterdag in Dublin werd gespeeld. Rosewall en Sedgman zege vierden met 6-3 8-6 7-5 over Olmedo en Ayala. In de resterende enkelspe len won Rod Laver met 2-6 6-2 3-6 6-4 6-4, van Luis Ayala en zegevierde Ken Rosewall met 7-5 10-8 6-4 over Alex Olmedo (Peru). Daardoor werd de eindstand 5-0 in het voordeel van Australië. TURNHOUT. 10 sept. In welk een verbluffende vorm de atleet Gaston Roelants wel steekt, bewees de kleine Belg gisteravond tijdens internationale wedstrijden in Turnhout. Na een prach tig duel met de Fransman Michel Ber nard noteerde Gaston Roelants op de 5000 meter een tijd van 13 min 45,6 sec., waarmee hij het nationaal record met maar liefst 8,2 sec. verbeterde. Michel Bernard, die tweede werd, verbeterde het Franse record tot 13 min 50.1 sec. Cujé eindigde op de 5000 meter als zesde in 14 min 31.6 sec. Voor de enige Nederlandse zege zorg de de polsstokhoogspringer Servee Wü- sen met een sprong van 4 meter pre cies. Kamerbeek die tweede werd ach ter de Rus Balihin op de 110 meter horden, (beiden noteerden 14.4 sec.) eindigde achter Wijsen op de derde plaats met 3.90 meter en bewees weer dat hij langzaam maar zeker meer ver trouwen in de glasfiber polsstok krijgt. Noordenbos noteerde op de 100 meter 11 sec. en werd daarmee derde, ter wijl hij achter de Belgische kampioen Poels (22.-) in 22.1 sec. tweede werd op de 200 meter. AMSTERDAM, 10 sept. De Rotter dammer Ben Verhagen ls aangewezen als Nederlandse vertegenwoordiger bij de zeilwedstrijden om het wereldkam pioenschap Flying Dutchman, die van maandag 80 september t.m. zondag 6 oktober a.s. op het Stambergmeer bij Müncihen worden gehouden. (Van onze handbalmedewerker) AMSTERDAM, 10 sept. Op de openingsdag van de handbaicompetttie in de overgangsklassen, dames en he ren, zijn meteen al enige spijkers met koppen geslagenresultaten geboekt die er op wijzen dat een interessant verloop in het verschiet kan liggen. Ln dat betreft dan allereerst de gepromo veerden in groep A. De dames van SEW togen kennelijk zelfbewust naar Micrometers in Arnhem, waar met ecu opvallend hoge score werd gewonnen. En ook de heren van AHC debuteer den uitstekend met een zege over het altijd grillige Jahn II. Minder succes was „weggelegd" voor de nieuwelingen in B. Zowel Sittardia (dames) als Dynamo moest genoegen nemen met een nederlaag. Op ontnuchterende wijze heeft Micro meters thuis tegen SEW in A (dames) (Van onze handbalmedewerker) AMSTERDAM, 9 sept. De twee ge promoveerden in de hoofdklassen hand bal, de dames van Verbnrch en de heren van Stratum/Meteoor, zijn uitstekend van start gegaan. Het team uit Poeldijk wees het thuisspelende Sagitta terug en de Eindhovenaren bleven in eigen buis baas over Aalsmeer. Zoals de uitslag van 3-4 aanwijst, was er weinig krachtsverschil tussen Sagit ta en Verburch. Tegenover iets meer techniek van de thuisclub plaatsten de bezoeksters een grotere dosis geestdrift. De ontmoeting tussen Hygiëa en Niloc eindigde in een krappe overwinning (4-5) voor de Amsterdamse formatie, Zeeburg won met eveneens één doel punt verschil in Eindhoven van WLC/ DES (3-4) en Actief was duidelijk de mindere van Athene: 0-4. De altijd interessante krachtmeting bij de heren tussen Operatie en Niloc le verde de Hagenaars verdiend twee pun ten op (16-11). Voorts was ESCA over wegend doortastender dan Hellas de Arnhemmers wonnen met 14-7 terwijl Blauw Wit iets teleurstelde door op eigen veld van PSV te verliezen (10-16). Ten slotte moest Aalsmeer met 18-13 in Stra tum/Meteoor zijn meerdere erkennen. ondervonden dat het de gepromoveer den uit Nibbixwoud ernst is, dit seizoen opnieuw een vooraanstaande rol te spe len. De Arnhemse voorhoede stelde ver geefse pogingen in het werk, de defen sie van de bezoeksters te overmeeste ren, terwijl daar tegenover de aanvals- linie van SEW over een grote dosis ge richte schotvaard'igheid beschikte, wat leidde tot een overwinning van 0-7. Ook De Blinkert had een goede start met een zege van 1-4 over liet thuisspelen de Athleta. Verder toonde UDI zich dui delijk sterker dan V en K (6-2) en Ani mo op bezoek bij Amstel behaal de volle winst met een score van 1-3. Ondanks de onwennigheid van een verhard veld liet Posterholt zich bij Sit tardia B niet imponeren. De bezoek sters bleven met 3-7 duidelijk aan de positieve kant van de score. Ook het gedegradeerde PSV en Swift Roermond behaalden een ruime marge. Eerstge noemde wees Walcheren met 2-8 terug en de Limburgse dames bezorgden DWS bijna een minderwaardigheidscomplex: 1-9. Voorts legde VHC tegen Quintus het loodje: 2-5. Bij de heren A heeft AHC het bewijs geleverd dat er van onwennigheid (voor lopig?) geen sprake is. De Amsterdam mers behaalden met 17-11 het volle pond ten koste van Jahn II. Tussen Olympla/Groningen en zj)n naamge noot uit Hengelo ontwikkelde zich een zeer spannende strijd, die de oostelij ken tenslotte op het nippertje in hun voordeel beslisten (17-19). Ook de heren van Micrometers delf den, evenals hun damesploeg, het on derspit. Hier fungeerde Sport Vereent als scherprechter: 13-17. Swift/Arnhem en WWV gaven elkaar geen duimbreed toe. Alles büeen genomen was de pun tenverdeling van 9-9 voor beide partij en bevredigend. Gaan de reserves van Hellas in B opnieuw een moeilijk seizoen tegemoet? De Hagenaars trokken bij Hermes met 19-10 aan het kortste eind. Het Rotter damse Dynamo bezat te weinig door tastendheid om Swift/Helmond op af stand te houden (6-9), het gedegradeer de WLC/DES kostte het de grootste moeite, bij BSV op de volle winst be slag te leggen (10-12), terwijl Tonido het met 8-11 liet afweten tegen EBHV. AMSTERDAM, 10 sept. Americk Singh plv. secretaris-generaal van de arbeiderspartij van Malakka, heeft gis teravond een stampvolle zaal van ho tel Krasnapolsky in de hoofdstad gedu rende bjjna een half uur voortdurend doen schudden van het lachen. De heer Slngh was een van de sprekers op een bijeenkomst die het Koos Vorrink-insti- tuut en de dr. Wiardl Beckmanstich- ting ter gelegenheid van het .ongres van de socialistische internationale had den georganiseerd. Tijdens het eerste gedeelte van deze bijeenkomst spraken vertegenwoordigers van buiten Europa, van wie de heer Singh, overigens ge heel buiten het thema om, de geschie- Q de Socialisti- ftonis van lYTalatk* holi,.Mto. Toen hii 'Wl COUgreS Van UC ou denis van Malakka belichtte. Toen hij met een misnoegd gezicht sprak over de Engelse onafhankelijkheidsverlening aan Indië en de Britse labourleider Ha rold Wilson bedenkelijk begon te kij ken, haastte de heer Singh zich te zeg gen: „Maar nu is alles vergeven en vergeten". Na de pauze kwamen de Europea nen Guy MoUet (Frankrijk), Willy Brandt (Berlijn) Harold Wilson (Engeland) en Paul-Henri Spaak (Bel gië) aan het woord. De vier Europese sprekers legden al- len de nadruk op de taken van het socialisme in deze t\jd.# Guy Mollet vond, dat de jongeren niet mogen ver geten wat hun ouders en grootouders met inzet van al hun krachten hebben weten te bereiken. Evenals eerder Ha rold Wilson meende hij echter dat nieuwe taken wachten: vooral de ont wikkeling van de wetenschappen zal ernstig ter hand genomen moeten wor den. Wilson werkte dit thema verder uit en betoogde dat de verrijking van de mensheid door middel van de we tenschap de grootste taak is van de socialistische beweging. De Belg Spaak besteedde vooral aan dacht aan het socialisme in het ver enigd Europa. Juist in dit verenigd Europa zal het socialisme de kans krij gen zfln doel te bereiken. „We kunnen niet genoeg herhalen dat de Euro- markt de grootste economische macht in de wereld is, groter nog dan die van de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie", aldus Spaak. Hjj sprak er daar om nog eens zijn teleurstelling over uit dat de toetreding van Engeland tot de EEG niet mogelijk bleek, maar erger noemde Spaak het dat de politieke ont wikkeling van Europa thans in gevaar is. Tijdens de middagzitting had de lei der van de Britse Labour-party, Ha rold Wilson, nog opgeroepen tot een volledig uitvoerverbod van wapens naar Zuid-Afrika. De gedelegeerden applau- diseerden toen Wilson sprak over de „onverhulde rassenleer" van premier Verwoerd, die de integriteit van de nabuurlanden bedreigt. Wilson zei dat de rassenleer in Zuid-Afrika niet lan ger een interne aangelegenheid was, maar een uitdaging aan de gehele vrije wereld en aan de hoge principes van de eenheid der naties. Onder applaus voegde hij hieraan toe, dat als de Euro pese landen geen duidelijk standpunt innamen, „wü het huidige Zuid-Afrika goedkeuren". De Belgische minister van buiten landse zaken, Paul-Henri Spaak, meen de dat zich sedert twee jaar belangrijke veranderingen in de internationale si tuatie hebben voorgedaan. Men kan zeggen, aldus Spaak, dat de Sojet-poli- tiek aan dvnamlek heeft ingeboet, me de omdat Rusland een moeilijke perio de heeft moeten doormaken. De Bel gische minister verwees o.a. naar de Cuba-crisis, de krachtige houding van het westen in Berlijn en het ideolo gische geschil met China. De tijd is nu gekomen om de situatie positief te gemoet te treden, aldus Spaak. Een regime m IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIKI»11"11111"11""1"1"1" niet-aanvalspaet tussen de4^sdiau1 zal landen van het Pact van Warechau zal volgens Spaak niet wezenlijk kunnen bijdragen tot een verbetering de situatie. Wel vond hu de door ttaroid Wilson uitgewerkte plannen met betrek king tot atoomvrije zones de moe-ite waard. Voor zover deze zones^ rich uit strekken in Latijns-Amerika A&ika en het midden-Oosten kon Spaak zich vol ledig achter Wilson scbfre"' 9en_ traal-Europa is de situatie echter inge wikkelder: Spaak kon wat dit betreft dan ook niet volledig overstemmingen met de ideeën van de Britse Labour leider. Premier Marijnen, minister Veld kamp en burgemeester van Hall zijn gistermiddag te gast geweest op een (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 10 sept. Er is een gro te, nog steeds snel groeiende, wanver houding tussen het aantal bouwplannen voor ziekenhuizen en verpleeginrichtin gen ei. het aantal rijksgoedkeuringen dat hiervoor wordt verleend door de minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid. Wanneer er geen enkel nieuw plan zou bijkomen zou het bij het huidige aantal goedkeuringen dat per jaar wordt verleend tot na 1980 duren voordat alle plannen verwezenlijk zou den zijn. De daardoor ontstane situatie voordat alle plannen verwezenlijkt zou- kundigen omschreven als „nog niet schrikbarend, al kan het dat in de toe komst wel worden." Ongerustheid over deze ontwikkeling is uitgesproken door functionarissen van het Centraal bureau voor het katholie ke ziekenhuiswezen, dat gistermiddag een bijeenkomst heeft belegd vooraf gaand aan het driedaagse congres van het katholieke ziekenhuiswezen, dat eind van deze maand in Scheveningen wordt gehouden. Het merkwaardige feit doet zich voor dat niet alle bouwplannen voor het zie kenhuiswezen in Nederland op één cen traal punt bekend zijn. Zij zijn deels be kend bij Volkshuisvesting, deels op So ciale Zaken en Volksgezondheid en voor een niet onbelangrijk deel op het minis terie van O.K. en W. (academische zie kenhuizen). Verder zijn de bureaus van de landelijke ziekenhuisorganisaties op de hoogte met een vrij groot aantal plannen, die nog niet in de openbaarheid zijn gekomen. De totale behoefte kan dus slechts worden geschat. Volgens de heer W. Casparie, advi seur in algemene dienst by het Cen traal Bureau voor het katholieke zie kenhuiswezen, is er een totale behoef te aan bouwvolume voor het Neder landse ziekenhuiswezen van ruim an- derhalf miljard gulden. Er wordt slechts een jaarproduktie gemaakt van omstreeks negentig miljoen gulden, zo is gebleken, waardoor een enorme kloof is ontstaan tussen programermg e" verwezenlijking. De heer Caspane wees erop dat in de gezondheidszorg in twee jaar meer dan een kwart min der is gebouwd dan de minister van bouwnijverheid had geprogrammeerd voor deze sector. De sector handel en verkeer daarentegen bleek ruim twin tig -procent meer te kunnen bouwen dan de minister beschikbaar dacht te kunnen stellen aan bouwvolume. Dr. J. B. Stolte, arts en bestuurslid van de Vereniging van katholieke zie kenhuizen zei dat ons land een buiten gewoon gezond land is met uitermate gunstige sterftecijfers. De te verwach ten gemiddelde levensduur voor man- nr en vrouwen, respectievelijk 71 en bijna 74 jaar, wordt vrijwel nergens ge ëvenaard. Niettemin bestaat er overal onrust over de wijze waarop het zieken huiswezen. belangrijke tak van de ge zondheidszorg, zijn taak vervult. Er wordt aangedrongen op grotere doelmatigheid en telkens wordt gesteld dat de kosten bovenmatig hoog zijn. Dit laatste is volgens dr. Stolte overal el ders in de westerse wereld ook waar te nemen. Over dit onderwerp zal op het congres uitvoerig gesproken worden. Hij pleitte voor het beschikbaar stellen van meer geld voor het verrichten van speurwerk naar de organisatie in het ziekenhuiswezen. Weinig is bekend over de „optimale verhoudingen". Men weet met bijvoorbeeld welke taakverdeling AMSTERDAM, 10 sept. Als de Britse Labourparty bü de aanstaande verkiezingen in Engeland de overwin- oing behaalt, zal Malakka zijn museum kunnen inrichten tenminste als Labour leider Harold Wilson zich dan kan houden aan de belofte die hü gisteren deed aan de plv. secretaris-generaal van de arbeiderspartij van Malakka, Americk Singh. Singh had er tijdens een rede op een bijeenkomst in Amsterdam op gewezen, dat zijn land nauwelijks een geschiede nis heeft, omdat het pas in 1957 vol ledige onafhankelijkheid kreeg binnen het Britse Gemenebest. „Een museum hebben we wel", zo vervolgde Singh, „maar het ontbreekt ons aan histori sche bezienswaardigheden. Die zijn, met de vroegere Britse gouverneurs verdwenen." Harold Wilson reageerde later in zijn rede prompt op Singhs opmerking. Hjj zei dat de relikwieën lunch die de buitenlandse persvereni-van het Britse imperium naar Malakka ging ter gelegenheid van net achtste gestuurd zullen worden, zodra Labour congres van de socialistische interna- in Engeland aan het bewind is. „Wü tionale, aanbood m het Hiltonhotel te hoeven ze namelijk echt niet meer te Amsterdam. hebben", aldus Wilson. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL. 10 sept. De procureur- generaal des Konings in de Belgische hoofdstad heeft gisteren een onderzoek geopend om de beweringen na te gaan van een Brits conservatief Lagerhuis lid, William Shepherd, die in Londen heeft verklaard te zijn mishandeld door de Brusselse politie, naar aanleiding van een verkeersincident. Volgens de politie berust de schuld voor de gehele herrie uiteraard bij de Brit, tegen wie proces-verbaal werd opgemaakt wegens „overtreding van de wegcode, smaad en wederspannigheid jegens de poli tie". Het incident gebeurde ln de nacht van zaterdag op zondag op de Louizalaan. Brutale agenten hadden hem, naar het, zeggen van de Brit, uit zijn wagen gesleurd, hem naar het politiebureau gebracht en hem drie uur in een cel opgesloten zonder voedsel! en zonder dat hjj de gelegenheid had ge kregen zich in verbinding te stellen met de Britse consul. En dat alles, zo zei hü, omdat hij zün identiteitspapie ren had vergeten in zün hotelkamer. Volgens de politieagenten was de Brit door een rood stoplicht gereden en had hü weerstand geboden toen zij hem naar een post wilden meenemen om zün rijbewüs te controleren. Vooral over het optreden van de adjunct-com missaris die hem had ondervraagd, bleek het Lagerhuislid zeer verholgen te zün. het incident hem verhoorde, ervan te hebben ge weigerd Engels te spreken. Volgens de politie echter werden de verklaringen van de wetsovertreder wel degelük in het procesverbaal opgetekend in zün moedertaal. PARIJS, 10 sept (UPI) Volgens in Parijs ontvangen berichten heeft presi dent Felix Houphouet Boigny van de Westafrikaanse staat Ivoorkust zeven le den van zijn kabinet, een aantal parle mentsleden en enkele hooggeplaatste ambtenaren laten arresteren, nadat een komplot tegen zijn bewind zou zijn ont dekt. De berichten waren afkomstig van rei zigers uit Abidjan, de hoofdplaats van Ivoorkust. Hei nieuws in Ivoorkuststaat onder strenge censuur. Houphouet Boigny maakte de ontdek king -- do samenzwering bekend, na- Hat hij op 28 augustus na een langdurig verblijf in het buitenland in Ivoorkust was teruggekeerd. Tegenover zakenmen sen in Abidjan zei hij, dat het komplot vanuit het buitenland werd geleid en dat het wellicht in verband stond met de jongste verdrijving van president Youlou van voormalig Frans Congo. tussen de ziekenhuizen en de andere in stanties als huisartsen en wükverple- ging en tussen de inrichtingen onderling het beste resultaat zou geven. Mgr. A. Sanders, geestelijk advi seur en voormalig directeur van het centraal bureau, sprak over de secu larisatie in het ziekenhuiswezen, de ver vanging van religieuzen door leken. Uit de cüfers blükt dat de verhou ding in de toekomst nog meer zal verschuiven naar de lekenkant. Zün er nog 800 religieuze hoofdverpleeg sters tegen 270 leken, bü de leerling- verpleegsters bij voorbeeld is deze verhouding 690 tegen 2800. Hü zei dat veel spanningen tussen het personeel in katholieke ziekenhuizen ten onrechte waren toegeschreven aan de verhouding religieuzen-leken; veelal is er eerder sprake van gewone, inter menselijke spanningen. Het Tweede Kamerlid mr. J. de Vree- ze, voorzitter van de beheersraad van het Centraal Bureau, noemde het zie kenhuiswezen een groot sociaal bedrijf. Het aantal werknemers in deze sector beweegt zich in de richting van 100.000 en er gaat jaarlüks een bedrag van zo'n 800 miljoen gulden om. UTRECHT. 9 sept. (KNP) Reeds 510 plaatselüke afdelingen van de KAB hebben haar steun toegezegd aan de landelijke actie „Wü en Zü", die de KAB dit jaar voor de derde maal or ganiseert. De opbrengst van deze actie, welke in 1962 176.000 en vorig jaar 196.000 gulden opbracht, is bestemd voor verschillende ontwikkelingprojecten in Afrika, Azië en Latijns-Amerika. Ande re jaren stelde de K.A.B. de opbrengst ter beschikking vaa het ICV, het Intern. Christelijk Vakverbond, dat projecten uitzocht die voor financiële steun drin gend in aanmerking kwamen. Dit jaar heeft verbondsbestuurder der KAB, J. Alders, Latijns-Amerika en Mexico be zocht om concrete hulpobjecten vcx>r „Wü en Zü" te zoeken. Tevens stelde hü zich op de hoogte van de sociale toestanden in deze landen en de situatie bij de katholieke vakbewegingen daar. De KAB beschouwde het altijd als een gemis dat de leden niet op de hoogte waren voor welke gebieden of objec ten het geld van de actie bestemd was. Vol plannen is de heer Alders dezer da gen teruggekeerd en de KAB zal vol gend jaar dan ook zeker over eigen hulpobjecten beschikken. „Wp en Zü duurt dit jaar 8 weken, van 15 septem ber tot 15 november. Voor een grote slotmanifestatie in Utrecht heeft de KAB het plan vakbondsleiders uit de ontwik kelingsgebieden naar Nederland te laten komen, zodat men hier met de situatie daar kennis kan maken door een per soonlijk contact. Tevens acht de KAB een dergelijke bezoek voor de mensen in de ontwikkelingslanden een morele steun. In het KRO-programma van dinsdag 17 september zal Louis Beumer hoofd van de Centrale Propagandadienst der KAB om 18.50 uur de actie inluiden. Alle 4000 kaderleden hebben een ideeen krant voor de actie ontvangen en tevens ontvangen de plaatselijke KAB-aMelingen een ideeënboekje met 75 tips voor acties. DEN HAAG, 10 sept. - Drie aan nemers respectievelijk uit Neerkant, Fijnaart en Berghem hebben zich schrif telijk tot de minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid gewend en zich bereid verklaard woningen te bouwen voor de bouwsom van 10.000. Zü refereren aan een ministeriële circulaire van 23 februari 1961, waarin gemeentebesturen gemachtigd wer den rüksgoedkeuringen af te geven voor allerlei bouwobjeeten, ook voor wo ningen, waarvan de bouwsom minder dan ÏO'.OOO gld. bedraagt. Voor dit bedrag is het mogelük wo ningen te bouwen, hetgeen de dme aannemers willen en kunnen bewüzen, aldus het schrijven. Zij zeggen posi tief een bescheiden bijdrage te wil len leveren ter leniging van de wo ningnood en de minder draagkrach- tigen te helpen door een goede be taalbare woning te bouwen. Zü verzoeken de minister te willen bevorderen dat deze woningen gebouwd kunnen worden in die gemeenten, die hiervoor interesse hebben, doch die toe stemming in strüd achten met de cir culaire van de minister. AMSTERDAM, 10 sept. In het Hil tonhotel heeft de heer W. Stemmer van daag op zpn 70 ste verjaardag van de burgemeester van Maastricht, jhr. mr. W. Michiels van Kessenich, vernomen dat hü benoemd is tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Op de receptie werd de vitale steno graaf voorts gehuldigd door de burge meester van Hilversum en vertegen woordigers van andere gemeenten waarvoor hü de verslagen verzorgt. DONGEN, 10 sept. De 74-jarige heer J. P. Brenders uit Dongen is gis teren bü een verkeersongeluk ln zpn woonplaats om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen hü met zijn fiets de Eindsestraat wilde over steken. Hij liet daartoe een vrachtwa- fen passeren, maar wachtte niet op de aarachter komende personenauto. De ze greep hem. De man was vrijwel op slag dood. DEN HAAG, 10 sept. Gezien de verdere stijging van het prijspeil op de varkensmarkt heeft het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees besloten de prijs voor bacon varkens vanaf 9 september met 5 cent per kg te verhogen. Dientengevolge geldt met ingang van genoemde datum voor baconvar kens in de kwaliteitsklassen 1 tot en met 4 een prijs van respectievelijk f 2,59, f 2,53, f 2,50 f 2,47 per kg koud geslacht gewicht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 11