Kennedy: Federale regering wordt gedwongen tussenbeide te komen Alabama's politie belet de negers Kennedy: Hulp aan Z-Vietnam wordt niet verminderd Borst Oostenrijk wil praten Hoge onderscheidingen voor mgr. J. Groot en mgr. C. van Trigt Wil N.D. koppelbazen terug til» 0VERG00IERS Hawaliaanse schonen op Schiphol Het weer- Oostelijke wind Aog onbestendig SS sag Zr. Wvan Osselen voorzitter van Jaarbeurs bestuur fabrieksgebouw Minister de Jong in La Courtine m Binnenkort komt brochure over AVRO-plannen Koppelbazen De Paus ontvangt generaal Moboetoe Dienstnota tegen „Europese loslippigheid1 veforeyouv WEER IN EUROPA gS" George Sand IN ALMELO: Hakenkruis op dak Antisemitische daad K westie-Zuid-T ir ol „Brandend Zand VAKBOND: Premie om arbeids- rust te verzekeren „Nationale omroep" DINSDAG 10 SEPTEMBER 1963 87ste JAARGANG No. 31535 Bureau smedestraat s - haariem TWEEDJASSEN hoedjes 39,75 WASHINGTON, 10 sept. (Rtr) President Kennedy heeft gouver neur Wallace van Alabama er gis teravond van beschuldigd, dat de ze laatste de federale regering er toe tracht te dwingen tussenbeide te komen bij de rassen-integratie op de scholen, „zodat hij deze later van inmenging kan beschuldigen." Ir. W. VAN OSSELEN Meer invloed TERCAL met verlaagde taille en leuke garnering. 3 jaar 15.95 8 jaar 26.50 't Is betaalbaar bij: baby- en kinderkleding Anegang 19 Haarlem Tel. 22413 Op last van gouverneur Wallace beletten politie-agenten van Ala bama gisteren de toegang aan negerleerlingen tot een school in Birmingham. Hiermee worden gerechtelijke bevelen getrotseerd *111 - MGR. J- M. GROOT MGR. C. G. VAN TRIGT Maandag werd Schiphol verrast de aankomst van twee danse ressen uit Hawaïi. Het zijn de dames Diana Jar din (links) en Alicia Davisdie als stewardess bij de >yAloha Airlines" werken. Vrolijk poseerde het tweetal op de" Amsic-^amse luchthaven met de bekende bloemenslingers om dg hals voor zij, met drie musici, aan hun tournee door Europa begonnen. eiefoon: Redactie 21544, Advertenties 2154? Abonnementen 20800 Postgiro 14548C jKantoof Beverwijk Zeestraat 50: telet 4790 JKantoor en Red IJmuiden: Leeuweriklaon 30 Telefoon 5790 tectie: W. C. H. leij'deckers en - Mr, W. A. M- van der Kallen, •oofdredactie. Drs. H. v. RUN en W. Sevorin. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter hoogte. Omroepers 16 cents oer mm. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week 2.65 per maanc. f 7.90 oei kwartaal Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel 20800. Gouverneur Wallace tart Washington toegang scholen """"tiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiimiiiniiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiHiMiiiniii (Advertentie) BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL, 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL. ^23596 Verwachting tot woensdagavond Opgemaakt te 11.15 uur) Halt tot zwaar bewolkt en slechts hier en daar enige regen. Zwakke tot matige wind uit oostelijke rich tingen. Weinig verandering in tem peraturen. Woensdag: zon: 6.06—19.07; maan; 23.46—15.36 (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 10 sept. De laatste vijf Weken (35 dagen) brachten in het groot ste deel van ons land 30 regendagen. Gisteren en vandaag bleef het over wegend droog, maar een depressie bij Noord-West-Frankrijk dringt morgen haar de Noordzee door en zal ons op nieuw enige regen brengen. Een herstel haar stabieler nazomerweer mag door *feze ontwikkeling nog niet worden ver dacht. Het warmst in Europa blijft het niomenteel in Spanje met maxima van RT30 gr. C. Station: weer &?H<dder Max. min. temp. temp. gisteren v J-Zt «Penburg 5e Bilt ïWente *Uidhoven d"I*ir-.burg Stockholm £opetüxagen ■jsj^terdam frussel ghiève PWien &uck Atv. a<t° 'tea regenbui zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. regen regenbui zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. mist mist zw. bew. licht bew. zw. bew. onbewolkt geheel bew. zw. bew. half bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. onbewolkt half bew. onbewolkt licht bew. zw. bew. 16 16 16 17 16 18 17 18 18 14 17 17 16 17 15 18 21 20 21 21 19 17 18 20 23 16 17 19 30 25 23 29 20 10 10 12 7 7 9 8 8 13 10 9 9 10 19 8 10 8 8 16 9 10 7 9 9 13 13 8 15 23 13 13 9 13 neersi. afgel 24 uur 1 0 3 0.6 0.2 0.1 0 0.2 17 16 0.1 0 0 0 0.4 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.1 1 0 0 0 0 0 (Advertentie) De nieuwe mode begint met het hoedje. Behalve in luxueus bont (GROTE MODE, v.a. 89.75) is er leuks en moois in vilt. Heel nieuw is tie „George Sand", half-hoog type (terenhoedje in geschoren melusine met breed, zijden of laklint- Grappig, dat smalle „Bolhoedjesidee" (de om geboorde rand staat aan de zijkanten °P), De amazones droegen ze, speels, charmant. Deze kosten 45.- De verklaring van Kennedy kwam nadat gouverneur Wallace de politie van de deelstaat opdracht had gegeven de scholen in Birmingham, Mobile en Tuskegee te omsingelen om te voor komen dat er negerkinderen werden toegelaten. In Huntsvilie, waar een federaal gerechtshof de integratie op vier scholen had bevolen, werden vier neger-leerlingen ingeschreven. Kennedy zei in zijn verklaring dat gouverneur Wallace wist „dat er geen reden of noodzaak voor inmenging van de federale regering was en is tenzij hij dat wenst en er toe dwingt". „De rege ring zal er op toezien dat de bevelen van het gerecht worden uitgevoerd, maar ik hoop dat gouverneur Wallace de plaatselijke autoriteiten in staat zal stellen hun verantwoordelijkheden na te toornen als zij dit wensen," aldus Kennedy. Hij beschuldigde de gouver neur van Alabama ervan, dat deze •foteHouts»raat26-30HaarlemT«I.H9tït02500) UTRECHT, 10 sept. In zijn gis termiddag gehouden vergadering heeft het bestuur van de Kon. Ned. Jaar beurs besloten aan de in de tweede helft van september te beleggen leden vergadering voor te stellen ir. W. van Osselen te benoemen tot voorzitter. De heer Van Osselen, die dan met 1 ok tober zijn funktie zal aanvaarden, volgt dr. G. van der Wal op, die plaatsvervangend president-directeur van de KLM wordt. Ir. van Osselen is op 28 oktober 1900 geboren en sedert 1932 directeur van Gispen's Fabriek voor Metaalbe werking te Culemborg. Na in 1926 te Delft het 'ingenieursdiploma te hebben behaald, werkte hij tot 1928 als scheepsbouwkundig ingenieur bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij en de Nederlandsche Scheepsbouw maatschappij. Daarna was hij als chef van het ontwerpbureau verbonden aan C. van der Giessens en Zonen Scheeps werven te Krimpen aan de IJssel. Ir. van Osselen is voorzitter van de Raad voor Industriële Vormgeving en van de Vereniging van Metaalindustrieën (V. M. I.) Door zijn laatste funktie maakt hij deel uit van het presidium van de Federatie Metaal- en Electro- technische Industrie (F.M.E.), waar van hij tot mei 1963 voorzitter is ge weest. Hij is officier in de Orde van Oranje Nassau. vroe, tot lid "Van de Raad van "Beheer. Zijn uitverkiezing tot voorzitter ligt geheel in de lijn van het tegenwoor- dig bestuursbeleid om meer invloed op de gang van zaken door de deel nemers te doen uitoefenen en om meer aansluiting te zoeken bij het bedrijfs leven. weigert de wet en het gezag van de plaatselijke autoriteiten te respecteren. Twee negerschollieren die in Mobile een school wilden binnengaan werden gisteren teruggezonden, terwijl blanke studenten wei naar binnen mochten. Ook in Birmingham en Tuskegee wer den negerscholieren weggestuurd. In een uitvoeringsbevel zei gouverneur Wallace, dat bedreiging met geweld en onverantwoordelijke integratie in strud zijn met het openbaar belang. De eerste negerleerliing die gisteren in Huntsvilie (Alabama) werd toege laten op een school die tol voor kort alleen voor blanken was, was de 6- jarige Sonnie Hereford. De order van gouverneur Wallace had geen betrek king op Huntsvilie. Waarschijnlijk komt dit omdat een federale rechtbank de klacht zou behandelen van een van de ouders van een negerjongen waarin wordt gevraagd de gouverneur te ..ver hinderen tussenbeide te komen bij de inschrijving van de jongen op een mid delbare school in Huntsvilie. Naar aanleiding van de verklaringen van president Kennedy heeft gouverneur Wallace later meegedeeld bereid te zijn elke gemeente vrij te laten in haar keuze tot integratie of segregatie, op voorwaar de echter, dat de president en het minis terie van justitie eenzelfde standpunt in nemen. Als een gemeente de rassen scheiding wil opheffen, dan zal zij daar vrij in zijn, maar als zij deze wil hand haven, moet zij dat ook kunnen doen. Inmiddels hebben de vijf federale rech ters in de staat Alabama, op verzoek van de minister van justitie, Robert Ken nedy, gouverneur Wallace en alle onder zijn gezag staande functionarissen ge rechtelijk bevolen hun jrerzet tegen de in schrijving van negerleértingen op open bare scholen te staken. Federale agen ten, die het gerechtelijk bevel vanmor gen op het gouverneurspaleis in Mont gomery wilden overhandigen, werd door leden van de Nationale Garde van Alabama de weg versperd. ALMELO, 10 sept. Jarenlang blijkt op het dak van een van de ge bouwen van een textielfabriek in Al melo, die vroeger eigendom var een Joodse firma is geweest, een geschil derd hakenkruis te hebben gestaan. Het hakenkruis, dat ongeveer vijf me ter groot was, werd de vorige week ontdekt door een man, die werkzaam heden op het dak moest verrichten. Ook op enige jaren geleden gemaakte luchtfoto's is een hakenkruis zichtbaar op het dak van het fabrieksgebouw, dat van na de oorlog dateert. Het ha kenkruis is onmiddellijk verwijderd. De politie acht het onbegonnen werk te gaan speuren naar degene, die zich aan deze antisemitische daad heeft schuldig gemaakt. WASHINGTON, 10 sept. (AFP) - President Kennedy heeft gisteravond in een televisiegesprek gezegd het niet op portuun te achten de hulp aan Zuid- Vietnam te verminderen. De Ameri kaanse regering wendt haar invloed aan om de Zuidvietnamese regering te bewegen maatregelen te nemen tenein de haar populariteit te herwinnen. De Amerikaanse president is van oordeel, dat Amerika zicih niet uit Zuid-Vietnam moet terugtrekken. Als het land in handen van de commu nisten zou vallen, zou geheel Zuidoost- Azië gevaar lopen. Door vermindering van de hulp zou weliswaar invloed op de structuur van de regering in Zuid- Vietnam kunnen worden uitgeoefend, maar daarbij bestaat het gevaar van een totale ineenstorting. Sterk heugt ons nog, aldus Kennedy, het geval met China aan het eind van de Twee de Wereldoorlog, waar een zwakke regering steeds minder in staat was de toestand te beheersen. Amerika heeft enige invloed in Zuid- Vietnam en zal die gebruiken, zo zei Kennedy. „Wij kunnen niet verwachten dat zulke landen alles precies zo doen als wij het wensen. Zij hebben hun ei- §en belangen, hun eigen persoonlijkhe- en, hun eigen traditie. Wij kunnen niet iedereen ons beeld opleggen. Velen zijn daarvan niet gediend." SAIGON (Rtr) Mevr. Ngo Dinh Nhu de schoonzuster van president Ngo Dinh Diem van Zuid-Vietnam, is gisteren avond aan het hoofd van een Zuidviet namese delegatie naar een interparle mentaire conferentie in Belgrado ver trokken. Mevrouw Nhu zei waarschijn lijk tien dagen in Belgrado te blijven en daarna naar de Verenigde Staten te reizen, waar zij is uitgenodigd door „be- f Advertentie) langrijke groepen van de pers". Zij voegde er aan toe: „Ik zal niets te ma ken hebben met de Verenigde Naties". Ingelichte kringen in Saigon hadden eerder gezegd, dat zij waarschijnlijk het woord zou voeren als de gods dienstcrisis zou worden besproken tij dens de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Na haar bezoek aan de Verenigde Staten zal Mevrouw Nhu via Tokio terugkeren naar Zuid-Vietnam WENEN, 10 sept. (Reuter) Het Oostenrijkse ministerie van buitenland se zaken heeft een ontmoeting voorge steld tussen de Oostenrijkse en Itali aanse ministers van buitenlandse za ken om de kwestie Zuid-Tirol te be spreken. In een nota aan de Italiaanse re gering wordt voorgesteld de tnjeen- komst in het midden van de violgende maand te houden. De Verenigde Naties hadden een dergelijke bijeenkomst aan bevolen om het geschil tussen beide landen op te lossen. DEN HAAG, 10 sept. -_D® ™in'^ ter van Defensie, de heer P- J. Jje Jong, is gistermorgen Per naar La Courtine vertrokken om daar de oefening Brand-end zand gaae te slaan van de 42ste pantseter 1 brigade, een onderdeel van de eerste divisie. In zijn gezelschap bev:ina4 zich de chef van de Generale Staf, luite nant-generaal A. V. van den Wall Bake. In La Courtine is ook aanwezig de commandant van de eerste divi sie, generaal-majoor E. J- c-Jf1an fcLitx> tegem. De minister en de chef van de generale staf zullen vandaag veer naar ons land terugkeren. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM, 10 sept. Gisteravond, tijdens een besloten samenzijn ter ge legenheid van zijn zilveren priester- leest, heeft de bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard. twee van zijn gasten, tevens zijn naaste me dewerkers, medegedeeld, dat hun een hoge pauselijke onderscheiding was ten deel gevallen. Naar de bisschop mede deelde is mgr. J. M. Groot, een van zijn vicarissen-generaal, benoemd tot protonotarius-apostolious, terwijl de an- der, mgr. C. G. van Trigt, huisprelaat van Zijne Heiligheid de Paus geworden Is. Mgr. Groot, 57 jaar oud, is sinds 1951 vicaris-generaal. Bij zijn ilveren pries terfeest in 1955 werd hij huisprelaat van de Paus. Mgr. Van Trigt, die 63 jaar is, is sedert 1961 vicaris-generaal. Voor dien was hij vele jaren officiaal van he-t bisdom, in welke functie hij het voorzitterschap bekleedde van de dioce- sanj kerkelijke rechtbank. Toen hij 25 jaar priester was, werd hij Geheim Ka merheer van de Paus. (Voor een verslag van de huldiging van mgr. Van Dodewaard zie pagina 2). (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 10 sept. De Alge mene Nederlandse Bedrijfsbond voor dé Metaalnijverheid en de Electro- Technische Industrie (ANMB) heeft ver ontwaardigd gereageerd op het voor nemen van de directie van de Neder landse Dok- en Scheepsbouwmaatschap pij in Amsterdam-noord, om een bedrag van f 200.000 als premie te verdelen on der de 3300 uurloners van dit bedrijf. Deze premie voor elke handarbeider een bedrag van 60 zal in de vorm van voorschotten worden uitbetaald in de komende drie maanden. De directie heett nu de ondernemingsraad mede gedeeld, dat de Zweedse rederij, In wier opdracht de onlangs te water ge laten supertanker Danaland wordt ge bouwd, het bovengenoemde bedrag in het vooruitzicht heeft gesteld als de tan ker niet 30 maar 15 december zal wor den opgeleverd. De ondernemingsraad heeft het aan bod de premie onder de handarbeiders te verdelen, aanvaard. De duizend beambten van het bedrijf delen niet mee. De ANMB ziet in de premie een poging om de arbeidsrust in het bedrijf die onlangs door de koppelbaas-af- taire werd verstoord, te herstellen. Maar boyendien zal men met dit bedrag de stilzwijgende goedkeuring van de on dernemingsraad willen verwerven voor het plan personeel van koppelbazen we®r op het bedrijf toe te laten. Dit geldt o.m. voor het personeel van de onderaannemer. B. v. d. Bor, dat onlangs, toen de strijd tegen de kop pelbazen tot een staking leidde, de toe gang tot de werf werd ontzegd. De onderaannemer maakte toen een kort geding tegen de NDSM aanhangig, dat later werd uitgesteld. Naar verluidt heeft de NDSM reeds enige tijd geleden de vakorganisaties gepolst over een even tuele" terugkeer van de koppelbazen. Het is nog onzeker'of de NDSM het zal wagen op zo korte termijn na de sta king de relaties met de koppelba zen te hervatten. Van de zijde van de N.D.S.M. wordt inmiddels ten sterkste ontkend dat men het voornemen zou hebben op slinkse wijze het personeel van „koppelbazen" weer op de werf te halen. De onder aannemer van de Bor uit Schiedam wordt niet als een „koppelbaas" gezien. In de scheepsbouw is het optreden van onderaannemers een zeer gebruikelijk verschijnsel. De Vakraad voor de Me taalindustrie is danook om ee. uitspraak verzocht over de vraag of bedrijven als v. d. Bor beschouwd moeten worden als koppelbaas of als bona-fide onder aannemers. (Van onze radio- en tv.-redaetie) HILVERSUM, 10 sept. Zeer bin nenkort zal de door de AVRO toege zegde brochure met daarin de nadere uitwerking van de door deze omroep vereniging opgestelde plannen om te geraken tot een „waarlijk nationale algemene omroep" verschijnen. Dit werd maandagmiddag in Hilversum bekend gemankt door de ondervoorzit ter van do AVRO. de beer E. de Jong. Wanneer precies de langverwachte brochure begin mei, toen de plan nen summier werden onthuld, werd ge sproken van binnen tien dagen aan de openbaarheid zal worden prijsge geven, kon niet met zekerheid wor den gezegd, daar dit tijdstip afhanke lijk is van de gang van zaken op de jaarvergadering van het algemeen be stuur van de AVRO, welke zaterdag wordt gehouden. Men verwacht dat onmiddellijk daarna tot publikatie kan worden overgegaan. De heer De Jong maakte melding van het feit dat deze brochure de geest ademde van wat bij de advi seur-honorair, de heer Willem Vogt, met betrekking tot de toekomstige ont wikkeling van de AVRO voorstaat. Hij sprak evenwel de geruchten tegen, als zou de destijds aangekondigde studie commissie, die zich met deze zaken zou bezig houden, in het geheel niet bestaan. De manier waarop de Nederlandsche Dok- en Scheepsbouw Mij. haar kop pelbazen afstoot en aantrekt wekt vooralsnog weinig vertrouwen bij de vakbonden over de goede naleving van de afspraken welke in de Vakraad voor de Metaalnijverheid over de kwestie van de koppelbazen zijn ge maakt. Ook wij vinden bet nu weer doen en dan weer laten van de maat schappij wel wat merkwaardig, al lijkt de bron van de moeilijkheden ons meer te liggen in de ingewikkelde consequenties van de schijnbaar sim pele afspraken dan in een eenvoudig gebrek aan goede wil bij de werk gevers. Als de regering in de wankele resultaten van bet zelfdoen van de metaalsector op het gebied van de koppelbazen niet zulk een vaste basis ziet voor bet uitvaardigen van een algemeen wettelijk verbod van de koppelbazerij zou ons dat dan ook niet verbazen. Aan wettelijke verbo den die reeds onmiddellijk na invoe ring tot een halfdode letter verworden bestaat geen behoefte. In het gunstigste geval gaat het bij de N.D.S.M. op het ogenblik om be- ginmoeilijkbeden. Wij zouden dat graag aannemen, als de onderneming de zaak niet zo ingewikkeld maakte door haar hoogst ongewone douceur- beleid rond bet schip Danaland. waardoor het gehele Ioonbeleid bet resultaat van nerveus opportunisme lijkt te zijn. Wellicht past zoiets heel goed in bet beeld van de huidige loon politiek, maar dat is dan alleen maar een verontschuldiging en allerminst een geruststelling. CASTELGANDOLFO10 Sept. (UPI) De paus heeft op zijn zomerverblijf in Castelgandolfo de bevelhebber van het nationale Congolese leger, generaal Joseph Moboetoe in particuliere audiën tie ontvangen. Moboetoe, die een niet- officieel bezoek aan Italië brengt, was in gezelschap van zijn vrouw en van de Congolese gezant in Rome 199 (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 10 sept. Het personeel der Europese instellingen in Brussel schijnt de laatste tijd te loslippig te zijr geweest. Zulks kan althans worden afgeleid uit een uiterst energieke dienstnota, welke de ambtenaren van de Europese Economische Gemeen schap gisteren op hun werktafel von den. Zij was ondertekend door de plaatsvervangende directeur - generaal voor Algemeen Beheer van de EEG, de Nederlander Van Gronsveld, en bevatte ondermeer een „ernstige waar schuwing" voor het schenden van dë geheimhoudingsplicht. Ook stond er in te lezen, dat „in verschillende geval len" bedoelde geheimhoudingsplicht werd geschonden door het Europese personeel in welke gevallen pre- ci~g werd er evenwel niet aan toege voegd. In de dienstnota werd voorts ge dreigd met „onmiddellijke disciplinaire straffen" indien nieuwe overtredingen zouden blijken. „De ambtenaar is ver plicht tot de meest strikte geheimhou ding met betrekking tot alle feitelijke gegevens en inlichtingen welke in de uitoefening van zijn functie of naar aanleiding daarvan te zijner kennis kuimen komen", aldus de directeur- generaal Van Gronsveld. Ook na be ëindiging van de dienst blijft de ambte naar hiertoe verplicht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1